VERTREK DER 0MNIRHSSEN, ~Z AXG WEDSTRY IIALSREGTING VAN VAN TUOYEN EN VAN KEIRSBILCK. Men schryft uyt Brugge 9 deézer Heden ten 8 ueren 's morgens heeft de halsregling van Van Troyen en Van Keirshiick plaets gehad. Gisteren ten 5 ueren des avonds hadden zy de aenkondiging van hunne aenslaende doodstraf ontvangen. Van Keirsbilck aenhoorde de schrikkelyke lyding met kalmte en eene kloekmoedige onderwerping. Maer Van ïroyen- viel in bezwyming, en tot zich zeiven komende, borst hy uyt in woedende geschreeuwen doch hy wierd al- lenskens kalm en luysterdc naer de vermaeningcn van den eerweèrden paler Plateau, jesuict. Geduerende den nagl heb ben beyde slrafpligligen hunne biecht gesproken en ten C uren des morgens hebben zy geduerende de mis H. Gommunie ontvangen. Van Keirsbilck gaf al de leekcuen van een regtzin- nig berouw en bleef altyd by de vcrklaering dat Van Troyen, medepligtig was. Van Troyen, in tegendeel, kermde met eenen jammerlyken loon omdat hy onpligtig moest sterven. Kwartier vóór acht ueren kwam den seherpregler om de schrikkelyke voórbereyding der onthalzing te doen Van Keirsbilck liet zich handelen en binden gelyk een lam. Van Troyen dééd ee- nigen wederstand en huyldeal'grysselyk, doch zonder de minste godslastering te laetcn hooren. Met het slaen van 8 ueren gingen de poorten der gevangenis open. Van Keirsbilck zat op den eersten wagen1 met den eerw. lieer Walle, naer wiens verinaeningen hy aendagtiglyk luysterde. Dacrna kwam eenen tweeden wagen, waerop Van Troyen zal, lusschen den eerw. pater Plateau en den eerw heer Du Jardin, missionnaris des bisdoms. Van Troyen luysterde naer de wóórden der weèrdige priesters en kuste verscheyde mael het krucifix. dat hem aeu- aeboóden wierd, doch berhaelde luydop geduerende geheel den doórtogt Ik moet sterven en ik ben niet pliglig. Eene dood- sche stilte heerschte onder de toegestroomde n.euigte op den •ogenblik dat de twee ODgelukkigen op hel slrafpleyn, vóór de Gendpoort, verscheéneu. Van Keirsbilck kwam eerst, met een vreédzaein en stil gelaet het schavot op, hy omhelsde zynen biegtvader en eenen oogenblik nadien rolde zyn hoofd ouder bet schavot. Eenige stonden daerna wierd ook Van Troyen op de guillotine gebragthy ook omhelsde de twee eerw priesters die hem bystonden en wierd acn de ysselyke plank gebonden. Men zegt dal hy, toen reeds zyn hoofd" onder hel mes lag, nog zeyde Ik sterf onpligtig Eenen oogenblik laeler had God hun geóórdeeld. Op het verzoek van den eerw. aelmoessenier Walle, dééd de gansche menigte een gebed vóór de gestorvene en scheydde stilzwygende uyteen. Geduerende de halsregling wierd er in het hospitael van den II. Joannes eene .Mis geleéxen vóór de twee ongelukkigen en ten zeiven tyde gaf den eerw. heer DeCorle, missionnaris des bisdoms, eene zielroerende vermaening aen de opgesloólene van hel gevang, die,dezelve met véél aendagligheyd en aen- doening aenhoord hebben. [Gazette van Brugge). Wy hebben in ons voórgaende nummer aengekondigd dal tot Cachtem eenige persoouen vergiftigd hadden geweest dóór hel eélen van een doodgeboren kalf. Eenen deézer pet- »oonen, den genoemden Gregorius Ostyn, grafmaeker, is aen de uylwerksels van het vergif overleédcn, en de andere zyn in een naekende doodsgevaer. Vrvdag avond, toen den koning met de prinsen en de prinses aen de kalsyde van Laeken, terug kwam van zyne revs naer Londen, zyn er een groot getal