X uytslag der Kiezing m Aelst. ■1° i» Ceite indépendance est dans mon caracière, car je no veux clre le vassal d'aucim êlr-e quelconque collectifou individuel, et je n'irai pas refuser ee qui est bien, et accepter ce qui est mal par rapport a la main qui me l'offre. Llle est plus que jamais dans l'ordre de mes devoirs, car, parmi les 1585 élec- tetirs qui m'ont cléiégué leur mandat, iI en est beaucoup qui ne partageaient pas loutcs mes opinions. Us m'ont nommé paree qu'ils m'ont cru impartial: or, je dois et je veux leur prouver qu'ils m'ont bien jugé. Vous le savez, MM. j'ai loujours comballu cette triste poli tique qui sépare les Beiges en deux camps hosiiles a propos d'opinions placées hors du domaine de la loi etdel'aduii- nislralion et qui laisse aux vaincus seulement l'ilotisme el les qharges publiques. Toujours j'ai soutenii cette politique large et genéreuse du Congres National qui met bors de compte les opinions intimes, qui offre une place au soieil a lous les citoyens en retour de ('obligation oü lous se trouvent de pren dre une place dans les bureaux des contributions, dans les j'angs de la garde civique et de l'armée. ie ne suis point change et je continue de répudier la maxime de Machiavel, divisez your règner, (lont on a fail une si funeste application. Un des plus beaux jours de ma vie sera celui oil je verrai les bonnêles gens de tous Ids partis, réunis par l'amour de leur commune patrie et par un esprit de veritable tolerance, se con- certer pour assurer noire bonheur intérieur et pour défendre noire nalionalité, noire Constitution, noire dynastie conlre les mauvaises passions. Puisse-je, MM. remplir voire attente Plus tard vous déci- derez si le succes a couronné mes elfofls. 11 ne m'appartient pas de prévoir voire arret, muis il est un sentiment donl je vous demande dès aujourd'hui la conlinualion, parceque je suis certain d'y conserver mes droits. Je veux parlcr de voire eslime, MM. de cette eslime qui s'accorde personnellement a rimmme loyal el qui ne depend pas des vicissitudes d'une opinion politique. Lede, le 29 Seplembre 1851. Le Bon II. DELLAFAILLE. willen blyven bewaeren, omtlal ik zeker ben er myne reglen op le behouden, ik wil spreuken van uwe agting, MM. van die agiing die persoouelyk aen een trouw man verleend word en van d'ewisselvalligheden eener politiekedcukwvze niet afhangt. Lede, 29 Sept. 1851. Den IS"" 11. DELLAFAILLE. Met innige voldoening doelen wy aen de heeren Kiezers van't arrondissement Aelst den volgenden brie! van den lieer Graef DTlane-De Potter mede. Wy zyn overtuygd dat de uytdrukking der deftige gevoelens en welgemeende dunkbaerheyd die 31. D'Hane in weynige regelen le kennen gééft, slegts zal verstrekken om bet vertrouwen der kiezers in den agtbaeren briefschryver meer en meer le vestigen. A Messieurs les Èlectcurs de l'arrondissement d'Alost, 3131. Vons vencz puur la qualrième fois de me noniiner voire re- présenlam au Sénalje vous remercie dfe la grande Gonfiance que vous conlinuez de me témoigner. Je n'ai pas besoin MM. do vous dire quels sout nies principes, vous les avez jugés cl approuvés. piiiicipalenieni pour le dernier vole émis conlre la loi des successions en ligue directe, loi que j'ai repousséo parcequ'elle porie atteinle aux families dom ellc