ZONDAG 29 JUNY 1851. VYFDEiY JAERGANG.- \'r 249. AELST, den 2 8 Jnny. Dit blad yerschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 een li men den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaerinschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveèrdige klaglen of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydiglieyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleeneri en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gcwacgen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. wacrvan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken wacrvan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen, worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe le zenden.De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CHIQUE SLUM. DEN NIEUWEN OORLOGSMINISTER, GENERAEL ANOUL. Als men de Indcpendance hoort spreéken, zou men moeten gclooven dat de benoeming van generael Anoifl lot het minis terie van oorlog, eenen keus is van M.Rogier; maer dal dit Klad liegt en.bedriegt, is niet le verwonderen! Dil mael wederom is er geen woord waer van al 't géén de Indcpendance «egt, naemelyk dal dien generael dóór M. Rogier lot de porte feuille van oorlog geroepen is. is den koning alleen die generael Anoui benoemd heeft; 't is den koning welken in 't geheel van den kolonel niet wilde dien M. Rogier voordroeg; *X is byzonderlyk om T leger uyt de ontmoediging, uyt de krisis le trekken, dat den Koning er sterk op aèngedrongen hééft •om generael Anoul aen "t hoofd van 't leger te krygen, en 't is slegts na die aenhoudende aendringingen, dat dien brae- ven militaire er in toegestemd heeft, eeniglyk om aen den wensch des Konings te voldoen; want 'tis maer al te wel gekend dat generael Anoul de dwaesheden en despotieke akten van Frère-Rogier-Tesch niet goedkeurt. Met het ambt van oorlogsminister le aenveérden, is hy geenzins verpligi in de politieke inzigten zyner medeministers te deelen, en 'i is juyst die voórwaerde onder welke generael Anoul aenveêrd heelt. Zie hier eenen voorval die genoeg bewysl wat wy hier aen- baelen-: Toen generael Anoul by den Koning geroepen was en er heen ging, was den generael graef Kdien dag van dienst, en deézen begroette generael Anoul als minister van oorlog; maer generael Anoul verwierp die begroettenis en protesteerde er legen uyt al zyne kragten zeggende dal hy die portefeuille niet zou aenveérdenHet gehoor duerdc meer dan eene uer, en al uytgaeude dééd generael Anoul aen den graef K teekeu dal hy overwonnen was en aen de aendringingen des Konings niet had kunnen wederstaen. Zie daer hoe de franskillonnade van M. Rogier in duygen is gevallen en T leger een treffelyk opperhoofd hééft gekreégen. Kn als de Indépendance komt verklaeren dat generael Anoul al de zotte grillen van het fransch-waelseh ministerie bytreéd, dan zyn wy gemagligd te zeggen dat zulks niet min of niet meer als eene otibeschaemde leugen is Dat, voor hel overige, den koning zyn volle betrouwen in generael Anoul stelt, zal uyt de volgende daedfitaek blvkeii Toen den vorst naer Engeland vertrok, zegde hy tot generael Anoul dat hy, hem hel waglwoórd des legers geévende, gedue- rende zyne afweézigheyd, in hem alleen vóór dé bewaering des lands, al zyn betrouwen stelde'T is wel klaer gezegd d:at hy, Koning, in al zyne andere ministers geen het minste betrouwen bad en in 't geheel op hun niet mogt rekenen. AERDIGE BEREÉFDIIEYD 1)ER MINISTERIEÉLE PERS. Sedert eenigeu lyd is er in de schryfwyze der ofticieuse en oflicieéle verdedigers 'van 't ministerie eene huytengewoone beleéfdheyd te zien en 'tgeén voórnaemelyk plaets heél"i als er kwestie is van onafhungelyke kamerleden, 'tzy zy van de ilfberaele meerderheyd deel inaeken, vóór zoo veel noglans zy de minste schaemle toonen van onder de kalkoenzweep van Frère-Rogier zoo lang gebukt le hebben, 'Izv zy aen de ge- maeligde minderlieyd gehegt zyn. 