Rerceval's sedert de schandelyke scène die er in Belgièn lot meerdere eer en glorie van 't libcralismus, gespeeld is, zal vermeerderen. Dit zullen wy weéten indien dc liberalen die moed en karakter geloond hebben, zich nu zullen laelen trek ken door de Fourches-Caudines der ministers, van die mannen welke, zonder de kraglige ondersleuning van den liberalen steêrt, niet konnen regt blyven; wy zullen binnen eenige dagen zien of zy aen zich zelve de bloedigste leugenstralfing zuflen geéven en zich bereyd loonen om onder de zweep der meesters van 12 Augusty te bukken.... Wat er van kome, eene zaek is zeker, te weéten dat de verdceldheyd in het liberael kamp heerscht, en dat zy er vóór persoonelyke redens heerschthet wóórd van begeerte is eenen lalisman van tvveedragt die nipt zwygl noch gerust is zoo lang den vyand regt blyft Dat de tweedragt openlyk is, blykt uyt 't géén M. Frère dóór zynen joódschen slaef, in den Journal de Liège, doet schryven dalde komedie dóór de 52 is gespeeld, van welke niet eenen zich niet de openbaere belangen heeft durven belasten; dat zy eene stemming gegeéven hebben die zou gedrogtelyk zyn, indien zy niet eenen stempel van on- noozelheyd droeg die aen dezelve alle politieke strekking benam; dat de suecessieregien in regte iyn wederom zullen voórgedraegen worden met eene ligte verandering di§ de te zeer levendige afkeerige zal loelaeten mét volle gerustheyd van ge weéten le sterven. Zoo dal M. Frère er zich op toelegt om de vcrloórene meer- derheyd te herwinnen niet de 52 vóór vuyle komedianten, dom- meiukken en nietweéters te doen doórgaen; 'tis in die hóóp dat hy zich weer op de ministersbank neerzet; hy en zyne vrienden maeken een amandernent gereed voorde 52 't geen't zelfde uytwerksel zal hebben als de nicoline-Bocarmé, die hun zon der de minste moeyelykheyd de nieuwe belasting op de erfe nissen in regte lyn zal doen inslikkenWie zou al die kwakzalvérsslreékeii konnen gelooven 'T is te hoópen dat het getal dupen zeer kleyn zyn zal. KIEZING VAN EEN FUOVINCIAEL RAED5EID. Op 23 deézer zal hier te Aelst de kiezing plaets hebben van een nieuw provinciael raedslid, in vervanging van M. Th. Dommer, welken tot arrondissements-kommissaris benoemd is. De party der Alliance of Verbondskliek, uytsluytelyk geleyd door dry vremdelingen met naeme Druneau, Cumont en Jouret, is reeds sedert acht dagen in 't harnas en roept luydkeêls in haer Verbond dat zy eenen kandidaet gaet voor- draegen tegen welken niemand kan opweégen en met welken haeren zegeprael verzekerd is. Daerhy egler blyft het niet; het blad der ster vende Alliance maekt ons met iets bekend wat wv nog niet wisten naemelyk dat de klerikaele en agteruytkruypende partv onzer stad verdeeld is in den keus van^ eenen kandidaet, dat alle, zonder uvtzon- dering, den uylverkoornen willen zyn, en dat er niemand onder is die een bewys van zeHsverloochemng, van afweézigheyd van persoonlvk belang of van louteren hoogmoed' wéét te geéven. Verder dat ile hgleruytkruypers of wel baelzugtige verloocheuaers hunner denkwvze zyn, of wel hoogmoedige geestdryvers, dweepzugtige die niets zoeken dan de terugkomst van eenen hoop oude prullen die hen bespottelyk zouden maeken en hen onmiddelyk aen de openbaere veragting over leveren etc. etcOver deéze uytdaegende berekende scheld woorden en zwetsery dienen eenige woorden gezegd te worden, néémt men de zelve kwalyk op, wy konnen het niet geheteren, den Dender-bode ook is in 