ZONDAG 9 JANUARY 1853. JAERGANG. Nr 351. AELST, DEsv 8 January 1855. DE AKTEN VAN HET MINISTERIE ROGIER. ONZE DIPLOMATIE. Liever'spreken dan bersten. A og al M. Devaux. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteckening van den dacrop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op i fr. 50 c., dien der annóncen op 20 een li men den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschrvven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plact- scn. Indien iemand reglveerdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heelt, hy mag op onze onpar- tydighevd rekenen; aen deze zullen wy plaets in onze kolon- ne*? verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal I CUIQLE SUUM. verder gewagen van alle brochuren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden, -t De namen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeeren mede te deelcn, zullen gcheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve tedoen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annonccn, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk acngaei. DEN DENDERBODE Nu dat het land van dezen vremdeling ten deele verlost is, begint men klaer te zien. Men vraegt niet wat goed hy gedaen heeft, want er bestaet geene reden om zulke vraeg te doen, maer men onderzoekt wat al kwaed hy aen 't land toegebragt beeft. Waer men zich keert of wend, men hoort niet anders dan klagen en morren over en tegen bet bestuer van dien man, welken alles op zoo goeden voet gebragt bad om onze nationaliteyt, onaf- hanglykheyd en alles te verspelen. 1. Wy hebben in de volkskamermannen, welke voorzeker kennis van diplomatie bezitten en volmaek- telyk de nyverheyds- en handelsbelangen van Belgiën verstaen; welnu, wie is er van hun die den minsten diplomatieken akt van Rogier goedgekeurd hebbe Nie mand, integendeel, niet eenen dier akten is aen de af keuring of laking ontsnapt. En wat heeft Rogier weten te antwoorden? Eenige onbeschoftheden en, volgens zyne oude gewoonte, persoonelyke aenrandingen bybrengen... 2. Wy hebben gelykèlyk in-de kamers afgeveerdig- den die aen de landbouwdistrikten toebehooren en zich, door grondige kennissen, in den landbouw onderseliey- den. Niet eenen van die leden heeft de minste goedkeu ring konhen geven van al wat M. Rogier beweert, ten voordeeie van den landbouw, gedaen te hebben, en dit niettegenstaedde de verpletterende sommen die hy hier- aen verkwist heeft. Wy ondervonden dat die afgeveer- digde geene harde woorden genoeg gevonden hebben om de klagten van den landbouw, over de ongelukkige graen- wet, uyt te drukken. Eu wat jammerkreten hoort men niet gedurig opryzen over den doodslag, dien Rogier aen de stokeryën, den tweeden onderstand des land- bouws, beeft toegebragt. De nieuwe wet heeft de stoke ryën zoodanig ontzenuwd en verlamd, dat een groot deel opgehouden hebben te bestaen, en dat deze die nog werken, het slegts met de grootste moeyte, onder gedu rige kwellingen en hairklieveryëri kóïmeii volhouden Dat men de declaration raedplege, en men zal zien hoe groot de vermindering der stooksels is.... En dan komen die fransche kwakzalvers onophoudelyk uyttrompetten dat zy den belgischen landbouw zyn komen redden en doen bloeyën 5. Als men overweegt boe Meester Rogier gelukt heeft in de .vernietiging onzer zeevaert met, door onvoor- zigtige en aen de belgische belangen scbadelyke traktaten, onze visschers te pramen hunnen stiel te verlaten, men zou weenen van spyt. Wy hadden eene byzondere viscli- vangst, 't was eene soort van visch die öp de engelsche kust niet te vinden is; welnu, de listigheyd vanRogier is zoo -verre gegaen, dat hy een traktaet gesloten liéel't, 't geen aen Engeland toelaet dien visch op onze kusten te komen vangenKan men trouweloozer eene nyverheyd vernietigen en eene geheele bevolking, die slegts van de vischvangst leefde, in de diepste ellende dompelen 4. En wat zullen wy zeggen van liet rampzalig traktaet 't geen Rogier met Vrankryk aengegaeu had Eylaes de vreesverwekkende landverhuyzing, den drey- genden ondergang der lynwaednyvëriieyd etc. waervan wy getuygen geweest hebben, antwoorden klaer genoeg aen die vraeg; zeggen wy dus enkelyk dat, had dit trak taet moeten uytgevoerd worden, het met de ongelukkige Vlaenderen en andere lynwaedstreken gedaen was. o. Voor wat nu de godsdienstige gevoelens betreft die Belgiën voornamelyk