ZONDAG 27 FEBRUARY 1855. ZEVENDEN JAERGANG. Nr 558. AELST, i)E\ 26 February 1855. De Exploitatie van den Yzercn Weg helpt aen de mine van '(land. DE STOKER YËX. EN WAT GOED DOEN DE STOKERYËN DER STEDEN AEN DEN LANDBOUW? Dit blad verschynt des Zaterdags In den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bcpaeid op 1 fr. 50 e., dien der annonccn op 20 cenliinen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer insehryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveerdigc klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deze zullen wy plaets in onze kolon- neu vcrleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gowagen van alle brochurcn, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De namen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeercu mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, znllcn in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk acugaet. CLIQUE SLUM. DEN DENDERBODE Zoo wel als op de andere administratiën des lands, drukt den nadeeligen liberatersinvloed op de administratie van den yzeren weg Waren de gevallene ministers nog eenige jaren aen 't roer gebleven, het kwaed zou ivelligt voor altyd onhersteibaer zynalles zou door den tyran- nieken partygeest, even als door eenen verslindenden kanker, zyn afgeknaegd, en 's lands ondergang ware on- vermydelyk geweest. In de onlangs geslotene beraedslaging over den budget van openbare werken, hebben voortreffelyke vaderlands vrienden den toestand getoond der ruïnerende admi nistratie van den yzeren weg. Den agtbaren heer De Man d'Attenrode, hoogst begeerig om de verkwisting der staetspenningen te doen ophouden, bad voorgesteld een parlementair onderzoek over de uytgaven van den yzeren weg te doen. Wy mogen verzekeren dat dit onderzoek aen 'L volk zeer aengenaem zou geweest zyn, want den Belg is geenzins genegen voor een gouvernement van misbruyken, hy ziet geern klaer en begeert te weten wat er met zyne in zorg en arbeyd gewonnen penningen gedaen word. Wy betreuren grootelyks dat M. De Man zoo goed geweest zy naer zyne vrienden te luysteren en, op hunne aendringing, zynen voorstel in te trekken, want hy zou voorzeker doorgegae'n zyn, te meer omdat er in deze beraedslaging iets voorgevallen is 't geen bewyst boe noodzakelyk dees onderzoek was. Zie bier dien merkweerdigen voorval in de zitting van 15 dezer sprak M. Dumortier eene kruymige redevoering uyt ter ondersteuning van den voorstel De Manden redenaer wierd door minister Van Hoorebeke onderbroken, maer M. Dumortier, als wilde hy, met eenen slag, den kop van bet libera ters- i'rancmac-ons-serpent verpletteren, donderde tegen Van Hoorebeke de volgende veel beteekonende woorden uyt Onderbreek my niet, en dwing nij V.Jil niet te openbaren w at er in de centrale sectic is voor- gevallenw ant, moest Ik bel zeggen, de kamer zou - seffens "t onderzoek bevelen Deze doori typende uytdaging, door M. Dumortier, tot eenen minister gedaen, hield de kamer, gedurende eenige oogenblikken, in eene onuytsprekelvke verbazing Men vervvagtte met ongeduld dat minister Van Hoorebeke die bloedige beschuldiging ging beantwoorden maer men bedroog zich, by bleef zoo stom als nen viscli, en kon geen enkel woord spreken Zyne eer evschte nogtans dringend zich te verregtveerdigen, maer zyne neergesla gene oogen, zyne bleek-, blauw-, rood en groen wordende kaken bewezen klaer genoeg dat hy geene verontschul diging by te brengen hadM. Dumortier had hem verpletterd en, na eene nog al lange maer indruk wekkende stilzwygendheyd, tydens welke de kamer en de openbare tribunen vrugteloos naer eene antwoord waglten, hernam M. Dumortier het woord, en zegde hem *IA 4ITHOOBD .VIET, ME» DOET M EE t! Van toen af, zegt den Comervateur, was Van Hoorebeke geoordeeldhy had erkend dat in de centrale sectie open baringen over zyne administratie gedaen waren, die zoo schandig van aerd waren, dat, had ze de kamer gekend, zy geen oogenblik zou geaerzeld hebben van een onder zoek te bevelen Wat mogen toch die veropenbaringen zyn Wat mag Van Hoorebeke uytgezet hebben om zulke vreede geesselmg, m tegenwoordigheyd van geheel het !ai;d, zoo öodmoediglyk en spraekloos te verduren Wy zullen er onze beste inforineerkazak op aensteken eii willen er iets van weten, of den duyvel zal de keers houden «EtOOTE MEÖEV V.4V fftltl SI V OOR TEAVD. Als