Den heerc Bencdictus Adiianus. HBBVOBMING DER KIESWET. PILLEKENS. rasas terlyke, onderwvzcnde. wetgevende en diplomatieke amble* naers waervan Belgiën krielt Waerom hem niet eerst toepasselyk gcmaekt aen de twee vremdelingen van Arras, die aen 't land nog geen zierken goed gedaen hebben alhoewel zy, met de penningen der arme Belgen, zoo cyke* lyk betaeld en onderhouden zyn geweest Waerom den voorstel niet toegepast aen zoo vele vremde leeraers der staetsgcstigten die hier de belgische jeugd, door hunne godsverlooehenende en kettersche leeringen, komen mis- leyden en bederven Waerom den voorstel niet toegepast aen geheel dit leger vremdelingen die hiér in al de admi nistration de vetste posten bekleedeii, ten grooten nadcele van 's lands inboorlingen en tot schande der geheele natie Dat Perceval leken die vragen eens beantwoorde, en wy zullen er hem dadelyk een paer andere voorstellen waeraen hy zich dermate zal verslikken, dat er de kamer welhaest zal van verlost zyn In ons laetste Nr hebben onze geagtte lezers de nierk- weerdige redevoering gevonden van den agtbarcn heer Baron Dc Man d'Attenrode, die eenen zoo dienen indruk op de kamer en op geheel 't land gedaen heeft, omdat, door dit stuk, de wonde die Belgiön langzamerhand doet wecli- kwynen, teenemael bloot is gelegd en omdat er ter zelver- tyd, cenen zekeren geneesmiddel toe aengeduyd word. Den minister van openbare werken had vrugteloos tegen de openbaringen en kruymigc argumenten van M. De Man geschermd, vrugteloos had den minister getragt de maet- ■schappy der yzeren wegen van Jurbise en Hasselt te ver- schoonen of ten minsten het gewigt der beschuldigingen te verligten, M. De Man was daer, niet zyne opgelicvenc geesselroede, om den minister tot zwygen te dwingen en aen 't land te doen zien van welken kant liet zyne drey- gende mine te verwasten is M. De Man was daer om de geldverslindende inisbruyken te schandvlekken en de wet geving tegen verdere gedoogzaemlieden te wapenen.... Wat is er nu later gebeurd M. Bruneau, bestuerdcr dier maetsclvappy, heeft de pen opgevat en, in een versiaefd francmaconsblad, de Independence, eenen brief afgekondigd die de zaek oneyndig is komen verslechten. Want den brief, in plaets van iets het minste te wederleggen, kwam alles wat M. De Man gezegd had, ten vollen bevestigen. Den brief van M. Benedielus Adrianus Bruneau behelst hittere kiagten tegen dc bestekken die, door liet gouvernement, aen de maelschappy zyn opgelegd; verder eeiiigc omioozele uytvlugtseis en bedekte aentygingen die klaerlvk dc vol- slagene magteloosheyd van M. Bruneau in luier klaer daglicht leggen.... Ook beeft M. De Man geene mocyte gehad om M. Bruneaumet eenen keerdoor eene nypende maer wel beredeneerde antwoord op zyne piaets te stellenhoudende voor geheel 't land stïien alles wat hy, M. De Man, in volle kamer, tegen de niaet- schappy, luid afgegeven. Onder andere zegde M. De Man dat hy ter deeg ver wonderd was over de kiagten die M. Bruneau durfde doen tegen de bestekken welke liet gouvernement aen zyne maetschappy had opgelegd, daer hy, Bruneau, novt had opgehouden in volmaekte overeenkomst met hel liberael bestuer Mm 1847 te levenZoodat men hier klaer ziet en gevoelt dat den pot de panne verwyt dat ze zwart is, of in andere woorden dat Adam de schuld schuyft op Eva, en Eva op het serpent, maer dat niettemin de zonde bedreven is, dat de aengeganc verbintenissen niet volbragt zyn, dat er de schatkist, en by gevolg, de arme contribuliebètalers, veel en