ZONDAG 6 MAERT 1855. ZEVENDEN JAEBGANG. N' 559. AELST, dex 5 Maert 1855. mr LANDGENOTEN, LET OP la eene der voorgaende zittingen van de kamer, had «den agtbaren lieer Osy, aen den minister van openbare werken geyraegd hoe liet kwam dat het gouvernement werkingen deed verrigten op yzeren wegen die aen eene maetschappy afgestaen zyn, gelyk het gebleken is uyt de weygering die liet rekenhof'gedaen heelt van de mandaten te voldoen die het gouvernement aen 't zelve ter betaling toegestuerd had. Hierop heeft den volkslievendeu heer De Man d'Attenrode het woord genomen en de volgende redevoering uytgesproken, waerop wy de ernstige aeudagt van geheel 't land inroepen. Redevoering van M. De Man d'Attenrode. Wy begrijpen en verstaen het nu zeer wel. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekcning van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, bv trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persooncn dio voor een geheel jaer inschreven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 40 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveerdige klagten of gegronde rekla- inen in 'l algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deze zullen >vv plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CL'IQUE SLUM. verder gewagen van alle brochuren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen dcszelfs opsteller zal wor den toegezonden.Denamen der persoon en die ons ceiiige stukkeu zouden begeeren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Gccnc stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al vat den druk aengaet. DEN DENDERBODE MM. De vraeg die den agtbaren heer Osy u komt te doen, is van groot gewigt. Die vraeg is ernstig door haren fiuancielen kant, ernstig gelyk alles wal strekt om de schatkist te benadee- lügpn. Die vraeg is gewigtig, MM.; deze beraedslaging is een nieuw bewys der nadeelige gevolgen die, door de lussclienkomst der (ingenieurs, in de zaken die alleen liet bestuer raken, veroorzaakt worden. Gedoogt, dat ik voor eenige oogenblikken uwe welwil lende aendagt verzoek. Ik ben verpligt eenige regleinents- en wetsbepalingen aen te halen om deze moeyelyke zaek voor ieder een verstaenbaer te maken. In 4845 kwam liet gouvernement aen de wetgeving voorstellen de concessie de verleenen van twee yzeren wegen te maken, na mely k van Doornyk naer Jurbise en van Landen naer Hasselt. Den Staet moest zich belasten met derzelver exploitatie met lussclienkomst zyner cygene bedienden en gereedschappen. 5U ten honderd van de ruwe opbrengst dier exploitatie, was de winst die verzekerd wierd aen de maetschappy die al de werken ter .acnlegging dier yzeren wegen ondernam. Den voorstel des gou- vernements wierd door de kamer aengenomen; ik behoor tol de miuderbeyd die denzelven bestreden heeft. Dezen voorstel wierd dus eene wel die den 46 Mey 4845 in ecnen cenigen artikel afge kondigd wierd. Dezen artikel magligt T gouvernement het maken van die twee yzeren wegen te vergunnen, onder de besprekken ■en voorwaerden van het laslkohier er aen gehegt. Eenige ex- trakten uyt de statuten, waerdoor de coucessarissen iu naem- Jooze maetschappy zyn opgevormd, zullen al de uytgebreydheyd hunner veranlwoordeiykheyd doen kennen. Eenige extrakten uyt het laslkohier zullen u onder d'oogen leggen de verpligtingen die /vliezyop zich genomen hebben. Zie hier wat de statuten zeggen Do concessionnarissen-stigters MM. Barry, Thomas Rhodes, Pateison, Robert-William Kennard, Tercelin-Sigart, Bullot en n Bruneau, oud-leden der volkskamcr van Belgien, hebben zich, jegens de aclionnarissen, by aenneming, ontvangende het maet- schappelyk kapitael van 12 millioenen 500 duyzend franks, verbonden, onder hunne pcrsoonelyke veranlwoordeiykheydop hunne kostenop gewin en verliestot de geheele en goede uyl- voering der kunstwerken en aen leggen der twee spoorlynen, volgens de plans en bestekken door het Belgisch gouvernement aengenomen