Fransch keyzer rijk. OVERLEDENEN. cn met de stemme \on Frère, en daer Dog een pner stemmekens by van onze mannen van Aelst of van Audenaerdc, plctzcden slag was gegeven, den Deken van Gosselies mogt kiezen, of wel voor de leden der enquête te komen zeggen waerom hy Maofroids kinderen de communie weygerde, of wel, by gebrek aen een Eyland Ho, naer onze colonie van Guatemala te Goel-Korts te gaen betrapen,... Oh God dat is toch spytig Met den paesschen, de pastors zouden zich wel gewacht van iemand de absolutie te wevgeren den Deken van Gosselies zou, als eenen speeter, hun altyd verschenen hebben, en het geheugen van de petitie Manfroid, zou den grooten penitencier zelve, voor eenen koeyjongen doen beven hebben. Zie eens wat verandering Maer wy gaen nog verder Eens die schreef gemaekt zynde in de constitutie over de vryheyd van godsdienst, wat zou u belet hebben, in plaets van een liherael congres nu nen keer al de logiën te Brussel te vergaderen, by form van Concilie. Hoe lang was dat werk, om het Concilie van Trenten, dat ons nu al zoo lang onzen paesschen heeft doen houden en voor de kerk doen trouwen, geheel en gansch af te schaffen? My dunkt ik hoor den cardinal legat, Verhaeghen al bezig met zyne zware stem donderende tegen al die oude préjugès zonneklaer bewyzen, dat men excellenten catholyken kan zyn, en ter zeiver tyd Venerabeleu der frnnc- magons. De universiteyt van Gend, zou ook haer contingent leeraers geleverd hebben. Den eenen, Meester Laurent, zou daer onder het algemeen handgeplak dier nieuwe Godsgeleerdc, lezing gegeven hebben van zyn werk dat, dezen zomer, door den paus gedoemd is geweest. Eenen tweeden den professor der wysbegeerte, zou onder ander préjugès die aloude leering verbryzeld hebben, dat het onzedelyk is de vleeschelyke driften niet te bevechten dat den vasten eene instelling is regtstreeks tegenstrydig aen de principen der hygiëneen waerschynelyk zou hy philosophiekelyk bewezen hebben dat den Zaligmaker met 40 dagen en 40 nagten te vasten, een slach van suicide begaen heeft. Eyndelingc zou den ontsterfclyken Destriveaux, die de voorledene maend gestorven is, op eene onweder- leggelvke wyze bewezen hebben, dat men hardnekkiglyk de Sacramenten op zyn sterfbed mag weygeren te ontvangen, dat men den pastor, die ons de zelfde komt aenbieden, tot 9 mael toe, mag wegzenden, en nogtans zeer treffelyk man zyn, en professor Emeritus van d'uuiversiteyt van Luyk Is dat toch niet jammer. Ziet MM wy mogen daer niet inkomen als wy peyzen dat al uwe plans door die ongelukkige kiezing van 8 juny mislukt zyn. En nogtans alles wel ingezien, wie moest daer meest uyt profiteren Het waren ongetwyffeld de geestelyken. In plaets van met den paesschen daer 14 dagen te zitten koude Ivden in hunnen biechtstoel, de pastors zouden op hunne pantoeffels by hunne kachel mogen zitten mediteren hebben, op alle de voordeelen daer hunne tusschenkoinst in de kiezingen hun onvermydelyk zou van beroofd hebben. Maer deze personele voordeelen van den clergé waren de eenigste niet. Ziet eens wat de contribuabelen in het algemeen daer uyt moesten profiteren onder het stoffeyk opzieht. De loering van den luykschen professor Dcslrivaux eens algemeen aenveerd zynde, (en dat zou seffens gedaen geweest zyn), bet volk had aenstonds versteen dat wy geene pastors ineer noodig hadden, nog veel min dekens, capittels, seminarien, bisschoppen en cardinalen neemt daer by het afschaffen van ons ambassade te Roomen, daer wy geen uytstnens meer .mede zouden gehad hebben, en ziet eens wat Economie Enfin wy zouden niet eyndigen, moesten wy alle de wezentlyke verbeteringen en hervor mingen aanhalen die, door het behoud van het vervallen ministerie, ons toelachten en de verlossing der Vlaenderen moesten komen bekroonen. Ondertusschen Mynheeren het is te laet beklaegd, en by gebrek van eene spiek splinter nieuwe constitutie merkelvk portatiror door het uytlaten van eemge vryheden als die van godsdienst, associatie en onderwys, .aenveerden wy, by gebrek aen beter, de geilluslrecrde editie die Rogier als bv voorgevoel voor een gedenkenis heeft doen bereyden. In naem van ons Comité. V. D. Abeelk. 