zeer veel zullen by verliezen, terwvl Bruneau, in de gazetten, komt stoeifen dat hy eene algelieele onafltanglyk- heyd van fortuyn bezit Is 't niet jammer, M. Benc dictus, dat er eenen zoo onbermhertigen lieer De Man d'Attenrode in de kamer zit die niet kan verdragen dat 't zonneken in 't water scliynt, die overal den neus insteekt en zulke aerdige zaken in"'t licht brengt Ja, dit is jammer voor Bruneau en consoorten, maer geenzins voor 't land, 't welk de grootste dankbaerheyd aen M. De Man verschul digd is, want zonder hem, zoiiden die ruinerende zaken blyven voorlgaen en 't zou DEN BOER ZYN DIE HET ZOU AI. BETALEN '3-u^u.aginr^- v-a ZEER BELANGR\ K RERIGT. Den Denderbode is met zyne informeerkazak uyt geweest en heeft stellige inlichtingen over de hervorming der kieswet bekomen. Wy konnen dus van nu af verzekeren dat er een ontwerp van hervorming aen dc kamer zal voorgedragen worden. Er is eenen voorstel op handen strekkende om dc patenten af te schaffen op de sterke dranken om aldus eenige duyzende herbergiers uyt de kieslyst te doen ver- dwynen. Er is bestadigd daler in Belgiën 18 duyzend herbergiers- kiezers zyn. De vervallenc politiek had al gedaen wat zy konde om hel getal der kiezers die bac-d-snic houden, te vermeerdoren. De herbergen en kroegskens wierden door de klubspolitiek als bare voorname onderstanden beschouwd. Uyt dezen voorstel kan men afleyden dat de francmagonsparly, door de petitiën der buvten- gemcentens, den schrik op bet Ivf heeft gekregen zy begint toe te geven omdat zy niet verder kan, zy begint van overeenkomst ie spreken, omdat zy gedwongen is........ Maer de conservatcurs mogcu daer niet naer luysteren, zy moeten petitiouneren, aenhou- dend en in massa petilionneren zy moeten legen de oureglveer- digbevd en de schande waermede de nieuwe politiek bun beladen heeft, kragtdadig protesteren, en dit door een wettig petition nement waertoe de constitutie hun de niagt geeft'T is niet genoeg altyd de verdrukking te verdragen, ziehzwygeud tot op het vleesch te laten scheeren, en T land door eene slegte party te laten opeten als men regt heeft van te spreken, moet men spreken, als men de magt heeft hel kwacd, de verdrukking, hel bedrog, de enregtveerdigheyd te kortvlerken, dan moet men die magt ge- bruyken en er met de vuyle voeten doorgaen, want dc booze zyn anders niet temmelyk Op dan, kiezers van buylcn, pelitionneert, vraegt en blvft vragen men moet .en men zal u regt geven, men is door'de omstandigheden gepraerad, men kan niet verder, de stem des volks roept te luyde, men is bevreesd van ze te wederstaen HET NIEUW GE NEVER DEKREET. Wy komen te zien dat eene centrale sectie aen de kamer gael voorstellen van wettiglvk te besluylen dat in de graenstokeryën dken hectoliter beslag middelmatig seven liters genever van 20 graden (earlier) moet opleveren. Wy twyffelen niet of de sectie zal haer dekreet volledig maken en de straf bepalen legenden helm en de slang als zy, gedurende een groot deel des jaers, de voorgestelde hoevedheyd genever niet opleveren maer wy hopen ook dat den verslaggever in eenige uvtbreydingen zal treden en de middelen aenduyden om dien vaslgeslelden uytslag te bekomen. Dit is eenen dienst welken by aen de slookwetenschap niet mag weygeren want by is van 't grootste belang. De taek zal egler niet gemakkelyk zyn Voor dc auteurs, maer wy onderstellen dal eene diepe studie de zaek mogelyk gemaekt beeft Het verslag "zal dc hoeveelheyd bepalen der rogge die er moet gebritykt worden om 7 