ZONDAG 9 NOVEMBER 1851. ZESDEN JAERGANG.— Nr 269. AELST, den 8 November. DEN MESSAGER VERHAELT HET VOLGENDE GEVAL Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening'van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 Ir. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een'geheel jaer insehryven. ntogcn alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien iemand regtveérdige klaglen of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen beeft, by mag op ontte onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- uen Verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad. zal CUIQtlE SUUM. verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De nacincn der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèrcn mede te deelen, zullen geheyin ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene siukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Wen word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden De redactie van dil blad gelast zich met al wat den druk aeugaet. NOTARIALEN art gepasseerd te tongeren DEN 18 OCTOBER 1851. VAN DE ONZE DEL YKI1EYD IS MAER EENEN STAP TOT DE VALSCHHEYD. Dit is 't geen men mag verwagten van een ministerie '1 welk slegls door inlriguen kan beslaen en vóór 'l weikalle middels «oed zyn als zy maer strekken om aen T schotelken te blyven. Men hééft gezien boe schandelyk de minisierieéle party zich te Brussel gedraegen heéfl mei op haere kandidaetenlyst vóór de kiezing van den Senaet, M. Van Muyssen le stellen, hy die dóór eene geraektheyd doodelyk getroffen, in eenen stervenden toestand verkeerde. De minisierieéle party heéfl geen opzigt gehad noch voor de eglgenoóte, noch vóór de familie, noch vóór de openbaere zedelvkheyd.... De party kon geene andere kandidaeien vinden, en dan, schandael op of schandael neer, de zaek moesl er dóór en de meerderheyd der brusselschc kiezers slemden vóór eenen man die welligi nooyl hel gebruyk zyner zinluygen meer zal hebben.... Welnu, de minisierieéle kliekparty komt dan het schandael vernieuwen; M. Van Muyssen is volstrekt onbekwaem in den senaet te zelelen; nogtans den groolen dag der beraedslaging nadert, al de kragien moeien ingespannen worden om tydelyk de schandige bloedzuygerswet dóór le slampen, er mag dus geenen tyd verloóren worden om eenen minislerieélen ja-knik- ker le vinden..., Maer wat gedaen, M. Van Muyssen lééft nog, doch zyne long geraekt zynde, kan hy niet spreeken om te zeggen dat hy bet mandaet niet aenveêrd; zynen region kant is geheel dóór de geraektheyd verlamd, en dus is 't hem on- inogelyk te schryven..... Wat gedaen De Tribune dc Liége gaet het ons zeggen cc Zoohaest het gouvernement wist dat er geene hóóp was M. Van Muyssen naer den senaet le konnen doen voereil, hééft bet M. Verhaeghen, president der Volkskamer, ('t is wel eervol vóór Belgiën den president zyner welgeévcnde kamer als knegt voor de vuyle kommissiën van Frère-Bogier yte zien loopen) (1) M. Van Schoor, kwesteur van den Senaet benevens eenen doctor naer Tongeren gezonden. Er wierden dan slappen aengewend by de familie van M. Van Muyssen opdat deéze hein zou aengespoórd hebben zyne demissie le yt geéven. Er wierd geantwoord dal M. Van Muyssen in d'on- y> mogelykhcyd was eenig bcsluyl le neémendat zyne geestvcr- mogens geraekt waren zoo wel als zyne long en regie hand. Maer MM. Verhaeghen en Van Schoor zegden dat er slegls kwestie was van eene kleyne formaliteyt die den toestand van den zieken noodzaekclyk maekle, en gevraegd hebbende 3» om M. Van Muyssen te zien, wierden zy mei den doctor by hem geleyd zy konden van den zieken niets anders dan eenige teekens en geen enkel wóórd bekomen Nogtans wierd eenen notarialen akt gepasseerd der verklae ring dieM. Van Muyssen zou gedaen hebben dal hy naemclyk hel mandaet van senateur niet aenveêrdde...... 