Er heefl eergisteren in de gemeente Heerlen ccnen beweenlyken voorval plaels gehad. Twee hollandsche douaniers waren in wackzaemheyd. Zy vermeenden sluykers le ontwaren, en, om hun te verschrikken, zeyde eenen der douaniers Ik ga eene geweêrscheut lossen.N11 v spant inderdaed zyne karabien, maer, ongelukkiglyk loopt de scheut le voorbarig al engaet al agler den anderen douanier treffen die doodefyk gekwetst nedervali. Deézen bedienden is Achterbosch genaemd by lact eene vrouw en een kind agler. Eenen onzer vrienden, vertelt de Levcrpool Mercury hééft, niet lang geleden, in ons kantoor eene groole oester laelen liggen die op eene wonderbaere manier de fonclie cener muyzenval hééft uytgeoefend. Over eenige dagen, had men deéze oester op eene tafel gelegd, Hel scliynt dat dezelve, geduerende den nagl, gelyk deéze soorten van dieren gewoon zyn le doen, mcermaels gegeeuwd had. Twee muyzen die deéze gelegenlieyd wacrnamen om tusschen de twee schelpen te kruypen, verhoópende daer eene lekkere beet le vinden, heb ben luiere liglveèrdigheyd met het verlies van haer hoofd be- taeld; want 's anderendags toen men de oester open deed waer aen de lichaemen der twee beestjes hingen, hééft men hunne hoofden tusschen de scheipen gansch verbryzeld ge vonden. Eenige dagen geleden speelde den werkman van de weduwe 15..., ie Miscom, des nagts het spook, tragtende haer bang te uiaeken of misschien voor de eene of' andere reden om haer ccnen schrik aen te jacgen'waervan zy zou ten grave gaen, dit is ons onbekend. De weduwe 15..., was geenzins bang van dat menschelvk spook, dat zich dagelyks op haere kamer vertoonde en de kassèrollen en de andere eflekle.u kwam onderen boven werpen, tnaer zy wierd dat nagtlawvl moede. Ten eyndé hiermede gedaen te tnaeken, verzogl zy eenen haerer bloedverwanten en «enen anderen medegezel om hel looueel dat men des nagts bv haer speelde na te zien. Zoo gezegd, zoo gedaen de man schappen begaven zich des avonds by haer en hielden zich in de aengoduydde plaels verdoóken. Eenige oogenblikken aldaer verbleéven hebbende, -kwam het aengeduydde spook met een wit hemd omhangen wederom volgens gewoonte de kamer binnen gelreéden en begon zyn gewoon gedruysch te maeken maer nauwelyks had dit naglvvrschyusel zyne perten begonnen of de twee aldaer verdoóken manscbappeu komen te voórschyn, beyde gewapend met eenen fatsoeulyken stok en beginnen het spooksel zoo duglig le ranselen, dat hel geene kreéten dan die van ey, ey, eyvergiffenis, enz. liet hooien. Ziedaer leezers de verdiende belooning vóór degeéne die hunne broeders zoeken benauwd te maeken met des nagts bet spook te speélen. Men schryll nvt Putte (provincie Antwerpen), den 5 aug t Eene algeme iie dryljagt der luylenanlscliappen gendar merie van Med.elen, Turnhout en Diest, omtrent GO gendarmen bevallende, hééft op hel grondgebied der gemeenten Poisschot, Heggynemiyck, Hersselt, Woü'sdonek, enz., in den nagl van 4 tol den 2 augusly plaels gehad. Er was kwestie van de bende baensiroopers aen te houden die, dry weéken vroeger, gewapen derhand eene hoeve te Raeinsel onder doodsbedreygingeu «ylgeplunderd hadden. Rond elf ueren van den avond, hééft een deel gendarmen, dóór den procureur des Konings van M echel en aengéleyd, zicii naer Boisschol begeéven ter plaetsen gezegd Paèpeheyde en Kwadenpias, sedert lang bekend als opregte roofnesten van gevaerlyk volk dat ten tvdeder brandsiigters een talryk afindeel aen de guillotine opgeleverd heeft. Middel er ivd begaf zich de jusCcie van Turnhout en van Diest naer andere plaetsen. Veel aenhoudingen zyn gedaen