of aen te nemen, en de gezegde lynen te leveren endoor Tgouvernement te doen aenveerden binnen den lyd door de concessie bepaeid. Nu, Vooreerst, welk is dezen bepaelden lyd Den art. 4 der annexe van de wel van 40 Mey 4845 gaet hem u doen kennen. De concessionnarissen zullen, ten hunnen koste met gewin of verlies, door hunne agenten, onder de bewaking des gouver- nementsbinnen de dry jaren, te beginnen met deafkondigiug der wet, ai de werken der twee yzeren wegen volmaken.» En welk is den aerd dezer werken Den art. 7 der overeenkomst gaet het UI. zeggen Binnen de zes maenden zullen de concessionnarissen aen den minister van openbare werken onderwerpen de volledige ontwerpen bestaende in plans, profils in de lengte en breedte, omstandige plans der kunstwerken van allen aerd, de details der yzeren baen, de overgangen van wegen eu banen, de wip- bruggen en wagthuyzen, de ontwerpen van statiën, gebouwen en afhauglykheden, en in 't algemeen van al de werken die noodigzyu ter voltrekking der twee spoorlynen en van derzelver regelmatige tewerkstelling.» Den artikel 8 luyd als volgt Den minister van openbare werken zal aen de voorhandige voorstellen en ontwerpen veranderingen toebrengen die hy nuttig en noodig zal oordeelen. De concessionnarissen zullen zich naer de genomene besluyten moeten schikken, zy zullen van de goedgekeurde ontwerpen niet mogen aïwyken, ten zy op uytdrukkelykc toelating van het departement van openbare werken.» Den artikel 5 luyd Dat de borgtogt van een half millioen, gestort door de con- eessionnarissen, dient ter waerborging der verbintenissen die zy, door de tegenwoordige overeenkomst, aengaen.» Eyudclyk den art. 44 der annexe aen de wet van 46 mey zegt a Dat hel laelste vyfdc der borgtogt sJegls zal teruggegeven worden na de algeheele voltrekking der werken. Den art. 2 der zelfde annexe luyd dat De plans en studiën van den hoofdingenieur, M. Desart, benevens den begroolingsslael by het verslag gevoegd, zullen dienen, zonder egler naer dc pry/.en te zien, tol grondslag aen de definitieve ontwerpen der spoorlyn van Doornyk naer Jurbise. De plannen en studiën van den hoofdingenieur, M. Groolaers. benevens den begroolingsstaet gehegt aen zvn verslag van 45 mey 4844, zullen gclykelyk, zonder naer de pryzen te zien, tot grondslag dienen aen de definitieve ontwerpen der spoorlyn van St. Truydeu naer Hasselt, maer mei dees verschil, dal het gewigt der rails zai gebragt worden op ten minsten 24 kilogr. den meter cl.» <c De werkingen zullen overigens uytgevoerd worden volgens deregels van goede opbouwing, en derzelver aeuveerding zal geschieden door de ingenieurs van den Staet.» De voorzorgen die, door hel gouvernement, in 1845, geuomen zyn om den staet te bevryden van alle lasten die het uytvoeren dezer overeenkomst zouden veroorzaken, zyn zulkdanig geweest, dal cencn paragraef van den art. 1 der annexe luyd als volgt Uyt de bewaking die hel gouvernement zal te doen hebben, om "de concessionnarissen te beletten van hunne aengegano verbintenissen af te wyken, van geheel openbaer belang zynde, kan er voorden Staetgeene hoegenaemde verpligting ontslaen.» En den art. 4S der statuten van de societeyt stelt jaerlyks ter beschikking van'lgouvernement eene som van 4000 fr., geschikt om de reyskosten of schadeloosstellingen te betalen eener besten dige commissie ef van verscheydene byzönderc kommissarissen na de voltrekking der werken en algeheele in zwangslelling der beyde spoorlynen. Onderzoeken wy nu eens MM. waerloc al de nauwkeurige voor zorgen van den minister van openbare werken, den agtbaren heer Deeiiamps, gestrekt hebben. Gy zult zien uyt hel geen hier gaet volgen dat de waerborgen verydcld zyn geweest, dal zy bcdrie- gelyk en van geen hoegenaemd nut zyn geweest. Ik vergis my, dc overtreding dier bedingen gaet my dienen om u heden te bewyzen dat hel departement van openbare werken niet geschikt is om genoegzaem het openbaer belang te