'T is aldus dal den oran gisten^ Messager de Gand, maer die beden met ministerieéle muntolie feestreéken, den sleep draegt van Rogier-Frère, de leden der linkerzyde, die tegen 't kabinet gestemd hadden, tweeslachtige liberalenhermaphrodische aerduormen noemde, die noch mossel noch visch zynDen Journal de Liégega zelle van M. Frère, noemt ze puntige liberalen etc. Maer, als men de afvvykende liberalen zulke aerdige benaemingen toe past, hoe zal men de getrouwe slaeven noemen Om nauw keurig te zyn, zou men misschien zeer wel doen hun met den uaem van smeêrige liberaclendie volgens bevel stemmen, te geévenHoe zou men dan de afgeveèrdigde van ons distrikt en die van Audenaerde heelen Zou mén ze of vierkantige, of ronde, ofwel platte liberaclen moeien noemen 1 Dit laelste, zou kon, ons dunkens, nog al wel passen. Den Messager des Chambres hééft, gelyk wy, de bemerking gemaekt over de aerdige beleéfdheyd der ministerieéle druk pers, beleéfdheyd die hy niet begrvpt ten zy met le onder stellen dal zy een geheym voórneérncn verbergt. Men zou zeggen, zegt den Messager, dal hel ministerie een voorgevoel van zyn overlyden hééft, en dat, wevnig beschaemd over i> zyne appelflauwte van 16 mey, het iels tragiek aen zyne d definitieve dood wilt toebrengen, het wilt de komedie sluy- ten met een drama bet is aenrandend en uytdaegend, het wilt doen gelooven dat het eene geweldige dood zal sterven, dat hel al strydeu den doodsleék zal krygen, dat hel op o 'tslagtveld den geest zal uytblaezen Dwaeling.' 'lis le laetDe romevnsche zwéêrdvegters waren gelukkiger, toen zy de manier studeérden op welke zy moesten vallen, en de houding in welke zy wilden sterven. De gelegenheyd van een schoon afsterven bied zich dagelyks niet aen, M. a Frère hééft ze laelen voórbygacn en nu zal hy de zelve niet meer krygen. Hy spant al zyne kraglen in om aen 't land op te vyzeu dat de onafhanglyke liberalen zullen wevgeren hem op liet terreyn der groote grondbeginselen en wyde hervormingen le volgen dal by, by gebrek van dóór hun in zyne linancieéle plannen ondersteund te zyn geweest, het gezag zul verlaeten, dat hy zyne portefeuille zal nederleggen omdat hy de successiewet in regte lyn dóór hun niel zal hebben konnen doen aenveérdenNiemand zal zich dóór dien list laelen misleyden» Dit zelfde blad doet dan de volgende vraeg Om lol zyn doel te geraeken, wat gaet het ministerie doenïDeant- woord is op aller lippen al de successiewet in regte lyn vóór tedraegen, zal er 't ministerie eene kabinetskwes- tie van maeken Den zelfden Messager des Chambres die, over zes weéken, de voórdragt van dergelyk ontwerp zou ondersteund hebben, zegt dat zy heden geene beteékenis meer hééft, en dal deéze voor drag! slegts nog eene uytvlugt van hoogmoed of van evgen- liefde is. Hadden wy d'eer, zegt 't zelfde blad nog, van in de kamer le zetelen, hoe zouden wy deel inacken van (Ui puntige van den Journal de Liégeofwel van de hermaphrodische van den Messager de Gand; wy zouden de kabinetskweslie veran deren in eene kwestie van vertrouwen en onze stemming ook motiveéren. Het stelsel der belasting die men vraegl, is te reglveèrdig, te billyk om bet te konnen beveglen, maer ter oorzaek der komedie die gespeéld is geweést, bel kabinet ons vertrouwen niet meer genietende, omdal wy het in zyn ensemble magleloos oórdeelen, wevgeren wy onze onder- steuning aen het zelve. Indien wy hier letterlyk den artikel van den Messager des Chambres overneémen, T is niet, gelyk men overigens wéét, omdat wy de denkwyze van dit blad deelen, maer om te doen zien dat de warmste verdedigers hem verstoolen en hem als eenen volstrekt versieéten man aenzicnden doortrapten advokaet socialist van Luyk is van zyne voórnaemste bewon- deraers veriaetenzou men dan konnen oórdeelen dat een kabinet, 't géén zoo véél walg veroorzaekt, 't géén zoo veragl word, zich aen eene stemming van vertrouwen mag verwag- ten? Indien, dóór eenen tooverslag, waermede alle gelukzoe kers zoo gemeen zyn, 't publiek nog eens bedroógeu word, zoo zal het vóór niet lang zyn, want de kan gaet zou lang le water lot zy eyndelyk breéktdien oogenblik is aengeteekend en niet verre meer verwyderdDe komedie is uyt. ORANGÏST1SCH DESPOT1SMUS VAN BROEDER ORB AN. Verscheydene Kerkfabrieken hebben den volgenden omzend brief van den flnancieminislcr ontvangen Brussel, 22 Maerl 1851 M. Ik heb d'eer 't uwer kennis te brengen dat. ingevolge myii advies van 19 febry 1851, afgekondigd door den Monitcur van 21 der zelfde maend, N° 52, de evgenaers van nominatieve inschryvingen op den C.rootboek der opeubaere schuld die begeêrcn de belaeling der intresten hunner inschryvingen in eene andere arrondissemeuls-h<-ofdplaets dan Brussel te ontvangen, er de schrifielyke aenvraeg naer het ministerie van finaocien moeten van toezenden, ten minsten eene maend VOOR den vervaldag, eu de arrondissements-boofdplaets aenvvyzen waer de belae- üng gevraegd word, alsook den aerd der schuld, de letter of de serie en den Numero van elke der inschryvingen. Ik bevigt u ter zeiver tvd dat de heslucren der opeubaere gcsógwm, dio geene obligutieu aen draeger mogen behouden, ïaudet zyn met de boete vastgesteld by art 