BERIGT. ZONDAG 17 AtG1STY 1851. VYFDEN tlAEHGAAG. A1' 256. AELST, den 16 August). ALLES GAET DOOR IN ONZE ONGELUKKIGE KAMER. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 o., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maendcn kos teloos eene annonce van 40 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy placts in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, ete. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De uaemen der j»ersoonen die ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Gcene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzegt aile artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aougaet. CÜIQL'E SUUM. DEN DENDER-BODE Van heden af zyn Bureel en Drukkery van den DENDER-BODE verplaetst naer de LANGE ZOUT- STRAET N° 21 alwaer voórtaen alle brieven, geld, mededeelingenetc. vóór den Dender-bode bestemd, zullen moeten gestuerd worden. DE LIBERALE STREF.KEN DOOR DE LIBERALEN ZELVE ONTDEKT. Als men de slinksche en bedriegelyke middelen naspeurt die deéze party gebruykl om lol haere inzigten te geraeken, zou men moeten denken dat ons land reeds verre bedorven is om zulke bedricgeryên te ondersteunen en aen dezelve in vloed te laelen; doch wy durven en moeten hel zeggen, het is 't gevolg niet van bedorvenheyd, maer wel van misleyding. in 4841 vond den Vcncrabelen Verhaeghcn de berugle tienden uyt om de kiezers by den nens te leyden. Op eenen alarmkreet, <ioór al de fraiicmaijónslogiën aengeheven, ziel men 't spook der tienden zich in alle kieskollegiën opregten; de liberale drukpers is het eens om den hevligen oorlog te prediken T land moet legen de gevaeren der tienden beschut worden Wech met allen kaudidaet die 't minste kalholyk koleer heeft, of Delgiën krygt hel stelsel der tienden met al zyne grouwe- lykheden op den hals In 4845 schreef den Obscrvateurgazette van M. Verhaeghcn, dat hy, vóór zyn deel, noyl aen de tienden geloofd had. M. Ver- liaeghen was in zyne kiezing gelukt, den tour was gespeeld, hy lagchte met 'l overige, 'l was hem onverschillig wat er van hem gedrukt of gezegd wierd. Noglaus, M. Verhaeghen is op heden president der Volkskamer en zyn portret zal die geden kenis aen 't nageslagt overlaeten. Welke glorie voor Belgièn ïn 4846 ontrolde 't liberalismus eenen anderen standaerd waerop geschreéven stond onafhanglykhcyd der burgerlijke magt van 'l klerikael gezag, der klerikale hecrschzuglvan den gehcymen invloed T land moei tegen 't klerikael beschut worden wech met het klerikaelT is de wet van \s volks ver lossingDaertoe wierd alsdan hel Liberaal Kongres ingerigl, 't is alsdan dat die schandelyke samenspanning begon die de kiezingen van 4847 vóór uylslag moest hebben. In 1851 verwytM. De Perceval in volle kamer aen M. Lebeau dat by, Lebeau, geheel de wereld met die klerikale begoocheliny heeft willen foppen, dat hy aen elkeen aengeraeden heeft zich van den klerikalen talisman te bedienen om 't publiek te be driegenAl. De Perceval zegt dus aen Al. Lebeau gy bedient u van 'tklerikael spook, om te bedriegen, 'liseenen middel en niets anders dan eenen middel om uw doel te bereyken; gevolgelyk zegt Al. lTjrceval tot Al. Lebeau gy zyt eenen be drieger of verleydcr. En noglans kan dien zelfden heer De Perceval zyne staelen van dienst doCn gelden die hem op hoogen rang stellen in den doodelyken oorlog legen 't klerikael, en dit voor de redding der ohafhanglykheyd van de burgerlyke magt... AI. Lebeau heeft de beleéfdheyd gehad ook een litanie ken tegen den Alcchelschen representant af te leézen Helslacl u goed, zegde hem Al. Lebeau, my te vcrwyten dat ik my arg- listiglyk van Y klerikael gevaer bediend bebbe om 'l land te bedriegen cn tot myn oogwit te geraeken; zyt gy hel niet die by my gekomen zyt om M. Simons, arrondissements-kommiS- saris van Alechelen, te denoncecren en hem als eene slaeve van 't klerikalismus te doen doórgaen, dit met eenig inzigt om u in zyneplaets te foeffelen En om de beschuldiging van Ai. Lebeau legen AI. De Perceval te bevestigen, verhaeslte M. Frère zich te roepen 'T is meer dan waer, want AI. De Per ceval is ook by my gekomen om klerikalen te denoncecren In die zitting heeft M. De Perceval geen enkel wóórd konnen spreéken ojn die besehuldiging te wederleggen, hy heeft zich moeten lacten veroórdeclen Maer eenige dagen nadien heeft hy eenen brief in de gazetten geschreéven. Nopens hel