ZONDAG 16 JANUARY 1855. ZEVENDEN JAERGANG. -- Nr 552. AELST, den 15 January 1855. Den Seiiaet veroordeelt ook het besluer van Rogier. RUST AEN DE DOODE DE GRENZEN VAN VRANKRYK. Aerdigen liberaters-zeever Dit blad verschvnt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, bv trimester, is bepaeld op 1 IV. 50 e., dien der annoncen op 20 ecnlimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveerdige klagten ol'gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen beeft, by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deze zullcn-wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen.Dit weekblad zal verder gewagen van alle brochure», schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De namen der persoonen die ons eenige stukken zouden hegeeren mede te deden, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SLUM. DEN DENDERBODE Ter gelegenheyd der beraedslaging over den budget van 't inwendige, heeft het bestuer Rogier in den Senaet ook eene welverdiende veroordeeling ondergaen. Men heeft er bloedige verwytingen tegen dit bestuer uytge- donderd en, door feyten, bewezen dat het een bestuer van verderf was. Men heeft byzonderlyk de distrikt- kommissarissen, als de voornaemste agenten van verderf aengewezen, zoodat onzen agtbaren afgeveerdigdeu, M. De Naeyer, wel gelyk had hunne afschaffing te vragen, afschaffing die wy verhopen te zullen zien besluyten, als de wetgeving de edele gevoelens en deftige principen van M. De Naeyer zal begrypen. In deze bestorming heeft M. Rogier slegts twee sena- teurs voor verdedigers gehad, te weten, eenen van Brussel en eenen van Bergen en nog hebben die twee heeren, hoe vurig zy ook waren om'de zaek van den vremdeling van Arras te verdedigen, moeten bekennen dat er veel slegt in dezens bestuer was. Maer wat er ons in hunne verdediging het merkweerdigste voorkwam, is dat zy erkend hebben dat dit bestuer geleyd wierd door de geheyme genootschappen, en dat zy zicli tot eere rekenden aen die geheyme genootschappen toe te belmoren.... Zie daer eene kostelyke belydenis, maer of Meester Rogier over die twee welsprekende en verstandige verde digers te vreden is geweest, weten wy niet, want nu is bet bestuer'van Rogier, in vollen Senaet, en voor geheel 't land zoodanig ontmaskerd, dat wy nu vrylyk mogen zeggen dat by niet anders dan het instrument der geheyme genootschappen, der francmaponslogiën is geweest. Dien grooten Rogier was dan slegts hunnen eersten knegt of; om klaerder te spreken, den executeur van hunne hautes eeuvres, dit is te zeggen hunnen beul om alles wat zedelyk en godsdienstig is, en zelfs mogen wy er byvoegen, alles wat maetschappelyk en bestuerlykis, te vernietigen; want nu is liet genoeg gekend en wy hebben het reeds dikwils klaer bewezen dat het francmaconnismus den gezworen vyand is van autaer en troon Maer als de twee senateurs-verdedigers van Rogier verklaerd hebben dat zy francmapons waren, zy zouden er dienen bygevoegd hebben van welk slach zy sectarissen zyn of zy toebehooren aen de secte van Prins Frederik van Nassau, die uytsluytelyk calvinistisch, onverdraeg- zaem en, desnoods vervolgend is, of van de francmapon- •nery der llluminés, die voor stigter gehad heeft den ramp zaligen duytsehen leeraer Weishaupt, uyt welkers logiën den vermaerden philosoof Diderot gekomen is, welken, in zyne francmaponsche vurigheyd geschreven heeftdat men den laetsten koning moest ophangen met de darmen van den laetsten priesterHet publiek weet dan nog niet aen welken eeredienst de twee senateurs-francmapons toebehooren, zy zullen dus moeten zorgen het te laten weten by d'eerste gelegeuheyd dat zy de zaek van hunnen knegt Rogier zullen te verdedigen hebben Gedurende deze debatten is. er eenen goeden senateur komen vragen; dat men de doode niet zou wakker maken, dit was te zeggen dat M. Rogier en consoorten begraven waren, dat men ze met stof, aerde en misschien met modder moest bedekten in rust laten. Maer aen deze vraeg hebben veel redenaers zich verhaest te antwoorden dat zy, door de lakingen en aenrandingen tegen het bestuer Rogier niet anders beoogden dan de verryzenis dier doode te voorkomen, dat het den eersten keer niet was dat den vremdeling van Arras neergeveld en begraven is geweest, en nogtans altyd levendig en vuriger dan te voreu weer