BoiiciitlHiaekiHg. Botnvinalerialcn. Uytviiidiüg on verbetering der Geziglglazen DEFINITIEF VERBLYF VAN 2 PERCEEL'! LAND Verkoopiug- gedood in 27 seconden eenen haen is plotseling doodgevallen, toen men hem 2 druppelkens op de long legde. Verder heelt men nog vergiftigd honden, konynen en kallen de eene zyn slokdood gevallen, de andere hebben min of meer lang geleefd. Dal alles heeft beweézen, dalde nicotine een zeer hevig vergift is, iets dal \vy zeer goed wisten. De vergiftigde dieren zyn in gelykeu getalle op de r eg Ier- en op de linkerzyde gevallen. Den reuk van de nicotine heeft de $enweézige niet zoo sterk gescheénen ais men wel dagtdien reuk heélt veel van dien der ammoniac. De kleur is inderdaed die van .Maderawyn. Al de persoonen die zich. van Gend naer Audenaerde begeéven zyn verwonderd van het aenzienelyke geial bedelaers die by hel acnkomeu der openbaere rvtuygen Ie Eecke de icyzigers aenranden en lastig vallen om er eeuige geldstukken van te bekomen. Zy vraegen wal de poiilie deézer gemeente, indien er eene bestaet, doel, aengezien zy zich nergens toont om deéze bedelary van beroep te beletten welke alle ueren van den dag uytgcoefend word. Dit verzuyin komt eeneu noodlotligen uytslag to hebben eergisteren, rond 8 neren 's morgens, by het aenkomen der diligencie van den heer Del forge is eene bedelaerster van beroep genaemd Sabine De Schepper, oud C8 jaeren, te Eecke, dóór dit ryluyg verpletterd geworden, in het oogenblik dal deéze ongelukkige poogde een stuk geld dal men haer toege worpen had op ie raepen. De dood is oogenblikkelyk geweest. Eenen wag ter die zondag laelsl op den yzeren weg van Thieneii in slaep gevallen was, eensklaps ontwekt wordende door het.gerugl van een konvoy dat aenkwam, hééft zich willen al den tegenoyergesielden kam. werpen, maer bereykt en ten gronde geveld dóór den treynsleéper, is hy in twee gesneéden geworden. In den nagl van donderdag tot vrydag zyn er dieven in gedrongen by M. Buicus, pastor te üansbeke. Zy hebben zich meester gemaekl van al het geld, het zilverwerk, horlogiën en veélc andere voorwerpen van weerde. De mcyd, ontwaekt dóór het gerugt dat de dieven mankten toen zy poogden binnen de kamer van hacren meester te dringen, klonk met eene zwaere helle die zy in haer hcreyk had. Het was 2 ueren des morgens. Yerseheydene gebueren waren reeds te been om naer de merkt van Gend tc gaen. Zy snelden ter plaels, en de dieven gingen op dc vlugt. Men hééft bemerkt dat alle de kassen, komnióden, enz., opengebroken waren. Hel is te vermoeden dat zonder de tegenwoórdigheyd van geest welke de ineyd aen den dag legde, den pastor 'l slagtoffer der kwaeddoeners zoude geworden zvn. Den adjuncl-kommissaris Pieler Lacquet van Gend hééft, in een logislhuys in de Willinckslraet, den kerel aenge- houden die iu de paslory van Hansbcke gesloólen hééft. Hel is den genaemden Mestdagh, losgelaeten dwangarbéyder. Hel zilverwerk is by eenen oud-kleerverkoopcr, in een slraelje op de Vrydagmerkt, gevonden. Den dief, meenende. dat het geen zilver was, had hel vóór 38 stuyvers verkogl. Men verzekert dat er te Gend valsche stukken van 50 cen- limeii met het afbeéldsel van Louis Philippe en het jaertal 1845 in omloop zyn. In ons laelsle nummer hééft men de vermelding aenge- trollen van de zelfmoord op donderdag iaelst te Gend gepleegd in eene vigilante. Den ongélukkigen die aldus een evnde aen zyn leven stelde, is August