ZONDAG 15 MAERT 1855. JAERGANG. Nv 540. DE VBEMDELINGS RAZZIA. AELST, deiv 12 Maert 1855. DE LIBERALE BUYZE DE MILITIE-OF BLOEDWET. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, bv trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 e., dien der annoncen op 20 een timen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveerdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CLIQUE SLUM. verder gewagen van alle brochure», schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen dcszelfs opsteller zal wor den toegezonden.Denamen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeeren mede te deelen, zuilen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doeu kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word vcrzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat de» druk acngaet. DEN DENDEEBODE Over eenige weken hebben wy aen onze lezers doen zien dat er eene liberaters-intrigue gesmeed wierd, om aen de groote en volkryke gemeente Oosterzeele baer vredegeregt af te nemen en er bet gemeen proeliieken Bottelaere mede te begiftigen, en dit tot belooning der diensten die het, in de laetste kiezingen te Gend, aen de francmacpnsparty bewezen bad. Deze intrigue komt in de volkskamer verydeld te worden. Ofschoon den eersten en den tweeden ban der getrouwe knikkers byeengetrommeld waren, kon de meerderheyd der kamer aen het bondig verslag van den agtbaren heer Maghferman, afgeveerdigden van Aude- naerde, geen oogenblik wederstaen en moest zy seffens regt doen over de scbandige kuyperyën die de liberaters in 't werk gesteld badden, om de conservateurs in 't alge meen by den neus te lyden en de gemeente Oosterzeele in 't byzonder, over hare onafhanglyke en opregt treffelyke denkwyze, te geesselen. Wy hebben waerlyk verwonderd geweest over het gedrag van het ministerie in deze zaek. Wy hadden reden te gelooven dat het kabinet De Brouckere boven de lage intriguen eener ellendige party zou geweest hebben wy hadden gedagt dat het hoofd van het kabinet zyn karakter van vyandelykheyd aen al wat partygeest en intrigue is, niet zou verloochend hebben doch wy hebben ons bedrogen. 31. den minister van justicie heelt eene lange redevoering ten voordeeje van Bottelaere uytgesproken hy is zelfs tot de schoone tijden van het saux-cülottismiis opgeklommen wanneer er te Bottelaere eenen tempel aen de goddin der BEDEN geopend was Misschien had hy reden om dit merkweerdig feyt van sans-culottismus gedagtenis aen te halen, maer als hy dagt dat die reden doorslaende was om Bottelaere, ten iiadeele van Ooster zeele, tot kantonshool'dplaets te verheffen, dan heeft hy zicli zeiven bedrogen, want de meerderheyd heeft er dadelyk anders over geoordeeld met Bottelaere, gelyk eenen welgekonditionneerdcn peeterman op het hoogste winkelbordeken te leggen, tot spyt van den pacha van Scheldewindeke en deszelfs aenhangers. Als men zómmige geruchten mag gelooven, dan zou minister Van Hoorebeke, ter gelegenheyd der laetste kiezingen, stellige beloften aen Bottelaere gedaen hebben; maer als 't er nu op aenkwam; was Van Hoorebeeksken te zoeken, hy was in geheel de kamer niet te vinden, 'tgeen wederom eene blyk is dat liberale beloften en rotte appels van evenveel weerde zyn EX WAT MAG HIERVAN DE OORZAEK ZYX Zou men wel mogen onderstellen dat den liberalen Van Hoorebeke zyne party gezeept heeft, omdat den Messagen de Gand hem somtyds wat liberale scheld woorden naer 't hoofd werpt? Was het misschien omdat den minister van openbare werken te vast in zyn kabinet genageld zat om te over wegen waer hy sterke bessems genoeg zou vinden om de administratie van den yzeren weg, gelyk de peerden- stallen van Augias, te kuysschen Lag hem misschien de samenstelling van do onderzoeks- konnnissie te zwaer op de maeg, of was hy welligt te straf verbysterd door de moeyelykheyd die hy ontmoet om den gerant der maetschappy die zoo openlyk als kragtdadig in de kamer, door de agtbare lieeren De Man, Dumortier, Dc Brouwer, Osy etc. is aengetast en be schuldigd over de schandelyke nalating der bedongene voorwaerden Of was hy er eyndelyk op uyt om aen de liberaters van Bottelaere en omstreken eene buyze van grooten kaliber te doen krygen die hy hun dan zou konnen afkoopen, om, by middel van die buyze, de fransche waters in de zee te verspelen en de Sehipdonksche vaert langs onder de Brugsche vaert naer dc noordzee te leyden, en aldus de moeyelykheden te vereffenen die tusschen Brugge en Gend ontstaen zyn Wat er van zy, wy willen deze vragen niet oplossen, maer wy konnen ons niet onthouden hier Ie bemerken dat den minister van justicie de afwezigheyd van zynen ambtgenoot zou hebben moeten ontwaren en oordèelen dat die afwezigheyd iets veelbeteehenend was Den Vaderlander maekt de opmerking dat MM. 