ZONDAG 20 FEBRUARY 1855. ZEVENDEN JAERGANG. W 357. AELST, dex 19 February 1855. M. Rogier en de onwettige uylgaven. Toestand deifinanciën. Burgers begint te sparen... VOOR VLAEMJEREX IS ER XOYT GELD Dit blad Tcrschynl des Zalerda-s in den namiddag onder de dagleekening van don dacrop volgendon Zondag. —Don prys der inschryving, by trimester, is bcpaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen don drukregel. De persoonen die voor een gebeel jaer inschrvven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in on» blad doen plaat- ten. Indien iemand regtveerdige klaglen of gegronde rekla- inen in 't algemeen belang te doen heeft, hv mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deze zullen wy plaets in onze kolou- neii'verleeueu en dezelve ondorsteunen. Dit weekblad zal CUIQUE SLUM. verder gewagen van alle brochurcn, schriften, boeken, prin ten, elc. wacrvan een afdruksel aen des/.elfs opsteller zal wor den toegezonden. De namen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeeren mede te doelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve to doen kennen. Geene siukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzugl alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zeilde i De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aeugael. DEN DENDEBBODE Het gouvernement zal gaen gedwongen worden aen de kamer een buytengewoon krediet van NEGEN HONDERD DUYZEND FRANKS te vragen, om de uytgaven te dekken die M. Rogier, boven zynen budget, gedaen beeft. Ter dezer gelegenheyd, heeft den agtbareii heer De Man- ü'Attenrode in de zitting van 10 Febry, verzogt dat, by de vraeg van 900,000 fr., al de noodige stukken en docu menten zouden gevoegd worden, opdat de kamer met volle kennis van zaken zou konnen oordeelen wat er met deze overgroote somme, die zoo onregelmatig- als onwel- tiglyk is uytgegeven, gedaen is, waer zy naer toe is. M. Piercoi heeft beloofd en gezegd de vraeg van AI. De Man te zullen inwilligen en alle mogelyke inlichtingen te geven; dat hy hoopte zulks in den loop dezer maend te konnen doen, dat het onderzoek der stukken sedert eenige dagen begonst was, en dat hy eyndelyk nog eene geheele week noodig had om deze stof uyt te putten Deze antwoord bewyst genoeg dat die zaek nieL klaer is, dat er tyd noodig is om ze te ontwarren, als er moge- lykheyd is er uyt te geraken. Dit is 't geen wy zullen zien als het wetsontwerp voor de kamer zal komenMaer M. Rogier, 't zy om (le aemlagt der kamer van de grove onwettigheden en onregelmatigheden die hy begaen heeft, af te keeren, 'tzy om wederom, volgens zyne gewoonte, den stmterik te spelen, vroeg onmiddelyk aen den minister of hy zich voorstelde welhaest een wetsontwerp voor te dragen strekkende om van de kamers de noodige sommen te ver- krygen om de kolon van het kongras te voltrekken Om wel •de zaek der kolon en het gedrag van Meester Rogier in deze omstandiglieyd te doen kennen, zullen wy hier de antwoord van den minister laten volgen MM. zegde M. Piercot, ik kan voor het oogenblik niet juyst de vraeg van M. Rogier beantwoorden, ik heb noodig nog inlichtingen te nemen. In alle geval, zal ik, in den loop dezer maend, weten te zeggen of er daeromtrent een wetsontwerp zal voorgedragen worden of niet. Wy zyn er zeker niet tegen dat het geheugen van ons patriotiek kongres en van deszelfs voortreffelyk werk, de grondwet, door eene gedenkzuyl, vereeuwigd worde, maer wy zien met genoegen dat de kamer zich verzet tegen de despotieke onwettigheden die den vremdeling Rogier zich zoo dikwils heeft veroorloofd en die hy telkens, door eene onbeschoftheyd zonder palen, deed goedkeuren; docli dien tyd is uyt, hy heeft, tot schande en schade van ons land, veel te lang geduerd'tis nu wel den tyd van onderzoek, maer liever zouden wy hebben dat het den tyd van bestraffing wareHad hy met den Dender-bode te doen, hy zou er zoo gemakkelyk niet meê uytspelen. Onderzoeken wy dan eens DE HISTORIE DER KONGRESKOLON. Op zekeren schoonen morgend, deed Rogier in den Moniteur een besluyt afkondigen waerby de opregting van •een monument, tér gedenkenis des kongresbevolen wierd; de opregting moest geschieden by middel van vrywillige inteekeningen. Dezen oproep wierd niet aen- hoord, men was de kwakzalveryën van Rogier zoo beu als kouden pap, en byzondetiyk omdat dien oproep kwam van eenen man die teenemael vremd is acu Relgiën, die bovendien zoo dikwils en zoo schandelyk de schikkingen der grondwet miskend