ministerieélen theatre der variétés. ZONDAG 22 JUNI 1851. YYFDEA JAERGANG.— W 248. AELST, den 21 Juny. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den dacrop volgenden Zondag.Den prvs der insclnyving, by trimester, is bepacld op i fr. 50 c., dien der annoncen op 20 een timen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand rcglveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydighevd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kölon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochucren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden hegeèren mede te deèlen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niel kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CLIQUE SLUM. Hel is dan besloóten dat de ministerieéle komedianten weder op het tooncel der Yaricics zullen versehynen De opening van 't stuk is op 25 deézer vastgesteld, en reeds zyn hemel en aerde bewoógen om een genoegzaem getal handklappers oftoejuyehers te vinden maer ongelukkiglyk voorden Citoyen Arras, die zoo geêrn in zyn vetbelaeld posije zou blyven, dat hy nog op den par terre niet mag rekenen die welligt met zynen kop zou konnen spcélcn ongelukkiglyk vóór de versleélene onlslag- geévers, dat deéze welke hun uylgeschuyffeld hebben, zoo goedwillig niet zullen zyn wederom onder de zweep van eenen I ransch in a n en van den zoóu eens francmagonsporliers te bukken.... Die schoonc dagen van verrukking zyn voórby, de kwakzalvers hebben 't publiek te zeer mishandeld en te diep in de börze des volks gelastzonder iels weer te geéven, is alles onder de escamoteérkroezen gebleévcn Noglans zou den par lerre wel de verwvting van ondankbacren konnen naer den kop krygen, vermits hy dankbaerhevd verschuldigd is aen de komedianten die aen eiken toeschouwer een rond sommeken van 200 vette guldens of 425 fr. 28 e. hebben laeten opslrvkeu, en dit om eene maend te mogen t'liuys blyven, eéten, drinken en wandelenZy hebben geene reden van misnoegd zyn, en men zou, volgens M. Rogier, eenen grooten onbeleefderik moe ien zyn niets van de komedianten te konnen verdraegen en niet tehandklakken als de gordyn geschoóven word Deéze komedie heéflaen 'tland rond deoOduyzend fr. gekost, zonder den verloóren tyd en de veflraeging in 's lands zaeken te rekenenmaer dit alles is niets, zegt M. Rogier, Belgiën is ryk en kan belaelcn; ten anderen, dit koeyken mag wel wat gemolken worden, men mag hel wel droog trekken vermits het zou beginnen te weygeren aen mvnc zweep te gehoorzaemen.... Belgiën zou tegen my willen opstaen Belgiën zou my willen naer Arras expedieéren en my tot myn oud schoólineesterschap dwingen Maer zoo niet geboerd, Belgskens, peyst er tweemael op, mannekens, 't is alzoo niet dal men met pacha Rogier handelt, want eer gy daer toe geraekt, zult gy andere banden van 'tvat zien springen, men kent my en men hééft myn'e middelen nog niel vergcéten... Kortom, de belasting op de erfenissen in regie lyn zal de herneéming der ministerieéle komedie openen; het socialis tisch ontwerp, ofschoon wat gewyzigd, zal op nieuw aenge- boóden worden en zal op 25 deézer den welkomgroel zyn. Wv denken met zekerheyd te mogen afgeéyen onder welken vorm die nieuwe belasting aen de kamer zal worden voórge- draegen. Wy neémen zulks uyt den Observaleur overden advokaet Yerhacghen is gewoonelyk nog al wel onderrigt. Dit blad gelooft te weéten dat het ministerie aen de wetgeéving zal voorstellen van aen de erfgenaemen den Keus te laeten 1 ien honderd op de zuyvere erfenis te betaelen, of 5/4 't zy 75 Cenlimen de honderd" fr. van de erfenis, wanof de schuld niet zou afgerekend zyn... Immers in geheel den uytleg dien den Observaleur over het hergoólen ontwerp van nieuwe be lasting gééft, straelt het socialistenprinciep dóór, zoo dat de grondige tegenwerpingen alle blyven bestapn. *t is daer het voórnaem punt onzer tegenwoordige ministers. YEROORDEEUNG DER ERFEMSVYET. - GEVOLGEN. - De sureessie-belasting in regie lvn is wonderlyk taey, zy sterft, herleéft en herslerft zonder zich over te geéven; noglans wy gelooven dat haere beschikking toch geschreéven slaet.... n "in den tegen wóórd igen toestand der gemoederen, zou den art. 1. van het wetsontwerp op de erfenissen, 'lis te zeggen op deregte lyn (de kinderen zouden van hunne ouders moe- ten betaelen) waerschynelyk mislukken in deéze kamer en, in alle geval,'in den senaet. liet zou onmogelijk zyn hem te doen doórgaen. Dit is de veroórdeeling die M. Frère in zitting van 2 iney zelf uytgesproken hééft. M. Frère appelleért dus tegen eene onmogelykheyd die hy zelf erkend en uytgesproken heeft. Hel vonnis van den eersten regler zal ongetwylïeld be- kragtigd worden, de onmogelykheyd zal onmogelykheyd blyven, den openbaeren volksgeest zal er niet willen overzien, de kamer zal zichzelve niet tegenspreéken en M. Frère zal zich •vertuygen dat hy op 2 mev zeer wel den profeét gespeéld hééft.Zyne belydenis in den senaet is niet vergeélen hy hééft er verklaerd dat de belasting in regie lyn afkeerig, im populair was, dat er 't land niet van wilde en dal hy de over- luyging had dat den senaet dezelve noyt /.ou aenveèrd hebben. 