arbeyder dat de wet onregtyeëudig is. Eyndelyk vraegen wy wal gemeens de bloedzuygerswel kan hebben niet denyzeren weg van Aelsl, welken ons onder alle ininisteriêu beloóïd is? Hel gouvernement moei voor deéze concessie geen geld hebben de uylwerking zal behooren aen eene maelsehappy die alles op liaere kosien moet verrigten dal de wel aengcnomen ol' verworpen is, dal kan aen deéze maelsehappy niets doen, indien zy weézcnlyk beslael Dus zullen de menigvuldige werklieden van ons arrondissement daervoór niet le lyden hebben, gelyk den Aelslenaer bet zoo trouweloos als onnoozel vertelt; maer wy gelooven dal deéze maelsehappy nog in de wolken hangt. liet is om de kiezers te bedriegen dat dit prulblad dacrover zeevert, doch den lyd van foppen is uyl. Wal aengaet de veranlwoórdelykheyd van de kiezing, wy zeggen regliiyt dal den Aelslenaer, opgeleyde en betaelde pliglen te kwylen"heélï, dal hy moei sclu vven gelyk men hem gebied en zelfs zonder ie wccleh wat hy schryfl... Wy, van onzen kant, hebben aen de kiezers de gevolgen doen zien der graf belasting, dat zy nu in volle kennis van zaeken uytsprack doen. Willen zy gcêrn regten beladen op de erfenis hunner ouders, willen zy geèrn dal jan en alleman met hunne airairens le koop loope;dat alles in hun buys doórsnuyslerd word, afgeloopen van in den kelder tol op den zolder; willen zy dal er noch scbofken, noch lacdekeu, noch boeksken, noch briefken overblyveu waerin de zwarte mannen den neus niet komen sleékcn willen zy mei een woord vrywilliglyk nieuwe laslen bciaelen, dal zy dan voor de mannen van den Aelslenaer kiezen... Integendeel, willen zy gerust gelaelen worden in eenen oogenblik van droefbeyd, willen zy geèrn voortgaen gelyk hunne ouders, en met malkaer in huyshouden blyven, alles aenvvenden lot het gemeen best, zonder aen vremde ratten hunne affairens te iaeien kennen, willen zv, met een wóórd, deéze haelelvke wel voor eeuwig verpletteren, dat zy dan kiezen voor MM. D'Hanc en Dellafaille. en men zal bemerken dat zoo lang de kinderen in hunne leere jacreu zyn, der. vader de groolsle moeyle vind om zyn huys- gezin te doen beslaen. Het is maer als de kinderen aen eenen ouderdom gerackt zyn waer zy hun werk aen dit van hunnen vader konnen voegen, dal deézen in slaet begini te komen van spaerzacmheden te doen. Door den langen ducr, stellen deéze spaerzaemheden te samen een kapitael aen den vader alleen loebchoorende; en opglans is dit kapitael ten deele en dikwils ten groolslcn deele de vrugl des werkzaemheyds der kinderen, Yerondeaslell dat dit kapitael zich lol'!2U0 fr. verheft en hoe groot is den nomber niet van de kleyne landbouwers en de trelfelyke werklieden die 1200 l'r. ovcrlaeten?) Hewel, op dit kapitael van 1200 fr. welk zoo dikwils aen de kinderen is toe te schryven, zullen deéze laelste de belasting ipoelen voldoen Welke woorden zyn straf genoeg om zulke wet le schand vlekken S Welke woorden zyn voldoende om hel Senael te vereeren en in den naem van Y volk le bedankeu 116 Eygenaers 560 403 Anibagtsraans 1251 188 Avoués 51 3040 Tappers 645 19 Regters 33 >1 Dokteurs 250 34 llandelaers 566 159 Rakkers 472 83 Rentiers 605 30 Kunslocffenaers 47 110 Bankiers 17 341 Maekelaers •16 6-2 Slaelslieamplen 385 789 Leden van '1 parquet 19 1333 Moleuaers 303 313 Edehnans 94 44 Apothekers 43 EgoïsmusEgoïsmus, dit is den geduerigen schreeuw van al de minislerieéle bladeren Y is ecu Egoïsmus die den lyd draed van 'l Senael geweest hééft. Die schandelyke en laste