PARYS EN VRANKRYK. - VRAEK EN GENADE. geboorten. fïZtk 1 i OVERLEÉDENE. WYLEN M BEECKMAN, De opening, en sinls dien de dagelyksche oefeningen in de groole dierenguerdc op de Arleveldeplaels, le Gend, hebben talryke bezoekers aengciokl. De menagerie van den heer Hu- gue teil achi leeuwen, twee olifanten, dertig apen, lygers, luy- paerden, hyenas, jaguars, kruypdieren, beéren, pelikanen, enz., en eyndelyk eenen rhinoceros, welk buytengewoon reusachtig, dier alleen een bezoek weérdig is. Maer helgeénc vooral de belangstelling uy llokt, dil is de oefeningen van den heer Charles, den on beschroomd en dierentemmer, die in de kooyën treed, met de hyena eet by de leeuwen slaept en vervolgens aen hunne oor eene pistoólscheut losbrand die de lygers doel springen en den grooten koninglyken lyger by den steêrl trekt en op zyn lyf trappelthy sluyt zyne oefeningen door verlus tigende spelen die hy den olifant doet uvtvoeren, en eyndelyk *r ji eéne uytdecling van 100 kilos vleesch aen de dieren. Zaterdag avomi had eenen persoon zich in de Auguslynen- kerk le Antwerpen laelen sluyten, na de goddelyke diensten. Den koster zyne ronde doende omtrent 9 ueren 's avonds, ont dekte MSndeken agter eenen hoop stoelen. Seffens verliet den koster de kerk sloot ze toe en liep om de politie. Men heeft den p^rso.on aangehouden. Hy beweerde dal hy zich in de kerk had 1; en sluyten, om dal hy geenen i'huys had. De politie heeft maendag morgend in de Ivalkslraet N°48 te Gend, den genaemden Pieter Joseph De Reuck, op heeler daed aengehouden, bezig mel'valsche stukken van eenen frank met de beéldtenis van den den koning Leopold, te verveèrdigen. Het lyk van een nieuwgeboóren kind van het manuelyk geslagt, is nvt de vaerl le Herdersem gelrokken. Volgens de verklaering der genecsheeren was dit kind leéfbaer geboren en moet onmiddelyk na zyne geboorte in hel water zyn"geworpen. Zaterdag is vóór de assisen van Brussel de zaek afge- loopen van den genaemden Mostermans, leèrverkoopcr, en consoórleu. Die zack heeft langer dan eene week de regtbauk bezig gehouden. Onze leézers zullen zich nog wel herinneren, dat Mostermans hier bedriegélyk bankroet had gespeeld Na op krediet eenen gebeden hoop leder helibeu zien le krygen, had hy een deel van dal leder verkogl, en de rest op hél schip Due de Brabant doen brengen, waermede hy van Antwerpen naer Amerika wilde vlugten. Ja maer, zyne schuldeysschers zagen al spoedig wal toer dien leêrdiefhun wilde speélen, zy kloegen hem aen, en den waterschout van Oslende den heer Ponsau, snelde Mos termans achterna met den paketboot. Hy haelde den Due rfe Brabant in op de kusten van Engeland en hield Mostermans met zynen buyt aen, in gezelschap van J.-M. Devisscher, en dééd hen beyde naer Brussel transporleéren. De regtbank heeft Mostermans alleen pliglig verklaerd en hetn veroordeeld lol 7 jaeren dwangarbcyd en de kosten. Zyne vrouw en de gebroeders De Visschar, zyne medebeschuldigden zyn vrygesproken. Men verzekert ons, dat over cenige dagen den heer Quincite, gevolmagligd minister des fransche republiek zich- in gehoor bv Z. M. den koning heeft begeéven, om hem namens den president Louis Napoleon te verzoeken, de belgische dag bladen le beletten zich in schimping uyl te laelen legen het franse!» gouvernement. Men beweert dat den heer Quinelle die vraeg zoo belachelyk hééft gevonden dat hy niet dan met de grootste verlegenheyd zich by den koning heeft durven be geéven. (VI. Slem.) Eergisteren morgend, een weynig voor negen ueren, is tie brug in yzer en iu melswerk onlangs op de Senue te Brussel ebouwen om de Mecanicienslraet van hel voórgeborgl van Laeken aen die van Zerézo van het kwartier der Noorder-Slalie te verbinden, ingestuykt. Dóór een geluk der Voórzienighevd, is niemand hel slagloifer deézer ramp gewéést. Eenige werklieden die nog gebruykt wierden o»n de laetsle hand aen dit gebouw te