ZONDAG 14 DECEMBER 1851. ZESDEN JAERGANG.— Nr 274. AELST, den 13 Decemher. DEN 2 DECEMBER VAN LOUIS NAPOLEON. NYVERIIEYDS OVERZIGT. Kiezers, léést.... Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daeróp volgenden Zondag.—Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De pcrsooncn die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maendcn kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydiglieyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen dcszelfs opsteller zal wor den toegezonden.Denaemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQL'E SUUM. Den 2 December is den verjaerdag van oenen der ge- denkweêrdigste zegepraelen van 't fransch leger, naeme- Ivk in den veldslag van Austerlitz 'T was daer dat dit leer vooral schitterde dóór de yslyke singling van Kozakken, Tartaren en Russen over eenige dagen heeft het zich te Parys onderscheyden dóór de-slagting der Frauschen, zyne eygene landgenoótenWaer is de «lorie der soldaeteii van den grooten Napoleon De broedermoord, aengevuerd dóór de myneedigheyd en de verradery van zvnen neef, komt die bekroonen Maer liet bloedig treurspel is geëvndigd Den theatcr- sla" is gegeéven De orde is hersteld Parys is weer rustig De voorzegging die onzen afgeveêrdigden van Parvs aen de Indépendance Beige hééft medegedeeld, is waer <*emaekt Zie hier wat eene briefwisseling aen 't ministerieel blad den 5 december afgaf ic Het géén uyt den tegenwoördigen stoet van toeken onbetwistclyk voorkomt, is dat de stoffelijke orde met zal gestoord worden, en dat Louis Napoleon zegevierend uyt dien grooten proefslag zal komen Om zoo wel onderl igt te zyn, zullen wv, in tvoor- bygaen, zeggen dat, onzen ambassadeur te Parys met de «ehcym'en van 't Ëlysée moest bekend zyn en al de knoopen der samenzweêring weéten liggen Dit was eene stigtende rol die onzen afgeveêrdigden, lydens de schoone dagen des zegepraels van L. Napoleon, te 1 arvs speeldeMaer als men overlegt dat onzen afgeveêr digden eencn Franschman is, eenen Franschman van Arras die Rogier heet, is genoeg gezegd om alles uyt te leggen Doch, indien alles moest verngt worden zonder da orde te stoorenwas dit te zeggen dat de moordervën en de verwoesting in goede orde moesten gebeuren Dat de kanonnen en geweéren geene yerloórene scheuten moes ten lossen? Dat de ballen en mitraille of schroot goed uvtwerksel zouden hebben Of was dit te zeggen dat de orde bestond in de myneedigheyd en de verradery Of is de orde misschien gelegen in de verdrukking, in de schending der grondwet, in de wellekeurighevd en het despot'ismus, gelyk zulks in zeker land 't geval is Maer, laet ons die roode bladzyde der fransche geschie denis' overslaen en vraegen welk gevolg dit afgryslyk bloedbad zal hebben, welke oplossing het zal geeyen aen de onrustwekkende vraegstukken van deés tydstip Deézen slag heeft eenen dergelyken toestand gebaerd, dat partyën gansch versehillig van denkwyze en grond- stelsels, zich ongelukkiglijk onder een en zelfde vaendel van wederstand bevinden.... Er zyn noch Montagnards, noch Royalisten, noch Socialisten, noch Conservateurs meer, maer enkelyk leden eéner nationale vergadering, voortspruytende uyt de souvereyniteyt des volks, alle ten zelfden titel protestecrendc- tegen de overrompeling van een aller gelyk regtZie daer de verwarring die be- staet en waervan de vreeslyke verantwoórdelykheyd op 't hoofd van Louis Bonaparte drukt.... Gelukkig vóór hem indien hy zyn volk ongehinderd uyt dien schrikke- lyken doolhof'kan trekken... Zyne Staetsgreép is bcwon- derenswoerdig, doch meer zou zy het zyn, indien zy vóór uvtwerksel had de woelziekte der fransche natie te gëneézen, en de vernielingsplannen der vyanden van Altaer, Troon en Samenleéving teenCmael te vèrydelen... Is Napoleon de roede die dóór den Almagtigen gebruykt word om T volk te kastyden; is hy geroepen om den redder to zyn van T groot huyshouden datdreygend gevaer loopt dóór de regeéringloosheyd verpletterd te worden, of zal hy tot voorbeeld van andere landverra- j ders, grondwetschenders en dwingelanden, zyne over weldiging