MM* iKarjüA'. Onze onpariydigheyd verpligi ons den volgenden brief op te ueémen. liaellcrl, 20 Noveinb. 1851. Mynheer den Opsteller van den Dcnder-bode De onkosten die Belgiëu, om eenige industrieélen deel te laelen neénien in de tentoonstelling le Londen, zal moeien betaelen, zullen beloopen lol 150,000 IV. Zoo men ziel is deé/.e som niet gering, en de conlribuabelen diedeéze somme zullen moeten opbrengen, zullen meer dan eens vraegen wanneer zy hunne vyl'-l'rank-stukken by den ontvanger moeien draegen, welk nul en voordeel Belgiën nvt die tentoonstelling heefl gelrokken Dit nul en voordeel zyn nog zeer raedselachlig, en meer dan eeueu persoon die verder ziet dan zynen neus lang is, is van gedacht dat, voor Belgiën de lenloousleliiug le Londen meer schade dan voordeel zal hebben opgeleverd. Dynsdag morgeud gingen ecnige porsoonen le Brugge langs de Sleenslrael naer de sialic, om met den Ireyn van 8 ueren 55 minuelen le vertrekken. Onder deéze persoonen be vonden zich eenen heer en eene dame in gioolen rouw. Eens klaps wierd de schaer door eene wolk van wit slof omgeéven, en den zwarten heer verdwynl voor aller oogen. Toen de wolk 1 wat verdund was, belast en onderzoekt zich elk; men zoekt naer den zwarten heer, en vind deézen onder eenen grooteu meelzak. Eenen bakkersgasl was de schuld van dit alles; want den gemclden zak door de venster uytschuddende was den zak dóór den wind opgezwollen, uyt des jongens handen ontsnapt, en over den zwanen heer gevallen, die er geheel was inge- kroópen. De reyzigers elkander beschouwende, konden zich niet onthouden van lagchen; want allen waren hagelwit. Men besloot in een nabuerig buys le treéden, waer men elkander een kwartier uers borstelde en uylklople. Maer toen men aen de sialic kwam was den ireyn vertrokken, en de reyzigers had den gcenen anderen troost dan den lompen bakkersgasl le verwenseden. Sedert eenigen lyd zyn er in veéle milliiaire bakke ryën ovens ingevoerd volgens hel systeem van Davcux en Colsou, dal is, waer in men kooien in pluets van hout brand. Zie h er welke uylspaeringen men met die ovens verkrygt Vóór den gang van twee ovens aen vier baksels, elk van 225 brood en of 1800 vóór de twee, gebruykle men vóór 27 fr.-40 centime!) houI -Nu krygi men denzelfden uvlslag met -i fr. 22 c. stcenkoólen. Dus lieéfl men eene uytsparing van 25 fr. 20 cent. of meer dan 80 p. c. Eergisteren i den heer Lenaerls, deurwaerder in het ministerie van juslicie, dóór eene geraeklheyd overvallen in hel hotel vau hel ministerie zelf, en dood ter plaets gehleéven. Den dag van de uytdeeling der belooningen aen de fabrie kanten in hel llerlogelyk Paleys, is aen verscheydene werklie- deti, draegers van inkomkaerljes, den toegang geweygerd, ouder voorwendsel, dal zy niet betaemelvk «gekleed waren zy droe gen eenen kiel. Die werklieden hebben in eene vergadering hesloóten, by den minister van binnénlandsche zaeken eeue klagl in te dienen, en dal de depulatie, die gehoor zal vraegen, in kielen zal gekleed zyn Men schryfi nvt Brugge, 18 nov. Noovt hééft men Ier merkt meer peèrden gezien dan op deéze van zondag laelsl- leden. Ook zyn dezelve hyna vóór niet verkogt geworden. Er waren weynig vremde kooplieden en degeéne die er waren, hebben wcynige zaeken verrigl. Aen de [iryzen dat de jonge peèrden verkogt zyn, is het onmogelyk voorden kweekcr uyt zyne onkosten le komen. liet gouvernement in plaets van