9 i—urn M De persoonen die over 1852 nog aen den 1)eni>er- bode iets verschuldigd zynworden vriendelyk verzogt zulks zonder uytstel te komen betalen. Men kan ook zeer gemakkelyk in al de postkantoor en, by middel van een rnmdaet, ons alle betalingen doen geworden Den genactnden Ch. Callebaut, oud 57 jaren, arbeyder, ge boren en woonende te Aelst, is veroordeeld tot acht jaren opsluy- ting en eene uer tentoonstelling, voor aenslag tegen de eerbaer- heyd op een kind van min dan 14 jaren oud. M. den minister van binnenlandschc zaken is gcraed- pleegd geworden nopens de kwestie te weten, of de miliciens van de ligting van 1849, die in 1852 hun 25 jaer voltrokken hebben, op de lysten voor de ligting van 1855 nög gebragt moeten worden. Den minister heeft gemelde kwestiën met neen beantwoord. De sectien der kamer hebben liet ontwerp van wet, betrek- kelyk de nieuwe inrigting van liet leger onderzogt. De eerste sectie beeft bet cyfer van 100,000 mannen en den dner van den dienst op 10 jaren, verworpen met 9 stemmen tegen 2, en met 9 stemmen tegen 2 onthoudingen, bet eyfer op 80,000 mannen cn deii diensityd op 8 jaren aengenomen. De tweede sectie heeft de artikels aengenomen. De derde sectie beeft noch niets beslist. De vierde sectie heeft liet nieuw ontwerp verworpen met twee stemmen tegen zeven onthoudingen. De vyfde heeft den wensch geuyt bet cyfer 80,000 mannen te behouden. In do zesde sectie was de algcmccne bcraedslaging noch niet gesloten. M. Vercruysse, pastor te Denlcrghem, is op 5 dezer aldaer overleden, in den ouderdom van 78 jaren. Hy heeft de bediening van pastor sinds 1825 te Denterghem uytgeoelfend. Den 9 april, verjaerdag van de geboorte van den hertog van Braband, en dag op welken den erfprins zyn 18e jaer bereykt, cn .dus meerderjarig, of zyn zelfs, word, zal er eenen plegtigen Te- Dcum in de kerken der steden gezongen worden. Op den zondag nadien, zal er op de buyten-communen ook eenen Tc Dcum na de hoogmis, worden gezongen. By besluyl van den gouverneur, worden beden te middag, de bareelen gcplaelstop de groole wegen in de provincie Oosl-vlaend. lol nader order, gesloten, en is hel ryden inet vracht-wagens op de wegen verboden. In de omstreken van den Schaerbeekschen-sleenweg, te Brussel, gael er een nieuw klooster van paters Recolleclen gestigt worden. liet klooster der paters Capucynen, in de Huydevellcrs- strael, gaet met vyflig nieuwe cellen vergroot worden. Douderdag, omtrent den middag, is te Ledeberg by Gend een belreurlyk ongeluk geschied ter oorzake der onvoorzigligheyd J waeraen eenen persoon zich pligiig maekte. De les van catechis mus die in de kerk van Ledeberg word gegeven, was ten eynde geloopen, en de kinderen gingen huyswacrts. Een aenlal jonge knapen g'ngen over den y/.ercn weg buyten de St.