eerste punt heeft M. De Perceval eene volledige belvdenis gedaen, hy onderscheyd enkelyk vóór wat aengael het lydslip op welk hy M. Simons gedenonceérd, heeft, naemelyk dat het in 4847 was, toen hy nog geen deel der kamer maekle, en geenzins in 4848..., De omstandigheyd is verzag ten dete meer, omdat in 4847 AI. De Perceval dóór de algemeene wet van kiesheyd en welgeyoeglykheyd zich niet heeft konnen wederhouden eens anders plaels te willen overweldigen, terwyl in 1848, toen hy tn de kamer was. de wel der incompatibilileylen zyne eerlyke en treffelyke voetstappen by Al. Lebeau, nutteloos maekten Góvoelt gy Avel, Al. De Perceval, dat gy u misklapt en uwe zaek duyzendmael verslegl hebt?.... Vóór wat liet tweede punt der beschuldiging raekt,'tgeén AI. Frère heeft uylgedonderd, daerin is de liberale bedriegelyke taktiek nogmaels voorgekomen al wie in de vergadering oi in de tribunen was, heeft Al. Frère hooren roepen dat M. De Perceval by hem klerikalen ivas komen denoncecren, en in den Moniteur van 's anderdags vind men alleenlyk dat AL De Perceval den klerikalen invloed by herti gedenonceérd had.... Dit is eene verzagling of ecu weynig balsem op de reeds gemaekle wonde gelegd. AI. Dé Perceval bedient zich van den Moniteur en poogt daer dóór't publiek op te vyzendal hy hier door eene pligt gekweélen hééft die opgelegd is aen allen slaet- kundigen persoon die reglsinniglyk den zegepravl zyncr grond- stelsels beoogt, gelyk zynen brief aen de Emancipation, de Indépendance en den Obscrvateur luydZoodat, volgens den Moniteur, den heere De Perceval dóór den beere Fiere in die vermaerde zitting is vereerd geweestMaer waerom is M. De Perceval niet opgestaen om Al. Frère tc bedanken? Waerom hééft AI. De Perceval, als dóór eenen li her;; listen bliksem geslaegen, slegls en hvna al krylende in de billeiheyd zyns herten, de volgende woorden van verwyt konnen uytslameren M. den minister, ik beklacg oncyndig uive woorden. Den Moniteur hééft eene walgelyke komedie gespeeld met de wóórden van Al. Frère te verz'agten, maer M. De Perceval heeft eene nog meer beklaegelyke en deêrnisweêrdigere rol gespeeld.. Ivan er wel een vuyler, een meer vernederend spel uytg peysd worden? De eene /.oo wel als de andere hebben al hunne listen gebruykt om, onder den standaerd der onafhanglykheyd van de burgerlyke magt, te stryden, en heden roepen zy 'al om te meest, om te loochenen dat zy aen 't Klerikael en aen de Tienden geloofd hebben Ja, Belgen, zie daer de zedélykheydaerzeieo wy uit te zeggen dal het liberalismus met u den spot gedreéveii heeft maer dit is niet genoegDe verleyders zyn nu nog zoo onbeschaemd van onder hun uwe ligtgeloovighcyd te beschlm- penIn beyde gevallen zyt gy liet die, met uw zweel, hunne goochelspeélen betaelt.... Gy hebt reden van kontent te zyn. Men mag het zeggen, maer wel tot schande van ons land, dal de Kamer zoodanig verslaefd is, dal, indien Broeder-Orban eene verandering van besluer wilde doen stemmen, hy zonder véél moeyte eene meerderbeyd zou krygenOok zal men in onze nationale geschiedenis moeten zeggen dat men noyl een zoo droevig schouwspel gezien hééft, gelyk dit Tgeén onze vertegenwoordigers nu dagelyks Ispeélen. 'T is aldus dal men de wet op de stoókeryên volgens den wil van M. Frère, zonder aglerdogt of onderzoek wal kwaed zy aen den landbouw zal toebrengen, gestemd heeft. 'T is onbe- grypelyk dal er slegs 14 tegenstemmers gevonden zyn geweest; en wat is biervan de oorzaek Of wel dal men vreesagtig is, ofwel dat men niet weet wat Biea doet'. De stoókers zullen dan 50 ten honderd van stoókgued meer betaelen; dit ware misschien nog 'tininste, indien den vermaerden geldminisler niet gezorgd bad van buylengewoone knevelaeryëu te smeéden om de stoókers en voórnaemelyk de kleyne stoókers, welke ten platten lande de meoigvuldigste zyn, te plaegeu, té kwellen en ten onder te brengen. Als men dit alles wel inziet, zou men niet moeten denken dat den Orangist van Luyk een verbond met zyne oude hollandselie vrienden hééft aengegaén om alle mededinging van onze stoókeryên onmogelyk te maeken en op alle wyzen de overhand aen de hollandselie stoókeryên te geéven Den hollandschen genever zal met prolyl in ons land verbruykt worden en Frère hééft bovendien zorg gehad den invoer van hollandschen genever nog op eene andere wvze te bevoórdeeligen. Het regt voor 't belgisch stoókgoed was eertyds