geworden zoo in de aongeweézene plaetsen als in de beroemde Blauwbergen, onderboorigbeyd van Wolfsdonck en Hersselt. Maer eenige der aengehoudene persooncn zyn in vryheyd gesteld. Er blyl't er nog een groot getal onder de handen der justicie. a Onder degeéne die by den lyve zyn gevat, duvd men eenen aglerkleynzoóu van den beruglen Marien, gezegd Vilder Jan Meurenhoofd der brandsiigters der Kempen, voor bet aenliou- den van welken men in iSO 1 eene groote magt, samengesteld uyl 80 gendarmen, 3-2 veldwaglcrs, en 2 kompagnièu voetvolk le been gebragt bad. Geheel de familie van den baeiistrooper had zich in buys verschanst, nvt hetwelk do mannen op de troepen schooien, tcrwyl de vrouwen de wapens laeddcu. Verscheydene soldaetcn wierden gekwetst; er wierd eenen gedood benevens eene dogter van denzelven Marien. Nutteloos is liet te zeggen dal de lyding der aenhoudingen door de gendarmen bewerkstelligd eene buytengewoone bl\d- scliap verwekt hoéft, n Hel temprest van *29 july hééft onrekenbaere schade in de hollandsche 'provincie van Noord-Braband aengeregl. In meer dan twintig gemeenten zyn de dry kwaert van den oogst verloóren. Boomen zyn ontworteld, andere verbrvzeld ter hoogte van verscheydene voeten boven den grond, deelcn muers zyn omvergeworpen geworden en de glazen gebroken dóór hagelsteenen, groot als eene vuyst en die twee dagen na den orkaen nog geloond zyn geworden. Te Zeysl (Holland) hééft ecu vreesselvk geval plaels ge- greépen. Eenen jongman, omstreeks 49 jacreii oud, die met «cue harmonica langs den weg liep en daerop veel aria's ten zynen eygen genoegen n ten genoege van veéle ingezetenen, uylvoerde, oulmoetie mensehen die hem toevoegden: «Ge moet voor ons speélen voor eenen cent.» Hel antwoord was Ik spéél vóór geene boeren, waerop, zoo wy verneémen, er een mes is getrokken dóór een der boeren, die, in woede ont- stoóken, bel den jongeling in den buyk heéfl gesteéken. met dat noodlottig gevolg, dat den liefhebber van muziek des ande rendags een lyk was. Men seïiryft uyl Darmstadt, (Duytsland)den 50 july De eerste Kamer heéfl heden door 21-stemmen legen een* den vólgeuden voorstel acngenomen De Kamer noodigt het Gouvernement uyt om al zyne kragten in le spannen tcn evnde by de vernieuwing van het kraktaet van koophandel in "date 4 september 1 HU uiel Belgiën, bel voordeel aen liet ongc- werkte yzer van Belgiën by hel art. 19 toegeslaen, zoo véél inogelyk beperkt worde pm het in eensleinmigheyd met de bdaugen onzer nyverheyd le brengen. Tsslïxs cAiip. Uyt 'Petersburg word het volgende schrik- «aMwmwcaBBwawKicgwteWM kelyk ongeluk gemeld Volgens oud gebruyk trekt op 1 Juny uyt het naby Wladiinir gelegen klooster van den hcyligen grootvorst Andrei Bogolubski eene processie met de beéldtenis der II. Maegd Maria naer genoemde stad. Ten i ueren's na middags, op den oogenblik, dat den stoel na liet heylig bééld eene in den weg gelegen brug was overgetrokken, stortte deéze met eene massa menschen, die volgden, eensklaps in en von den 4 49 persooneu de dood, tcrwyl nog 58 in meerdere of min dere maelc wierdeu gekwetst. FRANSURE REPUBLIEK. Ziehier, zegt men, het voorgesteld plan, om lot de kandi- dalucr van den prins de Joinville lol hel presidentschap der republiek te geraeken. Ingeval de wetgeévende vergadering in de maend november aensluende, weygerde het voófslel Crelon aen tc neémen, zou men den prins van Joinville als kandidaet by de kiezing voordraegen, welke in hel departement der Seine moet plaels hebben, en men geloolï zeker le zyn dat hy eene sterke meerderheyd zou bekomen, welke de verga