GERIEPLVK HUYS, Uytvitidiiig cu verbetering tier Geziglglazen OVERLEÉDENE. VENDITIE DIMINUTION DE PRIX, AU DEPOT DES BOUGIES DE LA C0MÊTE. Het proces Bocarmé, zegt de Gazelle de Mons, heeft tot eene zonderlinge speculatie aenleyding gegeéven. Dagelyks worden de beschuldigden in een gesloten rytuyg, dóór zes gendarmen begeleyd, wegen weer naer het paleys van justicie gebragt, hetwelk de nieuwsgierigen verpligt zich op eenen tamelyken afstand van het rytuyg te houden. Doch om in de gehoorzael te gacn of dezelve uyltegaen, zyn de beschul digden verpligt een haifdozyn treden te beklimmen, van eenen trap, welken op eene agterplaets gelegen is. Uyt den tuyn van een der nabuerige huyzen kan men Lydie Fougnics en Visart de Bocarmc gemakkelyk zien. Welnu, hel is uyt dien hof, dat men heeft weélen voordeel te trekken. De dienstboden van dit huys laelen er hel publiek inkomei», mits eene belooning van 20 centiemen per persoon. De zaek Bocarmé hééft eenen grooten weerklank in den vrcmden. Niet alleen geéven defransche, hollandsche, duyl- sche, engelsche en italiaensche dagbladen de debatten, en zelfs in geheele uylgestrektheyd, maer nog daerenboven hééft de Indcpcndance de Toulouse een plan van de benedenverdie ping, aen zyne geabonneérden gezonden. Men schryft uyt Geud 7 juny Zie hier hoe den Conslilu- lionncl, van Parys, spréékt over den zangwedstryd die te Troyes hééft plaels gehad en over den by val, welken onze Koorsociclcyt daer gevonden heeft. Een muzikael congres hééft te Troyes plaels gehad. Er wa ren zanggenoótschappen gekomen van Gend, Ryssel, Parys en andere minder ver afgelegene plaelscn. liet is de societeyt van Ryssel die den zegeprael hééft behaeld. Eenen byzonderen prys wasvoor de vremde maelschappyé'n bestemd. Men verwaglle vier genootschappen uyt Belgiën. Eene enkele, die van Gend, hééft de uytnoodiging "beantwoord. De Koorsocieleyl van Gend heél't twee stukken uvlgevoerd, die al de aenweézigen in verwondering en geestverrukking hebben gebragt. Men zou zich moeyclyk een denkbeéld vormen van <lie harmonievolle begeleyding met gesloóten mond, die som- tyds de zoetluydendste klanken van het orgel nabootst. Den tenor solo is op eene voórtrelfelyke wyze uvlgevoerd. De aen weézigen hebben hun genoegen beloond dóór eenpaerige loe- juyehingen.» Brand te Roermonde. In den nagt tusschen 7 en 8 juny, ten 1 uere, wierden de bewooners van Roermonde plotselings verontrust dóór het geroep van brand. Den schitterenden gloed en vreeselyken vuerregen, die zich over de stad versprevdden •deéden het voorkomen, alsof geheel de stad in ligle laeye vlam stond. Spoedig bleék het dat het de schoone fabriek van laken,, wollen en katoenen stoffen van den heer Philippe Claus was, even buylen de stad gelegen en welke zich, dóór haere80 vensters als eene gloeyende massa aen het oog vertoonde. De stads-brandweèr was met 4spuyten daedelyk ter plaelse aen- weézig, wat eglcr niets vermogl tegen de ontzettende woede der vlammen, men moest zich bepaelen lol het beschermen der nabuerige gebouwen. Den brand, die op het bovenste gedeelte van de fabriek, alwaer de magazynen waren, zynen oorsprong schynl genomen te hebben, deelde zich, dóór het instorten der vloeren', spoedig aen de andere verdiepingen die 5 in getal waren, mede, terwyl van elke verdieping de zwaere yzereu machines gesmolten of verbryzeld, met veéi gedruysch naer beneden stortten, en binnen twee neren tvds waren van hel trolsch gebouw slegls de vier muren overgebleéven. Veéle autoriteylen waren ter plaets des onheyls aenweézig, alsmede veéle geestelyken, waervan onderscheydcne dóór wóórd en" voórbeéld de toeschouwers lot hel aënwenden van blusch- middelen aenspoórden zoo ontzag den kappellaen Boesten zich niet, om tot aen hei middeliyf in de rivier staende, mei andere emmers water van hand tot hand over te geéven. De meldensweèrdige persoonen