YKYDAG 26 SEPTEMBER 1851. ZESDEN JAERGAlYG. KIESBERIGT. SENATEÜRS. M. Dei! Baron Hippolylc DELLAFAILLE, M. Den Graef DlïANE-DE POTTER, AELST, den 2 3 September. 263. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleckening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der rnschryving, by tri mester, is bepaeld op 1 l'r. 50 c., dien der annoncen op 20 centiinen den drukregel. De persoonen dio voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveèrdige k lag ten ol'gegronde rekla- men in 'l algemeen bela ng te doen heéfl, liy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochucren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervau een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheyin ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervau wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenoineu worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SUUM. DEN DEN DER-BODE Het is met eene waere voldoening dat wy lieden aen alle vrienden der orde, aen alle waere vaderlanders van ons distrikt twee kandidaet.cn vóór den Senaet komen voórdraegen welke door eene talryke vereeniging van de trelfelykste kiezers onzer Stad en de afgevaardigde dei- kantons Geeraerdsbcrgen, Kinuve, Sottegln m en Herzele zyn gekoózen, als zynde twee aglbaere mannen die al de hoedanigheden van eenen defligen en opregt vader- landsininnenden Senateur op zich vereenigen. De nae men deezer Hoeren zyn Grondeygenaer te Lede. aftreédenden Senateur, te Gend. .li. AUG. DE COCKKANDIDAET TE AELST. Na veertien dagen lang aen al de deuren geklopt te hebben, heeft liet ministereél boelken eyndelvk eenen kandidaet gevonden om tegen M. Hyppolitte Dellafaiile, grondeygenaer te Lede, te stellen. .Men zegt ook dat er by Item en tegen M. DTIane-üe Potter eenen tweeden gevoegd is geworden, te weéten, den grael' d'Andelot maer liet sehynt zeker, dat deézen ziekelyk zynde, de kaudidatuer niet aenveèrd. Het is dan 51. Augusle De Goek alleen die wy de kiezers van bet distrikt Aeist moeien doen kennen. Den grootsten titel van 51. De Cock is van schoon vader te zyn van onzen luystcrlyken gouverneur. Onder de betrekking der bekwaamheden, nnieken do beyde een paer nvt. 51. De Goek is daerenboven met lyf en ziel aen bet ministerie verslaelid, en lty moet en zal er aen verslaefd blyven zoo niet zou zynen schoonzoon, er door te lyden hebben van onze vraekzugtige ministers. Wierd M. De Cock gekoózen, i.y zou slegls eene nraend of twee senateur blyven, en zyne demissie geéven zooliaest de blóedzuygerswet gestemd is want iedereen te Gend weet wel dat 31. Aug. De Cock gpene bedie ningen aenveèrd die niet belaeld worden dil is tegen zyn princiep, en zyn princiep beslaet in de tweede der zeven hoofdzonden, vraegt bet liever aen 31. den gouver neur, die zoowel ondervonden heeft dat 5 getrokken van 8, slegts 5 laet. M. Auguste De Goek heeft eene bvzondere goesting vóór de betaelde bedieningen, en dus komt liet inanduet van senateur, dat. kosteloos is en dat zelfs nog al opofle- vereysebt, in zyne kaert niet. Hv beeft alhier en zeiven tvd de plaelsen vervuld van gouverneur ad interim. ringen ve ten van lid der bestendige deputatie, van kommissaris der Dank en van konsul van Yrankryk, en al de duyzende francs die by daer nvt getrokken Iieéft, hebben hem van zyn princiep niet kunnen doen afzien. Men zal mogelyks denken dat met eeu dusdanig princiep, 31. Ang. De Cock nogal spaerzaem zou weézen over 's lands-finantiënzulks gelooven ware groote uwaesheyd want den man snydt geheel geërn in een ander mans leêr, gctuyge zy bier van den volgenden trek, die lty daergesleld