welke eene nauwkeurise en getrouwe opgave beval vóór al uwe huysnieubels, vóór uwe kleederen en lynwaed, vóór uw keukengeriel', vóór uw landbouwershalam en van uwe beesten, zoo gy akkerman zyt, van de kommerscbappen die gv in uwen winkel of ma ga zyn hebt, zoo gy handelaer zyt; van uwe pen ningen, wan uwe goedvinden etc. etc. ofschoon gy dit alles zult geweèrdeérd hebben mei de meest geweétensvoile opregt- reglheyd, niets kan de agenten van den fiscus beletten van te beweèren dat er liyllaelingen beslaen, dat de opgegeéven weerde onloereykend is etc. Daer uyl zullen voortvloeyën haelelyke hairklieveryën, dorniciliaire opzoekingen; er zullen pryzers komen die den neus zullen steéken in de verborgenste hoeken van uwe wooning, van uwe magazynen, van uweschuer en stallen. Hel zal ook al voorvallen dat de pryzers, die toch ook missen konnen, een deel van uwen huysraed of van uwe koopwaerèn op eenen pi*ys zullen stellen die de cgle weerde zou te boven gaen e:i daer uyt komen dan processen, reclamation, boeten en onkosten, welke de belasting nog verzwoeren. liet is dan vaisch te beweèren dat de belasting eeniglyk zou drukken op de iwcc honderd duyzend eygenaers die een cadas- trael revenu van boven de honderd francs bezitten. Men kan immers 4000 francs en meer agterlaelen zonder eenigcn hoe- genaemden grondeygendom te hebben. Men kan ook eenen eygendom bezitten van 500 fr. van 1000 en 2000 frs. en een meubeiair vermogen hebben 'l welk, ge voegd by het immeubel, de nalaetenschap doel belöopen lot 4000 frs. en meer. Dit is zelfs het geval van een overgroot getal burgers in de stad en ten platten lande. Hoeveel vind men in de stad niet winkeliers, ambagtslieden etc. die eygenaers zyn van het buys dat zy bewoonen. Laclen wy in hel aigemeen dit huys ma-er schatten op eene weerde van 2000 francs en voegt daer by bel men bel air, den voórraed van buyshoudeu, de gereedschappen ,van liet ambagt, de voorwerpen van hunnen winkel of bedryf, en gy zult een toiael vinden dat vóór de belasting zal vatbaer zyn. Ten platten lande bezit men een hofsleédje, met koey, mcsl- vetlen, vrugten le velde en in de scbuer, eenige meubels, hoe gering zy zyn mogen, en dit alles by een genomen maekt al wederom eene som uyl waer op den fiscus zal regt hebben. 'li. NEÊRSTIGE EN BRAEYE GERINGE BURGERS, LET EENS UP. Uw krediet of uwe borze gaet het meest lyden dóór de wel (iie men te regt bloed zuygcrswet, traencnwcl, graf- of tloodbe- lasling noemen mag. Is het niet waer, dat er in onze stad gelvk elders véél kleyne winkeliers zyn die weézenlyk maer WO* a 600 en zelfs, ais men wilt, 1000 francs bezitten, en die by 't publiek doórgaen als of zy vier, vyf of zes duyzend fr. of meer ryk zyn. Welnu, wat zal er gebeuren By bet overlyden van vader of moeder in een dier huysgezinnen, zullen dejagl- bonden van den fiscus komen om te snuffelen wat er is Indien de familie bekent dat zy inderdaêd niet genoeg bezit om dóór de traenenwet geslaegen te worden, zy verliest iiaer krediet; zonder krediet kan zy niet loeven. Indien zy integen deel verklaert die of geéne som te bezitten die zy waerlyk'nict bezit, dan moet zy ünregtveêrdiglyk belaelen en bonderde moeyelykbeden en hairklieveryën uylslaen, en dit, nolabcne, om dat zy luieren vader of luiere moeder verloórert hééft O vcrvloekelyke wet die 'l bert doórgriefi van die braeve burgerklas, van dit werkzaem, zorgende gedeelte des volks, 't géén alleen zyn bestaen vind in de necrstiglieyd, in de spaer- zaemheyd, in eené onafgebrokene bekommernis 0111 oei Iyk dóór de wereld le geraekeu. Men moet waorlvk eene