leggen waren bezig met het morgend- mael te nutten wanneer de brug die, zegt men, 2Ü,ÜÜÖ fr. gekost hééft, ingevallen is. Men schynt het algemcenlyk eens om le zeggen dat deézen voorval den uytslag van het gebrekkig stelsel der opbouw!ng van dil kunstwerk is. M. den abt K. Doignon die, alhoewel zestig jaeren oud, over eenige jaeren priester wierd, na opvolgenlyk advokael le Dooruyk Mislrikt-kominissaris, lid der kamer van volksverte genwoordigers en kommissaris-generael der munt geweést te zyn, predikte zondag laëtsl in de hoofdkerk, in het byweézén van talryke toehoorders samengesteld uyl al wal Doornyk onderschcyden hééft. Het wóórd van deézèn agtbaeren en kloekmoedigen man hoéft eenen levendigen indruk op de aenweézigen geinaekl, o»»der dewelke men een groot aental zyneroude vrienden bemerkte. Zyne hoogweèrdigbeyd den baron van Wykersloot, bisschop van Curium, heeft, by uyterslen wil, veéle beschikken gemaekt, welke van zyne bewonderensweërdige liefdaedigheyd getuvgen. Onder deêze behoort eene dotatie, welke ten doel hééft de daerstelling vaneen weeshuys vóór twaelf katholyke kinderen van soldaeten, die in 's lands dienst gestorven zyn, hetzy in Indien of in het moederland. Dit buys zal le Maas tricht gesligl worden en toeverti-ouwd aen de broeders der Onbevlekte Ontvangenis der H. Maegd. Den weleerweêrden heer Bullen is belast met de uylvoering deézer laetsle wei beschikking van Zyne Hoogweèrdigbeyd van Curium. Paler Pianchet, jesuiet, is dóór Z. H. den paus tot apos- tolistischeu gedelegueerden in Chaldeëen Mesopotainie benoemd Hy is le Parys acngekoinen, zich naer zynen post begeévende. Hy zal zich te Konslanlinopeleri met den heer de Lavalelle, gezant van Vrankryk, verslaen, welken gelast is, hem in zyne godsdienstige zending le ondersteunen. FRANSCHE REPUBLIEK. De dagbladen hebben sinds een of twee dagen, eenen brief van Louis Blanc overgenomen, waerin deézen eenige beschouwingen maektop den slóelsaenslag, en op de curopcesche gevolgen, die uyl denzelven kunnen voorlspruylen. Een der voórnaemste punten van deéze, vóór ons, is het volgende gedeelte Europa in dry groole keyzerryken verdeden een russisch keyzerryk met byvoegijjg van Konslanlinopeleen oostenryksch keyzerryk met algeheelc en onvoórwaerdelyke byvoeging van ltaliën een fransch keyzerryk, met byvoeging van Belgiën, uyl het heylig verbond,, lusschen deéze dry groole despotieke keyzerrykëof, eenen doodstryd doen onlstaen legen de deinokra- lieke en legen de liberale en conslilutionneéle party onder den vod der soldaeten uytdooven, wal de alleenheerschende dwingelanden, hel revolulionnair brandpunt noemen, dat is te zeggen al de fakkels, welke het menschdom op zyne baen verlichten en by aldien Engeland wederslaet, Engeland verpletterendaer is hel plan, w ie zal er nog acn twyfelen daer is het heyligschendend plan, welker uylvoering dóór de moordery van Parys begonnen is, en tot welker volbrenging Louis-Bonaparle Vrankryk aen fransche kozakken hééft over geleverd. «Nopens de verweézenlyking van dat plan en de verfoeyelyke medepügtighcyd, die de heerschzugl van Louis-Bonaparle aen de l'orluyn van keyzer Nicolaes verbind, zal ik mogelyk weldra in stael zyn bcwyr.cn af le kondigen, die ik thans inzamele alsdan zal men oórdeelen over de gewigtigheyd der rol, die aen het russisch goud in de vernedering der rampen van Vrankryk toekomt. Eene arme dagloonsler, de dogier B., had in de lotery de fortuyn willen beproeven, dóór eenen franc, juyslden prys van eenen dag werkens le waegeuhaer billet droeg het cylfer 5,285,574 en was dientengevolge den winnaer van een der twee loten van 50,000 fr. De dogier B. blééf eenigen tyd van haer geluk onbewust; doch onlangs kogt zy eène lysl, en wierd byna zinneloos, toen zy er haeren nummer op vond. In haere vreugd vertelde zy aen iedereen haer geluk, en ondervroeg elk, om le weéteu op welke