KANDIBAETEN. WEYGERING DER MISSE VAN DEN II. GEEST. De mis van den II. Geest die jaerlyks by elke heropening der kollegién en schooien plaets heeft, is ecneti aki van byzondcrc medewerking der geeslelykheyd in 'l onderwijs van dén slael den art. 8 der nieuwe wet niet uytgevoerd zynde, hééft het geeslelyk zich moeten onthouden van eenen aki die regtstreéks de godsdienstige medewerking ineene solemniteytvan onderwys d'aerslelt, eenen aki die betrekkingen aenloonlniel lusschcn de geeslelykheyd en de geloovigen (iels waerloe de geestelykheyd allyd berevd is), maer wel tusschen de geestelykheyd en de gestigten, waer de tegenwoordigheid van den priester niet gedoogd word, waer die legen woord igheyd zelfs verdagt is, als nutteloos en schadelyk aenzien word. Gelyk men kan denken, zal dit welgegrond besluyt der bisschoppen den schoolmeester van Arras in kolère gezet hebben, maer gelyk hy er niet kon op antwoorden en daer er de hairklievery zelfs geen 'l minste voedsel vond, hééft den man zoo rap geweést door zvne Independence eene eerlooze leugen te doen uytvinden. Dit schandblad heeft te^en de geeslelykheyd van Antwerpen eene zoo domuie ais boosaerdige label uylgekraemd. Het heeft ondersteld dat den studieprefekt van 't Atheneum van Antwerpen gevraegd hebbende, of de leerlingen naer eene mis zouden mogen komen, vraegdie by niet doen moest, wyl de kerk voor iedereen is den lieer pastor zou geantwoord hebben dal ja, maer er byvoegeride dal men hun geene stoelen zou gcévenOp deéze veronderstelling, of eerder schandalige leugen, is de Indcpendancc in eene lieylige kolère vervoerd en zegtAen zulke antwoordzou alle bemerking ongepast zyn 't is genoeg zulke daedzackcn aen de familievaders te doen kennenen ze aen de overweéging van 7 openbacr geweclcn over te laeten Maer ziel hoe bekrompen en verstandeloos de foppors van Arras hunne eygene leugens bloot leggen. Des anderdags onlwaerd hebbende dat de belasting van daegs te voóren niet kon pakken, is die zelfde Indépendance komen verklaeren Dat haeren artikel van gisteren slegl is verslaen geweesten dal, als zy vcrklacrd heeft dal er te Antwerpen stoelen ge- weygerd waren, zy niel lieéft willen zeggen dal men de stoelen zou afgenomen hebben aen de leerlingen als zy, in de kerk komende, de zelve zouden genomen en belaeld Rebben Ah zoutelooze franskillionnadcwat zyt gy veragtelyk maer wat bewyst ditDat de zaeken van den Ciloyèn van Arras in soberen toestand zyn dan dat hy, om ze te verdedigen, tot eenen ellendigen sloelenoórlog toevlugt moet ncémen Doch 'lis ook een kiaer bewys hoe zeer Belgiën te beklaegen is in zulke handen geleverd te zyn.... Wy kennen den ouden moed van ons land niet meer't welk verduldig al de kvvakzalver- streéken verdraegi van eenen quidam gelyk Rogier waervan den minislerieélen Messager de Gand zelf schryftZyn be- sluerlyli leven is slegts eene aenecnschakeling van goochelaeryën, van bedrog, van verraderijen, van windbreêkerycn. Geheel zyne consciëntie is slegts eene wonde Pïï FITF'VQ ni'niste,'ieéle broodschryvers be- I roemen zieh geduerig omdat zy in vier groote sleden, de meerderheyd voor de bloedzuygerswot be komen hebben. Door de meerderheyd van vier steden, verslaen die gasten geheel 't land 1I Juyst als of de andere steden, juyst als of de gemeentens vóór niets lelden als of deéze slegts goed waren om de ondraegelykc lasten te betaelen, om de rangen van 't leger op te vullen en om overigens te dansen gelyk Brussel, Antwerpen, Gend en Luyk zouden schdyllèlenJa maer, wagt nog wal, de steden Doornyk, Brugge, Natnen, Philipviile, Thuin, Dinant, Verviers, Leuven, Yper, Kortryk, Rousselaere, Eecloo, Audenaerde, Aelst, St.