'tpel gebragt, en, gelyk men wéét, hy hééft de gewoonte niet van terug te deynzen. Voor wat het eers'.e punt betreft, naemelyk aengaende den uytge- leézen kandidaet der Alliance wy zullen er volgeérne overslibberen 1° omdat wy en geheel de stad weéten dat het uyt enkele zwaklievd is dat hy in de Allianceparly gevallen is, doch er verre van af is al de snoodheden zyner schyn vrienden goed te keuren. Wy zeggen sc/iyn- rrienden omdat het algemeen in de stad gekend is" dat zv lafheriig genoeg geweést hebben stappen te doen om hem te slagtofferen ten eynde hunne stféds vervallende party door meer invloedhebbende persoouen nog wat regt te houden; wy zulleirer overslibberen, 2" omdat bedoelden kandidaet de zaeken in den provincialen raed noch warmte noch koude zal hyzetten, en dus toch de ooi zaek van geencn eenen slegten maetregel zal zyn, vermits hy er geen woord zal spreéken- 3° 0111 aen de provinciale vertegenwoordigers en aen onze medeburgers nogmaels een luydspreékend en onbetwistelyk bewys te geéven 'hoe diep onzen liberalen haspel moet gedaeld zyn dan dat hy gedwongen zy met kandidaeten van zulke weerde voor den dag te komen door welke wy in Jt vervolg niets te verliezen maer integendeel alles voor onze party zullen te winnen hebben. Wy laeten dus aen 't Verbond cn zyne vrienden eenvoudiglyk weéten dat het 't algemeen gedagt, den algemeenen wensch is der kiezers de Alliance alleen te laelen 'scher men en haeren kandidaet te laeten kiezen 1° omdat het de moeyte niet weêrd is in het strydperk te treéden voor het kiezen van eenen enkelen vertegenwoordiger, wiens mandaet slegts voor eene enkele sessie van veertien dagen kan dueren, en welken het naeste jaer toch zou moeten herkoozen of vervangen worden; 2° omdat wy, voor eene kiezin" van zoo weynig belang, onze vrienden van buyten niet willen aenspooren hun werk en bezigheden te verladen; 3» omdat wy bedoelden kandi daet niet vvandig zyn, dewyj w y hem geene kwaede inzigten leenen die hy toch in het tegenslrydig geval, niet zou uytwerken. Overigens moet de Alliance met de voorhnndige kiezing niet bedugt zyn, dat z'v op 't gemak de zaeken vtflgens goeddunken beiiddere, niemand zal haer komen stooren, zoo dat liet niet moeyelyk zyn zal den zegeprael te behaelen vermits er geene worsteling zal plaets hebben...... Maer binnen vier maenden, als er zal kwestie zyn de kopstukkm van het despotismus, van't geweld, van de verleyding, van 't bedroe, leen en lasterla< 1 te bevegten, dan zullen wy malkanderen in het strydpèik ontmoeten, dan zullen w y de rekening opmaekcu van die gasten door welke onze medeburgers getergd, b-schimpl en bespot zyn geweést-. van die vremdelingen en slimmeiikken die in onze stad twist en twee dragt gezaeyd, voor eygen belang gewerkt en door de scbandetykste takiiek en beloften hunnen stoel nnwankelbttcr hebben willen vestigen etcReken er op, kónfrater, dan zult gy geene uytdaegingen moe ten doen, wy zullen gauw genoeg van zelfs het vnendel van ontvoogding of afschudding der liberalislen slaevorny ontrollen en u met geheel uwe kliek op alle strvdplaelsen volgen...... Opzigtens de verdeeldheyd die 't Verbond zegt onder onze party te heersclien nopens den keus van eenen kandidaet, dnerop hebben wv slegts te antwoorden dat het eene eerlooze lengen is door liet Verbond gesmeéd, van den eenen kant, om de geducrige verkwyning en wech- smelting der liberale klnbsparty tegen te houden, en welligt. ook nog om zich