Verkooping van Hoornen, KANADA BOOMEN, UAU De goede biadjes van ons dislrikl, voor welke hel gouver nement geld heéflhebben eenen arlikel overgenomen uyl de Jndépendanccwaerin beweczen word dat, tydens hel oude mi nisterie t er meer subsidién en premiên toegestaen zyti geweest in den lyd van slegls licee jaeren dan in de vier jaeren dat de Nieuwe Politiek aen bel roer van den slaet is, en dit in ant woord op den Journal de Bruxellcs, die het ministerie verwoe ien had meer subsidién te hebben gegeéven, sedert 12 augusty 1848, dan er in Belgién uylgedeeld waren geweest van 1851) tot 1847. Hel bewys van de Indcpendancc is een meesterstuk van liberale reglzinnigheyd, anders genoemd bedriegen*. Vooreerst liet.ministerieel blad néémt voor basis van zyne cyl'eringen, de twee slegtsle jaeren 1845 en 1846,'geduerende dewelke den hongersnood en besmeltelyke ziekten vsselyke verwoestingen aeiirigllen in Belgién. Dan hel vergeet te zeggen, dat de leenin gen aen de gemeenle-beslueren gedaen, moeten wedergegeéven worden zoohaesl hel M. Rogier zal believen. Dan nog, hel legt op MM. Malou en de Theux de 200,000 fr. loegestaen aen de kalocnnyverheyd van Gend, dewyl die ministers er slegls 25,000 van uytgegeéven hebben, en dat het M. Rogier vry stond de 175,000 ovirigen in te houden, welke hy nogtans heéfl uylgedeeld aen zyne gunstelingen. Van hel millioen gestemd in 1850 spréékt het minislcrieé! blad geen enkel wóórd, zoo min als van de byvoegende kredieten welke de kamers zullen moeten stemmen hy hei herneéinen haerer zittingen. Met op dieigelyke wyze te redeneéren, kan men ge- inakkelyk bewyzen dal 5 en 3 twintig is. En nog, de oude politiek predikte den vryen handel niel aen 1 die het uytdeelen van premién uyldrukkelyk veroordeelt. Boterkuipjc. Den uylslag der gemeente kiezingen welke komen plaels ts hebben is gekend. De ministerieéle hebben op véél plaelsen gezegepraeld. Te Gend, Leuven, Oostende^ Yper heéfl de burgery vcrloóren. Te Antwerpen, Geeraerdsbergen, Mechelen, Korlryk en in véél andere plaelsen zyn de miuistcriéle verslagen geworden. Eenen persoon van Aerseeie komt in hel arreslhuys van Kortryk opgesloólen te worden onder betigtiging van het vuer in een werkhuys gesleéken te hebben. Men doet veéle gissingen wegens eene dergelyke misdaed. liet schynt dat den daeder deézer ramp voórbedaglelyk phosforische solferstekken zou geworpen hebb n op brandstoffen opeen gestappell by een gebouw lol weéfwerkhuys dienende. Een deel der slikken op hel getouw met de gelouwen zelf zyn den roof der vlammen geworden. Men begroot de schade op eenige honderde franken. Een ander verliael is in omloop. Deé/.en brand zou enkelyk de oorzaek eener piiglige onvoórziglighevd zyn. Den weever zou zyne lamp te digi genaderd hebben om de garens zyner keling te onderzoeken. Den gemeenleraed van Korlryk hééft in zyne zitting van zaterdag laelst met eenparigheyd van stemmen bcsloóten dat «r geene slof was om over te gaen lot de vorming van het besluerlvk bureel der middelbaere schóól, de stad afziende van er eene in te rigten. De gansche bevolking van Kortryk keurt deéze beslisiug haerer mandatarissen goed. Het kollegie van openbaer onderwys, dat de stad bezit en verlangt te behouden vereenigl