- Nicolacs, lïassclt, Tongeren, NVaremmeThielt, Mcchelen, Turnhouten Dendcrmonde en dan de gemeentens zullen de handschoen opraepen en, op haere beurt, eene gedugte les aen Antwerpen, Brussel, Gend en Luyk geéven, met vertegenwoor digers naer Kamer en Senaet te zenden die niel alleen door T getal maer meest door talenten en bekwaemheden de afge- veërdigde der vier bloedzuygerssteden lot zwygen en zelfs lot opkraemen zullen dwingen. Omtrent 50,000 kiezers hebben aen de laelste kiezing deel genomen, 20 duyzend hebben tegen de vcrfoeyelyke grafbelas ting gestemd; dus is het ministerie met eene meerderheyd van 9 duyztnJ stemmen veroordeeld als onweèrdig van 't land nog te beslieren. Zullen nu de ministers eergevoel genoeg hebben, om hunne portefeuilles néér te leggen Zulks onderstellen is eene dwaesheyd, zy gelvken de katten die, wanneer zy met eenen bessen» bedwelmd geslaegen zyn, nog spartelen en rond- draelen om te blyven leévcnMoést Rogier, by voórb. op- kraeinen, hy zou nooyt in zyn geheel konnen optrekken, want er zouden stukken en brokken van aen zynen zelel blyven hangen. Den senateur de Robiaifo eene hekeling aen d'onbeschofle iidrpcndunce geévende, merkt onder andere in zynen brief op dat.de nieuwe politiek allyd eenen vi-ydag of zaterdag voor de kiezingen gekoózen hééft. Dit moet M. De Robiauo niel ver- wond ei'en, wyl de groo'lsle baezen der nieuwe politiek veélal van gedagt zyn dat om waerlyk Uberael te zyn, men 's vrydaegs en zalerdaegs moet durven vleesch eéten men moet durven vloeken, zwoeren en noch naer kerk noch kluyze gaet» Frnnskiilonsmanieien wilt men als liberaele manieren doen aenneémen maer dit kan maer pakken by verblinde slaeven by plaetszoekers, hongerige pennenlekkers en tutti quanti. De opstellers van't Verbond van Ac/ithebben de zwee ping die hun, dóór de kiezers op 27 lest, is toegediend, zoo danig gevoelig gevonden dal zy schvnen den opstel van dit prulblad aen den uylgeéver alleente willen overladen. Aldus was hel zondag opgevuld 1° met eenen hoop beledigend zeever nvt de Indcpendancc legen de buylenkiezers; 2° met een artikel uyl den Thicllcnaer, al wederom tegen de buylen kiezers, artikel dal spolswyze handelt over de folteringen der hél, over 'i vagevuer, over de doodzonde etc.; 3° met een artikel uyl h t Anlwerpsch prulblnd, pardonJSieuwsblad, het, welk zoo maer meenens verteil dat de kieztus der steden meer versland van politiek hebben dan de buylenkiezers, omdat de versie alle dagen naer de estaminets of kalfehuyzen gaen en daer de verfyning van den geest bekomen Waerlyk 't Ant- werpsch Nievwsblad moet felle liefhebbers vóór opstellers hebben, en met zulken herberg zeever is 't Verbond van Aelst gediend en vergast het zyne leézei sEr stael 4° dan een artikel in waei'in KLAER BEWEÉZEN is dat de meer derheyd van den Senaet vóór de bloedzuygerswet zal stemmen wel te verslaen, als de senaleurs naer den zeer eerweérden heere Gummarus-De Vos, uylgeéver van 't Verbond van Aelst luysterei» en vóór de pen van dien onlzaggelyken man zwigten. Nu tot daer, en patiëntie, allerkinderendag nadert, dan zal die liooge personnagie eens meester mogen speélenEgter nog een wóórd, heei'e Gummarus, en naemelyk dal wy u aen- spoóren in 't belang uwer op niets gekrompene abonnentenlysl, van noch met bel, nog met vagevuer, noch met doodzonde te spotten, want dc stad Aelst verfoeyt zulke beestighèden, vind gy hier en daer eenen Godvergeétenden kwant vóór aen- hangerdie u loejuyebt, gy zult inlgendeel 100 treffelyke chris tenen vinden die met uwe