xiGoyt zou er steltere wel zyn uytgekomeo dan deéze. Men hééft geschreeuwd en geroepen legen hel mael- en slaggeld en legen ■des Droils-réiinisen niet zonder reden maer, de successiewei zou in knevelaryen en willckeurigheyd nog verre die metregl gevloekte wellen overlreiïen. De bloedzuygers wel is den onder gang, de ruïne van meer dan de helït der neëringdoeude biagers. iSiellegenstaende dii. word die helsche bioedzuygers- wel door de l'ransche en vlaeinsche aposlels van hel socialismus ondersteund, verdedigd en aengcprediktEn deéze apostels ■beweèren volksvrienden le zyn Zonderlinge volksvrienden, die de borgers poogen le ruineéren. Maer de borgers beginnen beier hunne belangen te begrypen, zy leeren hunne waere vrienden kenneif, en worden .gewaer dat deézen die de borgers willen het vel doen uvistroo- pen, geene opregle vrienden konnen zyn. liet is 'den 27 •deézer, dat de kiezers dit moeten indaglig zyn. Er zyn gemeentesecretarissen die willen lusschen twee waters zwemmen. Zy durven zich voor de bloedzuygerswet niet openlyk verklaeren alhoewel zy in hun herle dit werk van duyslernis loejuyehen, omdat zy rekenen er de boeren mede te zullen konnen foppen;'zy durven ze niet aenraeden omdat zy herberg houden en daer door kalanten zouden verliezen Daerom raeden zy de landslieden aen niet le gaeti kiezen •zeggende dat het de inoeyle niet wcérd is daer voor naer Aelst te gacn... Met zul ken bedriegelyken pennelekker zullen wy haest een eyken te pellen hebben. De buyteninenschen moeten dien vermomden kerel kennen.... Den 27 September moógt gy kiezen tot uw voordeel, of uw nadeel Gy moógt kiezen, vóór uwe ruste, of vóór uwe verdrukking of kwelling;. Gy moógt kiezen van het getal te zyn van al de deftigste lieden van 'l dislrikl,* of van eenen hoop baelzoekers, die u -zoeken te verleyden, en indien zy gelukken met uwe ligtgeloo- vighéyd en eenvoudigheyd zouden lagchen Gy moógt kiezen van hel getal le weézen van de deugdzaem- stevan uwe parochie en van dit dislrikt, of van heef andere. Lel er op DEN MARKIES DE RHODESy Wy hebben hel nooyt konnen gelooven dal er te Audenaerde uienscben konden gevonden worden die zich legen de herkie zing van den heer Markies De Rhodes zouden verzetten, nog min konden wy ons inbeelden dat er tegen dien voórtreffelyken volksvriend iemand als legenkandidael zou hebben durven oplreéden om hem le vervangen: En noglaus is het een en-'tander wacr Maer, Audenaerde, wat doel gy Wat zult gy doen Zult gy u dóór een hoopken baelzuglige pennen lekkers laeten misleyden? zult gy met uwe eygene handen geesselroeden inaek.cn om u le kastyden zult gy weéiens en willens eene schandvlek op uw arrondissement werpen, met eenen man -uyt den seuaet ie sloolen welken zich vóór uwe belangen le pande gesteld heeft? Zult, gy met een wóórd, het verslyfd serpent tegen uwen boezem verwannen, dat u nadien zal verschuereu Peyst er op, maer onderlusschen weet dat gy laeter de waerheyd zult ondervinden van 'tgeén wv u zeggen indien gy uwen ouden senateur, den Markies De Rhodes niet herkiest. Met verrukking heeft geheel 't land de welspreékcnde reden voering van M. De Rhodes legen de ongelukkige Iraencn-wet geleézen met verrukking hebben wy er die manneiyke Bel- gcntael van vryheyd en onafhangfykh'evd in gezien, wacrdoór den Markies be Rhodes zyn vaderland tegen het gierenstelsel van een impopulair ministerie verdedigd hééftwacrdoór den Markies De Rhodes, den eygendom, de