hoéft op het cynde van 't jaer 1847, toen lty provisoirlyk de plaets van gouverneur vervulde. Zekeren inwooner van Gend slond reeds aen 't gouver- nementuyt hoofde van geleend geld, eene som schuldig van 91 duyzend 470 francs er was nog in den pot eene som van 73 duyzend francs. Om welke reden 31. De Cock de 73 duyzend francs uyt de kas van 't gouvernement, in degeéne van dien byzonderen geërn zou zien overgaen hebben, zullen wy niet zeggen als de Coster daer is, mogen wy uyt de kapelle niet klappen. Doch zeker is 't dat 31. De Cock van Rogier verkreeg dat die soumie zonder intrest geleend wierd aen den persoon in kw I Dus was deezen laelsten aen s ryks scnatkist schuldig eene somvan 166,470 francs. En als den tyd gekomen was om ze weder te geéven, wierd er vervolg gedaen, maer daer was niemand 't lmys en tot nu toe heeft den Staet nog geenen cent weder gokreégen van de 160 duyzend 470 francs. Bagatelle, niet vvaer, kiezers van 't distrikt Aeist lie wel, dit zyn de titels van den persoon die men u voorstelt; gyziet daeraen wat er u le wagien staet indien gy hem (iets wat wy als onmogelyk aenzien) den voor keur gaft op de edelmoedige heeren D'llane-De Potter en Hyppolitte Dellafaiile. (Vlamimj can Geitd.J EEA'E GEVOELIGE NEÊP. Verbond wilt dóór cylfers bewyzen, dat de addili- onneéle cenlimen op arme en ryke zouden vallen, en du successiewet op de ryke alleen. Leugens in den mond van 't Verbond, leugens in zyne cylfers, terwyl weélens en willens den bloey of meube- laire goederen in zyne opgaven niet le vinden zyn. Uns is liet zeker en elkeen kan zelf de rekening mae- ken, dat allen bezitter van eene koey, aen de belasting onderworpen is, want dien man beeft ten minsten 1000 frs.Nu, wy zullen 't Verbond en de ministers die zvue handed smeêreu, eene nieuwe baetelykbeyd, die in de wet te vinden is, naer 't hoofd werpen, te weéten dat de kinders van den armen man, die geene 1000 frs. bezit oüeyndig meer zullen moeten betaelen, dan de l'ortuynen die gezegde sommen overtreffen. En inderdaad, zullen die ongelukkige niet gedwongen zyn, i-ene declaratie te doen opstellen, eene ■s-kosten te draegen Eu 3 pryzy, zal dit al schattingen en procei te samen geene 20 tot 80 en 100 franks -bedraegen, voor een vermogen dat zeer dikwils geene 300 franks en beloopt Dus zullen 500 franks zoo w-él betaelen als eene fortuyn van 3 tot 8000 franks. En dan heet men de ministers, die zulke wetten voórdraegen, waere volks vrienden, en de Senateurs vyanden van 't volk.Kiezers gaet naer de kiezingen en stelt een eynde aen 't bestuer van zulke ministers. Dóór uwe eeupaerigheyd om 31.M. ü'Hane en Dellafaiile te kiezen, moet gy aen de minisJS ters zeggen dat gy de successie-wel verfoeyt, dat g\ de additionneéle centimen. niet aenveèrd, dat gy zekere openbaere wei-ken wilt uylgevoerd zien, met spaerzaem- lieden te niaekcn gtlyk 't gouveinemeat u beloofd heeft in 1847, 1° op den yzeren weg, uyt den welken men 80 bedienden op 100 moet jaegen, teil eynde de zaekeu op den voel van Yrankryk en Engeland te stellen 2" de bedienden van alle (ie ministers, die een geheel leger uytmaeken, dat niet anders doet, als ons geld opëéten. etc. etc. Uwe stemming moet de ministers te kennen geéven dal gy niet alleen, geene belastingen wilt, maer de bestaende lasten wilt verminderd zien; dat gy alle jaeren geen 120 millioenen wilt blyven betaelen, wanneer men in 1850, met de helft alles betaalde, en 't leger onder hield. Kiezers, laet eens uwe gevreesde stem hooien, en dat al die minislerieélé opëeters, hunne matten op rollen, le vrt-dcu dat zy er zoo goéd koop afkomen. OORDEEL DER ERANSCUE