HERVORMING DER KIESWET. Berigt acn de Pelilionnarissen. venden geest van dominatie afzien, want dien geest inaekt niet alleen liet zedelyk ongeluk van Belgiën uyt, maer liy zal deszell's tydelyke ruine veroorzaken Den Dender en 'l Verbond. andere zaken gelyk liet Verbond zal believen.... Onderlussehen raden wv onzen konfraler acn van lyd lot lyd naer zyne in vollen grond slaende crouton Ie gaen zien en ze wal Ie besproeyën, 'misschien kan er hier of daer een afzetsel aenkoraen dal zou goed zyn om er cèuen komediant of kwakzalver van te kweeken. persoonen hebben geschreven, is lautere waerheyd en wy zuilen er op terugkomen De agtbare heeren De Man en Dumortier hebben de verkwistingen van den yzeren weg zoodanig gehekeld, dat de kamer er eyndelvk is beginnen in klaer te zien, en dat wv mogen verhopen dat, het naeste jaer, de zaken eenen geheeleu anderen gang zullen nemen. Het zou beginnen lyd le worden, want als de natie op 10 jaren 45 millioenen acn eene onderneming verliest, kan zy er zich niet haestig genoeg van ontmaken, want dit heeten wy met een konvoy de, grande vitesse naer de bankroet stoomenWy zullen op deze zaek terugkeeren. Men schryft uyt Ninove aen den Dcndcr-bode Er worden dagelyks petitiën gezonden naer de volks kamer om de verandering te vragen der onregtveerdige kieswet van 1848, die, op 1000 inwooners, 51 kiezers geelt aen de sleden en nauwelyks 13 aen die der parochiën, de welke daarenboven dikwyls moeten 10 ii 14 uren weg af leggen (met gaen enkeeren) om hun kiesregt uv tteoefl'enen Wy zullen opletten of onze joden, die zich uylgeven voor vrienden en weldoeners van het volk en voorstaenders van zyn belang en zyne regten, ook zullen petitionneren otn eene nieuwe kieswet te vragen die ons zal gemak ver schaffen, regt doen, profyt te weeg brengen en grooteren invloed geven in de kiezingen. Eenen herbergier. Een agtbaren vriend beeft ons de vraeg gedaen of het niet beter ware dat de kiezers der buytengenieentens hunne petitiën regtstrecks van hunne gemeente naer de kamer zouden zenden. Wy hebben diesaengaende inlichtingen genomen en dezen rued is allerbest. Men mag de geteekende petitiën in de briefbus van elke gemeente steken zonder dat men verpligt zy de zelve te frankeren, maer liet opschrift moet zyn als volgt Aen den lieer president der volkskamer te Brussel. De Detiliën mogen op ONGEZEGELD of ONGETIMBERD papier geschreven zyn. Moed dan, kiezers der buytengenieentens, de zaken gaen goed, alle dagen komen er 15, 20 tot 25 petitiën in de kamer die de hervorming der hateiyke partywet vragen gaet aldus voort, dat er niet eene gemeente ten agter blyve, maer dat zy ook niet nalaten ons, by brief te berigten of zy hare petitiën gezonden hebben en wanneer, opdat wy een oogsken in 't zevl konnen houden en deze vaderlandsche poogingen ondersteunen en aemnoedigenHet francma- consryk, het ryk dei' kwel- en afpersingswetten moet, door de verandering der kieswet, een eynde nemenWy bedanken onzen agtbaren vriend ons bovengemelde opmer king gedaen te hebben BERIGT.Wy hebben deze week de quittanciën Ier betaling aen den post besteld, wy verzoeken vriendelyk onze inschryvers deze aen de briefdragers te voldoen. De tweede kamer van Pruyssen heefl de verledene week met 175 stemme» legen 125 den voorstel van den lieer Waldbolt verworpen welken strekte lot de intrekking als daerslellende eenen aenslag op de gewelens-vryheyd, van de schikkingen voorgeschreven in twee circulairen van de ministers van juslieie en der binneuland- sclie zaken. De eerste circulaire gebood aen de provinciale presi denten te waken op dat de missiën der paters jesuite» geene wanorders in het koningryk zouden kunnen verwekken. Indien de sermoenen gisting te weeg braglen, moesten de missionnarisseu uyt bel land gezet worden. De tweede