den kweeker aen le moe digen en ie beschermen, doel juysl het tegenovergestelde Wanneer er peèrden voor hel leger noodig zvn lael. hel dezelve in Duylschland en in Holland knopen. Zy kosten alsdan wat meer, maer zyn in evenredigheyd niet beier dan onze peèrden. (Standaerd.) Den Mnn'Ucur kondigi de wel af, «ie bet departement van binneulandsche zaeken een bykrediel van 55,000 fr. apeul vóór de onkosten voortspruitende uyt de tentoonstelling van Londen. Eeueu vleesehhouwer van Leupeghcm, doet in <lc audenaerd- sehe gazellen aenkondigen dat hy beste rundvleescli aen 52 cenlimeu den killogram verkoopt. -Men verzoekt ons T volgende op le neem en M. Vielor Losse, reeds voórdeelig gekend, komt le Brussel in de rue du bois suuvage N" Ui, agler St. Gudula kerk, een tafelhuys le openen, waer men op alle ueren van den dag aen zeer gemae- ligde prvzen alie sóórten van spvzen zal vinden. Op de dagen dóór de II. Kerk voórgeschrecven, zullen er geène diners van vleeseh of andere verbondene spvzen worden toegediend.... Den beer S. Van Tierrewege, pastor van Adegem, is lot pastor te Caprvckc benoemd. Hergemeentebestuer van Brussel heeft M. Stallaerl, laureael vóór vier jaer, in den grooten kaïnpstryd van Roomen, eene schildery doen maeken, een looneel voorstellende nvt de geschiedenis «Ier voornoemde slad. M. Stallaerl is uyt een nabuerig kanton van Braband, zyndè te Mcrchlem geboren. De f yd kondigt aen dal het hollandsch Gouvernement liet opbouwen eeuer kalliolvke hulpkerk op den Keyzersgragl, te Amsterdam, loegeslacn hééft. Den heer F. J. Foulon, greflïer van het v'redegeregt van het ka nton Veurne is van zyne bediening afgesteld geworden, omdat hy zich niet slaevelyk genoeg voer de ministerieéle livreykneglen buy gen wilde. Gisteren, rond G tieren van den avond, is den genaemden Jan-Baptiste Stevens, winkelier te Ledeberg, in zyne woonst, geslaen langs den steenw eg van Gcnd naer Meirelbeke, vermoord geworden. Deéze moord is door diefte van geld en juweelen gevolgd geweest. De regterlyke overheyd heeft zich ter plaets bcgeéven, en men verzekert ons dat er reeds twee per soonen in egtenis genomen zyn.In bet oogenblik der mis- daed, was de vrouw van het slagtoffer afweézig. Stevens is, zegt men, op de vrcedste wyze omgebragl geworden. Het Arsenicum. Een geneeskundig dagblad van Weenen verluidt, dal er in Neder-Ooslcniyk en Stiermarken, legen de grenzen van Hongariën, een ras van Mcnschen woonen. die op hun brood arsenicum eéten, even als de Chineézen opium knauwen. De opslorpinging van dit vergif in zeer geringe boeveélbeyd zou eene heldere en frissehe kleur geéven en in zekere maet hel verstand versterken maer de persoonen, die de gewoonte liebbi n aeagenomen, arsenicum le knauwen, zyn onderhevig aen kwyuende ziekten en slurven meeslendeel in weynig gevorderden leéflyd. De vrouwen gebruyken dil niet, en de mannen die het doen, zyn niel zeer lalryk. Men noemt deéze laetsle veryij-eclcrs. HOF VAN ASSISEN DEB SEINE IN VRANKRYK. KINDER MOORD. In 1845 is de genaemde Maria-Magdalena Houy, te Havre, waer zy sedert langen lyd woonde, met eenen zekeren Pichon, werkman, in houwelyk gelreéden. Vóór liaer houwelyk had zy twee naluerlyke kinderen eenen jongen en een meysje, genaemd Maria-Louisa-Auguslina. Zekere vrouw Lenioine, voedster der dogter, droeg de grootste zorg vóór het kind, en gaf het aen haere moeder in volle gezondheyd terug. Eenigen lyd