9 der wet van 14 janrv 1815, de obligatiën die zy zouden verkreégeii hebben, moeten verkeeren in nominatieve inschryvingen op den grootboek der opeubaere schuld, ten profyte der gestiglen waeraen zy toehooren. Om deéze verkeering te bekomen, moeten de obligatiën ten laste van den staet, 'tzv te Brussel in bet ministerie van financiën, 't zy in de andere hoofdplaatsen der piovincie of arrondissement by de agenten der schatkist, gedeponeerd worden. Den Minister van FinanciënFRÈr.B-ORBAr». He wel! M. Frère verpligi de kerkfabrieken, uyt kragt, gelyk hy zegt, der wel van ii janrv 1815, de obligatiën aen draeger die zy zouden verkreégen hebben, in nominatieve in schryvingen op den grootboek der openbaere schuld te ver keeren. Volgens de uyldrukking van /ynen oppersten wil, de leden der kerkfabrieken welke deéze verkoeriug of verandering zullen verzuymen, zullen de straf iuloopen bepaeld bv art. 0 der gezegde wet. Zie daer wederom de despotieke, kwellende en inquisitie gevoelens van Frère als hel de kerken of godsdienst aengaetlaet ons zien op welke tartul'sche wyze iiv deézen muetregel aen Belgiën wilt loepassen. Eenè wel van li mey 1814 had, vóór Holland, de herstelling der nationale schuld eu den noodigen onderstand aen dé schatkist, geregeld, om de ontzettende uytgacvm dóór den oorlog der geallieerde tegen Napoleon veroorzaekt, te vinden, en gelyk den condiéranl dier wet uyulrukkelyk luydde, dat naemelyk de opvorming van een leger, de belaeling der agterslellen c der nationale schuld en de herinrigting van verscheydene ft andere takken van algemeen besluer, vereysscheu dringend de openbaere inkomsten van dit jaer dóór buylengewoone middelen, te vermeerderen, zonderde hcropkomende nyver re lieyd le hinderen en zonder, aen den handel het noodig element zyner kapitalen le onlneémen. Vervolgens is de wet van 14 janrv 1815 opgekomen die aen de bestuerders beveéll hunne réêépissés aen draegerin den grootboek der nationale schuld te doen schryven. ('T waren récépissés van gedwongene leeningeu). Den art. 9 luydde als volg! u De overlreéders der bepaelingen van de "artikels 4, 5, 6 en 8 der tegenwoordige wet, zullen de straf iuloopen «ener boete gelyk aen T vierde der weerde van elk kapitacl dal zv niet zullen hebben doen inschryven deéze boet zal ten particulieren laste zyn der respectieve leden van gemelde. kollegiën of andere bestuerders en persoonen in gezegden art. aengeduyd, zonder da! zy de zelve in hunne rekening van uytgaeveu mogen brengen. Zie daer de schoone dingen die M. Frère inoel ontgraeven en waermede hy Belgiën wilt begiftigenMaer geiukkig- lyk Ity zal in zyne kwellingsontwerpen niet slaegen, zynen ZOO WIL IK zal gedwarsboomd worden, want men wcét dat de wei van 14 janry 1815 eene hollandsehe wet is, gege&ren vóór Holland, vóór de constitutie van het koningryli dir Neder landen. Deéze wel van 14 janry 1815 hééft nooyt kragt van wet in Belgié'n gehad. Zy kon geene kragt hebben vóór 24 augusty 1815, omdal zy alleen Holland aenging; zv hééft ook geene kragt sedert 24 augusty 1815, omdat zy 'i werk der wetgeévende magt niet is, en omdat de fondametïteéle wet, die intusschentyd afgekondigd was geweést, dóór haeren art. 105 wilt dat de uylvocrendc magt uylgcicerkt worde gexamcntlyk door den koning en de generale slatten. Hier uyt blykt dat de gewaende wet die M* Frère van onder de doodassche van den koppigen en afperssenden Willem opgraefl, eene wet is die in Belgiën zonder kragt is eu waeraen zich niemand moet onderwerpen. Misschien zal dien minister zeggen dat die wet in Belgiën het uytwerksel van een koninglyk besluyl moet hebben, maer het zou moeyclvk zyn om te bewyzeu en te houden sl-ien dal dil Uesluyt het dekreét-wet van 50 december 1809 beirekkelyk de kerkfabrieken zou hebben konnen verkreuken of vernie- :igenEn dan zelfs nog wanneer het besluyl iu kwestie T keyzerlyk dekreéi zou hebben konnen vernietigen, 't géén altyd zyne gedwongene kragt behouden hééft en nog behoud, ten minsten zal niemand willen bestaen dat hel aen Willem vry stond, op cygene hand, met de straften le bedreygen be paeld bv art. 9 der gewaende wel van 14 janry 1815, die M. Frère in zynen fameuzen omzendbrief beroept. Hel was aen de nieuwe politiek voorbehouden, zegt een brusselsch dag blad, zulk grondslelsei in feyte af te kondigen. De grieven der besluyten-weUMi van Wilh ni waren waerschynelyk niet meer gegrond dau die van den eed op de erfenissen etc. Maer men zou móeten uytêrmaete i blind zyn om niet te zien dat hy

De Denderbode | 1851 | | pagina 1