kengcljetsen, wat heeft 't minis terie Rogier niet al gedaen om die te verdooven eit vernietigen? Alles is aengewend om dat duyvelsch doel te bereyken, noch geld, noch verderf, noch kwellingen tyn daer toe gespaerd. Ook heeft de afkeuring óver dit punt in de kamer niet ontbroken. Men mag zeggen dat: al leden, (want de uytzondering is kleyrij hebben, als eiken der godsdienstige gevoelens, der familie, des ygendoms etc. öpvolgelyk bet woord genomen om eene pvoeding te schandvlekken waéruyt zedelyklieyd en itholyken godsdienst gebannen zyn. De vip-krenking ier christelyke liefdadigheyd waeraen bet ministerie Rogier zich insgelyks schuldig heeft gemaekt had, beeft »k luier deel in de sehankvlekking gekregen... Eyndelyk 1 is ongelooflyk boe een ministerie, in vier jaren tyds, met zoo helscben yver al de zedelyke, politieke en stoffe- lyke belangen van 't land hebbe konnen verkrenken en ondermynen... En dan zyn er nog verslaefde schryvelaers die zulk ministerie gedurig hosanna amen en alleuluia toezingen Ti S-frT In de beraedslaging over den budget van buytenland- sche zaken, heeft men de hooge jaenvedden beknibbeld van onze afgeyeerdigde by de vremde hoven, en men beeft gelyk gehad, men kan niet genoeg de gespaèrzaem- beyd voor 's lands uytgeputfe geldkas aenprediken, want men ziet dat dien budget jaerlyks langs om meer zwelt... En dan zyn ministers gelyk Rogier, nog niet kontent met die gedurige opzwellingen, zy springen met de twee voetjes over den budget en zondigen nog op de vyf vol gende jaren, met eene onbeschaemdheyd die geene palen kent. Het geen ons in de beraedslaging liet meeste verwon dert, is dat er niet eenen representant de minste aen- merking gemaekt hebbe over de wyze op welke Belgiën by de vremde mogendheden vertegenwoordigd is. Wat moet men ervan denken dat eenen FRANSCHMAN onzen vertegenwoordiger is in Vrankryk, en nu op bet. oogenblik belast is met zaken te verhandelen die, sedert ons najtionael bestaen, noyt zoo belangryk geweest-zyn Welk vertrouwen kan hei. land in tlien individu hebben, by die aen 't zelve teenemael vremd is Er is een waer- lieydsvol spreekwoord dat zegt NIEMAND IS 1-ATItIOT BL'YTEX ZYN LAND Eu ten anderen, wat waerboi-g kan eenen republieks- gezinden, in hoedanighcyd van monarehieken vertegen woordiger, aenbiedén Is liet niet geweten dat M. Fir- minus Rogier te Parys, in zyn buys, lieymelyke vergade ringen van republiekanen toeliet .la, dit is'geweten, en zoodanig geweten, dat er 't ft-anseh gouvernement zich bitterlyk over beklaegd beeft Kan men nog vertrouwen in Firminus hebben, als men gezien beeft wat kennissen, wat verstand, wat slimheytl en wat belang hy voor de belgische zaek, in bet rampzalig traktaet Rogier, heeft getoond T is waer, bet tweede traktaet is zonder hem gesloten en M. De Brouckere heelt voorzigtig geoordeeld dien vremdeling niet te gebruyken maer wy vragen, als hy geene trouw verdient, of bét niet aenstootelyk en hoogst scbandclvk is hem eene jaervvedde wan VYF-EN-DERTIC Dl'VZEND FRANKEN Ie laten op- stryken Wat zou men zeggen van eenen menscb die eepe vergiftige slang in zyncn boezem zou verwarmen? Als men dit alles overweegt, zou men niet zeggen dat er in geheel Belgiën niet een treffelyk, bekwaem en kundig man te vinden is, om ons in Vrankryk te verte genwoordigen Dit zegt men in Vrankryk en men is daer ten uytersten verwonderd dat den koning zulken keus gedaen hebbe.... Nogtans wy hebben vaderlandslievende, bekwame en regtzinnige mannen genoeg op welke wy mogen rekenen, en ,dio 'tland met. eer en vrugt by liet l'ranseli bof zouden vertegenwoordigen. Als dit zoo is, waerom ons langer door eenen vremdeling compro- metteren waerom liern niet dadelyk teruggeroepen waerom hem seffens niet afgesteld Dit zyn vragen die wy aen onze vaderlandslievende volksvertegenwoordigers ter overweging geven met dringend verzoek de zelve, zoo haest mogelyk, in den zin des volks op te lossen M. Dcvaux volksvertegenwoordiger van Brugge, die geheel Belgenland en de 11. Kerk wilt besturen, zegt dat liet cbristeiyk ondenvys het welk in de zondagscholen gegeven word, maer goed is voor de klevuo kinderen, in wiens naem spreekt M. Dcvaux is bet*in den nnem van God, van de Kerk, van bet gonvernemeiit of van het volk Wie heeft, er aen Devaux de niagt of hel n-gi ge geven om aen de dieaaers des Heeren'regels en wétten oortescbryveu i Meynt by niisseliien dat by Paus