lyking oplevert. Was er kans of schyn om die t-\ee groote werken Ie samen voordccliglyk nyt te voeren, wy vraegen waeroin de Dender- maetschappy de twee mill, borglogt, die zy ten dien eynde gestort had. hééft laelen verbeuren En toch, als er eene byzondere inaelsch"ppy geen licht in ziet, in zoo verre dat zv twee mill, franks verliest om van liaero verbintenissen te mogen afzien, denkt men dat de kamers zoo onnoozel zouden zyn van, weétens en willens, de staetsgeldeu op slraet te werpen Dal men daerover oordceie.... Wy hebben bier eene post- raael die dugelyks van Aelst naer Geerardsbergeti ryd, en honderde mael hebben wy gezien dat dit rytuyg meer zonder dan hoogstens met ecnen of twee reyzigers vertrekt boe zou men dus wiijen cenen yteren weg neven eene vaert onderhouden.... Wy willen het ronduyt aen de inwooners der dendervalley zeggen, en de maetschappy der dcndervalley hoéft zulks ontegenspreékelyk, door haere handelwyze beweézen, dat alles wat men hun wysmaekt over ecnen yzeren weg gezamenlijk met eene vaert, louter bedrog is, en dal, zoo lang dien ontworpen yzeren weg niet kan verbonden worden met eene regtslreék- iche lyn van Brussel op Gcnd langs Aelst, bet al woorden in den wind, hersenschimmige beloften zullen zyn. In dit lactste geval, wat zou er gebeuren De maetschappy van Jurbise en bygevolg 31. Bruneau, hééft het grootste belang dat den yzeren weg an Brussel op Gend langs Aelst niet gemaekt worde, en waerom Den verslandigen* ingenieur Dessart liréfl met eene onlegen- spreékelyke nauwkeuiighevd beweézen dat door de aenlegging der spoorlyn van Jurkise, de slactslyn naer Vrankryk langs Mechelen en Gent!, zeer veel zou verloeren hebben, en dat de eenigste remedie tiaer tegen was, den reglstreékschen yzeren weg van Brussel langs Aelst te maokcii, dat men langs den spoorweg van Jurbise in afstand 14 ki lometers zou winnen, rnaer dal de winst langs den spoorweg van Brussel op ('.end langs Aelst tot 19 kilometers zou beloopen.... Deéze en meer andere argumenten hebben wy reeds bygehaeld waerop 't Ver bond en 31. Bruneau zich wel gewagt hebben le antwoordon, omdat dergelyke redens voor hun te zeer verpletterend zynMaerzoogaet het, als wy de belangen van ons arrondissement, van onze stad en van 'i land in 't algemeen niet begrype» gelyk de mannen van h Verbond ilic altyd voor hunnen cygon zak gewerkt hebben en nog werken, dan zyn wy den vyand van den yzeren weg etc. Doch liet zy, wy zullen de zaeken afwagten, maer intusschen vroegen wy nog eens toen, over cmtrent dry jaeien, wanneer den yzeren weg van Aelst ging gestemd worden en er slegts eene of twee stemmen ontbraken, waerom de beste vrienden van M. Bruneau waren gaen wandelen Waerom had hv hun niet verzogt te blyven en er vóór. te stemmen Wat schuylde daeronder etc. etc. Wy zullen de gelegenheyd hebben hierop terug te keeren. IVIÏ T lTïfrYÖ 'T ministerie blyft, zegt de Indépnndance! Gelyk 1 1 ajlLjEilvfijAc^» vvv van in den beginne gezegd hebben, was de demissie der ministers slegts een komediespel Dit was gemakkelyk te begrypen voor iemand die wat verder ziet dan zynen neus langs is, want plaetskens van 21 duyzend franks en nog wat profytjes laei men zoo ligt uiet vaeijen, byzonderlyk als men het niet al te bout hééft gelyk den citoyen van Arras. In de zitting van den Senaet van 3 juny, hééft M. Cogels eene f'yne hekeling aen 't ministerie toegediend. Zie bier ter welker gele genheyd Eenen grondeygenaer uyt de provincie Antwerpen, had aen 't gouvernemeut geraeden de waters der schelde op eene vlakte ter hoogte van 75 voeten