en bespot heeftdie aen 't hoofd is eener party welke dagelyks de kostelykste vrylieden, door het kongres gewaerborgdaenraud van eenen vremdeling die de godsdieristvryheyd met de voeten trapt, gelyk men in de zaek van Gosselies gezien heeft van eenen vremdeling die de vryheyd van onderwys vernie tigt met het monopolium te willen invoeren, door eenen hoop gouvernementsscholen waeruyt godsdienst- en zedeleer verbannen zynden oproep wierd niet aenlioord, zeggen wy, omdat hy kwam van eenen man die de druk- persvryheyd heeft miskend en geschonden met oude be- sluyten van koning Willem tegen zekere schryvers te ontgraven omdat dien oproep voornamclyk kwam van eenen quidam die de hoogst gewigtige en hoogst nood- zakelyke schikking der grondwet veragi, miskend en over- treed namelyk dat er geene uytgaef mag gedaen worden ten zy met toestemming der kamer De groote meerderheyd der Belgen was te wakker, om zich nog langer te laten by den neus ieydenhad de wet geving zich 'tot de natie gewend, voorzeker zou de natie weerdiglyk aen den oproep beantwoord hebben, inaer zy wilt geene dupe meer zyn van dien schoolvos van Arras integendeel de natie is" béschaemd dat dien vremdeling zoolang in den raed des konings en aen 't hoofd des hestuers en in de volkskamer gezeteld -heeft. Maer, of schoon den oproep tot de vrywillige giften weynig opge- bragt hehbe, is Rogier en avant gegaenhy heeft den grond gekocht voor de kongreskolon en veel meer andere uylgaven gedaen, dit alles zonder toelating van kamer of senaetDit is waerlegeu men dondert en 't geen de kamer niet zou mogen goedkeuren. Eenen afgeveerdigden der Vlaenderen heeft zich den tolk gemaekt van de misnocgdheyd der kamer; hy heeft gezegd Den oogenblik, op welken de kamer uytgenoodigd word EE.X MILLÏOEN FRAIXKS te stemmen om de on- wettige uytgaven van M. ltogier te dekken, en op welken de Ylaemsohe bevolkingen, door de overstroomingen i geteysterd worden, ten gevolge der verwaerloozing van beslotene werken, dien oogenblik is slegt gekozen voor i AI. Rogier, omdat do voorliaudige zaek het gevolg is a van eenen akt van zynen kant, die teenemael met de grondwet strydig is. Rogier is blyven aandringen, maer een groot getal leden begonnen Ie morren en met Rogier te lagchen, niet met de kongreskolon, maer omdat zy uyt den langen spinnekopjager van Rogier eenen grooteu tip van deszelfs oor zagen uytstekenDen man deed zyn beste, hy keerde en draeyde zich in alle manieren, hy zegde en herzegde om de kamer van zyne verkwistingen le doen zwygen, maer het was verloren gewerkt, de kamer bleef in iiare strenge houding vollierden en zal welligt den gelukkigen dag verhaest hebben op welken 't land van den vremden oprapeling zal verlost zyn In eene der laetste zittingen van dc kamer, heeft den minister van financiën zich openlyk verklaerd over den toestand der schatkist en over de grondwettige schikking, nopens 'l gebruyk der penningen van 't land. Ter gele genheyd van verscheyde subsidievragen, door eenige leden, ter uytvoering van openbare werken, gedaen, heeft den minister verklaerd dat hy al die vragen niet kon inwilligen en dit wel namelyk om twee redens. a EERSTE REDEN. Ómdat het te kui t in de schatkist a nog al groot is, dat liy het niet geerne op eggen hand zou a vermeerderenVerders verklarende dat hy ten geenen a pry ze wilt oorzaeh zyn dat er, binnen hel jaer, tot eene a gedwongerie geldleening moet overgegaen worden Burgers, vèrstaet gy dit vlacmseliEene gedwongenc geldleening is op handen, men begint er zoo van verre aen le peuteren, is liet dit jaer niet, het zal in liet toeko mende jaer zyn begint dan maer te sparen, begint u maer alles te onttrekken, en ziet dat gy een ponksken gereed hebt tegen het naeste jaer, Rogier heelt zoo veel gespaerd, dat alles opgespaerd is en dat er krot genoeg in de schatkist is. a TWEEDE REDEN. Omdat ik begeer, zesde den a minister, dat den artikel der grondwet betrekkelijk den budget, eene wuerheyil zy Dien artikel wil dat al de a uytgaven in den budget verschynen tér zeiver tyd met a dé ontvangsten. De redens die den weigever tot rigt- a snoer gehad heeft, zyn zeer tastelyk men heeft gewild a dat de wetgeving onder d'oogen had van den eenen a kant, al dc uytgaven, en van den anderen, al do ont- vangsten, om*zich een nauwkeurig denkbeeld van den a toestand der schatkist tc konnen maken, want men is a zeer verwonderd als men, na twee jaren, peyst eene c rekening met een te goed te sluyten en dat