liters te bekomen, de wyze afkondigen hoe dc granen moeten gemalen worden welke dc mengeling met ander meel moet zyn, met hoe veel meel eiken hektoliter beslag zal moeten verzwaerd worden, hoe lang de verzuring of fermen tatie zal moeten duren en ter welker temperatuer de verkoeling zal geschiedenImmers daer de sectie de groote hervorming van Frère handhaeft, zal zy zeggen hoe de declaratie van werking zal moeten gemaekt worden om den uytslag te bekomen dien zy in eene wet wilt doen veranderenWy zyn nieuwsgierig om dit verslag te zien, want is bet mogelyk gezegden uytslag te bekomen, dan beeft de stokersnyverheyd eenen reuzenstap gedaen en zyn er de geneverbeeren boven op liet Verbond van Aclst kondigde zaterdag eenen lamen terenden artikel af legen eenen kanonik van Brugge, welken eenen goedenouden, armenongelukkigenonder d'ellcndc gekromden, met van hair beroofden schedel cn gansch eerbiedweerden gryzaerd had aengeklaegd, omdat dezen goeden, ouden, armen, ongelukkigen, onder d'ellende gekromden, mei van hair beroofden schedel en gansch eerbiedweerden gryzaerd gepoogd had TWEE SAVOYEN, welke ten hoogste cenen cent weerd waren, te stelen ten nadcele van den kanonikZie bier boe een brugscb blad de zaek heoft opgeklaerd i Welaen maendag laelstwas het feest in de bureelen van den Impartialomdat hy liet volgende feyt inogt aenteekenen wy verbalen a Eenen goeden armen ouderling van 78 jaren allerbiedigst van uytzigt, kael van hoofd en inet gebogen rug kwam zaterdag op liet banksken der beschuldigden voor onze korrektionnele regt- bank zitten. Hy is beligt met pooying van dief te van twee groene kooien, ter weerde van misschien twee cenlimen ten nadeclo van cenen kanonik dezer stad. M den voorzitter vraegt hein wat by lot zyno verregtvcerdiging te zeggen beeft <t Helas antwoord bv 't is waerik heb de pooging van diefle bedreven die my opgeleyd word ik en myne arme blinde vrouw hadden sedert 24 uren niet geëelen... Den honger is zoo hard om lydcn... Als ik de kooien van onzen gebuer den kanonik zag heb ik aen de bekoring niet konnen wederstaen; ik heb er eene of twee willen van nemen om ons ellendig leven te verlengen... Zie daer liet verhael van den Impartial, en alle de voortreffelyke bladen der goede drukpers hebben zich verhaest om bel zelve over te nemen. Hel is niet al, den Impartialbeeft in zvn bureel eene inschryving geopend, ten voordeele van den ouden sukkelaer op dal hy van honger niet meer gedwongen zy te stelen. Wilt gy nu de echte waerheyd weten Hoorten bewondert de schranderhcyd van hel blad uyt de pblipslokstraet den goeden armen ouderling waervan er kwestie is was over een muerken gekropen met eene mand en was alzoo in bet beluyk van» eenen priester gekomen. Daer vulde hy zyne mande niet met groene kooien om te eten, maer met zwarte houillekoolen om te branden. Den dienstknecht van liet buys betrapte den dief op hee ler daed dezen goot zyne houillekoolen uyt, en verdween langs over den niuer waerover hy gekomen was. Ziet daer geheel de zaek gclyk zy gebeurd is. Dat. Jan Pil Ie, om zyn verhael aendoenelyker te maken, eene mande kooien in het fransch door twee groene kooien vertaeld heeft, dat is niet te verwonderen, daer is hem als gezworen vertaler veel toegelaten, bezonderlvk als het eenen klerikael ten kwade moet gelden; maer hoe heeft den Impartial geweten dat er juysl twee kooien waren, dat hel groene kooien waren, en dal die twee groene kooien twee cenlimen weerd waren Waer is den Impartial die zielroerende