begeerte om goed te doen Wy laeten de oplossing deézer Traegen over aeu wie liet aeugael .-. Indien er een ministerie opgevorind wierd gelyk wy hier hoven melden, zouden de gezonde rede, de vaderlandsliefde nu waeren geest van grond wettige staelkunde de volgende punten aen T hoofd zyner programma niet plaelsen 4° Alge- beele afschaffing der wetten van 1842 en 4850 op 't onderwvs en uytroeping der volle vryheyd 2" grondige hervorming dér- kieswet opdat de kiezingen vry, waer, reglzinnig en onge dwongen zouden zyn 5Ü afschaffing der wclsbepaeling die aen T gouvernement de magt geeft van de burgemeesters en sche- peiien te benoemen<4" afschalling van 't stemregl der ministers iii de kamer, waerdoór zy llians regtcr en party zyn 5° volkomen verbod van destaetspenningen dóór ministers han den le laten uvtgeéveh zonder daler rekening van geduen worde; aenzieuelyke gespaerzaeinbeden op *1! dé budgetten, groole vermindering vaudie volksruineérende traktementen,afschaffing van tallooze sinecuren en opeenstapeling van ambten 7° bere deneerd bestek dal den yzereu weg, in plaets van jaerlyks a 7 millioenen ledoen verliezen, integendeel zoo veel winst ople vert!8° vergunning vau gewiglige ambten dóór openbaere koukoersen etc. Men zou dit programma nog veel kouueu verlengen, maer dit ware al genoeg om le beginnen en tallooze misbruvken, onreglveèrdigbeden, en verdere oorzaeken van oneeiiighevd, zeden- en volksoiidergang le belettenAls de kamers dtës programma niet zouden willen aenveérden, wal zou het kosten die le ontbinden en er nieuwe in eenen waeren volkszin le kiezen li I Verbond eau Aelslden Gecraerdsbergenaer en andere gehumde prul bladen dansen gelyk de Independance en den Obsercalcur schuyffëlen. In 't laeisle iV' van T Verbond word den haelelyken, den zedeloozen eed tol aen' <le wolken gepreë- zen en aengeduyd als eenen middel van zaligheyd Maer, als' men aen de sehryvers van dit bladje vraegt wal vóór men- selieu liet zyn die iels mei eed bevestigen 'I geen zy zekerlyk uwé ten of megnen valsch Ie wee zen of ook daer zy aen Iwyffdcn, dan houden zy den bek in de pluymeu omdat den vinger van publiek op zekere gasten wysl die «lil voorbeeld hier gegeë- veu hebbenWat is zweéren legen de waerheyd Wie zweert legen de waerheyd Antwoord, Verbond Verlorene meerderheyd. Vrydag 40 Mey, is in 't omlig gende van hel Park te Brussel omtrent vier en half uren na middag verloren eene ministeriële meerderheyd, waervan het signalement volgt Jlair van alle koleuren, lange oorén, bevlekt met vuer, bruyn en wil, kael op cenige pla.elseu. Zy antwoord aen den i.aem van nieuw politiek en bast op hel wóórd vau: Clericuel. Zydraeglaen den hals eenen goudeu halsband waerop d«iéze wóórden le lezen staeuIk hoor loe aen M. llogier. Daer is eene goedwillige belooning beloofd aen den geënen die haer aen zynen on troostbaren meester zal terug brengen, Wel- straet n° 4. (Sancho). Geliefd het uy lie huy len Meester Rogier onthoud maer van ten twaelveu tolden noen; hel was nauwelyks van 40 deëzer geleden dat geheel de kamer hem over zyne fransche onbeschoflheyd en mis- plaetsle onbeleefdlieyd op zyne plaeis gesteld had, toen liy den 22 wederom al de b.... in de kamer speëlde, en dit zoodanig, dat zyne meest aengekleéfde vrienden er schaemrood over wierdenen hem toeschreeuwden: 'lis genoeg.... 