aen de studie der sehoólweélenschappcn eene pro- fessionneéle sekt ie. die deel van het openbaer onderw ys dal de wet van 1 juny 1851, bv het inriglen der middelbaere schooien, ten doel hééft gehad. Van eenen anderen kant zou de stad, by het inriglen eener middelbaere school, er twee van dezelfde klas bezitten die zy in hetzelfde oogwit geldelyken onderstand zou verschaffen Hel zou daerenboven in de familién oorzaeken van twist en onlusten werpen zyn. Hit kollegie van Korlryk op de wyze dat hel nu iwgerigt is, M. den abt Clement vóór principalen bezittende, voldoet ruymschools aen al de nood wendigheden, aen al de vereyschingen van den legen wóórd igen lyd. Wy willen er maer tot bewys van de talryke zegepralen deézes gestigts. Chronique de Courtrai). Verleden zondag is in het St-Janshospilael te Brussel overleden eenen ingezetenen der stad dien men beschouwt als hel slagtoffer eener moord. Tol dusverree egler hééft de justicle diisaengaende de waerheyd nog niet kunnen ver- neémen. Ziehier waerop de zaek neerkomt Twee of dry dagen na de septemberfeesten had Ant.-Jul. Willems, oud 45 jaeren, juweliar by zyne moeder in de Amigo- straet wooncode, zich 's avonds bevonden in eene herberg der omslreéken van de Laekenpoort, in het gezelschap van eenen persoou met naem Janssens, wiens leven verre is van vry te weézen van alle berisping. Janssens, vóór deézen hovenier jn hel gaslhuys der infirmerie, is bekend als eenen sleglen kerel. Nu, Anloine Willems en Janssens waren zeer lael by een jgebleéven, en den eerstgenoemden bevond zich in eenen vol komen staet van dronkenschap. 'S amjerdags, in den zeer vroegen morgend, wierd hy in eenen beweenelyken slaet op den publieken weg gevonden. Den ongelukkigen had slagen van eei) nypend luyg op het hoofd ontvangen, en een zyner handen droeg insgelyks hel spoór eeoer zwaere verwonding. Willems ondervraegd zynde, kon geene inlichtingen geéven over hel gebeurde hel was als of hy uyl eenen droom ontwaekte, en tot hel oogenblik zyner dood, die na verloop van dry weken gebeurde, kon hy niets hekend maeken. Alleenelyk herinerde hy zich in slaet van dronkenschap in het gezelschap van Janssens bevonden te hebben. Men had hem beroofd van zyne horlogie en zyuen halsdoek; ten minste droeg hv die voorwerpen uiet meer op zich als inen hem opnam om hem naer het hospitael te draegen. Eenige dagen laeler wierd Janseens aengehouden ayl kragt van een maudael van den onderzoekenden magistia 't. Onder vraegd zynde, verklaerde hy onbekend te weézen met hetgeén was overgekomen aeu Willems, die hy by het uylgaen van eene herberg by nachlte had veriaeten na dat bcyden veéf gedronken hadden. Wat er van zy, Janssens is in het gehcym gevangen gezet en bevind er zich nog. Een allertreurigste ongeval hééft, woensdag laetst in de gemeente Ardoy, eene gansche familie in de diepste droefhevd gedompeld. Ziehier wat er gebeurd is. Den genaemden Louis Van Dacle, jongeling van 21 jaeren oud, was naer gewoonte, van den vroegen morgend, met zyn peërd naer den akker gegaen ten cynde eene parlye land te volploegen. Daer hel peërd naer zyuen zin begon wal traeg te gaen, heéfl hy een wisken genomen om hetzelve daermede nu en dan een slagsken te geéven om het wal gauwer te