KIESBERIGT. SENATEURS. M. Den Graef D1IAXE-DE POTTER, M. Den Baron Hippolyle DELLAFAILLE. T graf der ouders. trokken worden, al moesten er nog zoo vcél millioencn den huls breéken.... De antwoord is allyd gereed te weélen iedereen wist wel dat, met 10 millioenen de zoogezegde Macs- v.erken niet konden voltrokken worden, men licéi'l voorop laelen weélen dat het dobbel nanwelyks zou vergenoegd heb benDus, wederom stemmen om de borgers te doen leggen. ï-iiavanl!! lid is met. eenc waere voldoening dat wy lieden acn alle vrienden der orde, aen alle waere vaderlanders van ons distrikt twee kandidaeten vóór den Sdnaet komen voórelraegen welke door eenc falryke vereeniging van de trpffelykstc- kiezers onzer Stad en de afgeveerdigde der kantons (jeeraerdsltergen, Niuove, Sotleghem en Hcrzele zyn gekoózen, als zynde twee agtbaere mannen die al de hoedanigheden van eenen deftigen en opregt vader- landsrninnenden Senateur op zich vereenigen. De Dae mon deezer [loeren zyn aftreédenden Senateur. Grondoygenaer te Lede. Den Des nr.n-noDK is waerlyk fier] zulke kandidaeten aen de kiezers van het distrikt Aelst te mogen acnbieden, en waeroir, 1" Omdat wy de liooge verdiensten, de onafhanglyk- hoyd, de waere vaderlandsliefde en vooral de treffelyke grondstelsels der hccren -D'IIANE en DELLAFAILLE zeer wel kennen, en met volle gerustheyd aen de kiezers mogen en durven verzekeren dal, liet distrikt Aelst dóór die twee lieeren op de weêrdigste wvze mogclyk in den Senaet zal vertegenwoordigd zyn 2' Om dat wy geenzins te vreezen hebben dat de kie zers ons nadien zullen konnen te laste leggen dat wv hun bedroógen hebben, dal wy hun dóór verlevdende belof ten hunne slem afgetroggeld hebben vóór kandidaeten die wy niet kenden, of dat wy zelve aen de gcheyligslc onzer pügten hebben ontbroken, naemelyk van de 1100- dige onderrigting niet gegeéven of de nauwkeurigste in lichtingen vóór deéze gewigtige stemming niet te hebben genomen. Ja. Kiezers, Vv zeggen liet u ronduyt en dit niet cene diepe overtuyging, nimmer zult gy in den Senaet voórtreffelvker vertegenwoordigd zyn, nimmer zult gy uwe stem geéven aen eenen kandidael die meer uw vertrouwen zal weèrdig zyn dan de heeren D'HANE en DELLAFAILLE. Wy neéntcn hier eene groote verantwoórdelykheyd op ons zoo ernstig twee kandidaeten aen te beveélen in" eene omstandigbeyd waer 's lands behoud in een zoo drey- gend gevaer verkeert, dit ontveynzen wy ons niet; maèr wy zyn gerust over die tack, omdat wy voorop de ver zekering hebben dat die heeren onze wóórden dóór limine akten niet zullen logenstraffen. Wv verwittigen de kiezers dat de ministerieéle party al luiere batteryën tegen MM. D'Hake en DellafaillÈ zullen riglen omdat zy weet dat, indien de meerderheyd van den Senaet iiyt zulke mannen samengesteld is, de scliandelykc bloedzuygerswet zal vernietigd en andere onvaderlandsche akten der kamer zullen veranderd wor den. Dus, kiezers, weéstop uwe hoede, vveést standvastig i n lact ii niet verleydcn. Wv zullen in een naeste N' een wóórd over eiken lieézer kandidaeten in 't byzonder zeggen, om de kiezers te doen bcgrypen wiën wy voorstellen. DE SUCCESSIEWET OF DE BELASTIKG OP De acn 't ministerie verslaefde drukpers bast op alle loonei), dat den senaet de successie-wet alleenelyk ver worpen hééft omdat zy'slegts de ryke heeren treft, met een wóórd nvt eygen belang. In den mond diër leege Jiroodsehryvers zyn dit vrywillige leugens, die zy hunne k'ézcrs willen wys maeken, om 't geld Ie verdienen, dat hun zoo mildadig toegeworpen word. In afwagting dat wv hun den mond stoppen met eenige ryffers, zullen wv mis heden vergenoegen, niet aen die verfcogtc gasten dê volgende vraegen vóór te stellen, waerop wy hun ver zoeken te antwoorden. Indien 't ministerie de successie-wet voórgodraegen hééft in 't belang van den gcringen burger, en indien den senaet