ZONDAG 14 SEPTEMBER 1851. VYFDEN J VERGANG. - 260. AELST, den 15 September. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bcpacld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- aen. Indien iemand reglveérdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, liy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen dcszelfs opsteller zal wor den toegezonden.Denaemender persoonen die ons eenige stukkeu zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wv in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geeue stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen" worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvrv toe le zenden. De redactie van dil blad gelast zich mei al wal den druk aeugaet. CLIQUE SUUM. DEN BENDER-BODE WANHOOPIGEN DOÖDSTRYD VAN HET VERBOM) VAN AELST, WEGENS DE ERFENISWET. Zie hier met welke woorden van wanhoop en knerslan- dende razerny den tolk der Aelstersche liheralisten-kliek zyne doodslilanie begint op te zeggen De crisis is begonnen den Senaet heeft de successiewet verworpen.... Noch de welspreékendheyd der ministers; Noch de nood wend igheyd der bevolkingen; Noch de reglveérdigheyd der wet; Noch de gemaetighéyd van den impost; Noch de levendige symphatiën van 't volk; Noch de outzagchelyke meerderheyd der volkskamer; Noch de loegeévingen van het ministerie; Noch het conflict tusscliende dry wetgeévende magten; Noch de naeking eener politieke crisis; Noch de gemoedsbeweéging; Noch de oversprikkeüng; Noch iets heéfl konucn baeten om den aristokratischen af keer, der Senateurs, de vérhliudheyd hunner parlvzugtige hart- loglen, hunne zinverblindingen, de hardnekkighëyó van hun egoismus, de dwaeze schimmen hunner inbeelding etc. etc. etc. te doen buvgeu vóór de successiewet, welkers verwerping de verschrikkelyksle en gevaervolste gevolgen kan naer zich sleépen Wel, onnoozelen konfrater, men doet u zeker toch 't vel niet af om zoo hard en jammerlvk te schreeuwen en te kermen, wy gevoelen wel dat uwen laetsten bundel opsteekt, maer is dit eene rede om u zoo schrikkelyk belachelyk te maeken, om zulke schroom beelden op te hangen vóór eene bevolking die uwe dwaesheyd uwe bedriegeryen, uwe verleydingen maer al te wel kent en er tot walgens toe van vermoeyd is?. Stilt ti wat, konfrater, wy zullen u hier een paer slaeppillekens toe dienen die uwe zieke hersens wat zullen kalmeéren en, dóór de rust, uwen wanhoópigen toestand wat doen vergeéten.... Gy v ra egt HEEFT HET VOLK EENEN AFKEER VAN DE ERFENISWET? En wy antwoorden drymael JA: en waerom 1° Omdat het eene onregtveêrdige wet is die den man van zyne vrouw, de vrouw van haeren man, en de kinderen van hunne ouders doet betaelen.... en belaelen op eene zoo kwel lende en fiscale wyze dat èr doodslagen, en andere onheylen zouden dóór veroorzaekl worden. Eenen vader werkt geheel zyn leven lang om zyne vrouw en kinderen een penningsken agter te laelen, den man spaert alles uyl zynen mond, hy ont ziet zich noch moeyte, noch ontbeèringcn, noch zórgen, noch bekommernissen, om, by zyn overlyden, iets tol onderstand zyner weduwe en kinderen te laeten, en dan zal 't gouverne ment komen en zeggen Ik deel hier mede; hoe veel goed is hier, waer zyn de papieren Hoe vcél geld hebt gy Doel dit kasken, die kisten open; lael my die boeken zien; hoe véél schuld hebt gy hoe veel hebt gy gewonnen, gy waert wel gekleed, hebt gy niet meer goed ik meynde dal gy ryker waert, gy hebt geld eri elfekten weggesleéken, dit moet vóór de pinne komen ol'anders 't een proces op 'tander.... Verder moeten de meubels opgenomen en gepreézen worden, die beddeus, die lakens, die sargiën, matrassen, stoelen, tafels, lepels, fourebellen, stoóven, glazen, lellooren, boter, brood, bier, hooy, strooy, schuppen, braeken, ploegen, egden, karren, wagens, beesten, zaeyingen, immers al den boeren hnlam en al wat er in buys is moei opgesclireéven en gepreézen worden en daervan moetik gouvernement, myn paert hebben... Daerby zullen al de kantoorklerken op eenen centiem naer weélen hoe véél het huyshouden- heéfl, wat schulden en lasten er zyn, en morgen of overmorgen is het rond de stad gebeld Eu 'tvolk zou daervan geeuen afkeer hebben konfraler, Verbond O gy sukkelaer gy kent het volk niet, het vraegt