VOLKSKAMER Vcrdot* zyn de schikkingen voor den Vasten nagenoeg de zeilde als die van voorgaende jaer. PILLEKEN S. HOgelyk ter aerde le bestellenZal de liberators p rly j daer nu ook op bassen en lieren Zal zy nu wederom een onderzoek vragen Zal Yerhaegltéii, "ter dezer gele genheyd, ook beweeren dat de priesters belaelde amb- ienaers van den staet zynde, aen 'l ligchaem van zynen ambtgenoot Destriveauxde godsdienstige begraving schuldig waren Wilt dien hardnekkige» t'rancmnron met zulke voorstellen voor den dag komen, by kan dit doen, maer voorop zullen wy hem voor alle antwoord zeggen, dat het zelfde lot hem vcrwagt indien by in zyne hardnekkigheyd blyl't vol herden gelyk Destriveaux gedacn heeft GEVOLGTREKKINGEN Wie zal niet sidderen by bet overwegen van zulke versteende, godsverloochenende dood Wie zal geermn gruwel opvatten voor de grondstellingen die tol eene dergelyke dood leyden I En nogtans was 31. Destriveaux eenen van die liberators die zich kalholyker noemen dart wy, ja, katholyken dan den 'paus zelf l'Enmoglans was M. Destriveaux eöpon van deze welke suhyneit den priester in bet slaetsoriderwys te roepen, maer-dio den priester in hunne laetsto ©ogenblikken verstootert en liever sterven gelyk zy geleerd en geleefd hebben OUDERS Zend dan uwe kinderen naer de onderwysgestigten van zulke mannen. M. Destriveaux was eenen gewezen leeraer uyt de booge school van Luyk God weet hoe veel leerlingen nu reeds volgens zyne lessen leven en, mis schien, volgens zyn voorbeeld, zullen sterven, maer slegts zullen sterven, als zy er, op hunne beurt, eenc groole menigte zullen misleyd en bedorven hebbenWy sluyten hier onze gevolgtrekkingen met den vurigen wensch te uyten dat het staetsonderwys in al deszelfs trappen afgeschaft en door de geheele vryheyd vervangen worde dan zullen wy het geld der katholykste natie van geheel de wereld niet meer zien afpersen, oni aen hare opkomende jeugd grondstellingen in te boezemen hie onvermydelyk geleyden naer liet eeuwig verderf. BUDGET VAN OPENRARE WERKEN. Dien budget die te regt mag aenzien worden ais eenen hongerigen worm die gedurig aen 't hert der Belgen knaegt, heeft, de verledene week, aen onzen agtbaren afgeveerdigden, M. De Ruddere, gelcgcnheyd gegeven 0111 he meest gegropdde bemerkingen aen de'naiiomile ver tegenwoordiging voor te dragen. De redevoering van den hen heer De Ruddere is te belangryk dan dal. wy het ons lot pligl niet zouden rekenen de zelve aen onze landge noten mede te deelen, omdat zy strekt Ier verdediging van's lands belangen in 't algemeen, en van ons arron dissement in Tb'yzonder. Zie hier hoe 31. De Ruddere zich uytgedrukt heeft Mynhecren, il. heb het woord gevraegd in dc beraedslaging over* den budget van openbare werken die op hel «ogenblik aen onze, overweging onderworpen is. om nivne slemining te gron- K den. Dien budget beloopt lol eene globule uyigaef van i(i mil- lioencn, 2(18 duyzend, 22i franks 85 c. Dezen budget is booger dan dien van 1852. In de uylgaven voor btiylengewoone h'er- stellingen acn verscheyde vaerten en rivieren, zie ik den Dender <t slegls vooreen gering deel figureren, zelfs is er voor zvn onder- boud op bet krediet van 1852 de somme van 0,748 franks uytgelalen. Nogtans MM. is bet Gl. genoeg bekend dat men sedert lange jaren, aanhoudend gereklauieerd beeft tegeu.de rampen welke, door de menigvuldige overslmotningeii, veroor- zaekl worden, en men heelt l'l. bewezen dal dringende enomnis- barewerken noodig waren om den loop dier rivier le verbaleren. lil 1851, lydcns de beraedslaging der wel op de openbare werken, heelt, zoo ik denk, de centrale seclie voorgesteld eene som uyt le steken van 2 millioencn 500 duyzend franks, noodig geoordeeld om de gedurige schade le voorkomen waardoor de ruine van ongelukkige