'T is den Obser- valcur die er 't publiek van onderrigt't is M. ff. Vricndls notaris te Tongeren, zegt dit blad, die daertoe geinslrumen- teérd hééft den 18 October 1851. Dien aki vervat de vcrklae- ring die M,. Van Muyssen zou gedaen hebben, iuydcndeais volgt: Den welken heéfl qcrklacrd dat de herstelling zyner ge- zondhevd vereysehte dal hy zich van alle bezigheyd onl- boude, hy zich in d'onmogelykheyd bevind hel niandaet te aenveêrden van lid des belgisclien senaets, géén het kieskorps van Brussel hem op nieuws den 27 September komt op te draegen, dal hy dien ten gevolge liet gouverne- t> ment verzoekt in zyne vervanging dóór eene nieuwe kiezing te vóórzien Den akt luyd dat den declarant niet geleekend heeft omdat bv YERKLAERD 11EÉFT niet te konnen teekenen ter oorzaek eéner geraektheyd Volgens dien akt heéfl M. Van Muyssen zich moeten uyt- drukken maer hoe is T mogelyk eene zoo lange en wel uylge- legde VERKLAERING te doen als men niet spreeken kan Dit is teenemael legenstrydig met de inlichtingen die 1 luyksch blad gééft. Dil word nelelaglig en ernstig, eenen dóór geraekt heyd 'getroffen gansch verlamden mensch welken men vóór eeuen notaris redevoeringen doel uytspreéken, terwyl de familie vcrlilaerl dal liy in d'onmogelykheyd is eenig bcsluyl te neémen dal zyne geestvermogens zoo ivcl gcraekl zyn dan zyne long en regie hand Dit alles is onverslaenbaer en 't zou in 't belang van den notaris De Vriendls zyn dat er een regterlyk en parlementair onderzoek gedaen wierde opdat den senaet en de publieke zedelvkheyd" zouden verzekerd zvn, of, op het lydsiip van gewaënden aki, M. Van Muyssen de redevoering beeft konnen doen die den aulenliekcn aki hem toekentAlle die tegen- spraeken moeten opgeklaerd worden Maer 't geen de zaek nog aerdigev doet voorkomen en 't géén nog meer aen eene crimineéle intrigue doet gelooven, is 't vol gende ons dóór den Messager des Cliambres medegedeeld Over eenigen dagen reysden dry persoonen langs den yzeren weg T waren MM. Verhaeghen, president der kamer, Van Schoor, kweslor van den senaet en Thys, doctorzy kwamen van Tongeren. M. d'Udekem, oud-senateur verwagtte met ongeduld zyne vrienden op hunnen doóriogl aen de statie van Leuven. By óe aenkomsl van bet konvoy, ontstond er van wederzyds een levendig gesprek, men lluysterde en foeffelde,en M. den president der kamerzich naer M.d'Udekem bukkende zegde hem half luyd Alles is af gedaen, wy zillcn u met licl sluk in den zakAh goed I 't is zeer wel,, lot wederziens, antwoordde M. d'Udekem Dit gesprek weynig verstaenbaer vóór die 't gebeym der (c gespeélde komedie niet kende, is beden zeer klaer en bewyst dat alles voorop gemoezeld was. Zie daer hoe M. Van Muyssen vrywüliglyk zyne demissie (c gegeéven hééft en hoe M. d'Udekem hem gaet vervangen Hebben wy gelyk te zeggen dat M. Verhaeghen, president der liberale associatie, eenen volksleyder is?.... GEVOLGTREKKING. Indien den autenlieken akt eene valsche verklaering inhoud, waerom zou 't ministerie lol dien gevaerlyken middel toevlugt genomen hebben Dit is gemakkelyk om verstaen, er moest een noodig getal jaknikkers zyn om de bloedzuygerswet vóór dry jaeren le doen doórgaen, en men is van zin in den senaet mei dien voorstel le beginnen om te zien of er middel is van aen de portefeuille vaslgeklauterd le blyven. Er moest dus eene demissie zyn vóór de opening der kamer, (want als de kamers nicl zelden mag de demissie aen den minister van 't inwendig gezonden worden) geduerende de sessie zyn hel slegls de kamers die 'l regl hebben hel ontslag hacrer leden le ontvangen en er over te beslissen vóóraleer er lot vervanging mag overgegaert ic or den Indien M. Van Muyssen onbekwaem is zyne demissie le geéven, noch in stael eene verklaering of toestemming te geéven, dan beslaet er noch demissie noch openstaende plaets en 't gouvernement hééft T regl niet hel kieskollegie byeen te roepen om tol de kiezing van eenen senateur vóór Brussel over le gaen. T is een geval waerover 'l gouvernement niet kan noch mag beslissen, 't is 't regt van den senaet alleen. Indien M. Van Muyssen weézenlyk onbekwaem geweest is van de verklaering le doen die in den notarialen aki vermeld slaet, is de vraeg of er niet 1° eene schriflvervalsching beslaet <1 ie volgens den penalen wetboek strafbaer is2° een misbruyk van niagt van den kant des ministeries? Den senaet hééft hier eene zwaere pligt te volbrengenhy moet een onderzoek beveélen, dë~regien der wetgeéving en d'opeubaere zedelvkheyd vereysschen zulks dringend DE TROON- OF KROONREDE. (1) Doch M. Verhaeghen is aen iulke kommissiën <;rwer<(l,'t wns br Verlcd n dvnsdag zyn de welgeévende kamers plegtiglyk ook. die de jeuden pen aen