ZONDAG 20 JULY 1851. VYFDEN JAERGANG.— N 252. AELST, den 19 July. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der iuschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoneen op 20 een li men den drukregel. De persooncn die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- aen. Indien iemand regtveêrdigc klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaeis in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewacgen van alle brocliueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszei Is opsleller zal wor den toegezonden. lie naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede Ie doelen, zullen gebevin ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen, (leene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogl alle artikels, annoneen, geld etc. vraglvry toe te zenden. He redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CLIQUE SLUM. KATHOLYK BELGIËN, OP UWE HOEDE Het verslag van M. Lebeau en de briefwisseling der Bisschoppen nopens art. 8 der onderivyswel. Zie hier wederom eene kabael door 't ministerie gesmeed om de bisschoppen aen te randen en hun by't publiek te beschuldigen. Het ministerie dry ft de lisligheyd zoo verre, dat het van eene verslaefde meerderheyd der kamers wilt gebruyk maeken om de akten der geeslelyke overlievd welliglyk en burgerlyk te doen beoórdeelen. Hel ministerie wilt dal de leden dier meerderheyd als kerk- of concilievaders oplreédeu en 't gedrag der bisschoppen onderzoeken en vonnissen Gelooft de liberale kliek dan dat zy er in gelukt is zoodanig den geest en 't versland der Belgen te verderven, dat de Belgen dermaete verzedeloosd zyn, dat zy nimmer iets konnen begrypen noch in slaet zyn de minste grondbeginselen hunner religie te kennen Dat de ministerieéle verlcydcrs het wel weélen, hunne strekkingen en heymelyke Verderfmidiiels zyn er nog zoo verre niet in geluktei- is nog gezond óórdeel en godsdienst in Belgien, en MM. Frère, Roigier en Cic. zullen veeleer naer den weerlicht vliegen dan de Belgen zich zullen laelen foppen. Om die listige kabael ledoen gelukken, heeft't ministerie den.keus gedaen van den Groolen Doclrinans Lebeau liet aenzag den goeden uytslag als zeker, zoo haest er dit groot verstand zich wilde mede bemoeyën want dat hy zoo wel de zaek van 't ministerie zou geplevt hebben dan die der Joódsche. Kabbyns. Laet ons eenen blik op dit verslag werpen en ont dekken wy eens de arglistigheyd en kwaede trouw. iste PUIST. 'T is na eene aendagtige. Icézing en onpartijdige studie der stukken dóór 't ministerie verschaft, dat de middenseclie tot liet besluyt gekomen is do voorstellen des gouvernements te aenveêrden vóór wat art. 8 do:- wet aengaet,, en aen dit besluyt de gocdkcurinq voegt van 't gedrag der ministers. De sectie heeft zich eerst moeten vraegcu of hel gouvernement alles gedaen heeft wat de wetgeéving voórschiyft, al wat de weerdigheyd van gezag toclael om de uylvoering van art. 8 te weég te brengen en ten tweeden, of, by gebrek aen die uytvoering, er niettemin moet in voorzien worden om de wet vóór het nackende schoóljaer in voege te brengen. (Zie daer hoe verre die macónisehe kabael strekt.) De eerste vraeg, zegt M. Lebeau, denkt de middensectie zonder aerzelen met ja te moeten beantwoorden, verzekerd dal die meening zal gedeeld worden dóór al wie aendagliglyk de ministerieéle briefwisseling zal leézen, waerin de kloek- heyd in l voórslacn der principcn van