FRAVSOHE REPUBLIEK. Vogelschieling met de Bolle. ■verzaden. Hie wóórden zyu van M. Lelievre, liberalen representant van Namen. KOSTE LOO/. E RAEDPLEEGINC OYER DE ERFEAISREGTEN. Eenen zóón, om zynen vader by te staen, hoéft zich als ramplacant vóór 1000 fr. verkogt. Die som hééft hy aen zynen vader geleend. Dien zóón sterft ouder dienst en hééft zynen vader eenigen erfgenaent gemarkt. Zal den vader aen 't gouvernement vóór die 10U0 fr. moeten betaelen? JA.... Eenen werkman heeft 1000 fr. op de spaerbank ge- plaetst die hem jaerlyks 40 fr. intrest bétaelt. Hy sterft en laet EEN kind agter 't welk slegts een inkomen van 40 fr. heeft, zal heterfenisregten moeten betaelen JA.... Indien de spaerbank in 't vervolg maer 50 fr. betaelt, zou het nog moeten betaelen JA.... Indien de spaerbank nadien de 1000 fr. niet meer terugkeerde, zou 't gouvernement de erftmisrcgten weérgeéven? NEEN.... Omdat den semiet zulke schandaelige wetten niet hééft willen stemmen, hebben de ministers den senaet ontbonden en zoeken zy slaeven en jaknikkers die ze zullen stemmen.... Kiezers past op.... (Emancipation.) Men schrvft ons nvt AudenaerdeVoorleden jaer gaf den Dender-bodc een vleyêud verslag over .de prysdceling in 't klooster der eerw. Zusters Apostolinnen te Berchem dit verslag was in alle punten nauwkeurig en zeer aenbeveélcnd vaór dit hoogst weèrdig gesllgt. Verleden dinsdag naemelvk bad wederom die jaerlykscbe plegtigheyd in gezegd pensionuaet vóór de jonge schoóliersters plaels, en had eene buytengewooue menigte toeschouwers uitgelokt. Voórgrgaen door een paer stigtende maer regt vrolyke tooneelstukjes die met eene wonder- lyke juistheid zin gespeeld geworden, hebben wy er de zuyvere uylspraek der l'ransche tael hy de leerlingen moeten bewonderen en tevens de eerw. Overste en enderwysters geluk wensoben over de ongemackle en fraeye houding der kinderen, over de menigvuldige takken van nuttig ondenvis die liaer gegeéven worden en eyndelyk over de sclioone orde die geheel de plegtigheyd door geheerschl hééft. Had gv de ryke tentoonstelling van alle slach van l'yne borduerwerkcu. naéd, schildering, teekening etc. etc. gezien, gy zond zeggen dat Berchem en omliggende plaetseu waerlyk gelukkig zyu'zoo een gesligl te bezittenX. Eenen ooggeluyge is ons komen verzekeren dal woensdag lest alhier, zonder eenige plegtigheyd, de prysdceling in dè vrye sclioól van Juffr. Math. Buys heeft plaels gehad en dat ln- er zeer voél voldoening gesmacht heél't nvt hoofde der goedé manieren en verdere pryzensweérriige bekwaamheden dio hy in de leerlingen bemerkt heeft. Moge dit vrvgesligt bloeyën ende jonge oudern yster ryke vriiglen plukken van de goede opvoeding en grondige kennissen die zy aen de haer loe- hetrouwde jeugd poogt in te boezemen. Men schrvft uit Brussel, 9 September. Ben 23 sopt. eersten dag der feesten, zal er eene revue der burgcrwagt eu 't leger plaels hebben. Dit gedeelte der feesten bèloégtzeer injfsierryk Ie zullen zyu, en men verzekert, dat men te Brussel zulk eene groote vereeuiging van troepen nng niet zal gezien hebben. Buiten de vier legioenen, de byzouderc korpsen'onzer huger-milieie, en de Imrgerwaglen der voorsteden, welke reeds een contingent van 10,000 mannen vormen, zal liet leger op de revue van den 25 verlegcuwoórdigd zin door 24 halaiHons infanterie, 4 regemenlen kavallerie en 48 stukken artillerie. Den heer en Mad. Pniteviu, de bekende parysciie lucln- revzigors, zullen hier ie Brussel, op 18 deézer, eeiie opslyging