LANDEN EN WEIDEN, A Vendre.Bellft BURGERLYKEN-STAND. OVERLEÉDENE. MEUBELAIRE VENDUTIE VERKOOP1NG BERIGT. 10 FABRIEK VAN ZYDE, VELOURS, BROEKSTOFFEIY, DAMASTEN CtC. ('tC. van uwe verregaende geestbekrömpenheyd, waervoór gy sinds lang le boek staet Om te sluyten, willen wy u eenen racd geéven nae- melyk Vuil uw papierken op met moorden,, aerdbeé- vingen, brandrampen, ongelukken op den yzeren weg, gepleegde bedriegeryen, dieften en alle- sóórten van fopperyën maer politieke twisten, komt daer niet meer in, want 't is algemeen gekend dat gy daer over kont oórdeelen gelyk eenen blinden over de koleuren Kont gy dit pilleken inneémen zonder een aerdig gezigt te trekken, 't zal er mede gedaen zyn, zoo niet zullen wy het wat in kalisse poeyër wentelenDag M. deu Kopist......... AEN DE KIEZERS VAN 'T ARRONDISSEMENT AUDENAERDE. Heb dank, deftjge meerderheyd, over uwen akt van opregte vaderlandsliefde! Ontvangt onze gelukwenschin- gen, Kiezers van Audenaerde, over uwen moedigen stryd tegen eene eer- heersc.hr en geldzugtige Camarilla die met de trouwelooze wapens van eerschending, lastertael en lafhertige belediging gestreéden hoéft.Als met een ondoórdringbaerschild, kiezers, hebtgy den vlekkeloozen naem van De Rodes, tegen de eerloosste aenvallen der volksverlcyders beschutde pylen die tegen De Rodes met eene helsche woedde gerigt waren, hebben hun doel gemist, en den voórtrelFelyken vaderlandsvriend is gevroken. Reladen met algemeene veragting, ligt die walgelyke Camarilla, knerstandende over haere bloedige nederlaeg, in 't stof versmagtTe vergeefs zoekt zy zich te vertroosten.... Den schitterenden zegeprael van De Rodes moet en zal het oVerige van haer reeds kwynend bestaen gansch en geheel afknaegen. De Rodes verheven, de Camarilla vernederd!Suum Cuique Elk volgens verdiensten Meire, den 2 October 1851. M. den Opsteller. Met groote verwondering zag ik ten lyde der kiezing vóór het senacl aen de tafel zitten zekeren Charles Louis Callebaul, lid van den gemeenleraed teNieuwer- kerken. ïk dagt hy enkelyk gesteld was om de pennen le snyden het papier le regelen etc. met welk hy bezig was, en dal hy zekerlyk geenen scrutateur was, dóór dien hy over weynige jaeren aldus gesteld zvnde, dóór onkunde den bureau "heélt verlaeleu en dóór zekeren De Beirre is vervangen moeten worden. Maer ik was bedrogen in inyne myning, hy had dit ambt wederom, met veel erkenlenisse aen M. Evit president, aengenoinen, en had hem met veel oodmoedigheyd ter lafei gezet. Ik boorde terstond hoe dit Charelken hem geweerd had te Nièuwerkerken ten voórdeele der allianceinannen, en hoe hy UI. Dcnder-bode in de herbergen verslooten en veragl hadde, hemel hoog verheffende het Verbond. Dus verwonderde het my niet hy aen de tafel gezeten was, pn zoo gy wéét scheef en dwers ziende naer zynen medebeambten om le weélen wat ge.'al hy moest stellen, bekwaem gevonden geweest is Den uytslag heeft getoond dal wy eene uere langer hebben moeten waglen eer het verslag der kiezing gekend is gevveést. Och Charelken wal stelt gy op uw hoofd, is het omdat gy den zóón zyt van onzen verworpen burgemeester, Dom. Calle- baut, omdat gv den cosyu zyt van dien van Hofstade, van Zwarten Sis, van Polka, van de welke gy. wéét al watgy uylhakkeld. Ik vraeg aen de inwooners van Nieuwerkerken zult gy met de aeuslaeude kiezing zelve Charelken nog willen vóór lid van uwen gemeenleraed, hv die beoogt burgemeester te worden en den kandidaet der alliance is die UI. beheersschen wild en dóór Zwarten Sis en Polka gelyk te Iiofstade den grooten meester zal speélcn Uwe werkingen inet de communale kiezing