Wit en Zwart, of de betaelde drukpers. Als dn dry liospicieledcn MM. Goussnrt, Th. Dommer en Pieter Van den Sluys nu hunne demissie gegeven hadden en het komediespel, op zyn Rogiers, hereyd was, van na- melyk aen de weesjes een smeekschrift op te dringen, het geen zy moesten aflezen en waerin den President 011 zvne medeleden gesmeekt en gebeden wierden van toch hunne demissie te willen intrekken, wierd dit geheel geheym ge- houden. Ondertusschen slofte en bofte men dat de weesjes 7.00 droef waren, dat zy noch eten^noch drinken, noch rusten, noch werken konden omdat z.y dien teerderen en vaderlyken president met deszelfs vriendelvke assistenten gingen verliezen; men stroeyde overal rond dat er onder de weesjes eene mismoedighoyd heerschte van den eenen kant, en van den anderen eenen vastberaden wil van alle poogingen in te spannen om toch hunnen besten President te behouden; dat die poogingen zouden bestaen in een hertroerend smeekschrift en zelfs in eenen knieval, was bet noodig, om M. Goussart te bewegen.... i\Tu, M. Gous- sart, die van te voren bewogen was en slegts zvne demissie gegeven had om van importance te zyn en de lessen van vader Rogier na te volgen, stemde toe???!!!... van, aen 't hoofd der'geheele Commissie, naer het weeshuys tegaen en zich te latenvergezellen door het kollegie van Bur gemeester en Schepenen, MM. Cumont, linpens etc. 0111 aldaerdit fameus smeekschrift voor hem te hooren aflezen en de tranen langsde wangen der weesjes te zien afhollen... Een kwart vóór dat de kommissie, met geheel dien libe ralen toestel, ten getalle van twaelf wel uytgedoschte man nen, naer het weeshuys kwam, was een lid alles gaen inspecteren en de komst tier doorluchtige karavaen aan kondigen Eyndclyk er ontstaet een geroep Zy zyn daer Elk op zynen post Den lieer Burgemeester gaf de eer aen M. Goussart, den man had er eenen splinlernienwen bril op gekogt, nieuwe schoentjes doen maken en zyn beste fraksken aengedaen waerop het eerekruysken hing ie pron ken.... Hy begon, gelyk wy over acht dagen zegden, op zyn beste te klappen om de weesjes in verrukking te krv- gen, maer hy zag welhaest, door zynen nieuwen'bril, diil die jonge gemoederen yskoud waren, dat er niets aen te doen was, integendeel dat zy naer niets vurig verlangden dan van hem verlost te zyn.... De omstaenders die reyk- halzende en ten uytersten nieuwsgierig naer het warm smeekschrift wagtten, zagen de vrugtelooze devoiren van M. Goussart, en bemerkten dat zynen neus tot 4 112 cen timeters boven zynen bril zwol. het smeekschrift hing op den zolder te droogen, en den man riep nvt in de biiler- heyd van zyne zielJe saccombe avec deshonneur dit is te zeggen ik ben van de maere beredenik ben den lieclu af, ik heb ergestaen Moest ik my daerom eenen nieuwen bril koopen, den bril dien ik heden kryg, is nen bril voor myn levenEn onder dit gejammer, trok de verbaasde liberale karavaen, langs een ugterpoorljcn het weeshuys uyten den eersten komedie-akt was misluktStultüs, sagacem dam vult imitariperitAls nen kneukel wilt den fynaerd spelen, valt hy door de mande Men vraegt of hel, waor is dat het armbestuur van Aelst eene groole somme geld op intrest heeft uytge/.et, en of het daerom is dat het gemeentebestuur onderstands- gelden aen het weldadigheydsbureel wevgert. Indien het waer is dat die som uytgezet is, dan kan men nylleggen hoe het komt dat men