boven de rivier en 3 mvlen er afgelegen te brengen, ten eynde die vlakle te besproeyën De ministers hadden al wederom eenige vriendekens te begunstigen en daertoe lastten zv eenen ingenieur om den raed van dien giondeygenaer te bestudeéren... Dien man vertelde in zyn verslag dat die werking 2 milliocnen 249 duyzend fr. zou kosten, maer dat men dit geld op twee jaeren tyd zou wpérgewonnen hebben en dat men t'elfste jaer eene winst zou gedaen hebben van 7 milliocnen, 439 duyzend, 763 fr.... Doch nu komt 't-fyn der zaek aen, naemelyk de rekening van den ingenieur, welken, om zulke prullen te komen vertellen, het bagalelleken van 14 duvzend franks moest hebben Leg ze my daer, boerkens Werkt, zweet en zwoegt gv maer, eet gy maer roggen brood en drinkt maer water, de ministcrieéle gunstelingen zullen met uwe penningen wel weg weéten on den zwier tc maeken .-. Maer zal iemand zeggen, hoéft het gouvernement den raed van dien ingenieur niet gevolgd om die 7 millioenen 439 duyzend 763 fr. le winnen Gelukkiglyk neen, doch nu is er al wederom een ander spel op handen opzigtens do vlakte waervan wy hier hooger gewaegen en die gekend is onder den naem van Calmplhout. Men wilt nu naemelyk eenen yzeren weg inaeken naer die vlakte, en raed eens waerom Wy zullen het maer seffens zeggen om onze leézers niet le vermoeyen liet ware eenvoudiglyk om er het slyk uyt de schelde naer toe te voeren en daermede dien grond te vetten Proficiat, M. Rogier, met zulke verstandige gedagten, inaer de studie van dit slyk en van dien yzeren weg Reeft wederom 14 duyzend 594 frankskens gekost lie Belgen, worden uwe penningen niet wel besteed Is de nieuwe politiek niet schrander om gespaerzaemheden te bewerken Het Verbond van Aelst, 't géén over eenigen tyd zoo zeer over de regtschapenhevd en alle andere uytsteékcnde burgerdeugden van M (iuinont wist te roemen, wéét nu geen enkel woord by te brengen om dien heer te verdedigen tegen zyne stemming YOOK den haetelyken eed, dien hv voorop als eenen zedeloozen of immoraelen en onregt- veerdigen dwangmiddel openbaerlyk in tegenwoordigheyd van getuvgen veroordeeld had Kan iemand regtscbapen zyn als hy in hert en ziel overluygd is dat eene zaek iinmorael is en dat hy dezelve door zyne werking aen een volk wilt opdringen Antwoord, konfrater Maer ïwygen is eene deugd Wie is den vyand van den yzeren weg Op deéze vraeg hééft 31. Cumont zelf in den gemeenteraed geantwoord als by, voor al wie liet hooien wilde, M. Bruneau beschuldigde dat hy, Jirvneau, niet alles voor den yzeren weg gedaen had wal hy zou hebben konnen of moeten doen..... Wie hééft er dus de belangen Van Aelst tegen gewerkt, wie hééft er zyn mandaet bezoedeld M. turnout's antwoord is daer om onze vraegen op le lossen.... De libcralisten die voor den eed gestemd hebben, zeggen dat een treffelvk man niet moet bang zyn zynen eed te doen en dat het woord van een eerlyk man gelyk is aen den eed'T is jammer dat die mannen zulke grondstellingen uytbazuynen en de zelve door hunne werken daglyks verloochenen. In de voorlaetste zitting van onzen gemeenteraed hebben wy al wederom een voorbeéld gehad. Een lid had naemelyk geklaegd dat de uyt'noodigingsbrieven hem te laet besteld wierden, wae'rop Smerdis daedelyk antwoordde dat hy zynen brief des 'zaterdags had ontvangen, terwyl den lieer burgemeester, op eene gedaene interpellatie, moest bekennen dat de brieven maer des zondags geteekend waren.... Zoo viel het eerlyk woord van Smerdis in de modder en kon 't publiek dien man al wederom eens naer weerde schallen liet klaerste bewys dat 