BERIGT. ZONDAG 3 AUGUSTY 1831. YYI DEN JAERGAiNG.— i\' 234. AELST, den 2 Augiisty. DE DEPUTATIE VAN BRUGGE BY M. ROGIER. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annonce» op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien iemand regtveèrdige klagten of gegronde rekla- men in T algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen.Dit weekblad zal CUJQL'E SÜÜM. verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te doelen, zullen gehevm ge houden worden, ten. zy wy in regie gedwongen wierden dezelve ledoen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. BODE Van heden af zyn Bureel en Drnkkery van den DEJSDER-BODE verplaetst naer de LANGE ZOUT- STlïAET N° 21 alwaer voórlaen alle brieven, geld, mededeelingenëtc. vóór den Dender-bode bestemd, zullen moeten gestuerd worden. HET PETITIONNEMENT VOOR DE OPENBAERE WERKEN. Het regent petitiën in de Kamer en 't blyft er regenen Hel monsterpak ontwerpen van 't ministerie heeft geheel 't land in rep en roer gesteld; men betwist zich den ingang om open- baere werken te komen vraegen, den eenen voor zyne provincie of zyn dislrikt, den anderen voor zyn kanton of zyne gemeente; geheel «ie wereld wilt vaerten, spoorwegen, zylakken, statiën etc. etc. zoodanig dat er een concert schynl ingerigt van re- klamatiën, smeekingen en jyolestatiën lusschen al de provin ciën en houillebassyns van 't land. Immers, M. Frère heeft Belgiën zoozeer in beweéging gebragl, dat men niet kan weéten waer dit alles zal eyndigen. - Maer dit moet niemand verwon deren; hel gouvernement stelt het princiep, de belanghebbende neémen er de gevolgtrekkingen uyt. Wat zegt ons den exposé des motifs van M. Frère? Vóór 1852 word Europa dóór eene schrikkelyke krisis bedreygd 1 Hy is bevreesd voor den socia- lislischen voortgang Hy welken zoo véél wetten hééft doen stemmen die er naertoe leyden, roept nu: laet ons 't land tegen dit schrikkelyk lydslip beschuiten met het zelve eenen last van honderd millioenen openbaere werken op den hals te leggen..... Bovendien, vermits de redding van 't land afhangt van eenen begrootingsslaet of eene schatting van honderd millioenen, 't zal toch gered zyn om hel even of de werken aen t noorden of aen Tzuyden, aen 't oosten of aen 't westen van Belgiën beginnen Maer waerom moeten er zoo véél nuttige en hoogst dringende werken uyt die ontzettende som gesloóten zyn Als by voor beeld de kanalisatie des Denders of eene nieuwe vaert, die dé Ylaenderen kan bevryden tegen de jaerlyksche ruiucérende overstroomingen; de uytdieping van Tschoon kanael van Gend •naer Oostende etc. Wat meer is, den geldminister, die zou moeten zorgen om de byna uytgedroogde staetskas te verzor gen, doet geheel het tegenslrydige, hy stelt alles in 't werk om ze teenemael ledig te trekken en den stael naer de bankroet te stoolen.Zyn dit de voorzorgen om de rust te handhaeven en te verzekeren legen de gevaeren van 1852 die hy vreest Indien 't land, bv middel eener reeks openbaere werken, moet gered worden, den middel wacrdoór de redding bewerkt word, moet duerzaem zyn 't is aldus dat de gezonde rede spréékt. Doe dan liet reeds gezwollpn ontwerp nog meer zwellen, ver menigvuldig nog de werken, verdobbel de ontworpene reeks openbaere werken, voldoe den wensch van alle vraegers Sains populi suprema lex, de redding des volks is eené sou- vereyne wet M. Frère is eenen grooten financieman, dacracn zou niemand durven twyffelen, bewys hiervan den maetregel dien hy legen de gouden munten genomen hééft; maer hy is niet onfalbaer, zyne berekeningen konnen hem bedriegen. Hy verzekert ons de rust vóór 1852 met de aflpyding der Maes, den spoorweg van Luxemburg etc. alles te samen ten beloope van 100 mill, franks. Hy moet egler diep in de cyfferweétenschap in betrek met de elementen van goede orde en politieke rust gestudeerd zyn om te konnen verzekeren dat, met eenen devis of schatting van 100 millioenen, alle vrees .en agterdogt van revolutie moeten verdwyuenWaerom geene 150 of 200 millioenen v Als men den grond of bet a priori van M. Frère's redeneéring aeuiieémt, zoo is liet argument a fortiori volkomen juvst, en w v vreezen zelfs dal, de ontwerpen van M. Frère, indien ze de kamer aenveèrd, wclligt dit vreesverwekkend cyffer zuilen overschrvden en dan nog oorzaek zyn eener