persoonen komen loege- loopen om Z. M. te groeten. Een jong meysje is dóór de menigte gedrongen en zich op haere kniën werpende, hééft zy aen onzen welbeminden vorst een verzoekschrift ter hand gesteld. Den Koning hééft ze aenslonds opgerigt en melde grootste welwil- lendheyd, hééft hy haerde verzekering gegeéven dat hy zorg- vuldiglvk liaer verzoekschrift zou onderzogt hebben. Te rekenen van donderdag 10* deézer, zal den laelsten treyn van Oostende naer Gend, ten 8 ueren "s avonds vertrek ken, in plaets van ten 5 ueren 45 minuelen. Den minister van financiën brengt ter kennis van de be langhebbenden, dat de betaling van den tweeden trimester 1851 der pensioenen, ingeschreéven op bet grootboek, zal geo pend worden le rekenen van den 10 deézer in de bureelcn der agenten van de schatkist, in de verschillende arrondissementen. Men schryft uyt Rousselaere Verleden zaterdag had alhier op hel gehugte den Aejf, den geuaemden Joannes Tail- leu, ruzie met zynen zóón ter oorzaek van eenig voorwerp dat in den kelder was. Den vader in groote gramschap zynde, néémt zyn geweer, 't welk gelaeden was en rigte den loop van 'tzeive naer zynen zóón, die eene slibbering van den kogel aen zyne schouder ontving. Deézen, ligt gekwetst, loopt ras naer Moors lede uyt oorzaek der nabyheyd deézer parochie, om de policie te verwittigen; maer als hy weder te buys kwam vond men maer een verminkt lichaem meer. Den vader had het geweer wederom gelaeden, den loop ven 't zelve in zynen mond ge- steken en afgelost. De schóót moest zeer hard geladen ge weest hebben, want de brokken vleesch en hersenen waren aen den muer geplakt. Den eygenaer-uylg^éver van den Journal de Bruxelles, hééft van Z. H. Pius IX eene gouden medalie ontvangen, om hem le beloonen vóór zynen iever, met welken hy sedert dertig jaeren, zoowel in den Courricr de la Meuse als in den Journal de Bruxelles, den katholyken godsdienst verdedigd hééft. Op de eene zyde der medalie-stael liet borstbeeld van L. II., en op d'e andere het afbeéldsel van Daniël, hebbende eenen verslagen draek onder de voeten, en het opschriftdiruitus est dr vco et DIXIT DAMEL EGCE QUEM COLEBATIS. Den gebannen aertsbisschop van Turyn. Mgr. Franzoni, is nu le Parys, en het scbynt zeker dat hy eene omreys in Bel- giën zal komen doen. Dyusdag namiddag, is er eenen aenslag op de eerbaerheyd en eene pooging lot moord begaen geworden te Genlbrugge op Eu lal ia Van de Putte, oud 19 jaeren, woonende by deii land bouwer J. Ellewaert, haeren schoonvader. Den landbouwer en zyne vrouw waren afweézig en hadden de bewaering van het buys overgeladen aen genoemde Eulalia Van de Putte. Den dienslknegt, die met haer 't huys waglte, hééft haer, na zynen aeuslag, zeer mishandeld; zy hééft verschcydene wonden in den hals bekomen, en is in levensgevaer. Den pligtigcn hééft de vlugt genomen. Men schryft uyt Bergen dat Mev. de Booarmé zondag binnen deéze stad is aengekomen na een gesprek met Mcrs Toussainl en Ilarmignies gehad te hebben, hééft zy zich naer het gevang begeéven alwaer zy eene onderhandeling met haergn man hééft gehad, inde tegenwoordigheid van de bewaerders enden directeur. Men zegt dat M. Dolez bygcstaen dóór M. De Paepe, de voorziening van M. de Bocarmé zal onder steunen. Men léést in den Courricr de l'EscautEen der volk- ryksle wyken van Doornyk boód gisteren avond een ongewoon voorkomen aen. De reden dier beweéging, in eene