gekeerd is, om de Belgen te kwellen en den duyvel aen te doen. Ten anderen, heeft M. Omalius d'Halloy met veel reden gezegd, indien ik de akten aenrand van deze welke gy als overleden beschouwt, ik doe het niet om hun te ontgraven, want ik wil ze in hunne rust laten, maer 't is byzonderlyk opdat het nieuw ministerie, 't welk geheel andere inzigten toont, dezelfde dwalingen van 't bestuer Rogier niet zou inslaen. Ik had voornamelyk ilic vrees als ik in den budget wederom eene som van "50 DÜYZEND FRANKS zag figureren, om een onderwys te ondersteunen dut door de meer- derlieyd der natie verfoeyd wordEn van eenen anderen kant, de wet die liet burgerregt, het kiesregt van een groot deel buytenkiezers verlamt, ten voordeele der sleden, daerby de vernepene uytlegging die aen onze wetten, nopens de vrije uytoelfiening der liefdadighegd, gegeven word, heeft nog geene de minste 'verbetering ondergaen. .Dan, zoolang dit alles op dien voet blyjt, lioud ik staen dat ik, zonder de wetvoeglykheyd te kwetsen, my tegen het stelsel van 't gewezen ministerie mag verzetten Aen de opmerkingen van M. D'Omalius heeft den mi nister van 't inwendige geantwoord dat er middel was om volle voldoening te geven aen deze welke wilden dat j de wet op het onderwys in eenen goeden, godsdienstigen en zedelyken zin uytgevoerd worde, dat de zaek niet moeyelyk was, als men den goeden wil had om dit doel te bereyken dat het zeer gemakkelijk was met de bisschoppen, overeen te komen, want dat eene onderhandeling van den burgemeester van Brussel met E. den Kardinael-aertsbis- schvp van Mechelen, vergenoegend geweest is om de scholen van Brussel aen de geestelykheyd te openenWaerom zou het 't zelfde niet zyn met liet gouvernement Indien wy deze regelen acnhalen, 't is geenzins omdat wy ons, door die beloften, laten begoochelen of er be trouwen in stellen integendeel, wy hebben, over acht dagen, het tegenstrydige doen zien, maer wy geven deze regelen om aen onze landgenoten le doen begrypen dat niemand oyt sterker het bestuer van Rogier kan veroor- deelen en schandvlekken dan het M. Piercot in deze regelen gedaen heeft, om aldus nog eens te bewyzen dat het waer is 't geen de twee senateurs-francmapons hebben laten verstaen dat uamelykhet ministerie Rogier het francmaponnismus voor leyddraed had, 't geen voor eenig doel heeft al wat zedelyk en godsdienstig is, als EERLOOS te verpletteren, wel verre van het oyt in 'topenbaer onderwys te gebruyken. Men heeft dezer dagen, byzonderlyk te Brussel, veel gesproken van een schrift, 't geen voor titel voerde De grenzen van Vrankryk. Men wist niet uyt welke bron dit schrift voortvloeyde; men zegt te Parys dat eenen legitimist liet uytgegeven heeft, maer dit zyn slegts onderstellingen. Den Franschen Moniteur geeft uytleggin- gen in de volgende bewoordingen a Dezer dagen zyn er verscheydene schriften versche- nen, een onder andere met opschrift De grenzen van Vrankryk, welk schrift voor doel schynt te hebben de neygingen te vleyën die men aen 't gouvernement onderstelt, (te weten van zyne grenzen uyt te breyden en by gevolg Belgiën en andere streken in te nemen.) Het gouvernement verstoot alle medewerking mot de schryvers diër werken, welkers geest zoo veel te meer van de inzigten des keyzers verwyderd zyn, dat dezen s zyne politiek openlyk heeft doen kennen. By het lezen der frausche bladen, moet men geloovcn j dat de verklaring van den Moniteur waer en regtziniiig is, wyl den nieuwen keyzer geen hoegennemd belang heeft den oorlog, byzonderlyk door de overweldiging van Bel giën, uyt te lokken, "want alsdan zouden wy welhaest eenen algemeenen oorlog zien uytbersten en al de mo gendheden van Europa tegen Vrankryk alleen zien op komenEu wie is er van gevoelen niet dat L. Napoleon, in dit geval, niet groot gevaer zou loopen van zynen nieuwen souvereynen stand in eenen keer te verliezen. Daer by durven wy zeggen dat men lieden in Vrankryk niet meer is, gelyk men was onder het keyzerryk van .Vapoteon I, dan wanneer de groote oorlogshelden aiiertalrykst waren integendeel, de manhaftige prinsen 'en andere krygsheldén welke in Afrika uytgeblonken hebben, zyn uyt hun vaderland verwyderd; en dezen, den eenigen die wedergeroépen zy, den generael Cavaignac, heeft, volgens de dagbladen, een oppèrbfivel over 't leger geweygerd