de wetyepaerd gaet mei de gcmaitigheyd en de ogling voor de persoonen. Wat bcleekenl dit? Dal hel ministerie niet koppig geweest is, dat bet gehandeld hééft gelyk de wetgeéving het had bevolen toen art. 8 gestemd is geweest, en dal hel, in zyne briefwis seling, aen de bisschoppen geene onbelaemclykheden hééft gezegd. Indien de briefwisseling geene grove onbetaemelyk- iieden vervat, zoo blyft het verslag van M. Lebeau le min ten agler om boosaerdige en smacdelyke aenlygingen legen de bisschoppen uyt te braekenmaer, gelyk wy aendagliglyk de briefwisseling geleézen. hebben, zoo zullen wy zeggen dat wy er' die k{ockhcyd in bel verdedigen van grondstellingen en die gcmactigheyd niet in vinden welke, volgens M. Lebeau, die kloekmoedige verdediging hoéft voorgezeten. Hoe heeft bet kabinclondcr de debatten 't art. 8 aengenomen en hoe hebben de merkweêrdigsle redenaers der meerderheyd er den zin en de praktische gevolgen van uylgelegd Had men niet olïicicélyk beloofd met de geestelykheyd le hernemen en administratieve waerborgen te geéven, van zoo loegeévcnd mogelyk zyn, van dóór de uylvoering de gaeping diode wel gèlaeten bad, aen te vullen etc.? Wat er M. Lebeau ook Van zegge, de onderhandelingen bewy/.en niets van dit alles. Als de opperhoofden van den kalholyken eerediensl (aen welke, zoo ik denk, men de bevoegdheyd in godsdienstige vraegstukken nopens de kennis hunner pliglenyan geweien en vera ntwoór- delykheyd, zal toe kennen) aen 't gouvernement de moeyelyk- lieden doen kennen die hunne medewerking ontmoet, ïiet ministerie, in plael6 van te tragten die moeyelykhoden ?y doen verdwynen, bepaelt zich de bisschoppen te beschuldigen dal zy met voórbehoudingen en wantrouwen te werk gaenhet port de kerkvoogden aen, zich aen 't gouvernement toe te betrouwen, zonder hen de minste daedzaekelvke medewerking' aen te bieden.... Al de reglen der geestelykheyd zullen zich bepaelen by de enkele benoeming van eenen godsdienslleeraer en de inspectie van 't godsdienstig onderwys. Zie daer wat M. Lebeau eene verdediging van grondstellingen noemt, zie daer wat hy agling vóór de persoonen en vóór de besluylen der kamer heel... Zeggen wy liever: Ziedaer hoe M. Lebeau 'i publiek wilt bedriegen en de bisschoppen beschuldigen Hadden de bisschoppen het gedagt niet gehad eene vriende- lyke overeenkomst le treffen, zy zouden van in den beginne geweygerd hebben in onderhandelingen le treéden. Do redens van dergelyke w'eygering zyn lalryk en duyzendmael sterker dan de argumenten of eerder de hairklieveryën der kloekmoe dige ministerieéle verdediging.... De onderhandelingen zyn slegts den 51 October begonnen, dan wanneer er reeds veéle en de voórnaemsle maetregcls van uylvoering van art. 8 geno men waren. 2dc PUNT. Het is misschien locgelaelen le betreuren, zegt M. Lebeau, dat de bisschoppen gedagt hebben eénen o/Jicieélen en publie- ken maetregel te moeten eysschen, geschikt om de moeyelyk- heden uyt den weg le ruymen.en om den toestand te bepaelen dien men aen de geestelykheyd geéven wilt. Daer uyt konnen, volgens ons, de voórnaemste oorzaeken van gebrek aen over- eenkomst, 't géén wy hier met spyt beslatigen, vooiTspruyten.» Dit spyt moet noglanszoo rcglzïnnig niet zyn, want indien dit voórnacm en welligt eenig argument gegrond is, dit verwyt moet aen 't ministerie toegesluerd worden. En inderdaed, waerom bad het, lydens de beraedslaging, toegeévingen en administratieve waerborgen beloofd