tend a rela- clicr les liens, qu'clle est injusle pour ceux qui souvent out élé la source tie la fortune, qu'elle frappe surloul les families peu aisées qui doiveul èire le plus nfénagées. Cello couiuiuuaulé d'opinions me fait accepter avec un nouveau devourment le inandal quo vous vencz de merenou- velcr. Soyez persuades MM., que lous mes efforts lendronl a le romplir conforinéinenl a voire vocu. Leeuwergem, 1 Oclobre 1851. J. B. D'IIANE. Aen de Heeren Kiezers van 't arrondissement Aelst. SIM. Toen verscheydene kiezers aen tic verscliillige Cantons van 't arrondissement loebelioorende my eene kandidatuer zyn komen aenbieden waerop ik niet dagt, beb ik geloofd my aen bunnen oproep niet le mogen onttrekken. 'T is belangryk het dóór rampspoedige denkbeelden bedreygde land le verdedigen, de onafliuMglyklieyd der kamers en de weézenlykbcyd van liet verlógcnwoórdigeiid besuier le liandliueven. Er was greue kwestie meer le onderzoeken of myne schuld aen 'l vaderland gcnoegzacm beiaeld was; ik moest liet ambt waertoe men my iies®ïTkle, acuveêrden. Ik heb dus geantwoord dal ik ter be schikking van het kioskorps was indien liet vrywilliglyk de ooqcn op my vestigde. thven wil, Mynlieeren, heeft zich op 27 September gcopen- baerd. 1585 stemmen op 1977 hebben iny de zending opgelegd in den Semiet uwe belangen en de voórreglen uwer magtheb- liende le gaeu beschermen. Dóór deéze deftige meerderlieyd ben ik zoo 'vereerd als aengemoedigd. SIw vertrouwen, MM. hééft aenspraek op al myne dankbacr- heyd waer van ik u hier de uytdrukking aenbicd; macr liet légt my ook groole pliglen op; 'en al myne poogingen zullen strekken om 'die le volbrengen. Dikwils, in dergelyke gelegenheden, is men zeer mild in vdele beloften, en'wie den kandidaet van voórigen dag of den gekoózen van 's anderendags by zyn woord zou neémeii, zou geloovcn eeue tweede voorzienigheid ouder zyne bevelen te hebben. Aldus zal ik niet handelen MM. die kwakzalver;- gael inv niel beter als aen UI. Gy hebt alle genoeg moeiep zien, de eene in liet liesluer der openbaere, de andere in liet geleyde der byzbndere zaeken, dat men, zonder vermelenlieyd, bel toekomende niet verpand. Ik zal u beloovcn bel géén ik kan volbrengen, en ui®, meer: Vooreerst een nauwkeurig onder zoek van alle aen den Scnael vóór te stellen vraegstukken over de algcineene belangen van den Slael, en over de byzoudere be- lansén van dit schoon arrondissement; ten andereneene algèheele onafhangiykheyd in myne stemming, onafhanglyk- lnTvd die ik uitstrek lol de parlyêu zoo wel als tol de persoonen, '"Deézeonafiianglyklieyd is iu'myn karakter want ik wil geen- zins den leenman weézen van wie het zy ik zal immers 'niet »aen versloot™ 't géén ffied, en aenucéïnen wal slegt is naer Sen wil of 'i inziet! der hand die bel my aenbicd. Zy is meer dan oovl in de orde myner pliglen, vermils er onder de 1585 kiezers'welke my mei bun maudaet bekleed hebben, veéle zyn die'al myne gevoelens niet doelen. Zy hebben my benoemd omdat zy niy'als onpartyzlig aeuzien hebben. Zoodan, ik mod en ik wil hun bewyzen dat zy my wel beoordeeld hebben. Cv wéét bet, MM. ik heb allyd die droevige slaélkunde be- slreèdeu dio de Belgen in twee vyandige slrydperken verdeelt, zulks vóór denkwyzeu buylen iict dorüeyn der wet en van 'i