familiebanden, den' eerbied yoór de geheymen der hiïysgezinnen hééft gevrywaerd, en dan zoud gy dien bacieloozen volksvriend, vóór alle be- looning, aen de deur smytcn Neen, kiezers van Audenaerde, wy kunnen dit niet gelooven, le minder als wy overweégen aen welken kaudidael hel bedorven pennelekkersboellje den voor rang wilt geéven op M. De Rhodes. T is den Notaris Platleau vóór wien men u stemmen zal komen afbedelen dien kandidaet hééft belang om in den ■-sonnet VOOR de TRAENEN-WET te komen stemmen hy hééft er belang in, omdat hy dan by elk overlyden van vader of moeder, uwe kassen en kisten, uwe boeken en papieren, uw geld en aflairens lol T laetsle punt zal mogen komen doór- snuHélen en waervoór gy hem welgerekende schryf-en vryf- kosten zult moeten beladen, zonder de erfenis registratie-en pryzykosten le rekenen die 't gouvernement van u zal afeys- schenPeyst er tien mael op kiezers, en dan zult gy zonder aerzelen stemmen yoór uwen ouden volksvriend, vóór uwen ouden verdediger, vóór den agtbaereu MARKIES DE RHODES. VEROORDEELING DER IIAETELYKE DOOD SCHULD. De gazetten van MM. Frère, Tesch en Rogier spannen vrug- •t doos al haere inagten in om te doen gelooven dal de erfenis- regien niet op de geringe burgers maer op de ryke beeren zal weégen maer die schaemielooze leugen is door de onbetaclde dagbladpers reeds honderd mael vergruysd. In verscheydene artikels hebben wy klaer beweézeo dat den kleynen "land bouwer, den winkelier, den werkman vóór de 9/10 de onge lukkige nieuwe bloedbelasiing zullen draegen In de volkskamer en in den senael hebben de meest invloed hebbende redenaers der libcraele party het in onzen zin doen blyken. Als wy de debatten van kamers en senael overloopen zien wy dat de redenaers die altyd de hardnekkigste gewcést zyn om het ministerie le ondersteunen, nu de geénezyn welke hel hevigst en kloekmoedigst deerfeniswet hebben.aengevallen. Zyn het niet MM. Dumon-Dumortier, president van den seuaet, Dindal, prins De Ligne, De Waha, De Chestret, De Tornaco, al deéze eyndelyk die onder deminislerieéie zweepgcmakkclykst bukten, welke in deéze omslandigheyd het slaeven-jok afge schud en den doodslag aen de wet toegebragt hebben Kiezers, peyst gy dal die opperbaezen der libcraele party hunne gene genheden voór't ministerie zouden verloochend hebben, hadden zy de diepe oveiluygiug niet gehad van de zedeloosheid der nieuwe belasting?.. Zy hebben de wet slegl, haelelylc, onvadcrlandsch en fami lievernielend genoemd den president van den senaet lieél't ze zelfs met het doodmerk van iraencmcct bestempeld immers de ministers zvn door hunne boezemvrienden nictgespaerd geweest. En wat zien wy in de volkskamer Eerst wierd de wet onbe- paeldeiyk uytgesleld in 1849 en dit na 14 dagen beraedslaegiug. Hel ministerie had zyné blinde aenhangers geleld en ernan- welyks 15 a 20 gevonden; zoo dat van zvne eygene vrienden den wederstand kwam; in 1851, vóór de verwerping van den eed, wierd hel liberael ontwerp wederom verworpen. In 1849, toen M. Tesch nog onafhanglyk was, verslootte dc wet als le hard op den eygendom en de buyIcnbevolkingen drukkende. De Centrale sectie, samengesteld uyt de liberaelen Verhaeghèn, Liefmans, D boni, Toussainl, De Liége, verwierp hel ontwerp omdat de wet honderd armen zou treffen eer zy eenen ryken zou slaen. M, Lelievre randde de wel aen omdat zy den eygendom en de familiebanden verbreekt. M. De Bocarmé zeyde'dal de wei impopulairekwellend en