dering zou dwingen op de wet van verbanning terug te komen. Die eerste benoeming zou beschouwd worden, als hem den weg openende tolde kiezing vóór liet presidentschap der republiek. Den heer d' Ar ville vliegt. Wy ontleeneii aen de Cliro- nique de Paris de volgende merkweèrdige byzonderheden om trent eene proef in bet vliegen; die op vrydag morgend wierd genomen, en by welke de voórnaemsle dagbladschryvcrs van Parys iu grooten gelalle aeuweézig waren. De byzonderheden worden door eene ooggetuyge medegedeeld. Zie hier hoe hy spréékt u Om A ueren 5 minuetcn des morgens, zagen wv een^uer- rytuyg aenkomen, waerin den heer d'Arvillc en de twee werk- tuygmaekers zich bevonden. De madden en de twee vleugels slondea boven op hel ryluyg in twee kassen van evken hout. Den heer d'Arviile pakte ze nvt. Op 5 minneten stond de ma- cbien ineen, 'loen zegde ons den heer d'Arviile Myne hee- ren, ik ga de proef onderneémen vrees niets en laet mv meester van myne beweégingen doe my geene enkele aeu- merking. Den heer d'Arvillc ging op zyn vrouwstoeltje zitten en sprak Myne heeren, ik ben er, en seffens de voelen druk kende op pedaeien N"5 1 en G, reés by statig loodregt in de hoogte. Den heer d'Arviile had eene lange koorde van 100 me ters by zich, op 't eyude van welke een stukje lood vast was en twee minueien ïueler bestatigde hy, dal hy dry honderd voeten hoven ons was geklommen. a Eens op die hoogte begon den heer d'Arviile nu regis dan links, nu voóren dan agleruyt le vliegen en laeter in alle riglingen, alleen maer by middel van eene verandering van pedaeien. Nu eene ruymfe zoo groot als hel Champ de Mars te hebben rond gevloógen, kwam den heer d'Arviile zachtjes naer beneden, zonder de minste moeyte. ken eklips van VYF-FRANCS. Verleéden wéék had zich des namiddags ten 5 ueren op da plaels de la Bastille eene groep van een twintigtal persooneu gevormd, om de zonsverduystering te zien. Keuen der toeschouwers, aen wiens houding en manieren men duydelyk kon bemerken, dat hy eenen inwooner der provincie was, vroeg aen eenen der oipslaenders eenige v;,n dii naluerluonecl. Hoe, riep deézen uyl, lerwyi hy hem ter zyde trok, eenen heer ais gy, op wiens gelaet de opregtheyd van eenen eerlyken burger en de diepe keunis van eenen geleerden staet uyidrukl, gy begrypt het niet Evenwel is niets eenvoudiger, volg myne beweégingen. Ziehier een stuk van twee siuyvers; verbeeld u dat dit de maen is. Thans moet ik eenstuk van vyf-francs hebben omdc zon voor te stellen. Ik heb er geen bv my leen er een vóór eenige oogenblikken. Den anderen baest zich, om uyl zynen vestzak een schoon, nieuw stuk van vyf francs le haelen en het den sterrekuiniigen le overhandigen. Den laclsten bedekte het zilverstuk ten halve met hel koperen, vervolgens liet hy 't koperen stuk langzaem over hel zilveren schuyven, lerwyi hel oog van den ondervrager scherp; op hem gevestigd was. Ziedaer zegde hy, het volmaakte afbeeldsel van eene eklipsop deéze wyze bedekt de maen langzamerhand de schyf der zon en breekt haere straelen. Zie liever met uw lorgnet, of liet zoo niet juyst is. Op inyn wóórd, ja riep den toeschouwer uyl, lerwyi hy verrukt was, de beweéging zoo nauwkeurig le kunnen opnoemen, het is naluerlyk. Ziedaer, uw vyf-francs tuk terug, j hernam den anderen, terwyl hy zelf een stuk in de vest van zynen toehoorder stak, en houd wel in het oog dat hel slegls eene gedeellelyke zonsverduystering is. indien het eene totale was, zoud gy niets van de zon zien. Nauwelyks had den geleerden zich verwyderd of zynen een- voudigen leerling, bemerktezyn leedweézeiioverdeducreles, die