-Lieveuspoort, toen eenen jongen heer die ben ontmoette, eenige geldstukken op bet ys wierp van den liglelyk loegevrozen poel palende aen de coak ovens. Men begrypt dal de jongens al spoedig bet gevaer trotseerden om die munt in bun bezit te krygen. Maer hel ys brak onder hunne voeten, cn vyf jongens vielen in bet water. Onge- lukkiglyk konden slegts vier zich redden en eenen vyfden ver dronk. Omtrent den avond is dezen laelsten van onder bel ys jjchaeld. Gew is beeft den ouvoorzigiigen bewerker van dit ongeluk niet opzeltelyk de kinderen op liet ys gejacgd, om huu leven in gevaer te brengen maer hy bad moeten voorzien welke ramp zalige gevolgen uyt zyne oubedaglheyd konden voortkomen. Men had in den beginne gevreesd dal twee jongens verdronken waren. Wat hiertoe aenleyding gaf, was dat de kloefen van eenen tweeden knaep op den dvk waren gevonden. Maer dezen was naer ;zyn buys geloopen, zoodat liet stellig is dal slegts egn slagtoffer .by dit belreurlyk ongevat is omgekomen.. Den Ob8crvalcur spreekt van versclieyde fransche agenten cn spioens die te Brussel verblyven, en byzonderlyk de drukke- ryën der dagbladeren moeten bewaken om te konnen ontdekken, wie de korrespondenten uyt Vrankryk zyn. De waters te Brussel en rondom deze stad zyn sterk gerezen. De weyden zyn reeds overstroomd. Uyt Géeraerdsbergen hebben wy vernomen dal de rivier den Dender op vele plaelsen buylen bare oevers is geloopen, en een deel der stad, en alle de omliggende weyden en leege landen, onder water heeft gesteld. Een deel van Deynze staet onder water, den schoonen wyk Hoeye is eene zee, de goede menschen vlngten er bun vee en woonen er op den zolder, sedert 5 a 4 jaren dat de werken aen de vaert begonsl zyn, zien zy regelmatig twee mael 's jaers hunne vrugten te velde, door de ontydige en buytengewoone overstroo- mingen, vernietigen; dank zy aen die geldverslindende vaertwerken die avanceren als boonen knoopen. Van sedert september lest tot beden, zien wy de vyfde overstrooming der akkers, en thans is bet de gene der stallen, schuren en liuyzen en wie zou liet gelooven, zonder ooggeluygen te zyn? In weerwil van alle reclamation blyven de aenzienelyke walerlossen van de Tolpoort, van Sleendam van Reckelingvan Nctfrlcy geheel afgestoptde immense waters van hooger op afstormende, moeten door de Leybrug alleen en eene engte aen de Brugpoort afvloeyën En de nieuwe vaert blyft, hardnekkig door de kopstukken, met eenen afscliouwelyken dam belemmerd en buylen dienst gehouden Wie zou de pen niet weg werpen van veronlweerdiging, zulks verbalendeEn de goede bloeden van geruïneerde landslieden krygen geen duyt schade vergoeding voor alle die rampen, ondanks hunne smeekschriften, eene uylvlugtende antwoord of geene. volgt er op en dit moet verkropt worden Te Kortryk worden de overstroomingen bedrcygend en vreesverwekkend. Alle de weyden en landen langs de Leye ge legen, staen onder, en vormen een meir. In vele huyzen staet het water meer dan eenen voet boog, en zyn de bewooners naer de eerste stagie moeten vlugten. Men moet naer die wooningen met booten varen. De waters staen te Hacrlebeke 1 meter 20 centimeters boven het winterpeyl, en, lioogen zy nog 18 centimeters, dan bereyken zy de hoogte der noodlottige overstrooming van den 19 january 1841. De brug die naer Bavicliove leyd, staet onder water. Meu vreest dat de brug zal weggerukt worden. Gisteren, om twee uren des namiddags, waren de waters te Haerlebeke, sedert 8 uren des morgends, nog G centimeters ge rezen en zy verhoogden nog. Men was bezig met de groole brug, die onder water staet, met slecnen en kasseyën te laden, op dal zy niet zou weg gerukt worden. In de herberg liet Walerhtiys, 6laet bet water 18 centimeiers hoog. Alom is men bezig met de meubelen te vlugten. Dynsdag kwamen dry besehonkene lolelingen langs de poelen van Etterbeek gelaveerd, als eenen dier kwasten aen de anderen voorstelde te loten, wie van de dry geheel gekleed