na de vereeniging der moeder en dogier, verviel het kiud, en zyn gezigt droeg onophoudend de teekens van de slagen, welke zyne moeder het toebragt. De voedster, welke hel meysje als haer eygeu kind beminde, merkte de verande ring op die in de gezondheyd van hel kind plaets had, ver moedde dal de mishandelingen hiervan de oorzaek waren en vroeg de moeder haer hel op nieuw loe te vertrouwen, terzel- ver lyd vau alle schadeloosstelling afziende. De moeder stemde er in loe; cenige jaeren daerna wierd de vrouw Lemoiue blind, en was vei pligl liet kind terug le geéven. De vrouw Pichon woonde alsdan le Parys, waer zy 't beroep van wasscliersse uytoel'ende. Augustiua, welke opgeruymd en frisch was, loen zy haere voedsler vóór de tweedcmael verliet, wierd le Parys, gelyk le Havre, treu PiS Cl! maeger. De daederes van de oorzaeken dier verandering was die, welke in plaels van haer kind te mishandelen, hetzelve moest verzorgen en beschermen. Vrouw Pichon sloeg onophoudelyk haer kind, hetwelk nog geen lien jaeren oud was, deed bel de grofste mishandelingen ondergaen, en ten eynde de slagen geweldiger te maeken, gebruykle zy eenen stok, vuerschop, haek, yzeren slaven, en zelfs een strykyzer. Het eenig voedsel van het arm meysje beslond in de kruyme- len broods, welke dóór de twee andere kinderen wierden over geladen, en deéze kreégen insgelyks slagen, wanneer zy uyt medelyden hunne zuster een stuk brood gaven. "Zy sliep in eenen kelder, op een weynig verrol sirooy. DikwiIs wierd het strooy weggenomen, en wierd zy gedwongen op eenen koólzak le slaopen. Zelfs moest zy verscheydene maelen den nagl op den bloolen grond doorbrengen. Die slegle behandelingen waren nog de ergste niet; die oo- laerde moeder verbrande dikvvils het lichaem van haer kind, met een heel yzer, en wanneer na acht dagen de brandwonden begonnen le geneézen, vatte zy eeueu grooteu borstel, waer- niedezv over hel lichaem van hel ongelukkig kind streek, ten eynde de wonden op nieuw te openen. Verscheydene maelen bond zyne moeder bel in den hof aen eenen boom, en liet hetzelve heele naglen aen de onguerheyd van het weder blootgesteld. Eens verpligtte zy haer kind zynen drek te eéten. De hcrlversebcurendc kreéten van hel kind, wierden geboord dóór d 3 gebueren der vrouw Pichon. Ook in hel waschhuys van La Vil lelie, deéd'en eenige wasehvrouwen, welke liet gedrag der vrouw Pichon ten opzigte van haer kind kenden, haer hierover verwylingen. Zy loochende alles. Nieltevreden met die ontkenningen, gelastten de waseh vrouwen dry onder haer een bezoek in haere wooning te doen. terwyl de anderehaer in het oog hielden. Men kan over de verrassing oórdeelen, welke haer beving, lodh zy Augustiua op hel bed haercr moeder vonden. Haer aengezigt was mei eenen zakdoek overdekt, alsof zv reeds dood was. Den zakdoek wierd opgeligl en de waseh vrouwen wierden mei schrik bevangen, toen zy bet nenzigt van hel kind zagen, hetwelk slegts eene wonde was, het lichaem was met wonden overdekt en bevond zieli in eenen staet van al'sclirikkelyke magerbeyd. Hel looneel was zoo afschouwelyk, dal een der vrouwen, welke er bv (egeuwo irdig was, lieél'l verklacrd dat zv in geen 5 dagen heef i kunnen eéten. De wasehvrouwen verwittigden den politie-commissaris, welke de vrouw Pichon oumiddclvk dééd aeuhouden. Augus tiua wierd naer het hospilael Sainl-Louis gebragt, al waer zy des anderendags overleéd. De gansche