aen de arme ongelukkige twee maendeu onderstand heeft afgetrokken. Aldus is het voor zeker niet moeyelyk gespaerzaemheden aen te stippen als men hard genoeg is aen den hongeriged te kunnen zeggen ziet, gy hebt 1111 eenen of twee dagen gevast, vast er nu nog een paer dagen by'T is een vastenWy verzoeken, indien het gezegde van het uytzetten der soni onwaer is, het zelve te logenstraffen Men klaegt hier in de hospicen dat er zoo weynig testamenten of legaten aen liet. huys van ongeneesbaren geschonken worden. Wy zullen aen de klagers zeggen dat z.y daerover niet moeten verwonderd zyn, en d..t het op geen beteren staet. De liberalen houden den duym in de vuvst, dit is te zeggen dat z.y meer hóuden van opstryken of pluymen dan van aelmoessen te geven, en de katholvke, brave, liefdadige menschen willen hunne giften niet. be stellen in handen van mannen in welke z.y geen vertrouwen hebben .-. liet Verbond en deszelfs opsteliers hebben zaterdag verklaerd dal zy ook francmacons zyn en het zich eene eer rekenden francmacons Ie zyn Wy wisten wel, van over lang, dal de klubisten vaii Aelst godsdienst- en pries tershaters waren, ofschoon zy honderdmael daer tegen geprotesteerd hebben maer 1111 hooren wy uyt hunnen tolk dat zy francmacons zyn, dit is te zeggen openbare vyanden van autaer en troon, gasten die met de kerkelvke excommunicatie op den rug loopen, gasten die men als de pest moet vlugten, omdat z.y, als verrotte lidmaten, van het groot katholyk ligchacm der heylige Kerk afgesneden zyn, gasten eyndclyk aen welke men de kerkelvke begraving moet weygerenWy zullen hierop terugkeeren. .-. liet Verbond van zaterdag zeevert al wederom in den zelfden zin over de zaken van den Denderbodé. 'Tbladje last gedurig in den donkeren en zou geern vete zaken welen; wy raden aen het zelve dat het maer goed zou alles door snuffelen, en. als het wel geipformeerd is, dat het dan maer 1 afkome, wy zyn bcroyd de handschoen op te rapen maer het Verbond mag met geene onderstellingen oi' gissingen voor den dag komen, want dan zouden wv zeer genegen zyn om het. zelve, met zynen tweedrn handschenkorres ponden t, vierkantig uyt te lagchen. Sedert eenigen tytl is het Verbond van Aelst een waer vuylblek. Al de vuyle artkiels, de schnrftigste zaken die in de Broedermin, de Vluenische Stem, den Pachter, het Brugsche Vrye en andere prulbladjes versehynen. worden des zondags nadien in het Verbond opgenomen, liet laetsle X'van het Verhond was byn'a geheel uyt die schaudbladen gecopieerdDeze week lazen wy in 'de Broedermin eene lange litanie van al de jaarwedden onzer geeslelykhevd. Wy verwagten dat die litanie van daeg in' 't Verbond 'zal opgenomen zyn, wy zullen er dan zaterdag een pilleken tegen leggen.."....... M. den minister van binnenlaudsche zaken komt de gouverneurs der provinciën Ie berigten dat, by gebrek aen een behoorlyk lokael, de nationale tentoonstelling der voort brengsels van land- en hofbouwkunde, die dit jaer te Brussel moest, plaets hebben uytgesteld is. Ons dunkt dat M. Pierrot ook weet dat de verschooningen gemankt zyn 0111 er zich van te bedienen Les excuses sont faites pour s'en servir. Neen, M. Piercot 't is omdat men met de expo sities overal begint te lagchen en te spotten, met een woord, dat men ze naer weerde schat. Hy liet acMikoinen van hel nieuwe politiek in 1847, hoorde men niel anders dan wy willen de