in liet water zoude springen. Zoo gezeyd, zoo gedaen. Den genen, op welken bet lot gevallen was, springt onbeschroomd in den poel maer dadelyk wierd by door eene koortsige rilling bevangen, en en viel buylen kennis. Zyne twee makkers, door den schrik nuchter geworden, hadden de meeste moeyte der wereld, om hem uyt bet water te trekken en hem in bet leven terug te roepen. In den avond van voorleden donderdag, ontmoelleden twee welgekleedc dames eikanderen in de N'amensche-slraet te Brussel, en nauweiyks hadden zy eikanderen herkend, of, zonder een woord te spreken, zonder de minste uytdaging, begonnen zy in bet midden der slrael, in den sneeuw, te steuvelcn. Zy trokken eikanderen hoed en shall af, bare kleederen wierden gescheurd, en beyde aengezigien begonnen al gauw te bloeden, zoodanig wérkten zy met bare nagelen Na eenigen tyd, in hel midden van veel volk gevogten te hebben, stelden zy een eynde aen bare bloedige en geweldige worsteling, en gingen henen, elke dame langs eenen verschilligen weg. Wy lezen in den Landbouwer, weekblad van Rousselaere Verledene week wierd alhier een vrouwspersoon van omtrent bet gehugle de Ruyter, ter aerde besteld, alswunneer deszelfs ceremoniën geyndigd waren, de vrienden en kennissen der be- gravene zich begaven in de herberg de Ruyter. Na aldaer eenigen tyd verbleven en gedronken te hebben, begon liet mannevolk, dat zich in eene kamer bevond, zich aen liet dansen te stellen liet vrouwvolk dal zich ook al te samen in eene andere plaets bevond begon ook, na veel getaterd cn gelamenteerd te hebben over liet vroegtydig afsterven der dogier, eene beweging te gevoelen en stelden liet insgelyks aen liet dansen. Men danste er dat liet pyne deed om zien, toen eensklaps eenige der vrouwen, die zicli niet wel verstonden, liet op een luyd spreken stelden, cn van woorden kwam men lot daden, en bet ging zoo ver dat eyndeling al bel vrouwvolk te samen in bataille geraeklen, welk gevegt zonder de lusschenkomst der mannen, aenleyd om vrecslyk te zyn, doch alles is spoedig in bet order hersteld geworden. M. dc Haen, oud-avoué te Antwerpen, schoonvader van M. Liedts, minister van financiën, is zaterdag, in eenen vry gevoor- derden ouderdom, op zyn landgoed te Tbisselt overleden*. Den luylennnt-generael baron Duvivier is voorleden zaterdag, te Bergen, overleden. Dezen generael was den 15 maert 1777, ge boren, en bad zich, toen hy 4G jaren oud was, als simpelcn liu- zaer geëngageerd. Woensdag, om zes uren des avonds, beeft eenen persoon van rond de dertig jaren, fransch sprekende, en roslaglig van hair, in eene bakkery te Brugge, voor twee koeken een valsch vyffrankstuk in betaling gegeven, met het afbeeldsel van Louis- Napoleon cn bet jaerla! 1852- Vrucht el ooze opzoekingen zyn ge daen geweest, om hem te ontdekken volgens dc verklaring der vrouw van den bakker, was by in het bezit van een groot getal vyffrankstukken van den zeiven aerd. Te Rumbeke digi by Rousselaere, is dc Weduwe Randen, om zoo te zeggen op baren stoel, verbrand. Ofschoon zeer ryk, leefde zy alleen zonder meyd, en biandc voor alle vuer, niets dan wal kleync kolen in eenen vuerpol. Dien pot beeft bare kleederen vuer doen vatten, en zoo is zy in verscbrikkelykc pyncn gestorven. De weduwe Banden, welkers ramspoedige dood daer aengekon- digd is, beeft armlvk geleefd ten voordecle der armen. Wy verne men zoo even dat zy al liaer vermogen, dal men boven de 100,000 fr. schat, aen liet armbeslucr van Rumbeke geschonken beeft. In de vlaemsche gemeente Cruybeke, die maer 5000 zielen lelt, zyn voorledene week acht persoonen overleden, welken, zon der Maihusalems te