rende aenhalingen konnen niet genoeg vernietigd worden. Daerom gaen wy nog eens voófdoogen onzes Icézèrs een stuk le,men Y welk wy in een o'nzi-r Nunimer reeds aengehaeld had- dèn. De kiezers konnen er niet le véél op dunken Onze tegen strevers zullen er de óchthcyd niet van betwisten wvl het door hunne, opperbaezen zelve is opgesteld. Dit stuk begrypt de opsomming der verschi 1 lïge beroepen of stielen der 14,541 kiezers onzer provincie. Den Monileur hééft er de cchlhevd van béluygd, léést TABEL DER BEROEPEN AEN WELKE DIE 14,541 tKIEZERS BEHOOREN- Zaekwacrneniers Herbergiers Beenhouwers Landbouwers Landmeters Grefliers Gepensionneerde Notarissen Professoren Bouwkundige Advocaten Brouwers Ondernemers Industriële AVi n keiiers Priesters Goudsmeders Den nomber der geéne die kiesbaer lol T Senael zyn, beiae- leude den eens van 2,116 fr. 40 c. is maer van G5- Ongetwytïeld zullen die 14,541 kiezers onder de wel vallen, vermits elkeen van hun meer dan 1000 IV. bezit. Een forluvnlje van boven de duyzend fr. word geimposeérd in evenredigheyd zoo hoog dan een l'orluyn van een millioeu Hewel, er beslaen volgens die label in onze provincie 500 cvgenaers en 005 renteniers, kleyne en groote, maekende 1105 té saemen. Deézen nomber afgetrokken van 14,541, blyven er 15,570 kiezers in Öoslvlaendereu die dóór de welgeslagen zyn. Kiezers, van Oostvlaenderen antwoord Is liet nu vóór zyn cygen belang dat Y Senael de wet verworpen heeft, of is hel voor uwen intrest Antwoord, gy 5040 landbouwers, gy 789 fabrikanten, gy 1555 winkeliers, gy 1048 herbergiers en tap pers, enz. enz. Maer er is nog iels anders, zegt den Journal de Bruxclles uyl welken wy deéze aenmerkingen trekken. Er is lol bier toe maer gespioóken van de kiezers. Laet ons zien wal liet met de andere persoonCn zal zyn. liet bovengemeld stuk bewyst dat de bevolking derprovincie van 785,450 zielen is, en dat er 22 op 100 van deéze bevolking arme beslaen. Blyft dus 78 die niet arm zyn. Veronderstelt dal er op die 78 een getal beslael van 18 (en deés cylfer is ongelwyffeld overdreéven) welke niet lol 1000 fr. bezitten; en men zal 60 inwooners op 100 vinden die dit forluyn hebben. Hewel 60 ten honderd op 785,450 gééft een lotael van 470,070 die dóór de wet zullen geslaegen zyn. En noglans in de label der kiezers ziel men dat bet tolael van de eygenaers en rentenier, van de geéne die ryke genoemd zyn, slegïs gaet tot de cylfer van 1165 1165 eygenaers 470,070 andere En men durft zeggen dat den groolen eygendom de wet ver- stooien hééft uyl baelzuchl eu uyl eygenbelang Eer aeu bel Senael over zynen edel moedigen eu mensch- Hevenden aki. Het volk, en naemelyk den kleynen burger, den arbeyder zullen hem eene eeuwige erkentenis diaegen luderdaed r ÏS BOVENAL YOOB DEN KLEYNEN BURGEB, VOOR DEN Bal men de huyzeu bezoeke der kleyne landbouwers, der kleum winkeliers der trelfelyke en werkzaeme arbeyders, DE DOOR DES YOLKSAERD GEDOEMDE IIAETELYKE WET VAN KWELLINGEN, WEE EN ELLENDEN. Er is reeds zoo veel over deze welgeschreven en geklapt en het slaei reeds zoo vast in de overtuyging van het volk dat de kinderen van hunne ouders, de ouders van hunne kinderen, den man van zyne vrouw en de vrouw van haren man eu honderd geringe Burgers legen oenen Hyken zouden moeten betalen, dal wy bel onnoodig zouden nenzieu er nog op terug le komen indien de ministeriele coterie niet alle middelen aenwende om bel publiek door valsehe voorgovingen het anders le doen gelooven en de wet le deen duorgaen