onaflianglykheyd van hel burgerlijk besluer. L)it wierd gezongen op alle voozen, dil zag men alle dagen in al de dagbladen die van hel Liberaters-stelsel eenige abonne menten oi'andere voordcelen le verwaglen hadden, ais zy eens aen hel roer zouden gekomen zyn. He aenitoudendheyd onzer verlichttenin altyd hel zelfde le herhalen, deed eyndeling zom- mige persoonen iwylïelen of er daer niet van was, en of onze Bisschoppen misschien niet iuderdaed le veel drukleu op de beslissingen van hel voormalige ministerie. Doch de waerheyd kon dieswegen niet lang verdoken blyven, want ongelwytleld zou men in de bureelen dei- verscheyde minisleriëu eorrespondenliëu ontdekt hebben die onwederleglykc bewysstukken zouden ople veren dal dc ministers zich met de Bisschoppen verslonden in hel besluer van hel land. Het ministerie van den Augusly stelde aen hel hoofd Yan zyne programma in groole Idlers. De una/hanglyklieyd van liet wereldlijk besluer. Dit was noodzakclyk om zoo le verrechlvecr- digen hel geroep en gelier der belaelde dagbladen, en oiu het land le doen gelooven dal de bisschoppen lol nu iuderdaed onder duyins hestuerd hadden. Ter zeiver lyd leverden onze reforma teursverlossers van Viae aderen Redders van den landbouw Yoorslaenders der nyverheydYersprcyders van hel licht etc. etc. zich over, elk in zyn respeclif ministerie, aen de nauwkeurigste doorsnufleliug om de grondslagen le ontdekken van eenen wel- gecondilionneerden aki van beschuldiging tegen het voorgaende miuislerie. .Maer den uytslag van alle die navorschingen strekte tol niet, zoo als zy zelf in de kamer kwamen bekennen, maer zy loonden aen de gene die zich door dat gezwets hadden lalen ver- leyden, dat hel met die ongervmde beschuldigingen gelegen was, gelyk mei de gene die den Venerabelen Verhacghen in vroeger lyd had uylgevonden van hel herstellen der tienden en andere van dien aerd. Denk noglans niet, dat dezen uyislag de minste verlegentheyd haerde aen de mannen van de nieuwe politiek; zy hadden dat allemael voorzien, en als zy geheel het land deden weergalmen van die ongegronde beschuldiging, wist niemand beier dan zy, dal al dil gekwekkel valsch was. Maer opgevoed in de school van die leeraers, welke geschreven hebben Liegt maer toe, er zal altyd iels van geloofd worden hadden zy in die lastering eenen middel gezien om tot hun eynde le komen, z.y waren aen hel roer, en bekrcundefl zich weynig met tie middels dit; er hun gebragt hadden. Onderlusschen kwamen de lytlsomslandigheden hunne inzich ten op eene wonderbare, maer door tl;; logiën voorziene wyze, dienen. De Republiek in Vrankryk, tien opstand van Hongarinën, den woelgeest der Rhyn-provinciën, immers de gisting die door gausch Europa hecrschle, gaf hun een bewys van de magt waer over tie francmacons in dil oogenblik beschikten. Van daer die irolsehheyd in den handel van onze nieuwe ministers, die onge- loovclyke sloultnoedighcyd, met welke Fiere, tlien voornamen tolk van het nieuw politiek aen tie kamer en hel land durft komen •verklaren, dal hel ministerie zyne onaflianglykheyd aen de klubscn vcrkogl heeft, dal de yeheymc socieleylcn hel land wezentlyk bestu ren, en da! de ministers voorlacn, slegts de uylvoerders zyn van dc bevelen van hel liberavl Congres liet geen. over eenige maen deu, hel voornaemsle grief hy de natie was, en als eenen lylel voorgedragen wierd, om hel voorgaende