woorden gacn zoeken, die hy aen zynen goeden ouder ling voor de regtbank doet uylspreken? Hoe beeft dien goeden ouderling konnen zeggen dat hy, stervende van honger omdat hy sedert 24 uren niet gecelsn had, niet kon wederstaen aen de bekoo ring van koolen te stelen om zyn ellendig leven le verlengen Hewel, Verbond, wat dunkt u van u zeiven, zyt gy niet een vuyiblek dat slegts goed is om carölussen van groot formael op te scheppen en ze dan naer't hoofd der priesters te werpen? Maer ongelukkig voor u gy kont niet eenen treffen en uwe vuyligheyd dient altyd om u eygen zeiven te bemorsenDaer slaet gy nu al weer met uwen goeden, ouden, armenongelukkigen, onder d'ellende gekromden, met van hair beroofden schedel cn gansch eerbiedweerden gryzaerdIs't niet jammer dat gv met die janusportrellen nimmer iemand kont verleyden of foppen ten zy u eygen zeiven Het zelfde Verbond van Aclst, naer 't voorbeeld van al zyne konfralers der goede en onafhanglykc drukpers kondigde in T zelfde Np eene nog schandigere logen af tegen den heer pastor van Loere. Het prulblad kondigde af dal gezegden geestelyken gedurig kanten in Vrankryk smokkelde, dal hy zich de kanten rond het Ivf wond en ze aldus zonder regten in Vrankryk ging verkoopen dat hy, verledene week, buytengewoon vollyvig scheen, cn, door de douaniers, met de kanten rond het lyf gewonden be- traepl zvnde, seffens naer de gevangenis van Ryssel is gevoerd etc. Nu, wy" hadden dit reeds acht dagen te voren in een Ypersch liberaiers blad gelezen, maer eenen brief van den cerw. pastor van Loere die tamelyk gepeperd is, is die schandige lastertael komen vergruyzen. Wy zyn curieus om le zien ol liet Verbond dien brief zal overnemen en aldus eene eerkrenking herstellen die men slegts van cenen priestervreler verwagten mag. Zie hier den brief dien wy letterlyk uyt den Yperiing overnemen: Loere, 25 February 1853. Aen M. den direkteur van het Progrès le Yper. Daer uw blad noch lezer noch inschryver in onze gemeente en ook niet in de na est gelegene gemeenten heelt, is hel, by geval, dat ik vernomen hel), hoe gv in uw Nr van zondag II. hebt geplaetst een artikeltje van veel "belang voor uwe lezers, waerin gy met grooten triomf acnkondigl dal ik als blauwer van eene groote hoeveelheyd kanten zoude door de fransche douane aengehoiidcn zyn geweest, enz. Ongelukkiglyk. Mynheer, voor u en de uwe, gelyk hel nu en dan al eens met u gebeurt, in alles bel gone gy ten mynen opziglc zegt, is er geen woordje waer. Ik bevinde my dan verpligl my tol de wel te beroepen om u uyt le noodigen deze tegenwoordige 'logenstraffing in uwen naestkomenden nummer in te lyven/ Ik weet niet of ik van de reglveerdigheyd uwer konfralers, die met zoo veel vlyl uw kosielyk gevrochtsel hebben voortgezet, zal mogen verwagten hun te zien deze herroeping ook ten voorschvu brengen. pu. pollet, pastor te locre. Hel Verbond protesteert ook legen de militiewet, hel schildert die wet af als een wangedrocht, als eene gevleeschde duyvelswet, als eene schandvlek voor ons beschacfd land enz. Wy zyn volkomen van het advies van onzen konfrater, maer wy vragen hem waerom by tegen dit schandael niet geprotesteerd beeft als zyne palroonen aen 't roer waren? Nu zou 't Verbond dit alles in cenen keer willen afgeschaft hebben, en zyne mannen hebben vyf jaren acn 't roer gezeKyi zonder iels goeds maer wel veel kwaed te verrigten. Over vyf jaren heeft den Denderbode den kruystogt tegen de hatelyke bloedwet geopend en alleen voortgezet"; waerom beeft 