BERIGT. ZONDAG 24 AUGUSTY 1851. VYFDEN JAERGANG.— \r 257. AELST, den 2 3 Auffusty. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 ceiitimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer insclin ven, mogen alle dry maenden kos tloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveerdige klagten of gegronde rekla- raen in 't algemeen belang te doen lieéft, by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaeis in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen.Dit weekblad zal CUIQUE SUUM. verder gewaegen van alle brocbueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.Denaemender persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen gebeyin ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve tedoen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzegt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe le zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. R-BODE Van heden af zvn Bureel en Drukkery ran den VEN DER-BODE verplaetst naer de LANGE ZOUT- STRAE'f N° 21 alwaer voórtaen alle brieven, geld, mededeelingenetc. vóór den Dender-bode bestemd, zullen moeten gestuerd worden. DE ONTWERPEN VAN SPOORBAENEN IN HET DISTRIKT AELST. Als wy de redevoeringen leézen van MM. Rolin, geweézen minister "van openbaere werken, Decliamps, Dumortier etc. schynl er niets onzekerder dan de verweézenlyking der yzeren wegen in hel distrikt Aelst. Ingezien de wyze op welke deéze redenaers zich hebben uylgedrukt, zou men moeten vermoeden dal die ontwerpen al wederom eene bedriegery bevallen, gelyk men, sedert eenigen tyd, zoo dikwils ondervoeden hééft. Inderdaed, als men van naby den voorstel inziet die dóór 't gouvernement aen de kamer is gedaen geweest, lot bet aen- leggen der spoórlynen van Ath naer Lokeren, en van Brussel op Gend Jangs Aelst, voorstel die aenleyding gegeéven heétt lot bet kontrakt van 28 Junv 1851 tusschen hel gouvernement en eene zekere HERSENSCHIMMIGE maetschappy, er valt aen de welbekende foppery niet meer te twylfelen. Als men van den anderen kant eenen oogslag werpt op de in de kamer voór- gebragtle stukken, zou het schynen dat er eene maetschappy bestaet die reeds 21. millioenen 500 duyzend franks voor de aen legging der twee spoorwegen in kas had.... Maer in weézen- lykbeyd is er niets van het kontrakt van 28 Juny verbind alleen 'l gouvernement of MVan Hoorebeke, en niemand of geene eene maetschappy is verbonden jegens 't gouvernement. Dit kontrakt, gelyk het gerriaekt is, verzekert niets aen den slaet en dient zelfs om andere welgemeende combinatiën, uacrdoór de belangen onzes distrikls zouden voldacn, de verweézenlyking der nieuwe vaert en der spoorlyn van Brussel op Gend langs Aelst zou konven te wcég gebragt worden, uyl te sluyten. Als men deéze hoort spreéken, welke zich ernsliglyk met deézen voorstel bezig gehouden hebben, zy zeggen openlyk dat men zou mogen vermoeden dat zy deel maekl van eene vyan- dige combinatie van den bassyn van Luyk en van de spoórlyn van Jurbise. Wy gaen in weynigc wóórden doen zien dal 'tgeén wy gezegd hebben, naemelyk dat er geene .maetschappy bestaet, egt is. Op bel oogenblik dat opgemeld kontrakt gesloóten wierd, moest men zich natuerlyk verzekeren 1" van het bestaen der maetschappy: 2° of de verbintenissen dóór de zich zoo noe mende mandatarissen of laslhebbendc overeenkomstig waren met de raagt die bun dóór de lastgeévers verleend was..... Want, zonder die twee voórwaerden, bestaet er niets.... Nu, niets duyd dit bestaen aen, nergens is er kwestie van eenen akt die authentiek of onder handteeken zy, waerdoór de maetschappy opgevormd word of bewyze dat ei- vereeniging is tusschen die eu geéne persoonen welke mandaet gegeéven hebben aeu an dere persoonen om met het gouvernement te handelen en zich te verbinden. Zoo dan, er zyn geene lastgeévers of mandanten, dus konneu er noch maetschappy noch lasthebbers of mandatarissen be staen.... T is dus eenen blanko, dien men aen de welgeéving ter onderteekening aenbied Is dit niet met Kamers en l publiek lagchen. Maer wat kan dit voor gevolg hebben Dat die intrigue het.maekcn der Vaert van Jemmappes naer Aelst. kan verydclen Vaert die vóór ons arrondissement in 'l byzon- der en vóór 't land in 't algemeen zulke uytgestrekte voórdeeleu waerborgt, waertoe de kapitalen in geréedheyd zyn, waervan de plans goedgekeurd en de borgtogt van twee millioenen .van in 1842 gedeponeerd zyn. De onkosieu vóór die vaert