miuislerie omver te werpen, wierd nu door hel nieuwe politiek ingeroepen als eenen lylel van eer, en openllyk erkend als wezentlyk besiaende Dit is ongelooilyk, maer ongclukkiglyk is bel eene daedzaek Wat zal onderlusschen hel gedrag zyn der drukpers Hel schynl dat hier get nen iwyll'el kan besla*1». Die schryvers, welkers slem nog verdoofd is door hel luytlkelig geroep van onaflianglykheyd van besluer, zullen ongelwyflëld woedend worden naer de verklaring van het miuislerie, en tic uytdrukkinge» zullen hun ontbreken om het nieuw politiek te schandvlekken Wy hebben aen het hoofd van onzen artikel gesteld Wil en Zwarten hier word dit opschrift verrechlveerdigd; want hel gene zoo berispelyk voor kwam als by lauier onderstelling besiaende by hel voorgaende miuislerie, vind nu als wezentlyk verklaerd by val, in alleGazel- len door belaelde schryvers opgesteld, en verre van le» minsten de handelwyze hunner palroonen in stilte le betreuren, beweenen zy maer eene zaek, te welen, van maer twee handen te hebben om tie aklen van hunne voogden loe le juychen Het waer hier de plains om ons iiytiebrevtlen nopens de gevoelens van veronl- weerding tlie ons bezielen jegens tlie verbasterde drukpers, die tie hevligheyd barer zending vergetende, haren invloed gehruvkt 0111 hart; lezers le misleyden, maer wy zouden het bestek van een artikel le buylcn gaen; daerom bepalen wy ons aen deze lierrinne- ringen, wel overt uygd tlal zv niet zonder nul zullen zyn, al dien den zy maer outdoor hel voorledcne onze wackzaemhevd lever- wekken voor het loekomende. X.... De zaken worden allenskens klaer Voor alle kalholyken, dit; hunne aentlagl gevesligtl hebben op de doenwyze en inzigten van tie kluhsmamien, was er geenen iwvfel tlal tie lusschenkómst der priesters in de gouverneinenlscholen enkelyk gevraegd wierd door schynhevligheyii. Maer de voorloopers der vrymeiselaers kunnen zich nici langer inhouden M. .Verhaegen heeft eerst in tie kamer zyn gedagl verklaerd, tlal het Ie wenschen ware v;fn geen gods dienstig onderwys te hebben, noch in tie middelbare scholen, noch zelfs in tie lagere scholen. M. Verhaegen word gevolgd door tien Mcssager de Cand, tlie openlyk zegt Gou gave dal M. Piercot niets bekwame van de bisschoppen. Ver van een ongeluk le zien in hel uylsluylcn van de geeslelykhevd uyt hel middelbaer omlerwys, ik zou er een goed in vinden dat de priesters volstrek- lelvk huyleu gezet, worden, zelfs nvt hel lager onderwvs. Dat is spreken tip eene verslaenhare wyze. Wv"bobben ook liever zulke wanden, tlie zeggen wat zy willen, dan die mannen tlie met hunne zeem woorden •dc kalholyken willen bedriegen. Het is van heden niet tlal wv welen hoe 'Lgetlagt der francmagous hestaei; wy kenden van over lang hunne inzigten gebaren de leering der priesters le vragen en dezelve onmogelvk te maken door de pnacnveerdelyke voorwamlen, of de priesters voor dek mantel le doen dienen. De mannen mogen gerust slapen, zy zullen de bisschoppen niet bedriegen; M. Piercot zal van tie bisschoppen niet meer bekomen dan M. Rogier, want de bisschoppen handelen niet uyt jaloerschheyd ol' uyt koppigheyd, maer slegts uyt pligt, zy willen noch mogen hun gezag met de voeten laten trappelen, noch zich medepliglig maken van tie verleyding der Ralhoiykc ouders. Maer het is niettemin eene koslelyke zaek, de bekend making van de inzigten der omwentelfngspartv