DRUKPERS OP DE ERFENISWET. Vele en voornamelyk de byzonderste dagbladen van 3 rankryk houden zich bezig met liet onderzoek van den tegenwoordigen toestand van Belgiën, en allen, uvt«c- nomeii een of lioogtenstwee ultra-socialistischeschi vvers, zyn het eens om de handelwys van ons ministerie te lac- ken en te sciiaudviekken; allen bewyzen dom* ouweder- legbarc argumenten, dat het in de "ontbinding van het Senaet zeer onvoorziglig en zonder eenige eenige reden is te werkgegaen, immers stelselmatiglvk en uyt louteren geest van overweldiging en ten voordeèle der gedurende aeugroeyende secte die zich met eene verbitterde hard- nekkigheyd steeds toelegt op de verbrekingvau de samenleving en de afschaflin» innigste banden der den eygendom. Geheel de handelwys der coterie word opgehaald, het verdcrlelyke van haer stelsel op eene duydeiyke wyze ontledigd en moet volgens hun bnlrenrlyke gèvckirek- kingen hebben. Wy zullen tpt overtuyg'iug hier eeui«e uyltreksels medédeelen der artikels die wy aeulrelfen in den Constitulionnel en de Assemblee Kutiimale, beydi- teParys verscliynende bladen. Deze (en minsten zal men met zeggen aen onze papen verkogt te zvn. Ziet hi<-t- wat in een merkweërdig artikel vau dit laetstêblad voorkomt De iiyzouderste oorzaek van den tegcnwooi-diccii crisis in Belgiën, is de parlementaire ona'flianglvklioyd die liet Senaet verward tegen liet kabinet; de'gczo-fte reden van den crisis is de erfeuiswet die het ministerie aen de kamers wilde opleggen en doen stemmen na'de zelve reeds om redens van den afkeer en tegenzin die zy ontmoette by de publieke denkwyze en hi de kamers ■verlaten en ingetrokken le hebben. Deze wet die den beslureadei) Minister, 31. l-'i-èie, gedreven door eygen- iiel'de, wilde doen doorgaen, niettegenstaende déYe- kende tegenkanting der twee kamers, heelt opvuH-ulvk twee nederlagen voor het ministerie te weeg gehra-'t, de eene in de kamer op liet vraegpunt van den"listalen ('ed- de andei-e in hei Senaet op dat dei- belasting in regie lyn! De kamer ntttttm vernederde zich een deel.té stemmen aen de welke, geheel het land overluygd was, de meer- derheyd vyandig is; zy deed hare overtuigingen en tegen- heyd zwygen voor de politieke kwestie'afhangendifvan het beslaen des kabinets het Senaet deed di"t ministe rieel belang wykeii voor zyne overtuygingen en de be- houdiug van eeu belangryker grpndslélsel; liet verwierp de wet gelyk de kamer der Volksvertegenwoordigers liet eerst er de verlating van hadden gevergd. Wat er erg is voor liet Belgisch ministerie^ is'dat het, door den aerd zelve van hét gezogt geschil, door de Vnaimcii die het vyandig is of die het ondersteunt dooi de bondgenooteii, de aenhangers, die liet moet ai-noe men, genoodzaakt is eenen oproep'te doen tot <|e o. vai-r- lykste passiën, om mannen van order, bezadigde rcl- ziunigheyd en egte vaderlandsliefde, die in 18,70 zoo kitml- dadiglyk geholpen hebben ter sügting van Belgisch 'on- ailianglyk bestaenr omver le werpen,, om in een woord liet Senaet te Democratiseren Eene zaek die ons getroffen heeft hv het lezen der Belgische dagbladeren, is dat de tolken van liet ministerie eenen oproep doen aen de passiën en niet run de, reden Zy zoeken le doen gelooven dat het de groote bezitters de aristocraten zyn die den opstand doen, die zicii ver zetten tegen eeiie belasting die hunne borze zou slacu ten eynde het aen den staet benondigde geld te doen nemen in de zakken van het volk. Bit is eene beschuldi ging zonder grond, want in een land van kleyne foriuv- nen en waer den eygendóm zoo verdeeld is "als in Be'l-

De Denderbode | 1851 | | pagina 1