doen YOÓruylgaen. Ongelukkiglyk hel peërd, dal nooyl geene slagen heéfl willen verdraegen, heéfl met zyne twee poolen agler- uylgeslaegen en den ongelukkigen op het hoofd getroffen waervan de schedel gansch verbryzeld is. Toen men by hem gekomen is, gaf hy nog eenige teekens van leven, en eenen priester die acnslouds kwam toegesneld heeft hem nog het 11. Olyssel konnen geéven. Woensdag is te Beaufort een treurig ongeval gebeurd. Zekeren Seigneur was bezig met de lykklok te kleppen, als den klepel los ging, en dóór de zoldering viel op hel hoofd van den armen klokluyder, die by den slag dood blééf. Den onge lukkigen was Vader van vyf kinderen. In hel verslag over hel besluer en den toestand der zaeken der stad Tui nhout, treffen wy eene opmerkensweërdige hyzonderheyd aen, nacmenllyk dal de bevolking deézer stad op 31 december 1847, juysl zoo groot was als op 51 december 1830, 14,577 zielen. Zou dit wel ooyt in eene stad van den geheelen aerbodem hebben plaets gegreépen Eene vrouw der volksklas komt te Parys van haer een-en- derligslc kind te bevallen. Zy heéfl er maer 17 in het leven behouden. DFA cc fopt en DL'YKEn.Onlangs bczogl eenen ryken Engelsch- man het dorp Asuières by Parys. Nadat hy met zeer véél belangstelling al de bad- en zweminrigtingen diër plaels h; d bezigtigd, knoopte hy met twee lieden, die in dezelfde herberg waren, een gesprek aen over het zwemmen en het duyken. Hy beweérdc vyf minuelen onder water te kunnen blyven, en toonde zich bereyd, toen zyne toehoorders hem niel wilden gelooven. hel hen te bewyzen. Zoo gezegd zoo gedaen. Den Engclschman liep naer den oever, ontkleedde zich en ging te water. Hy duykle en na verloop van zes minuelen kwam hy weder boven. Wel, zoo dagt by by zich, wat zullen dié Fransche verwonderd zyn. Doch toen hy hel water uyl zyne oogen geschud had en naer den oever gezien had, was de verwondering aen zyne zyde. Hy zag naemelyk niemand en zy, die hem bewonderen moesten, waren verdweénén. \Na :r mogen zy gcbleéven zyn vroeg hy zich zeiven af, misschien hebben zy gedagl dal ik verongelukt ben en zyn hulp gaen roepen. Die dwaezeriep hy uyt, ik had hel nog véél langer onder water kunnen uylhouden. Waerom liepen zy dan weg? Deéze vraeg wlprd beantwoord dóór hel gemis van zyne beurs, zyne horlogie eó zyne kleederen. waermede zyne bwonderaers op den loop waren gegaen. Den Times behelst de volgende zonderlinge advertentie <c De regeéringen der wereld worden verwittigd, dal F. L. P. Fogg, in Shcakes peare-Vault, te Stockport, bereyd is, de middelen en de wyze te leveren, om in alle wélkdanige landen de orde en de welvaert te herstellen, zonder de zéden, den godsdienst en hel geloof der inwooners te krenken. Prys der uyt legging, de kosten niel medebegreépen, 100 ponden sterling (2500 Ir.) De lessen van sir Fogg zyn in evenredigheyd van hel onderwerp en van haere toepassing uiet duer evenwel Iwylelen wy, of hy leerlingen zal krygen. FRANSCHE REPUBLIEK® Parvs, 27 October. BENOEMING VAN HET NIEUW MINISTERIE. Het -ministerie ie evndelyk benoemd. Den Monilcur kondigt de volgeude lysl af MM. Tiburce Tlmrigny, by hel inwendig Turgot, by de buytenlandsche zaeken Corbin, prokureur-generael te Bourges, by de justitie Leroy de