niet veronlweêrdiging wat regt hebben die gasten hunnen neus in onze zaeken te komen steéken. Wat regt hebben zy het in zweet en kommer gewonnen stuyverken van onzen over leden vader te komen inslokken Hebben wy niet genoeg ver- loóren met zyn afsterven Den troost, hel hoofd en 'l gezag, de vaderlyke liefde is aen 'l huyshouden dóór de dood ontrukt, moeten er nu nog grypwolven komen om de vruglen die onzen vader, die onze moeder in 't zweet huns aenschyns gezaeyd en hun geheel leven bewerkt hebben, te rooven etc Deéze en meer andere beweegreden zyn wettig om de haetelykste aller belastingen te vervloeken en de volksvertegenwoordigers die ze gestemd hebben, vóór eeuwig te schandvlekken WIE ZOU ER MEEST DOOR DE ERFENISWET VERDRUKT WORDEN. Het Verbond van Aelsl en al de betaelde huerbladen zeggen dat den Senaet die wel verworpen heéfl omdat zy meest op de ryke menschen drukt.... Dil is eene gcweétenlooze leugen, eene cerlooze lastering die niet genoeg aen den schaudpael kan ge nageld worden Want wy vraegen of het getal geringe burgers niet oneyndig grooter is dan dit der ryke menschen Wy antwoorden we derom JA en wy gaen onwederleggelyk uyl de eygene wóórden van M. Erère bewyzen dat de successiewet liendobbel op den geringen burger zon wegen. Als M. Erère de wet op de succession aenboód zegt M. De Baillet, wilde hy dat deéze Wet jaerlyks luwe millioencn ten minsten opbragt. Om tot die jaèrlyksche somme te geraeken, moest hel ministerie de erfenissen, van 1ÖU0 fr. te beginnen belasten, dat is, moei hy de burgery van een deel berooven van hetgeen haer toekwam. Er wierd in de beraedslagingcn voorgesteld de erfenissen onder de 6000 fr. vry te stellen. Maer, M. Erère weygerde dil, en bekende dat de wel aldus gewyzigd, in plaets van 2,000,000 fr. op te brengen, slegls 500,000 fr. zou hebben opgebragl. Ilel is dus klaer dat 1,500,000 fr. moesten opgebragl worden dóór de erfenissen die maer van 1000 lot 6000 fr. beloopen. Nu, waer vind men die erfenissen Is het by de ryken Is het bv de groote grondeygenaers Is hel by de millioennairen Neen, hel is by de burgers, by de winkeliers, hy de necring- doende persoonen dat men die kleyne erfenissen vind. Het zyn de geringe burgers die, na geheel hun leven gew erkt, geslaefd, gezorgd en gespaerd te hebben om iels aen hunne kinders agter ie laeten, iets te verdeden te laelen wat van 1,000 lol 6.U0Ó IV. vóór de kinders kan beloopen. Eh wel het is op die erfenissen dat M. Erère van de 2 millioenen 1 millioen en half wilde neèmen. He wel, Verbond, waer zyn uwe dwaeze gcschrceuwen, meester Erère heéfl zyn eygen zeiven aen de galge geklapt, en nu zoud gy 't publiek willen komen bedriegenValschaerd, die gy zvl, trekt uwe slaepinuts over uwe oogen, en kruypt in eenen hoek waer de duyslernissen zelve u moeten bcschaemcn, indien gy nog een zierken eergevoel in uw lyf hebtMaer, wy komen te laet om by u van eergevoel te spreéken. BURGERS, EN VOORNAEMELYR GY, GERINGE BURGERS, DOET UWE OOGEN OPEN. Al de ininislerieéle huerbladen die gereed zyn vooreen hand vol goud onze duer gekogtte nationaliteyt," onze koslbaere vryheden te verkoopen, beschuldigen de meerderheyd van dea Senaet van eygenbaetzugtighevd, om dal zy de blóedzuygers- wel op de erfenissen in regie lyn verworpen heéfl.... Die be- dorvene lasterbladen meest opgesteld dóór franskillons, hol- landsche joóden, cenige andere betaelde vreimlelingen en el lendige baslaerd Delgen, zeggen geduerig dat den Senaet die wet heéfl verworpen om dat er aen de borze der rvken gelast word ten voórdeele van den kleynen burger; zy zeggen bedric- gelyk en arglisliglyk dat er niets regtveèrdiger is dan hel geld le zoeken daer waer het is, maer dat de senateurs als gierige vrekken op hunne borze zitten en alles op den hals van den geringen burger willen leggen etc. etc. Voorwaer eenen schoonen thema om de Belgen te verlevden, om den vloek en den haet des volks tegen de Senateurs op le rokkenen en 't beslaen der stervende nieuwe politiek nog wat le verlengen.Maer vermaledydde LASTEDTAEL en eer loos BEDKOG, wal zal er van u overblyven of wat zuil gv veroorzaeken 01' wel gy zult onder 'l gewigt der goede reden en 't verstand der kiezers verpletterd worden, of wel gv zult eene bloedige zweep