yi Gemeen teüdezing te Aelst. met milfeeiicn moeien bcpcpercn en dan nog, vóór eenige lioóp, op 'l bederf hunner kinderen moeien waglen.... De weerden van den Paus hebben den keilerschen Obser- wHcwr eene geheele reeks walgelyke beesligheden naer -«.■opperhoofd van d'heylige Kerk doen werpen, zoodal hel ons niel moet verwonderen dal onze bisschoppen dagelyks in dit blad dóór de modder gesleept worden. De voornaamste patroo- nen van den Observaleur zyu Verliaegben, Rogier en Frère; deéze mannen geéven dagelyks les van godsdienslpliglcn, ze- delyklieyd en Evangelie aen de bisschoppen; zy loeren aen den Paus zelf wat'by zou moeten doen om wel zyn pauslyk ambt te verriglen; zy roepen den stadhouder van J. C. lot de reden der Eeuwige 'Waerheyd die Pius IX, volgens Rogier- Yerhaeghcn-Frère, niet kent, zoodanig dat wy wel zouden be ginnen ie geloovcu dat bet ryk van den Antichrist acnslaende is. Waerloe al deéze aenbaelingen zal men vraegen En wy zullen anlwoórden dat bel is 0111 de aendagt der ouders Ie roepen op de bedriegen-dor nieuwe poliliekmanneu en op de onderwysgesliglen waermede zy l land kómen begifligeu en waervodr liet 'jaorlyks eenige inillioenen iz.al te leggen hebben. Onze stad is ook voorzien van een gesligtder nieuwe politiek, bet welk, in den persoon van Meesier Elankaerl, eenen weêr- digen voórslaeudcr der grondstellingen van Rogier- Frèrc- Yerbaegben gevonden IteéflOutlets, lel op, gy bebl daer een slaelken geboord van die grondstellingen; wy zullen er nog op terugkeeron. De zaek is beslistDen vremden lmspel hééft zich aen 't toer der studszacken vastgeklauierd gehouden dóór een stelsel van gewe|denaery en dwang wat-na n wy tol dtts verre geen voorbeeld gezien hebben, en 't géén ons loelaet te zeggen dat gemeentewet, vryheyd van stem ming, waerborg van burgerregten etc. doode letters zyn of zaeken zonder beteekenis. Indetdaed, wat hebben wy hier gehoord en gezien Luvstert, leézers Gedtterende dry a vier dagen hééft hier eenen btireel- chef uyt hel gouvernement rondgezworven; al de bediende en leveranciers van hel krygsgevangenhitys, de professors uyt de gouvernementsschoól, de leveranciers en ambte- miers der stad, de bediende van het stadhuys, de bediende en pagters der Itospieen, de bediende en pagt'ers der arm goederen, hadden allo byzondere visieten ontvangen tydens welfcepbr hun geteelcende stembillettcn waren opge drongen die uyt de kicsbtts moesten komen of't was mis. Daerï.ty hééft men eene buytengewoone neêrstigheyd en beweéging bemerkt van wege den politiekommissaris, politieagenten etc. by dé bakkers en herbergiers welke ook met een geteekend stembillet afkwamen of anders... Met een woord, dit dwangstelsel is zoo verre gegaen, dal er weynige stembillelten waerop de naemen der kliekparty" stonden uyt de kiesbus gekomen zyn die niet een byzonder kenteeken bevatten. Wy hebben onder de oogen een stembillet dóór den vrederegter, den Wael Jouret, eygenhandig gesehreéven en aen eenen kiezer besteld beginnende met deéze wóórden VOOR MY NE VYF VRIENDEN BEN IK. Verder stonden aen de kiesbus vyf inkwisiteurs Polka, Cumont, Dommer, Jouret on Brunèau welke met gieren- oogen op al de uytkomende stembillctten staerden en nota hielden van alles wat er, buyten de naemen der kandidaelen, afgeleézen wierd, zoodanig dat niet eenen enkelen ambtenaer of