'l is genoeg.... De colère van den ex-schoólmeester was aengeblaezen d«>ór dien M. Osy hem berispte van 08 duvzend fr. naerden koning van Holland gezonden le liebden xpór eene oude schildery, en «lil zonder er dóór de wetgeëving loe geuiagtigd le zyn. Met haere gevvoonelyke goedheyd wilde de kamer hem wederom verontschuldigen en M. Osy stelde vóór aen den minister eenen bill d'indemnUé le verleenen, op conditie dat Rogier in 't ver volg wal min liberael zou zyn iu linksen regis mei 't geld der schalpligiige presentjes le doen 'i' is eene la kliek van M«;ester Rogier van zich in colère le stellen telkens dal liv gevoelt dat hy den pap hééft laeten aenbrandeii. Om zich over de gegroudde berisping van M. Osv ie vreëken, heëft Rogier eenen onbeschoflen uylval legen MM. Malou en De 'fheux gedaen opziglens het krediet van 200,000 IV. aen de gendsche nyverheyd, 't geën hy eeuige dagen le voóreu zoo zeer had goedgekeurd, omdat hy zelf er de 7,8 van uylgegeëveu had; maer dit was uyl M. Rogiers kop gevloógen en voórnaemelyk had hy vergeëlen dal hy van die som aen eenen enkelen gendsehen boezemvriend alleen 100,470 francs iu d'hand gedouwen had. Hierop zal Rogier zich wel waglen te antwoorden, T is gemakkelyk zich eens iu colère te stellen en tegen andere le schreeuwenO nieuwe politiek wal zyt gy schrander De slimme colèr«!.s vau M. Rogier maeklcn een derglyk uvlwerksel op de kamer dat er «ieu president zelf over beschaemd is geweësl (T is een progrès dal hy gedaen lieëlï) en dat hy nuttig geóórdeeld heeft dit deel der zitting in den Monileur nvt le laeten. MM. Rogier en Vcrhacghen waren hiervan in de gazellen beschuldigd en daerom heëft men uoodig geóórdeeld eenen zondebok te zoeken die deëze faul op zich nam, gelyk men ook werkelyk iu den persoon van M. Delehaye gevonden heëfl. Deëzeti heer heëft aen den Journal de Bruxelles een briefken g«!sr.lireëveu om de twee opperbae/.en ie verontschuldigen en l«' zeggen dal by alleen «Ie oorzaek dier uvllaeting is hy geëfl vóór dal hy dit gedaen heëfl omdat liv vreesde «lal dit «leel der zitting onnauwkeuriglyk zou zyn opge nomen lei- oorzaek van den Tohu bolm die er zich had opgedaen. Waerlyk T is niet heel slim vóór M. Delehaye zulke vuyle zaekeu op zich le neëmen, heel dom komt zulks integendeel vóór, ais men de voorgewende reden overweegt. T is genoeg le vorsiaen geéveu wat er in de zitting is omgegaen als men die vergelykt aen de algemeene verwarring welke de hebreeu wen zoo wel onder naeiu van Toou-va-boou afschetsen.... j weynig eerlykc tael by de tolken en organen van het aflreëdend I ministerie do gazetten van de weggeküyschle ministers houden I staeu dal men het in Vlaendereu eens is om den val van het j kabinet le betreuren, om de ministers le bekiaegen, en dat al I de Vlamingen den rouw draegen om hunne droefheyd en spyt ledoen uylschynen. Het is le verwonderen dat die reglzinnige sehryvers er niet byvocgeu dat alom alle feesten en verinae- kelykheden hebben opgehouden, en dat men biddagen en bede- vaerden lieëfl ingesteld als of er van eene openbaere kwael, van eene ramp, gehandeld wierd. Dal de trouwanlcii der ministers beweerden dal men in hel land der YVaelen droef is om dal de Juyksche coterie op kruk ken springt, dit zou men eenigzins hegrypen maer, dal men de Vlaemingen afschildert als of zy in de diepste droefheyd