worden, vvaermede de natie zich zelve geduerig zal geesselen tot dat zy eyndelyk uyigeput, zal be- zwyken Doch, om liet eerste le bekomen en *T laetsic te ont- gacn, gaen wy hier klaer en zeer eenvoudig bewvzen dal I)E ERFENISWET VOOIi DE 9/io OP DEN GE DINGEN BUDGED AAL DRUKKEN. Onderstelt eene erfenis van een millioen jaerlvks voor re venu snevende 50.000 fr. Volgens de «et zou men' moeten be laelen 1 ion honderd of 10,000 IV daerby 5000 fr. addition neele, in 'I geheel 13,000 lrEr zal dus aen den en er op dit revenu nog 17,000 fr. overblyven mei wejke hy zich niets onttrekken moet nocli ook niets neèmen van zyn kanilael Maer de fortuenen van een millioen zyn weynig genteen- vö"eis met zulke pluytnen vind men zeldzaam iii onze bosschen" iveenten wy dus een erfdeel van 100,000 fr. 't gcén een iacr' lyks revenu geèfl van 3000 fr. en waervan, na belading der successie-regten slegls nog 1,700 fr. overblyven welke „iet meer vergenoegende zyn om den eygenaer volgens zynen slaet le laelen leeveu; hy zal dan gedwongen zvn van zyn kanitael le neeroen bel geen den rykeren van zyn révenn kan betaelen. 1 is het zelve in den handel en nyverheyd den rvken za van zyne winsten konnen beladen 't géén den 'min rvken van zyn kapitacl zal moeten neèmen.... Daerby moeten handel en nyverheyd hunne rekening maeken en aen alle man's neus hangen hoe de zaeken ziucnCeéft men meer on dan men weezenlvk bezit, men hetaell onregtveêrdige rehtetr «eéft men juyst de weerde op, men verliest dikwils zyn krediet t geen den kleynen handelaer moet regt houden. Hel krediet is hel leven van den iiamlel. Onderstellen «v eenen handelaer welken weézenlyk maer 20,000 fr. bezit doei' voor100,000 fr. affairens doel(wy kennen eenen die. mei een .iktief van '0,000 voor 300.000 fr. all'airens doel) dien man doel wel en gael voóruyl; maer komt hy te sterven, wat zullen zyne kinderen doen? Zullen zy slegls verklaercn wat zv weé zenlyk bezitten Maer zy zouden handel, hun krediet vernie tigen, zy zouden zich met eenen keer de iteél toebinden'ver- klacron zy hunne schuld als bael, dan moeten zv viermael te veel betaelen.... En den landbouwer, den geringen burger of w inkelier wel kers ka pi lael ten grooieren deele van den arbcvd der kinderen komt. Den vader sterft; de kinderen, verarmd dóór "t verlies van een werkzaem familielid, dóór de onkosten der ziekte van doctor, npoteker, bcgravcniskoslen etc. moeten vnu 't ka piteeltje en met van 't revenu neéinen om een erfenisret 't* betaelen vóór 'tgeén zy zelve gewonnen hebben T ts niet alles. In die liuyshoirdens is alles in 'l "emeen en de weduwe heéfl de helft, zoodanig dat de overlevende belang hebben bveen le hlyven; nogtans om de erfenisregten te hestaligen en te betaelen, mort er liquidatie gemarkt wor den. De'u notaris moet komen, er moet geschreéven, gevreéven en geregistreerd worden en dit alles ten kosle van 't sterf ilms ln plaets dal hel snccessieregt I ten honderd beloont komt het, met de kosten,op .'i en 6 ten honderd, dikwils lieefi men met om doctor, apotekcr en begraefkosten te betaelen en noglaus is men gedwongen aen den haelelyken liseus té belaelen tgeen men dikwils aen den zieken heeft moeien [•'lillekkenSchaudelyke onrtgtveêrdigheyd waerlceu de kiezers uyl al hunne kraglen moeten protesteéren met de'sen i- teurs welke voir die wet gestemd hebben, le vervvyderen. DE MILLIOEN- EN DUPENWET. Den verbaezenden hoop millioenen geslomd out de stad Luvk te vergroot™, te verschoonen en met alle acntrekkelvkhedrii te vercieren, heéfl in de kamer slegls 12 tegenstemmers ont moet. De vrienden en kennissen van M. Frère zullen in vreimdc zyn; een presentje van hy de 10 millioenen zonder deéze die er nog zullen en moeien volgen, is wel dcrmoevle weêrd om hem kroontjes en kranskens van oraniehloemen te vielen Die kroontjes en kranskcus gevlogteu dóór de l.uvkerwaeien zullen aim M. Frère op 'l hoofd gesteld worden door dè Bruneau's, de Cumont's, de Van Cleempulle's en Consoórten.di* hem zullen vergezellen als hy zynen intrede te Luvk zal doen Dat er nog groole brokken hy de millioemvel zuflen gevoed worden, Iytl geeuen twyffel. Deéze aen wie de gehevnieu gekend zyn, weélen dat, als een groot werk begonnen is, het tnoct vol-

De Denderbode | 1851 | | pagina 1