afhapglyken kiezer die een ge teekend stembillet had moeten ontvangen, aen die schan- delyke inkwisilie kon ontsnappen zonder dat liet gelteym van zyn kiesregt gekend was O Belgische vryheyd waer zyt. gy tiaer toe Gemeentewet, wat is van tt ge worden"! Gy zvl eene doode letter als men ziet hoe uwen geest 'verkragt word, itoe men uw uytwerksel vervdeltWy zelf hebben eene lyst in d'ltand geltad waerop wy verselteydene kenteeRens hadden opgenomen van afhanglyke kiezers die ons melde traenen in d'oogen zyn komen bekennen dat zy gedwongen waren vóór vremden haspel dien zy veragten, te stemmen, uyt vrees van vervolgd, gekwollen en benadeeligd te worden Mogtcn wy hier dieper ingaen-, wy zouden hier de eerloos- ste geweétens-verkragtingen, de strafbaerste vryheyd- seliendingen in 't licht brengen maer helaes waertoe zou liet ons baeten, 't ryk van geweld is nog niet nvt, de vrugt is nog niet geheel rot om van den steél te vallen dit is nogtans naekender dan wy of iemand misschien dénken, want 'tis van muis geweéten dat: Violenla ■munt geweld stort in of duert niet.... Doelt, met zulk stelsel, wy bekennen liet, was liet ons onmogelyk te zegevieren. Met liet mes op de keel lieéft men geenen keus, 't géén den geweldenaer wilt moet gebeuren.... Ondcrtusschcn zullen wy hier niels ten lasten van de meerderheyd der kiezers leggen, 't is liaere schuld niet, want de victorie was zeker aen de gemaetigde party had zy vry en ongedwongen mogen kiezenDe overwel diging waerover den kliekhnspe! in zvn schandblad op alle toonen zal victorie zingen, is eene tiendobbelc nederlaeg als men zal bemerken dal er, niettegenstaende al die schandelykheden, slegts eene meerderheyd van. 50 stemmen is koniien uytgeperst wordenMoed Thin, onafhanglyke party, moed dan braeve burgers, gy wéét dat gy toch in meerderheyd zyt en dal gv, by eene alge- uieené ontbinding van kamers provintie- en gcmeenlc- raeden, ontbinding die welligt vóór de deur staet, met eenen slag dien dóór de ongeregligheyd vermolmden boom zult neervellen..Moed dan, gy, byzonderlyk verdrukte kiezers, die de overweldiging van uw gehey- ligdsle regt, hebt moeten verkroppen en daerdoór als beslnerder uwer penningen hebt moeten aenstellen dien welken gy li- ver aen den schandpaal der veragting zoud vastgeklonken zien. Voor wat ons betreft, wy zyn en zullen dezelfde blyven; zoolang wy de pen koutten houden, zullen wy d'onregt- veêrdigheyd, de willekeurigheyd aentasten, de vervolgde beschermen, godsdienst en vaderland ten allen pryze verdedigen, al onze vrienden hebben vast besloóten op de bres Ie blyven, en te stryden met aenhoudendheyd en moed tot dat den algemeenen volksvyand neergeveld zy. Dat de kliek het wel weéle, zy lieéft geene gemakkelyke taek op zich genomen. D'.IS IIET EENE INTRIGUE 1)ER KLIEK Toen de kiesoperaliën in den tweeden bureau reeds verre geviico derd waren, bemerkte eenen onzer vrienden dal Smenlis, uvUreudeude lid, als scruiaieur zetelde iels wat door de wet strengelyk verblinden is. Nu is de vraeg of dit mei opgezetton wil geda'eu was om de kiezing in geval van slegten uylsiag voor de kliek, Ie kunnen vernietigen, of wel was hel eene onge hoorde domheyd van den president des bureels, den lieere 'Carolus De Wille, advokaet-schepen deézer stad In 't eersle geval waeraen wy meest geloof geéven, moet men Sinerdis zyn