'T is noglans over die' afkeerige en" impopulaire belasting dat de ontslaggeévers eene stemming van vertrouwen willen beroepen, om daerdoór een voorwendsel te vinden hunne rollen te mogen voorlspeélen.... Is dit niet blymoedig eene oppositie tegen den senaet zoeken Is dit niet 't eerste wel- geévend corps van 't land komen beledigen? Is dit niet on- eenigheyd tusschen de beyde kamers bewerken Is dit niet de ontbinding van den Senaet voórbereyden Is dit niel eene openbaere vyandelykheyd aen de eerste kamer verklaeren Jnderdaed, dit schynl het inzigt van M. Frère te zyn maer men vraegt of de meerderheyd der kamer zal bereydwillig genoeg zyn om lot werktuyg te dienen aen den liael, aen de verbittering der ministers /Zal de kamer zich in oppositie met den senaet willen stellen om de eygenlicfde en de grillen te voldoen van eenen Rogier, van eenen Frère? Van gasten welke Belgiën komen exploiteéren en demoeratiseéren Het vraeg- sluk onder dit betrek beschouwd, verkrygt eenen geheclcn by- zonderen aerd, en wy denken niel dat het ministerie de kamer op 25 zal bereyd vinden om zulke schandelyke rol te speélen.... Om dit artikel te sluylen, zullen wy nog eene andere lakliek van den listigen Frére doen uytschynen. Men meld uyt Brussel dat de ministers het vraegsluk van de aflevdiugdei; maes als geëyndigd aenzien. M. Ffëre bcwcèrt dat de stemming cener eerste subsidie van 400,000 frs. de kamer moét verbinden dat zy er niet uyt kan maer hy zou wel zonderden weêrd konnen rekenen, want dat hy zyn ontwerp voórdraegc, en hy zal zien dat de kamer zich geenzins verbonden agt aen haere eerste stemming die geen gevolg kan hebben. v DE DRUKPERS ROGIER. Sedert eenige dagen zyn de postkaskens onzer omstreéken en van geheel 'l land van Aelst opgepropt met de Nummers van een vlaemsch blad 't géén zich de VOLKSTEMME noemt. Dit blad is aen alle burgemeesters, scljepenen, secretarissen en veldwaglers der gemeenlens gezonden. Men wéét wat vóór een blad die goedkoope gazet is, 't is de zuster der Éloilc, die uyt den winkel van M. Faure, oudopsteller der Indépcndance komt, en die nu de klcyndogler der Indépcndance is. T is dan al wederom eene kraemery van den Citoyen van Arras. Daer meest al die dagbladen aen eenen spotprys worden afgeleverd, zoodanig dat het papier meer kost dan hel abonnement, en bezonderlyk daer men weéldal de bestuerders diër werkhuyzen de voórnaemslc opstellers en bestuerders diër dagbladjes, quidams zvn, die altyd grooten apelyt hebben en zich zoo gretig aen den staelsrestelier verzadigen, vraegt men op welke wyze die overgroole onkosten dóór die uytgaeven veroorzaekt, be- taekl worden Waer vind men dit geld \Vy gelooven niet dat het uyt eene persoonelyke borze komt, wy gelooven ook niet dat de civiele lyst nog dóór eene franskillonsche intrigue gefopt word, maer toch van waer komt dit geld Misschien zou men dit ontdekken, indien de wetgeéving gezond óórdeel en patrio- tismus genoeg had om al de toegestaenc subsidién die op den budget van t inwendige pryken, af te schallen. \YeIk is het inzigt, welke zyn de uytwerksels diër drukpers Sedert lang is zulks gekend, 't is om te bezwalken, te belas teren en te vernietigen alles wat de klieknians klcrikael lieeten; 't is te zeggen, om te poogen in Belgiën tedoen verdwynen al wat godsdienstig en zedelyk is; en dit te vervangen dóór de leerstel sels van hetgoddeloos-socialisliseh libera lismus. Eenige feyten ten voórbcélde komen dit bewyzen. Wy zullen hier eenige uyt- trekken geéven van een blad der hoofdstad, welke uytlrekken bewyzen opleveren die moeyelyk zullen zyn te vernietigen, naemelyk dat geheel de taktiek der Indépcndance en van haere zusters slegts puli's, lasteringen, leugens zyn en dit meest altyd met het voórirelJ'clyk inzigt van te bevegten al wat zedelyk is en tot eene goede maetschappelykc politiek strekt. Zie hier wat dit dagblad zegt Dc Indépcndance hééft volkomenlyk het gezond en zedelyk oordeel verloóren; zy