zeiven door eene ydele en bedriegelvke hoop wat te vertroos tenNeen, neen, konfrater, er heerscht geene verdeeldheyd onder ons integendeel er is volmuekte eensgezindheyd in ons kamp, die gy, •loor uwe lafhertige leugens, niet zult verbreéken maer wel versterken, want't is juyst uyt uw blad dat men den aerd.de inzigten en ver- foevelyke taktiek van uwe putroonen langs om beter leert kennen, en de dringende noodzaekclykheyd gevoelt er de stad van te ontmaeken. Nooyt is er by ons kwestie geweést eenen kandidaet voor de naekende kiezing voor te draegen doch wy gevoelen dat de kliekmans geêrn zouden hebben dat -zulks gedaen wierde om hunne dwangmiddels voor 't vervolg te beter te konnen bereyden, maer dit mae'l zyn zy bedrogen, wy zullen den tyd afwagten op welken wy, met eene worste ling, geheel de kliek zullen konnen omver werpen, en daervoor verzoeken wy ul. nog eenige maenden geduld te hebben. De benaeming van agteruytkruypers, verloochenacrs, dweepzugtige, geestdryvers, klerikalen en prullenwenschers, zullen wy onthouden en laeter eens onderzoeken wat er beter is of wel zulke scheldnaemen onverdiend van zvne vyanden naer 't hoofd te krygen, of wel met feyt en daed den naem te verdienen van baetzugtige gouvei nementsopeéters, heerschzugtige overweldigers, beschimpers en lasteraers van al wat treffejyk is, immers van mannen die niets anders beoogd hebben dan den walgelyken óles-toi de la pourque je m'y niette, gae daer uyt, opdat ik er my kunne infoeffelen. HET VERBOND ÏS DEN VYAND EENER NIEUWE VAERT. Na geheele N« van zyn blad gevuld te hebben om voor de delving der outworpene vaert te pleyten, na eenen hoop verveélende brieven van M. Jouret tot het zelfde eynde te hebben afgekondigd, na over de vergaderingen van Brussel en Geeraerdsbergen eene geheele reéks artikels te hebben opgenomen altyd ten voordeele der vaert, komt het Verbond van Aelst eyndelyk deés ontwerp tegenwerken en aldus bewyzen dat den haspel die aen dit blad knoeyt, nooyt regtzinnig of met kennis van zaeken geschreéven hééft.... En op welke redens grond dit blad zyne tegenwerking? Inwooners der dendervalley, gy zult verwonderd zyn als gy die redens zult hooren, luystertMet de delving eener vaertzegt het Verbondis er voor Aelst geen ander voordeel te bekomen dan eene vermindering vun 64 cenlimen per hoofd en per jaer, in den prys der houillekolenen voor zulke bagatel agt 't Verbond het de moeyte niet weérd nog voor de vaert te werken 't is eenen hersenschiuimigen yzeren weg dien het bladje moet hebben' waeruyt zyne patroonen alleen den honing zouden trekken ten nadeele van de schatkist Gelyk men 7,iet, beoogen do verbondsmmmen uytsluytelyk de intresten van Aelst alleen Ninnve, Geeraerdslieigen en de belangryke gemeeu- tens der Dendervalley worden in denhoek gestampt, als A'. 1st inner zou begiftigd worden met eenen yzeren weg die, in schyn, aen die stad zou voordeelig zyn, terwyl iiv in daed slegts de rekening zou maeken van eenige byzondere patroonen van 't Verbond. Voor wat opgcmelde vermindering van 61 ceutimen per hoofd en per jaer aengaet, dit ware voor Aelst alleen zonder de omstreéken mede te rekenen een jaerlyksch voordeel van elf duyzend franken maer wat ware die winst, ofschoon doch heduydeuii, te vergelyken by de aenzienlyko winsten die de uytbreyding onzer thans geheel vervallene scheépvaert zou opleveren Aelst zou de stapelplaets worden dor houillekolen waer de provincie Antwerpen en geheel Holland