zal hier op antwoorden. Uwen Dienaer. Deéze week is den Jubilé in onze stad begonnen; de geloovige komen met eene onbeschryfjslyke greligheyd liet wóórd Gods aenhooren in al de sermoonen is eene zoo ontzettende volksmassa tegenwoordig, dat het groot gebouw onzer S. Martenskerk te kleyn is Schitterend bewys van geloof en opregt godsdienstige gevoelens by onze braeve Aelstenaers..Geéve den hemel dat lie zaed des levens hier meer en meer wortel vatte en heylzaeme vrugten vóór d^ inwooners onzer stad voortbrenge. Den Moniteur kondigt een koninglyk besluyt af, gedagtce- kend vau den 50 september, dn aldus luydende Art 1. De kieskollegiën zyn 'l samengeroepen vóór den dvnsdag 28 October aenslaende om 10 ueren 's morgens, ten evnde op de vernieuwing by helft der gemeenteraden over té gaen. Art 2. De kiezers zullen byeengeroepen worden in den vorm en binst den tyd by de gemeentewei voórschreéven. Onder de lalryke medaliën vóór helooning dóór den koning verleend aen persoonen die zich dóór akten van moed, zelfsopolferingen en menschlievendheyd hebben onderscheyden, vinden wy den naem van onzen jongen stadsgenoot, Josephus Hyacinthus Caulaérts, welken, ofschoon nauwelyks 16 jaeren oud, den 5 augt. lest, aen eenen drinkeling liet leven gered hééft. M. Cautaerls den ongelukkigen in doodsgevaer ziende, is, zonder aerzelen, geheel gekleed in 't water gesprongen en, na zich geduykeld ie hebben, is hy er in gelukt, met gevaer zyus eygen levens, den drinkeling uyt. het water le liaelen. Men schryft ons uyt Ninove 50 september 1851. De societeyt van muziek onzer stad heeft in den pryskamp welken le Brussel heeft plaels gehad, den 25 deézer den eersten prys hehaeld vóór de beste uylvoering. Ilaere mededingsters waren societeylen die verscheyde mael hebben bekroond geweésl. Maer, eer aen haeren professor, M. Schulz, is de societeyt van Ninove zegepraelend uyt deu stryd gekomen. In den grooten pryskamp van declamatie insgelyks le Brussel gegeven, is aen den lieer Cowie onzer stad den eersten prys toegeweézen in hel boerlige vak. Dit doet zien hoe de kunsten aen deszelfs voórstaenders. M. Pieters, pasior le Mullem, is pastor benoemd te Meldert.M. Van Houck, onderpastor van Sl-Jillis hy Den- dermonde, komt voórloopiglyk in dezelfde hoedanigheyd naer Ledehergli hy Gend gezonden te worden, in vervanging van M. Dumonceau aldaer overleden. Den zegeprael dóór hel ministerie behaeld in de dis- trikten Neul'cliateau en Virion, is van een slegt voórteeken vóór hem. Daer is M. Zoude gekoózeu geweest by gebrek van mededinger. De kiezers hebben geprotesteerd dóór hunne afweéziglieyd legen de beieekening van deézen keus. Op 1180 ingeschreévenc kiezers, hééft M. Zoude 106 stemmen bekomen. By de 1000 van hun hebben geen ander middel gehad dan zich le onthouden om hunne denkwvze uyt te drukken op de ministerieéle staelkuude in het algemeen en de wet op de erfenissen in het byzonder. De minislerieélcn van den Mcssager le Gend schoótcn zaterdag het kanon, om le vieren 't géén zy hunnen zegeprael noemden; van 2 lol i ueren waren de losbrandingen zeer menigvuldig; maer le rekenen van die uer en naermale de lydingcn der vlaemsche kiezingen, zoo ongunstig vóór MM. Frére en Rogier, toekwamen, w ierd den'geestdrift zoo wel als hel vuer uylgedoofd, en hel kanon zvveég. Den Constilulionncl, van Parys, waerdeért in den volgenden zin den uytslag der kiezers worsteling in Belgiëu Het belgisch volk is doof gebleéven aen de geweldige raedgeévingen der voórstaenders van de belasting het heeft den Senael niet venieuddóór eene vaderlandsche en ver standige stemming, lieél'l