zyn nog niet met genoeg- zaeme nauwkeurighcyd bekend. Eene brandspuyt van het nabuerige dorp Maasniel, onder geleyden van den pastoor dier gemeente, was mede al spoedig ter hulp gesneld en hééft veéle diensten beweézen. Aen de plaetsclykc policie, het korps marechaussees, even als aen het eskadron dragonders hier in bezetting, komt allen lof toe zoo vóór de gehandhaefde orde, als, vóór de aengebragte hulp. De oorzaek van den brand is onbekend, doch moet waerschynelyk gezogt worden in hel onvoórzigtig gebruyk van licht, dóór het gezin van den concierge, die by afweézigheyd van den zóón des eygenaers, alleen de fabriek bcwaekle. De gebouwen en rnachi- neriên waren legen brand verzekerd in de maetschappy Secu- ritas te Antwerpen belangryk moet egler de schade zyn, dóór dit on hay I aen M. Ph. Claus verwekt, waervan men het bedrag nog niet hééft kunnen opgeéven terwyl bovendien hierdoor de 150 werklieden, die daer werkzaem waeren, met hunne ge zinnen broodeloos zyn, zonder van hel nog grooter getal werk lieden te gewagen, die aen huys arbeydende, dóór eenen oogen- blikkelyken stilstand der fabriek véél verliezen. In den nagt tusschen zaterdag en zondag is er eenen verschrikkelyken brand ontstacn in de paglhoeve van zekeren Stuyver, landbouwer iri de Meèrstraet tusschen Zammel en Ooslerloo, onder Gheel. Het huys en den stal zyn de prooyder vlammen geworden, en al wal er in was, lol de kleederen loc, is dóór hel vuer verdelgd geworden. Dertien stuks hoornvee en twee verkens zyn in deéze verschrikkelyke ramp gebleéven. Eene aenzicnelyke som in zilver, welke eglcr verschillend word opgegeéven, is gesmolten onder de puyuen uylgehaeld hel gouden hals-en oorsieraed der vrouw is nog niet teruggevonden. Het peèrd en hel, veulen welke in een afgezonderd hok stonden, zyn alleen kunnen gered worden. De,meyd is wakker geworden dóór het invallen van eenen zolder; zy hééft haere zondagsehe kleederen die tegen den hooglyd van 's anderen- daegs gereed lagen, egler niet onbeschadigd gered gekreégen. Den man, de vrouw en dienstboden zyn in hun hemd den brand moeten oulvlugten. Men zegt dat er nog véél graen op éen zolder lag, hetwelk verbrand is. De oorzaek der ramp is •iibekend en men vraegt met achterdenken, of dezelve niet aen kwaedwiliighevd zou toe te sehryven zyn. Eergisteren morgend, rond ball'elf uere, kwam eenen vremdeling langs den yzeren weg binnen Gend, en nam eene vigilant in de Statie. Den koetsier levdde hem 't zvner be slemming, alswanneer in de omslreéken van den Kautcr voórbygangers bloed bemerkten dat uyt hel rytuyg liep zy waerschouwden aeustonds den geleyder en deézen verhaeste zich omleeg te komen en zyne portiere te openen. Een schrik- kelyk schouwspel trof zyne oogen. Den vremdeling had de keel algesneéden, en hel bloed vloeyde uyt de breede wonde, die hy zich aen den hals loegebragl had. Deii koetsier voerde aenslonds den zelfmoorder naer de permanentie en van daer naer het hospilael. Zekeren Koltenay, die er uyterlvk eenen armen duyvel uylzag, komt te Parys te overlyden, in den ouderdom van 78 jaeren. Ily lééfde van almoesen, weshalve de erfgenaemen dag ten, dat zy niets zouden te doen hebben dan eenen hoop oude vodden weg te kuvsschen maer hoe wierden zy vrolyk verrast, toen men in eenen slrooyzak 580 franken "in goud vond,' vervolgens mandaeten van 4000 frs., een wisseltje van 1000 frs.lecningen van 200, 400 en 600 fr., rente van 40 a 100 fr. 