waren geschat op 14 millioenen, zoo dat, ingezien de 2 millioenen borgtogt, er vóór die onder- neémiu1'slegts nog 12 millioenen te hekomen waren; maer in pSaets dat het gouvernement zvnen onderstand zou verleenen om die som te verkrygen, werkte het in eenen g'heel tegen- strydigen zin, wyl hel, dóór eene vraekroepende onreglveérdig- hevd de2 millioenen borgtogt aen de maetschappy van Jurbise leende om haeren yzeren weg te voltrekken die de vaert moest benadeeligen. De geschiedenis der gouvernementen levert geene voórbeélden op van zoo schandelyke zaeken maer dit moet niemand verwonderen, dit is de gewoonte van de doetrina- rische liberalen aldus 't land te beslueren. Wy zyn het alleen niet die hiervóór zoo hard op 't Ivf van 't ministerie zitten, men leéze den Journal de Bruxelles xan 15 en 17 deézer en men zal er onder andere bemerkingen over de Vaert de volgende vinden Het gouvernement, in plaeis van deéze onderneéming D te begunstigen, dwarsboomde zelfs de werkingen van den onderneémer die kapitalen zogt om dit werk aen te vangen. Den onderneémer had gevraegd dat het ministerie den voor stel eener waerborg van minimum van intrest aen de kamer zou gedaen hebben; maer wat dééd minister Van Hoorebeke Hy eyschte eerst dat den onderneémer de zekerheyd zou bewy- zen dat al de kapitalen of ingekomen waren of wel dat er vóór ingcleekend was, maelregel die aeu geene andere maetschappy was toegepast.... Zonderlinge goede trouw van den enkelen Ylaeming die in 't ministerie zetelt.Deéze handelwyze is zoo parlydig dat men ze niet begrypl en die nog aerdiger voorkomt als men den minister van openbaere werken de oppositie ziet handhaeven die de ingebeelde maetschappy van dender en w.ves tegen de Vaert in 't werk stelt. Men overweége wel die dacd- zaek, want zy is ernstigWeihoe. eene maetschappy die niet bestaet of die ten minsten geene verbintenissen jegens bet gouvernement wilt neémen, zal den voorrang hebben op eene weézenlyk bcslaende maetschappy die alle waerbor- gen oplevert Ier uytvoering van eene vóór 't land zoo voór- deelige en verrykende onderneéming als die der vaert, voor welke eene engelsche maetschappy en eene treffclvke bank van Londen reeds de som van 451,000 pond st. of 11,402,900 IV. ïnschryvingen hééftWat schuylt daer agler? Wie spéélt hier die aerdige rol Dit zal uytkomen, maer onderlussehen mogen wy verzekeren dat die kapitaelcn ter beschikking van den onderneémer zullen gesteld worden, indien 'l gouverne ment, geduerende 50 jaeren 4 ten honderd intrest aen de onderneéming'waerborgt... Als den concessionaris zich met al de stukken in regel en behoorlyke onderteekeningen by minis ter Van Hoorebeke hééft aengeboóden, kréég hy vóór alle ant woord dat het te lact was, dat den voorstel der spoórlyn van Atli naer Lokeren reeds aengenomen was W y zeggen hel nogmaels dat er dient nagciel le worden hoe men 'l land bc- stuert..... Mammon, of den geldduyvel is eenen invioedrykeu geest. DEN SENAET EN DE ERFENISWET IN REGTE LYN. Gelyk wy over 8 dagen gezegd hebben, hééft de commissie van dén scnaet met o stemmen tegen 2 het wetsontwerp op de erfenissen in regte lyn verworpen. Men noemt vier senaieurs welke, ofschoon tot de liberale party beboerende, zicli openlyk tegen die onzedelyke en onreglveèrdige belasting verklaeren. Hel zyn: MM. Dument-Dumortier, president, Dindal, vice- president, graef de Renesse en den baron de Torunco... Naer nten voorziet zou de verwerping plaeis hebben met 2(5 stem men tegen 14. Wy gelooven die lyding zeer nauwkeurig, want wy konnen niet gelooven dat den senaet de ellendige komedie zal willen voorlsp'eélen die de volkskamer begonst hééftden senaet zal consequent blyven met zyn gedagl nopens die schandelyke belasting; zyne verklaring is gekend, M. Fiere hééft, in de zitting van 2 mey 1851, zelfs beleden dat by voorop wist dal bet erfenisregl in rcqte lyn in den senaet zou verworpen worden; en, om eene getuygenis te geéven ten voórdeele van de opinie der meerderbeyd van den senaet, hééft M. Rogier in de zelfde zitting verklaerd dal liet gouvernement erhenl dat dit deel der wel niet geschikt is om de goedkeuring der openbaere denkwijze le verwerven. Zou men wel mogen onderstellen, zonder den senaet le beledigen, dat die hooge kamer zou bereyd zyn iiaere zoo openbaer gekende denkwyzc in le Vrekken Integendeel, wy gelooven dat den senaet de oogen begin! le openen over de listige slreéken en de despotieke handelwyze