landbouw; rs onvermydelyk word, schade r die door de menigvuldige overstrooiningen veroorzaekt word, maer de kamer heeft slegls de som van 500 duyzend franks als eerste krediet gestemd, 't is Ie zeggen cc» tgfde op de ge- lieele uyigaef: a Ik kan niet verslaan waarom men nog de band aen liet werk niet geslagen liebbc sedert dat die som door de kamer is loe- gestaan; men zou reeds acnzienelyke verwoestingen hebben kunnen voorkomen. Myne slemining zal dus afhangen van de verzekeringen die II. den ministei van openbare werken my zal geven van in den toekomenden budget een Iweeile krediet van 500 duyzend franks, ui' bel tweede vyfdc der geheele uyigaef, en zou voorts lot de volkomcne voltrekking der Oendcrwcrkcu, te stellen. a Ik I.eb nog eenige woorden le zeggen over de onkosten der exploitatie van den vzeren weg, die mv bovenmate groot voor- komen, liet is (yd, MM. van dien voor de lialkisl riiinereinlen weg te verlaten en een ander slelsel van groote gespaer- zaemheyd aen te nemen. De centrale seeiiedraegi i l.iv.ee selsels voor, ik zou zeer geern dit van de mimlerbevd aenveer- den, het welk beslael in de exploilatie te verpaglëu als muc- lende dees stelsel meest gespaerzaemheyd voor 'de openbare schatkist daerstellen, ten zy men my 'egicr hewy/r dat bel hinderpalen aen den dienst zou veroorzaken. lil de zelfde zitting heeft onzeu oerzamen vertegen woordiger M. De Ntteyor, insgeiyks hel woord genomen om de belangen van ons arrondissement ie verdedigen Zie hier hoe en welke stof den aglbarcu rcdeiiacr iie- handeld heeft a In de zitting van 2 dezer macmi, zegde Ji. De Naeycr, beeft a de centrale seetic, betast mei bei onderzoek des budgets van a openbare werken, een hyzomler verslag gedaen over verschel- dene petition mei betrek lol werken van openbaar nut, én a vonruamelyk over eene politie der gomeenteus Si-Anlcii:iekx en Woubree.1.legem, slrckkende lot bel bekomen van een hulpgeld ter voltrekking der kaisyde van Aspclaerc naer lierzeb Decentrale sectie de verzending dezer pelilie mierde ministers van T inwendige en openbare werken besloten hebbende, a geloof ik de kamer tc moeten verzoeken van nu af die beslui!- seis tc willen activeerden. a Ter staving myns vonrslcls. zal ik zeggen dat de vraeg d .or de twee opgemélde gemeeiitens gnlaen, van eenen huvlin- gewoon dringenden aerd is, omdat zy klaei blykelvk nvt'bare a nattier dient begrepen te zvn in de verdeeling van liet krediel a aen liet departement van 'i inwendige voor de buerlwege» toegestaan en onder dit betrek beveel ik baer op eene geheel a byzoudere wyz.e aen liet aglbacr hoofd van bel departement van 't inwendige aen. Ik zal ook de IcgCiiwoordigheyd van den lieer minister van openbare werken ie bae't nemen om hem le doen opmerken dat de kaisydewerken waerloe dees hulpgeld gevraegd word, bc- a grepen zyn in de rigiing van eene sedert lang onlworpene baen a tusselieu de dry haiiloushooftiplaelscn van Ninove, llerzele en a Oóslerzele, ontwerp dat zich. door zynen onbelwislelykeu aerd a van openbaer nut, van de bezordgheyd des gonvernoments a weerdig maekl. a Inderdaed, door de aenlegging der nieuwcgemeenschapsbaeri, a zou den weg van den staet Itisscben Ninove en Engliieu verlengd a worden in eene geheele streek van Üosi-Ylaenderen waer de a nu bcslacndc wegen gedurende liet grootste deel van't jaer a ouiiruykbaer zyn. a De uylroeriiig van liet ontwerp waervan ik spreek, zou boven- dien eenen allergewigtigslen toeloop brengen naer den yzereu a weg van Deuder-lVaes, met aen de sialic van Ninove een groot a geial geméenleus der Vlaeudereu le verbinden als namelyk van: a Oullre, Nederliassell, Aspelaerc, Si-Anlclinckx, Sl-Liev-Éssclie, a Wouhteehiegem, llerzele, St-Liev-Ilainhem etc. cle. Ik hoop a dus dat den agtbaren minister van "openbare