godsdienstbeschimpende vuylighe- den geene alfairens hebben. Houd u dus vóór gezegd, vóór dit mael zullen wy u deéze fa ut vergeéven, omdat wy met uwe geeslbekrompenheyd compassie hebben, maer als't nog voor valt, zult gv van de zweep krygen. Onder alle de nieuwe senaleurs die benoemd zyn, is er niet eenen welken meer antipathiek vóór M. Rogier is, dan M. Ilyp- politte Dellalaille, welken te Aelst is gekoózen. Deézen senateur scliynt vóór Magister Rogier een spook le zyn, welk den minister van binuenlandsche zaeken in alle werken, gangen en akten vervolgt, en hein zyn aenstaende eynde, (als anti liberalen minister, wel te verslaen), vóórzegt. Nu, om die vrees van magister Rogier te begrypen, moet men zich het volgende herinneren. Toen M. Dellalaille lid der ka»ner was, en MM. Lebeau en Rogier bel land ouder hunne willekeurige roede hadden, was het M. Dellalaille die den eersten in het openbaer ziel» tegen de ministers en legen hun noodlottig politiek verzettede, en uylriep in de kamers dal hel ministerie het vertrouwen des volks niet meer bezat, en de goedkeuring der kamer niet meer weërdigwas. Dezen kreet vond weérklank, en die wóórden wier- den hel doodvonnis van het ministerie. MM. Lebeau en Rogier moesten pak en zak maeken, en hun willekeurig ryk was ten eynde. Nu zyn de omstandigheden byna dezelve; liet ministerie, dóór zyne knevelaryën en zyne willekeurigheid, dóór zyne bloedzuygers-wet en dóór alle zyne onedele komediën, dóór zyne geklverkwislingen endoor zyne verhoogingen van lasten en contribution, lieélï liet vertrouwen van bet volk verloóren. Nu begrypl men, waerom Mr. Rogier van M. H. Dellafailie zoo benauwd is. Vaderlander. .-. M. Rogier, die zich niet te grootsch acht ten liuyze van ver(chut men inog uyl de kapel niel klappen) te komen, als het zyne portefeuille aengaet, hééft ziel», deézer dagen by eene kaei tekykster begeéven, om zyne bonne fortune te doen vóórzeggen. De waerzegsler hééft in de kaerlen gezien dat geene twee in a en den zouden verloopen zyn of dat liet minis terie zou om zeep weézen. Den fameuzen sterrekyker van bel gouvernement, M. Que- telet, die uieer dan 25 duyzend Ranken uytde algemeene kas, dat is, uyl de zakken der conlribuabeleu trekt om des avonds te zeggen uyt welk gewest in den morgend den wind blies, en om aen le leekenen of bel in den dag geregend of gesmoord hééft, isdoór den minister ook geraedpleégd. Den sterrekyker is de planeten le raede gegaen, en hééft moeten bekennen dat Venus niet gunstig aen Al. Rogier was, en dat den Grooten Beer voórzeyde dal eenen minister den beer ging gein a e kt worden. Slacpwandelaressen zyn ook in requisilie genomen, en hebben alle verklaei'd dat zy te Aelst eenen senateur zagen die niet gcmakkelyk was en die de ministers een aei-dig dans- ken ging lecren. M. Rogier heeft aenstonds M. II. Dellafailie herkend, en nu kan men begrypen waerom deézen senateur den cauchemar van den minister van binuenlandsche zaeken is geworden. Id. GEMEENTE KIEZINGEN—VOORWOORD. Nauwelyks hebben wy T strvdperk veriaeten waer wy, met behulp eener ontzagwekkende meerderheyd, de kandidaeten- voórslaenders der haelelyke gra('belasting, hebben verslaegen, of zie er moet al wedei'om eenen kieslogl ondernomen woiden. Dit mael is er geene kwestie van eene bedriegelyke tracnen- wel die lol verdrukking der weduwen en weezen, lot ontsluye- ring ypu alle familiegeheymen, lot verbreéking der nauwste vriendschapsbanden, tol ondermyning van 't maetscbappelyk gebouw, in de godsdienst- en vaderlandshaetende francmacons- logiën gesmeed was, dit mael, zeggen wy, is er,geene kwestie van zulk