om zulke jauusstreéken te kunnen of durven ploegen of men' moei door de fopkvvael zyn aengedaen en al de perioden der fopzóekle bv eenen doortrapten topper gestu deerd hebben, want 't is niet anders mogelyk. In bet tweede geval spréékt dit weynig in '1 voordeel van den advokael De W ille welken, naer ruen ons verzekerd lieéft, niet eene warnte wélspreékendheyd 'IV!in eene kruymige rede voering staende hield dat dit in de wet niet staetDoch, den kiezer die geprotesteerd had, kende de wel en legde die aen den heere advokael De Wille onderden neus die, op dry seconden, merkelyk opzwol. De gedaene operation moesten vernietigd worden en de kiezing herbeginnenHiernyl volgde dat de inkwisiteurs van den cersleu bureau den lyd hadden 0111 de operation van den tweeden te komen controleéren. Laeler hebben wy vernomen dat dien list van dags te voóren bereyd was en dal ér de kopstukken slegls kennis van hadden 7.00 dat er iemand den aep der farce zyn moest.... Nu is de vraeg of den advokael De W ille, die zich zoo véél importance gééft, juysl den aep zyn moest, en als blind instrument eener intriguedienen welkers uylsiag weyuig aenbeveélend is voor eenen advokael die de wel over dit punl moet kennen. M. De W itte, waerom laet gy n zoo deêrlyk by den neus leyden? VVaermn mogl gy in 't 'gelieym van den list niel zyn? Waerom betrouw 1 gy Sinerdis die alle slreéken uyt de kalot van Janus gezongen 'lieéftImmers, M. De Witte, gy advokael, waerom ncèint gy uwen kruyskensboek der regtcn en wellen niet in d'hand óm eerst te ovcrleézén wat door den minst geletterden kiezer gewecten is? Hoe zyt gy dan schepen, provincialen raedsheer, advokael Wat zult gy op die vraegen anlwoórden Wy waglen om de zaek wat nauwer uyt te pluyzen. juuiiirui— 1 riiTYfi Als Pollia gewaer wierd dal zyne kliek- FILLIkKItiiNS. mans boven lagen, sprong by wel zes voeten boog uviroepende met eene hemelscho verzugling WY LEÉVEN NOG U ik MEYNDE DAT WY DOOD WAREN W'aerlyk Dol ka, gv. hebt aen uwen I«etsten bussel geweest die byiui op was, niaer weet man, dat by slegls vernieuwd is. Wy raederi 11 aen vóór een appelken tegen den dorst te zorgen want den grooten meester van aen de Pontslraelpoorl is een vies man.'gy hebt bet den avond vóór de kiezing ondervonden, moest hel hem eens te binnen schieten, 't zon met u niet wel afloopenWéés dan braef, beleefd en niet te moeyalagiig... Naer hel scliynt, lieéft den gespierden Dommer aen Rogier willen toonen dal by toch magt en invloed bezit en zich konde vreéken over de schitterende nederlaeg die de ministerieéle parly by de laelsle kiezing vóór den Senaet ondergaen lieéft. Dommer was in 't ministerie aengeduyd als eenen invloedrvken man die geheel 't arrondissement kon doen dansen gélyk by wilde sclmyffelen; maer als den uytslag bewees dat hy nóg geen vier kiezers par gemeente kon winnen, lieéft Rogier uytgeroepen He wel, waer is nu den invloed- hebbenden M. 