hy ontvangen had, dat den eclips slegls gedeeltelyk was geweestnaemelyk dat eene maen van 10 centiemen de plaels van eene zon van vyf francs in zynen zak ingenomen had. De berigteu uyl Salins (Jura) zyn sclij-ikkelyk. Het on- weder, dat den 51 july des avonds losbiak, den geweldigen stortregen herschiep de voorsteden in rivieren. Geheele bruggen zyn yveggeslaegen. De w.erkhuyzen hebben veel ge leden verschillende molens zyn verwoest wegen zyn on- hruykhaer geworden. De Alsacien van 5 augusly hangt een bang loonccl op van de ongelukken, die het land van Baden getroffen hebben. De slroomen van het Zwarle-Woud hebben den omtrek overweldigd, den vzeren weg vernield, bruggen weggeslaegen en er zullen veéle weéken noodig zyn om le hersiellen, wat er in eeneuer vernield is. Een groot aental persooneu met witte kielen gekleed had den zich deéze week rond hel Stadhuys le Parys, geschaerd op den doórlogl der rvluygen die de uylgenoodigden naer concert voerden. Deéze kerels die wy met de opregte werklieden niet zullen vermengen, dwongen dóór hunne geschreeuw en de rytuygen van op slap te gaen, en verscheyde onder hun riepen op eenen bedreygenden toon Weg mei de arislosdit was buyten twyffcl eenen opgezetten aenslag. In alle gevallen zullen wy er de uylvindcrs geen geluk over wenscben want zy geéven alzoo aen onze gastvrinden een droe vig denkbeeld der fransche hoffelykheyd en der demokratische *eden. (Buil. dj Parit De arrundissemcnls-raeden hebben maendag bunnen zillyd begonnen. Wy weélen nog weynig van hunne werkingen; hetgeen wy nogtans wcéten is de moeyte weèrd van gemeld te worden. Te Rouauen, onmiddelyk na de inrigting van den raed, lieéft een lid voorgesteld dep wensch uyt le drukken dat de Grondwet herzien worde. Na er over beracdslacgd le hebben, heéfl den raed met eenpaerighcyd min eene stem deézen wensch acnge nomen om aen den dringendslen nood van het arrondissement Rouanen le beantwoorden. Te Chateauroux (Indre), is hel uyl natm der ovmogelyhheden en der gevaeren die de Grondwet vervat, uyt naem der smerlen van hel tegenwoordigedir onzekerheden en der gevaeren van hel toekomende, dal den arrondissemenls-raed, op de voórdrae- ging van M. Adon, eenen zyner leden, den wensch uytgedrukt hééft dal de Wetgeévende Vergadering, beter»verlicht op de nooodwendigheden en de eenstemmigheden van Vrankryk, de herziening der Grondwet stemme, wanneer deézen voorstel op nieuws tol hei dagorder zal worden gebragt. In zyne zitting van augusly heéfl den arrondisscments- raed van Montreuil-sur-Mcr (l^s-de-Calais) met eenpaerigheyd den wensch der herzing uytgedrukt. EAGELAAl). Londen, 5 Augusly: De wel op de geeslelyke titels komt dooi* de Koningin onder teekend le worden. Den slryd zal dus nenvang neémen. De eerste proieslalic zal uyl Ierland opryzen. Eene groote ver gadering der Katholyke Associatie zal den G oogst, verjaerdag der geboorte van O'Connell, te Dublin, plaets hebben. De by- eenroeping Js onderleckend dóór 25 aerlsbisschoppen en bis schoppen, 50 leden van 't Parlement en dóór een groot getal magistraetspersoonen, leden van den cdeldom. De kiCzing van Limerick is geëyndigd. Dengraefvan Surrey en Arundell, alleen kandidaet gebleéven zynde voor de vertegen woord iging in de Kamer der Gemeenten, na het vertrek van M. Russell, hoéft gezegcpraeld. Van vrydag morgend vroeg was geheel de bevolking op de been. Geduerende den nagl waren dayzeude plakaeten aen al de hoeken der straelen aengeplakt om de vrienden van den kandidaet by een le roepen, ten eyude hem naer de zael der kiezingen te leydcn met de