duy'velsche* inbeelding hebben en de verbreéking van alie banden der maclschappy gezwoóren hebben 0111 dergeiyke kwellingen te verzinnen.... Men scbryft ons nvt Brussel in eene vergadering van kie zers zoo even gehouden, is er beslist eene Yraéye medaife le doen slaeu Ier eer van den Senaet. Opd'eene zyde zal zy vóór opschrift draegeu Aen den Belgischen Senaet die ons van de traenenwel verlosI hééftde dankbacrc familievaders en 'hinderen: en van d'andere zyde De kozakken verlosten er ons van in 1 814, en den Franschman Rogier, en FrèreLogiekind van Luyk zullen er ons in 1851 wederom mede begiftigen. BELANGRYIi BER1GT AEN DE KIEZERS. Den artikel 22 der bloedzuygerswel waer borgt het baelelyk inquisilieregl van den fiscus 0111 de geheymen der familiën'le doorsnuffelen en te doen kennen en aldus "bet krediet en 't ver trouwen der huisgezinnen te vernietigen. Kiezers, deéze wel moet gy verpletteren e1i zoodanig vernietigen dat er zelfs geenen schyn meer van over blyfl, want't is een barbaerscb b'culen- regl dal een gouvernement mag mikken op de doodkist der oudcis 0111 de kinderen door allerley kwellingen den duyvcl aen le doen. Zie hier hoe den artikel 22 diet- gevloekte'wet iuyd Behalve de middelen van bewys bvzonderlyk voorzien dóór de artikels 18, KI en 20, mag de administratie DOOR ALLE REGTSlilDDELËN de opgaeve dei' successie betwisten en onderzoeken Goeden God wat hacleiyke knevelaeryën zouden ons te waglon slnen W at droeve gevolgen zou'die rampzalige wet te weeg brengen Lel er wél op, kiezers van geheel 'i land, gy hebt den middel in d'hand 0111 u te bevryden van dit baele lyk stelsel, mei vóór kandidaeten welke légen de wet zyn, te stemmen.... "JWailHM-i RI KEET IKK ET. IA", ELECTORATEN BEYAERD. Kiezers van geheel Belgian wy hebben 11 een woórdeken te zeggen dat gy dient voort te vertellen opdat wy niet ander- ma- i dóór de fraiicniagonskoterie van Luyk gefopt*worden. RIK Indien de erfenis belasting in regie lyu aengenomen word, zie bier wal er zal gebeuren liet is aen 't gouvernement, dit is te zeggen aen de administratie van den fiscus voorbe houden de declaration van successie door alle middels van regt te controleéren, dit is te zeggen dopt- uylzoekingen in uwe huyzen, dóór de meest kwellende navorsehiugen in al de geheymen van uwe alfairens, dóór pryzyën etc. Maer, zult gy zeggen, wy zullen ook pryzers stellen.... Dit moógt gy doen, al wilde gy er honderd vroegen, docli gy moet ze belaelen en dit nog boven bel erfenisreglais gy u dan, niettcgenslaende de pryzy van uwe pryzers, niet onderwerpt aen dé pryzy van 't gouvernement, zal men u een proces aendoen.... KEis in soórlgelyke processen dat vóór de geringe burgers den sleglen kant komtdeéze zullen zich moeten laeien piuymen, scheéren, villen en stroopen omdat zy geen geld te veel hebben, of, anders gezegd, omdat zy door eynde- looze proeessen geen goed geld naer kwaed wilien werpen lerwyl bet bv ryke nicnscbcn op geen honderd francs of vyf aenkoml om eens, gelyk men zegt, hunnen kop uyt le werken. Onderlusschen zal bet niet genoeg zyn van te pleyten, hel gouvernement zal u in regie uwen eed doen afleggen. De wet die dóór den senaet verworpen is, gééft die inagt aen 'l gouver nement, lerwyl zy aen 't zelve alle middelen van regt verleent 0111 de declaratiên van successie te onderzoeken..,. Dit is nog eene schandolyke waeleiistreék 0111 dóór eenen verkeerden middel den onregi-vcêrdigcn, den iedetoozen, den onstaelkun- digen eed ie doen doórgaen... TIK Kiezers, gy word gewaerschouwd dat de ministeriééle drukking op eenen grooieti voet iugerigt word, en dit kan gentakkelyk gedaen worden zonder dal er liaen of binne over kraeyt. 