verzonken waren om dat generael Rogier gcenen opperbevel hebber van het leger en van de. garde civiek meer is, om dat frère-Caillou, ali^s broeder Orban, onzen laetslen centiem uyl onze zakken niet kuu kloppen en ons beletten wilt van een pintje bier te'drinken met dien borgersdrank zoo hoogte belasten, om dal den Luxemburger M. lesch geene slegle'be- nocmingeu meer zal kouuen doeu en de belangen van de arme ouderlingen niet meer zal konnen kreuken, dit gaet wal te verre, en men moet gepatenteërden leugenaer zyn om zulke onwaerheden le durven afkondigen. En nogtans, dit ziet men dagclyks gebeuren. Zulke grove en onbescbaemde leugenen verdienen geene wederlegging het is genoeg de eerloosbeden van de minis- lerieële drukpers bekend te maeken, om de algemeene ver- oulweérdiging en den volksvloek over zulke scbaemtelooze gezegdens te doen ncdcrdaelen.' Te Brussel is er eene vergadering by M. Thiefry gehouden geweësl. Deëze vergadering was dóór eeuige vrienden van liet ministerie bewerkt, en d«;ëze vereeniging had geeii ander duel dan eeuige leden der meerderheyd te popgen stil het neljen over hel hoofd te sleëken. De ministers, die beter zouden ge daen hebbeu van T buys le blyven. zyn ook naer die vergade ring gegaen om er eenen akt van berouw le verwekken en eene generaele belydenis van alle hunne politieke zonden le dojn. Eenieder is gestigt geweest over de oolmoedigheyd van M. Rogier, over de ingëlogendheyd van M. Tesch, en over de boelveêrdigheyd en hel berouw van M. Frère. Den ezel van Lafontaine die komt verklaeren dat by een handvol gras ge- minislerd heëfl, kou niet meer spyt, leedwezen en berouw be tonnen dan M. Frére, en den vos, als hy de passie preëkl, kan ons heer niet beier eenen vlassen baerd aen doen, dan M. Rogier als hy op zyne borst kwam kloppen en med culpa uyiriep; maer, liet.zul niet pakken, zevde eenen gendschen afgeveèrdigdên die de vereeniging had ingewoond'. De Vlae mingen zyn ook van dal gedagt, en konnen zich niet inbeelden daler eenen der afgeveèrdigden, ter iiytzöüdering misschien van twee audeuaersehe en twee aelslérschc gedeputeerden zich zoo verre zal vernedereii van eene rol in die onedele komedie te willen spelen. De ministers hebben gepoogd die vereeniging tot stand te brengen, ten eyude eene gelegenheyd le vinden om ver giffenis te vraegen, en een vast voórneemen le maeken van hun politiek leven le beleren, indien de meerderheyd der kamer toch wilde inedelydend zyn, en hel voórgaende door de vingers zien. De ministers vraegen maer om hun paleys, hunnen zetel, liunne portefeuille en hunne 21,000 fr. 's jaers, benevens de andere profyljes, te behouden; wilt men hun dit verzekeren, zy zullen alle conditiën, welkdanige die ook zyn, aenneëinen. In deëzen toestand bevind zich hel weggekuysclit ministerie. De meerderheyd der kamer zou wel uyl Dokskens moeten zyn zamengesteld, om de aflreëdende ministers nog eens in genade i le ontvangen. Zyn er dan gceue bekwaeine, kundige en ver- knogle mannen meer in hel land om ministers lezyn?Isi Helgiêu zoo arm aen talentvolle mannen geworden, dat het j land zich vóór de grillen en willekourighed'en van MM. Frère, i Rogier en Tesch moet bukken? Wy denken neen; wy zullen nu afwaglen wat de vergadering die by M. Thiefry heeft plaeis gehad, zal beslissen. X daer na zyn de gunsten van 't gouvernement np