s-iAffisa schepenen, advokaeten, notarissen, ontvangers, proprielarissen, j etc. etc. etc. gezeten waren.... lloi Verbond is gelyk aen zeker slaeh van arme boeren nienschen welke, als zy eene dochter of zóón hebben die ergens in een ryk buys vóór ineyssen of knegt dienen, daer geduerig van spreéken en zeggen Myne dochter of zóón woont by dien heer ol geéne dairime, en by of zy mag meé in de koels ryden, eenen parapluie draegen, eenen witten voorschot of eenen hoed met gouden slreépen etc. aendoen.... Zoo ook komt T Verbond met al de benaemingen al, net alsof dit titels waren die alleen regt lot de 's volks agling hadden... Onnoozelen konfrater uwe dne volksvertegenwoor digers waren, Brnneau, Cumonl en Cleempulle, de dry grootste mazetlen en slaeven van g'heel de kamer, met welke elkeen lacht en vóór wie niemand in de kamer den minsten eerbied heeft. Onder uwe advokaeten lelt men Baron Polka, Charel De Witte, advokaet ryslpap, Jouret alle gasten die op hunne weerde honderd mael geschal zyn. Onder uwe burgemeesters bevinden zichden kwant van Nederhassell, den iynen van Nieuwerkerken, Meester Louis van Oordegem etc. alle mannen vóór welkers keus men van de trappen niet zou willen vallen... Onder uwe notarissen, provinciale raedsleden, proprictarisscn etc. lelde men Smerdis, Nelen De Pauw, Zwarten Sis, Neus Van der Pullen, Pieken Smet, Meester Flankaert, G. De Vos, Wanl- jen V. D. Broeck al jantjes uyt den fynen bak, van welke alle trefflyke gezelschappen liever de hielen dan de leenen zien. Kortom, konfrater, weet, en wéét hel wel, dat al dien ydelen bombast van titels en ambten geen zierken regt op's volks agling geévcn, als zy niet dóór opregle burgerdeugden vergezeld gaen..... Was hel zigt van die mannen voor u eenen zoo verrukkenden oogslag, dit komt omdat gy dóór eene zoo verregaende geeslbekrompenhcyd aengcdaen zytmaer nu is de vracg of den oogslag vóór u ook zoo verrukkeipl was als de meltons en kalvers in zoo ruynïe maele. geleverd wierden, dat er onze merkt van heden zal weélen van te spreékenUp deéze vraeg verwaglen wy eene antwoord, maer hierop zult gy wel den Dcndcr-bode veraglcu en den bek in de pluymen houden .-. Als Bruneau, Cumont en Cleempulle in de kamer zitten, waer de groole belangen des lands verhandeld worden, zou men wel een breékyzer mogen bezigen om hun den mond open te prangen en hun een enkel woórdeken te doen lossen; maer alszy aen eene kwaslparty lusschen pot en glas gezeten zyn, zou eenen dommerik denken datzy welspreékcndheyd en verstand te koop hebben. Zoo leézen wy in 'l Verbond eenen hoop diskoersen dóór die mannen aen den liberalen disch afgegeéven't is waer 'tzyn maer onnoozelheden, den eeuwigen en altyd zelfden rimram over 't klerikael en meer andere goochelaeryën, maer dit schvnt toch goed genoeg om sullen en blinde partygangers te foppen, vermits 't 'Verbond, dal geene andore onder zyne dungezaeyde leézers heeft, geradig geóórdeeld heói'l er zyn blad mede op te vullen aen 1 IV. 50 centimen den trimester Proficiat met zulke nieuwsbladen. Maer a propros van diskoersen, den gefronsten suykery- zuyper van Lessen en Smerdis hebben ook elk een diskoers afgegeéven.... Den eersten hééft gepoogd zyne uytgedroogde aders een beetje te doen zwellen dóór eenen woedenden uylval tegen de ongelooflijke hardnekkigheyd en rampspoedige ver tin >dheyd der politieke party die hy beslrydl... Den man sprak ook oe< v de vrijheden die hy ten koste van zyn bloed hi ill I ripen winnen!