'T ministerie heeft een groot deel van Belgiëu's forluyn Ier zyner beschikking. Met geld dal toegeslacn is vóór den land bouw, vóór de stoeleryén, vóór de kunsten en weétenschappen, voor de gezondbeydsmaelregels, buerlwegen etc. etc. en '1 geen lol verscheydene millioeiicn in den budget ter beschikking van Rogier nengeteekend staet, kan gentakkelyk gebruykl worden 0111 kieskoslen te belaelen en de jagtlionden van den schoól- meester van Anas te sincëmi KE Eenen burgemeester uyt de omslreéken van Brussel scbryft ons Op over de 2000 zielen telt de gemeente die ik bewoon geenen eenen edelman en geenen enkelen inwooner die 5000 fr. inkomen hééft. Die gemeente telt nogtans 96 familievaders welkers kleyu erfdeel onder de slagen der bloed- helasling zou vallen. 'T is v^ieriyk tnel ons verdrukte boeren, lagchen als uien ons komt vraegen onze stem le geéyen aen ministerieéle jaknikkers welke onbeschaemd zyn voor eene belasting te stemmen die ons alle op den nek zou komen. TAK. Uyt eene gemeente van omstreeks Audenaerde scbryil men ons dat de inwooners daer algemeen op de volgende manier klappen: iit gy de reden weélen waervoór den Notaris Platleau, dien die nog lééft, zou geèrn senateur worden 'T is om vóór eene wet ie sleinmen die hem nog meer goud in de borze zal. brengen, ofschoon er de boerkens hem reeds zoo voél hebben hielen winnen, dat by ryk genoeg geworden is 0111 vóór den senaet kiesbaér te zyn.... Moest iiy ge'koózcn worden de boeren zullen nog meet zweelen, want dien man zou gc- duerig op.overlydens van vaders, moeders, zusters of broeders liggen te loeren. Kiezers van Audenaerde, zult gy u zelve aen den schaudpael hegten ?/.alt gy zoo onbezonnen zyn van met uwe eygene handen roeden en zweepen le snyden 0111 u ten bloede te laeien gecssclen Zyt gv dit van zin, will gy par lorce gegeesséid worden, stemt dan vóór den notaris Platleau maer wagt 11 wel van dan te klaegen, want men zal tl zeggen I is wel besteéd, gy hebt liet gezogl. Wiil gy integendeel van die dreygende bloed-en grafbelasting bevryd weézen, stemt vóór den agtbaeren MARKIES DE RHODES die zoo deftig uwe belangen tu den senaet verdedigd hééft. OSBGS55E3B— GESUYKERDÉ PILLEKENS. .-. AENBELANGEND RERiGT. Kiezers, principiis obsta, wedersteel aen de beginselen, lerwyl bet nog lyd is, seiö medicina paralur, bet zal laeler te laet zyn, want eerst zal men begiunen met een par cent, toekomende jaer mogelyk, wie weél hei /.al men twee, dryvervolgens kan men vyf, tien, twintig, vvfiig par cent eyselien, lot dal men eyndclyk 'geheel den boel' zal binnen geslokt hebben. E® de baen tot ziiike liaetelyke lasten geopend, dan is er geen tegenhouden meer aen, ge'lyk men liet inner al le ongelukkig in andere liskale wetten kan opmerken. Daerom laet 11 niet verleyden door laffe agenten en leégloopers van de Mboralisten, noch dóór dc rondleurders van minislerieélen lof, zegt hun kort af dat gy de slaeven van 't gouvernement verwerpt en dat gy vrye en onafhankelyke senateurs kiest; aen uwe vrienden ook van bot zoo te dóen. Als den franscltgeboren Rogier en den wael Frère over vier jaer aen 't ministerie kwamen, deéden zy aen allo mollen gcloovcn dat Beigiën een luylekkerland, een land van beloften een aerdseh paradis ging worden. De hoenders gingen onder bun besttter goude evers leggen, de koeyen iweémael 's jaers kalven en- melk gcéven gelyk de bcéken water, de palatten gingen koppen dik wórden men maekle aen '1 volk wys dat men dóór gratie en privilegie van het nieuw politiek de men seden haest zoo