't Verbond ons niol geholpen 'T Verbond van Aelsl zeeverl gedurig over Vltramonlanismus en Gallicanismus, en hel heeft zoo veel versland van deze twee principen, als eenen ezel van bet pennen snyden. Het prulblad raept hier en daer eene zinsnede uyt de Indépendancc en uyt den Observateur op en liet bind ze zoo wel te samen, dat ze aen een hangen gelyk geknoopte boonen'T is toch droevig zulke ga/.elknoeyers aen le treffen die, zonder de minste kennis, de zwaerste kwesticn willen verbandelen. Wy raden hel Verbond acn zich liever le bepalen by enkele aenkondigingen wanneer er theaterspel zal zyn, en dan als 't spel gespeeld is, hoe vuyl, hoe zedeloos, hoe walgelyk het ook zy, het wierookvat ter eere van die akteurs te laten zwieren hierdoor zal hy langs om beter op zyne juysle weerde geschat worden Te Erembodogem beeft over dry weken, eene zoo felle vechlparly plaets gehad, dat het bloed wel gestroomd heeft. Niellegenslaende de aenhoudende aendringingen der mishandelde, was er, over eenige dagen, nog geene kennis aen de bevoegde overheyd van gegeven. Wy vragen nu of die pligl al vervuld is? Indien er aen te kort gebleven ware, zouden wy wel eens genegen zyn om dc aenranders, gunstelingen van zekeren afgekookten wael, eens door den hekel te halen en eens aen de overheyd te doen kennen wat er zoo al bedekt blyftWy zouden aen andere mannen eens leeren wat hunne pliglen zynDie ooren heeft, dat hy hooreMaer ter zeiver tyd oppasse. De petitiën die aen de kamer toekomen om het bestaende kiesstelsel te doen veranderen, werken monsieur Rogier zienlyk op de zenuwentoen men die van Ninove aenkondigde, zat hy daer als iemand die hevige stuyptrek- kingen krygt, hv nogtans die in zitting van 28 janry lest. verklaerde zoo veel eerbied te hebben voor het petitieregt maer men weet wel waer den knoop ligt, het gold immers de zaek van eenen quidam schoolmeester die zynen pastor lasterde, en nu rond uyt gezegd, word novt de kieswet veranderd, 't is dat dit monsieur Rogier voorziet als gede puteerden van Antwerpen, het dansken te dansen dat hy reeds als minister gedanst heeft of klaerder gezegd dat hy vreest te varen gelyk hy reeds in de kamer gevaren is, 't is te zeggen eenen harden stoot te krygen in het gedeelte van zynen individu waer den rug van naem verandert. Den Audenaerdschen gedeputeerden M. Yan der Donckt zegde in eene der leste zittingen Er zyn twee middels om den toestand der landelvke briefdragers te verzachten dit is hunne jaerweddden te verhoogen of hunnen dienst te verminderen. Ware er geen middel, vraegde hy aen den minister, om de veldwachters te be lasten met de brieven in de huyzen te bestellen Ons dunkt dat den middel van de veldwachters met die taek te belasten, allerbest ware. Elke gemeente heeft eenen sommige zelfs twee veldwachtersdaer zyn er ieverige en waekzame onder hun, ik weet het, maer daer zyn er ook vele die den naem van veldwachter dragen en die men nogtans noovt of zelden in het veld te gemoet komtal het werk dat zy verrigten bestaet ten grootsten deele in den voornoen de schelfte kommissiën te noen van M. den burgemeester, kommissiën die veel ter tyd.met hunnen dienst geen betrek hebben, en dan den namiddag brengen zy over met in de herbergen den mynheer uyt te hangen. Med. Aen de Francmagons-Clubisten en Doctrinarissen' van onze wetgevende kamer, salut fraternel Mynhberbn. Gevoeliglyk getroffen op het aenzien der onverschillighryd met welke het land uwe diensten in zitting ^an 29 january 11. aen het