voor eene bcsehermwel der armen T is le verwonderen dat zy, alhoe wel daerloe verscbeydemael uytgedaegd zicli alhier zorgvnl- iliglyk onthouden hebben den text dier selmone wel aftekon- digen. Waerom, als hel eene volkswel is word zyacii hetzelve niet voorgelegd en geexpliqueerd Neen kiezers eene discussie op dal lerrcyn zoude haren incl voordagl ingew ikkelden opstel, waer door zy liaer ondeugend grond begin en trouw cloozen samenstel willen verduyken te gauw doen uytlescbvnen en bet volk de oogen openen. Zy hebben liever beschuldigingen en ongerymdhedeu uyltebraken. Dit is geinakkclyker en korter. Niet meer wetende van wat bout pylen makeu hebben zy onder andere dikiuaels voorgegeven dat dóór de .verwerping van den eed de wet buy ten alle kritiek gesteld was. De verwerping kiezers, doel niets ter zaek. liet is waer gy zult uwe declaratie niet moeten beëedigen; maer dunkt gy dat hel daerom zal vergenoegen uwe declaratie ecuiglyk op te maken en by den ontvanger in le dragen; dat daerop en vol gens baren inhoud de betaling zal konnen gedaen worden 0 dwaling weet gy niet dat bel regl van controle in de wel slacl en dat men UI. mag ondervragen op faitcn en artikels Na eene reeks tergende kwellingen te zullen hebben uytge- staeu eu dal de mannen van Frère en cousoorlen, uwe kassen, koffers, beddens, kelders en zolders zullen geweest doorsnuf felen hebben, zal bet spel dan eerst ernsliglyk aenvangen om UI. lot bel merg toe uyllepcrssen. Men zal dan beginnen te zeggen Gy hebt niet alles aengewezen wat er bestond, gv had meergeld, er waren briefjes en andere creancen, de goedvin den die gy opgeeft zyn niet volgens hunne wezcnlvke waerde geschal, uwe schulden alhoewel door titels gevestigd, zyn geveyusd, beslaen niet meer of er is op afgekort van andere moeter niet gesproken worden dewyl er geeue aeni.emelvk zyn), Dan gelyk voortvds de pynbank komen de faitcn en artikelen voor den dag eu bet word meer serieus dan gy wel denkt, want gy kent en begrypt de kj-agi eu het bereyk niet van dit rcylcrlylc machine. \Yy zullen hel UI. met korte woorden uylleggen den fiscus of Frère in zyne makkers, wiens zak gelyk duyvels zak nooyl voldaeu is, betwist uwa opgaven, uwe verklaringen en men roept u voor de reglbank niet om uwe declaratie ie beëedigen maer om oudervracgd te worden op faitcn en artikels. Den dag gekomen men brengt u voor de vierscl aer en doel u daei evenals of gy er moest komen verantwoorden over eene misdaed, nederzilten op hel hanksken van dieven en schelmen, na aen de gcwoonelyke vragen hoe is uwen naem hoe oud zyl gy wat doel gv waer woont gy Zyt gy getrouwd Hebt gy nog voor de reglbank geweest? en meer andere dergelyke dingen beantwoord te zullen hebben, zal den lieer voorzitter u zeggen stael regl, steekt uwe regter band omhoog en spreekt my naer IK ZWEER VOOR COD EN ALLE 7.Y.NE HEYLIGE DE WAERHEYD TE ZUI.I.EN ZEGGEN, GEHEEL I)E WAERHEYD EX NIETS ANDERS DAN DE WAEUUEYD. Goed, zet u neder, antwoord op myue vragen De regie of liscus beweerd dal Jgy niet alle uwe gelden licht opgegeven, wat is daer van dat gy verschoyde mobilaire voorwerpen hebt aglergehouden, wat is daer van dal gy goed vinden liebl verzwegen, wal is daer van?.... dat die en die goedvinden wezenlyk eene meerdere weerde hebbei» dan gy die opgeeft, wat is daer van Dal de schulden in uwe verkla ring begrepen niet meer of ten minsten maer ten deele be slaen, wat is daer van He wel kiezers, verslaet gy dit nu En als het lol daer ge komen