'tvolk den libcralistenhaspel moede is. is de volslagcne onverschilliglieyd die door geheel 'tland nopens do demissie der ministers gehcerscht hééft. Deéze onverschilliglieyd is eene groote straf voor 't ministerie dat onder 't geschal van vreugde- trompetten, jubellooneu en zoo grootcn geestdrift van 't volk, de staetsteugels in handen genomen had, en nu als 't ware met walg van 't publiek belaeilen. eene vernederende komedie hééft moeten speélon om aen 't scbotelkeu te mogen eu te konnen blyvenZoo lang Smerdis zvnen kop met afgekapte ooien kon verbergen, kou hy zich op den troon honden, maer zoobaesl men ontdekte wie hy was, was het niet het'n gedaen.. De mancipation beweert het volgende a De kamer der volksvertegenwoordigers zal byeengeroepen worden. Het ministerie zal eene belasting op de erfenissen in reglslreéksche linie vraegen, docli niet ten titel van successie- regl, maer ten titel van verplaelsingsregt. Het zal het zeer gering vraegen, by voorbeeld 6/10 per honderd. Deéze veran dering van naem en deéze bezadigheyd, in het beloop der be lasting, zullen, zegt men, zekere geweétens gerust stellen, en de bekeeringen mogelyk maeken, welke men van noode beeft. Indien de meerdei heyd zich vyandig blyft loonen aen de vermeerdering van de belasting op liet bier en op den tabak, zal men op deéze punten alle loegeévingen doen. (Telegrafische depêche). Den 5 juny hééft men le Madrid bclangrvke tydingen uyt Portugal ontvangen Eene tegen-revolutie is in dit land uyigeborsten. Dry rege- mcnlen infanterie, dry eskadrons kavalerie en een bataiilon artillerie, hebben zich den 51 mey te Elvas en Montemar, tegen Saldanha vcrklaerd. Toen Das Antas, in Estramendura, in naem van den zegepraelenden opstand van Oporlo en Lissabon, over de zevende militaire divisie het opper-bevel kwam neémen, hééft deéze gèweygerd te gehoorzaemen. Zy hééft vóór haere gehoorzaeniheyd aen d.c charle eri de koningin geprotestcérd, en zich tegen den opstand verzet. Wy gelooven onze leézers aengenaem le zullen zyn met hen eene korie levenschets le geéven van den ongelukkigen Eougnies die, op het kasteel van Bury, na de yslykste oogdi- blikken, eetiezoo vreede dood gevonden heeft. Uyt liet proces dal thans zoo véél opschudding baeri wegens de dramatische voorvallen die. nopens de moord van Eougnies en de leéfwyze der egtgenoóten Bocarmé aen den dag komen, zyn voorzeker véél lessen le trekken Dil proces doet zien hoe verre de toomelooze wulpschheyd en volslagen gebrek aen godsdienst iemand konnen brengen, hoe yskoud zy alle menschelyke ge voelens konnen maeken en hoe versteend een hert kan wor den dal zich aen die ongelukkige gevolgen eener slegle en onchristelyke opvoeding overlevertDe jaerboeken des ge- rcgls leveren weynige voórbeélden op die met het yselyk drama des kasleels van Bury mogen vergeleéken worden, zoo voor wat de voórbedagtheyd, de volvoering en de vreedheyd van dit grouwzaem schelmstuk aengaet, als voor wat het verfoeyelyk cynismus betreft, waermede graef Bocarmé de ineesl verplet terende vermoedens zyner pligtigheyd afioochentMogt de samenleving gevroken worden over bet ontzettend schandael eener zoo betreurlyke vermoedde broedermoord, en mogt den dacder of de daeders, dóór eene welverdiende bestraffing en ver- ydeling hunner pligtige uylzigten, eenmael de diepre des af- gronds van derzelver boosheyd erkennen Zie hier de be doelde levenschets LEVENSBESCHRYVING VAN GUSTAEF FOüGNIES. Gustacf-Adolf-Josef Fougnies wierd te Peruwelz geboren op 30 Mey 1820; hy was bv gevolg oud 30 jaeren. zes maenden en 20 