rampspoedig wangevrogl regtstreéks le bevegien; wy hebben hieromlrenl onze pligt gekweéten en den nieuwen Senaet moet het overige doen. Maer beden geld beleen wille-, keurig, een heersclizugtig en volksverdrukkend sladsbesluer te bestormen, Tgeén bier uytsluytelyk VOOR en DOOR eene party geduerende dry jaeren zyne beheersching uylgeoeffend en, onder den dekmantel van zoogezegde wyze hervormingen, twist en tweedragt gezaevd IieélT, den eenen akt vanonregt- veêrdiglieyd op den anderen stapelende. Deéze parly, die zicli met den schoonen naem van Uberael bekleed, hééft, verleden jaer, tegen den dank der 4/5 van de kiezers, dóór eene petitie de vrylieydskrenkende en volksrui- neérende wet op het middenonderwvs ondersteund; in haeren tolk, '1 Verbond van Aelst, dééd zy spolswyze al de naemen van de onderteekenaers der petitie legen de wet afkondigen en deéze naemen met de schandelykste beschimpingen bezwad deren. In de laetsle kiezing vóór den Senaet, heéiï die zelfde party hemel en aerde geroerd om de rampzalige bloedzuygers wet twee aen hangers te verschaffen, doende al wederom in Inter verslaefd Verbond twee mannen belasteren en aen den schandpaei der veragting begten; twee mannen, zeggen wy, wefke, om hunne uyimuntende hoedanigheden van geleerd- beyd, ouafhanglykbeyd, vaderlandsliefde en alle slach van burgerdeugden tot eer en luysler aen de aelstersche vertegen- woóidigingstrekkenen.de aendagt van geheel 't land op zich doen vestigen. Wat zullen wy zeggen over de willekeurigheyden vóór Aeist vernederende dwingelandy met welke die zelfdèzich zounocmende liberaele party de wet op de burgerwagt hééft on- draegelyk gemaekt Herrinnert gy u nog, geagie medeburgers, hoe onbermlierlig gy gedwongen wierd u eenen kostclykeii 1 uniform le koopen of gy konde of niet Herrinnert gy u "neg, huysvaders, hoe gy uwezoóneu of UI. zelve vóór den tuglraed hebt zien biengen omdat gy gy u niet gauw genoeg van eene kleeding vóórzien had waervoór gy u moest geneéren of waer vóór 't geld u onlbi^ak Herinnert gy u nog hoe hardnekkig gy daer uwe beschuldiging hoorde handhaeven en uwe ver oordeel ing afeysscben dóór eenen vremdeling, eenen persoon, welken gy met uw zuer zweet zoo rykelyk betaelt Herrinnert gy u nog hoe dikwils men u in de brandende zonnestraelen, lot voldoening van grillige heethoofden, dééd paradeéren en als slaeven behandeldo Ja dit herrinnert gy u nog en de mannen zelve die gy gekoózen hebt en die aldus ten uwen opzigte zyn te werk gegaen, herrinneren hel zicli ook, zy zyn in bert en ziel ovei luygd dal zy onbelioorlyk te werk zyn gegaen met van u speéltuygen van hunnen hoogmoed te mae ken.... Dit jaer hebben zy zich verdrüegzaemer geloond en waerom Omdat zy de kiezers vreesden, omdat zy voorzagen dat deéze alleen in staet zyn hel juk der parlydige kliek te vernietigen.... En dat», dit nutteloos groot getal burgerwaglen, een geheel legioen.' Waerloe dient dit anders ten zy om eere- plaelsen aen vriendekens te konnen geéven, om den budget le vergrooten en geheel de stad vóór de liberale zweep le doen zwigten.... Met een wóórd, 't is al le lang dat onze gemeynte is verne derd,'t is te lang dat zy gebukt hééft onder de willekeurige parlydigheyd der Alliancekliek, 't is al te lang dat de bevelen van de brusselsche booge hand bier slaevelyk uytgevoerd zyn geweést, er moet een eynde aen gesteld worden, onze stad moet zich ontvoogden, zy moet loonei» dat wy bier noch waelen noch uyllandsche vrerndelingen noodig hebben om ons huyshouden le doen, zy moet toonen dal zy haere eygenweêrde kent.... Want, geagie kiezers, is het u zelve niel onté'eren