van Roomen is 0111 dat by van eenige persoonen paus van Brussel en van de doctrinarissen genoemd word Don man vergist z.ieii want de Delgen kennen M. Devaux en zyne hoedanigheden, zyne leeringen, zyne werken. Maer is het Wel waer dat bet Christelyk ondenvys van. de zondagscholen maer goeS is voor de ldeyne kinderen. Laet ons eens zien. Daer word aen de kinderen geleerd dat men God boven al moet beminnen en dat men niets mag doen of leeren bet geen stryd tegen zyne wetten of heylfgen wil. Het scbyiil dat eenige onzer vermaerde wetgevers van Brussel deze Goddelyke leering niet kennen. Immers, zy willen de wetten van God en zyne Kerk over bet hoofd zien, zy beknibbelen, verachten en miskennen de zelve, zy perssen liet volk jaerlyks zes millioenen af om de leering van God te bevëgten in alle parochiën, dorpen en steden. Men leert daer aen de kinderen dat den vrede, de vreugd, liet geluk, de eer en glorie te vinden zyn in de deugd*'en dat de onrust, bet verdriet en ongeluk, de oneer en schande voortkomen uyt de ondeugd. Hoe seliandelyk word deze bemelsche leering door zommige opperbazen niet miskend als zy ons geld gebruyken om aen goddeloozen kruyskens van eer te geven,'om gekende bedriegers en bankroetiers op alle wyzen Ie bevoordee- ligen, en om vremde en verbasterde''broodschryvers te begunstigen, op conditie dat zy, door hunne gazetten en boeken, bet. geloof der Belgen vervalschen en hunne zfden bederven. Men leert nog op de zondagscholen dat liegen en be driegen, stelen en rooven, zonden zyn met sleerten, die stryden tegen Goil en de menschen, zonden die tweemae! moeten gestraft worden. Zou men durven zeggen dal zommige wetgevers deze leering kennen als zy ons, zonder iioodzakclykiievd oi groot nut, ja zelis int ons verderf en ongeluk, boven staet en conditie, belasten De kinderen van de zondagscholen weten, gelom en en gevoelen dat zy hunne ouders inwendige en uytwendigo eer, gehoorzaemheyd en beiiulpzaeiuheyd schuldig zyn. Zouden onze volksvertegenwoordigers deze wet we! ken nen, zy die ons jaerlyks 32 millioenen gaen vragen voor eene ongelukkige bloedwet of rekwisitie, waerdoor ervan vele werkzame en brave kinderen (den troost, onderstand en cenigen steunstok der ouders) parademannen en halve duyvels gemaekt worden Men leert, daer ook, dat den man maer eene vrouw mag hebben, dat bet hotiwelyk niet kan ontbonden worden dan, door de dood,, en dat bet houwelyk, om voor de oogen van God en de Kerk wettelyk te zynj moet geschie den voor den eygen pastor en twee getuygen. Zouden de groote mannen deze leering niet kennen, zy welkers gedragzy die, door hunne wetten, den höuwelvken band willen breken, zy die de overspeelders wettige getrouwde noemen op conditie dat do ongelukkige hun seliandelyk gedrag publiek maken. Om het kort te maken, wy vreezen niet te zeggen dat duyzende kinderen van de zondagscholen beter onder wezen zyn in den Godsdienst als menige groote mannen en weigevers van Brussel Niets is aerdiger dan de taktiek der vyanden van den godsdienstzy randen scliaemteloos maer ook zoo onver- zigtig aen, dat hunne aenrandingen tegen hun zelve koeren en aldus zyn zy dikwils zeer gunstig aen de zaek die zy bestryden. In eene der laets'e zittingen van de kamer, waerin over het staetsonderwys beraedslaegd wierd, is M. Devaux ter hulp Van M. Rogier gekomen, op 't oogenblik dat dezen laetsten onder 't gewigl. der bewysredens en foyteri verpletterd wierd. Den schild van M.' Devaux, in ilaets van Rogier te beschutten, heeft slegls gediend om icm meer en meer te drukken en deszelfs nederiaeg meer te beslatigen want al 't geklap van den Bruggeling Devaux kwam uyt op bet ydel en ongegrond gezegde dat het oudmvys door de priesters, en onder bestuer dér gcestelykheyd, veel te wcnschcn overliet, en dat 't onder- wys door den slaet gegeven, ALLEEN vojlledig en in al deszelfs takken volmaakt gegeven word!!Dien Brugseben representant beeft liet voorbeeld gevolgd van bet otutoozcl i'erbond i an Aelst 'twelk, over eenige weken, durfde sehryvcu dat de leerlingen uyt de staetssyliolen veel slimmer, verstandiger en knapper kwamen dan deze uyt de priestersküllegiön, want, zegde 't Verbond, de leer lingen uyt de staetsscholen konnen nog zoo wel salueren, zich nog zoo ivgt houden, nog zoo snedig antwoorden en nog zoo wel den muskadin spelen dan de leerlingen uvt de pnpcnkollegiën

De Denderbode | 1853 | | pagina 1