dagen, toen hy op het kasteel van Bilremont overleéd. Zynen vader, Nicolaes Frans-Joscf Fougnies, geboren te Peruwelz, op 6 fehruary 1776, is aldaer gesiorven op 4 Mey 1816. IIv hééft lang te Bergen gewoond. Laeter wierd hy brouwer te Peruwelz; sedert veéle jaeren uyt den handel gesclieyden, hield hy zich alleen met het besluer zyner goederen bezig. Hy was te Kamer\k getrouwd met Lydie-Yictoria-Joseplia Tabary, aldaer overleden op 9 janu'ary 1837, terwyl hy tegen liaer pleytte, om gescheydcn te worden; want de getrouwden Fougnies leéfden niet in de beste verstandhouding, en vrouw Fougnies had zich terug in den schoot van haere familie moeten begeéveu om zich te onttrekken aen de mishandelingen van haeren egtgenoot. Twee kinderen zyn uyt dit houwelyk gesproten, den ongelukkigen Guslaef en Lydie, zyne zuster, te Peruwelz geboren op 3 november 181S, die op 5 juny 1843 trouwde met Ilyppnlite Yisart, graef de Bocarmé. Graef de Bocarmé wierd geboren in het kamp Weltevreden op Java, volgens dat hy zelf beweert, op zee, terwyl zyne moeder zich naer Java begaf, om er haeren man le gaen vinden, die gouverneur was van het eyland. Graef llyppolite had verscheydene broeders en zusters, in verschillende landen geboren. Uyt het houwelyk van graef Ilippolyte en Lydie Fougnies zyn vier kinderen gesproten, (twee jongens en twee meysjes). Het eerste jongs- ken slierf by zyne geboorte. De dry nu nog levende kinderen, waer van het oudste eenen zoon is van 6 jaer, zyn sedert de noodlottige gebeurtenis toevertrouwd aen de zorgen van eenen aglingswecrdigen ondcrwyzer ;eDoornyk. Gus'taef en Lydie scheénen van hunnen vader cn grootvader de zucht te hebben geërfd voor adeldomstitels. In de eerste jaeren van de fran- sche omwenteling kogt hun grootvader de leengoederen van la Garenne en du Bois, afhangende van de gemeente Wiers, en het was uyt deézen hoofde, dat dien man laeler aenspraek mackte op den tiiel van baron, en zynen naem toekende t Baron Frans Fougnies du Bois. Die titelmanie bragt laeter het houwelyk tot stand van Lydie met graef de Bocarmé. Wat betreft Gustaef de Fougnies, hv was van eene middelbacre gcslnlte, van een teeder gestel en had zagtaeTdige gelaetstrekken. Zyn hair was kastnnicbruyn, zyn gezigtskleur frisch en blozend, zyne stem fyn en hy sprak zeer gauw. 11 y droeg klevne blonde knevels. Zvn karakter was levendig en dééd hem ligt opstuyven, nogtiïns was zvnen omgang zeer aengenaem. Ily ging niet met zeer veéle menschen om, maer maekle geèrne zyn gezelschap van werklieden, en het was zyn grootste geluk, wanneer hy hun hezigheyd cn werk kon verschaffen. Hy kreeg het eerste onderwvs in eene leegere school te Peruwelz, alwacr hy blééf tot zyn 9 a 10 jaer. Daerna ging hy ter school by de gebroeders Barbet, te Doornyk, om er het fransch en de wiskunde te loeren. Eenen val dien hy dééd, en waerby hy zich aen de knie kwetste, wierd voor hem de oorzack van eene ongeneéslyke kwael en dwong hem zyne studiën voor eenigen tyd te laeten vacren. Laeter volgde hy naer Leuze de opvolgers Barbet, de heeren Brabant. Eens, terwyl hy in vaenncie te Peruwelz was, kogt zynen vader hem een zwart peêrd. Gustaef zoude het voor de eerste mael bervden en moest op het verzoek van zynen vader, voorhy de straet, alwacr zyne moeder woonde, en zelfs onder haere vensters ryden. Vlak voor de wooning der moeder begon zyn peêrd onrustig te worden, te sprin gen en wiep hem op den grond. Dien tweeden val kwetste hem nog- maels aen den knie, en de pyn, welke hy gevoelde, dééd hem terug naer huvs keeren. M Fougnies, vader, was kreupel