die verworpen hééft nvt eygen intrest, waerom dan hééft den gcldminister Frère, den voorstel van M. Coomans en andere niet aenveêrd, die de fortuyncn van 6 en 7000 franken vrystelde van belasting? Indien de wet. in 't voordeel van 't volk is, waerom heeft Frère dan beweerd, dat d'acnvcörding van den voorste! van M. Coomans de opbrengst der wet op 500,OÜO franken zou brengen Indien gy. volksvrienden z.yt, gelyk gy het schynheylig voorgeeft, waerom schaft gy de militie-wet die belasting op 't bloed, niet af? Waerom smyt gy de rogten op 't zout niet weg Waerom verdrukt gy de kleyne landbouwers, in voordeel van de groote nyverheyds-baezen der steden Met een wóórd waerom handelt gy in alies, niaekt gy gy al de wetten, in 't voordeel der groote en magtige sleden, en verdrukt gy de kleyne en 't platte land Antwoord, veragtelyke slaeven van Frère en Rogier, want welhaest zult gy op alle genieenten uwe Verbonds gazetten gratis, 't is te zeggen ten koste van 't land, niet meer kunnen zenden Er zal order aengesteld worden. Vermits de ministerieéle gazetten op alderhande wyzen uy troepen dat de wet op de succession in regte lyn, alleen op de ryke valt, zullen wy hier onwe'der- leggelyk het tegenstrydig dóór cyders bewyz.en. Zie hier den stact der bedryven van de 14541 kiezers onzer provincie getrokken uyt den exposé over 1851. Zaekwaerncmcrs 116 Eygenaers 560 Herbergiers 405 Ambagtsmans 1251 Beenhouwers 188 Avoués 51 Land bouwers 5040 Tappers 645 Landmeters 19 Regters 55 GreÉers 21 Doktcurs 250 Gepensionneerde 54 llandelaers 566 Notarissen 159 Bakkers 472 Professoren 85 Rentiers 603 Bouwkundige 50 Kunstoeffenaers 47 Advocaten HO Bankiers 17 Brouwers 541 Maekelacrs* 16 Ondernemers 62 Staetsbeampten Leden van 't parquet 583 Industriële 789 19 Winkeliers 1553 Molenaers 505 Priesters 515 Edelmans 94 Goudsmeders 44 Apothekers 45 liet getal der kiesbaren vóór 't. senaet, betaelende den kiescyns van 2116 fr. 40 centimen, is slegts van 68. Ontegenspreékelyk is het dan, dat alle die kiezers dóór de wet zullen geslaegcn worden, vermits alle verre boven oe 1000 francs middel bezitten. Kiezers, past dus op, stemt gy voor MM. den Graef D'hane, en den baron Dellafaille niet, wanneer gy of uwe vrouw komt te sterven zullen uwe kinders acn het gouvernement een ten honderd van uw vermogen moeten betaelen, behalve 4, 5 a 6 ten honderd vóór schryven, enregistrement en verdere onkosten EENVOUDIGE BEMERKING, OM TE WEÉTEN WIE EB VOOR DE SUCCESSIE-WET GENEGEN IS. De kiezers zullen zich nu meer dan ooyt, van alle slacli van misleydingen omringd zien. Men zal hun dóór alle slach van redens willen overtuygeu, dat het voör- deelig is voor hun, dat wanneer z.y of hunne vrouw komen te sterven, 't. gouvernement een ten honderd van het vermogen ontvange, misschien zouden de kiezers denken, dat die ministerieéle predikanten, alleen uvt bclangloosheyd te werk gaen, terwyl zy ook aen de belasting zullen onderworpen zyn, kiezers laet u met dit gedagt niet foppen. Bekykt den preékheerc, die vóór u staet, van hoofd tot de voeten, en gy zult in hem eenen van de vier volgende gasten herkennen. I" Eenen notaris of zaekwaerneémer, die dóór het opstellen der aengil'ten, het pryz.en uwer meubels, beesten en erfgoederen, de te doene expertisen tegen den fiscus, immers dóór de menigvuldige inoyelvkheden, die deéze verfoeyelvke wet te weeg brengt, cene goede som gelds te meer nvt elk sterfhuys zullen haelen, en dus veel meer dóór de wet zullen winnen als verliezen 2" Eenen fonctionnaris die van 't gouvernement afhangt die gewoonelyk niet anders heeft als zyne jaerwedde, en bvgevolg aen zyne kinders niet agt.er te bieten hééft 5" Eenen advokaet zonder werk, die dóór de wet ook al een frankje zal peyzen te winnen, want er zal dikwiis moeten geprocedeerd worden, vóór dat men wilt of niet; 4" Of eyndcüng eenen van