Saint-Arnaud, by den oorlog Lacrosse, by de open haere werken Xaveer Casabianea, by den koophandel Karei Giraud, by bel openbaer onderwys Fortoul, by de zeemagt Blondel, inspecteur der linanliën, by de finanlién. M. De Maupas, prefekl der Hooge-Garonne, is lot prefckl van politie benoemd. In dit ministerie, zyn er maer dry leden die deel van de Wetgcévende Vergadering maeken, te weéien, M. Lacrösse, die eenen der ondervoórzitlers is, M. Casabianea en M. Fortoul. Hel volgende geval verbaden wy wal breedvoerig, op dat de kooplieden |en winkeliers tegen de uyterlyke houding, sehoone kleederen, welspreékendhevd, enz. van vremde ka lanten op hunne hoede zouden weézen. De bedienden van den heer M. N., koopman in cachemire, in de Richelieu-straet te Parys, zagen in den voormiddag van den 20 Sept. eene jonge dame die hunnen koslbaeren winkel binnen slapte en die dóór eene voedster, welke in haere armen ecu nog zeer jong kind droeg, gevolgd was. Men biedt die agtbaere voedster, als ook aen mevrouw meesteresse stoelen aeu. Daer na vraegl de laelstgenoemde om eenige der kosle- lyke caehemiren shawls van indien te zien. Nadat zy er ver- scbeyde bezigtigd had, kiest zy er twee der schoonste en kostelyksle uyt, van deu prys van 1400 fr. ieder. Terwyl men dezelfde zorgvuldig inpakte, sleékl zy de hand in den zak; naderhand zegt zy op eene zeer natuer'lyke wys; Oh ik heb myne portefeuille vergeélen.... Zie hier Marie den sleutel van myue secretaire, gy zult op de regter zyde in de tweede schuyf twee portefeuilfen vinden; neéra de minste en breng my dezelve spoedig..,. Draeg nog dat pak met die shawls mede en haest u; want gy ziel, ik wagt u hier af.» De voedster néémt de shawls en sleutel mede en verdwynt. Reeds was dezelve eene uer vertrokken en men zag haer nog niet wederversehynen. Ach God riep mevrouw uyl, na eenige onverduldige teekens gegeéven te hebben, ik ben zeker dal die zottin het meubel niet zal hebben kunnen openenHebt de goedheyd, myu- heeren, mynen ecnigen zóón te bewaeken, ik wil gaen zien waer zy schuyll en in tien minuelen ben ik terug. Op dit gezegde verlaet zy den winkel, haereu zoóu in de handen van eenen diër bediende laetende, die wcynig te vreden schéén over die koslbaere vragt. Wel haest word hel kind wakker, en rond zich ziende, begint hel uyl al zyne kragten te schreeu wen. Te vergeefs poogt dien bedienden hel kind te stillen, het geschreeuw wierd meer en ineer hevig. Wel haest volgt de onrust op de verwondering, men ging de moeder aglervolgen om haer te ontdekken, toen plotseling eene ween end e moeder vóór den winkel stond, zy luyslerl en onlwaert hel gehuyl van haer kiud en roeptMyn kind inyn kind ik erken het, hel is myn kind Op dit gezegde treéd zy hel buys binnen, zy val hel kind, hetwelk geduerig in de armen van den be dienden schreeuwde, en dataenstonds op hel zigl zyner moeder verstilde en zweég. Men vertelt, en die waere moeder legt uyt, hoe zy haer kind in het paleys der Tuileriën twee ueren te voóren was ontnomen geweest. Hel magazyn van den heer M. N. vind zich heden van twee zyner beste shawls beroofd, en dal, zonder de minste belaeiing. Men heéfl er de policie aenslonds kennis van gegeéven; maer lol nu toe hééft men die gewaende moeder met