die de voórwaerden der stemming geweest zyn Waerom vraegde hel ministerie, van in den beginne der onderhandelingen, dat de geestelykheyd zelve de voórwaerden haercr medewerking zou doen kennen Waerom erkende het dat er noodzaekclyk eenen vorm van overeenkomst en van eenen olïicieélen akt aen de te nèémen schikking te geéven was, indien 'l gedagt van M. Lebeau moest gevolgd worden.... Maer daerover moet zoo véél niet geklapt worden, vermits de slegle inziglen der ministers ge- noegzaem te zien'waren. Als 't ministerie rcgizinuiglyk godsdienstig onderwys wilde, waeruyl vruglen te' trekken waren, waerom dit in de wet niet bepaeld waerom eerst de wet gestemd en dan nog administratieve waerborgen geweygerd? Waerom eerst geëyscht dat de bisschoppen zich naer den "wille keur en capricen van de ministers zouden regelen Moesten wy met het ministerie handelen, wy zouden liet, met zvnc administratieve waerborgennaer de galg laelen loopcn. cn ronduylacn de ouders prediken, doen prediken eu beuyzen dal de wet op het midden onderwys maer gemaekt is om den gods dienst le verdrukken, om de valsche stelseis van een goddeloos liberalismus aen de jongheyd in te planten, om de zeden te bederven en aldus aen de opkomende jeugd eenen hact legen geestelykheyd eu tegen alles wat met dezelve in verband slaet, in te boezemen. Het ministerie zou in zyne kollegiëu alle leeringen zoo kellcrsche, schismatieke als andere doen onder- wyzen, en dit onder loezigt van de katholyke bisschoppen, welke ons in den catechismus, van onze teere jeugd, hebben doen kennen dat wy de samenspraeken der ketters zorgvuldig moeten schouwen, en nu zouden zy dit vérdwaeld ministerie, tegen de wetten der kerk, gaen helpen in dit onderwys aliens done, 'lisommeé te lagchen.... Nog eens, wy verbaden hel, wy zouden die liberalisten-volksbedervers laet'en geworJen en ze zelfs met hunne administratieve waerborgen wandelen zen den. Wy zyn verzekerd dat de Belgen genoegzaem 'l gewigt van de duyzende redens zouden verstaen die men tegen zulke monsteragligc leering kan doen gelden. 3dtó PUNT. M. Lebeau wilt dóór listige slreéken opvyzen dat men nie mand, ter oorzaek zyner godsdienslbelydenis, mag uyt de kol- legiën sluyten of dwingen tol eene andere geloofsleer over le gaen. Wv antwoorden hierop dat er geene kwestie is van iemand, om zyne godsdienslbelydenis, uyt le sluyten ofte verstooleu; dit is voorzeker nooyt in 't gedagt onzer bisschoppen gekomen; maer wat hier dient opgemerkt te worden, is dat het'volstrekt i'imoodig is dat alle soorten van geloofsgczindheden in de schooien van Bclgiën onderwcézen worden. Indien 't ministerie van de helgische koilegiën en atheneums nesten van alle geloofsleeringen wilt maeken, dan mag hel beginnen met calvinistische, lulhersche, melodische, schis matieke en andere kellcrsche Iceraers uyt te zoeken en met eene vette jaerwedde le bezoldigen; gelyk hel reeds ongeink- kiglyk vóór zekere hooge schóól gedaen hééft; bovendien zal het libera listen genoeg vinden welke, zoodoór hunne vóór bééld en als dóór hunne wóórden, 'de veélwyvery van Mahomet aen de jeugd van België» zullen inplantenHoe lief dit er zou uytzicn, zal eenieder wel bevatten. 