(I) Den tweeden heeft vuer gegeéven op do, zed dyke en sloffelyke belangen der constitutie, iels wal wy noovt op eene viool hebben hooren speélenMaer den man wist dat hv sprak lot iiberalislen van Soltegem, en vóór deéze dagt by, steékl hel zoo nauw nietWat ons betreft, wy zyn van gevoelen dal zyn breyn wal meer als naer gewoonte, dóór T Bacehusnal was verward.... Dus pardon vóór Smerdis.... Den anderen is altyd in woede en razernv ofndat elkeen voor hem niet ploeyt. Wagt hy daeruaer, wy vóórzeggen hemd al hy nog al lang zal wagten, en eerder zal gacn mollen roovcti dan zvne begcèrte, die hem doel uytdroogen, le zien verweézenlyken Men hééft in de kamer hertelyk gelagcben met deounoo- zelheyd van M. Cumont, weiken, als president der koophandel kamer van Aelsl, de petitie aen de volkskamer geleekcud hééft Men zegde algemeen dal M. Cumont aen zyn zeiven peliliooneérendis voorzeker hel koophandelslraklaet niet niogt verwerpen.... M ier zoo gaet liet, zominige nienschen willen altyd foueliën beklceden waervan zy noch'tgewigt noch de weerdigheyd begrvpenWalerscbenken en keêrsensuuyten past aen zulke mannen heler (1) Nu !en minsten weétcn wy waer den fiefronslon iyn bloed verloven heeftde vuvUougen die bewcéren dat hy het elders verspild hééft, koiiueu nu zwygen Ninove, 10 december 1851. Mv>nF.F.u den Opsteller. Wanneer eene party zoo laeg ge- daeld is. Jat zy zich in bet Verbond van 7slcu dezer maend, ouder den dekmantel van Poesken moet beschutten, otn hare laster en logenlael uyt le braken; vallen die als een zwaer lood weder op het hoofd van de ontmagte hand die ze tol een onbe- revkbaer punt rigt, en verdient zy geene antwoord dan vcrag- tiiig Maer wanneer een volksvertegenwoordiger, die valsch- be.ien in een politiek banket herhaeld, word liet nuodig de waerheyd kenbaer te maken. De schitterende zegeprael der liberale isslegts eene hersep- schim van ylhoofden, lerwyl de kiezing onder den inyloed van geene politieke denkwyze is geschied; clit blvkt onwederlegge- lyk ten eeislen uyt de welgekende opinie der persoonen die voor cu legen M. Dekens hebben géweest; ónder de eerste bevinden zich de grootste tegenstrevers des Vcrbonds. Ten tweeden uyt de openbare poogingeu die M. .lack by de geesle- Ivken gedaèn beeft om hunne stem ten voordcele van M. 1). te bekomen onder voorwendsel dal eene gemeente-kiezing slegts eene huyshoudelvke zaek was en dat M. D. niet meer aen de Alliance toebehoorde dan M. BertTen derden uyt den uytslag zelf der gemeente-kiezing van 28 Oct. waer kalholyke en liberalen, omtrent gelyk getal stemmen bekwamen, (byna hei dubbel van M. Dekens) en ten laetsten uyt het getal stem men zelf dal hy bekomen heeft eerst 89, dan 120 en eyndelyk 185 Bewyzen deze cyflcrs niet klaerdcr dan al wat men daeroinlrcnt zeggen kan dat het laelste getal stemmen, liet gevolg is, der lage middels, warme tranen, beloften, bedrey- gingen, smulpartyen, logens, kuyperyen, enz. enz. waer door men de stemmen beeft "bekomen van katholyken, liberalen, republikanen, socialisten, ja zelfs van persoonen die kragtens art. 12 der gemeentewet, voortaen van de kieslyst zullen ver- dwynen?"liet is onbelwistbaer dat