is, wat blyft er over dan le betalen Maer halte la betalen met verhooging en de kosten cr by die bet spreekt van zich zelve veel booger zullen loopen dan bet verschil der regten. Indien dit alles a kan bevallen, haest u, kiest de mannen die de minislerielen voordragen. Indien integendeel gy daer van wilt bcvryd blyveu, kiest met ons mannen die de wet hebben verworpen en nog zullen verwerpen, kiest de Hcercu Hyppolite DELLAFAILLE en DT1ANE-DE POTTER. ,rI,rvc Pe>sl Seene bedriegeryên uyt of hel 1 HjLiLiiVLiXö* Yerbond van Aelsl en andere klubsgazellen zyn er vol van om de kiezers te misleyden. Nu willen/.y doen gelooven dat er geene huyszoekiugen, geene pryzyën, geene knevelaeryën. geeue kwellingen noch processen aen de erfge- naemen zullen aengedaen worden, of ten minsten dal dit zoo erg niet zyn zalKiezers, onthoud het w el, deéze wet is nog slegtcr, nog haclelyker. nog kwellender dan de franscbe wet die den koppigen Willem, als een schandmerk zyner regeéring, heeft afgeschaftJa, de tegenwoordige grafbelasling zal u drukken, zal u vervolgen, zal u pluymen en villen indiende klubsparly erin gelukt de meerderheyd inden senael te dringen. De bloedzuygerswel rekt gelyk eene wollen kous zy bevat schikkingen waervau gy tot dus verre de haetelykq uytwcrksels niet beseffen kont, maer die u des te pynelyker, zullen vallen naermaele gy er u weynig zult aen verwagt hebben. Die wel zal eene kankerende wonde aen de samenleéving toebrengen, veéle l'amilièn zullen er haer vertrouwen eu liaer krediet door ver liezen, zy zullen haere affairens zien smelten en eyndelyk op den rand der ruine geraekenMaer zy zal goud opleveren vóór eenen hoop verhongerde penuelekkers die altyd gereed slaen zich met hel zweet van anderen le verryken. Let dus op kiezers, wal gy gaet doen op 27. Stemt gy vóór andere kandi- daelen dan die wy u opgeéven, gy stemt vóór uwe eygene be lasting, gy vraegt vrywilliglyk dal uwe conlribulièn verhoogen en dal men u dóór den kwelduyvel vervolge. .-. Men kan de kandidaelen zoo schoon afschilderen als men wilt, als het sneeuwt, den sneeuw valt zoo wel op slinkende mesthoopen dan op den zuyveren grond, maer als de zon te voórschyn komt, word welhaest hel verschil gezien.... De li- beralislen kandidaelen zouden zelfs mogen engels zyn Y is genoeg dat zy YOOB de bloedzuygers wet genegen zyn om le moeten verworpen worden. Kiezers wilt gy vermeerdering van belastingen, wilt gy altyd langsom meer bciaelen, wilt gy geduerig den ontvanger langsom dieper in uwe zakken laeten laslen, stemt dan vóór de kandidaelen van Y Verbond.... Maer zyt gy moede van be laden, zyt gy BEVREESD vóór dehaeleiyke luiyszoekingen, vóór dit snuffelen in uwe kassen, kotmnodens, papieren brieven en al degeheymen uwer affairens, die welhaest op strael zullen rondloopen, zyt gy daervoór bevreesd, wilt gy dit vermyden, stemt dan vóór MM. Dellafaille en DTlane. Den keus is aen u, of betaelen en blyven betaelen eu langsom meer bciaelen, ol' niet betaelen en langsom min betaelen. Kiezers, wie van UI. bezit geen 1000 franks ?Gy hebt dat en meerdus uw erfdeel valt onder dc toepassing der wet Zyt gy bereyd die wel te ombelzen en er u kwaed bloed in le maeken? Neen, niet waer? Welnu, stemt dan tegen minisle rieéle slaeven van Y Verbond. .