Reinïiold Uimpler, doctor in wys- begeèrte, oud 27 jaeren, geboren te Schwiebus (Pruyssen) en woonagtig te Berlyn, in de Louisenstraet, 64. Hy droeg op zich eene zilveren horlogie, acht gouden guineën en verschillende andere muntstukken. Volgens hel pasport, de papieren en de boeken (een testament iu 't lalyn en in 't engelsch/ die hy op zich droeg, is hel te vermoeden dal M. Rimpier lot de proles- tantsche geeslelykheyd behoorde. Zyn pasport, afgeleverd te Berlyn in 184b, was Iaelst geviseerd geworden te Londen op 11 juny 18,51. üj) ^!e by hem gevonden visile-kaerlen léést men: a [lev. Himpler, Drphii., 0, Southampton place, Guston square. Men schryfl de zelfmoord toe aen eeuen toeval van krank- zinnigheyd het schynl inderdaed dal M. Uimpler in de statie aengekomen zynde, om genade smeekte van wege de conduc teurs die hem nvt den wagon wilden doen komen waerin hy zich bevond en waerin hy wilde blyven. Het is byna met ge weld geweést dal men Uimpler in de vigilante had doen treé- den waerin hy een cynde heeft gesteld aen zyn leven. Ongelwyfeld zal de overheyd den vigilanten-geleyder doen schadeloos stellen vóór de schade die hy heeft, geleden. Geheel hel binnenste zyns rytuvgs is bedorven. Iu de zitting van maendag van het hof van assisen van Brahaud, zyn de twee broeders Sauvcnée, betigt van onlvrein- dingen in de Belgische Bank, dóór den jury vrygesprokeu. Zy hadden veertien maenden voórloopig gevang ondergacn. Deéze zaek hééft het hof geduerende dertien zittingen bezig gehouden. In de zittingen van 10, M en 12 juny van hel hof van assisen van Wcsl-Vlaenderen, is den genaemden.Martial Bras- seur, oud 55 jaeren, geboren te Solrc-sur-Sambre, bedienden der douanen, gestalionneérd te Loere, pligtig verkiaerd van in een proces-verba el van aeuhoudiug opgesteld ten laste van Maria Anserve, huvsvrouw van Pieler Vervacke, Amand Va'u de Vyyer en Marie-Thcrese Vermeulen, dóór hem onder eed bevestigd, valsehelvk den inhoud of de omstandigheden van dit proees-verbael te hebben ontaerd, met valsche feyien als egte te hestaljgen. Dien ten gevolge is hy tol eeuw igen dwang- arbeyd, 100 fr. boete en de tentoonstelling, verweézen ge worden. Zie daer wat er komt van iels met eed te bevestigen t geen men zekerlvk wéét of mcyut valsch te weézenofook daer men aen twyifell.... Berigt aen die bel aengaet. liet werk vermindert langs om meer in bet departement van bet Noorden-. De vlaemsche werklieden die men begint uyt Koubaix te verzenden, verspreyden zicb reeds in onze velden en geéven zich lol de bedelary over. Naumei.ooze brieves. fn een dorp, naby Bordeaux, is een smerlelyk ongeluk gebeurd, hetwelk aeiitoond, lot welke droe vige hevolgeu, het lasteren in naemlooze brieven leyden kan. Charles l>... eenen jongen van eene goede familie maer welken sedert eeuigen lyd veel in voorspoed'waS agleruytgegaen beminde een meysje, dat gelyk stond met den stand, waerin de ouders van den jongeling vroeger leefden. Die verbintenis was iu de dagen van voorspoed aehgeknoopt,'en Charles.en Louise meenden niet, dat het verval van forluyn eene rede was, waerom n:en de beirekkiugen moest afbreken, die vroe ger de goedkeuring der ouders gekreégen hadden. De ouders van Louise, dagten er anders over, en zagen voórtaen met minagting op die van Charles neder. De liefde moest gebroken worden, zy wilden er hunne dogier toe dwingen, en eenen anderen jongen heer wierd in hel buys