's jaers, alles ten behoeve van gemelden Koltenay onderteekend. Men spréékt van het aenslaende vertrek van l'ransche missionnarissen naer China, en de uytersle landen van het Oosten. Men zegt dal hun vertrek bespoedigd is, ten gevolge der gunstige tydingen, welke uyt deéze landen ontvangen zyn, en den voóruylgang welken er den katholieken godsdienst dagelyks doet. Men is het eens om maerschalk Saldanha in Porlugael als ernstig bedreygd te beschouwen. Hy viert den teugel aen zyne driften met eene gewelddaedigheyd welke dóór niets word tegengehouden. De weder werking legende akten van hetvoó- rig gouvernement volgt haeren loop. Al zyne verordeningen worden voórafgegaen dóór bewoórdingep geschikt om de votks- passiën te vleyën en op te ruyën Maerschalk Saldanha mag er op rekenen, de driften welke hy oproept zulien opkomen en zy zullen niet lang ten zynen dienste staen. De slraclen van OporlB zyn getuygen geweest van droevige tafereelen waerin policieagenten den kop ingeslaegen, en de voórbygangers uylgeschud zyn geworden dóór eene verzame- meling van verscheyde duyzende persoonen welke de socia listen van Portugael verbeélden. De stad Oporto hééft hel bewind gegeéven aen Saldanha, het is aen luier van hem in- dagtig te maeken op welke voórwaerde zy het hem lael. FRANSCHE REPUBLIEK. In onze hoogere kringen is op dit oogenblik een gerugt in omloop, waeraen, hoe zonderling hel ook zy, desniettemin dóór velen gelóóf word geslagen. Lodewyk Napoleon naemelyk zou een houwelyk aengaeu met de gescheydene koningin van Denemarken, eene geborene prinses van Hessen. De prinses die als eene talentvolle en schoone dame bekend staet, hééft zich onlangs eenigen lyd te Parys opgehouden. De laelste tydingen uyt San Francisco melden, dat de Jesuitcn aldaer zyn aengekomen en in het noorden van Cali fornia acuzienelyke etablissementen gestigt hebben. Het is eenen franschen jesuiet, pater Renaud, oud-officier der koning- lyke garde, eenen man van groote bekwaemheyd en moed, welken zich aen hel hoofd van deéze stigters bevind. Een tweegevegt heélt te Versailles deézer dagen plaels gehad tusschen den prins de Cauino, Charles Bonaparte, die, gelyk men weél, eene voórnaeme rol in de romeynsche omwen teling gespééld hééft, en den graef Eduard Rossi, zóón van het beroemd slagtoffer deézer omwenteling. Hel vuer van beyde kanten op twee herhaelde stonden uyt- gewisseld gewéést hebbende, zyn er de getuygen tusschen ge komen om te verklaeren dat de eer voldaen was. liet was eene acnranding van den jongen graef de Rossi die lot deéze ontmoeting aenleyding had gegeéven. Den prins de Canino hééft, na hel gevegl, aen den graef Rossi gezevd dal hy schandelyk gelasterd was geworden, ten gevolge van den ramp spoedige!) voórva^die den rouw in zyueïamilie geworpen had. Aen deéze verklaering is er van wege den graef Rossi geant woord, dat hy lecdweézen had over zyne dwaeling en de acn randing die er het gevolg van was geweest. Brieven uyt Roouien melden, dal de acnslagen op de fransche soldaten hebben opgehouden, ol ten minsten dat zv zeer zeldzaem worden. Dit is eene verbetering, welke wy met vreugd bestaligcn. Niettemin gaet den opper-kommandant van het operatie-leger voort, maetregelen te neémen, ten eynde het hernieuwen van dergelyke feylen tegen te gaen. TYDIIVGEN UYT ITALIÉN. Ancona. Men schryft uyt die stad Het fusilleéren en de stokslagen zyn aen het orde van den dag. Nog noovt hééft men een barbaerseher region gezien. Bv eene der laelste strafoe feningen, den troep dóór den onverwagten tegenstand van eenen jongman, welken veroordeeld was om gefusilleér.d te worden, in wanorde gebragt zynde, hééft in eene verkeerde rigting vuer gegeéven. Dry persoonen wierden gekwetsteenen van aen overleed daedelyk. Men verwondert zich, dal de Kroa- ten hel volk niet op eenen afstand hebben gehouden, waer hel buylen bereyk der oostenrvksche kogels was. Duvzende gis singen worden hierover gemaekt. Ie Sinigaglia zyn zes jongelieden, anti-rookers, tot stok slagen verweczen. Den gelukkigsten onder hun, hééft 50 stok slagen ontvangen de andere wierden lot de dood veroordeeld. BURGE&LYKEN—8TAND. GEBOORTEN. Maimelyk 5 g Vrouwelyk 6 Jan Bit. Bode, wedu. ran Maria C.onrslé, zonder beroep, 77 j., Leo- poldstr. Jan Bte. \an den Berp,h. man van Petr. Verstappen, pcèrden- smid, 7/ J.. Nieuwstr. Maria Van der Maelen, 16 ra., Molendries. Lath. Amandt, vrouw van Jan Albert, kantwerkster. 