aenschryving bevatte dal gèenen pruyssischeu student zyne studiën mogl voltrekken in bel Collegium germanicum, in bel kollegic gezegd Propaganda te Itoomen of in elk ander gesligl door paters jesuiten bestuerd, zonder zyne boedanigbevd van Pruys le verliezen. Den voorstel Waldboll is verworpen ondanks de medestemming van de linker zvde, die hare medewerking aen de kalholyke fractie beloofd bad, op voorwaerde dat deze zou stemmen voor den voorstel van den beer Wenzel en 17 zyner kollegas, vragende de gewetensvryheyd voor alle gclopfsbelydenisseu. Deze laetste stemming moet nog plaets bobben. Voorleden maendag beeft den kevzer det'Franscben de wetgevende sessie in persoon geopend, en tot de senaleurs en gedeputeerde eene redevoering uytgesproken die ons allerbelangrykst voorkomt. Wy denken aen onze geëerde lezers aeugeitaem te zyn met hun dit stuk mede te deelcn, opdat zy zelve over de woorden van Louis-Napoleou zouden konnen oordeelen. Zie hier deze redevoering. Mynhecren de senateurs, Mynheeren de gedeputeerden. Een jaer geleden ik vereenigde u in dezael, om de constitutie, welke afgekondigd was uyt kragt der magten die het volk my loeverlrouwd bad, in le huidige». Sedert dal tydstip is de rust niet gestoord geweest. De wet, bare heerschappy hernemende, heelt toegelaten bet raeeslendecl iler persoonen die door eene strenge noodzakelvkheyd gelrolfen waren, naer hunne liacrdsledeu terug le zenden. Den uatioualen rykdotu is lol zulk boog punt geklommen, dat j bet deel der mobilaire lorluyn, van welke men dagelyks de weerde kan schallen, alleen met twee milliards omtrent-is vermeerderd. Het werk heeft zich in alle nyverheden ontwikkeld. Denzelveu voorlgaug vcrwezcnllykt zich in Afrika, abvaer ons leger zich door heldhaftige overwinningen doel uylscliynen. Den vorm van bel gouvernement is wclliglyk en zonder botsing, door bet algemeen stemregl van bel volk, gewyzigd. Groole werken zyn ondernomen zonder nieuwe belastingen en 1 zonder leening. Den vrede is gebaridbaefd zonder flauwherligheyd. Alle iie mogendheden hebben bel nieuw gouvernement herkend. Vrankryk beeft beden instellingen die door zich zeiven konnen verdedigd worden, en wel kers sterkte en slabilileyl van bet leven van eeiicn enkelen persoon niet meer afhangen. Deze mislagen hebben geene gronte poogingen gekost, omdat zv in den "geest en in de belangen van allen waren. Aen dezm welke bun belang zouden miskennen, zou ik ant woorden dal over veertien maenden, bel land nog aen de kansen der regeringsloosheyd was overgeleverd. Gelyk bet te venvaglen was, konden de nydigheyd en bel on- verkroppelyk spyt van bel Verbond en zyner afgekookte minis teriele slaven-jaitnikkers de redevoering van onzen deftige» alge- veerdigden, M. De Hudderc, zonder beschimping niet laten voor- ltygaen. Wy zouden ons, voor alle antwoord, by de enkele afkon diging der redevoering bepalen en ons op bel gezond oordeel van 'l publiek beroepen, bad bet Verbond de schandelykslc ver- draeving aen die redevoering niet gegeven en zyne eygene pa- troonen, de afgedanktte en in vollen grond gezette kandidaten, niet aen de galg geklapt. Zie bier waervan kwestie Het Verbond' zegt dat 11. De Raddere aen de kamer is konten vragen bet geen reeds sedert 1851, door onze gewezene repre sentanten gn-fargd en bekomen is, namelyk de 2,500,000 Ir. voor de verbetering dés Donders, en dat M. Dé Ruddere dan beter zou gedaen hebben le zwvgen. Is dit nu van den kant des Verbonds lautere domheyd, kwacd- willigbeyd of bedrog W y zeggen alle dry '7'r's lautere domheyd, omdat bet hierdoor den mond van 'l publiek openbreekt en ons dwingt wederom de nog bobloedde zweep uyt te balen waerntede wy de dry grootste slaven des gouvernemenls ovcrgeesseld hebben. Lael ons de zack van wat hooger opnemen, en zeggen dal er in