komen doen te peérd, gelyk zy er weékelyks te Paris oiider- neémeii. Zaturdag lacistl. iiehben de dry kinderen van Pieter Myncke ie Slceiibrugge zielt met korrels van doornappels te «éten vergiftigd. Met veel moeytc hééft men de 2 oudste kindjes kunnen redden maer het jongste is in eenen bedroefden slael. Men kan niet te voórziglig zin met die appelen, want zy bevatten een zeer gevaerlyk vergift. Men schrvft ons uit Leuven, 9 septemberEergisteren avond -vas er bal in de Tafelrond, Mev. Gwalste met haeren man, toen zy op eenmacl neerzakte. Men school van alle zyden loe, nieenende dal zy onpassclyk wierd, cn wilde liaer huvten brengen maer zy was een lyk. De slad Brugge heél'l een goed voórhcéld gegeéven, het welk overal navolging verdient. In de zeven parochiën der slad zyn thans spaerkassen tol den aenkoop van wintervoórraed opgerigl. Vier dier kassen heslaen reeds van iu 1830, ende 7iÜ huishoudens, die er aen hebben deel genomen, hebben (1558 fr. gestortmet behulp deézer som, en van de bylageu der lieeren leden, henevens eenige subsidién, hebben zy 8529'fr. 18 c. voórracd bekomen dal is met 50 0/0 profvl, oi'omtrent een derde beterkoop dan op de merkt. Den persoon die over een jaer nvt hel gevang van Kortryk ontsnapt is, komt te Tourcoiiig aengelnjuden te worden verdagt van deel genomen le hebben aen de drydubbele moord, gevolgd van diefte, hegaen Ie Herseaux. Hy is ouder goed gelcyde naer Uyssel geleyd, na zich kragtdaedig legen de agenleu der gewapende magl verdedigd 'te hebben'. Den persoon waervan wy spreéken is do soort van reus, dóór onze regtbank voóraftrogelaiy verweczen ten nadeele van den lieer Deieu, lakensnyder le Korlryk. De policie van Waereghein hééft naer Kortryk doen ieyden dry persoonen ouder beligtiging van dóór voetstampen eenen ongelukkigen vader van famillie gedood te hebben. Het schynt dal den overmaet van drank de.eerste oorzaek van dit ongeluk is. Den opbrengst der nationale insehryving te Brussel geopend vóór liet opregicn van een gedenkstuk Ier gedagicnis der koningin, beloopt, volgens de 40 Ivste, lot 65,4~'r> fr.' Een schrikkelyk ongeluk heél'l den 4 september, dag 1 der opening der jagl, do gemeente lliiysinglieiii in droel- lieyd gedompeld. iM. Van Dionant, eersleu schepenen der gemeente, jaegde met den zóón van den burgemeester, M. Vaucanip, nauweiyks 18 jaeren.oud. Zy bevonden zieli op een klaverstuk en bunnen hond eenen lines op zyn leger ncngeval hebbende, liepen de twee jaegers om hem liet wild le onlneémeu. M. Vancatnp hield zyn geladen geweer iu de hand, welkers loop.al deu kant van Ai. Aan Diauont gekeerd was, en in bet oogenblik dat zy hun beyde buygdeu, brandde hel geweer van M. Vaueamp 'los en de laeding ging 'den schepen aen de bil treilen. IIv was doo- dclyk gewond, de slagader was doórsncédeii en depypvan liet been, verbryzcld. Men leydde onniiddclyk M. Van Dionant naer buys, aiwaer by, iu weerwil der grootste zorgen, eenige tieren nadien in de sclirikkelyksle pyuen overleed» De justicie lieéft zieii in den namiddag ter plaels begeéven. Men meld dat deu lieer August Vernteire van Oostende, luitenant der artillerie, in de lolery van Baden eene premie van GO,000 guid. iieéi'l gewonnen. Men hééft uyt de steengroeve van de heeren ti Broquel cn Lomp., le Mailles, eene arduyue zulle van acbl iueéters lengie op dry meélers breedte getrokken. Dien steen, bestemd lot bet kasleei van la Berlière, le Iioutain, by Atli, ioebelioo- rende aen den markies d'Henuelières, weégl