belyd met zoo véél opreglheyd de k religie der Pufs en van den Electrischen prospectus, dat hel haer omtrent gelyk is eene goede of slegte daed te verrigten het is zeker uat, in feyte van leugens, van eersehendjugen, en lasteringen, dit blad zeer aenzienelyke slaeten van dienst telt. Onder duyzem[ voórbeélden die "men zou konnen aen- haelen, is de afkondiging eener gewaende nota van 't hof van Roomen. Die nota heeft haer reeds twee wel loegepastto logenstralïingen weêrd geweést, en noglans gaet hel stigtencl minislerieél blad voort; en met welk inzigt Met ceriig doe! van de katholyke kerk nadeel aen te doen of schade "toe te cc brengen aen den Godsdienst der Belgen, en "t is daerom dat cc'vuvle franskiljons ons geld gebruykeu en onzen budget te opvreéten. Een nieuw blad dat ook verdagt is onder de bescherming van den Citoyen van Arras te slaen, is den ïllonileur de VEnseigncmenl. De neygingen van dit maendblad zyn klaer, zy uyten zonder maeligheyd het spvl van dit blad over dè vernietiging van Willem's stelsel, eene spoórloVze afgekeerd- heyd vóór de grondstellingen van 'l kongres, die ons dóór de grondwet gewaerborgd zyn, eenen doodelvken haet tegen onze politieke vryheydMen verslaet dus" hoe er de belgische geeslelykheyd in behandeld word.... Zie daer redens genoeg om in de gunsten van het ministerie te staeu, welke gunsten dóór subsidiën vertaeld worden, ongetwylïeld Uyt eerbied vóór onze grondwettige principen die dien aerdigen" Monileur zoo goed koop aflevert. Er is nog een ander blad van zelfden kaliber en 't géén ook voer den voortgang van 't onderwys der jeugd geschikt is; 't is den Journal de Vinstruction élémentaire. Dit blad moet ook op de gunstelingslyst staen; ofschoon den schrvfsliel lamelyk hard en het een waer prulschrift zy, zonder smack, zonder "kritiek, zonder versland, zoekt men er inel eenen waenzinnigen iever in om den haet tegen de geestelykheyd aen te stoóken, om de onderwyzers te verbitteren in plaets van ze te verlichten, om van eene eenvoudige dorpschoól de stoókplaels van tweed ragt te maeken, in plaets van een heyligdoin van onderrigting.".. Wy zouden nog een acntal andere voórbeélden konnen aen- haelen, maer T is genoeg vóór heden, meermaels hebben wy doen zien welke vrugten den sleglen boom van 't liberaligten- dom voortbrengt, meermaels hebben wy derzelver smack als vergiftig aeügetoondMogt men het wel begrypen en mogt het land welhaest de bolle van het verderfelyk stelsel onzer hedendagschc verlichte zien ten eynde loopen. VAERT VAN JEMMAPPE& NAER AELST. Men hééft ons eenen zeer mcrkweèrdigcn brief van eenen der meest befaemde ingenieurs van Engeland medegedeeld, betrckkelyk de vaert in kwestie. Wy zullen hier de byzonder- ste zinsneden uyt dien brief aenhaelen én daerdoór eens vóór goed aen 't \erbond den nyper op den neus stellen. Men zal er uyt konnen zien dat wy het alleen niet zyn die ons verzet ten tegen het schandelyk zelfbelang, waeraen zekeren quidam de belangen van stad en land zoo listig zou poogen op te olie- ren en waervoór hy in 't Verbond van Aelst met stroomen inkt verkwist heeft. De merkweérdigste aenmerkingen van den brief zyn lu Dat dien ingenieur bitterlyk beklacgt dal ons gouverne ment aerselt uiVsehcn dit schoon werk van algemeen nut en noodzaekrlykheyd en andere ontwerpen van een uytsluyteml plaetselyk belang, hy zou willen zeggen van pcrsoonlyk en gansch individueel belang. Het is iu Engeland gekend dal vóór den handel, vóór de nyverheyd, vóór den landbouw en vóór de aIgemeene intresten der slreéken die er van genieten, helde vacrlen zyn die de meeste voórdeelen opleveren. Die vóórdee- len zyn zoo groot, dal de kanaelen van Engeland, ofschoon alle van kleyne sectie, aen de maetschappyën concessionaris sen dobbele intresten der kapitaeien opbrengen in vergelvking der yzeren wegen. De reden hier van, zegt den ingenieur., is zeer eenvoudig om begrypen. Eene vaert gegraeven en de sassen gemackt zynde, vereysscben weynige onkosten van onderhoud; 't gebruyk van dien weg vraegt weynig vervoer kosten, lerwyl de yzeren wegen zeer dikwiis weynig intresten aen de concessionarissen opbrengen, ter oorzaeke der gedue- rige onkosten die zy na.zich sleépen, zoo vóór den onderhoud als vóór de tydelyke herstellingen waeraen zy onderworpen zyn. En voor de vervoerkosten, men weet hoevéél hooger zy langs eene spoórlyn zyn dan langs eene vaert; zoodanig dat men iu Engeland de concessie eener vaert als een erfgoed aenziet waervan men jaerlyks eenen verzekerden intrest licit,

De Denderbode | 1851 | | pagina 1