-.De nieuwe bloedzuygerswet in regte lyn verschilt van de erfeniswei in zydelingsche lyn, hierin dat den ontvanger zich moet te vrede houden met dc declaratie van roerende goederen of meubelair, zoo dat vóór de nu beslaende wel op de zyde lingsche erfenissen, geene pryzyën, opneémingen, doórsnuys- leren etc. mogen gedaen worden lerwyl de nieuwe bloedzuy gerswet toelael aen den ontvanger en zyne zwarte mannen alles te doorzoeken van op den zolder lol in den keikef-, alle kassen en kisten te doen openen, in alle brieven, boeken, faclueren, papieren etc. den neus le steéken, immers by mag geheel uwe forluyn uyioyfferen, opneémen/en oversnuffelen zoodal gy geenen centiem zult bezitten ofgy zult dien aen de ontvangers neus moeten hangenZouden de twee bedrie- gelyke bladen het Verbond en den Aelslenaer dit wel durven afstryden .-. Niemand hééft tol lieden bemerkt dal van al de millioe- nen die de ministers vraegen, om te verwerken, er geenen centiem is vóór een kalsey-baen. 26 millioenen land bouwers, zullen er in ons laudeken besteed worden vóór de nyverhevd en den koophandel vóór yzere wegen en vaerlcn, maer niets vóór eenen steenweg te maeken, niets vóór den landbouw, niet als belastingen. Den boer Jzal Y al betaelen, de Maes te Luyk zal al die millioenen verzwelgen Frère en consoórlen zal met de al le ligt beladende Ylaeiningen lagebeu eu spotten.... V. Er zyn dagbladeren die reeds van omwenteling beginnen le spreékeu en die eene revolutie voórpellen. Iets wat zonder ling voorkomt is dat het juvst liet gouvernement is welk eene omwenteling bereyd. Om zich bier van le overtuygen men leéze bet volgende Het gouvernement, om bet volk te verbitteren, pleégl de schandêlvksle geldwirkwisliiigen; bel geld dal met bel zweel en deu zueren arbeyd van bel volk gewonnen is, word verteerd to in bras- en smulparlyën en in alle sóórten beuzelaryèn; liet gouvernement, om bet volk le verbitteren, legt op bet zelve de zwaerste belastingen, en bovendien wilt bet nog hebben dat de kinderen een deel van het goed verliezen hetwelk zy van hunne ouders erven. Hel gouvernement, om bet volk le verbitteren, gelast franscbe scliryvers om alle dagen de boagery le hoonenden le bespotten; Hot gouvernement belaell maunen die het een gedeelte van het land tegen bet ander opsloókon; Het gouvernement belaell mannen die het grauw legen de borgery uyljaegcn; Heeft uien ooyt iels uylzinniger gezien Het is hel gouver nement niet meer welk zoekt alles le bevredigen en in rust le houden, neen, het gouvernement doet juvst het tegenstrydig, en indien hel land nog rustig is hel is wel toe le schryven aen de groote geinaeligheyd der conservaleurs-parly. .-. AVy verneémen uyl egle bron dat den jongen graef Dan- delot, eygen zóón van.den kandidaet dien bet Verbond en den Aelslenaer voorstellen, zeer misnoegd is tegen de kandidaluer en dezelve tegenkant, omdat den jongen graef overluygd is van de volkomensle onbekwaemheyd zyns vaders wegens deé- zeus hooge jaerenen ten anderen omdat den ouden graef geenzius van gedagt is naer den senael terug te keeren. Deu jongen graef hééft aen eenen onzer vrienden verzogi dit voort Iaeien weétenT is dus met de kiezers spotten en lagchen zulke kandidaelen vóór le draegen gelyk hel Verbond en den AELSTENAEll doen liet Verbond hééft schoon te lagchen met het gezegde dat de bloedzuygeeswel op honderd arme zal drukken eer zy ccncn ryken kan racken M. Cuinonl, ofschoon hy, legen zyn gemoed en overtuyging, YOOB die gevloekte wet geklemd lieélt, heeft zulks opeïilyk in de kamer gezegd. Zie hier zyne woorden lel- terlyk uyl den Monileur getrokken Wanneer de noodzakelykheyd van belastingen le stemmen is

De Denderbode | 1851 | | pagina 3