eiloyen Dommer be ginnen te regenen medaliën, kruys van 't leopoldsorde, schependom, kolonelschap, onderstanden, eyndelyk de plaets van distriktcoinmissari» De dry vierde van de Delgen worden nvt de openbaere fonctiën ge bannen; maer eenen Republikaen woid tot 7.00 eene gewiglige functie geroepen Er was misschien geenen anderen kandiduet zal men vrae gen De dagbladen hebben er verscheyde genoemd, die in alles verre M. Lommer overtroffen, twee voornaernelyk den eenen alreeds dis- trikt-commissaris sedert verscheyde jaeren in bediening, den anderen advocaet by 'thof vau Gend, aen wien al de bladeren diër stad het eens j zyn de noodige hoedanigheden toe te kennen. Maer bekwaein zvn is niet genoeg by de nieuwe politiek-, liberael zelve niet meer. Men moet tire la république geroepen hebben. Waeilyk, een gouvernement dat zulke akten durft daerstellen, in dit niet een anti-naliouael gouvernement of wel, ineu moet onderstellen dat onze ministers M. Dommer hebben tragteu tot betere gevoelens te hekeeren, met er hun tioetelkind van le maeken. Maer is dit toch een# zoo groole personnagio En wat steun kan men maeken op deugde» aen zoo veel het pond, op vaderlandsliefde aen zoo véél de elle De artikels uyl den Journal des Fl. en andere liberale gazetten her- hueleu den schandelyken akt jegens eenen gazettier onzer stad tyden* eene kiezing, gepleégd. Waerlyk, wat moet men dunken van mannen die door hunne foncliën de tolken der wet zyn en aldus de constitutie meer dan iemand moeten eerbiedigen, en die zonder sehaemte twee onzer voornaemslc vryheden durven verkrenken, de vryheyd dei- drukpers en die der kiezingen Nu, dat zulke persouneu zich op hunne openbaere en byzondere deugden beroepen, vry aen hun. Maer vry ook aen 't publiek, vry ook aen ons vaa de waerheyd te doen kennen, en van die mannen op juyste weerde te stellen, zoo wel deéze laetste als de gouvernementen die ziel» op hun staeven. Ten slotte, dat 't géén wy tegenwoordig zien, ons voor eene nieuwe les diene; en mogten wy altyd deuken, dat er niets goed te verwnglen slact noch voor onze vryheden, nóch voor het order, noch voor onze nationaliteyt, van vremdel'mgèu, van fransche school- i meesters die hun eygen vaderland veriaeten hebben 0111 zich iu het onze te komen verrvken ZAEK BOCARMÉ. Sedert dynsdag xvn de debatten van dit ver- schrikkelyk drama aengevangen en houden geheel 't land bezif. 1„ hunne oudervraegingen leggen de beyde beschuldigde elkander de moord van M. Fougnies, broeder van Mev. De llocarmé, len laste; Me vrouw De Bocarmé egter legt geheel de schuld op liaeien man', zeg gende dat by de moord sedert lang voorbedagt, berevd en volvoeid heeft; den man integendeel, wend voor dat zyne vrouw liaeren broeder onweétens en onwillens vergiftigd heeft met'hem een glas nicotine l<? schenken in plaets van een glas wyu waernaer den overleden zou ge- viaegd hebben: dat hy, Bocarmé, ook gemist hééft het slagtoffer dier misgreep te zyn maer bet tvdelyk gewaer is geworden om geene nico tine in le zwelgen. Trouwens, boe schrander dit stelsel van verdediging ook zy, ontmoet men er meermaels tastelyke tegenspraeken in dié o'é den regter véél invloed moeten maeken. Uyt de instructie blykt dat den giaef slegt met zyne vrouw leéfde. vau eene groole zedeloo'sbevd was byna geheel zyne forluyn verkwist had en, sinds lang, met 