loegelaelen, om zyn hof aen het meysje te macken. De beriglcu dringen niet acn op al de poogingen, die men aenwendde om den nieuweling te doen winnen: hy wierd den gezelligen vrieud in alle gelegendhedeu, om aen haere ouders tc believen, schéén Louise eenigzins naer den gelukkigen vrycr over te bellen, hoewel men meer dan eens eenen traen in haere oogen ontdekte, die wel zegde, dat zy de eerste.gehegtheyd niet vergeélen had. Wat er tusschen heyde gelieven voorviel, hééft men eerst laeter geweéten maer des morgens, toen de dorpelingen naer het veld gingen, vonden zy, onder het loover van eenen der wvnbouineu, het lyk van Charles, wiens hoofd- kruyn dóór eene pistool schol verbryzeld was. Hei wapen, dat tol die zelfmoord gediend had, lag naest hem, nog vastgeklemd in de hand. Hy was onkennelyk geworden, en zeker zou men in den beginne hebben moeten raeden wie by was, indien zyne gekende kleeding, den zóón der ongelukkige familie niet aen- geduyd bad. De maere verspreydde zich dóór hel dorp, en kwam ook weldra, als eenen donder, dóór het ouderiyk buys van Louise ratelen zy bragl er schrik en ontzetting want van dit oogenblik al', heélt hel meysje, waerop zy liunue schoonste hóóp bouwden, de zinnen verloeren, en men is zelfs gedwongen geweést, haer naer een gestigl van zinneloozén over te brengen, waer zy in den rampzaligsten loestanJ verkeert. Het is nader hand gebleéken, dat de reden van de zelfmoord was, niet alleen de mislukte liefde maer nop eenige naemlooze brieven, aen bel meysje geschreéven, waerin men den jongeling, deeerroo- yeudsle beschuldiging ten laste legde, en waeraen bet meysje ongetwyffeld geloof gehegt hééft. Er zyn mcnschen wien deecr boven alles lief is, en van deéze was er Charles D... een onge twyffeld toen hy zag, dal hel duerbaerste wal hy op aerde bezat, geloof sloeg aen die eerrooving en dat by hierdoor de laelsle hóóp verloeren zag, hééft hy, in een valsch gedagt voor zeker, de dood verkozen, daer waer hy met moed en volherding legen heyde gevoelens had moeten slrydendoch alle men- schen hebben dien moed niet. Overigens is liet gewoonelyk eene dwaesheyd aen zulk geschryf gehoor te geéven want hy, die het doet is den laegsten den eerloosien en grootsifcn deugniet der nienschèn. Men schryfl. uyt Brugge: Alweer een meesterstuk onzer oude schilderschool dal Brugge zich onlneémen ziet: de schoone schildery van Jan Van Eyck, verbeeldende de ver- schyning der II. Maegd aen St. Mailen, is naer Londen ge zonden, waer zy niet missen kan gekogl te worden, om een der lalryke kabinetten van deengelsche hoofdstad te versieren. Men léést, inde Gazelle van Triest onder dagleekening van den 9 juny Paler Basile, monik van hel order der Ca- pueinen, is vcrwórgd gevonden aen den voet van den aulaer, te Alep. Deéze moord hééft eene groole aendoeniug verwekt. M. de Lesseps, consul van Vrankryk, hééft het bevel gegeévcn van de werkzaemste opspoóringen len dien aengaende te doen. CALIFORNIA. Men schryfl uyt San-Vranciseo aen den Times, van den I mey Den 'invloed van emigranten is zeer aenzinilyk men ver- wagt zicb deezen zomer aen eene groote vermeerdering van be volking. Volgens de nauwkeurigste statistieken is het getal der bevolking tegenwoordig omtrent 300,900 zielen. (c Eene gelieyme expeditie is uyt Sau-Francisco vertrokken, met hel doe! om zich van Leeger-California, of de provincie Sonora, beyde aen Mexico behoorende, meester te