haere beleéfde voedster nog niet kunnen ontdekken. De politie van Parys, hééft eenen zeer gevaerlyken opligler ol afhaelcr by de kraeg geval. Den kerel was gewoon in den eenen of anderen winkel goed te bestellen vervolgens dééd hy het wegvoeren, onder begelyding van eenen knegt, dien hy in hel een of ander buys bragt, en onder het een of ander voorwendsel alleen liet, terwyl hy lani's eenen trap wegsloop, en hel goed, dal op eenen stootwagen op de straet stond, naer eldeds dééd voeien. Den kerel is zekeren B...., had vastgezeten, en was los geraekt, bewegende zekeren D..., zyn gevangbockje tegen het zyne te verwisselen. Deéze nuin- merverwisseling is eerst laeler ontdekt geworden. DOOD VA-V DE HERTOGIN VAN ANGOULEMEN. Den 19 deézer is overleden te Frobsdorlf, in Oostenryk, Maria Theresia-Charlotte, dochter van Lodewyk XVI en van Mar.e-Antoinelle. Na iiaeren vader, haere moeder, haere moey Elisabeth op hel schavot te hebben zien opbrengen, en haeren broeder te hebben zien overgaen in een kot, wierd de ('o hier van Lodewyk XVI, die alsdan 17 jaeren oud was, op het cynde van 1805 uytgewisseld aen de oostenrykers legen den conventionnclen Camus, Lamarque, Quinette en Bocal, krygsgevangenen, en legen Bcurnonville, oudmi- nisler van oorlog, die dóór Dumoriez overgeleverd was geweést aen den oosteurykschen generael Clerfail. BURGERLYKEN—STAND. GEBOORTEN. jj >5 IIOUW* ELY KEN. Petrus Joannes Pots, wedn. van Maria Joanna Schoonjans^ daglooncr, met Maria Cath. Ilerreinan, uienslmeyd Angelus. Alb. Ruelens, twyndersgaslmet Sabina Van Keymeulen dienstmeyd. Dominicus Van Rossen, wedn van Jndocus D'llondt, weéversgasl, met Melanin Vlaeminck, wed. van Fran- ciscus Pauwels,nacysler.Desire Van Melkebeke,. briefdraeger,. met Maria Tlier. De Neef, naeysler. OVERLEÉDENE. Emilus Joannes Ileylenbosch, 2 1/2 j., Windmolenslraetje.— Maria Judoca Eeman, 21 j., kantwerkster, Gendschestract. TE OTTERGEM EN YLLERZELE. Do Secretaris SCHOCKAEUT, zal op woensdag 5 November 1851, WO koopen Kanadas, Wilgen, Pope lieren, Abeelen, en Eyken hoornen te Otlergem wyk Beelenran Sport Yisschei siraetjen en te Ylier/.ele wyk Katlenbosch. De vergaderplaets /.al zyn Ie Otlergem wyk Beelenran. VERKOOPING VAN EXTRA SGIIOONE TlK EROSDEGEM. De Secretaris DE RYCK, zal ten verzoeke van d'lieer Van den Steene, openbaerlyk verkoopen op den Donder dag 13 November 185-1 te beginnen om 8 uren 'smorgens, 80 koopen aldersclroonste Kanada BOOMEN, nreest al van 2 a 3 meters dikte staende te Erondegem aen den Spoorlbosclt zeer naby den grooten Steenweg van Brussel op Gend. REVGSTEKIIYG TE PEÈRD, IN DE GALOP. Op zondag 16 November 1851, lerr 3 uren namidag, zal er eene luysterlyke RINGSTEKING plaets hebben, op de plaest ter fierberge van Sieur Jacob Dcvm, te Denderleeuw. De Prt/zen zullen beslaen uit 1° Eenen Engelsclien 7.ADEL, terwaerde vanfr. 40-00 2° Eenen TOOM. 15-00 3° EenCRAVACHE.05-00 4" PaerSPOOREN04-75 5" Twee llessclten Wyn vóór de voorste komende. Den Inleg zal zyn twee francs per Ruyter. De insclrryving zal plaets hebben van 12 tot 2 uren namiddag. Naer ne Ringsteking zal er eenen Soupé gegeven worden vóór de Ruyters. Den Secretaris. Alb. DE BOOM. Den President. F. VAERMAN.

De Denderbode | 1851 | | pagina 3