M. I). de meerderheyd van stemmen heeft bekomen, integendeel is bel niet min waer dal de nederlaeg van M. Bert, eervoller is dan de zegeprael van zynen legcnkanler; aengezien de groole meerderheyd der kiezers het zich eene eer agten openbaer le beweeren dat zy voor M. Bert gestemd hebben, lerwyl er weynige zyn die jiiel van schaemle bïoozen, wanneer men hun overtuygd dat zy M. Dekens hebben gekozen. Ten slotte, is het bier geweest, zoo de oude vlaemsche spreukwoorden zeggen hel cynde kroond het werk en aen het ■werk liend men den meester. Nauwelyks was den uytslag gekend of M. Dekens wierd in triomf door twee Baslacrds vau het siadhuys na zyn buys gedragen; en na zyne aenhangers vele flesschén geydcld hadden, en dal vele treffelyke persoonen door hen beschimpt waren, is den nieuwgekozen vergezeld van den schepen V. D. B. en tutti quanti met een trommel en klarinetle rond de stad gegaen onder het spelen van het alom gekend air den Beren dans om zich in de herbergen, waer op zyne gezond- li eyd gedronken wierd, le laten gclukwenschen. Laeter in den nagt zyn er buyzen gehangen aen de deur. van de heeren Deken, onderpastor en andere Indien dit de kentcekens van eenen liberalen zegenprael zyn, dan moeten wy zvvygen. OMZENDBRIEF VAN Z. H. DEN PAUS PIUS IX. Aen al de palriarkcnprimaten, acrlsbisschoppenbisschoppen en andere prelaten in gemeenschap met den Apostolykcn Stoel. P1US IX, PAUS. Eerweerde Broeders, gróetenis en apostelyken ïegen. Bv onzen omzendbrief van heden gedagteekend, hebt gy gezien, Eerweerde Broeders, met wat bezorgdheyd wy eenen oproep tot uwe uytmunlende godvrngiigbeyd gedaen hebben, op dat gy, in het midden der zoo zware rampen, die de christelyke en burgerlyke maetschappyën bedroeven, zorg draege van in uwe bisdommen openbaere gebeden te bevelen om de goddelyke bermhertigheyd af te sineeken. En daer wy u ter z> her tyd acngekondigd hadden dat wy op nieuw, ter diër gcle- genhevd, in do bemelsehe schatten der Kerk zouden putten, slueren wy u de tegenwoordige brieven toe om u te laten weten dat wy die kostbare schatten openen. 'T is daerom dat, ons betrouwende op de bermhertigheyd van den almogendeu (lod en het gezag zyner gelukzalige apostelen Petrus en Paulus, kragtens de magt vau te binden en ontbinden, die den lieer ons heeft opgedragen, in weerwil onzer onweerdigheyd, wy verleenen en loestaen aen allen en aeh ieder der geloovigen uwer bisdommen, van bevde geslachten die, binnen den tyd van eene meend, door u te bepalen, en te rekenen van den dag welken gy zult aenwy/.en, ootmoe- diglyk gebiecht hebbende en met een opregt berouw hunner zonden, en de sacramentele absoluiie bekomen hebbende, het Ueylig Sacrament des Autaers zullen ontvangen én dry kerken door u aengewezen of drymael eene dezer kerken zullen bezogt hebben, aldaer godvrugtiglyk gedurende eenigen tyd den Ilecr zullen gebeden hebben voor de ver heffing en den voorspoed Onzer Moeder de lleylige Kerk en den aposle- lvken Stoel, lot de uvtroeying der ketleryën, den vrede en de eendragt der christene prinsen en den vrede en de vereeniging van gansch het christendom; die daerenboven gedurende den zeiven tyd een inael zullen gevast en eene aclmoes aen de armen gedaen hebben of, volgens hunne godvrugtigheyd, eene offerande aen het uytmuntend werk der VOOllTPL ANTING van HET