wezen, eenen regt merkweerdigen ouderdom hadden bereykt. Die persoonen waren respectievelyk 95, 84, G8,82, 85, 79, 82, en 70 jaren oud. Dus te zamen 645 jaren. In den nagt van inaendag lot dynsdag, is er te Erlvelde, leu liuyze cn ten nadeele van den landbouwer Aug. Van Loo, eene diefte met braek gepleegd. De dieven hebben elf sieenen vlas medegenomen. Eene pooging van dieflc is in de kerken van Grammene en van Gottbem, in den zeiven nagt, te welen in den nagt van den 2 tot 5 dezer, gepleegd. De dieven hadden reeds eenige ruytea gebroken, en waren van eene leeder voorzien. De leeder heeft men legen den muer der kerk te Gottbem gevonden, maer in de kerken is niets gestolen. Twee jongelingen, twee letterkundigen, bcyden zoo arm als Job, zyn te Parys op eenen zolder ontdekt. Den eenen was van honger gestorven, en den anderen stond ook den geest te geven, by gebrek van bet noodig voedsel. Beyden waren studenten, die zich de grootste beroovingen getroost hadden, liever dan hunnen nood aen iemand te klagen. Zy hadden langen tyd geleefd van de broodkremels en korsten, welke men in een kolfyhuys van de tafel scharde, telkens dal iemand zyn avondinael bad genomen, en dit was door den baes van liet koffylHiys opgemerkt, die ben na eenigen tyd, zonder iels te gebaren, verzocht bad met hem te avondmalen. Het is ook dien braven baes, die den overledenen dwong, eenen behoorlyken onderstand te aenveerden. Men verzekerd dat de weduwe alsook de dogter van Sir Robert Peel (Engeland) zich tot den katholyken godsdienst gaen bekeeren. Dit is een valsch gerucht. Een afgryssèlyk ongeluk beeft den 27 february op den yze- ren weg van heulen naer Minden ptaets gehad ten gevolge van bet legen elkander loopen van twee konvooyen. De reyzigers van bet eerste kouvoy dat byna stilstond zyn er af geweest met eenige kneuzingen. De locomotieve van liet ander konvooy, waerop er zich 500 landverhuyzers bevonden en dat in volle vlugt was, is geheel verbryzeld. Eenen jongen Amerikaen, vergezeld van zyne verloofde, is ter plaets dood gebleven zyne verloofde is de twee bcenen verbryzeld en zot geworden eenen jongeling is ten ge volge zyner wonden overleden. Het getal dooden beloopt op vyf men telt twintig gekwetsten waeronder verschcydene een lid- maet zyn moeten afgezet worden. Uyt Pcsth meld men, dat den 26 den provost van de vesting Komorn in boeyeu geklonken en per stoomboot naer Pesth ver voerd is, omdat by zich bad laten overhalen deel te nemen in een plan om de slaelsgevangenen in vryheyd te stellen, de vesting aen dc Magyaren over te leveren, den kommandant der vesting, graef Simonieh, te laten vermoorden, enz. Het complot wierd door een der gevangenen verraden. Eenen gendarm van Milanen komt een schoon voorbeeld van getrouwigheyd in zvnen dienst te geven. Dien krygsman had bevel ontvangen eenen persoon aen te houden in de laelste be roerten gewikkeld. Dien persoon was op een landgoed gevlugt, den gendarm begaf er zicli naèr toe, en men deed hem den voor stel te verklaren dat by er niemand gevonden bad, waervoor hy eene belooning van 40,000 dukaten zou ontvangen maer den gendarm wilde naer niets luysteren en voerde letlerlyk bet bevel uyt dat hy ontvangen had, en nam den persoon gevangen wiens signalement by ter hand bad. Eenen herbergier van Weenen, verlangende de Vasten- Avond-zollernyen weerdig te bekroonen, is op den eygenaerdigen inval gekomen, by monster-plakkaet te laten welen, dat hy op Asclidag een lonneken haring zou op te peuzelen geven, wel ver- staende tegen betaling, en dal onder de baringen zicli eenen be vond met eenen gouden dukaet in den buyk, die zou toebehooren