met eenen treurigen uytgang- bekodpen Zie daer dry vraegen wier oplossing in den schoot des tyds berust en wel geschikt zou konnen zyn om bestuer- ders en onderdaenen de oogen te openen STOKERYËN, OLIES TA MP ER Y ËN, FARRIEKEN VAN GERUYSEZOUTZIEDERYËN, ETC. Elk zynen keer is niet te véél zegt den Frcnschinan Onze groote baczen Rogier en Frère zyn zoo gengen tot den voorspoed onzer verschillige nyverlieydslakken, dat zy er gee- nen enkelen konnen voórbygaen zonder den zeiven met hunne weldaedcn te begunstigen Men heeft gezien hoe fraeykens de stoókeryën zyn behandeld geweést doói' de laetste wel die den geldminisler Frère door ónze verstandige en onafhanglyke kamer heél't doen aenneémen. De sloókers'zullen welliaesl ondervinden hoe aengenaem het is geduerig de garden op de hakken te hebben, 'die tegen hun zoo gemakkelyk zullen konnen verbaliseéren en ze zoodanig kwellen en plaegen, dat zy geenen nagt gerusj, zullen mogen slaopen.... Voeg daerby 1° de verhooging der accynsreglen van 50 ten honderd, en dit op 'l oogenblik dal hel nieuw hollandseh trakiaet den invoer van hollandschen genever zoo veel zal vergemakkelyken 2° dat 't zelfde trakiaet, in voordeel van den landbouwden doorvoer van T hollandseh vee zoo bovenmaetig begunstigt, dat de hollandsche vetleggers en kweekers, voor onzen neus, hun lalryk vee in Vrankryk véél gemakkelyker zullen brengen. De olicz;aeden zyn, oin zoo te zeggen, in 't land zonder prys, men verkoopt ze moeyelvk welnu, om ze nog in prys te doen daelen, hebben de fransche boeren de goedheyd ons met hunnen overschot te vereëren, omdat zy die koopwaer zonder eenen centiem regten by ons konnen invoerenDe olie slaet aen eenen leegen prys, en, opdat zy nog wat zou verminderen, laeien ons gouvernement en onze scherpzinnige kamer de fransche olie met veel gemak dóór ons land trekken om de duylsche merkten te gaen bevoórrnedenOm eyndelyk nog eenen grooteren dienst aen onze olieslagers te bewyzen, hééft 't trakiaet met Holland den vryën invoer aen den hollandschen Iracn verleend Wy begonnen eenige fabrieken te krygen van Ceruyse of loodwit; dit was^jammer vóór de oude hollandsche fabrieken, zy gingen er dóór lydènM. Liedts, opgewonden dóór Pacha Rogier, kreeg medelyden met de Hollanders en maekle zoodanig dat zy hun loodwit zonder regten in Belgiën mogen invoerenAl de onkosten die onze fabriekanten gedaen hebben om die nieuwe nyverheyd in te brengen, zyn verloóren. Maer wat is dit, M. Liedls moest vóór de Luykerwaelen meer zorgen dan vóór 't land in 't algemeen 1 De hollandsche schipvaerl en den grooten handel van Amsterdam en Rotterdam wierden benauwd van zekeren voorspoed dien men 'l Antwerpen begon te oniwaeren dit mogt niet blyven dueren de hollandsche mededinging inoet Antwerpen kortvleugelen, en daerom doel 't nieuw iraktael groote vergunningen aen de hollandsche schipvaerlSignoór is boos en woedend legen Rogier en Liedlsmaer aen wie de schuld?Is het Signoór niet die Rogier zoo ver gebragt heeft en den vernuften economist tot in den derden hemel heeft doen klimmen Is het Signoór niet die treffelyke en bekwaeme mannen uyt kamer en senaet 'gestoftten heeft om ze dóór Rogiers-en Frère's sla even te vervangen Die wat verdient mag wat hebben Nu is T de beurt geworden onzer zoutziederyën.... Er moet met Engeland een nieuw trakiaet van schipvaerl en koophandel gemaekl worden onze groote mannen, en voórnaemelyk den schóól meester van Arras weéten voorzeker niet van welk belang de zoulraflincryën vóór handel en schipvaerl zyn, hoe veel zy te lyden hebben dóór de mededinging van den vremden en dóór de drukkende accynsreglen die zy aen de schatkist te betaelen hebben, onze groote mannen zeggen wy, komen nu den doodslag aen onze zoutralïineryën toebrengen.... Tot nu toe was den invoer van engelsch geraffineerd zout in Belgiën verboden met 't nieuw Iraktael mag 't engelsch zout vry van alle regten in 't land komen. Zie hier wat dit vóór gevolg zal hebbenCylfers die luyd spreéken zullen den leézer verlichten. liet geraffineerd engelsch zout word nu te Liverpool aen boord