GELOOF (dat wy grootelyks aen uwe herder- lvke bezorgdheyd aenbevelen); wy staen hun eenen Vollen Aflnet toe by vorm van Jubilé, 't gene gelykelyk, ten litel van voorspraek, aen de zielen van het Vagevuer zal mogen toegepast worden. En om dat de religieuzen of alle andere persoonen in eeuwigdu rende opsluyting levende, insgelvks dezen aflaet zouden kunnen beko men, als ook al degenen die in het gevang zyn, of door eenige gebrek- kelvkhfvd belet zyn en de hierboven uytgedrukte werken niet kunnen vervullen. Wy staeu insgelvks toe dat eenen biechtvader, te kiezen gelyk het hierna zal gezevd worden, hun de gemelde werken van godvrugtigheyd veranderde of uytstelle en pligten oplegge die de boet- vcudigen zullen kunnen vervullen. Wy bemagtigen ook denzelven biechtvader om van het ontvangen van het Ueylig Sacrament des auiaers le ontslaen de kinderen die nog hunne eerste communie niet gedaen hebben. Wy geven daerenboven aen allen en aen eenieder der geloovigen uwer bisdommen, wereldlyken en geestelvken, van welk order en gesligt zy wezen mogen, het verlof en de magt van ten dien cynde tot biechtvader te kiezen allen prester, zoo leeke als ordons- geeslelyke, uyt het getal dergen die door u in dit doelwit zullen be- magtigd zyn4 (de religieuzen zelve, de nieuwelingen en de vrouwen in 'het klooster levende, zullen van dit verlof' mogen gebiuyk maken, vcor zoo veel den biechtvader pro vionialibus goedgekeurd zy) welken hun zal kunnen ontslaen en ontbinden in de Tegtbank van het geweten, en enkolvk voor dilmael van kerkban, ambtsontzetlingen, geestelyke veroordeelingen en berispingen, helzy a jure, hetzy ab homine, uvt- gesproken en opgeleyd voor welke oorzaek het wezen moge (buyten de gene die leeger uylgesloten zyn), en ook van alle zonden, buytenspoo- righeden, euvejdaden en misdryven, hoe zwaer en hoe groot zy mogen wezen, zelf voorbehouden, op welke wyze het zy, aen de prelaten der placlsen, of aen onsen aen dezen apostolyken stoel, en waervan de kwvtschelding niet zou toegestaen geagt worden door al andere vergunning, hoe uytgeslrekt zv weze. Daerenboven, en om gemakkelyker aen allen den weg te openen die tot de zaligheyd leyd, staen wy aen gemelde biechtvaders, gedurende dezelve tvdruvmte dezer macnde'n, het vermogen toe, aen diegenen die ellendiglyk acn eenige sekte zouden toegestemd hebben, vermits zy, waerlyk Loetveerdig. tot het sacrament van verzoening naderen, van hun lo vergeven en hun te ontslaen van de verpligting van hunne imd< pligtigen oen te klagen, opdat zy denzelven vollen aflaet mogen verdienen, onder do gewoone voorwaerden en uyigezonderd het. geval waerin, om grooler en zwnerder gevaren te vermyden, de aenklaging zou noodi» sehynen. Daerenboven staen wy aen dezelve biechtvaders de magt toe van alle wclkdanige beloften te veranderen zelfs onder eed gedaen en aen den apostelyken Stoel voorbehouden (behalve de beloften van zuyver- heyd, van religie en die by dewelke men ten opzigte van eenen derden eene verbintenis aengaet, welke door hem zouden aenveerd zyn gewor den, of waervan de nolating hem schade zou kunnen toebrengen; bene vens de beloften gezegd behoedmiddel tegen de zonde, tenzy de veran dering dezer beloften zoo nuttig geoordeeld worde als hunne eerste materie om'de gewoonte der zonde te beteugelen), in andere godvrug- tige