werken deze a opmerkingen zal gelieven in aendagl le nemen. Gevolgelyk, a Idyfikby mynen voorslei strekkende om de besluytsels der a centrale seclie te doen aenveerden. a Z. II. den bisschop van Gend, a 1 Lytl bezield met eene aller- vaderlyksle bezorgdiieyd voor bel geestelyk welzyn der lieni toe- vertrouwde kudde, sluyl zyne berderlyke Vastenbulle niet de oil dors kragldadiglyk op le wekken van wel loe le zien aen welke leermeesters zy hunne kinderen toevertrouwen. De opwekking van den agtbaren prelaet onder alle betrek de aendagl der kalho- lyken hoogst weerdig zynde, zoo deelen wy dezelve letterlyk acn onze landgenoten mede. Zie hier die slotrede: Deze onderriglingen voor den Vasten sluylende, wenden wy ons byzonderlyk tol u, chrislene onders, tot u die voor allen verpügt zyl lol de waekzaemheyd over uwe kinderen, God zelf heeft u aengesteld ter behoudenis van dien kostbaren pand. a Verwyderd van uwe kindereu alle gevaren, overweegt aendag- tiglyk aen wie gy toevertrouw t de zorg hunner eerste jaren, welke jaren van zoo groot gevolg zyn en waervan dikwyls den gansehen levensloop afhangt; ziel wel loe aen welke handen a gy hunne ceisio opvoeding toevertrouwt, aen welke onderrig- leis gy dezelve voor hunne, leerjaren aenbeveell, in welke werkhuyzen, in welke fabrieken of nyverheydsgesliclUeu gy dezelve plaelsl; overlegt byzonderlyk onder welke meesters gy wilt stellen den jongeling die bestemd is voor de middelbare a en wysgcerige studiën, onderzoekt wel of de leering die aen a uwen zoon zal gegeven worden, katholyk en uytsluylelyk katho- m iyk is, want zoo eens het versland door. slegte leeringen be- dorveu is, dan lukt men zeiden van in zulken geest hel licht, de waerheyd en de kalmte terug le brengen.» Gelyk al de klubsbhtden is het Verbond van Aelst woedend tegen den Dendérbode omdat wy de hervorming der kieswet vragen en de buytenkiezers aensporen de stem le verhellen tegen de hatelyke en onregtveerdige partywet die liet francmagonsmiiiislcrie in 1848 gemankt heeft. Het Verbond is voornamelyk hoos omdat wy de verhooging van den kioseens in tic groote steden vragen, en daerdoor aen Brussel, Gend, Antwerpen, Luyk, Brugge etc. waer er op 1000 zielen 51 kiezers zyn, terwyl de buytenbevolking er slegts 15 telt, den bovenzang willen betwisten en baer beletten alles, volgens goeddunken, ten nadeele van den landijQuw, te regelenIlct Aelsterseb francmaconshlad mag tegen den Denderlmde tieren zoo veel het wilt, den lhnderbode dringt op nieuw by de buytenkiezers aen opdat zy zich zouden vereenigen en petilionneren. Ja, buyten kiezers, den tvd is gekomen van dit scliandig slavenjuk af Ie schudden, veel le lang hebt gy onder de franemaeons- en vremdclingsrocde gebukt gegaen, veel te goed hebt gy geweest van zoo gedurig door leening op leening, door afpersing op afpersing, uwe beurzen te laten ledigen en di gi oole steden met uw zweet en bloed te zien floreren Up dan. aen 't werk, en alle gelyk acn 't werk, door de hervorming der kieswet moet en zal de kamer gezuyverd worden van een groot deel jaknikkers die d'eene belasting op d'andere, d'eene slegte wet voor en d'andere bloedzui gers wet na geslcmd hebbenLael de klubs- en prnlblaijjes maer schreeuwen, 't is omdat er aen hunne borzc-n komt getast worden, 't is omdat hunnen ziivger nvt de stadskas geworpen is dat zy woedend zyn, zy pleyten voorde Kogicrskapellc die eeriang niet alleen moet gesloten maer wel ten gronde afgebroken wordenDe petitiën komen van alle kanten des lands in groote menigte naer de kamer31oed dan, buytenkiezers .