ZONDAG 21 DECEMBER 1851. ZESDEN JAERGANG.— iV 275'. AELST, den 2 0 December. DEN STAETSAENSLAG VAN L0UIS-NAP0LE0N. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. -—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 l'r. 50 c.,.dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persooncn die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal verd,er gcwaegen van alle broclmeren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. Denacincu der persooncn die ons eeitige stukken zouden begcêren mede te doelen, zullen gelteyin ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen w ierden dezelve te doen kennen. Geene stukken" waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen" worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld ele. vragtvry loc te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wal den druk aengaet. CHIQUE SUUM. De voórnaemste uytkomst of 't byzonder inzigt der ntoorderyën en verbanningen die den staetsaenslag van L. Napoleon naer zich gesleept iieéft, is zonder tegenzeg de vernietiging der nationale vergadering, die Napoleon, als eenen stionkelsteen op den weg naer zyne verheffing, óórdeelde te moeten vergruyzenWelke vermetene onderneémingen toch, zie eens welke volslagene omwenteling dit vernietigen van 't parlementaire gezag, in de gedagten te weeg kan brengen... Eenen man alleen, gelukt er in verschillige ontzagwekkende partyën van Vrankryk naer zynen kant te krygen en, in eenen dag, te vervdelen al wat de volksverleyders en hunnen aenhang benevens andere partyën, sedert zooveel jaeren, met zooveel moeytc voórbereyd en opgevormd hadden. Hoe veel ontwerpen zyn er niet in den wind geslaegen, hoe véél plannen vernietigd, hoe veel toelagcheude beloften begraeven, hoe véél wensehen en eysschen verdweénen, en dit alles dóór de stoutmoedigheyd van eenen mensch welken, de begeestering eens volks te baet neémende, het vaendel van alleenheersching ontrolt en, met de breede schaer der willekettrigheyd al de vryheden die hem tegensteéken, uyl de grondwet snyd Hééft Napoleon zulks gedaen met inzigt van 't wange- drogt des socialismus en der regeériugsloosheyd te vernielen, de geschiedenis zal Item ligtelvk zynen aenslag vergeéven, als hy er in gelukt daerdoór de orde te doen zegevieren en den kanker der samenleving te geneézen. Maer anders zou het met Napoleon gelegen zyn, moest hy ongelukkiglvk zien dat zynen aenslag legen hem zelf keerde, doch dat deszelfs gevolgen dóór stroomen van menschenbloed moesten uytgewasschen worden. Wy willen het loekomende niet al te veel vooruytstreeven, doch .zullen doen opmerken dat, hoe men hier ook denke over Napoleon's aenslag, hy van nabv met de belangen van Relgiën in verband staet, en dat onze natie een waekzaem oog diene te houden.... Jammer is 't dat wy titans eenen vremdeling aen 't hoofd onzes ministeries hebben, aen wie onze volkskamer geheel verslaefd is jammer is 't dat wy nu eenen vremdeling hebben die ons te Parys vertegenwoordigtjammer is 't voórnaemelyk dat het twee Rogiers zyn, waervan den eenen zich niet min dan eene dictatoriale magt over Belgiën aenmatigt, waerdoór hy ons kwelt, plaegt en op alle wyzen den duyvel aendoet. Iels wat ons nog meer moet doen voóruytzien, is dat onze beheerschers zoo dikwils tegen onze grondwet geschreeuwd en te weeg geweest hebben de zelve te vernietigen, omdat zy beweerden dat het onmogelyk was met dezelve 't volk te bestueren etc. etcMoest Napoleon dóór geheyme of openbaere betrekkingen onze klubsministers aenspoóren zyn voorbeeld van militaire dwingelandy na te volgen, hierom dat het vry en onaf- hanglyk Beigiën eene geduerige satire vóór het overrom pelde en neergedrukte Vrankryk zyn moet, dan zouden wy wederom gepraenxl 'zyn te kiezen of wel van ons met handen en voeten gebonden gewillig aen de slaeverny te onderwerpen, of wel 't bloed onzer medeburgers te pande te stellen om onze regten te behouden en tegen d'overheersching te verdedigenRespice finem Aenzie 't eyndeDoch geen van bevde zaeken zyn wenschelyk. RAEDGEÉ VING VAN M. DE ilONTALEMBERT. j