Laelere tydingen. - Gevcgt te Parys. den wind geslaegen, imntcrs een geheel land van by de veertig inillioeneu zielen leenemaei omgekeerd en dit alles door een ■audaccs, fortuna juval 't geen Louis Napoleon aen zich zei ven komt toepassenWy gacn onze landgenoóten hierzelve laelen oórdeelen door de byzondersle daedzaeken die dynsdag te Parys begonnen zyn, aen te haplen. Parts, 2 December 1851. Sedert lang, had den president vastelyk besloten eenen staetsaenslag te wagen om de wetgeveude kamer te ontbinden en om aen het gezag te blyven. Ten dien eynde had liy alles voorbereyd. De generaels die hem vyandig zyn, waren afgesteld. De generacis die hem toegenegen.lyn, bevinden zich overal aen het hoofd der troepen. Gisteren en eergisteren had Louis Napoleon meest al de prefekten en onderprcfekten naer Parys doen komen om hun onderriglingen te geveu. Ter zelfder tyd, heeft hy mei de'ministers en met de generaels be- raemd, om al de maetregelen uyt te voeren welke men vastgesteld had. Van den morgen vroeg, waren al de troepen in de kazernen onder de wapens. De gcneraels bevonden zich aen hun hoofd. Um dry uren, zyn de troepen uyt de kazerneu getrokken, hebben Parys doorkruyst en de plaetsen bezet welke hun aengewezen waren. Om 4 uren;Den generael Changarnier word in zyne wooning door do troepen aengehouden. Eenige representanten, zyner \rienden die aich by hem bevonden worden ook aengehouden. Onder deze laetste bevinden zich de lieeren Thiers en Lamoricière. Alle worden naer het gevang van Vincennes geleyd. Op het oogenblik zyner nenhouding, heeft den generael Cliangarnier eene aenspraek gedaen tot de troepen om hen te overhalen en naer de zyde der Kamer te trekken inaer de troepen hebben naer hem niet willen luysteren. Een batailloir voetvolk heeft het buys en het omlig gende blyven bezetten, en opzoekingen gedaen om de papieren der aengehoudene te konneri aenslaen. \yf uren. Den generael Cavaignac is ook aengehouden. Vyf uren .en half.De troepen bezetten het pnleys der nationale vergadering en al de wegen welke er naer toe geleyden. Eene linie voetvolk staet van aen de Kney van Orsay tot aen de brug der Concorde; de juytery bezet de Flaets der Concorde tot aen den Rondpoint, de Kaev van Billy en de brug. Zes uren. Er trokken troepen naer do bureelen van de dagbladen die den president vyandig zyn, om er de zegels te loggen en Hete bu reelen te sluyten. Bevel komt gegeven tc worden aen den directeur der post, van al de postwagens ter beschikking te stellen van de pre fekten en onderprefecten die zich tc Parys bevinden en die naer hunne departementen moeten terugkeeren. Geene andere persoonen zullen met die postwagens mogen vertrekken. Negen ureu. Den president is uyt hel paleys te peerd getrokken om eenige bevelen te gaen geven. Hy heeft zich aen het hoofd van het leger van Parys gesteld en is gevolgd door eene talrykfc krygsstaf van generaels. Den lieer Mollac, gewezen sekrelaris van het kabinet van den heer Duchatel, is ook aengehouden geworden. Tien uren. Den president is op nieuw uytgereden en heeft de kwartieren der Madeleine, der placts Yendóme en der Tuileryen door- loopen. lly is vergezeld door den minister van oorlog, door den opper bevelhebber van het leger van I'arys en door eenen krygsstnf van opper-ofiicieren. Op de Cammsolplaets is den president gegroet geweest niet de geroepen van Leve Napoleon leve de Republiek Middag.Den generael Exeelmans, in groote krygshouding, en gevolgd van alleenlyk twee^aidc-de-kamps, is uyt hel paleys van den Élysce getrokken en is door de zelfde geroepen door hef volk en het leger gegroet geworden. Op den oogcnlilik dat den generael aen de Madeleine stract komt. komt een piket linie-troepen hem te gemoct, welk eenen representant naer het gevang leyd dezen representant hield nog zynen echarpe inde hand. Deze ontmoeting heeft eene ver- warring doen outstaen ia