gemeente La Cha- pelle was over het schelmstuk, dat dóór de vrouw Pichon, met zoo véél vreedheyd gepleegd was, voronlweèrdigd, en de over heyd had de grootste moeyle, om haer aen de gewelddaedig- heden der menigte le ontrekken, welke haer omringde, loen zy naer de prefeklucr van polieie wierd overgevoerd. De lykschouwin» hééft bestatigd, dal de beyde ooien waren afge rukt, de oogschelen gezwollen, dal het bloed dóór de boofdhuyd zeeg, en dut de ingewanden en verteèrende organen waren ineengekrompen een dtiydelyk tee ken, dat het voedsel langen lyd onvoldoende was geweest. Het blykl uyt hel onderzoek dal de vrouw Pichon, die wilde vreedheyd op haer kind slegts uyloefende, om hetzelve langzaem te doen sterven. Dit schrik- kelyk voórneémen had geene andere oorzaek, dan den haet welken de ontaerde moeder haer kind toedroeg, hetwelk ove rigens een zagt karakter had. Om reden van al die feyten, verscheen de vrouw Pichon heden vóór het hof van assisen, onder beschuldiging van de dood haerer dogier, oud 9 1/2 jaeren, te hebben veroorzaekt. Den advokael-generael Croissant heeft de beschuldiging slacnde gehouden. Meester Desmorest, advokaet van regtswege gelast, hééft de verdediging voórgedraegen.Den jury een verdikt van pligtigheyd, zonder vcrzaglende omstandigheden uytgebragt hebbende, heeft het hof vrouw Pichon ter dood verweézen. Een lot van 5000 fr. van de lotery der gouden staeven, is dóór een lid van het diplomatisch korps van Parys gewonnen. Men léést in den Memorial des Pyrenees De hertogin van Angoulème bezat in deomsireéken van Pau een buys en een kleyn domeyn, welke dóór haer onder de restauratie waren aengekogt. Het is het buys van Lassausaa, den voedstervader van Hendrik IV, waervan de hertogin van Angoulème het gebruyk aen de familie Lassausaa had gelaelen. In u geëerd blad van Zondag laelst heeft eenen quidam die zyn naem niet heelt durven kenbaer^naken mv zoo valschelyk zoo onnoozelyk willen belachelyk maken dal ik voor zoo veel my aengael, het niel wil wederleggen. 'Iv wil hier alleen acn- raken Tgoon M. Arenls en kiezing onzer regentie betreft. De veragting die men in hel publiek legen my poogt le weeg le brengen, schyfll ten grooteu deele voorts le komen om dal ik in de krezing voor M. A renls licb geweckt; inacr om ntyn hanilelwyze le verreglveèriligen, wil ik myue legénslrever3 maer de volgende vragen voorstellen. Wie is den grootslen eygcnaer der gemeente antwoord M. Arenls."Op wiens hof ziet men sedert twintig jaren den meeslen loevlugl der arme mensclien 'Iv ben zeker dat al de arme lieden zouden zeggen op het hof van den heer Arenls. Wie is in deze gemeente door zyne positie meest onafhan- kelvk wederom M. Arenls, hy doel immers geen bedryf als den landbouw', dus hy moet geen oogmerk maken, op artikels van calandisie, van stiel of bedryf gelyk den burgemeester die brouwer is. Wal liet gedrag en zedelykheyd van d'licer Arenls aengael, hierop heb ik niel te heslissen, maer zegge alleenelyk. indien men hier op onze-geesteiyke overheyd raedpleegde, ik slel iny vast voor, dat zy zou anlwoorden dal hy van zoo zedig gedrag is als iemand van onze regentie die, pin de vourmclde hoeda nigheden, zynen invloed vreest al is't dat hy geen lid van ■den raed is liet moet niemand wedder schynen dat den heer Arenls poogt lid vau de regentie le zyn om hy lyd te heler af te weeren, kwaedwilligheyd van persoonen die nu, op de