inaekeu. De expeditie wierd bcstuerd dóór zekeren geucrael Moorhead, kwartier-meester van den stael die na een groot gedeelte wape nen en krygsvoórraed, met welker bezorging b vgelasl was, ver- kogt te hebben, van zynen post gedeserteérd is. indien deéze stoutmoedige pooging niet in lyds word tegengehouden, zullen Leeger-Caiilornia en Surtoia welhaesl de prooy van deéze ra zende vereenigingszugt worden. De minerale ontdekkingen gaen voortlangs alle kanten worden nieuwe rykdommeu gevonden. De koslbaersle zyn de kwarts-aders. Eroulbrcéken slegts nog bebooriyke machieneu, len cynde deéze rykc delfstoffen te exploiteéien. Degeénen welke dergelyke machieneu zouden invoeren, mogen verze kerd zyn, daedelyk forluyn te inaeken. FRANSCHE REPUBLIEK. Parys, 17 juny. F.en schrikkelyk ongeluk heeft gisteren nagt ten 1 uer in de diergaerde van den heer Hugue plaels gehad. Den genaemden Carrière, dienstbode van den directeur der zoologische galery, ging onvoórzigliglyk voórby liet hok der hyenaseen der dieren vatte hem by de hand, en rukte dezelve byna geheet «af. Op de hertverscheurende krcélen van hel slagtoffer, kwamen den directeur cu regisseur toegesneld, om hein uyt de klauwen van de beest tc verlossen, waerna zy, aengezien de gevoorderde uer, zyne wonden zelve verbonden. Mgr. den «ertsbisschop van Parys, heeft deézer dagen, een nieuw mandement uytgeveêrdigd, dal bestemd is om vcél opgang ie inaeken. Hel valt onbeschroomd bet socialismus actn en na de utopisten te hebben verworpen, die alles willen om verwerpen, en die onder voorwendsel van maetschappelyken voóruytgang, dc vernietiging van den eygendom vraegen, keurt hy liet verstandig socialismus goed, dal de voortduerende en opvolgende vorderingen der maclschappy loelaet. Het docu ment is bewonderensweêrdig geschreéven en verdient ieders aendagt. TYDIAGEX UYT ITALIËN. Men schryft uyt Roon .en, van den 12 juny aen den Conslitu- LionnelHeden morgend hééft er op het Volkspleyn, eene treurige gebeurtenis plaeitl gehad. De toelacting, om tot de uylvocring der doodstraf over te gaen, op de persoonen, welke dóór den krygsraed veroordeeld waren, a 1^ pligtig aen moord- aenslag, den 1 3 en 4 mey laetstledcn, op onze soldaeien gepleegd, was gisteren te Roemen aengekomen. Den divisie- generael hééft onmiddellyk de presidenten, rapporteurs en j commissarissen van hel gouvernement der bevde raden, by zich 1 geroepen, ten cynde hunne gevoelens bier "over te kennen. Ingevolge dit onderzoek, wierden de veroordeelde Sarmanei en Savini berigt, dat zy zich lol de dood moesten bereyden zy hebben onmiddellyk eenen priester gevraegd, om de fa ets te troostmiddelen van den godsdienst te ontvangen. Heden morgend verlieten de veroordeelde hel kasteel Sint- Angelo. Men lieéfl hun op de noodlottige kar doen stappen, en naer bel Volkspleyn gcleyd. Het pleyn was dóór detachementen van alle wapens van hel garnizoen van Hoornen bezet. Zv Zy wierden tegenover den halveu kring van Neptunus gebragt den blinddoek wierd hun acngedaen, en nauwelyks op de aengeduydde plaels nedergeknield zynde, kondigde eene ont- plolïing de stad aen, dat de juslicie volbragl was; dit gebeurde ten 8 ueren 55 minneten. De menigte heéi't zich in stilte verwyderd. Verhoópen wy, dal deéze schrïkkelyke les aen de ongelukkige, welke zicb dóór de demagogische leerstellingen laelen inedesleépen, lol voórbeéld zal dienen. Den eersten krygsraed heëft over eenige