bosteer, en die aen de overwonnene slegls de slaeverny en dopen luiere lasten ovcrlael. Allyd beb ik voórstaender gewéést diör verdraegzaeme' en edelmoedige staetkundc van hel nalio- iiuel r,""Wt ''ie eene plaels onder de zon aen allen burger verleent 'lot vergoeden is der verpiigiing waerin alle zich be vinden van naenielyk eeue plaels le neémen in de bureelen der coiilribu'tie-uiilvaugers, in do rangen der burgerwagt en van 'I, leger, ik ben niel veranderd en volhard in het verstoeten van den grondregel van Machiavellus, verdeelt om Ie heersclien, w'ae.rvan Vncn eene zoo rampspoedige toepassing gedacn hoéft. Lenen der schoonste dagen myns levens zal dien zyn op welken ik do trelï'elyke menseiieu van alle parlyêu zal vereenigd zien door de liefde lot hun algemeen vaderland en dóór eenen «eest van waerc verdracgzaciuhcyd, zieli onderling raedplcé- Scndeom ons inwendig geluk te verzekeren en onze nationa- ïiteyi, onze grondwet eii onze dynastie tegen alle kwaede drif ten te verdedigen. Mogt ik, MM. aen uwe verwagting beantwoorden Laeler zult gv beslissen of eenen goeden uytslag myne poogingen bekroond heelt. Het komt my niet toe uw vonnis te vóórzien, maer er is een gevoelen 'tgeén ik u van hedou vraeg my te Aen de Heeren Kiezers van 't arrondissement Aelst MM. Gy koinl niy vóór de vierdemaal uwen afgcveèrdigden by den Semiet te benoemen ik bedank u over 'l groot vertrouwen waermede gv my bv voorlduering vereert. Ik heb niet noodig u te zeggen, MM. welke myne grondstellingen zyn, gy hebt ze beoordeeld en goedgekeurd, voórnaemelyk voor wat de laetste stemming acngael over de eri'eniswet in regie lyu, wel die ik verslooten beb omdat zy eenen aenslag is tegen de faniiliën waervan zy de vcreciiigingsbanden zou verbreéken omdat zy onregtveêrdig is voor deéze die dikwils meest tot liet vergaderen der forluyn hebben medegewerktomdat zy voórnaemelyk de weynig begoedde klassen treft die 'l meest dienen gespaerd le worden. Beéze algcmeenheyd van zienwyze doel my met eene nieuwe zelfopoffering 't maudaet aenvcêrden waermede gy my wederom komt te beklèedcn. Weést verzekerd, MM. dat al myne poo gingen zullen strekken om het zelve volgens uwen wenscli ie vervullen. Leeuwergem, October 1851. -I. B. D'IIANE. EEN tVOORD AEN ONZE TEGENSTHEÈVERS. Wy hebben reeds dikwils aen onze geagte lcézers gezeyd dat hel lllieralismus ofte despolisnius alhier verstéélen was tol op den dracd de laetste kiezing heéfl er een schitterend bewys van gegeéven, als men bedenkt dat op omtrent 2000 kiezers er nauwelyks 500 stemmen vóór de liberale candidaelen waren, en, zoo men op dit getal konde aftrekken de stemmen der plaelszoekers welke reeds eene belofte bezitten, der subsidie- h'-deiaers en bezitters en der beambte waer op het beheer drukt, alsdan zou voórwaer het getal tot zero afdaelen. Dat men 1111 nog zegge dal de gematige party magteloos en talloos is, de daedzaeken zyn er om het tegenslryrlig le beves tigen. Helehiliisten jok had reeds te lank; op hel volk gedrukt hel wierd tyd dat men hel afrukte. De gcmaelige party voór waer heeft haere zending begreépcu en daerby een voórbéél'd van beselidefdlieyd en gqmaeligheyd aen haere tegenstrevers gegeévenGeen enkel geschreeuw, geeue ophitsingen hebben 'plaels gehad, het was waerlyk te zien dal het de gematige parly was die de overhand had. Want gelyk haer voorschrift niel dan order en maeliglievd betreft, zoo was zy zedig in haren zegepraal, de overwonne zelfs vvierdep geëerbiedigd.... 