ZONDAG 15 JULY 1851. YYFDEA JA ERG A AG. 251. AELST, den 12 July, Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagtcekeniug van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschrjrving, by trimester, is bepaekl op 1 Ir. 50 e., dien der annoneén op 20 cenlimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschreven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen' hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen vvy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CUIQUE SUM. verder gcwaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deeleu, zullen geheym ge houden worden, leu zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Gecne sltfkken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen' worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvrv toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aeugaet. ZIE HIER HOE BELGIËN BESTUERD WORD. lsle VERTOOG. Op het oogenblik dat men het erfdeel der kinderen belast, de regten op den genever 50 ten honderd wilt verhoogen, en de liollandsche kwellingen gaen herbeginnen op het oogenblik dat den tabak met eene drukkende contributie zal geslaegen en de accynsreglen op hel bier ook merkelyk zullen verzwaerd worden, welke droeve bemerkingen schieten er in 't gedagt van al die een weynig nadenkt Eylaes wy moeten het zeggen, al die belastingen vallen op den armen werkman, op den 'kleynen burger, op den landbouwer, en dit terwyl de opbrengst der myneu, die geheel ten veórdeele der ryken is, geene'lioege- na'etnde verandering ondergaetDit heeft ook zeer zonderling gescheénen aen zoiumige afgeveèrdigde, aen deéze welke slegts de reglveèrdigheyd, de billykheyd en de belangen van alle in 't oog hebben. 'T is vóór die reilen dat M. Osy, in de beraed- slaeging van 5 deézer over den budget van middelen en wegen, minister Frère geïnterpelleerd hééft om hem te vraegen of hy, als hy geld noodig heeft en nieuwe belastingen wilt vraegen, niet van zin is eenige verhooging opdencyns der mynen te stel lenM. Frère Ueéfl geen oogenblik geaerzcld te antwoorden dat dien cyus niet zal verhoogd worden... Dit is toch aerdig eerstens omdat de mynopbrengsten byzonderlyk der houille- koólcn de inkomsten zyu der ryken en derzelver fortuyn dage- lyks merkelyk doen aengroeyé'nen vervolgens omdat die regten in ltelgiën véél minder zyn dan in andere landen gelvk Vrankryk, Engeland, Duytschland etc. Hoe zal men deéze onrcgelmaetigheyd en voorl egt voor de hotiillemyncn in materie van belasting uytleggcn Een gendsch liberael blad neemt deéze laek op zich zie hier hoe het spréékt a Bemerken wy, zegt het, dat 11. Frère óf de zyn e in de luyksche mynen belang hebbenen 't is voórnaemelyk in ii zulke gevallen dat den linancieminister de genie der belasting niet hééftvoegen wy er by dat M. Frère, met de belasting <r op den cyns der ntynen te verhoogen, de kopstukken der luyksche klubsparly zou misnoegen, welke kopstukken zoo a zoo vuerig zyn als er kwestie is minisierieélc intriguen te i< helpen uytwerken, getuygc hiervan de intrigue die hier over eenige dagen nopens de successiewet gespeeld is, wet die tegen de alleyding der Macs verwisseld is. 