'T Kint Dc Naeyer en Van Grootven hierin ook medegespeeld hebben en dat de kiezers van geheel 't kanton Oosterzeele daer wel met d'eerste gelegenheyd nota zouden konnen van nemen. Wy voegen er by dat den luyhschen president niet meer moet komen uytirompetten dal by vyand is van al wat intrigue of partygeest is, voor ons is 't genoeg de akten van dien man na te speuren om ons te overtuygen dat hy eenen partyman is van d'eerste klasDen ouden Adamstraelt er te sterk door 0111 daer nog aen te twyftelen. De militiewct of bloedinipost is een der linteivkste ge- drogten die ons, door de dagen van schrik en benauwdheyd, zyn nagelaten De militiewct is eene wet van tranen, eene wet van angst en kommer, eene wet die duyzende moederherten met bet z.weerd van droefheyd doorsteken heeft, die menigen vader in de wanhoop heelt gejaegd; eyndelyk, de militiewct is eene wet die tallooze jongelingen naer ziel en ligchaem ongelukkig heeft gemaektDit hoeven wy niet te bewyzeu, de ondervinding van omtrent eene halve eeuw spreekt daerover zoo luydop, dat alle bewysreden overbodig ware Nogtans, niettegenstaende den rampzaligen aerd, niet- tegenstaende de duyzendmael betreurde uytwerksels en ongelukkige gevolgen dier tranenwet, wilt het tegenwoor dig ministerie dezelve oneyndig verslechten en er het brandmerk der regtveerdige volksvervloeking onuytvviseli- baer op maken. En wat wilt het ministerie Het wilt, door eene nieuwe wet op de militie, 1° den diensttyd op tien jaren brengen 2" gedurende deze tien jaren noyt een definitief verlof geven, in dezen zin dat men alle de klassen voorgaende aen die welke onder de wapens is, in aktiven dienst kan roepen 5° de ongelyke getallen van kinderen, 't geen vroeger voordeelig aen de ouders was, voortaen voordeelig aen den Staet maken. Volgens de wet die nu in voegen is, konden eenen zoon, van de dry, twee zonen op vvf, dry zonen van zeven, onder de wapens geroepen worden. iNu is dit juyst omgekeerd het land vraagt nu van de dry zonen, twee van de vyfdry: van de zeven, vier, enz. Het sehynt dat den staet daerin zonder eygenbaet is, dewyl hem allvd de 10,000 mannen zullen geleverd worden maer hoe men het ook draeye Of keere, voor vele familien zal dit eenen zwaren last te meer zyn. In plaets van de vrywillige dienstneming te begunstigen, sehynt de nieuwe organisatie de zelve te willen inkorten, met het doel om beurtelings de 10,000 mannen, waeruvt. de jaerlyksche contingenten samengesteld zyn, te konnen exerceren. Verscheydene gedeputeerden hebben zich vroeger ver een igd, 0111 een aantal wyzigingen in dit ontwerp te doen opnemen, liet stelsel van die icden is de afkooping. Hy, die zich van den dienst wilt vrykoppen, moet dit voor de loting verklaren, en in de openbare kas de som van 1000 fr. storten. Hy waagt dus die laetste som. De dry miüioenen die men hoopt aldus van dry dut/zend jonge lieden byeen te zamelen, zullen verdeeld worden onder de zecen duyzend anderen, onder vorm van gewonnen geld en pensioen. De jongelingen, die voor de loting zyn ingeschreven, en die de som van 1000 fr. acht dagen voor de loting niet betaald hebben, konnen zich niet meer doen remplaceren. Landgenoten, wat dunkt UI. van zulke wet? Watpeyst gy van een gouvernement 't welk zulke wetten durft voor dragen, en dit juyst op het oogenblik dat den algemeenen alarmkreet des volks de afschaffing vraagt van den hate- lyken bloedinipost Maer zal men zeggen, wy hekben toch een leger noodig 0111 ons land in staet van verdediging te konnen stellen.la, wy hebben een leger noodig, en den wetgever moet eerst en vooral een goed leger beoogen, een leger waerop hy ten allen tvde kan staet maken, een leger van goede en moedige soldaten. E11 hoe zal hy zulk leger opvormen Door de vrijwillige dienstneming alleen Dappere, onbeschroomde en getrouwe soldaten zyn deze die, uyt eygene beweging, zonder dwang, bv keus, het militaire .leven