wyze zy haeren schal moest afhaelen. In lusschen daer hel meysje van aerd arbeydzaem is, ging zy niellegenslaende dagelyks naer haer werk, en men maekte van haere afweézigheyd gebruyk, om in haere kamer le dringen en hel gelukkig biljet le onlvremden. Men kan zich gemakkelyk een denkbeélil vormen van de wanhoop waeraen het arme meysje ten prooy was, toen zy z»ch eensklaps van haeren schat berooid zag. Zy wendde zich naer de prelekluer van policie en gelukte er in le bewyzen, dal zy de wettige eygenaerslerv van hel winnende lot was. Ten gevolge van hel onderzoek, hééft eenen commissaris der delegaliën zich deézer dagen met een mandaet op de bank aengeboden, om de som in te vorderendoch den kassier wilde dezelve niet afleveren zonder de toestemming van den heer Monin Jappy, president van de commissie der lotery. Die mocyelykheyd was welhacsl uyl dén weg geruymd, en de som is aen den commissaris ter hand gesteld. Ziehier eene omstandigheyd, welke dóór verscheydene groole nyveraers is medegedeeld. Sedert de laetsle gebeurte nissen en ten geVolge der opschorsing van, de socialistische dagbladen merkt men eene diepe stille en regelmatigheyd in de werkhuyzen op. De werklieden zyn neèrstiger en dien ten gevolge'zyn hunne winsten aeuzienlvker. Geduei'ende den dag van 4 december hééft men eene gasthuysuon bemerkt, die op de bamkaden zelfs, en in het heetste van hel gevegt de gewonde ging verzoi'gen. Verschevde maelcn is zy op hel punt geweést om le komen, doch hééft zich niet willen verwyderen. Verseheydene stervende jongelingen hebben haer voorwerpen van weerde toevertrouwd. Men kan dezelve in de ruc de la Hé forme gaen reklameéren. lederen dag word byia gekenmerkt dóór de in vryheyd stelling van eenige der aengehouden volksvertegenwoordigers. Gisteren heeft men nog de deuren van hel gevang geopend aen MM. Oudinot, Lauriston, Lagarde, Eugène Sue, Alfred Nelle- ment, Arnaud Van den Var, Ceyras, Chamiol, Charhonneau, Chanel, Qrémieux, jules de Lasteyrie, llennequin, Gavarrel, Grevter en Kessuer. Sedert twee dagen begeéven de kiezers zich in menigte naer al de mairicn, hetzy om te zien, of hunne namen op de k-ieslyslen van 1849 slaen, hetzy om zich op nieuws te doen inschryven. Een groot getal kiezers, welke op de kieslysten van 31 mey 1851) volgens hel beperkte stemregt, waren gebragt en die zich niet op de lyslen van 1849 bevinden, zyn verpligt nieuwe poogingen acn te wenden, om zich te doen inschryven. EENE MOEDERMOORD UYT POLITIEKE OVERDREÉVENDHEYD. Eene moedermoord, welke aen politieke geestdryvery moet toegeschreéven worden, gééft een bewvs lot welken lrap van onverdraeg/.aemhcyd en bederf de leerstellingen der geheyme genootschappen kunnen verleyden. Te Valence heél'i eenen zóón gepoogd zyne moeder le vermoorden, omdat hy haer vcrdagl hield, liet geheym der beweéging, welke in die stad moest plaets hebben, te hebben bekend gemaekt. Den moor- denaer heeft, na zyne aenhouding, al de omstandigheden van dit schrikkelyk looneel zelf verhaeld, met eene afschouwelyke koeLbloedigheyd verklaerende, dat hy als deelgenoot eener geheyme maetschappy gezwoóren had zynen vader en moeder te vermoorden, iudien de belangen der party hel eyschlen, en dat hy zynen eed was nagekomen. Den moordenaer is genaemd Bicher: Hel is eenen jonge ling van 25 jaeren, en oefent het beroep van malrasmaeker uyt. Hy was opgeroepen om deel acn pooging van opstand le neémen. De kragldaedige maelregelen der overheden deéden de beweéging stil houden. Richer keerde ten prooy aen eene hevige droefgeesligheyd naer zyne wooning terug. Zyne moe der welke hem innig beminde, vroeg hem naer deoorzaek zyner droefgeesligheyd.Richer viel in scheldwoorden uyt, wapende zich met een mes en wierp zich als eenen razer.den op zyne moeder. Die ongelukkige vrouw ontving eerst eene wonde aen het hoofd; zy gelukte er in uyt de handen van Richer te