de kamer uoyt schandclyker pliguerzuvui is begaen dan 't geen onze afgekookte opstrykers nopens de zaek van den Dender begaen hebben. Wv hoeven hier slegts een deel le laten volgen van artikels uyt onze N" van 50 Mey en 3 Juny lesl, waeraen bel Verbond zich wel gewagt beeft van le antwoorden, ofschoon w v bel, bene vens Cuniont en Rruneau, ten stelligste hebben uylgedacgd. Nu zie bier die uytlreksels Tydens de beraedslaging der wel op de openbare werken, nam decentrale sectie bel besluyl van eene som van TWEE Mil,LI- OENEN EN HALF aen den Dender le bestemmen. De centrale sectie bad bet groot belang der scbcepvaerl en der omliggende eygenaers begrepen. Maer den minister Van Hoorebcke, kwam zich uyt al zyne kraglen tegen den voorstel verzetten, en verzogt van de som tol vyf honderd duyzend franks le verminderen Waer waerl gy meesters Cumonl, Rruneau en Van Cleemputte Waeront hebt" gy van den voorstel der centrale sectie den uwen niet gemaekl Waerom hebt gy niet uyt al uwe kraglen gewerkt om de lieee millioenen en half le doen doorgaen Wal doen onze representanten, die dry slimme verlossers van 'tarrondissement? Gy denkt misschien dal zy aenslonds naer de tribune loopen, dat dat zv de centrale sectie onderstand vérleenen, dat zy hemel en aerile bewegen Maer neem, neen, zy lale» andere mannen spre ken, zy laten die gelukvolle propositie daer, even als uf zy er niet iiel minste belang in hadden Maer zy hebben er locll niet legen gestemd zal men vragen en wy zullen antwoorden JA ZV HERREN ER ALLE DRV TEGEN GESTEMD Zy hebben zich gedragen als of er kwestie was van de 2 millioenen aen den «rooien Turk of aett den bey van Tunis in present te schenken Wat die twee millioenen en half aen den Dender besteden wal zulke belagchelyke propositie ondersteunen dit ware eene schel men, eene onvergeeilykc griel'!! Was bet voor de Maes van den Luv'kerwael Krère geweest, d la binmc heuredal zoude iets anders zyn. Maer liet is voor Aelsl, bet is voor Denderleeuw, liet is voor Ercmbodegem, bet is voor Ninove, liet is voor Pollaere, bet is voor Meerbeke, bel is voor Grimininge», liet is voor Sant bergen, liet is voor ldeghern, bel is voor Gceraerdsbergen en al d'omliggcnde gemeentens, dit is te bclagchelyk Ab de belangen welke in den Dender berusten, waren niet weerdig dal onze groote mannen er zich mede bezig hielden Foev den Dender dat de scheepvaert le niet gaet, wal geeft bun dat V Dal de kolen en andere zwaerwegende stoffen van lienegainv ons op eenen veel minderen prys toekomen, wat geeft bun dal 'Dat al de omliggende landeryën, die scboone akkers, die ryke meersschen alle jaren met gebeele maenden onder een verwoes tend water liggen, wat kan dit aen onze groole mannen doen Het zyn toch maer ten groolen decle boeren die er door lyden En nog, de twee millioenen en half voorslaen, dit zoude te veel de plannen van den Luykerwael Fiére gedwarsboomd hebben Want, dat nten bet niet velgele, in geval de noodige werkingen aen den Dender loegebragl vierden, dan zouden de llenegauvsche kolen met alle gemak de mededinging tegen de Liivksehe in den bassyn van Antwerpen gaen doen Men begrypt dus getnakkelyk waeront onze weerdige vertegenwoordigers de sommen van-twee millioenen en half veistooten hebben Ja. Mynheeren, die twee millioenen en lialf, welke aen ons ar rondissement meer goed konden doen dan al de yzere wegen van 'I land le samen, die lieee millioenen en half hebt gy gewevgerd, gy hebt er legen gestemd En nu komt gy op uwen hoed even als eene pluym die vyf honderd duyzcnd franken steken '7' is bedrog en kteacdwiüigheyd omdat liet Verbond en zyne makkers wel welen dat zy schandclyk liegen eu 7 publiek be driegen met te zeggen dal M. De Ruddere iets gevraegd beeft bet geen reeds door de afgekookte gevraegd en bekomen was Ja, 't was