niet minder dan 27,000 kil., en is niet zonder moeyle Ier plaels gebragt, na de verwondering le hebben verwekt van de bevolkingen aller dor pen langs welke den onlzaglykcn steen was doorgevoerd. Eene vrouw te Groeningcn, die noch geen jaer geleden van eenen tweeling beviel, is deézer dagen zeer voorspoedig van dry welgeschapen dogiefs bevallen, en heél'l derhalve bin nen bel jaer vyl' kinderen aen iiaereu eglgenoót geschonken. Z. 11. deu paus lieéll aen twee engelsebe kompagnién de uitvoering loegeslaeu van den yzereu weg van Ancona naer Bolugna. Hel getal der zelfmoorden vermindert le Paris niet. Eer gisteren inorgend heél'l zich nog eenen inuziekant uil eene venster van liet vyfde verdiep geworpen; te middag lieéll zich eenen boódschapdoeuer opgehangen, en den volgenden dag is ook eene koussenvei koopster uit eene venster van bet vierde verdiep gesprongen. Al die persoonen waren dood, loen men hen kwam opneémen. De Parysciie dagbladen melden, dal vrouw Fortuna twee gelukkige loten aen twee gcineeue lieden lieéi'l laeleii ten deelc vallen. De eerste premie van 50,000 fr. der Parysciie Iceuiug van 1849 is gewonnen door reuen selioenmaekers-gasl, die" zyu geld uyt de spaerbank luid gehaeld, om eene obligatie lè koopen, en liet zilveren servies van 100,000 fr. zyndc den grooien prys der Lyoiieésclie lolery, is ten deeic gevallen aen eene arme weduwe van Parys. Deéze vrouw haer geluk verneó- inemle, is er zoo dóór aongcdaen geweest, dal zy zit'lï te bed heél'l moeien begeéven, waer zy zich nog bevimi. Otimaelige blydscliap is de gezondbeyd zoo liinderlvk als oumaclige droefheid. De oliicieéle gazette van Napels kondigt een omstandig verslag van de verschrikkende rampen die de aerdbeéviug van den 14 angusty le weége heél't gebragt. Te Canosa zvii 570 iiuyzcn en de kerk zeer beschadigd geworden. Te Vulture zyn imyzeu ingesluy-Kt en veel persoonen liebbeu liet leven ver loren. De stad Venosa is byna de iielft verwoest. JBappola, gemeente van 5,500 zielen, heéfi veéle iuiyzen en zvne oudé hoofdkerk verloren. Te liionera zyn veéle iuiyzen ingestuvkt cn byna al de anderen zyn bouwvallig geworden. Den 10 heelt men aidacr 52 1 yken van ouder de p'uvnen gehaeid, en men teil een honderdtal gekwetsten. Mcllinsis'nicis meer dan eenen hoop puynen. Deéze slad, vaii omlrent 10,000 zielen bevol king betreurt 700 do,idea eu 200 gekwetsten. Te Barde lelt men 100 dooden en 289 gekwetsten. By de eerste tiding van deéze ramp hebben den Koning en de Koningin onmiddelyk 5,000 dukaten uyt hunne byzouderc schatkist gezonden om de slagtoffere le helpen, en bevolen dal men alle maetrcgels nam cm kragidacdiglvk onderslaud 'le verseball'en aen ai de ongelukkigen die d'eézen droevigen voorval licéfl te weeg gebragt. M- écu gcncracl de Crcny is in beschikking gesteld om naer Engeland zonder verlof gegaen le /.vu, en bel jaergetyde van wvlen den Koning Lodewvk-Philip ingewoond le hebben. Eenen brand heeft eergisteren avond, le Eibeuf, de lakenfabriek van M. V. Grandin in assche geleyd. Volgens brieven te Parys toegekomen'zou' de schade on meer dan iwee millioeaen franks beloopén. De dagbladen van Douanen schatten de gekende verliezen Hillenbrand der fabriek van M. Grandin, le Eibeuf, op by de 5,000,000 fr. Dit gesligl zou maer vóór de helft deézer sum gewaerborgd zyn. Het gesligl van M. Grandin bevatte 1,000 werklieden 300 hielden zich naer de verwery bezig, die gered is geworden deéze werklieden zullen niet ophouden van bezigheden te