dagen eene zaek van denzelfden aerd geóórdeeld. Van dc 19 beschuldigde wier den -4 ter dood verweézen, eenen tol eeuwigduerendeh dwang- arbeyd, en dry lot 5 jaeren derzelfde straf; de andere, wiens pligtighcyd niet duydelyk kon beweézen worden, zvn vryge- gesproken en in vryheyd gesteld. BURGERLYKEN-STANB. GEBOORTEN. Mannelyk Vrouwelvk HOUWELYKEN I.coVan G\se»hcm, wedu. van Victoria Van Ifaadenhovc, 37 j., win kelier te llofstade. mei Sabina De Schepper, 117 j., winkelde ter.Ch De Ridder, 28 j-. twyndersgast. met Sidonie Schuemians, 20 j., land bouwster.Angelus Van de YValle, wedr. van Maria llendrickx en Anna Van den Brande, 35 j., schouwraej'.er, met lïancisca Ardans, 27 j., kleérmaekster.Julius Stordeur, 30 j particulieren, met Maria Fr'. Van Londerzeele, 29 j zonder beroep. August Van der Sehueren 24 j., landbouwer te Appelterre-Kychem, met Cath. Const, foppens,' wede. van "Frans Hoelandt, 37 j biersteékster. Petrus De Visser, 25 j., siuidsgast te Antwerpen, met Anna Audenaert, 37 j., borduerst OVERLEEDENE. Jan Plas, 2 j., Moutstraet. Maria De Vos, 2 j., Yischmerkt. Frans Van den Feckhoudt, kleermoeker, 20 j., Vrvhevdslrael. Frans Libaut, wedr. van Isabella Claessens, weéversgast, 5tï j., Pontstr. And ré Van (iuchte, 32 j.. soklaet. Achille Ilemans, 15 maencl, Geeraerdsbcrgschestraet. Agnes Matbieu, vrouw van Barth. Boin- beeck, kantwerkster 29 j., Nazarethstraet. UYT ER IIAND TE KOOP, schoone goede Balken, Planten, ltibben, Pannen en verdere Bouwmaterialen] Zich to bevraegen ten burecle van dit blad. Do/.e Brillen, Oogiikusïellers genaemd, overtreffen in hun slacli alles wat men tot heden beeft werkstellig gemankt. Menigvuldige persoonen hebben door de zelve hun gezicht geheel hersteld. Zy kunnen dienen vooralle gezichten, zoo voor flauwe versleten gezichten, als bv- zichtigen; alsook om de oogen der jonge lieden te be waren. Deze Brillen zyn te bekomen aen zeef gematigde pry- zen en op proef, by den gezieldkondigen Brilmaker 1)e Coster, uytvinder van de Brilglazen voor het gezicht te herstellen, gevestigd lydens de Kermis van Aelst, 6 July 1851 ,op de Eoire binnen liet stadhuys van Aelst. N'. B. Na de Kermis zal mengoene brillen nicer kun nen bekomen ten zy in 't magazyn, Veldslrael te Gend. I gelegrn ie VUerzele e» Lelterhautem, op Vrydag s!7 Juny 1831, om 4 ure namiddag, ter her berg het J.ammeivkn, te Erpe, door 't ministerie van den Notaris D'HUY'GELAERE. VAM ALBSRBESTE HOOTGRAS, TE DENDERLEEUW, op Dynsdag M Juny 1831, ten 2 uren namiddag, op den gewezen meersch van wylen Jonkheer Alexander, ridder, Pauwelaert, en atsnu van den heer C. Lieuart, bankier, te Aelst. GEMEENTE EREMBODEGÉM. Gewoone VOGELSCHIETING met de Bolle, voor boe- renhalam, Bracken, Pikken, Hauwmessen, Rieken, Gaf fels, enz. Gratis te winnen op -Zondag 29 Juny, om 5 uren namiddag, ter herberg Iu Maison des lirusseursbv Petrus De Gheynd, op den briisselsciien steenweg. 0, J. A. VAN DEN ABBEELE-CAL- LEBAUT, nevens het Burgershos- pitael, agter de groote Kerk Ie Aelst, heeft d'eer het publiek kcubaer te inaeken, dal er by hem te bekomen zyn alderbeste Porceleynwerk, Geleyerwerk, Aerdewerk, en alle soorten van Basargoed, alsook hollandsche steent jes, Borstels/Zeemlceren, Sponsen, Stopsels, alderbeste Ossevpefevel voor de rytuygen, etc. Hy verhoopt door de goede hoedanigheyd zyner goe deren de gunst van het geëerd publiek te bekomen.

De Denderbode | 1851 | | pagina 3