'T is eene overeen- komst tusschen twee comperes en waervan de schatpligtige de onkosten zullen betaelen a Deés vonnis uylgesprokcn dóór een blad 't géén langen tyd t ministerie verdedigd heeften voorzeker niet klerikaelIs, zegt véél in weynige woorden en schetst getrouwelyk den aerd en helangloosheyd van 'l'socialistisch enfcrocderljk liberalismus af; had het gendsch blad hel ander roozenpotje konncn ontdekken, zyn vonnis zou nog meer kragtgehad hebbenhet zou hebben konncn vraegen aen wie gedeeltelik den grond toehoort ivaerop de nieuwe werken der Maes moeten verrigt worden hel zou er misschien nog wel eeuen brocderlykcn intrest in gevonden hebben.... Een ander broedcrlyk belang is dat 't géén van naby raekt aen de belangen van het distrikt Aelst. Men ziet dat in het mónslerpak van ontwerpen van openbaere werken, er zich een ontwerp bevind vóór de dacrslelling eener spoórbaen van Ath naer Lokeren 'l geen de concessie verydelt van het. maeken der vaert van Jentmappes naer Aelst en de kanalisatie des Denders in den doodboek zal doen schryven men kan niet onbewust zyn over 't schandêlyk egoïsmus ivaerdoór dit ontwerp is ingegeéven.'T is omdat den houillebassyn der Maes den alleenhandel wilt hebben der kooien die naer Holland gevoerd worden, ett omdat M. Frère wéét dal gezegde vaert eene mede dinging zou daerstellen ten voórdeele der houillekoólen der Bor'inages. Te Bergen gevoelt men reeds het schandêlyk zelf belang dat aen 'l hoofd staet van al de onliverpen Frère. De dagbladen en de brieven uyt Bergen zi n het eens om den pynlyken indruk te besl'atigen, welken aldacr ontstaen is by de" afkondiging van het wetsontwerp betrekkelyk de open baere werken. Op 22 millioenen die aen werken besteed wor den, welke liet gouvernementverrigten moet, zyn er 15 bestemd om aen de houille-koólen der luyksche mynen nieuwe uyl- wegen te bezorgen, terwyl er niets aen degeéne van Bergen word toegestaen. Het oogwit van M. Frère is van aen Bergen de merkt van Antwerpen en Holland te onlneëmen, om dezelve aen Lttvk te geéven dóór de verlenging van de vaert der Kempen, lieéze vaert zal eene diepte hebben van 2 in. 10 c.. terwyl de Schelde slegts 1. nt. 80 c. hééft. Al het voordeel is dan vóór Luvk ten nadeele van Bergen.Deézen staet van zaeken hééft te Bergen eenen zoo nadeeligen indruk gemaekt, dat er aenslonds in den provincialen raed eene kommissie benoemd is geworden om het wetsontwefp te onderzoeken en hierover de maelregelcu voor te stellen welke zy geraedzaem zal vinden. Deéze beslissing is met eenpaerige stemmen aengenomen. Den gouverneur van Henegouwen is op slaenden voet naer Brussel vertrokken, ten .eynde het ministerie te onderrigten van 'i groot misnoegen dat gemeld wetsontwerp gemaekt hééft. Men ziel dus ivelkdanig het broedcrlyk liberumus is't is allyd den vuygen primo mihi, of't land exploitëéren ten mynen profyleDit is 't ongelukkig lot van Belgién met zulk gouver nement, en zoo lang de kiezers zich laelen foppen, met slaeven en nullileylen naer de kamer te zenden, zal 'l land onder de luyksche zweep zugtcn en zoodanig gegeesseld worden dal het zich langzaem zal dood bloeden 'T BELGISCH GELD OP STRAET GESMEÉTEN. 2dc VERTOOG. In de zitting waervan wy hier hooger gewaegen, is er een ander stuk opgevoerd waerin den Ciloyen-Schoólmeester van Arras de voórnaemsle rol te speélen had. Al wederom zegde men aen dien vremdeling en dit wel voor de duyzendste ntael, dat hy 't geld der Belgen in den wind smeet, dat hy met de twee voetjes over de budgetwei sprong en de staetsgelden volgens zyne capriccn of bon piaisir ui tdeelde, zonder te zien hoe en waertoe zy gestemd waren dat by uyt de gelden, toege staen om de arme uytgehongerde Belgen ter