die in Belgiën bestaet. Geene priesters, geenen godsdienst voor tie jongelingen, hoe jong zy zyn mogen; Belgiën moet goddeloos worden, en om Belgiën goddeloos te maken men moet den godsdienst uyt de scholen bannen! (Thouroutscli-blad.) Vlierzele, den 25january 1853. Mynheer den Opsteller Wy hebben met het levendigste genoegen uwen voorstel ont vangen, van ons eenpariglyk lol tic wetgevende kamer le wenden, ten eynde de kieswet in dezen zin le zien gewvzigd worden dat er de menigvuldige onreglvecrdigheden die dezew'el bestempelen, uyt verdwynen. Die onreglveerdigheden bewyst gy in uw blad van voorleden zondag, op eene onwedcrleggelyke Wyze, en al wie dooi den party geest niet lol zoo verre verblind is, dal hy de tasle- lykste waerhetlen miskenne, zal bereyd zyn te beleyden, dat den geest der constitutie, die Al de Belgen gelyk stelt voor de'wetT iiooyl opentlyker is tegengesproken geweest, dan door de thans, besiaende kieswet, geschenk van hel rampzalig ministerie van den 12 Augusly. Gedoog noglans, Mynheer, dat ik UI. eenige bemerkingen mede- deele, die wy hier, by het lezen van uwen voorstel, onder ons kiezers gemaekt hebben. Ongelwyflëld zal de verandering die gy aen de kieswet wilt te wege brengen, eene wezentlyke en kostbare verbetering zyn voor verre het meeslen deel der buy ten-gemeen ten, maer, ons dun kens, zal zy die gelykheyd die gy beoogt, allenvolgens de constitutie, le doen genieten, niet daerslellen. Wy, voor eerst, kiezers van Vlierzele, wy ontwaren niets in uwen voorstel, dal ons in het byzonder kan aenprikkelen om op dien voet le pelitionneren. y zullen immers krachlens de bedoelde wyziging, blyven naer Aelst gaen kiezen, twee sterke uren van ons huys, gelyk le voren, want Aelst is onze Canton-plaets. Wy weien wel dal men in het maken der wellen, de byzondere belangen eener localiteyt niet kan in aeudagl nemen, en dal het algemeen welzyn bel cenig rigtsnoer moet zyn van den wetgever. Maer bemerkt wel, Mvnheer, dal menigvuldige parochiën zich in het zelfde geval bevinden van Vlierzele. En zonder verre le zoeken, wal zal Bavegem winnen by hel nieuw stelsel? Zullen de kiezers dier gemeente niet eenen ganschen dag moeten slagtólïëren benevens ons om hun borgerlyk regl 111 uwe stad le komen uytoeffenen En Erembodegein dan Wal zullen dc kiezers, van Érembodegein zeggen, als zy door Aelst (alwaer zy gewoon waren le kiezen), langs Erpe en Borsbeke naer Hcrzelc zullen moeten ryden en twee barrieren betalen Gy ziet, Mvnheer, ik spreek maer van onze gebuere parochiën, maer indien in een Enkel Canton die anomaliën zoo menigvuldig zyn, wal zou hel zyn, doorzochten wy de omstreken van GeeVaerds- bergen, Ninove, Eècloo enz. In dil laetsle Canton naméntlyk, zullen dc 140 kiezers van Maldegem, Ooslwynkcl en Middelburg in Zeeland, twee en dry uren verre moeten blyven gaen stemmen naer Eecloo, en levens legen de verandering dei- kieswet gaen protesteren als onvolledig. Myn dunkens, Myuh. zyn deze bemerkingen reeds genoeg om LI. te overtuvgen dat de verandering die ons voorgesteld word, niet zal beantwoorden aen de aigemeenc verwagling, en by gevolg hel eynde niet zal bcreyken dat gy u voorsteld, van al de Belgen gelyk te maken voor de wet. Maer wat zal het met hel voorgedra gen stelsel zyn in geval van Balolering Thans, wannéér den kiezer eens liet sacrificie gedaen had van zich naer de stad te begeven