hebben. Er zyn dan 700 persoonen zonder werk, aen dewelke men er 2 a 300 anderen voegen moet die zich in de stad met sommige byzondere declen van fabrikatie onledig houden. Zie hier nog eenige inlichtingen nopens den brand te Albent', welke wy aen den Memorial de Roucn onlleenen De fabriek van den heer Victor Grandin besloeg langs den eenen kant de onmeételyke uytgcsirekiheyd üissehcn de Seine enden, weg van Kouaenen, en van den "anderen de straeten Notre-Dame en Sainl-Etienne, lumen verscheydene wooningen bevallen zy uylgestrcktc werkhuvzen, diénende tot wolspin- nery, kaerdcry, verwery en anderen, welke alle van aenzienlvke gereedschappen en tal ryke machienen vóórzien waren, "en eyndelyk waren er nog groote magazyncn van allen aerd. Sedcrdde dood van haeren stigter, wierd zv geëxploiteerd dóór de heeren Jules May cn Delrez, welke er omtrent 900 werk lieden bezigden bovendien verschafte zv bezigheyd aen 300 andere werklieden, welke het platte land bewoonen. Eyndelyk, het was het schoonste etablissement van Eibeuf, welligt van Yrankryk.Hel was 7 12 ueren, toen liet vuer zich ver toonde. Hel eerste gebouw dat wierd aengetasl, was eene der binnenste spinneryën der fabriek ten acht ueren was hetzelve door de vlammen vernield de huerdery, welke hieraen paclde, wierd wclhacst dóór de vlammen verslonden dacrna nam het vuer, dat allengs heviger wierd eene andere rigling, en randde agtereenvolgens de twee byzondersle werkhuyzen, de spinnery en weiveiy aen, cn vernielde dezelve tolden grond. Op dit o igenblik was de hitte zoo geweldig, dat een op zieh-zelve slatnie bangbacr byna van zeiven in brand vlóóg. Het was nauweiyks tien ueren; minder dan twee ueren waren er benoodigd geweest, om dit vernielings-werk te volledigen, en om al die rykdommen te vernietigen. Eenen ooggeluvgen verhack ons, dat liet vuer zich zoo wel uytbreydde, dat de vlammen zoo spoedig dóór de openingen der vensters kwamen, dal men zou gedagt hebben eenen troep mannen met fakkels le zien.Die ongeloofclyke snelhevd van den geessel, kan alleen de onniagt der eerste hulp tot"blussching uytleggen. Den brand is ten 7 1/2 uere 's avonds begonnen, en ten 4 ueren 's morgens was men denzei ven meester. Het etablissement van den lieer Graudin bevatte 1,000 werklieden, waervan, 300 in de verwery. werkten, welke gered is, en waerin liet werk zal voortgezet worden. Aldus bevinden cr zich 700 werklieden zonder bezigheyd, by welke men er nog 2 a 500 moet voegen, welke in de stad aen verschillende fabrikatiën werkten. Men verzekerd, dat de schade 3 millioen zal le boven gacn. Het etablissement wasvoor 1,495,230 fr. verzekerd. In den nagt van 28 tot 29 augusty is in hel postkantoor le Yillefranche, eenen stouten diefstal gepleegd. Ónder anderen zyn brieven van een bandelshuys, bevallende vóór 55,000 fr. wissels, op Lyon onivremd. Een schrikkelyk ongeluk is in de mvnen van Commenlrv gebeurd. Het vuer, hetwelk zich sedert eenige jaeren in een der byzondersle doórsneéden diër ryke koólmynen verklaerd had, is eensklaps met eene buytengewooue hevigheyd in eenen put uylgcborstcn, aiwaer een zeker getal myners werkten. Acht zyn omgekomen en andere zyn schrikkelyk verbrand opgeliaeld. Men schrvft ons, dal indien bel vuer zich eene uer laeter ver klaerd had, men een schrikkelyker ongeval zou aen le leekencn gehad hebben; want meer dan twee honderd myners stonden op liet punt naer de plaels te vertrekken, waer hel ongeluk is voorgevallen. De acht ongelukkige, welke de dood