zich zouden komen be- vragten den handel van steenen, kalk, nssohe, zaeden, oliën, hoppe koeken en rneer andere koopwaeren, met welkers vervoerprvs eenen yzeren weg voorzeker niet kan mededingen met eene vaert, zou aenzje- nelyker wyze uytgebreyd worden en van onze stad oenen waeren entrepot maeken die welhaast jegtslrreeks met de schelde zou ver houden worden en ons, benevens de omliggende, duyzende voo'deelen opleveren waaraan wy nooyt met eenen ingebeéhlen yzeren weg zouden mogen denken. Voeg by deéze gewigtige bemerkingen nog eene andere die niet min gewigtig is, naemelyk dat wy, door eene voert a grande section, zouden konnen bevryd worden van de ontschatbaere verliezen die er zoo dikwils door de overstroomingen veroorzaekt worden verliezen voor Aelst, verliezen voor Ninove, verliezen voor Geeraerds bergen, verliezen voor al de gemeentens in de vrugtbaere dendervalley gelegen.... Konden wy eens de rivereynen de berekening hunner schade, die zy jaerly ks en soms twee maei by jaere oudergaen, hooien moeken, wy zouden verstomd staeu by het verneémen der ontzettende sommen die zouden aen te slippen zyn maer wat is dit alles voor het schandelik eu bedriegelyk egoïsmus der Verbondskliek als zy alleen welvaart, wat geeft het haer dat een ander ongelukken hebbe 1 Als zy haere zakken kan vullen, wat deêrt het haer dat die eens anders leeg geklopt worden en dat alles verkwynt eu vergaat...... 'T is een ongeluk 't is eene dobbele schande voor Aelst dat Waaien en vremde 'soort ons hieiten hunnen voordeele komen explokeéren. en dan komen zy arglistiglïk zeggen dat den Bender-bode eene vaert verkiest aen eenen yzeren weg, omdat den aard der kliften is traegzaem voort te kruvpen en dat de gezwindheyd en vooruytgang bun natuerlyk tegen steéken Jn,wy hebben liever traegzaem voort te kruvpen naer onze welvaart' dan gezwind vooruyt te stormen naer onzen volkomen ondergang' waerheén de nieuwe politiek en al zyne baelzugtige aenhangers on^ met een convoy grande vitesse heénvoeren Pffï T FKF1VSI Bet woestste dier agtzyns gelyke.—Schoone les voor Rogier en Frère Goede rekening doet de vriendschap dueren. Het gaet in onze volkskamer en met de banqueroutiers geheel anders. lederen vogel byzonderlyk den roofvogel vind zynen nest schoon. Onze ministers vinden den hunnen den schoonsten. De slegtste wielen van eenen ministerieélen wagen, maeken het groolste gerugt. De kleyne en eerlyke fortuenen kosten véél moeyte, maer men bekomt de groote met weynig kost. Onze ministers willen de regten verhoogen op de bieren en op den inlandschen brandewyn. Waerom niet op den fransclien cognac en rhum Om dat het Rogierkens drank is. l)e schoolmeesters konnen gemakkelyk de genegenheyd der kinderen winnen, en van deéze alles hekomen, met hun eenige speel dagen toetestaen. Den schoolmeester van Arms meynt op deéze wvze de gunst der volksverbeélders te winnen, hy lieéft aen deéze 35 speél- dagen toegestaen. Zy zullen daerenboven eenen koek krygen van 200 vette guldens, in hoop dat dit geld zal regt maeken dat°krom is"en krom dat regt is, Hi t hert van den mensch is nooyt verzaed. Hoe meer men hééft hoe meer men hebben wilt. Den schoolmeester van Arras is sedert vier jaeren eersten minister van Belgenland. Hy hééft daerby moeten feldmarschalk speélen nu wilt hy gaen Bisschop worden hy preten deert de magt en het regt te hebben van de goddelyke zending te geé ven aen francmacons om de leering van God uytteleggen