'Welk verschil tusscben 1848 en 1851 Zy had haér oog merk 'bercykt, zy wist dat haeren zegeprael een hewys-moest opleveren aen een ministerie 'tgeén reeds sedert lang het bel rouwen van het volk niet meer bezat en Ier zeiver tyd dal zv moest eene lacking werpen op de verslaeftle volksvertegen woordigers welke li'un maudaet in de tram- en onderwvs- w ellen zoo grootelyks miskend hadden. Maer de uylwerksels haerer gevoigen zullen nog kragld'aediger zyn, want daer de natie eene 'himlerpael aen de willekeurige wellen van hel ministerie sleld, moet het ministerie bukken en, deverslaefde volksvertegenwoordigers moeten beginnen ledenken aen 'tvolk rekenschap hunner'akten te doen en vreezen dal zy dóór regl- zinni"e, gemaeligè en waere Belgen welke onze duerbaere vryheden'konnen en willen handhaevenzullen vervangen worden.... Aldus zal men met order-en maeligheyd tolde verzoening komen welke alleen ons kan brengen tot liet eenig doel dat de stoffelyke en de zedelyke belangen van Belgenland moet redden. X. BUREELEN. GETAL STEMMERS 1977. MM. D'Hane, Dtai.MMin.E, De Cock, D'Andelot, 2" 5" 5" 219 220 286 560 557 212 217 284 559 556 198 90 96 90 102 190 87 86 71 81 TOTAL. 1442 1585 576 515 PTI 17 Ï/T71Y1X Naei' wy verneémen, zal 't Verbond- 1 IlLIjIUjAb, VAN Aelst geheel in 't kort onder eenen anderen titel verschynen omdat liet bladje overal walg en afkeer verwekt en slegts nog tot het leegste gebruyk dienen kan. In eene geheyme vergadering heeft den Venerabelen Benedictus dien' voorstel gedaen die met diepe zugteu onthaeld is geweest. Waerlyk den fopmiddel is slegt bedagt wyl elkeen wéét dat pemels, vliegebouters of rupsen altyd vuyligheyd en venyn voortbrengen.... Wy zullen zien wat er van dié zaek is. Din de din, de din, dé din, de dinEs 't ei- iemand die de flankaert van een frak gevonden heeft, dat ze by den Dender-bode komen hy zal den persoon aenwyzen die hem verloóren heeft.... Men zal eenen goeden drinkpenning ontvangen .-. Zekeren dikken persoon, welkers eerste naemlettcr begint metPhiiippus Van Nerum, directeur der milte- looze maer geldverspillende goiivernementsschoól te Aelst, was zaterdag zoodanig in 'I, harnas om vóór de kandidaeten der bloedzuygerswet te werken, dat hy in een hoopken kieziers de flankaert van zynen frak verloor, en, als den vos met afgekapten steêrt,'moest naer buys kdeiien3Ian, waerom houd gy u niet stil, is den zuyger dien gy in de stads-en stadskassen hebt nog niet groot genoeg Denkt gy niet dat gy er jaerlyks 4000 franks uytzuygt en dat 't volk begint moede te worden nutteloos aen zulke kerels zoo véél geld te besteéden? De uiiriisterieéle bctaclde gazetten kondigen al wederom eenen hevigen kruystogt aen tegen de geestr- lykheyd op welke zy zich over de nederlaeg der traenen- wet willen vreéken.... Wy raeden aen de ministerieélen dien middel te gebruyken, hy zal hun dieper doen vallen dan ooyt, want hy is tot op den draed versieéten en lappen zal er niet meer aen helpen. Wy vcrwagten heden in 't Verbond eene geheele litanie over de be smeuring van het geestelyk gewaed, over de ontëering van het