geraeken, en poogde de vlugl le neémen doch aen den trap haeldc hv haer in, bragt haer zeven ofachtmes- steéken toe, en wierp haer van boven naer beneden. De arme vrouw riglte zich op doch Richer liep naer beneden, wierp haer op nieuw op den grond en bragt haer steéken toe. Haere noodkreéten wierden dóór de gebueren gehoord, welke den moordenaer acnhielden. De vrouw ligt zieltogende. Dóór haer zelf hééft men de omstandigheden van dit schrikkelyk tooneel vernomen. De bekentenissen van Richer hebben dezelve bevestigd. Men hééft by dien ellendigen eene menigte demagogische schand- schriften gevonden, eene verzameling revolulionnaire gezan gen, alsook eenen cathechismus der geheyme genootschappen, dóór zyne eygene hand geschreéven. Vrienden, 't zal welhacst gaen spoken 'T Fransche bloed is weer aen 't koken, Dra vernieuwt den oproergeest, In Parys, het helschc feest. Dat zoo menig mensch deed sneven Dat Europa dwong te beven, En bedrcygde, niaenden lang, Met gewissen ondergang. Ach ik hoor 'l kanon al ronken, 'K zie alreeds paleyzen vonken. En de straten van de stad Schier alom met bloed hespat. Ongelukkig volk waer loopt gy Zegt ons, zegt, wat vreest, wat hoopt gy Waer toch, waer snelt gy naer toe Zvt gy weer de ruste moe Kan de inoord uw leed verzachten Zal het geld der omgebragten In uw koffers rollen Neen Zeker niet, maer zy alleen, Die u naer het slugveld dry ven, Zullen in de handen vryven, En, al lachend met uw wee, "Ilings vlugien over zee, Als er meenden daer gerold zyn, Als hun zakken wel gevold zvn, En zy, nog al fraeyljes nu, Konm-n voortdoen zonder tl. b Ach hier helpt er geen vermanen. Die zich slim en wys durft wanen Luystcrt naer geen rede.... Goed Slroome dan maer 't Fransche bloed, Laet de tygers zich verdelgen, En Gods vrake doe de telgen Van dat roekeloos geslacht Zinken in den eeuwgen nacht, In den kolk van vuer en zwavel. Ja, o lieer, dit is den kavel 'T lot dat uwe wet eens vergt Tegen 't schepsel dat U tergt, En uw leer met smaed bejegent Hemel, ach wat zeg ik Zegent, Zegent liever, myncn God, •Zegent Vrankryk. Uw gebod Wordt ook daer nog nagekomen. O wie telt de ry van vromen Die den engen weg inslaen Die aen 't bed <Jer zieken staen Die de kleyne kindren leeren Gop en zyne Hoeder eeren Die des nachts in d'arme stulp Sluypen, en daer troost en hulp 'T wennend huysgezin verschaffen Keen, o lieer wilt nog niet straffen. Houdt, ja, uwe donders warm, Toont de mngt van'uwen arm, Als aen d'ovcrzeesche stranden Geenen priester meer gaet landen, Om te werken voor het goed, En uw leering met zyn bloed Daer te zeeglen. Ja, neemt vrake Als geen schryver meer de take Aenvaagt om, by nachtlyk werk, Christus bruyd, de Hevige Kerk, Onze moeder, te verdedigen, Om haer kinders te bevredigen, Om 't geliefde vaderland, Door een' hechten liefdeband, Slil en zachtekensf't omstrengelen. Heer. gedpnkt toch ook die engelen, Engelen van reyne deugd, Die wy nog, by Vrankryks jeugd, Mogen schier alom ontdekken. God loch hoe veel kloosters wekken U tot mededoogen Spaert, Spaert de zondaers, en bewaert Uwe bliksems, uwe donders Tot den grooten dag des wonders. Die bleef spotten met uw leer, Satan diende als zynen heer. Uw bermhertigheyd verstootte, En zyn booshcyd nog vergrootte Ja, hy ligge dan, tol straf, Even als 't onnuttig kaf, In hel gloeyend vuer te kraken, Dy de slangen en de draken, Dy het helscho geestendom, Dy den goddeloozen drom Die zyn schepper durfde hooncn, In den hemel wilde troonen, En dacrom voor 't eeuwig brandt, Vloekt en huvlt en knersetandt. C. DUV1LLERS. BURGERLYKEK-STAND. Cath. Moreels, ronder beroep, 66 j., Beggynhof. 16 DE ACTEN EN CONTRACTEN VAN IN LEVEN NOTARIS TE WICHELEN, berusten alsnu ten kantore van Mtcr VANDERHEYDEN, Notaris te Aelst, Keyzerlyke-Plaets,De belanghebben de kunnen zich aldaer adresseren alle werk-dagen. ZEGT YOORDS.

De Denderbode | 1851 | | pagina 3