den sedebedertemleB tugeóu SUE hééft dóór den koning geopend. Z. M. heéfl eené redevoering uytg'e- geireescw- j sproken die men noemt de Kroon- of Troonrede, waerin den wensch uylgedrukt word dat de inlandsche mocylvkheden welliaest mogen eyndigen verder dal koophandel, nvverhcvd en landbouw in zeer voórspocdigen toestand verkcerên dat de wet op de openbaere liefdaedigheyd welliaest aen de kamers zal voórgedraegen worden' zonder dat er T minste gerept zy op wat gronden dil ontwerp berustende iseyndclyk dat ónze burgerwagt voortduerend blyken geéfl van den besten vadcr- landschen geest De Belgen moeten wcéten dat de redevoering die in zulke omstandigheden uylgesproken word, verre is van 's konings werk le zyn, 'l zyn de ministers die ze aeneenstooien en zich zelve daeriil zoo véél en zoo luttel bewierooken als zy goed vinden 't is daerom dat noch koning noch ministers de veraniwoórdelykheyd van dit document op zich neémen en 't zelve, onder den naem van Iiroon- of Troonredein T publiek werpen als 'l werk eener machien aen 'i welk men doet ver- rigten volgens men noodig heéflWant, is het niet waerlyk de natie beschimpen van te zeggen dal nyverln yd, koophandel en vooral den landbouw in den voorspoedigs ten locstand verkeerenOp dil Jactsle gaen wy den oflïcieélen Monilewr eens zelf hielen antwoorden en 'l publiek laclen oórdeelen TAFEL der beweéging van den handel geduerende de negen eerste maenden deèzes jaers. Wy neémen uyt dezelve de cyfersover icel/ie in betrek zyn met denlandbouw: INGEVOERD UITGEVOERD Hoornbeesten, kalveren uytgen. 15,240 hooXd. 0,105 hoofd. Schaepen en lamineren. 20,058 hoofd, (geene.) Tarwekil. 52,250,814 kil. 0,000',227 Rogge17,004,550 012,200 Haver5,007,255 10,475 Boonen 2,570,574 10,080 Gerst en sukrioen. m 10,075,954 9,201 Meel en zemelen 1,080,015 285,211 Aerdappelen. heet. 140,025 heet. 42,719 Men ziet dal den invoer véél grooter is dan den uvlvoer, niellegenstaende het ministerie het tegeristrydige vóórzien had. Hel zelve heelt allyd verzekerd dal onzen verkoop in Engeland van jaer tol jaer ging aengroeyën' en dal hy verre de aenkoopen ging overlrellën. Maer liet legenstrydige heéfl plaets gehad. Onzen verkoop verminderd voórnaeinelvk in Engeland, en den invoer in Belgiën vermeerderd geduerig. Hel is daeruyt vóór hel meeste deel dal den sleglen toestand van den landbouw voortkomt. Men zal den zeiven niet verbeteren met medalién en beéldekens aen de landlieden uyt te deelen. Al gaf men aen eiken landman zyne inedalie, de onbepaelde mededinging van de vreuide zou daer voor niet laeteu hem uvtcrlvk nadèelig te zyn. De fabrieken nyverheyd waervoór inen véél meer bezorgd is, krygl van alle kanten siibsidiëu, premiën, medaliën en zelfs eereteekens, maer daerom laet zy niet van eene tol- bescherming le genieten van 50 lot 150' ten honderd op de weerde waervan zy in bezit is. Den landbouw vraegl noch invoer noch uvlvoer verbod, hy vraegt ook geeiie bescherming, hy vraegl «uaer «le tolgelykheyd. Men wevgerlmet hardnekkighoyd denzelven regl le dóén, men vaerl voort in de schreeuwende foppery waervan hy sedert vier jaeren het slagtoffer is. ~\f Aïlï H'4 Verbond van Adst had. op den dag der kiezing, een logenagtig schrift uylgegeéven waerhv gezegd wierd dat de kandidaeien der bedaerde party besloólen hadden dc presemie-geldon weer in voege te brengen indien zy gekoózen nierden..... Tegen deéze lafhertige leugenlael proieslcéren wy, want daervan is noovt spraek geweest; integendeel al onze kandidaeien zouden de al'scliaffiug der presentiegelden gehandhaefd hebbenNu zondag, na de kiezing, komt het schaudbiad der Alliance zvn wóórd herroepen en zeggen dal M. Van Santen-Van de W iel alleen vcrklaerd had die afschaffing te handhaeven... Schande- lyken logenaer, gy hebt dus de kiezers bedroógen en M. Van Santen gelanterd.... Maer wy zeggen liet u nog eens, geenen onzer kandidaeien hééft ooyt gedagt veel min ge>proken van de herinvoering der presentiegelden... Dit is eenen schandi^ea kieslisl geweest waermede gv veel kiezers bedroógen heb!....... Over dry jaeren eer de mannen der Alliance aen het stadsbestuer waren, beloofden zy ook gratis te dienen maer nauwelyks waren zy op het siadhuys gezeteld of die ver bi men

De Denderbode | 1851 | | pagina 1