en wierd in de wandeling genaemd den krommen Fougnies (le crou Fougnies). Van daer, dat hy Diets zoo zeer vreesde, dan cenen zoon to hebben, die ook kreupel was. Hy speurde dus geoae «toeyie, aucfc kosten, om zynen zoo* to doen geneé- 1 zen; hy dééd zelfs doctors van Parys komen, doch het was alles vrug- telooS, den knie verergerde van dag tot dag. liet was waerlyk iets treurigs den kleynen Fougnies door de stracten van Peruwelz le zien ryden, in een kleyn koetsken, dat door eene meyd wierd voortgetrokken. De zagtheyd van zyn wezen, de lange en vreede pvnen, die het kind had uytgeslaen, de zonderlingheyd va» zynen vader, de herinnering aen zyne moeder, alles in een woord had het jougsken de dcelncéming en belangstelling gewonnen van al de inwoouers. Gustaef Fougnies wierd zeer bemind. Zyn leven was zeer eentoonig: hy had soms zyn vermaek in het teekenen van landschappen of in het schilderen van bloemen. Na 15 jaeren schrikkelyk lyden, verklaerden eyndelyk de doctors dat de afzetting van heel het heen onvermydelyk en zelfs hoogstnoodig j was. Den vader zoo wel als den zoon moesten zich getroosten. Het been wierd Gustaef tot tegen de heup afgezet. Het was den heer Cas- liau van Vieux-Condé, die, geholpen door twee geneésheeren, de operatie dééd. De afzettingswoode genas nooyt geheel en de gezondheyd van Gustaef blééf immer wankelend eenen gestrengen leéfregel, de i onthouding van wyn, likeuren en hier, konden alleen de voortzetting van het kwaed beletten. Zynen vader had hem een zinken been doen maeken met hertsleder overdekt; doch Gustaef had moeyte om hetzelve voort te sleépen. Dit been wierd door eenen bretel opgehouden, dio hem over de linkerschouder ging en in de heup met eenen riem wierd vastgegespt. Hy ging egter liever met krukken want het was hem te lastig dit heen door eene beweéging met de schouders te moeten optrekken. Er heersehte niet véél eensgezindheyd onder het vnder- lyke dak. Zoo wel voor als na de dood van vader Fougnies, wierd er geduerig getwist en geharreward door Lydie en Gustaef. Laeter toen i.y getrouwd was, zag Lydie zich verpligt haeren hoeder meer te ontzien, ter oorzaeke van den financieélen toestand van haeren egtgenoot. In 1850 had Gustaef het kasteel van Grandinelz gekogt, evgendom van de graven de Dudzeele. lly was voornccmens eene juffer de Dud- zeele te houwen, en op die wyze het slot haerer voorvaderen en haere bakermat, liet juweel haerer familie aen de jonkvrouw te behouden Dit ontwerp beurtelings gevormd, verlaelen, hernomen, was op het. punt te worden uytgevoerd. De ondertrouw moest in het begin van december geschieden. Reeds had Gustaef zyne meubelen naer Grnnd- metz doen brengen, alwacr hy zyne woon had gevestigd. IIv liet te Peruwelz in zyn huys op de Groote Merkt, zynen ooin Alexander Francois van Chièvres, die, sedert de dood zyner vrouw, met Gustaef woonde, en die deézen met eerbied en zorgen omringde, zoo goed als eenen teerminnenden zoon het had kunnen doen. Hier eyndigt het leven van Gustaef de Fougnies en begint het schroo- melyk drama van het kasteel van Bitremont, alwaer Gustaef, mot treurige voorgevoelens zich had lieén hegeéven, om zyne zuster en zynen schoonbroeder zyn houwelyk aen te kondigen. Den heer Cogels heeft het ministerie geinterpelleérd hetrekkelvk de uytvoering van artikel 8 der wet op het middelbaer onderwvs. M. Rogier hééft geantwoord dat men tot nu toe de medewerking, der katholvke geesielykheyd niet mogt verhopen in de onderwvzings- gesligtenvan den Staet. De ondei handelingen met de bisschoppen ge opend, hebben geenen