bepaeid op 22 centimen den hectoliter stoókgoed dit was voórnaemelyk gedaen tegen hel inkomen der hollandselie produkten. Daerna is dit regt geklommen Uil 40, CO cent, en tot I fr.nu is hel 1 fr. 50 c.' Terwyl men dit regt zoo buylengewoon verhoogde, heeft men dit op de vremde sterke dranken verminderd Den uyllandsehen genever betaelde eertyds vóór inkomregl tol 65 fr. oen hectoliter, terwyl hy nu slegts 50 fr. betaeltdaervan hééft den Inyks hen orangist geen gewag gemaekt, 'i géén duyuelyk aentoont boe reglziunig onze ministers '1 wclzvn des lands behertigen. Dat AL Frère ons niet kome vertellen dat den smokkelhandel geenen voortgang doet, want dit zyn maer kinderpraetjes, vermits het onmogelyk is, volgens statistieken, le willen be- weèren dat er byna geene sterke dranken meer* by wyze van smokkelaei v, in ons land gevoerd worden, dit gezegde is eene belagchc-tyke domheyd. Vooreerst de sialisliekeu en opueé- mingen konnen zekerlyk niet bevatten 'i géén er geschied buyten weéte van hel bestuer... En dan, kan men wel rekening houden van 't géén men niet kent? Is hel raogelyk iels le besta- tigen T geen buyten zyn hereyk is Den minister hoéft hel getal gegeéven dei- ontdekkingen dóór de douaniers gedaen, maer waer is 'l getal der geéne die zy niet gekend hebben Doch dil alles is niet le verwonderen, den oylyken Frère-Caillou rekent op de eenvoudige verslaefd hevd der kamer om haer op le vvzen al wat hy iti den kop krygt, aldus ayn spel voort te zetten en ons Jandeken ten onder le brengen. Alaer dit is nog niet alles op het oogenblik dat Frère dil ruineérend regt van I fr. 50 cent. op onze stoókeryên legt, en ons dwingt bet stoókgoed binnen de 24 ueren af le werken, verminden men in Holland hetzelfde regt, en, in plaels van het goed aldaer binnen de 24 uereu te moeien opwerken, vrr- leeut men daertoe 48 ueren.... Alen moet gelooven dal onze bcreydwiilige veHégen wóórd igers bet l'vn niet gevat hebben en wederom de gesuvkerde pil van AL Frère, zonder proeven, hebben ingeslikt. Men weéte dat degenevers om, op zee, zonder vrees van bederf, verre reyzen te konnen uytslaen, zeer klaer moeien afgewerkt of overgêhacld zyn, en om dit te bekomen, moet bet stoókgoed eene iangduerige gisting ondergaen.... Zonder die zorg, worden de dranken oukla; r zooliaest zy de equinoxiale lyn overvaeren, ter oorzaek van het flegma 't géén zich alsdan wéér ontdoet. Als die dranken dan ter hunner be- stemmiug komen, worden zy onleverbacr verklaerd en den* leverancier staet daer met zyn goed te kvken.... 'T is 't géén de hoi landers zee; wel weélen en aen den orangist van Luyk misschien niet onbekend is. AYy zouden nog veel konnen bybrengen om le bewyzen hoe verdertlyk en nadeelig de wel van M. Frére vóór onzen land bouw is, maer wy agteu zulks onnoodig omdat wy denken dat (iil alles in den senaet zal vóór den dag^komen te meer, omdat den mmcrvoórzitier, Al. Dindal, die eenen sloóker is, aen den senaet de ongelukkige gevolgen dier wel kan doen bcgrvpen, wet die geen ander doel heeft dan Al. Frére le behaegen, 2o millioeiien in de Macs te werpen, aen den landbouw véél nadeel toe te brengen en eyndelyk de Hollanders op eene buylengewoone wyze le begunstigen. PILLEKENS. Indien men de ministers en hunne huer- bladen wilt gelooven, heeft het monster- agtig plan van uytgaeven voor eenig doel de rust dóór 't werk te handhaeven geduerende de krisis die, tegen 4852, in Vrank* ryk le vreezen is In ons land zyn er nog goede mensehen die aen dil ministerieel goochelspel geloof slaen en genegen zyn te denken dat MM. Frère, Rogier, Tesch en consoórlén van de demagogische beweéging bang zynMaer deéze goede menschen bedriegen ziel», want als "een goed inzigt de zaek verreglveêrdigt, waei toe die Samenspanning AVaertoe die in- liiguèn? waertoe al dit geweld om de uytvocring deézer wer ken van de kamer te verkrygen AYaerom de vryhevd van han delen en van stemmen verkreukt Waerom de oiiafhanglvk- heyd der kanier gekwetst? Vvill gy weélen, Belgen, waerom T ministerie er eygenlyk zoo op uyt is om dien hoop millioenen gestemd le krygen M. De Man d'Attenrode, afgeveêrdigden van Leuven, zal hel l i. zeggen, te weélen Om ile nieuwe po litiek, door de plaelselyke zelfzuglteat te sly ven en 't leven run 't ministcri(r>'zoo lang mogelyk te verlengen .-. Den geld minister Frère hééft eene overgroote bakpanne

De Denderbode | 1851 | | pagina 1