die menigvuldige vogels, die dóór kiesdiensten, van 't ministerie een plaetsken tragtcn te krygen. Vogels zonder eer of principen, draevënde altyd naer de opkomende zon, gisteren met de Theiix, lieden met Rogier en Frère, en morgen met de republikaenen doende. Kiezers als gy zulke gasten ontmoet, zegt hun, dat gy hun wel kend, en zend ze naer den d HANDGEKLAP IN DE TRIBUNEN VAN DEN SENAET. Toen woensdag der verledene wéék de zitting van den senaet begonnen was, gaf Charel Rogier leézing van het koningtyk beshiyt waerdoór den senaet wierd opgeschorst. M. Coghen senateur, welken legen de bloedzuygerswet gestemd had, riep daedelyk luydkeèls Leéve den Koning en begon in de handen te klappen, lictgeén door de tribunen nagevolgd wierdHet Verbond van Aelst willende eenen buytcnge- woonen stempel van dwaeslieyd op z.yn eygen voorhoofd drukken, poogt zyne dnngezaeydc dupen wys te maeken dat die toejiiychingeii van 't publiek ter eerc van den school meester van Arras waren, omdal liy zoo wel de belangen des volks legen de baelzugligheyd van den senaet verdedigd had O Jammerlyke teleurstelling Rogier zat dacr te bloezen ai had liy cene geheele pint korten ingenomen, en niet meer weelende waer zich keeren van scbaeuite, is liy ook beginnen in de handen te klappen. 'T publiek dit ziende lieétl eens klaps opgehouden, toetende den kop van Rogier zoodaenig verward, dal er reeds véél senateurs en toeschouwers waren Uytgegaen toen hy nog allyd alleen bezig was met op zyne handen te klappen en leéve den Koning riepen Men zegt dal doés affront, 't geen door 't Verbond als een komplinienl w ord afgegeéven, de ontbinding van den Senaet verhaesl heeft, want, naer 't scbynt, is Rogier van den senaet regt naer 's Rollings paleys gegaen en heelt Z. M. zoodaenig lastig ge vallen om solléns hel besluyt van ontbinding te teekenen, dat den koning, om le beletten dat Rogier eene geraeklheyd kréég, daedelyk geleekcnd heéfl, zeggende aen Rogier dat den senaet zyne pligt gekweélen had. Ottergem, 8 Sept. 1851. Mr de» Opsteller. Myncn oom Pic Jaeck is over dry jaren overleden. De nalatenschap is nog niet vereffend om dat den Zakwaernemer de stukken niet wilt afleveren (als papieren of gelden in dnyvels handen zyn, zy geraken er moeyelyk uyl). Nu, ik verhoopte deze te bekomen door bemiddeling van Zwarten Sis en ik begaf my lot hem. Ik vond den man zwaermoe- dig, drupneuzende, half dot. lty had nog in de hand de gazelle waer in hy kwam te lezen dat het ministerieel boelken door den Senaet in den nek geschupt was.Zonder na mvn verzoek te luvsteren, riep bv razende uvtik zal pelitionneren.... Wy zullen petilionnerenik in myne petitie en Polka in het Verbond. Wy zullen bewyzen dat alle d« Senateurs die tegen de voorgedragene wet op de erfenissen gestemd hebben, agteruylkruypers zyn, vynndeo van liet volk, gierigaerds, muytelingen etc. etclk zal zeggen dat dit matig recht van 1 /100 ten uylersten aengcnpem was aen het volk en hezonderlyk aen do boerkens, en gv zult zien hoe er den Senaet zal gestaen hebben. Myne petitie nidus opgesteld, spun k mynen ftormand in en ik heb daer iiog mynen kluysenaer en een getrouw jagthondeken die ik ook op den loop zal stellen. Wy zullen aen de boeren wvs maken dat bel eene petitie is tegen de pataterplaeg en gy zult zien hoe gratiglvk zv die zullen teekenen. Ik heb te veel ondervonden hoe gemakkelvk de boerkens zich laten by den neus leyden. Gelooft my, vriend, boeren hekken, dit heb ik met mynen eersten pap ingezwolgen. Maer Sis, gy moogt toch in uwe pelitie niet zeggen dut die liate- lyke wet op de erfenissen aengenaem was aen het volk. Die lengen is te grof, te taslbaer. Zwygt jongen, ik moet mynen parti souteneren. Maer als uwen parti zulke bbegaet,zoogy die zelf noemt 'T is gelyk, ik moetmynen parlisouteneren enters el conti e tous. Rog iets, Sis, het dunkt my