eerbewyzingen die hem verschul digd waren. Al de militaire magï der stad en die der om- streéken hebben zich geheel den nagl tc been gehouden; een eskadron dragonders en twee regimenten voetvolk bezetten de toegangen van het stadhuys. —'De kiezingszael was gansch opgepropt; rond het bureel waren een groot aental leden der roomsch katholyke geeslelykheyd vereenigd; iu het midden van den kring zat lórd Arundeil en Surrey die, by zyne in treed e in de zael, dóór geestdriftige tocjuyebingen outhaeld wierd. De kandidatuer van lord Aruudeil wierd dóór een lid der roomsche geeslelykheyd aengeboódon, en aeuslonds met luyd- ruglige loejuyehingen outhaeld. Eene zwakke pooging ten voórdeele van sir Charles O'Connell gedaen, is terstond dóór de trillende stem der kiezers beteugeld geworden. Den hoogcu sheriff kondigde aen dat, ingezien de eenstem- migheyd der kiezers, dep poll onuoodig was; by zvne oproe ping hief de gansehe vergadering de hand op onder het geluyd van herhaelde toejuyehingen, en den hoogen slicriff verklaerde dal sir Henry Granville Eitz-William Howard, graefvan Arun dell en Surrey, behoorlyk tot lid van het Parlement dóór hel kieskollegie van Limerick gekoózen was. TYDIXGEA UYT ITALIÊW. Men schryfl uyt Rcomen, onder do date van 2 4 july, aen den Univers Den gouverneur van Lugo komt aengehouden te worden, en men heelt een onderzoek üjfc zyn gedrag gedaen. Het is eene zeer zeldzame zack. Niemand fiatï meerder vver tegen de baen siroopers beloond en had meer medegewerkt in hel verjaegen der bende van den Passalori. Het gouvernement bad zelfs ge- dagt hem de medalie Bene merenli uyl te teyken, alswanneer de inlichtingen dóór de polilie hem zyn komen afschetsen als eenen der medepligtigen deézer zelve baensiroopers, en als met hun de winst hunner rooverven deelende. Het onderzoek zal zonder twyfel de duysternis doen verdvvyuen die deéze zaek nog omringen, en aen het Gouvernement toelaeteu den ongetrouwigen gouverneur le straffen, indien bv weézentlyk zyne piiglen verraeden heéfl, of de agenten die hem gelasterd hebben, indien hy verregtveérdigd 'uyt deéze beschuldiging treéden kan. Men schryfl uyt Roomeu van den 25 july, aen de Augsburger Xielung a De aenkomsl van eenen franschen inspecteur heeft eene groote beweéging onder de troepeu van hel bozeltings-leger verwektdoch die zending hééft een nog gewigtiger doel. Dien generael moet zich in betrekking stellen met het romeynsch gouvernement, over het alïeekenen van eene scheyds-linie tus schen de provinciën, welke dóór de fransche en die welke dóór de ooslenr^ksche troepen bezet zyn, ten eynde alle voorziene botsingen al le weèreu. De onceniglieyd tusschen den franschen opperbevelhebber en liet Valikaen, betrekkelyk de bezetting van het 11. Oflicie, en de kloosters en andere eysschen, is ten top gestcégen, en nog vermeerderd dóór een justicie-akt, welke dóór den franschen krygsraed op vyf inoordenaers is uytgeoefend. De zending van kardinael Allieri, welken eergisteren avond Roomen veriaeten heéfl, en die naer liet noorden van 1 taliën en van daer ongetwyfeld naer eenen is vertrokken, heeft waerschynlyk geene andere betrekking dan met de meer en meer onrustwekkende houding der Fransche, tegenover het romeynsch gouvernement, en dezelve kan vóór de toe komst zeer gew igtige gevolgen hebben. Men schryfl uyt Milanen. den 50 july Het scliynt dal de proclamatie van den marschalk Radelzky sirengelvk za! uytgevoerd worden twee stedelyke assessors, MM. Visconti- Al la ra en Morielji hebben bun ontslag gegeéven, ten gevolge der

De Denderbode | 1851 | | pagina 3