waer borgen. Onderzoeken wy eens op wat manier de concessionna- rissen-sliglers hunne verbintenissen volbragt hebben. Hel opmaken der gebouwen geschikt om de reyzigers de koop waren, de gereedschappen en de wagters met dc bewaking belast, te beschutten, moest sedert 4848 voltrokken zyn. Zyn zy voltrokken Ik vraeg hel aen 't gouvernement. Ik antwoord dat zy niet voltrokken zyn. Deze die de sectie van Landen naer Hasselt overgegaen zyn, zullen u zeggen dat die opbouwiugen nog niet begoust zyn. De reyzigers moeien schuylen ondcr.ellendige barakken van jdanken; de gereedschappen van den Staet en dc koopwaren bederven, tot ons groot nadeel, onder den blooten hemel: de waglers-kantonniers ondergae» hel zelfde lot. Neen, ik bedrieg my, hel gouvernement heeft hun eenige schuylplaetsen gebouwd, en dil op onze kosten, en lei* onllasliug der concessionnarissen-stigters. Voorwal de spoorlvn van Doornyk naer Jurbise aengaet, die dezelve overgegaen hebben, zullen u 't volgende verzekeren Hel gebrok aen schuylplaetsen voorde gereedschappen en dc koopwaren beslaet overalEn hier beveel ik 't gouvernement aen van de maetschappy de teruggave te eysschen van al de schade en verliezen die er, uyt dien hoofd*, aen de gereedschap pen van den Slael zyn tocgebragtMen heeft op die sectie schuylplaetsen voor de reyzigers gemaekl die definitief schynèn, ik erken het. Maer hoe zyn zy opgebouwd Ik zeg dat bet met eene schaudelyko vrekheyd is. Den yzeren weg is, om zoo te zeggen, op het bed der arduyn groeven gemaekl; by doorloopt dwars door de overvloedigstc ex ploitation, en dien steen is uyt die gebouwen gebannen; men bemerkt er geenen enkelen noch in de grondmuren, noch aen de dorpels der vensters. Men heelt uyisluytelyk gemcene kareeleu gebruykt, dio reeds op vele plaelsen door de uallighcYd en liet salpeter opgeêten zyn. Eenige dorpels zyn nu sedert een jaer gelegd; ik heb alle reden te geloovcn dat de openbare schatkist die betaeld heeft. De maetschappy heeft ongetwyfleld in zichzelve gezegd Wy zyn voor hel toekomende inet den onderhoud niet belast. Waerom zulke sterke werken gemaekl? De belgischo laslenbclaiers zyn ryk genoeg, dat zy er dan in voorzien. Ik versta zeer wel de toepassing van die redcneerwyze als ik den intrest alleen inzie, ik haest my te zeggen dat ik ze in het geheel niet versta, als ik de zedelykheyd inzie. Maer Tgeen ik my in 't geheel niet kan uytleggen, dit is hoe het komt dal het bestuer van openbare werken zulke kunstgrepen toegelaten hebbe liet ministerie heeft de faculteyt geliad, gelyk ik zoo even heb bewezen, vau de plans vast te stellen en zells van ze te wyzigen, ten eynde de belangen van T land te waerborgen; er zyn inge nieurs gesteld geweest om de uylvoei'ing dier plans te bewaken... Is 't nu den minister, of zyn liet de ingenieurs die voor die ge brekkige opbouwing veraiiïwoordelvk zyn Ik weet het niet. Maer het feyt is egt. De piigligheyd bes'tael. Wy beginnen reeds de vruglen van die fau't. te plukken, want reeds is het gouverne ment begonst dc lasten der maetschappy op zich te nemen mol gebouwen te maken, ten Koste van den Staet. Hel rekenhof heelt er de betaling van gcwcygcrd, ca ik geloof dat bet zyne pligt gekweten heeft. ludmlaed, de aenmcrkingeW die het rekenhof ons toegestuerd heeft, veropenbaren aerdigc omstandigheden; die aenmerkingen zeggen dal die uytgaveu buyten wele van den minister en zonder aenhestcding gedaen zyn; ik zou willen dat den minister my eens acnwecs welk wettig krediet hy ter zyner beschikking had óm die uytgaef te betalen en uyt welke kas dil geld genomen is. Ik zal dacrby aen den minister vragen wat er geworden is van hel laelste vyfde der borglogt bestemd om de algeheele uvlvoering der verbintenissen door dc maetschappy aengegaen, te waerbor gen. Is dit laelste, vyfde wedergegeven Heeft men zich aldus van die waerborg, ten profyle der concessionnarissen, beroofd Hei gouvernement had reeds, door de toelating van