aen den begenoodigden Kooper. Dit beroep wierd door bonderde liefhebbers beantwoord, in de hoop van voor eenige kreutzers een goudstuk te winnen. De baringen wierden spoedig uylverkogt, en, dank aen de prikkeling van liet zout, was de bierplenging geeven- redigd. Den baes bad goede aifairens gedaen, en men begon reeds den bodem van bet tonneken te zien, als eenen kleermakersgast den gewensehten baring in handen kreeg, en geheel vrolyk weg liep met bet door hem gewonnen goudstuk. In Lombardyen zyn 24 persoonen, voor liet schelmstuk van boog verraed, ter dood verwezen. Aen 20 van dezen, is er gratie van de doodstraf verleend. Den keyzer van Oostenryk beeft eenen akt daergesteld die al zyne edelinoediglieyd van karakter doet uytschynen. De moeder van den koningsmoorder Libcni had eene plaets in zeker buys, en kon bierdoor zeer wel in haer beslaen voorzien. Ten gevolge van liet schelmstuk welk haren zoon gepleegd beeft is zy van baren post in dat buys beroofd. Den keyzer heeft dit vernomen, en heeft aenstonds bevel gegeven om aen die vrouw een pensioen te verleenen; den keyzer wilt niet dat de moeder voor bet schelm stuk van baren zoon ongelukkig zy. Wy ontvangen, nopens den opstand van Milanen, inlich tingen, welke doen yzen. De moordenaers, die door Mazzini aen- geliitst waren, hebben een jong meysje met een mes in den buyk gesteken, en haer vervolgens in eenen belreurensweerdigen toestand verlaten. Na eenen armen soldaet de ooren te hebben afgesneden, hebben zy hem de beenen afgekapt. Dien ongelukki- gen beeft onder de afgrysselykste pyuen den geest gegeven. Eenen schildwagt is aen zyn wagthuysken genageld en daerna de oogen uytgeslekeu. Eene belangryke aenhouding komt gedaen te worden. Eenen ouden-fabriekaut, bezitter cener tamelyke groole fortuyn is aen de policie aengeduyd geworden niet al leen ly k als deel genomen te hebben aen den opstand van 1848, maer als eenen der daders te zyn der moord begaen op Mgr. Affre, aertsbisscbop te Parys. Deze zware feyten zyn ter kennis der overheyd gekomen ten gevolge der openbaringen gedaen door eene arme vrouw die niet ver van de plaets gewoond heeltalwacr de baricade geplaclsl was, op welke den aertsbisscbop gedood is. Deze vrouw die zich nu in bet hospitael bevind beeft gcdagl te moeten uylbrengen wat zy wist over de dood van den prelaet. Zy beeft aen een der zusters gezegd dat zy een zwaer pak op bet hert had dat in ver band staet met dc gebeurtenissen van 1848. De zuster haer aenge- pord hebbende om alles te zeggen, beeft zy verklaert den persoon te kennen die den aertsbisscbop vermoord had. De overheyd beeft zicli aenstonds by de vrouw begeven en hare verklaring nauwkeurig opgenomen. Ten dien gevolge is den ouden-fabrickant aengehouden als medcpligtigeu in den opstand van 1848 en in de moord van Mgr. AfTre. Het onderzoek dezer ernstige zaek is onmiddclyk begonnen. BLRGERLYKEiY-STAjXD. GEBOORTEN 14 IIOUWELYKEN. Corneil Tolleneer, herbergier, wedn. van Philolhca Coppens, mol Maria Dierick particuliere. Jan Callebaut, 18 dagen,' Langeridderslract. Flor. Waulers, wede. van Petr. Van der Cammen, zonder beroep, 72 j., Mylbeke. Maria Renneboog, 5 maend, Nieuwstr. Maria Iliano, wede. van Jan Dc Meeter, particuliere, 89 j., te Lede overleden. Isab. Hoebeeck, wede. van P. Vinck, /.onder beroep, 86 j., Leopoldstr. Joanna Coen, 8 j., Mylbeke. J. Btc. Dc Swacne, gepension- neerden soldaet, 58 j., Gendscbestr.Cath. De Pierre, 5 j., St-Job. J. De Haeck, man van Clara Amant, werkman, 56 j., Keyzerstr. Lud, J. Goejis, wedu. win A. Wellekens, koopman, G5 j., Merkt.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3