in de Joden- schooien Belgenland heeft in groot gevacr geweést. De groote meesters eu dc Goden van de clubsen hebben gepronkt en geduerende dry wecken op hunnen poot gespeeld, oin dat eenige hunner slaeveu hun onver- draegelyk jok wat te zvvaer vindende, eenmael het hoofd, een weynig om boog geheven hebben; omdat zy eene vrywillige begeerte gehad hebben van verlost te worden uyt de slaverny, en eenigzins toegestemd hebben non de bekoring van hunne boeven te verbryzelen.Dc Goden hebben alle middels gebruykt, (gepronkt, kwaed geweést, beloften gedaen, comedie gespééld, de kalkoenzweep verborgen) om den op stand der slaeven te beletten en hun ouder bedwang te houden. Een groot deel der slaeven, het z, uyt vrees of dwang het zv uyt bedrog of hoop van bcloouing, hebben vergiffenis gevraegd, boetveérdighevd gedaen, en vast beloofd von in allee hunne meesters spoedig te *e- hoorzaemen, en nooyt meer hunne bevelen to beknibbelen. Wat ver- maerdc, wat kostelyke slaeven Wat geluk en profyt voor het land 1 Konden zv naer Amerika gestuerd worden! zy zouden daer wel 20 piasters par stuk verkogt worden; en dan zou de geschiedenis ons laeter met konnen verwyten dat wy in de XIX eeuw door slaeven he- stuerd geweest zyn. De soha.pen worden in ons land eens par jaer gesehooren Frère writ hebben dat de Belgen moeten tweemael's jaers gesehooren wor den. Het zal er in den winter lief uyt zien God geéve dat hr ons vel met kwetze. J De 35 dagen vacantie die door de ministerskomedie aen de ka- mers gegeeven zyn, zullen aen 't land rond de Vyflig day zend franken kosten die men, als letterlyk op straet geworpen, mag aenzicn. Een onnoozel prulhlad van Aelst, het Verbond, zegt, zoo maer meenens weg/Hat ons land met ondergang en verwoesting hedrevgd is. als den kandidaet dien het bladje voordraegt, niet gekozen word. Kiezers, komt toch alle ons land redden, wv smeeken u dit door de verdiensten van Rogier, Frère etc. Ziet hier eenen nieuwen middel die het ministerie gebruykt om eenige van zyne wierookers te beladen. Wy bedoelen hier de opstellers van sommige wekelyksche bladjes, die M. Rogier als den redder van Ylaenderen aenzien en hem de eer toeey- gencn van de ziekte der aerdappels geneézen te hebben. Het bladje ligt op zyn strooy de inschryvers komen nietde bekendmaekingen vlugten en in de kas van den gazetschrvver zoowel als in degeéne van den financie-minisler, is er eene te kortschieting die nog al 'nen item uylmaekt. Dan maekt den schryvelaer een vyltigtal zoogezeyde versen, en eenigen tyd daerna geeft M. Rogier een besluyt, by 't welk hy den^ood- schryver in bet beoefenen der vlaemsche letterkunde willende aeBinoec'1oen' liem eene som van 500 franks toestaet. m d -S ',et Genen naem en den bewierooker van M. Rogier 500 fr. Indien zulks niet waer is, mag den Eecloonaer het woord vraegen. (Vlaming.) Het verschrikkelyk drama van het kasteel van Bury loopt op zyn eynde; het gehoor der getuygen is gedaen en reeds heeft net openbaer ministerie 't wóórd gevoerd en de beschuldiging tegen den gracf en de gravin de Bocarmé staende gehouden Den verdediger van den graef, M. De Paepe, van Gend, heeft op ail oogcnblik het wóórd, en zal nadien dóór zynen ambtgenoot, Rechaud, ondersteund worden. Met gespannen aendagt word den uytslag van dit belangryk proces algewagt, waer al t geen een menschelyk hert bedorven en rampzaligs bevatten kan, voor t publiek is ontrold geweést. Zie hier wat verschey- üene dagbladen