voordeeligen uytslag gehad. Indien men de hoop niet iiet verwezeutlyken om door nieuwe poogingen de zaek tot een goed eynde te leyden, inen zal de leerlingen naer de kerk levdeu om er de onderwyziug te hooren, en den cathechismus zal, des noods door wereldlyke persoonen geleerd en uytgelegd worden. Wy zullen hierop terugkeeren. Den heer gouverneur van Namen hééft, volgens de Indepen- dancezyn ontslag gegeéven. Den Observaleur meld een feyt, dat inderdaed schandelyk is.. Tusscheit de persoonen, die het privilegie hebben op de voorbehoudene plaetsen, in 't assisen hof te Bergen, te mogen komen, merkt eenen correspondent van gemeld blad, kinderen van 14 a 16 jaeren op. Het is dan noh niet genoeg, dat vrouwen, dames in groot toilette. de zedekwetsende teyten van dit drama komen hooren ontrollen: maer men moet nog toegang verleenen aen schooljongens en meysjes, die er hunne jeugdige verbeélding komen scherpen, door getuygenissen, wacrin de zedelykheyd dikwyls gekrenkt word; waer overspel, bedrog en vergiftiging, de fevten zyn, welke de gemoederen in spanning houden. Deézer dagen hééft men hel tweejacrig kind van den landbouwer De Troyer in eenen gragt le Oultre, dislrikt Aelst. alwaer hel by toeval in gevallen was, versmoord gevonden. In de gemeente Denderhautem, zeilde dislrikt, is het kind van d'heer De Pauw, horlogiemaeker in deézen gragt gevallen en aldaer versmoord. Den 29 mey, rond hall' 10 uere, hééft men gepoogd de schucr der hoeve van den landbouwer De Vos, te Appelterre- Eychcm, dislrikt Aelst, in brand te sleéken. Het vuer is spoe dig kunnen geblust worden. Men hééft onderzoek wegens den daeder deézer pooging van brandsligling gedaen. Het buys le Unkerzeele by Geeraerdsbergcn, dóór den lieer Danneels bewoond, is zondag raorgend (len roof der vlammen gevonden. Men kent tot hier toe de oorzaek van deézen brand niet. Den koning zal lusschen 15 a 20 deézer naer Londen de expositie gaen zien, en een paer weéken afweézig zyn. De iuschryvingen van ons leger bedraegen vóór 't mo nument van hel congres fr. 23,578-56; vóór dal der koningin fr. 55,895-45. Het schynt dat dc moeyelykheden lusschen den beer pastor van Ternalh en zyne parochiaenen voorldueren. Geene plaegeryën zyn er uyt te pcyzcn die men den herder niet aendoel. Hel hof van assisen deézer provinlie hééft in zyne zitting van gisteren, dc genaemde Agnes Van den Breint, oud 27 jaeren, weéfsler, geboren en wooneude te Erpe, veroordeeld tot 7 jaeren dwangarbeyd en om, na het eyndigen haerer straf, geduerende tien jaeren onder de wackzaemheyd der polieie te blyven, als overluygd van mederpligligheyd", dóór verberging, aen verscheydene dieften met bezwaerénde om standigheden gepleegd. Eergisteren, by het gehoor van het het van assisen vau Braband, hééft een lid van den jury smaekelyk eene cigaer beginnen rooken, en geduerende een deel der zitting voort- gerookt. Het brusselsch dagblad, waeraen wy die vremdt tyding ontleenen, zegl niet of die onbetaemelykheyd dóór de lusschenkomst van den president of uyt vryën wil van dea sigacr-liefhebber geëyndigd is. Tydens de laetste regens, is te Schelderode (Oostvl.) van de hooglle eenen boom weggespoeld met een deel grond ia welk hy geplant stond. Daer den boom van eene hooglle is nedergekomen is hy regt blyven staen, en ter plaets waer hy is stil gebléven, is by vastgeraekt, en blyft op deéze nieuwe plaets groeyëu. Deéze verplaetsing van dien boom is des te zonderlinger, daer den boom eene dikte van eene bil hééft, e* 30 a 40 stappen verre is weggespoeld.

De Denderbode | 1851 | | pagina 2