om le stemmen, hy zegde den dag is toch verloren, een uer langer blyven kan niet tol de zake maken, en hy bleef om den uyislag le kennen, en was het noodig, eenen tweeden keer le stemmen. Maer wat zal er gebeuren alswanncer er zal le baloteren zyn onder de nieuwe kieswet? liet is niet mogelyk dat men in den cent ruien bureau, alle de processen verbal vroeglydig genoeg ont vangen hebbe van Geeraerdsbergen, Ninove, HeVzele etc. om den zelfden dag den algëmeenéu uytslag te kennen en de noodige ma et regels te nemen voor de balolering, indien hel geval zich aen bood. Dus, ons briefken ingestoken zynde, blyft 'ons maer terug te keeren naer onze parochie, maer in d'onzckerheyd dat Mynheer den Dislrict-Kommissaris ons de toekomend^ weke nié eenen wel beminden zal zenden, waer by wv verzocht worden te komen baloteren, dat is te zeggen onze onkosten verdobbelen en nog eenen dag le slagtofferen. Om al deze redens Mvnheer, hebben wy besloten hel project van petitie Ier onderteekening niet aen- lëbieden, voor al eer wy UI. gedagl zouden kennen nopens onze aen merk ingen. En in het vast betrouwen dat gy ons zult gelieven een afdruksel toe te sturen van een smeekschrift aen de kamer, om elk in zyne parochie te mogen stemmen, hebben wy d'eer te zyn met agling. Versclicyde kiezers van Vlierzele. Deze aen merk ingen zyn voorzeker gegrond, en wy waren met de zelve niet onbekend als wy ons ontwerp van petitie neerschre ven, maer wy hebben eene reden die ons aenport om de kiezingen in de gemeenlens zelve niet te vragen. Deze reden zouden wy niet geerne in T publiek werpen omdat zy ontwerpen zon doen ontstaen die gemakkelyk konnen verwezenlykt worden, welkers verwezen- lyking wy zónden konnen beklagen. Wy hopen welhaest de gele- geuheyd te hebben onze reden mondelings aen den geëerden briel'schryver mede te dcelen De geagte kiezers- medeouderteékenaers van bovenslaenden brief moeten egter niet denken dat wy er legen zyn dal de petitiën strekken om de algemeene en provinciale kiezingen in elke respective gemeente te doen geschieden neen en wy vinden er zclls geene beenen in dat de gemeenlens aen wie het goeddunkt, in dien zin pelitionneren. Ons ontwerp van petitie 'kan blyven dienen, men hoeft slegts de woorden' hoofdplaats van 'l kanton le veranderen door hel woord GEMEENTE, en alles is gedaen. Indien noglans het stelsel van in de hoofdplaetsen'der katons te kiezen den voorkeur in de kamer verkrvgi, dan moet er ge werkt worden 0111 aen zoinmige te ver afgelegene gemeenlens de facullevl te verwerven van, op vraeg des gemeenlebesluers, inde nacst gelegene kantons Jioofdplaels te mogen kiezen, in afwagling dal de zoolang bedoelde nieuwe kantonnale omschryviug verwe- zenlykl worde. ïn alle geval mogen de gemeenlens pelitionneren voor 't een of T ander stelsel, maer 't byzonderste is dal zy jie- lilionneren «;n alle gelyk pelitionneren. Vóór dal hel vraegslük in de kamer zal te berde komen, zullen wy allo mogelyké inlich tingen geven. De volgende benoemingen van schepenen zyn gedaen Van de gemeente Hemelveerdegeui, arrondissement Aude- naerde, M. L. Bauwens, in vervanging van M. J. Moreels, tot burgemeester benoemd. Van dc gemeente Maeter, zelve arrondissement, M. J. De Vos, in vervanging van M. L. Roman, wiens ontslag aenveerd is. Van de gemeente W'ortegem, zelve arrondissement, M. P. F.

De Denderbode | 1853 | | pagina 2