door de centrale sectie voorgesteld en gevraegd, maer door onze slaven verworpen en gewevgerd en dit ceniglyk om aen een voiksbalend en landbouwverdrukkend ministerie le behagen, met hunne verslaefdlieyd zoo verre te dryven, dal er de duer- baersle belangen van ons arrondissement moeste» aen geslagl- offerd worden... Wy hebben reeds te veel plaets aen liet wederleggen van dit schandalig bedrog verspild, egtcr willen wv er 'nog een woord byvoegen om le zeggen dal, buvten de kruymige snikken, die M. De Naeyer reeds in de kamer, voor de belangen van ons arrondissement in 'l byzoudcr en van 't land in 't algemeen, beeft afgegeven, de redevoering van M. De Ruddere de eerste onafliang- lylte en tol onze belangen sn okkende redevoering zou zyn die er, sedert 6 jaren, in de volkskamer door de aelslersebe deputatie, is uitgesproken geweest'T is waer Dikten Rruneau heeft van ,tyd lol lyd gesproken, maer 'twas telkensministeriele» hansworst of paillasse te spelen, om Rogier, in-zyne noodlottige ontw erpen le ondersteunen, om kwel- en parlyw ellen voor leslnen, immers om te tonnen dal liet arrondissement Aelsl, gelvk vele andere, onder de kalkneuzweep van den liberalersltaspel bukte Indien liet Verboni liet geradig oordeelt al die oude korven uyt den gracht te doen halen, wy zyn altyd gereed; wy zullen wederom bandelen óver de zaek der koeken, over den yzerën weg, over den hateiyke» eed der bloedzuvgerswet. waarvoor Gunmul ge stemd heelt, nadat wy hom zelf, in openbaer gezelschap, luidden bewezen en doen bekennen dal den eed zedeloos, onshoIkundig en onrcgleecrdig was en tegen welken by dan openlyk beloofde ie zullen slemmen, wy zullen dan verder bandelen over de al'prr- zende tranenwet zelve die onze dryknikkebollen hebben goed gekeurd, wy zullen handelen nverde appelflauwieus van Rruneau, over de alom gekende onbekwaemheyd van Gummii en meer 111 de beraedslaging over de artikels des budgets van openbare wérken, is den wèlsprekenden afgeveerdigden van Aelsl, M. De Naover, wederom in liet slrydperk gelreden om de belangen der Vlaènderen le verdedigen. Den agtbaren redenaer beeft aen de kamer bewezen dal ér, sedert 1850, 34 millioenen zyn besleed aen iiel maken van openbare wegen en dal er onze provincie nanwelvks 2 millioenen vau genoten heelt, dit is te zeggen nog liet veertiende deel nietDeze redeneerwyzc kwam des le tref fender voor, als iM. De Naeyer aenlwelde dat onze provincie bet zesde deel der lasten van "geheel TIandbelaelt.cn daerby nog bel zesde deel voor de militie oplevert, de sclirikkelyksle contri butie van allen. Uyt dien hoofde heelt.M. De Naeyer kragtdadig aeugedrongen om (ie nieuwe steenwegen en andere verbeteringen waervan by in zyne laetste redevoering gesproken heelt, te be komen. Wv hebben de gegrondde hoop dal de voorlreffelyke poo gingen van onzeu verdienslelyken representant welhaest hare 'vruglen zullen dragen en dat de gemeentens die door modder wegen ouloeganglyk" zyn, eerlang uyt dien sebadelykcn toestand zullen geholpen worden. Over veertien dagen kondigden wy een artikel af waeriti wv deden zien dat Vrankryk geene volkssouverev- iiitcyl kan verdragen, omdat het geen goed gebruyk van die Souvcreyniteyt weet le maken, omdat het er zich heelt van bediend om, door een rampzalig onderwys, liet bert en den geest der natie tc verderven, ont den godsdienstigen invloed te verlammen, de zeden te verkreuken, 't geloof nyt te doovett etc. Na daerop veertien dagen gekiioevd te hebben komt bet Verbond ons verwyten dat wy tegen alle volksson- verevnileyt en bvgevolg tegen ons eygen constitntionneel stelsel zynHel prulblad beeft niet bemerkt of misschien niet willen bemerken dat wy voor Vrankryk alleen geschreven hebben, en dat wy in al onze hoofdartikels mikken om tie moeyaldery van ONS gouvernement te