met waelen en franschmans le kiezen? Is het niet toonen dal er onder eene bevolking van 17,000 invvooners geene treffelyke, kundige, en bekwaeme inboorlingen te vinden zyn, als gy wederom het mandaet van u le vertegenwoordigen aen dergelyke persoonen zoud opdraegen? Kiezers van Aelst, peysl er op, de rust, de eendragten 't welzyn uwer stad hangt van uwen keus af.... In een toekomende Nr zullen wy breedvoeriger de zaek ontvouwen. Opdat de kiezers der geraaetige party het zouden eens zyn nopens den keus van treffelyke vertegenwoordigers, geéven wy hier de naemen op van 7 Kandidaeten die, in eèue voóraf- gaende kiezing dóór eene veélheduydcnde en lalryke vereeni- ging van de agtbaerste en deftigste kiezers der stad, zyn aen- geweézen als de bestgeschikle persoonen om weèrdiglyk, met kunde en onpartydigheyd onze belangen te beherligen. Zie hier decze naemen VOOR DE STAD AELST. MM. Van Santen-Van De Wiej., uyltreédeiide lid. Van Der Noot-De Vreckem, oud-burgemeester. Van Wambeke, advokaet te Aelst. Van Der Heyden, advokaet te Aelst. F. Seminck, koopman in hoppe, te Aelst. VOOR A ELST-SCHAERBEKE. Edm. D'Hondt, zoon, zeepzieder. VOOR AELST-MYLBEKE. Frans De Cock, sloóker. Sinds lang kenden wy het vast besluyt van den heer Van Der Noot, oud burgemeester deézer stad, zich van alle openbaer bestuer verwyderd te houden doch aen het dringend, aen het dikwyls herhaelde verzoek van de at'geveêrdigde der hier vermelde kiesvergaderirig, aen de aenhoudende vraegen zyner vrienden, de agtbaerste ingezetenen van Aelst, hééft M. Van Der Noot niet langer konnen wederslaen en hééft hy eyndelyk toegestemd zich als kandidaet vóór den regeéringsraed te lae ten voórdraegen. Wy hoópen dat onze geagte mede burgers M. Van Der Noot over dien akt van opoffering zuilen dank weéten en hem benevens zyne agtbaere en all/ weldenkende medekandidaelen een schitterend be wys van vertrouwen geéven.... Gelyk wy zaterdag zegden, was, in de afgeloopene wéék, den toevloed der geloovigen naer de oeffeningen van den Jubilé buylengewoon groot; thans hebben wy 't innig genoegen te mogen afkondigen dat deéze wéék dien toevloed zoodaenig vermeerderd is geweést, dat men nimmer eene zoo groote menigte volks in en rond de kerk gezien hééft, De vaderlyke sermooncn en zieltreffende vermaeuingen der Eerw. Paters Missionnarissen zyn met eene onbeschryifélyke vuerigheyd aen- hoord geworden; de versteende herten zyn vermurwd; ver- schcydene zondaers die sedert lange jaeren hunne godsdienst- pliglen verzuymd hadden, zyn weergekeerd; immers den Jubilé hééft aen geheel de stad liet waer bruyloflkleed aengedaen Gelukkige stad, die de bezoeking des Heeren niet verslooten hebt tl zy dank, deftige missionnarissen, die 7.00 ervaren en ievc- rig met dc ploegkouter van Gods wóórd den grond des herten liebt omgeroerd en tot het zaed des levens bereyd; U zy dank, vlytige biechtvaders, die u zoo bereydwillig van half nagt lot laet in den avond hebt ten besten gegeéven om de geloovige te helpen en te troosten; U zy dank, Hoogweérdigen Bisschop Vóór de liefde die gy aen Aelst loedraegten zoo vaderlyk in uwe slotaenspraek hebt doen kennen; mei een wóórd, UI. alle pries ters, die aen den Jubilé geholpen hebt, zy welgemeenden dank Aelst zal uwer herrinneren; in die gelukkige dagen hééft liet kiaer gezier. en ondervonden wat den priester is, wat hywilt en wat hy beoogt; 't is slegts als den wyngaerd gercynigd is] dat men ontwaert hoe véél vruglen er zynWelnu, arbeydeis van den wyngaerd, wy verzekeren het u, den oogst is allerover- vlocdigst..".. Verheugt er u over

De Denderbode | 1851 | | pagina 2