hulp te komen, 200 duyzend franks aen de stad Brussel ter opbouwing eener kazerne had gegcéven en dit voor eenen leruiyu van 20 jaeren en zonder intrestdaerby 06 duyzend franks aen dg hospicen der stad Brussel, om er eenebac'n mede te maeken die uytsluy- lelyk vóór die hospicen dient... Dyt deézen hoofde heeft lil. Osy, in kragtige bewoordingen, dit gebruyk der staetsgelden algé- keurd en de onreglveèrdige handehvyzé des kabinels doen uytschynen, van naemelyk alles vóór de groolo sleden te doen, terwyl hel zich op zyn Russisch gedraegt ten opzigte der kleine steden en dorpen, van welke hy onmiddelyk de geleende gelden ivedereyscht. Den Magister is in kolere geschoóten rnaer dit is zyne ge woonte en dit verwondert niemand. Kolerés, pcrsönnali'tevlen, onbeschoftheden zyn de groote argumenten die hy gebruikt; maer ingezien al die woede, zou men wel moeten onderstellen dal die bloedige verwytingen eenigen indruk op zi n vel doen... Doch men bedriegt zich grootelyks"; franskilionseh've! is zonder elaslicileyt, 't is een hard leer waerin geene gcplooyzaemheyd te krygen is. Magister gelooft dal zyne onbeschoftheden èn personnaliteyten goede argumenten zyn om zyne tegeustreévers en beschuldigers te doen zwygen; rnaer dit mael 'is den man van zyn sloksken gevallen..".. In plaets van te zingen, hééft de kamer meer en meer tegen de geldverkwisting geschreeuwd, en een lid, M. Malou, hééft hem rondaf gezegd dat den akt dóór M. Osy aengehaeld, een SLEGT GEBRUYK was van de staetsgelden Men gevoelt dal er niets meer noodig w as om Rogier van zyne bank te doen opspringen cn al 'Ivenyn zyner onbeschofte en stoute tong te doen spouwen legen dien welken bent deéze harde waerheyd gezegd hadMaer men hééft niet afgehou den, men hééft hem doen zien hoe onbeschoft zyn parlementaire gedrag was; men hééft hem gezegd dal, wanneer hy oppositie aen 't ministerie tnaekle en dit dikivils zonder reden ten zy met hairklicveryën, men hem nooyt dóór beschuldigingen van kwaedwilligheyd antwoordde, maer altyd met punt vóór punt zyne voórgeévingen en verwytsels te wederleggen, dal hy zeer ivel doen zou te antwoorden aen '1 géén men hem oplegde met er het tegenstrydige van te beivyzenMaer dit was hem on- mogelyk, en daerom maekte den ntensch zich kwaed en wierp met hoopen scheldwoorden.... 'T is eene reeds gekende taklick. EEN GENDSCH SUYKERKLONTJE VAN 166 DUY ZEND FRANKS.5J|' vertoog. Den heere Rogier niet meer iveétende hoe zich Ie verdedigen, is anvoórzigtig op eonen thema gevallen die .hem wateren bloed heeft doen zweden. Den man sprak al wederom van de j otyzend franks die dc slad Gend, tydens de iaeren van duertc, genoótcn hééft; deéze zaek bragt In te berde om zvne onregtveerdige verivytingeu legen het voórgaende ministerie te konncn vernieuwen. Maer geene middels vindende om zich te verregtveérdigen, is zyncn uylvlugl legen hem zelf gekeerd Men heelt hem andermael doen zien dal, van de 200 duizend ranks door de kamer toegestaen om de gemische nvverheyd ter hulp te komen, er slegts 21 a 25 duyzend dóór liet voór- gaende ministerie zyn uytgegeéven, cn dat hy, Rogier, over de andere 1 bh duyzend had beschikt, en dit op eene manier die hy tot nu toe niet heeft konncn verregtveérdigen.... Men hééft er hem by gezegd dat hy geheel, die ontzettende som aen eenen persoon alleen, die lot nog toe niet gekeild is, gegeéven heelt, en dit zonder de minste waerborg vóór de schatkist en op de zelfde ivyze