'Dommer Waer is nu zyne inagt waer is nu den eerbieddien men hem lieéft toegekend Wal lieéft by nu konnen doen met zyn eerekruys, met zynen verkenssteêrt op zynen hoed Ilv laet daer op myn Ivf eenen senateur springen die my over eenige jaeren met eene neép uyt myn lood deed waggelen en in'haesle deed opkraemenOngelukkigen Dommer Hoe hebt gy dien lasligen, dien gedugten Dellafaille van myn lyf niet konnen weêren Na is M. Dommer met al zynen invloed er in gelukt eene meerderheyd in stad van nauwelvks 20 stemmen te verplaelsen Is dit nu dien grooten man Ja, M. Rogier, dit is dien grooten inan, daer uyl ziet gy dal groolhcyd niet altyd invloed gééft, en dal die grrnhryd wederom zou neergeveld zyn, bad hier geen zoo 'scliamiiyk geweld gebrnykt geweest De vrienden van den Denier-bode mogen weélen dat onze parlv hun zal indagtig zyn en hunne onafhanglyke en reglzin- nige slemming weélen te beloonen. De gepraeinde kiezers die met geweld limine stem zyn afgerukt, verdienen ook alle aen- beveéling, 'lis hunne schuld niel dal men bun't mes op de keel gezel lieéft.... Daerover zal gehandeld worden. Wat er bier veéle deftige burgers veronlweèrdigd lieéft, is het gedrag van M. Frans Irnpens. Dien lieer die zich zoo menigmael in veronlweêrdiging tegen Smerdis en Jouret bad uylgelaelen; dien lieer, dóór welken Jouret in eene openbaerc zitting van den gemeenteraed, als openbaeren logenaer isuvt- gescbilderd geweósl; dien beer die zoo dikwils gezegd hééft dat bytegen de willekeurige en despotieke aflreédende ledeiv zou gestemd en gewerkt hebben; dien lieer die 7.00 dikwils opcnbaerlyk de vervolging legen de hospicicgeeslelyken hééft geschandvlekt toen hy zich gelukkig aglle dal eyndelyk zyne oogen opengegaeu waren, bekennende dat by dóór Smerdis en Jouret in deéze zaek rnisleyd was gewéést; dien heer zeggen wy lieéft, niettegenstaende dit alles, vóór de verdrukkersparty gewerkt en gepredikt, denkende dat dit den eenigen middel was om vergiffenis van die gasten te bekomen en wederom in hunne gratie le geraekenHet gedrag van deézen beer is schandelyker dan dit van M. Van Den Herreweghe 't geéu wy in ons laelsle Nummer gelaekt hebbenMaerwaer uyl mag toch die liandelwyzc voortvloeien Eylaes in welken onnoozelen kop gaet de ambitie nestelenDe plaets van schepen is opengevallen, en zie daer bel fyn der historie Toen wy liet kiesplan der Aelslersche klubsparly ver namen, gevoelden wy dat' alle worsteling verloóren inoeyto was. De klubsparly had een praenunachien uylgevonden'tgeén aen circa 150 kiezers ia konde doen zeggen als zy seen wilden schudden, en neen als zy ja wilden knikkenZoodanig dat, had de Alliance I Piekens Smet of 7 Malrooskons voorgesteld, zy alle zeven zouden gekoózen zyn geweést Meester Flankaert is ons, gisteren avond, in compagnie van zynen toekomenden schoonzoon, eenen artikel komen brengen waerin hy ons met welsbepaelingen dreygde Hoe gcérne wy dit sluk ook zouden opgenomen hebben, hebben wy dien drinkebroer met zynen artikel wandelen gezonden oin hem zyne welsbepaelingen te laden uitvoeren en opdat wy aldus eenen sluyver aen den dpurwaerder zouden konnen laeten winnen. Wy raedeu Meester Flankaert aen van, in 't vervolg, met geene dreygemenlen ineer af te komen, want liet tegenovergestelde juysl den middel is 0111 aen de deur té vliegen, byzonderlyk als iiet kwanten zyn van den kaliber van Meesier Fiankaert. Hel Verbond gaet heden eenen artikel nvt de Grondwet, dagblad van Brussel, geéven, die gerigl is tegen eene vlaein- sche kritiek welke wy tegen de WOORDENBOEKEN SLEECKX EN VAN DE VELDE hebben in 't liclu gegeéven, waerop wy in ons toekomende Nr zullen antwoorden. Dit artikel is ge sehreéven dóór eenen 7,00 gezegden letterkundigen met naeme G. J. Dodd!!.. Wy zullen