regentie staet makende, niet alleen zyne eigendommen maer ook die van zyne naesle familie zelf slralloos hinderen. Te vergeefs willen onze regeulie-mannen voor liet publiek in de gazellen en elders zich roemen en gloriëren over hun plaetsken, ziet men heden op veel plaelsen niet dal de trelfe- lyksle en deftigste lieden door iutriguen en co erien gelyk le Haeltert, vcrwvderd wordenJa eenen onbekenden persoon zoude hedendags hyna vreezen te zeggen lid van de regentie te zyn, nvt vrees vau venlagl te wérden, van arglistigheid of van aen geen onafhankelykc party loe le belmoren. Ik late aen het oordeel van alle veruulTo menschen over, of de verstooliugvan den heer Arenls, waer over onze regentie zich durft gloriëren, niel dient lol hun eygeu schande, tot eene blvk van 'ourcglveerdige partvdighcyd, van eerzugt en des potisme. VAN LIEUllK. Eene sóórt van overeenkomst lussrhen liet ministerie en den Seitael seliynt te zullen geslouten worden nopens de successiewet dóór een vurzoeningsainaudement dal 11. Spitaels van Cltarieroy voórgedraegen heef1,. Zie wacrin zulks bestpel Art. IEr zal gelieven worden, volgens de basis en buvten de uyt/.onderingcn dóór de tegen wóórd ige wel daérgesteld, een nnitalieregi ten laste der erfgenaenien andere dan de aengenoinene kinderen, die in klimmende of daelende Ivn erven, van eerten inwooner des rvks of ten laste van den overleden egtgonoót, in de gevallen vóórzien dóór art. 2 en 5 der wet. van 27 deeijmber 1817. Art. 2. He belasting zal iiytsluylelykgelieven worden op de weerde der ontroenwte goederen in liet ryk gele gen, en op de renten en schuldbrieven gehypothekeerd op de ontroerende goederen in Belgiën gelegen, na af trekking van de scphlrlon, die de goederen bezwaeren, aen de belasting onderworpen. Art. 5. liet vaste rcgl is als volgt 1 p. e. op lietgeóne in regie Ivn word gelieven 1 p. c. op hetgeen dóór ramen overlevenden egtgc- noót word geërfd, m liet regt zal maer, de helft zyn vóór heigeen als vi ttglgebruyk word geërfd of ver kregen. cc Doés ontwerp is naer de lin.tncie-ronnnissie verzonden om onder/.ogt te wordenAlles doet vóórzien dal het zal aengenonten worden.... Onze medeburgers mogen van nu af weéten dal den liskalen geest, de huyszoekin- gen, en de haetclykc doórsnnysteringen van kassen, kom- modens, papieren, alfairens etc;, naer den weérlic«ht ge- slaegen en vóór alt yd veroordeeld zyn. Wy zullen er op terug keeren. Op de hengstekeuring. die deézer dagen te Gheeraerds- bergen plaets gehad heeft, zyn de prvzen behaeld als volgt jsion PRYS w. Matthys, te St. Jeans-Hemelveerdigem ode" 11RYS Coppens, hof te Byloke Denderhantem. Op de ringsiecking, dte zondag laelst le Denderleeuw plaets gehad lieéfl, zvu de pryzeu behaeld als volgt t" Docir Pierre Van Truchl van Pamcl2" P. J. Van den Haute van Aspe laer5° Louis De Cluypper van Aspelaer 4° Francois Yacnnau van Denderleeuw. Het ^eru^l is te Brussel verspreyd, dat er spraek van hel houwelyk van den hertt^ vanf Braband niet eene Oostenryksche prinses begint te komeiT. Frans Balaille, oud 29 jaeren, huysschilder, geboren te Audenaerde en woonende te Aelst, is veroordeeld lot dry loaendcj) gevang, voor valscheyd in byzonder geschrift. Wy hebben Woensdag den Vlaeming niel ont vangen soratyds gebeurd het dat ons dit L[ad laeter dan naer gewoonte toekomt... Welk is hiervan de oor zaek, M. den uytgcéver.

De Denderbode | 1851 | | pagina 3