gelyk hy ontzettende sommen hééft gegeéven aen twee waeghalzen deézer slad die, met de lanleèrn aen dissel, vertrokken zyn ladende eene wel gecondilionneérde bankroet agler zich. Maer, ter gelegegheyd der 166 duyzend lranks, yraegt een gendsch blad aen M. Rogier waerom hy volhoud in de beslissing der kamer nopens 't gebruyk van ge meld hulpgeld te beknibbelen; 't blad voegt er by dat als M Rogier nog een weynig kwaedwilligheyd blyft loonen, 'er ivel- ligt eenige klappers ol kwaedwilligen jegens dc nieuwe politiek zouden konnen opstaen en zonder omweg den hoe en waerom der gille van 166 duyzend franks uytbabbelenWyweéteu dat noch den Redder der Vlaenderen, noch de gendsche vrien- den op hun gemak zouden zyn indien deéze ontdekking gedaen wierd..... 1 is dus ui 't belang van den ciloyen van 't Katie dal slaept, met wakker te maeken. J OORZAEKEN DER NIEUWE GENE VER-WET Als men den ui tleg van M. Frère over dit nieuw wetsontwern leest zou men zeggen dat er geene belangryke tvvziging aen de thans beslaende wel word toegebragt, dal zy in niets verkreukt is cn geheel liaeren geest en profyligheyd behoud... Maer is het 0111 't land te beschimpen dat den listigen advokaet van' Luvk zoo onbeschaemd vóór 't publiek komt liegen? Word doó- liet nieuw ontwerp geheel de oude profyligheyd diër aecynswet met onderste boven gekeerd De tegenwoórdige wet heeft voor grondslag een stelsel van abonnement 'i géén «eregeld word naer den tyd cn de hoeveelheden van 'i beslagrtot''liel stoóksel of distillatie, en 't géén vóór doel had; 1» dc vruhevd vail t werk 2" hel begunstigen der sloóknyverhcyd - 5" bvzon derlyk de belasting te betaelen zonder geduerig aen de kwel lingen ol fiscahteylen van 't oud Hollandsch stelsel bloofcsleld te zyn.... Indien het ontwerp Frère wet word, liet abonnement zal met meer beslaen het zal vervangen worden dóór qcditeriae navarsclungcn, door processenverbal en dagelyksche bestati gingen van contraventie.... De sloókers zyn te 'gelukkig en te gerust dien goeden tyd mag niet blyven dueren, zy moeten gekwollen worden, er moet middel zyn om hen te pluimen en dit byzonderlyk vóór de treflelykc sloókers, want de andere zullen toch de straffen weéten te ontgaen die de nieuwe wet zal medebrengen.... Maer men zal liglelyk het doel be»rvnen dal M. 1' rere, door het voorstellen deézer wet, bcoom M Frère IS Orangist, verwoedden orangist, dit is gekendhy 'is den gezwooreu vyand onzer revolutie alsook onzer grondwet die et uyt geboren ishv loochent dat wy gegronde grieven gehad hebben om tegen den pluymeudeu Willem, van koppi»er sre dagtems, op Ie staen en T hollandsch jok af te schudden Om dit te bewyzcu, wilt M. Frère ons land onder dil oud stelsel terugbrengen en do kivclivellen, die vóór de omwentelin- bestonden, doen herleeven'T is aldus dat hv denkt dc zaek van 18,iO te verooi deeleu en de patriotten te doen doór«acn als broutllons en opróermackers die Willem zonder redens weel. gejaegd hebben.... Wy zullen eenen vluggen oogslag over dit nieuw ontwerp en deszells uitlegging werpen; het zyn twee advokaelen-niecster- slukken, waerin men ontivaerl dal de pen, die zegeschreévcn heelt, eenen geleerden luyksclieu stoóker is, welken al de hcymcn der gisling en distillatie bezit. NIEUWE EN ZWAERE BELASTING OP Dl STOOKERYEN. De belasting is op eene bttytengewoone ruineérende wv/« verhoogd; ludten men 't wolzyn van don landbouw will, geivk

De Denderbode | 1851 | | pagina 1