en heylzame beloften met noglans aen allen en aen ieder van hun, in al de bovengemelde gevallen eene heylzame boete op te leggen en al wat den biechtvader anders zal geraedzaem vinden. p Wy staen daerenboven bet vermogen toe van te ontslaen vau ome- gelmatigheyd door schending van berisping oengenomen, voor zooveel zy aen de wereldlyke regtbank geenzins of niet gcmakkelyk zou kunnen opgedragen worden. Wy vei staen nogtans niet, door deze tegenwoor dige, te ontslaen van eenige openbare of verholene onregelmatighevd, gebrek, onbekwaemheyd of onbedievenhevd op welkdanige wvze zy is aengenomen gewordeii. Wy verstacn niet dat de tegenwoordige afwy- ken van de Constilutie a Sacrauicntnm peenitentice en aen de ver klaring van onzen voorzaet Benedictus XIV, zaliger gedagtenisnoch ook dat de tegenwoordige op eenige wyze zonden kunnen dienen aen degene die namelyk in den kerkban zouden geslagen zyn geworden, ontzet of verboden door ons of door dezen apostelyken Sloel, of door eenigen anderen prelacl of geestelvken re»ter, of die ópenbaerlyk zouden verklaerd of aengeklaegd zyn geworden ,als berispingen of andere straffen by vonnis le lvbben ingeloopcn, tenzy zy binst den tyd derzelfde maend voldaen hebben of met de belanghebbende parlytiM overeen gekomen zyn. Dat indien, binst dezen tyd van eene maend, z*y aen het oordeel van den biechtvader niet hebben kunnen voldoen, staen wy toe dat zy ontslagen worden, ten eynde enkelyk den aflaet van den Jubilé te kunnen verdienen en met de verpligting van te vol doen zoo haest zy het zullen kunnen. Wy \ergunnen en staen al deze dingen af, nietlegenstaende de Con-'* stitutiën en tegenstrydige aposlelyke bevelen, welke zy wezen mog?»v en wy wyken er enkelyk soor dit mael van af, namelyk cn.uytdiukii lyk voor bet uytwerksel der tegenwoordige; ofschoon er van ot» Coustitutiën en van hunnen inhoud byzond'ere, persoonlvke en letler- lyke melding moest geuiaekt worden, en niet door algemeene èven- weerdige bepalingen, of dut het noodig ware van daerom eenige andere bvzondere formalileyt te vervullen; bunnen inhoud als genoegzaem in deze tegenwoordige uytged/ukl aenziende, en geheel de vorm in der- gelyk geval vooigeschreven als behoorlyk nagekomen. Eyndelyk, als bewys onzer bvzondere welwillendheid t' uwen op- zigle, geven wy u uyt den grond onzes heit en met liefde, aen u, Eerweerde Broeders, en aen al de geloovigen. geestelyke en wereldlyke aen uwe zorgen toevertrouwd, den apostelyken zegen. a Gegeven te Roomen by Sint-Èieter, den 21 November, van het jaer 1851, van ons Pausdom het zesde. PIUS IX, PAUS. Over eenige weéken is zekere fransche Lgenaemd Cugnière, hier tloór toedoen van den Citoyen van Arras gena- turaliseérd, met wat inzigl wist niemandMaer nu komt hel uyt waer 't gebrand hééft, dien vremdeling komt dóór Rogier als inspecteur generael van het midden onderwys ge noemd le wordenSchippers en Voerliens zetten gewoonlyk elkander overZoo trekt den eenen vremdeling party voor den anderen, maer met dit alles kry gen wy hierin 't land eenen zoo vreesverwekkenden hoop vremden bugt, dal er al de plact- sen aen gegeéven worden ten nadeele der Belgen die zich dóór Rogier als koeykens laelen melken Onze geagtto inschryvers van Maldegem welke begeêren het N"r des zondags te ontvangen, worden verzogt het in hun 't poslburecl