de St. lloooré-straet, maer de zelve heeft maer eenige oogenbhfckfMi geduerd. Twee uren des namiddags. Yerscheyde regimenten zyn in de ka zernen terug gekeerd. Dry van dezelve hebben de Tullerien veriaeten en de slraet Hichelieuen de Boulevards doortrokken. Den heer Cicmieux is dezen namiddag H',u;j',houcIen geworden; maer een groot getal repre sentanten wandelen gerustelyk in de straet, niemand doet bun hinder. Eenige leden der vergadering hebben zich willen vergaderen in het buys van den heer Daru, eenen *der vice-presidenten van de kamer; zy hebben van hun ontwerp afgezien op liet naderen der gewapende raagt. Andere representanten hebben eene vergadering gehouden in de Pyrnmide-straet; men heeft er veel gesproken maer men heeft er nieis verrigt. Vier uren.De Union de Assemblee nationale en eenige andere bladeren van die party, mogen niet meer uylgcgevei» worden. De zegels liggen op de peis. Eenen groolen mist is opgekomen en eenen fsjpn regen begint te vallen en dryft de nieuwsgierigen uyteen. Nergens ont waart men gisting of wanorders. Vier uren en half Men verzekert dat het bevel gegeven is geweest van aenstonds de provisoire zae| nftebreken, welke Ledru-Rollin in hout en in plaester voor de Constituante had doen bouwen en welke nog gisteren voor do Wetgevende vergadering diende. De soldaten die het paleys omzetten, voegen zich by de werklieden om dit bevel te helpen uytvoeren. Vyf uren.Men kondigt op dezen oogenblik oen dat. omtrent 180 leden van de wetgevende vergadering welke in het hotel van den meyer, van het 10° arrondissement, Grenelle-straet vergaderd waren, zyn aengehouden geworden. Den heer Derrycr bevind zich onder hen. De aenhouding is geschied op den oogenblik dat den heer Berryer het woord tot de menigte wilde sturen. Vyf uren en half. Op don oogenblik dat wy opzen brief moeten sluvten op dat den zelven nog mot don post zou konnen vertrekken, is er nog niet ergens eene worsteling onfstaen. Ware het niet dat de groote gebeurtenissen welke komen plaets te nemen, eenige ontroering in de gemoederen verwekt hebben, men zou mogen zeggen dat de voorgoborgtcn en de,straten van Parys zoo rustig zvn als naer ge woonte. Men heeft maer veel voir op de boulevards bemerkt. Onder de 250 representanten die aengehouden zyn, bevinden zich de heeren Charras, Lamoricière, Roger, Cavaignac, Bedeau, Changarnier, Le Fló; Buune, Greppo, Baze, Miol, Thiers, Nadaud en Valentin. De solgende proclamatien zyn heden afgekondigd geweest -: DEN VOORZITTER DER REPUBLIEK. Aen het volk Franschmans, den tegenwoordigen staet kan niet langer mdêr duren. Eiken dag die voorbygaet vermeerderd de gevaren van het land. De vergadering die den sterkslen steun van de orde moest zyn, is eene plaets van samenzweeringen geworden. De vaderlandsliefde van 300 van li*e leden heeft hare poogingen niet konnen tegenhouden. In plaets van nWUcii ten voordeele van liet algemeen le maken, smeed zy wapens voor den inlandschen oorlog; en zv doet eenen aenval op de niagt die ik regtstreeks van het volk ontvangen heb; zv stelt de rust van Vrankryk in gevaer. Ik heb die vergadering ontbonden en ik stel liet gansclie volk in tot regtcr tussclien luier en my. De grondwet, gy weel het, is gemaekt geweest met het inzigt van voorop de magt die gy my nioest geven te verflauwen. Zes niilliocncn stemmen waren eene openbare prolestatie tegen luier, en nogtans ik heb de zelve gelrouwelyk onderhouden. De uytdagingen, de lasteringen, hebben ray onbeweeghk gevonden. Maer heden dat de grondwet niet meer geëerbiedigd word door deze zelfs die ze d'agelvks aenroepen, en dat de mannen die reeds twee koning- ryken omver geworpen hebben willen my nog de handen binden om de Republiek omver te werpen. Mynepligt is hunne ontwerpen tegen te gaen de Republiek te behouden en het land te redden met de eenige magt te aenroepen die ik in Vrankryk ken, het volk. Ik