den man verwittigen dat hy eenen sleglen grond gekoózen lieéft om de gebrekkige, onzedige en laelverkrenkende werken van d'heeren Sleeckx en Van De Velde te verdedigen. Wy zullen aen M. G. J. Dodd doen zien wal schryven, redeneéren en kritikeéren is, dat daervan alles af hangt om het publiek te overluvgen, en dat eyndelyk eenen onkundigen voórslaender dóór eenen misplaelsten en onvoór- zigligen iever zynen vriend van op den kant in den gragt helpt. Nu dat de kiezingen grëyndigd zyn, hebben wy wat meer lyd om een uerken langer aen d'hekelbauk te blyven... Zoo heere G. J. Dodd, lot ons naeste N' zulde, letterkundigen man. Voorleden woensdag hoéft de plegtige uytvaert van wylen den eerw. heer De Hert, geweézen Pastor-Deken deézer stad alhier plaets gehad. Z. II. den Bisschop van Gcnd aen 't hoofd eenee talryke geestelykheyd, woonde deéze rouwplegtigheyd by. De kerk was buytengewoon schoon in rouwgewaed vercierd en droeg met weynig by 0111 den indruk dien de dood van onzen eerbiedweêrdeii herder gemaekt had, te vergrooten. Den zeer eerw. heer De Blieek, Doctor in de gods- geleerdheyd en Kanoniek regt, lecraer in het bisschop- pelyk seminarie van Gend, is, als opvolger van wylen den zeer eerweêrden heer De Hert, tot Pastor-Deken onzer stad benoemd. Wy hebben het genoegen noch de eer den nieuwen titularis te kehnenmaer naer men ons verzekerd hééft, is het eenen wyzen, voór- zigtigen en vooral geleerden man welken deézen post hoogst weêrdig is. Zyn met eene meerderheyd van 20 lol 50 stemmen tot ge meen teracdsleden gekoózen: MM. Cumont, Jourel, Lievens, Govaert, Van der Smissen, De Craecker en Smet, allen kandi daelen der kliekparty. By koninglyk bcslnyt van den 24 October, is M. C. De Pauw, kandidaet-notaris te Aelst, tot notaris ter residentie van Wichelen, arrondissement Dendermonde benoemd, in vervanging van M. Beeckman overleden. By koninglyk besluyt derzelve date, is M. Ch. Macs, kandidaet-notaris' le Aelst, lol notaris benoemd ter residentie van Denderhauiem, arrondissement Audenaerde, in vervan- gingvan M. Do Winter overleden. M. Galens, onderpastor le Melderl, is onderpastor be noentd te Oostwinkel, in vervanging van M. Loomjens die zich in het onderwys gaet toeleggen. M. Vermeulen, on derpastor te Nederhasselt, is onderpastor benoemd te Lede- berg hy word verrangen dóór M. Van Vynckt, priester in hel' seminarie. M. Van Houck, onderpastor te Ledeberg, is onderpastor benoemd te Melderl. M. De Dryver, onder pastor te Vlierzele, is onderpastor benoemd te Cruyshautem, in vervanging van M. De Smet, die in dezelfde boedaenigheyd overgaet "naer Hatnme. M. Van Houck, onderpastor te Bnggcnhout, is onderpastor benoemd le Vlierzele, en M. Boone, onderpaslor te Assenede, is in dezelfde boedaenigheyd be noemd le Buggenhout. Wy verneémen dat den eerw. Pater Dechamps, provin- liael van bet order der Redemptoristen, deézer dagen Brussêl verlaelen hééft om zich naer Rooincn te begcéven. Men leest in den Courrür de Louvain Wy verneémen met voldoening dat de erfeniswet dopr den Senaet zal verworpen worden. MM, Spitaels en Dorlodol, senateurs te Charleroy, die de wyziging Forgeur gestemd hadden, hebben aen liet ministerie gesehreéven dat zy vóór die wyziging niet meer zullen stemmen. Dien ten gevolge zal het ministerie zich moet vcrwyderen.

De Denderbode | 1851 | | pagina 2