'gieren- oogen op de forluyn van zynen schoonbroeder aensiaerde, :t géén hem: alleen tut die grouwelyke misdaed zou aengezet hebben. W\ zullen den nylslag van dit proces mededeelen. Zie hier hoe tien Vaderlander, die zich liberael noemt en /.oo ^eweliLg vuur MM. Rogier en Frère geslreéden heëfl, zyne inissiiiegen Komt bekennen en eene veélheieekeneude veroór- deding uvispreëken uvei' i cu liberael ministerie dal ons land moest gelukkig maeken. Men bemerkt, sedert eeuige dagen, eene. zonderlinge, eti Men erhinnert zich den uytbondigen en dwaezeu lof dien 't Verbond t an Aeist over dry weékeu aen M. Dommer toezwaeyde F.delmoedig- beyd, tninzaem/ieyd, standvastiqheyd van karakter, zelfsopoffering, onbaelzuglirj/icyd, oprogle vaderlandsliefde enz. enz. niets ontbrak er, g'beel 't wierookvat wierd er aen besteéd. Voor de openbaere opinie was het eenen smaedclyken kaekslag; voor ons, eene uytdaeging. W y hebben die uytdaeging aenveérd en een deeltje van de waeiheyd doen kennen. Maer wat gebeurt er Gy zult misschien denken dal, als men eenen stryd begint, het betaeml dat men den eersten 't slag veld niet veilaete Onnoozelen sukkelaer, die ppyst gelyk alle men- scben Yergeét gy dan dat M. Dommer de edelmoedigbeyd zelve is, en dat deéze deugd bestaet iu te zvvygen en den Lek in de pluvmen te steéken 'T géén wy over veertien dagen zegden, herhaelen wy hier. llud 't Verbond van den beginne de prysbaere deugd van Poken Mortens uytgeoefiend, wy zouden ons ook onthouden hebben; maer nu moeten wy op deéze benoeming nog eeuige bemerkingen maeken, bemerkingen, welke ter zclver tyde een nieuw bewys zullen geéven, dat onze oppositie tegens de nieuwe politiek gegrond en reglveê.dig is, en dat wy duyzendmael gelyk hebben in 't géén wv duyzeudmael hebben gezegd, naeuielyk dat deéze politiek anti-natio- nael en viyheydshrenkcnd is. M. Dommer is hier van een levendig bewys. Twee voornaeme en vreede vyandeu hebben onze nationaliteyt be- slreéden het oraugismus eu het repuhlikauismus. Het eerste, na lange jaeren te vreezen geweést zynde, is allerigskens verdweénen, en veéle van zyne aenhangers hebben zich den eenen na den anderen aen de constitutie min of meer reglziuoiglyk verbonden. Maer een zeker deel hééft noovt onze omwenteling konnen vergeéven, en is met gevoelens van afgunst en hat t den nieuwen staet van zaeken en den koning die deéze beschermde, blyven beglueren. Eene omstandigheyd, om deézen liaet le voldoen, wieijl ouveiduldiglyk afgewagt. Eyndelyk den zege- pruel der fiansche Socialislen in 4848 schéén eene goede gelegenheyd te zyn zy wierd le baet genomen, en, onder andere. M. Dommer, ouden orangist, weipt zich met lyfen ziel iu de nieuwe principen. Uy kent niemand meer dun onderden titel vau cituyen. De republiek moet hier ook g« pioclaimérd worden, gaet hy iu alle plaelsen loepen. Ik geél den Koning nog dry volle dagen, je lui donne encore trois jours francs. En seffens wieid er beslooteu van naer Brussel te guen.... Maer de za-Keu stonden daer zoo schoon niet als men dagt, en men kwam wedei met hel bloed verkoeld e« dew bek ia de pluymtnKorts I.AETSTE TTDINGEN utt Brussel. De ministerieéle Clisis dueit voort; M. Rogier hééft in den senact verklaerd dut, als de karn-r geene nieuwe belastingen wilt stemmen, bet ministerie niet kan hl wén Dit zyn de gespaerzaemheden die den