doe dan eenen oproep aen hel gansche volk en ik zeg u ilt gy den tegenwoordigen staet van zaken die ons vernederd en onzen'toekomenden toestand in gevaer brengt, kiest dan eenen anderen dan my; want ik wil niet meer van eene magt die my in de onmogelykheyd stelt van het goed te doen. Integendeel hebt gy betrouwen in mv geeft ray de middels om te,doen 't geen gy van my eyscht. (Daerna verklaert den president wat zyn politiek stelsel is). (Geteekcnd) Lodis Napoleon AEN HET LEGER Soldaten 1 Zyt hooveerdig over uwe zending, gy zult het vader land redden, waut ik reken op u, niet om de wetten te schenden, maer om te eerbiedigen de eerste wet van het land, het nationael meester schap waer van ik den wettigen vertegenwoordiger ben. Sedert lang hebt gv, even als ik, geleden de hinderpalen die zich stelden tegen het goed dat ik wilde doen, en tegen uwe bewyzen van liefde voor my. Die hinderpalen zyn geruymd, de vergadering heeft gepoogd het gezag dat ik van het volk heb gekregen te krenken; zy heeft geevndigd te bestaen. Ik doe een beroep tot het volk en het leger, cn ik zeg hun Of geef my de nvddels uwen voorspoed te ver zekeren, of kies eenen anderen iu myne plaets. Daerna wakkert den voorzitter het leger aen Op dat het dc orde zou handhaven, en hy zegt dat hy de soldaten ook lieeft willen te raed gaan en dat zy geroepen zyn om iu de herkiezing van de wetgevende magt hunnen wil te verklaren. Louis Napoleon. De akten tot nu toe door den voorzitter der republiek of zyne ministers daergesteld, kunnen aldus verval worden. Afschaffing der weigeévcnde vergadering. Herstelling van 't algemeen slemregl. lly een roeping van T fransch volk van 14 lol 21 december, om bel le raedpleégen ofhel tot grond slag van een nieuw' gonverncmenl activeerden wilt 1° Een vcranlwoordelyk opperhoofd voor 40 jaren 2° Ministers van dit opperhoofd alleen afhangende; 5" Eenen Slaeisr'aed, de wetten bcreydendc en ze by liet wetgeveude korps verdedi gende; 4° Eene Wetgevende Kamer; 5° Eene tweede Kamer samengesteld uyt de uytmunlendste mannen van 't land. Parys en de omliggende departementen in staet van beleg gesteld. Ontbinding van den Slaelsraed.?*-- Opschorsing der uylgaef van byna al de dagbladen. Samenstelling van een nieuw ministerie. Vruchtelooze pooging van bel boog ge- regtshof om zich le vereenigen. Dekreet door een groot getal volksvertegenwoordigers genomen en M. Louis Bonaparte in staet van beschuldiging stellende. Benoeming door den voorzitter van eene raedgeevende kommissie die provisoirlvk de Wetgeving en den Staetsraed vervangt. Dit zyn de bezondersle akten die de geweldadige ontbinding der Kamer gevolgd hebben. Gisteren namiddag zyn er tc Parys eenige barrikaden gemaekt geworden maer de troepen hebben dezen wederstand beteugeld. Nogtans schynt bel dal de hou ding van hel volk niet meer geruststellend is voor Louis- Napolcon. De openbare fondsen, die eergisteren fr. 1-00 gcdacld waren, zyn gisteren fr. 2-40 geklommen. Het volgende ministerie is den 2 dec. bennemd geworden MM. de Morny, minister van bet inwendig Fonld, minister van linantien Rouiierl, minister van justicie Magtie, minister van openbare werken Ducos, minister van zeemagtLcfevre- Duruilé, minister van koophandel; de Saint-Arnaud, minister van oorlog; Eorloul, minister van het openbaer onderwys; Turgol, minister van buylenlandsche zacken. Van 5 December. Men is zeer onrustig in het Faubourg Sl-Anloine. Ik geloof niet, hoewel men bet verzekert, dal den president er door gereden .is. Ik ben de groote slraet opgegaen, en heb er eene ontevredene cn sombere bevolking gevonden. Men zou niet moeten verwonderd zyn dat daer den oproer uylberstte. Maer die menigte is zonder opperhoofd, ten minsten zonder eenen zich verloonendcir chef. Men zegt wel dal Lcdru- Rollin en Louis Blanc te Parys zyn maer zy tooncn zich niet. Hel socialistisch conelaef is vereenigd, men