-. liet Verbond bedankt ons omdat \vy aen het zelve de gelegenheyd verschaft hebben nog eens op de kloosters in Belgiën terug te keeren, om den zelfden francmagonsclien rimram te vertellen, namelyk dat er kloosters te veel zyn, dat /- er niet noodig zyn, dat zy kwaed aen den armen doen Cle. Maer het bladje wagt zich wei op onze vraeg le antwoorden en zeggen hoe veel kluhsen, hoeveel l'ranc- macoiislogiën, hoeveel allianeen en verdere liberale broev- nesten van ondeugd en verderf er in Belgiën beslaen wat mil deze aen 'i land hebben gedaen of de klubislen al wederom hunne gierenoogen opengesperd hebben naer de geringe beslaenniiddelen der klcoslers enz. Deze vragen slibbert ili't Verbond stillekens over en gebaert van niets. Wy weten wel dat de sehryvers en voorslat-ndcrs van 't Verbond meer liefhebbers zyn van zekere blanketsel- en l.aolhmkloosiers, waer zy koiinen [oog geven en drn duyvel, wv willen zeggen, zich zelve pierau, maer dat zy ons eens zoggen wat voordeel, wal nut deze aen land toebrengen en hoeveel er wel zyn .-. Men spreekt dat er eerlang een algemeen isratlilisch of jodenkongres te I'arys gaet gebonden worden, om middelen te beramen ten evade lie eenheyd onder al de Rabbyn- vhappen van Europa le herstellen. Ut! taorl wet zyu dat eenigo Rabbynen van de algemeen aengenomene joden- streken zyn afgeweken en dus de eenheyd der jodenprineipen hebben geschonden, anders zou de herstelling dezer eenheyd niet noodzakelyk zyn. De vraeg is nu of de persoonen, die, door de afwyking van d'algemeene jodenstreken, gelede» hebben, iets door de herstelling der eenheyd zullen profiteren .-. Volgens een gerucht, sinds twaelf i veertien dagen le Brussel in omloop, zou den afgevoosden president Verhae- glien zyne demissie geven van baes der francmagons, en hy zou vervangen worden door M. Frère, gevallen minister van financiën. De truweelgasten zouden noodig geoordeeld hebben van eenen grootmeester te hebben die min versleten is dan Vèrhaeghen, en sieur Frère zou den voorkeur heb ben by regt van verdiensten en by regt van geboorte; par droit cle conguête et par droit de naissunce....Malum signum in urind dat is te zeggen dal er kak aen hangt. Het gemeen te-kollegie van Leuven, dat niet leeft als van sacrificiën der belastbaren, heeft niet eenen inwoöncr (interne), en nogtans kost het meer gold als dit 't geen afge schaft geweest is en zich onder de directie der ühiversiteyt bevond. Er waren dart ieder jaer- meer dan 60 inwooüé'rs (internes). In het nieuw gemeente-kollegie word er geene religie onderwezen, er is geenen priester aengehegt, en laetst heeft de geme.mte-overlieyd er eenen professor benoemd, eenen kerel die zicli behaegt van met onze H. religie, bare die- nacrs, de bisschoppen en den H. Vader den spot te dryven. Men lieefl ons verzekerd dat het handgespin zoo men zegt com (lm strek sedert eenige weken wal toeneemt en derhalve aen de werksters eene hetere winslc geelt, liet schynl dal den lieer Tach le Ooslroosbeke, aen veel spinsters voor den slrck werk verleent en dat er velen ondc liaer van 50 tol 40 cenliinen daegs konnen winnen, wy ngmen deze gelegenheyd te baet om O® dankbaer- lieyd le bcluygeu aen dien dienslvollen lieer en gezamentlvk aen zynen broeder hnwaedlabriekanl le Meulebeke. Een deel der arme volksklas van onze streek is aen deze twee uyverhevds- kundigen veel verschuldigd. In vele gemeenlcn, byzonderlyk le Thiell en le Meulebeke. beeft men herhaclde poogingen gedaen om onder de spinsters den metrieken haspel in zwang le brengen, doch zonder goeden uylslag. Hel is jammer dat dien haspel overal niel gebruvkl worde; by dien middel zou de fynlc der garens van handgespin even gelyk die der mekanieke garens by de vremde fabriekanten duydelyk worden aengewezen. Deze verslaen ons niet als wv zeggen: dil garen is geschikt voor een lwec-en-dcriig, vier-eu- deriig of veertig. Zy hebben noodig van eenen kommissionnnris aen le stellen om op zigl de garens uyl te kiezen. Indien onze garens van hand gespin