liberalistendom bewezen, aenveeid heeft, komt den achtbaren president van het liberael comité van Ottcrgeni ons, in buytengewoone zitting, te vergaderen, ten eyntie 151. by het volgende adres benevens onze dankbaerheyd voor het bekomene, tevens ons spyt uyt te drukken nopens het mislukte. Sedert meer dan twintig jaren hebt gy in al uwe discoursen gezeyd, en in alle uwe gazetten doen drukken, dat gy vol eerbied waert voor den priester en zyne kerk. maer dal hy zich met geene politiek, en narnent- lyk met geene kiezingen mogt bemocyen. Kan men iets klaerder, iets duydelyker aentveffen als deze declaratie die nis het kort begryp van uwe denkwyze mag aenzien worden? Mner onge- lnkkiglyk MM. het zyn niet al borgemeestnrs ran Roosebeke in ons land, en de ondervinding leert, dat men hier en daer, nog eenige eenvoudige menschcn vond, nnmentlyk ten platten lande, die niet bestraeld zvnde door het licht der groote steden, schenen te twyffelen aen de regtzinnigheyd van uwe protestatiën ran eerbied voor den priester, in hel uyloeffencn zyner gevstelyke bediening. Deweenelyke vorblindheyd onwederleglyk bewys, van de hekroinpenheyd vau geeest by een tamelyk groot getal onzer landgenoten Gclukkiglyk MM. komt gy allen twyffcl diesaengaende eens voor al te doen verdwvnen, en aen geheel Europa te bewvzen dat uwe protestation van eerbied tot de priesters, in dit geval gelyk altyd, wy zeggen niet reglzinnig, maer archi-rcgtzinnig waren. De petitie van den schoolmeester Manfroid tegen den Deken van Gosselies schynt waerngtig uyt den hemel gcdaeld te zyn, om UI de gelegentheyd te verschaffen, uwe liefde en verknogtheyd non den clergé, op eene onwederleglykc wyze daer te stellen. Wy zullen hier de homeliën door al de min of meer venerabele broeders in zitting van 29 january 11. uytgesproken, niet meer aenhalen, zy zyn van geheel de wereld gekend, de geschiedenis heeft er reeds d'hand op geleyd, en die discoursen zyn bestemd om uwe memorie by het nakomelingschap te verdedigen (indien het noodig waer.) Voor ons MM. wy nemen eerbie- diglyk akte van uwe verklaring en bidden UI. wel te geweerdigen die uytdrukking van onze dankbaerheyd to aenveerden, over de rondborstigheyd en ongeveynsdheyd, met welke gy uwe ware gevoelens ter zake aen geheel Belgiën komt te openbaren. Deze moeyelykheyd eens geweerd, en allen twyffel nopens uwe gods dienstige denkwyze onmogelyk gemaekt zynde, durft ons comité de vaste hope koesteren, dat gy zult geweerdigen de aendacht van alle de broeders te trekken, op het tweede punt van uwen opgenomen lexte, te welen Dat dc priesters, om uwe vriendschap en rerknochtheyd. by roortduer, te blyven genieten, zich absoluet buylcn de kerk niet mogen bomoey en roornnmontlyk in geene kiezingen mogen tusschen komen. Zekerlyk Mynhecrcn, gy hebt hier uwe lake merkelyk vergemakkelykt nu dat gy door uwe zielroerende aenspraken van 29 january alle redens van mistrouwen van den kant van de priesters hebt weggenomen z.v kennen UI. nu, of zy zullen u novt kennen, maer ongelukkiglyk, en het is aen UI. niet dat wy het moeten zeggen, er zyn van die préjuges die zoo diep ingeworteld zyn, dut men genoodzaekt is. den tyd met de zorge te laten van dezelve teenemael te ontwortelen. Ziet nogtans eens. (o.zr/er ons). hadden de priesters op 8 junv 11. naer UI. geluysterd, en zich met geene kiezing hemoeyd, gv bleeft de meerderheyd houden, den zoon van Erero zou niet ziek geworden zyn, of ten minsten zonder zyn i v^de genezen zyn

De Denderbode | 1853 | | pagina 2