4dc. PUNT. Om de kabael en de trouwloosheyd te voltrekken, wilt M Lebeau aen 't publick doen gelooven dat de belgische Bisschop pen en geesleiyken geduerig meer en meer 't wereldlyk gezag willen overweldigen. Zie hier hoe den man zich uytdrukt '7' is dal er nevens 't geloof van dm Christenende gevóeligheyd van den burger bestacleene vrees dat de onafhanglykheyd van 't poliek gezag bedrcygd worde.» Men zou aen M. Lebeau konnen vraegcu wie dien belgischen Burger is wélken vreest dal de geestelykheyd 'tburgerlyk gezag zou overweldigen; néémt het ministerie en deszelfs verslaefde meerderheyd weg! en er zal in Bclgiën niemand gevonden worden die er zou op denken; integendeel, de overgroole meerderheyd van Bclgiën om niet te zeggen geheel Belgiën, ziet en is ovértuygd dat het ministerie op niet anders werkt en geene andere iieygingen hoéft dan 'l gezag der geestelykheyd le ovei wcldigen en te vcr- nietigen, en aen de Catholyken de vryhéden le onlneémen die hun dóór de grondwet gewaerborgd zyn. PILLEKENS. .-. In de provinciale zitting van 10 july hééft M. Evil Junior eene som gevraegd van 1000 fr. vóór een interigten stand bééld aen Dirk Marlens. Op deéze vraeg, is M. Van der Donckt opge- ireéden en hééft dezelve hestreéden, doch zonder met dii ontwerp van regtveêrdige huldebewyzing aen onzen daórluch- tigen Marlens le schimpen en te spotten, gelyk hy op eene onbesehaeriide wyze, in eene voórige sessie van den provincialen raed, gedaen hééft. Over die ongepaste en domme beschimping hebben wy aen M. .D.D.ons gedagt gezegd, en zynwv wat hard in onze uytdrukkingen geweest, wy bchlaegen hei ons geénzins, integendeel wy zouden het wederom gedaen hebben, had M. Van der Donckt zyne schimpredens hernieuwd. Den zelfden sprcéker is ziefi komen beklaegen dat hy naeinlooze brieven rliesacngaemle gekreégen beefl die van geleerde persoonen geschreéveu {waren dit is mogelyk, daermede hebben wy ons niet te bemoeyën, enkelyk zullen wy er op zeggen dat deéze, welke naemlüözè brieven aen iemand schryven, ougemeenc lalfaerds zyn, welke niets dan veragling verdienen en waer in ede M. Van der Donckt'zich geenzins moet bekreunen... Maer nu is er wat anders Op di- gezegdens van M. Van der Donckt, is M. Evit Junior gelyk eenen onbescboften blafhond, in eene tae.I die zyne radyzen afkomst en aerd verraed, komen uylschiclen. legen een blad van Aelst, 'l géén hy, z inder bewys, èuweérdig /.egt een dagblad genoemd te worden, maer w el eenen poel die de belediging en den laster uytbraekl tegen al wat agtbaer en treffelyk is etc. etc. Dat M. Êvit bier op den Dendcr-bodc zinspeélt, is vóór niémand een geheyin, en dacrom zullen wy hem vraegen of hy wel een enkel agtbaer of irefl'elyk man zoii konnen noemen welken in ons blad zou beledigd óf belasterd zyn geweest? Durft hy in 't Verbond, welks voóruaemen op sleller M. Evit Junior is, eenen eygen naem bekend maeken dien wy zouden belasterd of beledigd hebben, wy zullen de akten van dien persoon openbaerlyk onderzoeken, dezelve nevens onze gezegdens plaelsen eu dan 't publiek laelen oórdeclen of by wel den naem van agtbaer of trefïëlyk ver dientEn wal meer is, wy zouden van M. Fcrdiuandus Evit willen weélen of hy zich zeiven aenziet en openhaer zegi eenen aglbaercn of treffelyken persoon le weézen dal by ons hierop aulwoórde en wy nok zullen hem anlwoórden.... En toch, ais den Dcndcr-bode al wat treffelyk en agtbaer is, belastert en beledigt waerom daegt M. Evil en zyne makkers, die de ge- zwoórene vyanden van den Dcndcr-bode zyn, ons vóór den regler niet? De kliekmannen liggen sedert dry a vier jaeren op den loer om ons eens eens te konnen vangen en dwars doói

De Denderbode | 1851 | | pagina 1