Eenen brief van M. de Montalemberl, den 1 oysterlyketi verdediger van den godsdienst, is in het dagblad TUnïvcrs verschcénen. Dien brief schryfl de conservatieve party de gedragslyn voor, welke zy in de stemming van 20 december te volgen heeft. Dry punten worden daerin onderzoglhet legen stemmen, hel niet stemmen, en bel voor stemmen. Tegen Lodewyk-Napoleon stemmen, zegt M. de Montalemberl, 1 dat is toestemmen in eene socialistische revolutie en er zich aen onderwerpen. Om zich te onthouden zyn er geene reden, noch verschooning. Het regt van zich te onthouden kan maer alleenlyk toekomen aen degeéne die den moed gehad hebben, zich ook te j onthouden in 18-48. Eyndejyk stemmen vóór Lodewyk-Napoleon, zegt M. de j Montalembert, dat is precies niet goedkeuren al wat hy gedaen i heeft, het is kiezen tusschen hem en den geheclcn ondergang 1 van Vrankryk. lly eyndigl zynen brief met deéze wóórden, waerdoór hy zyne stein en ongelwylfeld ook degeéne van hel grootste deel der katholyke aen den president gééft. et Ik ben vóór het gezag legen den opstand, voor de samen leving legen hel socialismus en vóór de mogelyke vryheyd van het goed, tegen de zekere vryheyd van het kwaed. DEN BARON DE RYGK. Men spreekt veel te Brussel in en buylcn de kamer van die nieuwe edele familie die te Meire woont en waervan een lid secretaris is der koophandelkamer van Aelst. Zie hier de reden: In de Annates purlementaires die de stukken vervatten welke aen de volkskamer medegedeeld zyn, bevind zich op bladzytle 190 eene petitie van de koophandeikamer van Aelst, ten voór- deele van 't ruineérend traktraet met Holland, stuk dat geleekend is als volgt Den Secretaris, Baron De Rvck Wy zyn nieuwsgierig te weéten wanneer tlien boer van Meire gebaronnifieerd is en volgens welk regt hy een officieel stuk leekent met den titel van BaronIs 't eene usurpatie, gelyk men zegt, dan vraegen wy of dien Baron, welken uoglaus advokaet zegt te zyn, niet weet dal er in den Ivfslralfeiv ken wetboek eenen art. 259 bestael luydende dalAllen persoon die openbaerlyk een koslucm, uniform of eercleeken zal gc- draeyen hebben 'l géén hem niet toebehoorde, of die zich koninglyke TITELS zal locgecygenil hebben welke hem niet welliglyk zouden vergund zyn, ZAL GESTRAFT WORDEN MET EEN GE YANG VAN ZES MAENDEN TOT TWEE JAEREN. Zou men niet moeten denken dat onze procureurs in de uyloeffening hunner fonctiën, niet al de vercyschte onpartv- digheyd gebruyken Zoohaesl er eenen priesler'is die ongeluk- kiglyke, en zelfs om zyne kerkelyke pligten te volbrengen, onvoórzigligheyd hééft 'l minste legen Twereldlvk gezag Ie botsen, daedelyk is 'l opënbaer ministerie in harnas, gelyk wv komen te zien ten opzigte van den wel eerw. Pastor-Deken van St-Nicolaeskerk van Gend. Dcézen voórlreffelyken priester is dóór het parket van Gend vervolgd en veroordeeld geweest omdat hy tot de houwelvkszegening is overgegaen van een koppel 't welk in Engeland burgerlyk getrouwd was zonder in Belgiën eene Iweerietnael getrouwd te zyn, juyst als of nten tweemael moest trouwen om getrouwd te zyn..... Als meu zoo strengelyk wilt te werk gaen vóór eene zoo kleyne en daerby zoo twyffelagtige zaek, hoe kan men eene schandelyke usurpatie dóór de vingers zien, die in een officiéél stuk gepleegd word en aen de volkskamer gezonden is, usur patie die schynt gedaen te zyn om zich in de wetgeévende vergadering te doen gelden en aldus 'l publiek te misleytlen.... Maer a propos van aengematigde titels en fonctiën, wy wagten nog altyd naer 'l bewys 't geen wy aen 'l Verbond gevraegd hebben, dat de hoedanighevtl van Belg zou aenloonen van den president onzer koophandelkamer en te gelyker tvil afgeveèrdigtlen van ons Jistriki in de wetgeévende vergadering. Indien 'l Verbond ons dit bewys niet gééft, dan bekent het dat ons distrikt eenen inlrus in de volkskamer gezonden hééft. ERFENIS-WET. De volkskamer hééft zich deéze wéék bezig gehouden met tie beraedslaeging over de erfeniswei. Verschcydene wyzigingen zyn voorgesteld maer verworpen, zoo dat de kamer de wet hoéft aeugenomen