doórgaeus zeer stille plaets, kwam voort van de legen wóórd igheyd aldaer van M. de Bocarmé. Van Parys aengekomen om 6 ueren des avonds, was zy met alle mogelyke voorzorgen afgestapt in hel hotel La Petite Nef, alwaer zy den heer Morel dééd roepen, met wien zy een onderhoud had. Doch weldra was haere aenkomsl-geen gehevm meer, en na weynige oogenblikkeu, belemmerde eene aenzienlyke volksme- nigle geheel de Zwaenstrael. Ondanks dien grooten toeloop, besloot Mad. de Bocarmé le vertrekken een weynig vóór 8 ueren; maer zy had reden om het zich le berouwen, want den volkshoop die alle oogenblikkeu groolcr wierd, vervolgde zé met zyne kreéten en uyljouwingen, nietlegenstaende de poogingen van den koetsier om dit schandael te voorkomen. y betreuren te meer die manifestatie, daer het vonnis, hetwelk aen Mev. de Bocarmé de Bocarmé de vryheyd, en welke vryheyd heiaes!hééft wedei*gegeéven, met eerbied moet bejegend worden. Mev. de Bocarmé is de Marvispoort uylgereéden. Zy begaf zich naer Baugnies by den heer Dugnolle haeren notaris". Wy leézen in een ander blad Mad. de Bocarmé is gisteren avond te Brussel aengekomen. Zy hééft inderdaed Parys ver iaeten, is eerst naer Doornyk gegaen en van daer naer hier ge komen zy is vergezeld van haeren zóón Gonzales en eene kamenier, by eene vriendin afgestapt. Men zegt dat het doel van haere reyze is zich le verzoenen met Mev. Ida de Boearmé. Den Journal de Tournai kondigt aen, dat het domeyn van Bury te koop is. Hyppolilc de Bocarmé, welken er slegts het v nigtgebruyk van genóót, is er eygenaer van geworden, ten gevolge van eenen afstand, dóór zynen vader in november, ee nige dagen vóór zyne aenhouding, gedaen. Het is geduerende de debatten, dal den graef aen zynen notaris eene procuratie heeft overhandigd, welke hem magtigt, zyne eygendommen tol be- laeling zyner schulden te verkoopen. Gisteren omtrent ueren, des avonds, is den genaemden Louis Basliaen melsersknaep, oud 50 jaeren en woonachtig in de Ileuvelslraet te Gend van eene hoogte van tien meiers ge- vallen in een buys op het Nieuw land. Naer hel hospitael ge- draegen, is hy eenige ueren laeler bezweéken. GRONINGEN, 50 juny.Als eene byzonderheyd word gemeld, dat te Finsterwóld den 27 juny een houwelyk wierd voltrokken lusschen Jan Acndrik Kolk, oud 70 jaeren, van beroep' daglooner, en Grietje Alberts Kloosterboer, oud 72 jaeren, waerby als geluygen waeren Hendrik Jurjens Luppens, oud 82 jaeren, van beroep daglooner, Jan Cloosterhuys, oud 71 jaeren, van beroep koperslager, Jan Hendrik Rei nis, oud 81 jaeren, zonder beroep, Edsko Harms de Boer oud 80 jaeren, van beroep landbouwer. Allen waren vrolvk en opgeruymd en namen herlelyk deel aen de plegtighevd, jerwyl den burge meester hun genoegen verhoogde, dóór iien na de voltrekking van liet houwelyk op eenen kalle en koek te onlhaeleu. Uyt Oosl-Indién word het volgende verschrikkelyk voorval gemeld: Op 5 mey vierde den major Lowel het hou welyk zyner dogter met den luylenant Smith. Des avonds was eene praglige maellyd opgerigt in den hof, die dóór een hoog staketsel van hel groot woud van Dakka was afgescheyden. Plotseling hoort men eene schoot van den op post staenden schildwagt, en vóór dal men den tyd hoéft om naer de oorzaek le verneémen, springt eenen oinzaggelyken tiger over het sta ketsel, grypl het zoontje van den chirugyu des regements en verdwynt even snel, zonder dat alle poogingen, onr