te ryden, vóór de voltrekking der werken, eene groote gunst aen de maet schappy verleend; maer den vurigen wensch der bevolkingen, heelt dezen maetrege! gcdecltelyk verregtveerdigd, dit beken ik; maer T was daerom niet min eene aenzienelyke gunst; aenzie- neivk, omdat, door dezen akt van goedwilligheyd, hel bestuer van openbare werken een eynde stelde aen de betaling van 4 ten 400 die de concessionnarissen verpligt wa-en aen de aclionnarissen te doen, gedurende geheel den duertyd der werkingen. Deze gunst was aenzienlyk. De inwerkstelling des vervoerdienst heeft de onderneming der concessionnarissen v rug ld ragend gemaekt met hun 50 ten 400 van de ruwe opbrengst te verzekeren, vóór dal hunne verbintenissen teenemael uytgevoerd waren En hier moei ik met spyt zeggen dat de concessionnarissen weynig dankbaer geweest zyn over die goede behandeling. Wat is er uyt gevolgd Dien aki van vertrouwen heeft hel gouverne ment ontwapend; en wat ons betreft, wy zyn er door gefopt Ja wy zyn er door gefopt; want wat zal de gevolgtrekking zyn van dezen stryd van loosheden tegen de belangen des land* aengevan- gen? Vermoedelijk een procesHei gouvernement schynt te gelooven dat het zal gedwongen zyn dien uyiersleu middel te gebruyken. Dit is den zin zyner briefwisseling met het rekenhof; den laetsten cahier van aenmerkingen bewysl zulksEEN PROCES Dit is wel ceue droevige gevolgtrekking De processen zyn uylvluglcn die in 't algemeen maer de advo- kaïen alleen voldoen welke ze bepleyleuDe trouwloosheyd van den eeuen kant; de onvoorzienigheyd eu d'eygenliefde van den anderen kant; zie daer de gewoone bron der processen. Die welke, in deze omstandigheyd, voor zending gehad hebben de uylvoering van het koutrakl te bewaken, het openbaer belang te doen eerbiedigen, hebben zich of onwetenheyd of zwakheyd |lc verwyten Dal zy kiezen Er is veel gemaligheyd in hun den oenen of anderen keus v«or te stellen. Toevlugt nemen lol de veranlwoordeiykheyd der gene welke, door hunne schuld, de moeyelykheden en de schade die ik kom aen te duyden, vcroorzackt hebben, ziedaer wat de bewerkstelling van hel grondwettig princiep over de veranlwoordeiykheyd van de hoofden des bestuers, zou vereyssehen. Ik uyt den wensch dat dc kamer de noodigc middels zou gebruyken om er toe te gbraken. Als wy deze redevoering wel overwegen, dan verslaen wy waerom den afgedankten Bruneau, als liy in de Kamer zal, zoo gretig en hoogst begeerig was om van decentrale sectie van openbare werken deel Ie maken. Dan kon hy zyne verslaefdheyd aen de nieuwe politiek, doen gelden, opdat het departement van openbare werken de noodige maetregels niet zou genomen hebben 0111 zyne maetschappv te dwingen hare verbintenissen te volbrengen. Nu begrvpen wy waerom dien zelfden Kruneau alsdan altyd hel en aerde bewoog om als verslaggever dier zelfde sectie benoemd te worden, iels wat hein meermaels is gelukt; atshy verslaggever was, wagtte hyzich, gelyk men wel deuken kan, van zyne eygene ruyten te breken, met aen de kamer de schandelyke pligtverzuymenissen zyner maetschappy aen te klagen,pligtverzuymenissen die 7.00 klaer als den dag iu de redevoering van M. De Man aen- gednvd staen. Nu begrvpen wy waerom liet deparlement van openbare werken zich altyd onthouden heeft van strenge maetregels te nemen 0111 de maetschappy te dwingen hare aengegane verbintenissen te volbrengen; M. Bruneau was immers de nedrigsle slave van het ministerie, hy was eenen der conces- sionnarissen-stigters der maetschappy, en als het gouver nement de zweep tegen geheel de maetschappy zou gebruykt hebben, dan zon Bruneau zoo wel zyn paert van de slagen gekregen hebben dan zvnc makkers. Nu verstaen wy beter waerom Bruneau altyd moest bcrevd zyn om den ministërielen hansworst te spelen,' om in alie vraegstukken Ie knikken of te schudden gelyk het aen Rogier en Couip'" beliefde. M. Bruneau en zyne mèdematen hebben van de action-

De Denderbode | 1853 | | pagina 1