gelyk ze dóór den Senael gewyzigd is ge wééstWy moeten hier eene zaek doen opmerken, naeme- lyk dal de heeren Cumonl en Bruneau die in 't Verbond scliry- ven en doen schryven dal de erfenissen van 2110 Ir. nu zullen moeten betitelen, terwyl zy volgens tie eerste bloedzuygerswet viy van regten waren, gestemd hebben TEGEN den voorstel van M. Coomaris, die hierin bestond In hel cyffer van 1000 l'r. erfenis die, volgens art. der wet, VAN BELASTING VRY is, te brengen op 5500 francs... Gelyk men ziel, 'l publiek word niet alle n dotir't Verbond bedtotrién, maer men ondervind dat onze afgeveérdigde zelfs stemmen VOOR de slroopende wetsbepalingen die zy in hunne gazette afkeuren en bestreden.... En waerotn die schandelyke handel- wyze? Enkelyk om aen de impopulaire en volksruineérende ministers te behaegenWelke Ongelukkige, welke hespoltt1- lyke vèrlegenwoóriliging van een der schoonste distrikten van 'l 'andBruneau en Cumonl zouden welligt met 't minis terie stemmen, al wierd er voorgesteld van Belgiën op eenen dag geheel Ie pluymen Plï Fit"cn liberalen hutsepot van Gend hééft eenen zoodanigen blaem en afkeer .pzyrir verlegenwoórdiging vóór den senael geworpen, dal ai wie zich nog eenigzihs eerbiedigt of van eenigen prys is, beschaemd is en glailal'weygeitde kandidaluer voorden seiiaet te activeerden' Inderdaed, wy hebben uyt zeer goede bron vernomen dal deti gendschen haspel wel aen tien verschillige deuren is "aen kloppen om eenen kandidael vóór de aenslaende kiezin» te vinden en dal niemand de kandidaluer hééft w illen aeuneémen; alle eerbiedigden zich te véél dan dal zy eeuig gemeens mei dien haspel zouden willen hebben. Noglans, advies aen de Genlenaers wy zouden hun aeuraeden,' als zy toch renen kandidael moeten hebben, zich te vervoegen by hunnen burg meester VI. Kerkhovedcézen zal, denken wy, oórdeelcn dat hy goed genoeg is om voor stopg'at te dienen, én het zicii eene pligt rekenen dien post te activeerdenVindende liberale kiezers er niet véél versland by, zy zullen er ten minsten voél vleesch en vel aen hebben'T is al wat den boer vraegl als hy zyn verken slagl...... 'D .-. De engelse lie dagbladen berigten ons dat de aertsbisschop- pelyke tlecreélen legen bet stelsel van slaelsonderwvs in Ierland beginnen vruglen te draegen. Verschevdene schooien die eertyds een groot actual leerlingen haddén, zyn moeien gesloi.ten worden, omdat de ouders, ilvt eerbied vóór de II. Kerk en liiystercinh: naer de waerseliiliiwingen der aartsbisschoppen en bisschoppen, hunne kinderen uyt die verderfneslcu hebben getrokken.... Berigl aen '1 ministerie van Belgiën gact hel zoo voort, T géén voorde bisschoppen van Ierland eene s reime pligt is gewéést, zal vóór onze bisschoppen geene mindere pligt worden .-. In Holland is deczer dagen dóór 'l gouvernement een besluvt genomen waerliy geeue vremtleliWgén die nu in lands bedieningen zyn, lol bevoordel ing in rang zullen locelaetèn worden.... Deés besluyl zou beter in Belgiën te pas "komen want, op tien amblcnaers die by ons bevoorderd worden zyii er acht vremdelingeu 't is iets zeldzaem als er eenen Bel" in rang opklimtMaer dit is toch verloeren klap, den Ciloyen- schoólm'ester van Arraszou moeten beginnen met zyne ev"Cne familieleden en talryke vreimle opeélers die hem nu bewic- roukeii, dienen en aen 't schotelken houden te nypen.... Hola zegt Rogier, 't zyn zotten die hunne eygene ruyleu breéken 'T Verbond van Aelst maekt in zyn laetste Nr vpél onlief over de kwaslery die, door de heelekoppen der liIteralisten van ons arrondissement, op 't stadhuys alhier gehouden is. In eett artikel da! twee derden zyns blads vervult, spreekt onzen bedorven (1) konfrater van de klevnste omstandigheden zelfs voegt hy er by dat de tafel aen een Iwefyzer geleek (van eéueu ezel of van een peërd weéten wy niet) waeraên drie volksver tegenwoórdigers, zes provinciale raedsleden, burgemeesters" Wy zi-cscn bedorven kou frater, omdat liv over dry volle toners bekende dat hy tol iu 't merj; der 'beenderen bedoren was... proficiat...

De Denderbode | 1851 | | pagina 1