omhelzen.... Dit ziet men in alle staten, als den menseh zynen roep volgt, zal hy er getrouw in zyn, word hy tegen zynen roep, eenen staet opgedrongen, hy zal zich zelveu en meer andere ongelukkig maken. Men ziet de priesters die hunnen staet vry en onge dwongen aannemen, zich, ter uytoclléning hunner bedie ning, zonder schroom blootstellen aen de besmettelykste ziekten, en den waren krygsman aen de grootste gevaren van den oorlog.... E11 waerby komt dit Omdat zy van wederzyds in hunnen roep te vreden, gelukkig zyn en hunne vryelyk aengenomene verpligtingen begrypen. IIOOP OP BELOOXIXG. Om den vrywiiligen soldatendienst aen te moedigen, en ganseh het leger uyt vrywiiligen op te vormen, heeft eenen geagtcn vriend ons de volgende middelen toegezonden 1° Dat men 50 franks handgeld geve aen deze welke voor acht jaren dienst aenveerden, met belofte van een jaerlyksch pensioen van 100 franks als zy hunne acht jaren getrouwelyk en deftig zullen doorgebragt hebben. 2" Als zy voor twaelf jaren leekenen, een handgeld van 100 franks, en, 11a die twaelf jaren, een pensioen van 150 franks gedurende hun leven. 3" Deze, welke voor zestien jaren dienst aenveerden, zouden een handgeld van 150 fr. ontvangen, en, na hunnen volbragten dienst, een jaerlyksch pensioen genieten van 200 franks. 4" Dacrby zouden dc vrywillige dienstnemers het voor- uytzigt hebben van, na hunnen voltrokken diensttyd, eene plaets aen den yzeren weg, eene plaels van veldwachter, politic-agent, gendarme etc. te verkrygen zoohaest soort- gelyke bedieningen openvallen. 5" Voor desertie, slerlit gedrag of andere grove fanten zouden zy wechgezonden worden met verlies van hun pensioen Daer, in 't algemeen genomen, het leger meest dient om den evgeudom te beschermen, zoo is er niets redelyker dan dat elkeen er volgens zyn vermogen in behulpzaem zy. Nu weegt de, bloedwet alleen op de familiën die kinderen hebben van liet mannelvk geslacht terwyl deze die er slegts van hel vrouwelyk geslacht of zelfs geene hebben en dacrby groote forliiyueu bezitten, volstrekt aen die hatelyko wet vremd blyvenWilt men hiervoor petitionneren, wy zyn bcreyd kragtdadig te helpen, het geluk des volks maekt ons dit ten pligte en daerom ook mag men op onze onder steuning rekenen. De verledene week is het meelielsch poesjenclleken Perceval iu de Kamer met eenen voorstel voor de pin dé gekomen strekkende om al de vremde officieren uyt ons leger te bannen, onder voorwendsel dat, die krygsmannen ee'11 zeker gevaer voor onze nationaliteyt daerstclden. Het macnldusscherken 't welk maer al te wel gekend is als den agent der liberaters-francmaconsparty en 't welk, door die party, in veel bedekte kwestiön, vooruytgesteken word, terwyl de kopstukken van agter de gordyn zitten te loeren, gevoélde niet dat de tippen zyncr oorén zoo geweldig ver iiytstaken, dat geheel de kamer het seffens bemerkte, en diierbv weynig genegen scheen 0111 zich, door het geratel van eenen bccnen beyaerd, te laten begoochelen. Den l'rancmacon Verhaeghen, dien ouden Orangist, zulks ontwarende, poogde zv-ne Jupitersblikken opde kamer tedoen werken; hv staerde dan in 't ronde, fronstte zyn venerabel voorhoofd 'dobbel loop, deed zynen neus krullen gelyk eenen arendsbek, sperde zynen mond open gelyk eenen bakkersoven en stiet er spelonkachtige looncii uyt waerdoor hy den voorste! van Percevalféken meynde gewigt by te zétten.... Maer die schoone dagen zyn voorby, de kalkoen- zweep is versleten, zy werkt nog slegts op een kleyn getal sullen, en de Jupitersblikken konnen nog nauwelyks eenige puyen verschrikken.... De kamer maekle kort en goed met den voorstel van Perceval, zy stemde of hy zou in aenmer- king genomen worden of niet. In de zestig leden verzonden den kfnbs-voorste! naer den grieksehen almanak, zes leden, welke niet konnen gebeteren dat er oorlog komt, knikten, en Verhaeghen en Perceval, spylig men kan niet meer, stonden met hunnen voorstel te kvken net als eenen duyve! die, by abues, wywatcr gedronken heeft WAS DEX VOORSTEL X.YTIOXAEL I11 't geheel nietIlad hy de nationaliteyt of't patrio- tismus v-oor inzigt gehad, hy zou zich alleen by het leger NIET bepaeld hebben, hy zon zich integendeel uytgèslrckl hebben lot al de vremde ambtenaers. Waerom den voorstel niet toopasaelyk gemaekt aen de vremde burgerlyke, reg-

De Denderbode | 1853 | | pagina 1