geleverd ten pryze van 8 schellings de 1000 kilogr. dit is aen 90 centimen de 100 kilogr. Het rouw zout dat onze raffine- ryën uyt Engeland moeten trekken, kost 12 schellings de 1000 kilogr.... Voeg daerby de onkosten van fabrikatie die nagenoeg beloopeu tol 55 schellings, en men zal bevinden dat 1000 kilogr. ons 47 schellings zullen kosteii. Nu, zonder mede te rekenen de schipvaertkosten en de accynsreglen die dezelve zyn van 't geralïineérd zout in Belgiën gelyk in Engeland, zal hel geraffineerd zout by ons kosten 47 schellings de 1000 kilogr. en 'l engelsch geraffineerd zout 8 schellings!! Zoo ten onzen nadeele 59 schellings de 1000 kilogr't geen komt op 4 fr. de 100 kilogrIs 't dan mogelyk dat onze zoutziederyën nog konnen blyven beslaen? En nogtanserzyn er 450 in T land die een kapilael inhouden van KMnillioenen en aen eene groote menigte volk werk verschaffen menigte die welhaest zonder beslaen op siraet zal geworpen worden Dit is nog een weldaed der nieuwe politiek. Onder dien titel gééft 't Verbond van Aelsl eenen langen artikel over de successiewet, waerin 'l blad peèrdsgeweld gebruykt om 't publiek ie doen gelooven dal de nieuwe bloed- zuygerswel véél haelelyker, onregtveêrdiger en schandelyker is dan de eerst voórgedraegeneliet voórnaemsle argument dal T bladje gebruykt, is dat allen grondeygeudom, al ware hy maer 200 fr. weêrd, dóór de wel zal getroffen worden Dat de tegenwoordige wet eene haetelyke, öiireglveérdme en schandelyke afpersing ife, dit iieémen wy aen, en als zulke veroórdeelen wy die met- alle veroulweèrdigingmaer dat de eerste bloedzuygers- of traenenwet, vóór welkers verwerping den senaet brutaellyk door T ministerie ombonden wierd beter of min slegl is dan de tegenwoordige, dit loochenen wv' en heeten dergelyke beweéring eene sehaeinlelooze bedriegen eene eerlooze volksverleydingJa, eencn evgendom, al ware hy maer 200 fr. weêrd, zal, volgens de tegen wóórd ige wet 2 franks betaelen, wel te verstaen als hy niet belaslis'; maer daermede zal het ooR al zyn.... Vóór wal de meubels en geld betreft die deézen eygcnaer zal bezitten, zal er geene kweslie zyn van opneémingen of schallingen te doen, diezaeken konnen dóór de tegenwoordige wet niet getrolfen worden, lerwyl zv, volgens de eerste, aen een haelelyk iukwisiliestelsel, aen een verfoeyelyk onderzoek en eyndelyk aen eene afpersende be lasting onderworpen zouden geweest zyn Waerin beslaet den rykdom van den burger? In zvnen winkel, in zyn alfaireken, in zyn krediel, in zyne meubelen heél't hy, buylen dit alles, een ONBELAST buys, eeni«e ON BELASTTE stukken lands, daervoór ALLEEN zal hv duyzendmael liever 1 ten honderd betaelen dan zyne affairens zyne boeken, zyne kassen elc. te laeien doórsnuysieren dóór de kwelduyvels des gouvernemenls en daerby er nog vóór belaeien zoo wel als vóór zyne grondeygeudom men. Waerin beslaet den rykdom van den landbouwer In zyne beestenstallen, in zyne schueren, in zyne te velde staende vruglen, in zyn mest, in zyn akkerhaiam, in zyne meubels in zyn krediet etcalles welk nu dóór de tegenwoordige wet van belasting VRY is, lerwyl de eerste bloedzuygerswel er als eene gier zou opgevallen zyn, alles opgenomen en opgerekend hébben, en dóór duyzende hairklievCryëri den landman zou gekwollen, gestroopt en gevild hebbenHoéft den boer eenige landeryën en hofstede die hem ZUYVER en ONBELAST j ïoebehooreu, daervoór zal hy toch liever 1 leu honderd be- laeien dan garden en menscbenplacgers op zyn hof te zien komen die alles zonden - doorsnuffelen, alles "oprekenen en geheel den toestand zyncr affairens rond de parochie uylheilen. j Zyn'er eerlooze leugenaers, eerlooze bedriegers die "dit alles I scbaemleloos durven loochenen en sehryven dat dit uylviudsels zyn, aen deéze konnen wy anders niet "zeggen dan dal zy naer de galg zouden loopen, dat dil hunne plaels is, en dal zy vóór die onregtveèrdige bloedzuygerswel gewerkt, gcloopen, gezweet en gefopt hebben, omdat zy er sloffe in vonden om onkundige meuschen te stroopen, hunne eygene zakken te vullen en op dé

De Denderbode | 1851 | | pagina 1