weel bet, want zyne werking op de menigte is duydclyk tc zien. Eglcr weet er niemand waer bet zyne zitting boud, noch van waer de ge heimzinnige bevelen komen, die het volk in werking stellen de' inenschen die vroeger bel onverschilligst schenen, zyn thans in beweging Den correspondent heeft bet niet verkeerd voor gehad. Hel bloed beeft reeds gestroomd. Heeds bebbeu weer eenige mannen uyt het volk, met de dood hunne woelzugt bekogt. Baudin, eepen representant der Monlagney is door eenen kogel iu de borst, gedood. Andere representanten zyn gewond. Wat zal bet gevolg zyn van dien eersten aensiag? Republi- kaenen, legitimisten cn orleanislen zyn over den coup d'élal zeker niet te vreden zullen zy Louis-Napoleon dit werk zoo maer ongedeerd laelen voltrekken Vóór de rust hoopten wy van jamaer wy kunnen er ons geene begoocheling op maeken. De troepen schyncn innig aen de zack van Louis- Napoleon verbonden den handel en burgern schynt insgelyks niet zeer genegen vóór de barricaden dit zyn nog al goede voorteekens by al de kwade. - Den minister van hel inwendig komt aen al de prefekten eenen omzendbrief toe te sturen, by den welken by ben beveeld 1° van in al de gemeenten de proklamaliën van den voorzitter der republiek te doen aenplakken2° van onmiddelyk de vredcreglers, mevers en at dere ambleuaren af tc stellen welkers medewerking in de maelregels van M. Louis Bonaparte niet zou verzekerd zyn 5" van acmaen al de openbare ambte naren schrifielyk buune bytreding le vragen aen den grooten maclregel die het Gouvernement komt aen le nemen 4° van onmiddelyk le doen aenhouden allen persoon die zou poogen de rust le slooren, en op te schorten de dagbladen welkers pennenstryd er zou inbreuk aen kunnen maken. Den uylslag der stemming le Parys die 50,000 stemmen aen M. De Vinek gaf, schynt de doórslaende reden le zyn geweest die Lodewyk-Napoleon zyn besluyt beeft doen nemen. Om 2 uren cn half 's morgens beeft hy zyne bezondersle ministers doen roepen, aen wie by gezcyd beeft dat hy voor nemens was cr mede gedaen te maken. De proclamatien waren sedert meer dan veertien dagen bereyd. en bet bevel is onmid delyk naer de nationale drukkery gezonden geworden om ze te doen trekken. Men verzekert, dat verscheydene dagbladschryvcrs en barrikadenopperhoofden zyn aengehouden. De houding van het gansche leger is bewonderenswcèrdig. De vcrkleefdheyd aen den president is onbelwislbaer. Langs alle kanten doórkruysen de regemenlen slracien cn boulevards, en overal worden zy door de bevolking met sympathie ontvan gen. Overigens heerschl op alle punten de volmaeksle rust. Heden, om 5 uren, beeft eenen polilie-kommissaris door verscheydene agenten bygestaen en gevolgd dóór een piket van dertig mannen der republikacnsche wagt onder bet bevel van eenen luytenant, zich in het Hof van Cassatie aengeboden en gevraegd om in dezael geleyd te worden alwaer de leden van het oppergeregls-hof vereenigd waren. Het oppergeregls-hof ^an de tegen woord igheyd van dezen ambleuaer gewaerschouwd, heeft hem doen binnènleyden cn gevraegd welk bel voorwerp zyner zending was. Hy beeft 'geantwoord dat cr geen oppergeregls-hof meer bestond en dat hy uyldrukkelyk bevel had de vcreeniging te ontbinden. Het oppergeregls-hof is onmiddelyk uyteen gescheyden. Den minister van binnenlandsche zaken beeft aen al de prefekten den volgenden circulair gezonden; denzelven was vergezeld van vyf exemplairen der proclamatie, welke dezen morgend is afgekondigd Mynheer den Prefekt, De partven, welke zich in de vergadering beroeren, be- drygen de rust van Vrankryk in gevaer te brengen, door kom- plollen tegen bet gouvernement le smeden waervan bet doel is, hetzelve omver te werpen. Dc vergadering is onder de loejuyebing der gansche bevolking van Parys ontbonden. By de ontvangst van bel tegenwoordige, zult gy in al de gemeenten de proclamatie van den president der "republiek doen afkondigen, en gy zuil aen de mairs, alsook aen de vre- deregtersdc circulairs zenden, welke ik u doe geworden met bel register der stemming. Gy zult op de nauwkeurige uytvocring waken der schik kingen welke u dóór die circulaircn worden voorgeschreven. Gy zult onmiddelyk de vrederegters, mairs en andere ambte naren doen vervangen, van wiens ondersteuning gy niet ver zekerd zyt. Met dit doel zult gy van al de openbare ambtenaren hunne schielyke aenklevmg eyschcn aen den groolen maclregel, welke bel gouvernement beeft genomen. Gy zult onmiddelyk allen persoon doen aenhouden, welken zou poogen de openbare rust le stooren, en alle dagblad doen opschorsen, waervan de polemiek nadeel zou kunnen le weeg brengen. lk reken, mynheer den prefekt, op uwe vcrkleefdheyd en uwen yver, om al dp noodige voorzorgen te nemen voor het behoud der rust, en, ten dien eynde zult gy u, betzy met den opperbevelhebber van bet departement, hcizy met de regtcr- lyke overlieden verstaen. Gyzult my met den lelegracf berigl geven van de ont vangst dezer depccbe, en lol verder bevél, zult gy my een fla- gelyks verslag doen over den toestand van uw departement. Het is onnoodig u aen te-bevelen, my door den telegraef alle tyding van ecnig belang te doen toekomen. Ontvang, mynheer den prefekt, de verzekering myner byzoudere agiing. Den minister van binnenlandsche zaken. De Mornet. Dc Emancipation van Brussel heeft dezen nagl len 12 uren eene depeche gekregen van den volgenden inhoud Parys-, -1 December 5 aren des avonds. De rust heeft opgehouden. Op verscheydene placlsen word op dit oogenblik gevoglen. liet gevcgt heelt vooral placts aen St. Euslaclie, en in de omstreken. Men hoort liet kanon en hel gewcèrvuer. Den stryd is hevig. De vegleudc worden door twee divisiên cn eene reserve-brigade omntigeld. Zoodra eent-n omnibus voorkomt, spant het volk de peêrden af, geeft ze aen den koetsier, en men smyt hel ryluyg om, alsof hel een kaerleuhuys is. Eenen correspondent zegt, dal de kielen in miuderheyd zyn men ziet er burgers goed en zelf met zekere elegance gekleed, die aen deze oproerige dzedzaken deel- neémen. De kielen waren het iucesl jongens van H a 10 jaeren. Hét wezenlvke arbeidsvolk heeft nog niets gemeends willen beginnen. Heeren met lakenen mantels om, wekten den oproer aen. Echter heeft de dood van den representant Baudin de ver bittering gebragl in het werkvolk. Iloe helzy, het geschut maekt ysselyke verwoestingen. Man nen van allen ouderdom en stand vallen Dc lyken'bedekken de stralen en brengen den angst en schrik in de herten. Met kanon dondert op de kaeijen en aen de Poort St.-Denis, cn tot half zes is de hoofdstad ten prooy geweest aen de grootste onrust cn den ysselykslen schrik. Lactsle tydingen van gisteren 5, ten 5 uren des namiddags. Den President heeft reeds eene toegeving gedaen melde open bare stemming op de registers door de ge hey me stemming le vervangen. Gisteren en heden hebben yslvke bloedstortingen plaets gehad. Overal worden barrikaden opgerigt cn onmiddelyk hy de aenkomsl verlaten. Ilct plan der volksleiders is de troe pen af te matten met ze van den eenen naer den anderen kant te doen marcheren, hier en daer geveglen le doen leveren etc. Naer het schynt beginnen eenige regimenten te aerzelcn; men fluysterl hun eenige woorden toe die de soldaten doen naden ken en huilden moed benemen... Eenen generael is in 'Igcvegl gedood. Eenen anderen zou een regiment voor den opstand gewonnen hebben. Den kommandant van Vincennes zou die plaets met al de troepen aen Cavaignac overgeleverd hebben... Deze en meer andere gerugten zyn verspreyd en versterken den oproer. Vele oproerlingen zyn reeds gefusilleerd. Eene correspondentie zegt dat, indien binnen do 48 ureu Vrankryk niet overwonnen is, den President en zyne makkers hunnen aensiag duer zullen tc betalen hebben.

De Denderbode | 1851 | | pagina 3