gevonden hebben in die gevaorlyke worsteling legen een element, dal bedreygt de geheele myn te ontsteéken, zyn allen vaders des liuysgCziiis. Den 3 deézer, zyn dry kinderen, een meysjevan 9 en twee jongens van 6 en 4 jaeren, in hun bed, geduerende hunnen slaep, vermoord gevonden. Het waren de kinderen van den heer J. C. France, maelder van den molen van Grangeneuve, gelegen op de grenzen der gemeente Chezeau, kanton Varennes. Den instructie-regie'', twee geneésheereu en gendarmen, heb ben zich onmidddolvk ter plaels begeéven. Uyt bel onderzeek is geldeéken, dal die moorden, in de af- weézigheyd van den heer France, zvn gepleegd dóór zyne cgl- geuoóle, oud 40 jaereii, en moeder diër ongelukkige kinderen. Men schrvft uyt Sainl-Uricuc (cótes du Nord) Eene dobbele moord heeft de gemeente Plainchaute in ver- slageiilieyd geworpen. In de maend July laelstl. \yierd den genaemden Pieter Parihelemy Lccocq, degemeentc Plainchaute bcwoonende, dóór hel cftrreclionneél geregtsbof van St-Brieuc, lot eene maend gevangenis veroordeeld, uyt hoofde van mis handelingen op zyne vrouw, Francisca Gouvain, en op een vierjaerig kind. Terwyl hy zyne staaf onderging, vroeg zvne vip uw de eglschcyding tegen hemen ging met haer kind bv haere moeder in liet dorp Madrais-d'en-Eas woonen. Lecocq, dóór deéze vracg verbitterd, verklaerde by'zyne vrylaeting uyt bet gevang, dat hy zich op zyne- vrouw en schoonmoeder zou vrcéken en poogde, op verschilligq manieren om zich een geweér of een pistool le verschaliën. Den 31 Augusly, omtrent vier neren namiddag, boód zich Pi el er Leeoq, met een geweer gewapend, by zyne schoonmoeder aen. Hy spréékt zyne vrouw hevig toe, bcdreygd de moeder en legt op haer aen de piston ontploft maer het schot berst niet los. Toen grypt Eecoq haer geweldig by de keel. Op de ver slikte schreeuwen van bel slagtoffer kón.l e.;nc gebuervrouw toegesneld en Lccoq verwyderd zich na zyn kind omhelsd te hebben. Nauweiyks zyn eenige minuete» vervloógen, of hv loopt hel buys wederom binnen, met zyn geweer iu de handen: by legt langzacn aen, mikt op zyne schoonmoeder en daedelyk word eene onipiolling gehoord. De arme weduwe die nederzat, slael op inet een schrikkelyk geschreeuw. Lecoq strekt ze op den grond neder dóór, eenen geweldigen slag met de kolf van zyn wapen; dan stort hy zich op zyne vrouw, die, op haere kniën zittende, haer kindje verzorgde hy brengt haer met woede hcrhacldc slagen van den kolf op "hel hoofd en boud niet eerder op dan als de ongelukkige zielloos nevens 't eerste slagtoffer nedcrvicl. —Geduerende dit schrikkelyk tooncel had de gebuervrouw zich eerst agter eene kas dan onder een bed verborgen. Weldra boort zy Lccoq weggaen; zy snelt naer de twee vrouwen, die op den grond in hun bloed badende lagen beyde waren dood. Na zyne dobbele euveldaed ontmoette Pieter Lecoq verscheydene landlieden aen wien hy de dood zyncr vrouw en zyncr schoonmoeder verhaebfe.' ik ben hel, zegde hy, die ze beyde omgebrngl heb, en zoo gv mv niet ge- loöfl, ziet hel bloed waerinede ik bedekt ben"» Pi weerwil van deéze bekentenis, was den schrik, die hy inboezemde, v zoo groot, d-at niemand zich meester van hem durfde maeken. Thans op bevel van den procureur der republiek, word hv overal dóór de gendarmerie opgezógl, maer hy is tot nu toe nog niet aengehouden kunnen worden. Voor schoone Kopcrc pryzen, op Maendag 18 septem ber zyndc tweeden kermisdag, te Moorse! in de herberg liet Kaetspel by JMoens.

De Denderbode | 1851 | | pagina 3