kort vlerken, om zynen invloed te verminderen, om zyne nadee- lige centralisatie le vernietigen, met een woord om de regten en prërogativcn onzer volkskamcr te verdedigen Neon, konfraler, wy zyn tegen ons parlementair, tegen ons constitntionneel stelsel niet, integendeel, zoo lang wy vingeren hebben, zuilen wy er VOOR schryven, omdat wy hier dit stelsel konnen verdragen, omdat wy, Belgen, de vryheden der grondwet wel konnen gebruyken maer wy zvit tegen zulke volkssouvercynileytcn die hare meesterschap gebruyken om de regtveerdigbeyd le verkragleu, om te stelen en te moorden, om den godsdienst te vervolgen, om de zeden en den geest eens volks te verderven etc. etc omdat al deze zaken de eenige steunpilaren zyn van de orde, van liet zedelyk ctt stollelvk geluk, van de beschaving en waren voortgangllebi gy dit verstaen. Verbond Zoo ja. regel er uw schryven naer, zoo neen, zeevert maer altyd voort, maer weet dal uw gezeever u van armoe in 't gaslhuys zal helpen .-. Het Verbond weet ook tc rammelen omdat wv L. Napoleon gelyk gegeven hebben van met zyne goeste le trouwen. liet bladje zou willen dat Napoleon met eene prinses van eenen regcrenden slant zou getrouwd hebben... Wy vragen aen 't Verbond, 't geen zoo statig over diplomatie spreekt waervan het egter zoo veel verstand heeft ais eene koey van salfraen t'elen, naer welke prinses Napoleon zou hebben moeien uytzienDat bet ons daerop eens antwoorde en wy zullen dan te gaer wat klappen.... Wy vernemen dat al de francmaQoiialogiën van 'I land m rep en roer zyn, omdat er kwestie is van de boet, wacrtoe den vuj'Ien Méphistophèlès van Brussel, wegens lastering, is veroordeeld, te betalen. Naer liet schynt, zou men eene inschryving onder de Irancmarons hebben poogon tc openen, maer men zou ondervonden hebben dat hunne zakken met een sloljé vast gaen, als er kwestie is van legevenAnders zou het zyn indien iiel om le Irekken ware... .-. Den burgemeester van Roosebeke, die een verstandig man is, heeft eene doorslaende reden afgegeven om, hy alleen, onder al de kiezers zyner gemeente, de petitie voor de hervorming der kieswet, niet te teekenenDeze reden is Dat de pastors zich moeten in de kerk moeyën Had hy gezegd dat zontmige burgemeesters zich gevoeglyker in hunnen koeyslal of met de geneverllesclt bemoeyën, dan met petitiën, tian zou by ten minsten iets gezeyd hebben dat op de waerhevd trok .-. Men beeft ons verzekerd dat, sedert Rogier minister afgespeeld is, hy zyne ieerzen doet aglcrlappen en stukjes en bedjes onder sieketl, omdat de 21,000 Iranks nyt zynen budget geseltrabt zynHad hy alzoo met de ieerzen van 't gouvernement gedaen, er zou wat nnn te kort in de stadskas zyn .-. Het gerucht loopt in de stad dat den gebriiden ex- j major-presideni-demissiomians onzer iiospicen bet hert zoo goed heeft als suyker, om namelyk wederom liet president- schap le aenveerclen en aldus de beiagcitelyke komedie le voltrekken. die by, met zyne. makkers', zoooiibedagt begonst beeftWy zuilen dit itfwaglen en in geval dees gerucht zich verwezenlykt, eenige vect'ën doen spelen weikers toon i zeer aerdig in zvue ooren zal klinkenDen man moet welen dal hy, op onze herhaclde vragen, nog naer ons bureel nid is durven komen, om er zaken le vernemen ter welkers openbaring bet Verbond ons zoo onvoorzigiiglyk had uylgedaegd Maer ;t propos, ierhond, hoe is t niet den trank i slokvisiTi in de week voor 52 persoonenen met de 12 evers in de maend insgéiyks voor 52 persoonen Gy durft daer i gelvk niet op antwoorden, hein kon fraterEr zyn haspelnut» oen die bedekt weg zeggen dat onze 'aenhalingen nopens die zaek valseh zyn zou dit wei eenen durven zeggen als wv er by zyn Alles liet geen wy over den frank 1 stokvisell in de weel: en Iwneil' evers m de maend voor o2

De Denderbode | 1853 | | pagina 2