moii in eene wetgevende kamer zulke dingen hoort en ziet gebeuren, heeft liet land dan geene redens van ongerust te zyn ,IA, het heeft redens, bet moet ongerust zyn, byzonderlyk als alles onbekend blvftDe kamer beeft groot ongelyk gehad den voorstel van onderzoek tegen te kanten, want het is allergevaerlykst en zeer on- staetkundig het publick in zulke onrustbarende vermoe- i dens tc laten.... Eiken vogel zal er zyn vöisken op zingen, en de sehatpligtige zullen met regt en beden vragen Wat doet men met ons geld? IVaer gaen onze penningen naer toe Op deze en meer andere vragen, zullen er na- tuerlyk aerdige antwoorden volgen UEEV OVOEKZOES4 OER KAJIEK OF MEE RE REMISSIE OER MINISTERS Als M. De Brouckere, minister van buytenlandsche zaken, ontwaerde dat de zaek, waervan wy hooger spre ken, op eenen zoo brandenden grond stond, gevoelde lij- dat hy er, met zyne miiiistersportefetirlle-in d'hand, moest tusschenkomen, of dat liet anders met Van Hoorebeeks- ken gedaen was. M. De Brouckere verkluerde dan dat, indien de kamer een onderzoek deed doen; hy en zyne medeministers hunne demissie zouden geven Is"dit niet onvoorzigtig Wy oordeelen ja, omdat hy, door deze bedreyging het agterdenken der kamer en van 't land nog meer grond by zette, te meer omdat, indien er in de exploitatie van den yzeren weg schandalige akten te ontdekken waren, deze in 't geheel op liet tegenwoordig bestuer niet konden vallen. M. De Brouckere zou hebben moeten denken dat de eer van liet tegenwoordig minis terie noodzakelyk vereyschte dat de beschuldiging gekend zy, het tegenwoordig ministerie kon er slegts by winnen met een bestuer te ontmaskeren welks proces, óp 8 Juny lest, gewezen ismen zou nog meer zekerbeyd gehad hebben dat de kiezers wel gevonuisd hebben, en dat gasten, gelyk deze die toen aen 't roer waren, noyt meer aen 't gouvernement mogten komen....... Want men moet in alles regt doen, zelfs aen M. Van Hoorebeke. Dien vlaming moet toch alleen den bok van Israel niet zyn, hy moet alleen niet beladen zyn met de schandakten die de natie aen den vremdeling van Arras en aen den socialistischen Broeder-Orbanius te laste legt. Men weet immers, gelyk M. Osy liet zeer wel, in volle kamer, gezegd heeft, dat Van Hoorebeke slegts den eersten kommies van die twee mannen was, en dat hy, in zyne eenvoudigbeyd, om niets anders te zeggen, al deed wat zy hem oplegden OE MIEEïeEVEV MER MVES. 'T is als goeden en getrouwen kommies, dat Van Hoo rebeke zoo wel de bevelen beeft volbragt die ltogier en Frère hem hadden opgelegd, nopens, het verdedigen en bereyden van al de millioenen die zoo liberalyk aen dn stad Luyk geschonken zyn, en dit voor de zoogezegde onontbeerlyke afleiding der Maeis Wilt men weten boe blindelings Van Hoorebeke zich in de zaek der Luyker- walen beeft laten geleyden, men kan bet afmeten uyt een gewigtig stuk, waeruyt blykt dat er VIER a VYF MILLI OENEN TE VEEL voor de Maes gestemd zyn In eenen brief, dien M. Cbévron, bouwmeester te Luyk, tot de nieuwsbladen stuert, roept hy de aeridagt vas den minister van openbare werken op de wyzigingen te doen aen bet ontwerp der afleydingswerkeii van de Maes, waeruyt eene gespaerzaemheyd van VIER MILLIOENEN voor de openbare schatkist zou voortvloeyën, niet mede begrepen liet geen erde stad in verfraeying, innuttiglieyd, in koophandel zou by winnen. M. Cbévron bewyst zyn gezegde door ouwederleggelyke redens Men ziet dus hoe arglistig Frère te werk gegaen is om aen de openbare schatkist zoo veel millioenen seltade toe te brengen, en dit om zyne herkiezing te verzekeren. Moet men niet bekennen dat het allerschandelykst is voor eenen minister die verpligt is de penningen van den staet wel te besturen, van nutteloos zoo veel millioenen te doen stemmen met de kamer wys te maken dat die som ouontbeerlyk was voor de werken aen de Maes en dat die werken van de dringendste noodzakelykheyd waren Ja, dit is allersehandaligst, te meer daer men nu verneemt dat er de studie nog niet van gedaen was Maer wat wilt men zeggen ten zy dat dit geen nieuws is voor party mannen die slegts liberael zyn voor hun profvt. De zelf zucht is bunnen god, en de trowTooshovd hunne religie De verledene week is er te Brussel, in bet lintei den Ham. eene vergadering van stokers gehouden die door de stokers van eenige steden byeengeroepen was, om eikanderen te raedplegen over den opstel eener petitie aen de kamer, ten eynde wyzigingen tc bekomen aen bet onlangs, door het ministerie, voorgedragen wetsontwerp op de accynsreehten dier iivverheyd. Men zegt dat de stokers der steden liet met deze der dorpen niet eens zyn wy zullen ons daerinec niet bezig houden en slegts eenige punten doen kennen eener petitie, door de stokers der steden, aen de kamer gezonden. De petilionnarissen vragen 1" Dat de genevers die van bui ten in de stad geleverd worden, eene belasting dragen van fr. 2-SO den hectoliter van 20 graden (Cartie.r). 