algeineene onle- Yiedenheyd die. vóór de rust, de slegsle gevolgen zou konnen hebbenReeds ziet men dat al de bouillestreéken van Henegauwen met geweld protesteéren tegen de ontwerpen van j M. Frère, die niets anders beoogt dan de begunstiging der Luyksche kooien en dit met tegen de zelve alle mededinging onmogelyk te maeken. Wagt daer T eynde van. KIEZING VAN M. ORBAN TE NEUFCHATEAU. Het ministerie komt eene veélbeduydende nederlaeg in Luxemburg te ondergaeneen Ireffelyk en onafhanglyk man, eenen imeren vriend van 't land is gekoózen in vervanging van -M. Nolhomb, welken bet mandaet geweygerd had te aenveérden. De gekende Ireffelykheyd en onaflianglykheyd van karakter Van M. Urban waren vóór de Independence, gazette van Meesier Rogier, genoeg om hem te beledigen en hem alle onbeschoft heden naer't hoofd te smyten.... Dit waren wy overigens te verwagten, want dit 't gewoon wapen is van broodscliryvers en vremde huerlingen. Maer 't zy, de nederlaeg van baes Rogier is volkomen geweest, en de kiezing van M. Urban heeft, gelyk een brusselsch blad zegt, eene bekentenis die dóór geene argumenten konnen verzwakt worden. Geene voetstappen, geene intrigues waren gespaerd alles is in'l werk gesteld geweestbeloften zonder eynde indien M. Demoor, die zoo deèrlyk dóór de mande is gevallen, gekoózen wierd; bedreygingen van alle slach indien de kiezers van Neufchaleau de voorkeur gaven aen M. Urban.Ik breng aen de stad Bouillon hacr gar nisoen wedervertelde den ministe- rieélen kandidael overal, en men bemerke dat het kabinet dit garnisoen weggetrokken had. Ik breng acn de provincie Luxemburg den zoo gewenschlcn yzeren teeg dievan den eenen kantDuytschland en van den anderen dé acht provinciën van Belgiën aen de voortbrengsels van Luxemburg opent.... Daeroun heb ik de belofte der ministers 'T is uyt hoofde diër intrigues dat M. Usy, in de zitting van 25july den minister Rogier geinterpelleérd heéfl. Den agt- baeren vertegenwoordiger van Antwerpen vroeg of het waer was dal er een garnisoen aen Bouillon beloofd was indien Demoor gekoózen wierd. Den eersten minister die antwoordde, was den citoyen van Arras, by die zoo fyn den stelregel van negare csl prima rcgula juris, loochenen is den eersten regel van regt, wéét ie gebruyken den man heéfl alles gladaf geloochend, zeggende dat by geene hoegenaemde belofte gedaen had, dat alles valsch was; na hem heeft den advokaet Tcsch zich gehaest te roepen Ik ook niet /Dan seffens shreeuwde Frère-Caillou Ik ook niet! Eyndelyk mompelde den goeden M. D'bofsehmidlEn ik nog minder T was eenen echo van vier dobbele bemols op de bank der ministers, die waerlyk schoon om hooren was en niet min curieus om zien, want dit mael scheénen onze mannen beschaemd gelyk eenen vos aen welken men den sleêrt afgekapt hééft.... Er was waerlyk reden van beschaemd te zyn de leugen was te tastelyk want wie zou er aen twyffelen, de gazette van M. Tesch had de oubeschey- denheyd gehad van alles in't licht te brengen. Zie hier wat inen onder andere léést in den Echo du Luxembourg van 19 july: u Men verzekert ons dal M. Demoor, by zyne eerste oinrcys in 't kanton van Bouillon, vernam dal de inwoóners van Bouillon met veel aendringing de wederkomst vroegen van hel garnisoen dat hun in 1849 ontnomen wierd, dat by onmiddelyk naer Brussel vertrok, de neêrstigste voetslappen by 't gouvernement stelde, aen den oorlogsminister (die dan Rogier was) de grieven dééd zien der inwoonders van Bouillon en omliggende, en dit met zoo véél overtuyging en goeden uytslag dal dc wederkomst van het garnisoen dacdclyk cc besloóten wierdZie daer wat de goede verstandhouding met het gouvernement te weég brengt.... Zou M. Urban oyt in cc staet geweest zyn dit te doen M. Tesch zal schoon te loochenen hebben, mén weet dat bet zyne gazette is en dat zy niets dergelvk zou durven drukken zonder zyne algeheele toestemming.... De ministers zullen ook schoon ie loochenen hebben, geheelde wereld zal de daed- zaeken naer weerde schallen, en alle treffelyke lieden zullen die middels, aengewend om eenen plooyzaemen kandidael te krvgen, afkeuren en schandvlekken. Het leger zal ook met verontweêrdiging. verneémen dat men het in leegherlige kies- manoeuvres doel tusschenkomen en dal liet aldus den speelbal der partyën word. Neven de kiezing