het zich terzelver tyd gewagt van de liheraele zack veranlwoórdelyk over de hardnekkigheyd van M. Frcre te maeken. De stemming hééft noch de iegcnstrcé- versder wet, noch de liheraele senaleurs verwyderd. Alles heéfl zich bepaeld lol eenige verplaetsingcn die vergoed worden. De belasting op de erfenissen is dóór 55 stemmen tegen 18 verworpen geworden. Op de 55 stemmen der meerderheyd, zyn er 26 herkoózen 0 nieuwe senaleurs zyn tegenslrydig aen de wet: dit maekl 52 stemmen in plaetsvan 53. Deéze ver- plaelsing vermindert van twee stemmen dien afstand lusschen de meerderheyd en de iniuderheyd. De zaeken blyven dan 't geéne zy voorde kiezingen waren. Er is altyd in den senael eene meerderheyd om de staelkuude van 't ministerie le ondersteunen, en eene meerderheyd om de belasting op de erfenissen le verwerpen. Men léést in eeii hrngsch dagblad Een zeldzaem gerugt is binnen onze stad in omloop men zegt dat vóór de kiezitigen, MM. de ministers,aen M. den baron de' Pélichy geschreéven hebben om hein hunne medewerking en zyne kiezing met -eeuparigheyd van stemmen le beloóven indien hy voor de wyziging-Forgeur stemmen wilde. Onzen aglbaeren burgemeester zou mei veronlweérdiging de miuis- lerieéle vóórslelkm geweygerd hebben hy zou verklaerd hebben niet le willen dan volgens zyn gemoed liandelen en doen aennïerken hebben aen de ministers dal hy aen geen mandaet van senaleur hield dat niet vryelyk dóór het kiezers korps zou gegeéven worden. De ministers zouden alsdan alles in liet werk gelcyd hebben om onzen eersten magisiraets- persoon niet le doen herkiezen. Zy hebben er nfel in gelukt. Men zegt nog dal hol ministerie aen M. Vilain XII11 geschreé ven heéfl; hel zou hem gevraegd hebben of hv altyd van zin was de wyziging-Forgeur te uenveerden, en in dit geval, van te willen tegen M. Cassicrs eenen anderen kandidaet stellen. M. Vilain Xilïl zou de voörslclleii van hel kabinet aenveêrd hebben, en hieruyl is zytie nederlaeg ontslaen. De Indcpcndancc zou zy ons willen kenbaer maeken wat er waer in deéze geruglen is die meer eu meer stand neémen Het feyl is allerzwaerst, er is kwestie van ministerieéle om- kooping gepoogd lot op de senaleurs toe, en hel land moet weélen waer zich aen houden. De kiescyffers van deu 27 september zyn zoodanig verplet terende vóór de ministerie party, dat den Moniteur dezelve nog niet durven aenkoudigen heeft. In de voórgaende kie zingen gaf het oflici»él blad breedvoerig de uylslagen der stemming. Dit mael houd hel eene beduydendeslilzwygenheyd. Men schryft uyt Mèclielen Z. Em. den kardinael- aertshisscliop dè twyfelagliglicden willende voorkomen die in de voórgaende jaeren opgerezen zyn ten aenzien van de mis van den Heyligen Geest, hééft besloólen dat deéze mis niet meer zal mogen gedaen worden dan vóór de schooien en kollegiën aen welke de geestelykheyd haere hulp hield. Gisteren nagt heéfl eenen brand waervan men de oor- zaek niet kent, te Haesdonck (land van Waes) de hoeve van den landbouwer Joseph Maes in assche gelegd den oogst is verteêrd geworden, maer men heéfl het vee en de meubels kunnen redden. Men schal het verlies op omtrent 2000 fr. De hoeve was dóór eene brusselsche maetschappy gewaerhorgd. Macndag lieéft de te zeer vermaerde Lola Monies, ge- wcézene minnares van den Koning van Beyeren en gekend dóór al de zotte loeren die zy heeft uytgesteéken, le Gend in den schouwburg Minard gedanst. De Gentenaers hebben er de lolle meé gehouden en ze geschuyfeld aen een oórtjen 't voer. Schryver. wedn. van Ph. Cornand, kantwerkster. Sebast. Van Den Bossche, twyndcrsgast, met Misabeih Bisschop, kantwerkster.Joseph