2° De afschaffing van den afslag van io ten 100 die de landelyke stokeryën nu genieten. 5° Het behoud der premie van uitvoer op den be- staenden taxe. Wy hadden altyd gedagt dat liet voornaemste profvt 't geen 't land uyt de graenstokeryëu genoot, de voordeelen waren voor den landbouw en bet vetten van bet vee. Het scliynt dat liet in de steden aldus niet meer verstaen word, de steden willen alleen stoken en dc buytenstokeryëii vernietigen, den landbouwer is voor de groote stokers dei- steden van geenen tel meer, liy moet niet meer eten, niet meer leven Scliandelyke zelfzucht, boe lang zal uw ryk nog duren In zyn vertoog dat den minister voorgedragen heeft om de redens uyt te leggen om ivelke hy andermael wyzigingen aen liet beslaende fiscael stelsel der stokeryën "wilt toe brengen, rekent liv al de voordeden op die de stokers dei- steden genieten op de stokers van buylen die voordeelen zyn genoeg gekend om ze hier niet ie moeten herbalen, enkelyk zullen wy er byvoegen dat dc concurrentie der stadsstokeryën zich door geheel het platte land zoodanig doet gevoelen, dat er de landelyke stokeryën teenemael door gepletterd worden. "f is eene onwederleggelyke duedzaek dat de stokers van Antwerpen eenen drawback of vermindering genieten als hunne prodnkten uyt de stad gevoerd worden, dat zy genever verkoopen in verschillige plaelselykheden der twee Vlaenderen, en zelfs tot Ostende toe leveren. Als den wetgever aen de stokeryën, die werken voor het vetten van vee en akkers, een zeker voordeel heeft loegestaen opdat zy de mededinging zouden konnen staende honden tegen de groote stokeryën der groole sleden, heeft hy voorzeker eenen akt van algemeen en onontbeeiTyk belang voor den landbouw dacrgesteld want men kan het niet ontkennen, de voornaemste bescherming die men aen den landbouw kan geven, is de kleyne stokeryën te doen blocvën; 't zyn deze deze die de landbouwers ter Indp komen en hun den middel verschaffen hunne beesten te voeden en inest te maken. Welnu, de stokers der steden willen die voordeelen aen den landbouw ontnemen hunne pretention gaen zelfs zoo verre, niet alleen van acn de landelyke stokeryën te willen ontnemen wat zy nu reeds bezitten, maer baer zelfs eene verpletterende mededinging aen te doen, door eene over- groote vermindering van uitvoer en door eene belasting op de buytenslokeryën die deze zal beletten in de steden te leveren W eynig of nietsDe stokers der steden houden geen vee, zy verkoopen limine' overblyfsels in kleyne. hoeveelheden en zelfs zeer duer, zy maken er dagelyks veel geld van en dit zonder gevaer van verlies, hunne ivinst overtreft die dt-r buytenstokers-velleggcrs-landbouwers... Die speculatie is zoo winstgevend, dat wy eenen der grootste stokers van 't land zouden konnen noemen die van liet vetleggen heeft afgezien om zyne overblyfsels met den kleinen te konnen verkoopen. Dien stoker redeneert als volgtIk verkoop alle dagen, men betaelt my comptant, ik kan dus niet vet liezen, ik heb alle dagen eene groote winst zonder gevaer van verlies. Deze belydenis is curieus, want bet is maer al te waer, dat, als men geene beesten kweekt of vet, men ze voorzeker niet kan verliezen tenvyl de buvtenstokers-vèekweekers, byzonderlyk sedert de iiytbersting der vreeslyke veeziekte, gedurig in gevaer zyn hunne beesten te zien sterven. Hoe menige stallen heeft men immers meermaels zien ui tster ven En dan, tot overmant van verdrukking, en dank aen Frère en Rogier, komt de mededinging van liet Hol- iandsch vee den verkoop van ons inlandscb vee op eene ruinerende ivyze tegenkanten en beletten Er zyn nog meer andere beweegredens die wy tegen de onregtveerdige eyssclicn der stedelyke stokers zouden konnen doen gelden, maer zy zyn door liet gouvernement

De Denderbode | 1853 | | pagina 1