genuuieroleerd waren, dil zou do vremde fabrikanten veel gemak geven, zy zouden reglstreeks met ons bandelen en der halve zou ons garen van handgespin meer aftrek vindon. Indien, zoo wy verhopen, ons nieuw ministerie de belangen van dc vlas- nyveriieyd ter lierle neemt, zal hel wel middels konnen vinden om den metrieken haspel algemeen le maken. Gas. van ïhielt. De kwade voorbeelden zyu hesiiiellelyk. Onze lezers kennen hel schandael veroorzaekt door de pctilic Manfroid. Nu het schynl dat mei-sier Manfroid navolgers gaet hebben. Eenen correspondent nvt de Kempen berigt dal eenen boer van lloboken die, mei den laelsleu Paescben, geene absolutie van zynen pastor lieefl gekregen, eene pelilie lol de kamer gaet zenden waeriu by, even ais meester Manfroid, vragen zal dal de kamer hem regt doe, opziglens zynen pastor. Er va 11 niet le twyfelcn of de petitie van Hoboken, zal even als de pelitie-llanfroid, ten allerbeste gekomen zyn by een gedeelte der kanier. M. Devaux zal ongeuvyfeid op bet peenl der excommu nicatie springen en Jl. Perceval, die niel zal willen agteruylgaeu, zal vragen dat er door de kamer een onderzoek wegens de zaek gedaen worde. Indien de kamer dit onderzoek moest bevelen, bel ware weiischelyk dal M. Perceval met deze taek wierde belast. Hel zoa ktiriciis zyn le zien hoe hy de zac-k zou aen boord leggen oni dit nieuw slacli van onderzoek le beleyden. yteitwe Gas. van Thiell. Meermalen hebben wy doen zien dat sommige ministers met 's lands penningen omgaen alsof de rvkskas aen die heeren in vollen eigendom toebehoorde. Een nieuw bewys vinden wy in de volgende daedzaek waeróver den aglbaren lieer Osy, over'eenigo dagen uitleggingen heeft gevraegd in de kamer, uylleggingen die men niel lieefl kunnen geven. Zie hier dé woorden van M. Osy a Ten dien opzigle zal ik acn den minister eene openherlige e* en klare uitlegging vragen over hel volgende punt in 1846, lieefl liet gouvernement eenen ingenieur beinagligi om in de provincie van Luyk gronden le knopen. In den loop va» dat zelfde jaer beeft men aen zekere familie 450,000 l'r. gegeven voor elf bunders land. Oil komt aen meer dan 40,000 fr. per hectare. Volgens de inlichtingen die ik by de rekeningskamer genomen liebbe en die ik in iiel ministerie van biiylenlaudsche zaken hebbedoen voltrekken, beeft den ingenieur mei die familie een kotilrakl gemarkt behelzende de belofte van verkooping, en in 1847, heeft, bet ministerie den aeukoop goedgekeurd, ik heb aen inyu zelve gevraegd of deze goedkeuring ten minste geschied ivas door kouinglyk lirsliivl, en ik heb ondervonden dal dit ailes, cu zelfs zonder pryzy, door een enkel ministerieel bcsluyl gedaen is. Men lieefl dil alles uyl ter baud gekogt. ik kan waerlyk niet begrypen hoe M. den minister zulk eene zaek heelt durven "doen. Hoogst genegen voor liet deftig en reeds zoo bloeyëud pensionmict van Gysegliem, komt Z. 11. den bisschop, inge zien hel sleeds aengroey ënd getal der leerlingen, aldaer ais vierden professor Ie benoemen den eerweerden heer iicynsens, geeslelyi;en uyt bel bisselioppelyk seminarie van Geiid. Wy verheugen ons uyt gansclier lierte over de gedu rige toeneming van dit nieuiv gesligt, te meer omdat die toeneming den onvcrmoeyelyken yver en de gekende be- kwaemheden van den eerw. heer bestuurder en desz.clfs eerweerde medeliei|iers komt beiooneu. De rastennvonddugen zvn alhier zeer koeltjes afge- loopen. Eenige maskers mei trommels, wat intrignen en zatfappervi'i), zie daer geheel het vastenavondspel... "f was een waer armoedje. Wv hebben reeds veel petitiën voor de hervorming der kieswet nvt alle vlacmsche streken des lands ontvangen en naer de kamer gestuurd. Eene petitie uyt Segelsem is ons toegekomen welke niel genoeg gefrankeerd wa» en

De Denderbode | 1853 | | pagina 2