ryk zou zien, dal men ziclt vóór eene kroon idet meer zou willen bukken doelt ongelukkig '1 waren water blazen die seffens zyn geborsten. Dit hééft bel volk wel haest gezien, dit voeil bet nog. Het volk beeft nooyt meer belaeld het volk heeft nooyt slégler bestierd geweést dan nu; den' landbouw ligt onder de voelen, onze linnen nyverheyd, den voorspoed van Vlaenderen en Braband, kwynt langsom meer- in plaets van vermindering van contributie, gelvk nten het toen op alle loonen zong, is bet nu vermeerdering" van lasten by zoo verre, dal de kinderen nu zouden moeten reglen belaelen op bel fortuynlje of erfdeel dat hun van hunne ouders 'rc»t- veërdig en regtslrecksch toekomt en 't geéne zy zelfs somlyds grootendeels itebbcn helpen winnen. Waerlyk men zou zeggen dat Rogier allen dag vóór morgend-gebed ieésl Geld, geld, geld, dat moét et» zyn En dal den wael Frère met de andere ministers in choor antwoorden Ja, ja al moest bet uyt de steenen komen. Gy kiezers, noteert welliet zal niet beteren vóór aleer gy den stecrl van Rogier en Frère zult afgesneéuen hebben, dat is zvne slaeven-senateurs verworpen en cgle goede in hunne plaets gekozen. Kloek aen dan met den 27"c". Wie komt Rogier met zynen behielden aenliang hier vóór den 7.01 houden Dcés jaer nog, korten lyd geleden zegde Rogier in persoon zelf in volle kamer over zyne successie wet, dat deéze geene kans had de goedkeuring "van 't volk te verkrygen. Dat was duydelyk genoeg gesprokenen nu komt dien zeilden Iranschen windhaen Rogier eenen oproep totdat zelfde volk te doen met het senaet te ontbinden. Dat Romer het Item vóór gezegd boude, liet waer belgisch volk zal bent zaterdag 27»"», doen zien boe zynen politieken baromcirc in Belgien staetSmcrdis, Polka, Zwarten Sis, den gel'rouslen enz. enz. zullen acht dagen lang opzoekingen moeten doen met, den verrekyker in de hand 0111 de gesneuvelde te tellen.. Is het waer dat een geudsch franscli dagblad, tevoóren groeten vyand, nu den ieverigslen preékheerc van de ministers voor zyne belooning eenen koek van 50000 francs heeft ge- krecgcti is hel dan te verwonderen dat onze geldkas altyd leeg is, en dat er zoo veéle mannen voor de gedoemde successie wet Werken Zou den Messager de Cand bier op willen antwoorden? Is bel waer dat zekeren gemeentc-sekretaris van 't kanton Sottegem zegt dat by voor de successie-wel is, omdat de boeren zynen schryfkoker zuilen noodig hebben, maer dat bv er zou tegen zyn, ware bv landbouwer? RERIGT AEN DE LIEFHEBBERS. Groot tempeest in pen glas water gratis- te zien ten bureeie van den Messager de band en van t i erbond van Aclsl. Den Messager de Cand en het tameus prul-Verbond van Aclsl fiuyt naer hem («elykde oude zingen piepen de jonge,) dat bet volk zal revolutie 'moe ken indien de slaeven Senateurs van Frère en Rogier niet her- koozen worden O ongehoord nieuws Welk volk ter wereld beél't ooyt revolutie gemaekt om dal men hel geene contribution genoeg laet belaelen Zulke wondere dingen heelt men nooyt in eenige historie geleézen is er op den -7 deezer -revolutie, deéze zal allccnlyk beslaen in den buyk van de kwakzalvers en pandoers van 't ministerie, en in dien van de poesjencllun-senaieurs die hunne epauletten dien dag on t slagveld zullen moeten laeien. Kiezers, zy liegen en bedriegen u als zy u zeggen dat de successie-wel geenzins op de kleyne burgers valt. Gy er li maèr enkel duyzend francs van uw ouders na hunne dood; kan men van u zeggen dal gy ryk zyt omdat gy ntaer een duyzend francs van uwe ouders.staet le erven voor uw paert Neen, zekerlyk neen, zult gy moeten zeggen. Eb wel