des na middags te doen afbaden. Voorleden woensdag is in onze St-Marlenskerk eenen Te Deum gezongen der 0Ie verjaering des Kouings. Deéze plegtigheyd is dóór de gewoonelyke overheden bygewoónd. Men schryft uyt Aelsl aen de Emancipation Zondag laelsl heeft een aelslersch verhond een groot banket ten stadhuyze gegeéven. Verscheydene redevoeringen zyn dóór de hoofden der staetkunde uytgesproken geworden. Er waren redenaers van Soignies, Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Soltegem, Ryssel en Aelsl. Deézen laetsten heéfl de wóórden zyner ambtgenoólen in het kort herhaeld wanneer hy nylgeroepen heéfl. Wyzyn in vollen voóruytgang, Mynheeren onze staetkunde heéfl gezegepraeld te Aelst, Ninove en Soltegem. Ónder M. Rogier, in 1852, beliep hel bujel tot francs 163,652, 598, 28. In 18-40, ouder den zelfden minister, tot l'r. 166, 007, 068, 17, lerwyl het zelve in 1855 maer bedroeg 89, 922, 856, 51, daer hel onder het nieuwe politiek geklom men is tol 116, 000, 000, waerby nog zullen moeten gevoegd worden de krediten enz. Niemand zal kunnen zeggen dat deéze staetkunde geene zeer liberale staetkunde is, en wy vraegen duyzendmael om verschooning acn de tolken vau het Kabinet indien wy somwylen hei tegenstrydige gezeyd hebben. Den senaet is op vrydag 26 der loopende maend samen geroepen. Men schryft uyt Leuven in date van gisteren, dat de koop handelkamer deézer stad hel besluyt genomen hééft van aen de w&tgeéving een verzoekschrift le zenden legen het rampspoedig hollands belgiscl» traktact dal in haer midden de algemeene afkeuring ontmoet hééft. M. Vermeulen, pastorjol Moorseele, gaet in dezelfde hoc- danighcyd lol Elverdinghe over. M. Maes, onderpastor te Thourout, is tol pastor te St.-Michel benoemd, in vervanging van M. Lefebure, die zyn ontslag gegeéven heeft. M. De Geetere, pastor te Meetkerke, is lot pastor te Leke benoemd M. De Beek, onderpastor te Calloo, is tol onderpastor te Denderleeuw benoemd, in vervanging van M. Bral die in dezelfde hoedanigheyd te Oordegem overgaet. M. Parson, onderpastor te Oordegem, is tot onderpastor le Knesselaere benoemd. M. De Vos, pastor te Aelbeke, is tot pastor te Moorseele benoemd* Men schryft ons uyt Assche De parochiale kerk van Bollebeek komt dóór byzonder toedoen van haeren eerw. pas- lor met eenen Kruysweg verrykl te worden. De kenners zeggen dal deszeifs statiën, alle op doek geschilderd, met véél kunst zyn uvigevoerd. Zondag lest is hy plegtiglyk opgeregt geweest dóór den eerw. heer pastor van Assche, bygestaen van een deel geeslelyken der omringende dorpen. Ter deézer gelegenheyd is er gedtierende dry dagen gepredikt geweest dóór den eerw. heer Heymans, licenciaet in ue Godsgeleerdheyd en dóór twee eerw. Paters van het Predikheeren-order, welke prediking diende als eene vernieuwing van den Jubilé van 't heylig Jaer, aldaer in 1850 met zoo vee"l luyster en vrugt gevierd. Eer en dank zy aen den edelmoedige» en ievervollen heer Van Oversiraeten, pastor diër parochie, eer zy nog aen zyne parochianen die zoo milddadiglyk het hunne bygebragt hebben om hem tot stand te brengen. Mogt dcszelfs oefening, die overal zoo véél goed sligl waer zy is" ingesteld, eenen onuytpulbaeren schat zyn" van gratiën vóór den herder en de schapen, dan waren zy alle rykelyk beloond.

De Denderbode | 1851 | | pagina 2