priesterlyk karakter, over de miskenning van de heylige priesterzending, over de politieke .hartstogten der geestelyken, over den Goddelyken Zaligmaeker en meer andere fraeye dingen. Wy zyn zeker dat het Ver bond zyn herte zal bloeden over veéle beklaegelyke dingen, maer wel byzonderlyk omdat liet zoo deérlyk dóór de overgroote meerderlieyd der kiezers is gegees- seld geworden. Zaterdag avond gaf het Verbond van Aelst een jammerschrifl.je nvt het welk weézenlyk de trekken van geestverbystering draegt En wat behelsde dit schriftje? Eene rouwhertige bekentenis dat de kandidaeten van den cenvondigen Dender-bode met eene groote meerdek- heyd gekoózen waren; maer 't Verbond beweende bitter- lyk DAT BYNA AL DE BUYTENGEESTELYKEN HUNNE BURGER- REGTEN WAREN KOMEN UYTOEEFENEN TERWYL Elt ONGETWYF- FELD IN MENIGE GEMEENTEN VEÉLE GELOOV1GE DEN GEEST GEGEÉVEN IIEBBEN ZONDER DE VERTROOSTINGEN VAN DEN GODSDIENST VAN HUNNE ZIELBEZORGERS TE IIEBBEN KONNEN ontvangen Armen konfrater hadden wy geen me- delyden met u, wy zouden u vóór dien dwaezen zeever eene welgecondifflnueérde hekeling toedienen... Eene zaek willen wy u nogtans zeggen, naemelykdat gy zoud. véél heler doen u met uwe eygene zielezaeken te be kommeren, en een Volmaekt berouw tragten te verwek ken over al de eerlooze lasteringen en hoónende beestig heden die gy zoo kwaedwilliglyk tegen onze agtbaere kandidaeten te vergeefs hebt uytgebraektJammert verder over de schandelyke middelen waermede gy de kiezers hebt poogen te verleyden, en maekt het vast voórneémen die ongelukkige taek leverlaeten.... Word gy er vóór betaeld, 't is eerloos en onregtveêrdig geld, dat van den neus in den mond zal druppen...,. Tot vr'ydag avond ten tien-elf neren hééft het Aelstiïnaers geregend; de briefdraegers waren geladen als muylezels door 't overgroot getal Nummers van dit onuoozel prulblad 't welk eene nog véél schandelykere rol hééft willen speélen dan het Verbond zelf... Met eene ongehoorde schynheyligheyd gaf het bladeken arti kels af waeraen deszelfs Opsteller noch kop noch steêrt kent, artikels die zich onderscheydden dóór hun dwaes bedrog, dóór hunnen trouweloozen inhoud, en vooral dóór eenen opgezelten wil om kwaed te doen... Maer 'twas mis, gelyk wy hebben vóórzegd, de kiezers hebben de Nummers van den Aelstenaer gebruykt om er den natuerlyken mostaerdpot mede af te kuyssehen. Den properen Opsteller of eerder kopist van den Aelstenaer gevoelende dat hy zich in den vinger ge- sneéden heeft, vertelt nu overal dat hy MM. D'Hane en Dellafaille niet kende, en dat, had hy geweétcn dat het die heeren waren welke den Dender-bode voorgesteld hééft, hy geheel anders zou gewerkt hebben O Valsehaerd ja gy zoud geheel anders gewerkt heb ben, had gy de bloedige geesseling vóórzien die n dooi de kiezers zoo deftig is toegediend... Gy zyt met uw prulblad pligtiger dan het Verbond, en verdient meer onder de algenfeene veragting begraeven le \Vorden. 'T Verbond is gekend vóór een blad dat noch geloof, noch agting, noch vertrouwen verdient, terwyl u, Aels tenaer, ingezien uwe volstrekte onzydigheyd, niemand, met regt, mogt verdenken..., Onthoud het wel, al uwe protestatiën dienen om u meer en ineer te schandvlekken en wederom een onwederspreékelvk bewys te geéven

De Denderbode | 1851 | | pagina 2