MichieI's, kleermaeker, niet Maria Jha. Maes, naeyster. Adeline Van de Voorde, 3 j., Graenmerkt. Maria De Passé, naey ster, 19 j., Roozemarynstr. Ant. Foncé, man van Coleta Bruneau, herbergier, 70 j., Molendries. Joseph Dierick, 22 111 lloogslr. Rosalie Meert, 13 j., kontwerksler, Houtmerkt. Philippina Cornelia hier behertigd worden dank i Goeth.1., pwücul., 95 j„ Kapcllwir. Maria Van Lierde, 3 weéken, c Zoutstraetp. Antoma Peereboom, 5 j., Zoulstr. Br STERFGEVAL. Ii\ DE PASTORV, TOT MELDERT. Ten verzoeke van d'erfgenamen van wylent den eerw. lieer De Muynck, in zyn leven pastoor tot Meldert, en. door het ministerie van den Notaris MAES tot Aelst residerende, zal er Dvnsdag 14 October 1831, overgegaen worden tot de publieke verkooping van alle de Mcnbe- laire voorwerpen agtergelateu door den voornoemden overleden heer Pastoor en zich in liet pastoreélhuys te Meldert bevindende: En namentlyk, Stoelen, Tafels, Kassen, Commodcns, Buffetten, een coulisse Tafel in acajou, verscheyde Bedstoelen, Matrassen, Oorkussens, Sargiën, Tafel-' en Bedlynwaet, Koper en Tin, Stoven, Printen en eenige schoone Schilderyen, een antiek Seribaen, een schoon Caffé-service, Boomers en Glazen, eene Geyte, twee Laurierbooinen, eene qnanliteyt witten rooden en rynscheu Wyn in flesschen, Boeken, immers al wat ten sterfuuyze te bevinden is aen den overleden toebehoorende. De Yenditie zal beginnen ten 9 uren's morgens, aen liet Pastoreellniys voormeld. De koopen van 5 fr. en daer onder zullen comptant moeten betaeld worden. Voor de gone boven de 5 fr. dry maenden tyd van betaling, mils borge te stellen. N. B. De Schilderyën en den VYyn zulien rond den middag verkogt worden. jMei 1/2 palmslag, door den Notaris DE DEI N te Ninove. Onder Appelterre, 0 partyen Land en een parceel Weide, inhoudende omtrent 11 hectaren. Aspelare, G2 aren Land. i Nederhasselt, 52 aren I.and. 0 Zandbergen, 83 aren Weide. a Welle, 44 aren Land. 1 Eroudegem, 91 aren Land. Alles breeder aengeduid by plakbrieven. Instel 9 o t be 18gl_ Verblyilo Om 2 ure namiddag, by Karei Stevens te Ninove. De IIUYZEN vanwylen d'heer De Wolf-Dk Portemokt aen de Nieuwsiraetpoort zullen, by Superabondanten Zitdag, door ministerie van Notaris D'HUYGELAEBE op 23 October verkogt worden. Wy zullen laeter bree- deren uytleg geéven. GEBOORTEN. Mannelyk Vrouwelyk HOUWELYKEN. 4 6 Judocus Verbeken,'brouwersgast, met Melania D'llaens, kleenmaek- ster.Pet. Coppens, blauwverwersgast, met Thercsia Sonck, wed. van J. Bte. De Vuyst, en Judocus Meert, dagloonster. Bernard De Te bekomen aen den Prys der magazijnen by DE VIDTS- PINS Groote Merkt, te Aelst, Alle soorten van zwarte Zyde Stoffen, zoo als Satin Chine, Satyn voor gilets, Leventine, Pouls de Soie, Taffetas, Cravattes, Echarpes, etc. etc. als mede Batiste en andere Lynwaeden Servietten, Matrassen, Broek- stoffen (Coutils) enz. Alle deze Goederen zyn gewaerborgt van eerste hoedanigheyd. i)„ Benkdictus EEMAN, Blikslager rn Loodgieter D' i Igl. in de Nicuwstraet te Aelst, heeft de eer het publiek te laten weten dat er by hem te bekomen zyn alle'soorten van Lampen zoo als Carcels modérateurs enz. dat hy zich be|ast met het herstellen van Carcels modé rateurs en alle soorten van Lampen als ook met het Verlakken en Bronseren der zelve en verders met alles wat zynen stiel betreft, dit alles goed of geen geld. Door zyne gematigde pryzen verhoopt hy de gunst van een ieder tc zullen verdienen. partie de IIOUBLON, récolte de 1848. S'adresser a Bruxelles, rue Haute N° 111, de midi a 2 heures, chez M. Sporcx- Tielemans.

De Denderbode | 1851 | | pagina 3