er dan een a groot te kort voor den dag komtIk wensch dan a vurig dien dwaelweg te verlaten De kamer heeft deze redens met veel toejuyehingen aenveerd, maer zy zyn regtstreeks lot de gevallen ministers gesluerd'T is aldus, om maer een voorbeeld te geven, dat de ministers Frére en Rogier, ouder hun bestuer, die lange litanie van openbare werken hebben doen stemmen, zonder le zien of de schatkist geld had om ze te betalen hun eenig inzigt was van de stad Luyk een aerdseh paradys te makenEn dat men het wel bemerke, die stemming is op de schandelykste manier gedaen, want als zy gebeurde, de ontwerpen waren nog niet teenemael gestudeerd, en de werken zyn met eene zoo pligtige ligtzinniglieyd voorgedragen, dat men nog Iwyffelt niet alleen of zy noodzakelyk maer zelfs of zy zullen nuttig zyn.... En nogtans die stemming zal aen 'Hand meer dan TIEN MILLIOENEN kosten Werkt, zwoegt, zweet en spaert gy dan burgers 'T gevallen ministerie was liberael, dit is te zeggen mild, maer 't is gemakkelyk liberael zyn, ais men durft riemen snyden uyt eens anders leder ii .«Timen i ii in» Wy moeten op d'ecrste bemerking van den fmancie- minister terugkeeren omdat zy niet anders kan haren dan onrust. Uyt de woorden van den minister mag rnen voor zeker houden dat er een groot te kort in de schatkist is, en dat, om dit te kort aen te vullen, men eene gepraemde geldleening zal moeten doenMen zal dus gedwongen zyn de openbare schuld, die reeds zoo drukkend is voor ons kindeken, nog te verzwarenMaer 't geen nog liet schandaligste en het droevigste van die. zaek is, is dat de werken van de dringendste noodzakelykheyd zullen moeten uytgesteid worden, om dal er geen geld voor is Eenen afgeveerdigden van Gend, 31. Delehaye, heeft met groote reden gezegd dat er altyd geld was om het Walen land le helpen, (wy zeggen om de wfilenstreken in weelde en overvloed te doen leven), maer dat er voor de onge lukkige Vlaenderen noyt geld is zelfs niet om ze tegen de ruïnerende overstroomingen te beveyligen; die over- stroomingen komen dikwils twee a drymaei in 't jaer al dc vrugten vernietigen waervoor den ongelukkiger] land- houwer zoo lang, in 't zweet zyns aenschyns, gewerkt, gezorgd en zyne rust gelaten heeftEn niettemin, als hy, landbouwer, alles verloren heeft, moet hy nog zyne dure pagteu betalen en daerby krygt hy geenen centiem afslag op zyne drukkende contributie!) Nogtans om die overstroomingen te beletten, is er geen geld HOE MEN EENE GEPRAEMDE LEENING VERMYBEKT KAN. Hoe meer een gouvernement zynen budget van ont vangsten, door gepraemde geidleeningen, wilt doen zwellen, hoe meer liet agteruyt gaet en hoe meer het openbaor nut er door lyd, want met de intresten die hel voor de geligtte sommen moet betalen, kan het toch geene nuttige werken verrigtenDit heeten wy, in plat vlaemscli, een gat maken om een ander te stoppen, en als het in een huyshouden alzoo gaet, dat kan niet lang duren of joos komt in de kas en liet tafelken voor de deur. Het gouvernement kan do leeningen vermyden, als het wilt gespaerzaem zyn. Dat liet beginne met den budget van 't inwendig eens grondig te onderzoeken, het zal daer eenen gclieeien hoop verpletterende sommen vinden die gestemd worden om uytgaven te dekken die, al ware liet maer voor eenige jaren, gemakkelyk konnen gespaerd worden, sommen die, onder liet gewezen francmacons- ministcrie aentoyding hebben gegeven tot onbetitelbare misbruyken. Men zou konnen beginnen tnet alle toelagen te sparen voor zoogezegde kunsten, voor peei denloopstryden, voor aenkoopen van scliilderykens, voor raep- en knolexpo- sitiën, voor openbare feesten en ontelbare andere artikels, die Rogier zoo wel gediend hebben om creaturen te maken, en die hy zoo liberael gebruykte, dat hy er omtrent een milliuen buyten zynen budget en zonder toelating der wetgevende kamers, aen verkneukeld heeftAlen zou ten tweeden de geldinslokkende partywetten op het onderwys konnen afschaffen en, door dit middel, niet alleen de vryheyd begunstigen, maer ten minsten zes millioenen's jaers sparenTen derden ware de verpagting van den yzeren weg, gelyk zy voorgesteld maer toch van der hand is gewezen, ook een middel, niet alleen om jaerlyks aen de exploitatie geene vyf a zes millioenen te verliezen, maer om er al ware liet slegts een of twee millioenen aen te winnenImmers er beslaen middelen genoeg om geld te sparen, maer liet gouvernement moet van dien nadeeligen en allesverder-

De Denderbode | 1853 | | pagina 1