het ondier zyne prooy le ontrukken, eenig gevolg hadden. De moeder, die by dit vreeselyk voorval tegenwoordig was, is dóór den schrik zoodanig getroffen, dal haer leven in gevaer verkeert. Volgens omstandige beriglen aengaende eene aerdbeving le K'omorn (Oostenryk), hééft zy 5 minuten geduerd en zich des nagls in geringe maete herhaeld. Veéle schoórslcenen en mueren waeren ingestort. Te Ujzöny kwam eenen man, dóór het neérslorlen van eenen muer, om hel leven. Veéle menschen zyn dóór den schrik ongesteld geworden. Eenige dagen te voóren (29 juny) hadden de Komorners juyst, volgens aloud gebruvk, den verjaerdag van de groote aerdbeving in 1765 op eene godsdiensliee wyze, dóór gebeden en vasten, gevierd. Men begint te vliegen. Uyt eenen brief, uyt Madrid aen den Courricr de la Cironde geschreéven, onlleenen wy het vol gende berigt over het vliegen van een meysje. Gisteren bevond zich eene onlzaggelyke menigte menschen in het Prado. Het gold een schouwspel als men nog nimmer had bygewooud. Sedert 14 dagen zag men op alle mueren aeuplak- biljelten, aenkondigende dal op den 20 der loopende inaend, mej. Juannita Perez, een jong meysje van Rarcelona, inde lucht zou vliegen, op eene hoogte van 200 ned. ellen, en eenen weg van ongeveer -400 ned. ellen zou afleggen. Het behoeft geen betoog, dat de menigte dóór die beloften van het aflichc uylgelokt, aenzienlyk was. Mej. Juannita Perez hééft ten 4 ueren des .namiddags, bv eene warmte van 58°, haere gevaervolle luchlreys volbragt. Wy moeten beginnen met te zeggen dal die proeï bv uylstek goed gelukt is. Het jong meysje is nog hooger gesteégen dan by hel programma beloofd wa's en zy heélt eene^ uytgeslrektheyd van meer dan de helft van het lange Prado afgelegd. Ik behoef u niet de stomme verbaezing der menigte te beschryven, toen zy eene vrouw in de lucht zag zweéven, die om haere gezelheyd veéleer aen den grond had moeten gespykerd blvven. FRAASCHE REPUBLIEK. De policie heeft heden twaelf leden van het Comité de resistance aengchouden zy heeft tcrzelfden tyd het twaelfdc bulletin hetwelk bereyd was om le verschynen, degeheyme drukpersen, welke vóór hetzelve gediend hadden, eenen /.egel met de pbrygiaensche muts en verscheydene papieren in beslag genomen. lluyszoekingcn hebben plaets hehad by de hecren Magen en Demosthenes Ollivier. Dertien democraien zyn in die zaek betrokken. Men schryft uyt Versailles, van den 4 july:« De gen darmerie van ViUeneuve-Sainl-Georges, hééft den genaemden Desperricrs, boekbinder te Parys, aengchouden, welken den lof verkondigde van den opstand van juny 1848 en van de moor- denaers van generael Bréa, er by voegendeWy zyn ten ge- lalle van 24,000 georganiseérd, en bereyd om onze broeders te vreéken, welke dóór de reactie geguillolineérd of ver bannen zvn TYDIiYGEiY UYT ITALIËN. Het volgende verhacl, dat wy acn den Journal des Dcbals onlleenen, duyd genoegzaem aen welken invloed Pius IX uyt- oefent op de franschc soldaelen die te Roomen in garnizoen zyn. Het lc batailjon van bel 55 linie-regiment moest den 28 juny naer Civita-Vecchia vertrekken, om aldaer in te schepen. Den 25. vyftien of zestien soldaelen vin dit batailjon bieden zich aen de poort van het Vatikaen aen. Men vraegt hun wat zy begeéren. Den Paus spreéken, antwoorden zy. Maer hebt gy gehoor gevraegd Hebtgy den oorlof van "uwen generael? Neen Wie hééft er u gelast hier te komen Niemand wy