nogtans gy zult er eenen per cent aen liet gouvernement moeten van belaelen, en i en 5 ten honderd aen andere onkosten. Hel niiriistei-ie gael nu eene sóórt van tiende vraegen wat zegt nu hiervan den'venerabelen Verbaegen - MM. Yercauwen en Hekbv Vispoel. Te Gend wilt de veislaelde koiérie van Rogiei-Frère, onder 'Ivaendel van den orangistischen Messager de Cand, M. Vergouwen uyt den Senaet stoolen om er hem le vervangen door zekeren M. Herry-Vispoel die, na dal de wet erfenissen in de kamer gestemd was, zyne pagteis van 5 lol 6 irancs par dagwand lieéi't doen opslaen om zich aldus te vergoeden legen d'uylwerksels dier schandalige wel.... .He wel, boerkens van Gend, zult gy u niet baesten voor uien bloedzuiger te stemmen; gy gaet'nog inèer in pers gezet w orden,'t laetste druppelkeu zweet moet er aen, indien bet naesle jaer de wet van 1 per cent opsiael tol twee, dry en misschien meer... Alle jacren vyf francs en M. Vispoel zal de uytworksels der ZWEÉTWEX niet te vreezen hebben.... Gy boerkens zult voor hem reeds belaeld hebben.... DEN GEEST DER RLOEDVVET. De wet op de re-i- slreekscbe lyn is den vierden middel dien Frère gebruykl om gouverticmenteél I vk den geest van sociaiismus of communistnus in Relgiën le dringen, 'i is in den geest der bloedwet dat er dagelyks uyl dc koloniien der Frère's en Rogiers gazetten die pliglige oproepen tol haet, woede en volksdriften tegen de begoedde klassen opryzen I is in den geest der bloedwet dat dagelyks de vraeg van progressieve belasting gedaen word 1 is in den geest dier zelfde wet dat geduerig vernieuwd word, de bloeddorstige laktiek der Sansculotten van 93 die op de koningsgezinde I1ARO riepen, dit was te zeggen Loopt er naer toe, leyd ze naer 't schavot.... Onze *frnnciiiasons-iibera- listen hebben de zelfde inzigtenZagen zy de guiilotien gesteld, zy zouden in d'handen vryven 'i is in den geest der bloedwel dat Frère eenen vasten grond vind 0111 den aenval tot.de eygetuloinsverdeelingen le bere'yden. Als den fiscus zal weélen waerin de fortuyn van elkeen bcslaet, zal bet gcinakkelvkcr voorde communisten zyn den keus té doen waer zy eerst de band opleggen.... Houd u gewaer schouwd, Belgen v Een burgerskind dat 1000 frs. erft, zegt den Slandaerd, zal meer, veel meer onkosten moeten belaelen dan by die een inillioen erft. Waeponi Om dat dengenen die een millioen erft, geleerd en geletterd is, en bygevolg dat by zelf de ver- klaering zal konnen doen en gerrialkelyk zyne goederen op- geéven. Om dat een burgerskind dal 1000 fr.'erft zeer dikwils in de onmogelykheyd zal zyn dit stuk zelf te konnen opstellen, dat bet zyne winkelgoederen enz. zal moeten doen opneémeii en pryzen, zyne boeken overgeéven, zyn krediet blootstellen, in een wóórd dat bet geheel zyn beslaen aen den neus van dc agenten van den fisc zal moeten knoopen. En hetgeen wat vraekroepend is, is dat liet kind het welk dit beslaen met zvne ouders dóór zynen zueren arbeyd gewonnen lieéft, daer van niet vry zal zyn Bovendien, de geénen die min dan 1000 fr. erven, bevinden zich in liet zelve geval, zy zullen ook aen alle die moeyelvk- heden onderworpen zyn; bel eenigsle voordeel dat zy genieten is dal zy de regten niet zullen moeten belaelen; maer 'ingezien het belaelen der reglen eene kleynighct/d is en dat de ONKOS TEN het zwaerste vallen, zal er lusschen de geénen die min dan 1000 fr. erven en de geénen die meer dan 1000 fr. hebben weynig verschil zyn. Vaderlander. De successiewet word dóór dc borgery de bloedzuygers wel genaeind. Deéze wet verdient, indèrdacd, dien iiaein, want

De Denderbode | 1851 | | pagina 2