socialistisch is. M. De Renesse versloot ze, omdat zy legen den geest des volks is. MM. De Liége en Moxon vinden de wet allerslegtst..en zie hier nu eyndelyk. HET C.EDAGT VANM. CUMONT OVER DE TRAE- NE NAVET. Als de noodzaekelykhcyd van nieuwe belastingen te stemmen beiveézen is, mnsclien wy alle van dc persoonen niel te Ireiïcr, die in eenen tien de noodwendiyheyd yrenzenden slacl zyn. liet schyni my dat de schikking van 't gouvernement deéze klas van persoenen treilen zal(Zitting van 27 Jiiny dS.'il annai. partem, hl. 150-2) En noglaus M. Cumont, hebt gy, legen uwe overtuiging, vóór die schandetyke wet gestemd Eu nogtans, M. Cumont, hebt gy, legen uwe overtuiging, den hactelvkcu eed goedgekeurd Kiezers overlegt dit alles wel eer gy naer dc kiezing komt. 'j. li. DELANGRYK BERIGT. De kliek van 't ministerie overtiivgd dat er aen de kandidatuer van den lieer D'IIase-De Potter niet te worstelen valt, lieéft voorgenomen al haere baticrvën tegen M. Dellafaille te rigten omdat het ministerie voor deézen kandidaet schud en beeft, wel weelende dat 51. Dellafaille aen de ministers harde noóten zal te kraëken geéven waerop zy hunne tanden voorzeker zullen breéken... Dit is eene reden te meer vóór al de kiezers van nauwkeurig op te letten en al hun beste te doen op dat de twee kandidaetentesaniengekoózen worden. Heden verwagten wy in 't Verbond eenen geheelen hoop smaed- woórden van agteruytkrtiyper, klerikael, pacpsgezinden, pilaerbytnr en soórtgelyke argumenten waeraen pap- liberale dommerikken genoeg le knabbelen en (c lekken zullen hebben,.. Wy zyn gereed er dugtig op te kloppen indien ons voóruytzigt verweézenlykt word.... ONZE RAND1DAETEN. Men schryft ons van de kanten van Sotlegcm Do twee kandidaeten welke in de vereeniging die in uwe stad heeft plaets gehad van de voórnaemste kiezers van Aelst Geeraerdsbergen, Ninove, Urrzele en Soltegfin, vóór ons dis- triklzyn voórgedraegen, zullen nergens met meer geestdrift aenveerd worden dan in deéze slreéken. Men spréékt'bier den naem van den Graef h'liane niet nvt zonder eerbied, wanl dien naem bcteekent voórzienigheyd indien iemand hieromtrent voordcre inlichtingen verlangde, zoo begeéve by zich bv de pagters van Mynheer den Graef ll'lbine, bv de armen die alles van hem in de regio lyn moeten deelen, acngezien by de armen voor zvne kinderen hoéft aengenorneu Hy zon nog konnen een uytstapjen doen naer Leeuwcrgem, om eenen oogslag legeéven op liet praglig hospitael dal deézen menschenvriènd aldaer vóór de ouderlingen en zieken komt op te region en le do leren; ook kont gy oórdeelen Slynb. deu Opsteller, hoe de ver- wylingen van gierigbeyd en baetzugl die het Verbond acn zulke persoonen durft toebrengen, bier aenveêrd worden. Vóór wal Mynh. Dellafaille betreft, dit is eenen van die namen meiweiken allen Belg bekeud is; 'lis jammer dat Willem den koppigen dood is! dien zou ons konnen zcg,reu wat wonder geklank dien naem van die acblbaere familie in zyneti kyénkop veroorzaekte. Willem wist, dat aen niemand beter bet gezegde hnogl toegepast worden dan aen Dellafaille, dal dc Belgen getrouwe dienaers zyn, triaer geene slaverny'c verdroegen. Dezen naem prykt onder de vó.ortreiielykste naemen van Belgen land. Wy errinnereu ons allen dc welsprcékende woorden die den Baron Hyppolite Dellafaille onzen tegenwoór- digen kandidaet, op de voetstappen zyner edele voorvaderen wandelende, dééd hooren, telkens dat de zedelvke of slolfelyke belangen van