van Neufchaleau mag men het vertrek van M. Pirson, Gouverneur van Namen, plaetsen, welker te ireffelyk man is om in al de intriguen der ministerieéle kwakzalvery mede te werken. Men wilde aen den Gouverneur van Namen de verpligting opleggen de kandidaluer van eene ministerieéle slaeve vóór den provincialen te ondersteunen... Maer men hééft in M. Pirson eenen gevveétensvollen man gevonden alle minis terieéle stappen zyn vrugleloos gebleéven, den deftige» ambtc- naer heéfl liever zyne plaets veriaeten dan de verslaefde ziel te zyn van eenen Rogier, van eenen Frère en consoórien Op 25 July, is eene deputatie van Brugge, samengesteld nvt provinciale en gemeenteraedsleden en den Gouverneur De Yrièreaen 't hoofd, te Brussel by de ministers van 't inwen dige en der openbaere werken in gehoor ontvangen, om aen te dringen dat de vaert van Brugge naer Oostende hncre oude bevaerbaerheyd zou lerugkrygen, door de noodigc uyldelviiig of verdieping er aen toe te brengen. De afgeveêrdigden liebbeu mét véél kragl de wenscben van Brugge en van geheel de provincie voorgedroegen, en de woe lende gesteltenis dos volks le kennen gegeéven. Men verzekert zelfs dat eenen der leden zou gezeyd hebben, dat de gemoe deren te Brugge zoodanig aengehitsl zyn, dat hel misschien zal noodig zyn van liet garnizoen te versterken. M. Rogier hééft deéze opmerking zeer kwalyk afgenomen en zich met hefligheyd lot den gouverneur koerende, hééft hem gezeyd vergeet niet mynheer ren gouverneur, dat gy IIET ZYT DIE MY MOET VERANTWOORDEN VOOR DE RUST DER PROYINCIF GY ZYT I1ET DIE NL DE GEMAEkTE GISTING MOE'i STILLEN DIE GY ZELF DOOR UWE ONGEPASTE Ri te DEYOERINGEN YERWEKT HEBT. cc Den gouverneur die zich aen deézen uytval niet vei wagt had, was er teenemael doór.ontsteld hy heeft aen den minis ter niel een wóórd konnen antwoorden maer hy is mei de leden der deputatie vertrokken en een weynig faeter alleen by M. Rogier wedergekeerd. Wat er in deéze gchoyine oudm•amb ling gebeurd of gezeyd is, weéten wy niet. Misschien is hy er weérgekeerd om op zyne borst te kloppen en iwd rulp'd te zeggen, of om zich wit le wasschen en zyne onbekwaembeyd te bekennen van de slegle gemoedsgesteltenis der Bruggelingen te bedaeren. Dit alles is inaer eenen misschien, maer 'i geéu geene» misschien is, 't géén zeker is, is dat het niet geweest is om 't voorbeeld van zynen Nacnischen ambtgenoot, M. den Gouverneur Pirson, na te volgen, te weéten om zyne fouetie néér le leggen Men ziet dus alle dagen dat den onbekenden Franschman de Belgen behandelt gelyk negers, dat hy zelfs zyne beste vrien den niel spa er t, ofschoon zy hem met'de meeste verslaefdhevcl der wereld dienen. Nooyt hééft men op ons dóór vremdeliwgèn uylgezogen land een zoo hard dwangbeheer weéten drukken, en dit dóór wie? Dóór eenen vremde li Dg dien niemand kent Is dit geene drydobbeie schande die nooyt uyt de geschiedenis zal verdwynen Wie zou oyt geloofd hebben dal den vrybeyds- minnenden en Irotschen Belg een dergelyk jok zou gedroegen hebben Men is opgestaen legen eenen hertog van Aiha, tegen eenen Van Maanen, tegen meer andere, en men is zoo lafher-tig dit alles van eenen hooginoedigen schoolnmester vmirne- gen Hét is waer dat wy nimmer eene zoo verslaefde raeer- derheyd in onze volkskamer hebben gehad, meerderhevd die- de handen samenvouwt en op de kniën valt als den vremileling van Arras spreektDoch de kiezers zyn geleerd en wy hoo peu dat zy er nut zullen weéten uyt te trekken. De deputatie is van Brussel vertrokken gelyk zy er gekomen was; zy hééft van den vermaerden Rogier niet anders gehad dan onheschoftheyd, en de scheépvaert lussehen Brugge en Oostende en zelfs lusschen Gend zal lyden, blyven lyden en welligt welhaesl teenemael onderbroken zyn. 'T is aldus dat men dc zaeken van Belgiën behandelt, T is aldus dat die vremde kwakzalvers le werk gaen, zy die niet sprceken dan van handel, landbouw en nyverheyd tè begunstigen, en inte gendeel alles doen om die takken van voorspoed té vernietigen. Op bet eynde zou men wel genegen zyn te zeggen dat er dier persoonen zyn die 't land willen verkoopeu met te poogen d<- ontevredenbeyd zoo algemeen te maeken dat men evndelyk de vremdclingen zou vraegen om ons te redden en >m ons niet teenemael le laeten vergaen.

De Denderbode | 1851 | | pagina 1