waerinede Frère- Orban de volkskamer onder zvnen wil doet bukken.... Den senaet zal zich schaemen over 't gedagt van ook door de zweep van den luykscben Francmacon naer den ondergang van 't land te worden voorlgedreévcnMet in deéze gewigtiglige zaek 't hoofd aen Frérc-Orban te bieden, zal den senaet eenen groolcn dienst aen 'l land en voórnaemelyk aeu de geringe burgerklas bewyzen, 't zal eenen eersten stap zyn om die ouleêrende dwiugelandy le verbreéken, waeronder de Belgen eyndelyk zouden moeten bczwyken ais zy hunne oude krugt- daedigbeyd, moed en vryheydszugt niet meer zouden errineren. He Indépmdance en den 'Obscrvaleur, twee verslaefde artsmi- nislerieéle dagbladen, schreeuwen en lieren tegen den senaet. l)ie gazellen der ministers behandelen den senaet volgens gewoonte, met scheldwoorden die men nergens vind dan in hunne bladen en in den mond van derzelver palroouen en dit alles zonder schaenile, zonder overleg, vol ondankbaerheyd. Die mannen Jeéven met 'l zweel der Belgen, zy zouden anders niet konnen bestaen, en 'l is voórnaemelyk in hunne tolken dat zy al hunne gal uvlbraeken legen al wat aglbaer, deftig en onafhanglyk van bun 'despolismus ishel zyn zy die onze faem en reputatie by den vrcuiden verkreuken en onze natie als 'l ware aen den schandpacl der veragling hegteuBelgen, boe lang zal dit nog dueren DEN VENERABEEEN VERHAEGHEN EN 'T KIND DER FRANCMAQONSLOGIE. Inde zitting der volkskamer van 12 augusly had den agt- baeren lieer Dumorlicr eene groulc waerheyd gezegd als nae melyk IVas (le revolutie van febnj niet uylgcborslenal de ontwerpen van openbaere werken in 18-15 gestemd, zouden uylgevoerd geweest zvn. Wel is waer, eene enkele concessie is vervallen, umdal zy eene mededinging aen de belangen van den luykschen bassyn zou gedaen hebben. Deéze waerheyd wierp een te groot daglicht over de zelfzug- tige ontwerpen die M. Frère in den kop heeft om zyne herkie zing le Luyk te verzekerenhy kon dus de gezëgdens van M. Dumortier niet verkroppen zonder te krullen, 'l geéu gewoonelyk gebeurt als de beschuldigingen baer doel treffen en als men zich pliglig gevoelt. Den minister, of den man van Luyk. gelyk M. D'Llhougne hem gedoopt hééft, sprung op gelvk buspoederen vroeg dat M. Dumortier lot dc orde"' geroepen wierd. Men weet dal dit beteckenl dat den spreéker dóór den president moet op de duyinen geklopt worden, en hy voegt by zyne tot de orde roeping'dal de kamer regter zy en dat M'. den president regt doe over de aentyging van M. Dumortier. M. Dumortier lagclit er mede, en wekt den minister op die functie zelf te doen. Maer den president wilt dit maci den oodmoedigen knegt van Broeder Orbanus niet zyn, by begint le zien dat de luyksche dwiugelandy te verre gact eii daler ]rael en' perk moet aen gesteld worden. Den president antwoord aen M. Frère dat onderbrak men niet, men tegen de sprockets niet zou le reklameéren hebben. De onderbrcéking is van de ff minislerieéle bank gekomen, den spreéker antwoord er op. M. Frère was verstomd even als of den president hem 't 'voorste eencr leèrs legen 't agtersle zyner menscheyd ge- douwen had den schóól meester van Arras slcit zich inkolère en geheel de liberale kliek bekykt malkandcren en vraegt Wat is dal Hééft den president kazak gekeerd Gael hy óns kamp verladen Dit is onlooflyk vóór den venerabelen éener logie I Is hy niet bang vair, hy de eerste vergadering van den grooten Orient, eene salade te krygen M. Frère houd aen, springt wederom op en, rood gelyk eenen kalkoen, roept hy Ingezien den president my niet wilt aenhooren en de stoulig- heyd van M. Dumortier overgeesselen, ik vraog dal de kamer re nylspraek doe legen de lasterlyke aentyging van den heer DumortierDen Ciloycn van Arras "ondersteunt de vracg Frère en roept InydkeêlsJa, ja.... Dc kamer is verwonderd en van alle kanten hoort men zeggen eenen afgcveêrdigdcn zal dan geene feylen meer mogen weirdecren, laet dit, roept eenen representant van de reglerzy, slaet daer al geen agt op, 't is wederem eene komedie die den luykenaer spéélt, ff en hy wilt vóór lastering doen doórgaen 't geén hy en dè afgeveèrdigde van Luyk weéleu de zuyvere waerheyd le zyn. Den president antwoord aen den ministerIk zie niet waer n er eene persoonelykc aefitygiug in de wóórden van den Ireer n Dumortier te vinden is, al wat ik wéét, is dat er een feyt bestaet, en dit feyt is aen ui tlegging onderworpen overigens

De Denderbode | 1851 | | pagina 1