dat de boerkens neuswyzerzvn dan dal gy het u laet voorstaen. Zy zullen zeggen wat intrest heeft den Zwarten dner in lind hy er geencn intrest in hy zou zoo niet rond- loopenO ja, nu begrypen wy liet 1/10O oen liet gouvernement en dan nog 3 of 4 per cent aen Mynheer den Secretaris van Burst, Sonne- gem, Vieckem, lvrondegem en itofstadc, om zyne ponnen te scherpen, onze rekeningen te maeken en zoo wat papier te bekladden. Dien man is den botermelk-pap moev, liy zou zich willen eene independente foi - tuyn maken geïvk onzen Dictus en somwylen aen die vette brokken willen liggen zonder den schoeflelaer of den foefelaer te spelen Ziet gv wel Sis Vriend, gy spreekt ook redelyk rond uvt, maer ik neem bet niet kwalyk. Onder ons en tusschcn vier oogen gezeyd, als ik my politieke zaken aenlrek, ik zorg eerst voor de myne, en als ik myne zakken maer mag vullen, dat dan al het overig maer no den weerlicht vliege. Maer, vriend, gv moogt dit niet ruclilbaer maken en hezonderlyk dat liet acn de ooren van Byl niet kome. Dien kerel zit gedurig agter myoe hielen met zyne informeerkazak en als ik ergens myne tong wat ,to lang laet hangen 'tis er op. Zyt gerust, Sis, ik belove u gelyk de eonmieren, dat ik bet aen niemand zal zeggen vjjy w ipv-ypq Er is met tic acnslaciidc kiczing geeue 1 llsLiialUaiN». kwestie van KATHOLYK of LIBERAL I. die prullen zyn versleélcn tol op den draed. Er is lieden kwes tie van't land le redden, den cygendom le eerbiedigen, de familliebandeii te niet laetcn broeken, de gclieymen der huis houdens te verdedigen, een dwingelandi'gjok te verbryzelen, wacrfyk Belgen te zyn, ot' te vergaen eu onder de schande le hezvvyken. Yremdelingen, gelukzoekers, afpersers en dieigelyken bugt komen ons hier 't nies op de kcèl zetten om ons te dwin gen le dansen gelyk zy scliuy([clenZult gy dit blyveu doen, Belgen, zuil gv uwe weèrdigheyd zoo schandelyk laten vertrap pen Zult gy tl voorde koetsen die gy met uw zweet en bloed betaeld hebt, nederleggen, 0111 vremdeliugcn opeéters op uw lyf laelen trappen en ze aldus in glorie rondvoeren I'eyst er op met de aeiislaende kiezing itebt gy dit te besfissen. liet ryk van geweld, bel ryk van afpersing, 't ryk van vrv- heydsclicndiug, liet ryk van verdrukking moet eyndigen, Belgen, of '1 is met ons schoon landeken gedaen..." Vremde GierenóOgen fonkelen er op, wv moeten ons zelve redden met deftige, onafhanglyke, moedige senateurs te kiezen die TEGEN de gevloekte bloedzuygerswet op de erfenissen stemmen en werken... Moed, Belgen, of gy zyt verloeren... Eerder als gv meent zult gy uw 't hair uyl 't hoofd rukken indien gy die rampzalige wet van iraenen niet zult begraeven hebben.' Ja, wet van Iraenen, zoo is de bloedzuygerswet op de erfenissen door den voorzitter van den senaet genoemd, omdat, wanneer eenc familie nog in Iraenen, in wee verkeert over 't verlies van eenen broodwinnenden vader, eeuer teergeliefde moeder, moet beginnen van alles dóór vreinde le laelen door snuffelen, alles te laeten pryzen en opneémen, onder, straf van koslelyke en kwellende processen, duyzende moeyclvklieden en bairklieveryên. Inwooners van Mcire, vveést op uwe hoede voor den Zwarten, den Schoolvos, en den Omnibus, dry veragtelyke weézens die op de pluymvvet liggen te loeren gelyk hongerige wolven Deéze gasten zullen in 't kort met den Dcndcr-bode een eyken te pollen hebben. .-. De wet op de oudeerlyke erfenissen zal honderd armen treffen eer zy eenen ryken raeken zal. YYie heeft die woorden eerst in de kamer gesproken Is liet eenen van die gierige en baetzugtige mensehen, die geene andere belastingen willen dan die zy zelve niet betaelen moeten Neen, die woorden zyn van eenen representant die- het volk bemind, die men altyd op de bres gezien heéfl 0111 de belangen van het volk le verdedigen en deszelfs lyden te

De Denderbode | 1851 | | pagina 2