zelfden minister voor zyne nen- komst beloofd had Dat men hpni wederom nieuwe buylengewoone hoopen geld iu d'handen geéve en den inan zal blyven Komedie h>- zal toch blyven, als hy maer zyne 21 duyzend franks kan opstrykeu. Zondag, 1 Juny, zal de koninglyke inaetschappy van harmonie der burgerwagt, in liner lokael, de vo'gendé stukken u'vlvoeren Ouverture Triumphale, (C.evuerl) Polka Bonhourde (Schroder) Fantaisie sur les motifs de la JVorina, (Snel). De Feuille d'Oslendc geëfl tegenwoordig eene reeks arti kels af over de lyuwaednyverlieyd. De argumenten die deëze artikels samenstellen worden gcdeeltelyk getrokken uyt de stukken die den Dcnder-Lodc in den tyd afgekondigd heélt. \Yy uylen den vuerigeii wenscli dal de artikels van 'hel blad van Oostende veël by val hebben en dal zy le weëg brengen die belangryke kwestie ter redding der Vlaenderen, en in'belaug van geheel 't land eens grondig le onderzoeken. Vrugleloos zal men andere middelen naspeuren 0111 die ongelukkige slreëken uyt haere krisis le helpen. Misschien als liet le laei zal zyn, zal men moeten bekennen dal den eenvoudigen Dcndcr- bode en de Fcuillc d'Oslende zullen gelyk gehad hebben.... T is reeds meer dan eens gebeurd. De kiezers van het kanton Aelst zullen den 25 juny aen- staende overgacn tol de kiezing van een lid van den péovin- lialen raed, in vervanging van M. Dommer, die distrikt-kom- missaris benoemd is. Zaterdag 11. is le Meerbeke, by Ninove, overleden den genaemden Victor Eliaert, oud 54 jaeren, spinner van beroep. Er is erkend geworden dal zyne dood moet worden toegeschre ven aen eenen slag dien hy op hel hoofd ontvangen heëft de» 20 deëzer maend binnen de gemeente Oetingen (Braband). Eene regterlyke insruclie is legen den pligtigen begonnen. Den vadermoorder Van der Einden van Duysbourp;, is {jisteren, 30 Mey, le Tervueieu oulhalsd. Den ongelukkigen had zich op eenu zeer sligtendc wyze tot de dood bereyd. Indien, tegen alle verwagling, liet weggepoetst minis terie niet weder aen liet besluer kwam, dan zou het weg- gekuyschl kabinet naer de expositie van Londen gesluerd worden. Het engelsch gouvernement zou de bokalen leveren om cr MM. Frère en Rogier in le plaelsen. Het schynt dat queen Victoria eenig belang stelt iu het bezit van zulke voor werpen. Wy vinden het gedagt van bokalen wat le weynig ge- dislingueërd; de komkommers, ajuyuen, en andere gewassen van dit slach, sluyt men ook in bokacls; M. Frère,zou iets meer chicocandard moeten hebben. Vaderlander Voorleden dy nsdag lit éft Z. E. den Fauselyken Nuntius, vergezeld van Z. 1!. den bisschop van Gend, te Ste-Nicolaes het kleyn seminaria bezogt. De-twee hoogweérdige prelaeten zyn, met alle eer aen hunneu rang verschuldigd, in die stad oulhaeld geweést. De slraot lot aen de merkt wus met sparren beplant eu vercierd eenen luysterrryken stoet van de eerw. heeren professors, stadsgeeslyken enz. benevens de 350 leerlingen uyt het collegie en 't gestigt van St-Joseph geleydde HH. 11H. eerst naer de kerk en dan naer't kleyn seminarie, waer ullas op h?' voortreffelykste was bereyd en eene Heugeneeme verrassing voor tb- hoogagtbaeren vertegenwoordiger van den apostelyken stoei baerot Veriukkcude choorzangen. jnerschriften, redevoeiir;', .-nnieis ontbrak er om een zoo voortieffelyk visiet luyster by te zetten.

De Denderbode | 1851 | | pagina 2