Het is dan belachelyk te onderstellen dat den nieuwen keyzer voor den oorlog zou genegen zyn men moet ge- looven dat by wyzer is dan zich in dien strik te laten vangen, te meer omdat hem alles zoo zeer niet toelacht... De herkenning van L. Napoléon, van wege de dry noord- sche mogendheden, ziet er te gevrongen uyt, de geld- wereld heeft nog geen vertrouwen, want men ziet do fondsen dagèlyks verminderenden doortrapten jood Rotschild houd zich stil en biet zyne geldkoffers gesloten; eyndelyk er heerscht nog altyd eenen staet van wantrouw ol'onzekerheyd, en'tisjuyst in dien staet van onzeker- heyd dat Belgiën zyne geruststelling mag zoeken, wyl eenen souvereyu die zelf nog niet al te vast op zynen troon zit, aen geene veroveringen mag denken. Wy hebben dus aen die verschillige schriften te veel belang gehegt, wel te verstaen, als ons ministerie wyslyk tc werk gaet en geene redens tot aenrandiug aen liet lransch gouvernement geeft, gelyk de voorgaende minis ters zoo onvoorzigtiglyk gedaen hebben.... Wy hebben buytengewoon bevremdend eu ongerymd gevonden de woorden waermede den Voorzitter dervolks- kamer zyne redevoering, ter gelegeuheyd van het Nieuw- jaer, aen den koningen dekoninglyke familie loegestuerd, eyndigde. Zie hier de woorden die M. üelfosse, zich tot de prinsen wendende, uytsprak Uwe Hoogheden hebben laetst eene diër reyzeri 011- dernomen die de studiën voltrekken, door welke den geest vereierd en volmaekt word; U. IIH. zullen onge il twyffeld uyt het oude en vrye Engeland veel nuttige denk- beelden medegebragt hebben. Als men dit leest, zou men niet zeggen dat het in Engeland alleen is dat men de goede vryheyd kent Zou men niet zeggen dal Engeland het oudste land is waer de ware goede vryheyd gekend zy? M. Delfosse zou dienen tc weten dat Belgiën voor niet een land moet wyken zoo voor gouvernementele als wetgevende keimis sen cencr oude en goede vryheyd. De geschiedenis leert dat liet op onze oude grondwet is dat de Engelsche ge- dceltclyk fiumie constitutie geschoeyd hebben. De Belgen hebben altyd zoo wel en beter als de Engelsche de voor deden verstaen van goede votksregten en vryhedeh keyzer Ivarel zegde immers de Belgen zyn getrouwe onder danen maer zy verdragen geene slavernij 'T is dus iu Engeland niet dat men gaen moet om de vryheden te leeren kennen en de opvoeding der cónstitu- lionnele gouvernementen te studeren in ons eygen land kan men de beste lessen krygen, wyl wy voorzeker veel vryzinniger zyn dan de Engelsche onder 't, betrek eener góede burgerlijke verdraegzaemheyd. In Engeland is men tyranniekelyk inwerdruegzaein, en zoo tyraimiekelyk protes tant, dat er de kathoiyke predicatie zonder gevaer niet kan uytgeoefl'end worden; men voert daer onophoudclyk eenen hardnekkige» oorlog tegen 't geen men het papi's- mus noemt, 't is te* zeggen, tegen de kathoiyke kerk en hare heylzame leering. Men kan niet waerlyk liberael zyn, als men niet regtzinniglyk de vryheden bemint en eer biedigt, als men onverdraegzaem is, en daerom zeggen wy nog eens dat M. Delfosse waren liberaters-zeever verteld heelt, als hy afgaf dat de prinsen ongetwyffeld veel nuttige denkbeelden uyt het oude en vrye Engeland zullen mëöegebragt hebben Den Journal de Bnixetles berigt dat uyt verschillige plaetsen, er petitiën zullen ingediend worden tegen de misbruyken welke de bestaende kiezingswet bevat. Deze wet bevat twee groote onregtveerdigheden die niemand kan loochenen. De eerste onregtveerdigheyd bestaet hierin dat de ste den die maer liet vierde uytmaken van 's lands bevolking, zoo vele kiezers hebben als de buytengemeenten die vier- mael talryker zyn. Eene tweede onregtveerdigheyd is dat de kiezers der buytengerueenten verpligt zyn van uren verre te gaen en verlies te doen van geld en tyd om hun regt uyt te oefenen. Deze ongelykheyd heeft voor gevolg dat de steden, vooral de groote steden, almagtig zyn hy het gouverne ment, dal alles voor haer, weynig of niets voor dc buyten gemeenten gedaen word. Den Journal de Bruxetles raed de petitionnarissen der buytdtigemeentcii aen van, voor den oogenblik, enkel te vragen dat de kiezers der buytengemeenten niet meer verpligt worden te gaen kiezen in de hoofdplaetsen der arrondissementen. Wy zullen ons in 't kort met deze 'zaek Itezig houden.

De Denderbode | 1853 | | pagina 1