ons opzigtens dit treurig geding nog melden. Het proces Bocarmé sc'hynt langzaem te gaen. Men rekent eerst op de uytspraek woensdag aenslaende. Men weet dat den beer Vandenbroek gevraegd was, om eenige verklaering te geeven over de uylwerksels van de nicotine. Zeer zoudetding zyn zyne verk.laeringen meestal strydig met die van den heer Mas. Hy zegt dat men nog benige stappen gaen kan, als men nicotine gedronken lieéftdat er versebeydene minueten ver- loopcn tussclien de inneéming en de dood. Van de twaelf die ren, die den heer Vandcubroek vergiftigd hééft, zyn er vier op den linkerkant gevallen. De nicotine die den chimist ge- bru)kt had, was wel is waer niet geheel zuyvermaer hy denkt niet dal de nicotine van M, De Bocarmé zuyverder was. 'n rfü ournala Belgique deelt eenen brief mede van M. ürlila, aen de heeren Lachaud en de Paepe, waerin den be roemden chimist en vergiftkundigen zegt, dat het hem niet be- weezen is, volgens de gezondene stukken, zooals den heer Stas zegt, dat Guslaef Fougnies op den rug liggende, het hoofd hellende, de nicotine hééft ingeslikt. De nicotine hééft, volgens den heer Orfila, geenen zoo walgelyken reuk als men zegt. Zy hééft dus geenen zoo terug- stoolenden reuk, dat men niet zekere hoeveélheyd zou kunnen inslikken, alsof men denkt een ander vogt te drinken. De vereeniging der provinciale raeden, zal dit jaer» den 1 july plaets hebben. Men sehryft uyt Dendermonde Den armen blinden. Buyten de G^ndsche-poort te Dendermonde, op de baen van Aelst, bevind zich eenen waterloop, over welken men eene steenen brug hééft geworpen. Zy heeft links en regts eene ge metselde leuning, welker deksteenen eene gemakkelvke zit- plaels opleveren. Dezelve is dóór eenen armen blinden man verkoozen, om de milddaedigheyd van de voórbygangers af te smeeken. «Eenigen [velgeleden rigtte eenen cerbiedweêrdigcn gees- telyken zyne schreden langs de baen. Den armen blinden, mei de muts inde hand, riep Item toeAch, mynheerGeef mv om de liefde Gods een aelmoesken ik zal voor uwe vrouw en kinderen bidden, en de gunst van den hemel over uw huvs- houden afsmeeken Den aglingsweèrdigen geestelvken, die zicli nog om vrouw nog om kinderen te bekreunen had, opende zyne beurs en liet een stuk geld in de muts van den blinden vallen, en zette grimlachend zynen weg voort. Ingevolge eener beslissing van den minister van open baere werken, word er eene vermindering van 50 p. c. op het tarief der dry klassen van ryluygen van den yzeren weg toe gestaen, aen de hand-en kruysboóg maetschappyën, welke zicli naer Thieuen zullen begeéven, om den kampslryd by te won nen, die, ter gelegenheyd van de gemeente-feest, aldaer tegen den 22 is aengekondigd. Den beer Casliau, oud-vertegemvoórdiger van Doornyk, lieéft Belgièn verlaclen en zich ie Parvs gevestigd waer hy! zegt men, zeer afgezonderd leeft, en zicli slegls met letter kundige ontspanningen bezig houd. Kragtens eene overkomst gesloóten tusschen de stad Brugge en den heer Graniet, zal deézen laetslen eene fabriek daerslellen van goederen gezegd de larrarebehalve de mees- terkncglen, zullen er geene andere werklieden dan brugsch» in deéze fabriek aenveèrd worden, en in den verloop van een jaer, moeten er -2 a 400 getouwen reeds in werkzaemheyd zyn. Van haeren kant, doet de stad aen den beer Graniet eene leening van 36 duyzend franks, welke hem by jaerlyksche ge deelten van 3000 franks zal gegeéven worden.

De Denderbode | 1851 | | pagina 2