zyn vaderland bet verevscliten. Begaefd met allerieye bekwaeinheden gelyk gy kont' zien en leézen op den eerelropbée die op 't kasteelken van 't Collegie van Aelst aen M. Dellafaille opgeregt staet, is dien man maer tot eene zaek onbekwaamdat is van legen zvne consciëntie ja te zeggen Zulke mannen zyn le dun gezaëyd in onze tyden, om ze^niet aengekleéfd te zyn, ook is zyne kiczing zoo wel als die van den Graef D'Haneverzekerd. Ik heb zoo iets hooren waeyen van zekeren Notaris die gelvk zou probcéren wat dweêrs le zyn, maer by is niet gevaerlvk onderlusschen ik zal er de oog op"houden. Uwen leézer. M. des Opsteller. Nog al véél met de kiezers omdoende ondervind ik dat betaelde huerlingeu van Rogier en Frèré overal uytstroeyën, dal er met de aenstaende kiezingeu, geene kwestie van oórdjes is, maer wel of er een katholiek ministerie .aen t boold zal komen. Dit is eene van die uiinisler- waerheden, die men in 'I plat vlaemsch eene grove leugen noemt. want onder de 28 senaieurs die dc bloedzuygers wet, verworpen hebben, hoeveel zyn er, die altyd 'l liberael kabinet ondersteund hebben? Dertien niet waer, den voorzitter en onder-voorzitter der vergadering er onder bègreépen.-'T is dus klaer, Al. dat er in d'aeustaeodc kiczingen geene kwestie van een katholiek kabiuet kan gelegen zyn. Er valt tc weétcn of de kiezers met'l sterven hunner ouders, eene nieuwe be lasting zullen moeten beladen van'2 inillioenenin welke belasting de ryke slegts 500,000 fr. zullen moeten vergelden, terwyl de 1700,000 overige ten laste van den geringen burger zullen blyven... Er valt te weélen of, gelyk M. Lelièvre (die geenen klerikalcn is liet gezegd hééft men 100 armen zal 't vel aldoen, eer men eenen ryken doet beladen. Er valt le weéleu of de kiezers die met zoovéél regt klacgen over de kwellingen, die 'tgouvernement hun aendoel in zaeke van koopen en successièn, zicli aen veéle grootere knevelaryen en afpersingen zullen onderwerpen. Dit is de kwestie. Denkt er wel op, kiezers, als gy vóór JlJl. D'Hane en Dellafaille stemt, is dit alleen le zeggen, dat gy weygert eene nieuwe belasting te stuyken, als uwe ouders komen te sterven. Vóór die beeren stemmende, vcrklaert gy niet te willen, dal de schatters van minister Frère, uwe huyzen komt afsneukden, om alles op te neémen, u vóór bet tribunael le brengen, en kosten aen te doen. Eb Mynlteeren de rondleurders, gy gelooft dan, dat dc ministers aileen, 'l iibcralismus hebben inge/.wolgen, en dat bet om zeep is, als die mannen hunne matten moeten oprollen 'l Verwaende l'ransquillons, wie boort er de liberale opinie in den grond, als Bogier en Frère, die altyd met d'hand ill onzen geldzak zitten. Hebt gy in 1817 niet alles beloofd in l belang van 't volk?ïlebt gy ons geene spaerzaemheden beloofd llebt gy er andere als beschimpende vóór 't volk daergesleld Hebt gy met de linke band niet verleerd, 't géén gy met de regie behuilde te spaeren. Dns weg met zulke gasten, weg met die bloedzuygers. Plaets vóór de ware volksvrienden, die niel met wóórden, maer met werken toonen, dal 't welvaert van 'l land bun ter herle ligt. Gelukkiglyk vóór ons, wy weétcn dat er zulke mannen, nog zyn, en dat zy den moed zullen hebben 't besluer van 't land in banden le neémen. De beeren D'Hane en Dellafaille zullen zekerlyk niet weygeren de goede maatregels dóór zulke ministers voórgedraegen, t aenveërden. Kiezers zyt dan op uwe hoede, en laet u niet misleyden. den 11 Sept. 