zyn gekomen omdat er zyn die beweèren dat ons regiment rood republiekacnsch gezind is en wy willen aen den Paus zeggen dat hy deéze lasteringen niet gelooven moeten wan neer wy Z. II. zyne zegening vraegen zullen vóór ons en onze familiën in Vrankryk, zal hy van gedagt veranderen indien hy er aen geloofd lieéft. Den Paus van dit zonderling bezoek onderrigl zynde, beval van deéze soldaelen te doen binnen komen. Aenslonds stelden zy zich in eene lyn Z. H. kwam by hun gaf ze zynen zegen en deelde hun medaliën uyt. Den 26 boóden er zich nog 40 aen en gelyk die van daegs te voóren wierden ze aenveèrd. Eyndelyk, den 27, kwamen er 400. Pius IX dééd ze in de groote zael der zwilsersche wagl gelcyden, kwam er by, sprak hen aen, gaf hun zyne zegening en deelde hun Roozekransen en medaliën uyt. Daer na, voegde hy er al lachende by Nu, ben ik geruineérd. «En inderdaed, Pius IX had aide voor werpen van dit slach uylgedeeld welke in hel paleys waren. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN. Mamielyk 2 6 Vrouwelyk 4 IIOmVELYKEN. Petrus Yan den Broeck, 24 j slotmaekersgast, met Anna De Costcr, 23 j kantwerkster. Martin De Heul, 24 j., twy ndersgast, met Maria Van den Bossche, 2.2 j., kantwerkster. Jan Bte. Peereboom, 25 j., arbeyder, met Rosalia De Meyts. 22 j., dagloonsier.Charles Bauwens, 39 j.. mandemaeker, met Dorothea Van den Btande, wed. van Charles Van den Steen, 33 j., winkelierster.Charles Bombeeck, 27 j., twvn- dersgast, met Rosalia D'haeseleer, 26 j., dienstiuevd. OVERLEÉDENE. Joseph Meganck, man van Dorothea De Meersman, vleeschhouwer, 33 j., Nienwslr. Virginia Gysens, 3 j., Mylheke. Jan Frans Van der Straeten, lj., Zoutstraet.Hortensia Waegeman, 13 j., Uoogstraet. Petrus Marcoeu, 16 m., Si. Job.Hortensia De Wolf. J j.. Mylbték.— August Marie Possemiers, 8 j., Molendries.Victor Paelstermans, 8 j., Mylh.Alphonse Goossens. 1 j Verkenmerkt. UYT BET HOTEL BE DRY KONINGEN ALHIER, NAER DE STATIE TE ALDEGEM. 1° Om 5 1,4 ueren des morgens vóór Meehelen, Antwerpen, Brussel, St-Truyden Liivk en Keulen, 2" Om 7 ueren vóór Gend, Brugge, Oostende, Kortrvk, Doornyk Uyssel,Meehelen, Antwerpen, Brussel, Lpuvën, St.-Truydeu, Luyk en Keulen. 5" Ortl 9 ueren vóór Meehelen, Antwerpen, Brussel, Luyk, Aix-la-Chapelle en Keulen4" Om 11 ueren voor Gend, Brugge, Oostende, Kortrvk, Doornyk en Byssel. S" Om 2 ueren namid dag vóór Meehelen, Antwerpen, Brussel, Leuven, Sl. Truyden, Luyk en Verviers, 6° Om 3 4/4 ueren vóór Gend, Brugge, Oostende, Kortrvk en Rvssel. 7» Om 5 3/4 ueren vóór Meehelen, Antwerpen, Brussel, Leuven, Thienen, Luyk, Aix-la-chapelle en Keulen. 8° 7 3/4 ueren voor Gend. TE MEIRE. FransMEULEMAN, herbergier in den Casino leMeire, laet weten dat er op Zondag 20 July aenstaende, ten drv ueren namiddag, ter zyner herberg zullen te winnen zvii VIER ZILVEREN MEDALIËN, verdeeld als volgt Il'rys voor de kompanie die liet schoonst zal zingen. 2" voor het zelfde. 5C Medalie voor den best gezongen Solo. 4e Medalie voor het komiekste liedeken. N.B. Geene onzedige gezangen zullen mogen plaets grypen. Tn IIiioi'Ai) aenstonds in gebruyk le treden, een 1L UIICIUI BUYTENGOED met groolen Hof, gestaen en gelegen tegen de Roos Brusselschen Steenweg te Aelst-Mylbeke. Tb ÏÏIMHI Een koPPel SILENEN genaemd loopers, Ir. 1VUW|I. dienende voor Oliestampmolen. Zich te bevraegen by M. V. Den Bruele te Nieuwerkerken.

De Denderbode | 1851 | | pagina 3