60 j.. Windmolen- 1 straelje. Judocus Van den Borre, hovenier, 65 j., Zoulstraetp. Fr. Petrus Plaetsier, particulieren, 34 j-, Merkt. Jac. Eeckhout, 14 dag., Moofstr. Philippina Cath. Gheeraerdts, particuliere, 59 j., Leopoldstr. —Maria Be Moör, wed. van Jud. De Jonge en vrouw \an Jud. Marcoen, I kantwerkster, 42 j., St. Job Deze Brillen, Ooguekstellers genaemd, overtreffen in hun slach alles wat men tot heden heeft werkstellig gemaekt. Menigvuldige persoonen hebben door de zelve hun gezicht geheel hersteld. Zy kunnen dienen voor alle gezichten, zoo voor flauwe versleten gezichten, als bv- zichtigen; alsook om de oogen der jonge lieden te be waren. Deze Brillen zyn te bekomen aen zeer gematigde prv- zen en op proef, by den gezielitkundigen Brilmaker De Coster, uytvinder van de Brilglazen voor het gezicht te herstellen, gevestigd tydens de Kermis van Aelst, 6 July 1851 ,op de Foire binnen het stadhuys van Aelst. N. B. Na de Kermis zal men geene brillen meer kon- nen bekomen lenzy in 'tmagazyn, Veldstraet te Gend. VERROOPIVG VAN EEN TE AELST. Den Notaris MAES, tot Aelst residerende, zal ten verzoeke van d'eygenaers, openbaerlyk met het houden van 2 Zitdagen, verkoopen Een HUYS en Erve, gestaen en gelegen binnen de stad Aelst, in de INazarette-straet, komende van d'eene zyde aen een kleyn huys van d'heeren Teerlinck, en aen d'heer Spanoghe, van d'andére zyde aen het lniys van de weduwe Maximilisren Michiels, en van agter aen den hof van het Collegie der Eerw. paters Jesuipm. Dit Huys, zynde eene Herberg, genaemd den Voyageur, bewoond zonder voorwaerde door sieur Joannes Anto- nius Van den Brouck, heeft ruyme plaetsen, zoo wel boven als beneden, en is dienstig tot liet uytoeffenen van verscheyde bedryven. Den Zitdag tot Instel zal gehouden worden den Woensdag 2 July. En den Zitdag totVerblyf den Woensdag 16 Julv 1831 Telkens ten 5 uren namiddag, ter Estaminet genaemd het Vtsschers Huys, bewoond bv jolfr. de wed. Heyvaert op de Vischrnerkt lot Aelst. Do verkoopings-condiliën en titels van toekomst be rusten ter inzage van de liefhebbers ter studie van den Notaris MAES. VAN BESTE HOOYGRAS EN NAGRAS TE AELST-MYLBEKE. S. 4 ANIIOOREBEECK, zal door bevoegd ambt, op rydag 20 Juny 1831, te beginnen om 2 uren namiddag op gewoone conditiën verkoopen 1" lükoopen HOOYGRAS, voor M. Van Achter, te Aelst, aen de Catechismus capelle. 10 koopen voor jonffr. de wed. De Bidder, te Aelst aen den Watermolen. '5° 5 koopen voor dezelve, aen de Breede-straet Po perode. - Het NAGRAS van jonffr. De Bidder, nadien. GrandPlate. Etabli chez C. MOE A'S-DE JONCKER d Alost. Première qualité, Steafique, la livre 21"0 3m» Qualité supérieure en cire u 1—10 1—00 0—93 1—40 [{pj'iflfl PEIBEBOOM-DE PEYSER Iluysschilder en Glazemaker in de'korte Zoutstraet N' 120 heelt de eer het publiek te berigten dat er in zyn ma- gazyn te bekomen zyn eerste qualiteyt van gevrevene olie verwen, alle coleuren aen den prys van 50 cenlimen par 1/2 kilogram, als ook alle verwstoffen, vernissen en vensterglazen aen den civielsten prys. Ily beveelt zich in de gunst van een ieder. Tl* TTllPPPn Pen h"}'s nlet Sr00lK zolderingen slagt- v „o h">? en ba.kkcry gestaen indenieuw- straet N 98 te Aelst. Zich te bevraegen bv Mmc W* Moyersoen, nevens gemelde huys. TP lilWHI 50 a 60 halve hectoliters fyne HOEILLE- ,1 ASSCHE aen 20 centiemen den halven hectoliter. Zich te bevraegen by den drukker deézer. By Petros VANDERHEYDEN, ae» de Nieuwstraetpoort, nevens de Vier '°b,et0men alle forten van FLAKONS en BIER1' LESSGHEN ten pryze van 11 fr. 50 c. per 100. Hy Seett een liyzonder gemak aen de baezen doordien hy 10,000 Bierflesschen voor 20 dagen leening kan missen, dit aen 1 fr. per-Uonderd.

De Denderbode | 1851 | | pagina 3