1SÖI, Mynheer. Hel schynl dal Zwanen Sis groole moeyte beeft om uwe piliekens le verloeren, die gy hem van tyd "lot lyd te knabbelen geéfl, want op dit van Zondag laelst beéft g'heel dc week zvne maeg zoo pynelyke gevrogl, dat al zyne politieke vrienden vreesden, dat by al zyn pennelekkers ver stand ging verliezen. Woedend en dol liep bv van deur lot deur eenige remedie bedelen legen liet pilleken dat hem zoo zeer folterde; eyndelyk kwam den telg der Alliance ill een aglbaer gemeente-huys, water by den Oender-bode outwaerde, aenslonds begint by te schui mbekken, le lanienteéren en te briesschen, even als eon vby vliegt naer den muer, inkt er den Dcnder-bodt af en smyt hem in'tviier, uytroepelidc dat prulblad dal allyd op myn hielen zit ligt bierin een gemeente buys waer ik baes-sccretaris ben, en waer ik liet Vcrbimd gralis zend Den herbergier zcyde hem aenslonds, maer boe komt bet dat g'be den Vlaming niet weg sunt die ook legen al dal papliberael is schryl'l I]y laet mv tóch grrusl, maer dien vuylen Oender-bode met mme parii te beknibbelen, voorkomt de boeren legen niyne arglistige trekken en doel bun zien waer vóór ik dc wel op de erfenissen zal sonteueóreu <1 lort et a [ravers die my alle jaeren nog eenige diiv/eiidedranken zou opgebragt hebben, waer mede ik nog meer loerkens zou »e- maekt liebbeu als ik nu niaek. O mogte den zwarterik begrypen dat by van nu af al le véél parellen maekt; aireede wyst men hem met de vingers, als men hem van verre ziel komen. H. Maeudag lieél't er eene pooging tot moord le Brugge plaets gehad op deu persoon eener dicnsltneyd van den eerw. lieer Van deu Ecde, ouderpastor der parochie des Heiligen Verlossers tioór deu genaemden Leonard Bekaerl, losgelaelen gevangen ïusschen negen cu tien tieren, terwyl deu "heer Van den Ecde in de honfdkerk olficieérde, belde den gezegden Bekaert aeri de nooning van den onderpastor, en boéid de mcyd een kistje aen met bel adres van den heer Van den Eede, terzelfder lyd liet vragtgeld eyschende. De dienstmeid vooraf willende weétcn wat liet kislje bevatte, ging naer de keuken, alwaer zy dóór den valschrn commission^ naris gevolgd, eensklaps op den grond geworpen en dejuweclcn van den bals gerukt wierd. Op liet geschreeuw van hel slagt offer zyn voórbygangers toegesneld doch zy hebben zich eerst van den kwaeddoencr niet kunnen meester'maeken. Hy stelde liet op een loopen doch dóór eenige persoonen vervolgd zynde, is men er eyndelyk in gelukt hem den weg af te sluiten. Mcii heeft op den ongelukkigèn een gróót mes eu koorden gevonden. Vóór den policie-comniissaris der wyk gebragt, beeft by aen dien ambleuaer verklaerd, dat zyn voórneéinen was zich van die koorden te bedienen, om de meyd le binden, ten eynde des le gemakkelyker bel kostbaersle wat er in buys was, te kunnen rooven. Toen inen liet kistje «pende, beéft men beslatigd dal bol slegts gras behelsde, Men schryft uyt Tongeren, li september. Verleden maendag hééft er in de gemeente Alken een betreurensiveêrdig geval plaets gehad, ten gevolge van eene dier zonderlinge weddingen, welke altyd noodlottige gevolgen hebben. Eenen persoon bad gewed, dat by ill0 mosselen zou cétcn zonder van tafel op te slaen. Heeds bad by er 550 binnengeslokl toen de aenweézige liem zagen wankelen en van zyn en stoei vallen. Men liaeste zicli tot liern le snellen doch alle zorgen bleéven vrugteloos. Ut overleed eenige oogenblikkcu daèrua.

De Denderbode | 1851 | | pagina 3