ZONDAG 20 MAERT 1853. ZEVENDEN JAERGANG. N' 511. Bescherming van den Landbouw. HERVORMING l)EK KIESWET. AELST, den 19 Maert 1855. PAST OP! BELGEN, OF GY ZYT VERLOREN'! Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien iemand reglveerdrge klaglen of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deze zullen wy plaets in onze kolon- uen verleen en en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewagen van alle brochuren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De namen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeereu mede te doelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy \vy in regie gedwongen w ierden dezelve te doen kennen. Gcene stukken waervan \vv de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. CLIQUE SUCH. DEN DENDEEBODE Vóór de aenkomsL der nieuwe politiek van verkwis tenden en partydiger gedagtenis, hadden de kopstukken op alle toonen gezongen dat den landbouw moest be schermd worden, dat den landbouw de byzondere be- zorgdheyd van 't gouvernement hoogst weerdig was, dat den landbouw moest opgebeurd en uyt zynen kwyncndeu toestand getrokken worden. Rogier, dén belhamel der nieuwe politiek, had aen de landbouwers niet alleen verbetering in hunnen toestand, maer eene schitterende toekomst voorzegd, hy had hun gouden bergen beloofd, wel te verstaen, als hy met zyne aenhangers aen 't roer geraekte. Welnu, hy geraekte aen 't roer, hy kreeg er zyne aen hangers met zich en dit wel in eene zoo verbazende en verslaefde meerderheyd, dat hy er kon door gestemd krygen al wat hy wildeJa met eene zoo vei bazende en verslaefde meerderheyd, dat de bladzyden onzer jaer- boeken waer hare werkingen aengeteekend staen, blad zyden zyn van schande voor eene vrygevogtene natie. Wat deed Rogier met zynen aenhang voor den landbouw? Wy zyn beschaemd het te zeggen, maer zullen toch een deel zeggen, opdat men in het toekomende van vremd gebroed, van sectarissen en volksbedervers zou mis trouwen. Die goudbelovers en gewaende verlossers der Vipen deren begonnen met reuzenfeesten en kavalkaden, met raep- en ajuynexpositiën, bedervende boerenscholen in te rigten zy gingen voort met b'oekskens en beeldekens te doen drukken, met gazetten te begunstigen, met sub- sidiën te geven aen bankroetiers en bedriegers, met gepraemde leeningen te vragen, met verderf- partv- en bloedzuygerswetten, zoo als de onderwys- de kie's- de graen- en erfeniswetten te maken etcEn voor den landbouw dan Ah voor den landbouw, voor de nyver- heyd van stomme boeren, die toch maer ploegen zyn welke in God gelooven daer voor was bet nog tyd genoeg, zegde Rogier, wy zullen bun eerst doen betalen dat ze zweeten, wy zullen hun doen leggen dat bel eene benedictie zal zyn om zien, en dan zullen wy op eene andere manier beginnen En indei'daed, de nieuwe politiekmannen zyn op eene andere manier begonstzy hebben dan de iandbouw- verplotterende wet gemaekt om de landelyke stokeryën te vernietigen en aldus bet kweeken en vetten van vee te verhinderen. Zy hebben vervolgens bet rampzalig traktaet met Holland aengegaen, waerby den vryën in- en doorvoer van het Hollandscb vee, tot ruine van deh belgischen landbouw, toegelaten is; zy hebben, ten der den, die slechte graenwet gemaekt waervan den land bouwer, met den eersten goeden oogst don besten, de droevige gevolgen zal ondergacn zy hebben ten vierden hardnekkig geweygerd de vaertcn van Sehipdonck en Zelzaetc te maken, den Dender, de Mandel en andere rivieren te verbeteren, om aldus de rampzalige over stroomingen te beletten, waeruyt er jaerlvks onbereken bare verliezen voor de arme landbouwers ontstaen Immers zy hebben alles gedaen ten nadeele van den buyten en ten voordeele der groote steden. Nu komen eyndelyk de steden, waer de makkers van Rogier nog meester zyn, gelyk te Gend, dendoodklop aen den landbouw toe te brengen, met de meststoffen, en voornamelyk den beer, met liooge belastingen te treffen, indervoege dat, als den opperbaes de boeren niet meer kan pieren, de knegten bet thans in zyne plaets i doen om 't ongelukkig liberators pluymstelsel van DEN I BOER ZAL 'T AL BETALEN in voege te houden 1 is tegen dien hatelyken en landbouwdoodenden maetregel dat onzen agtbaren afgeveerdigden, M. De I Naeyer, in de laelste zittingen der kamer, kragtdadig beeft geprotesteerd en aen de wetgeving ten duydelyksten bewezen dat die belasting ltoogst sehadelyk en onregt- veerdig is. Den weisprekenden redenaer beeft dan oenen voorstel gedaen om die belasting af te schaffen, en is gelukkig genoeg geweest, door de kragt zyner redens en enwederleggelyke bewyzen, dien voorstel te doen aen- veerden. De redevoering van 51. De Naeyer is te belang- ryk en raekt te veel de algemeene belangen, dan dat wy dit stuk aen onze landgenoten niet zouden mededeelen. Wy roepen er d'ernstige aendagl van geheel 't land op in: REDEVOERING VAN M. DE NAEYER. M. DE NAEYEltMynen voorstel heeft lot doel alle belas tingen af te schatten op de vel- en meststoffen die voortbrengsels van hel land en eerste noodz.akelykheden voor den landbouw zyn. Deze vraeg is zoo eenvoudig, dal men zou moeien verwonderd zyn te zien dat zy T voorwerp van eeneu voorstel moet worden. Ik wil mynen voorstel niet impasselyk maken aen de veile die aen de sleden toebehoort, of aen het mest welke dc stedelyke besturen doen rapen met de straten te vagen of de waterloopen tc kuysschen. Dit mest is den eygeudom van die sleden de sleden mogen er mede handelen gelyk zy willen. Hel is het mest welk aen bezondere persoonen toebehoort, welke ik onbelast zou willen zien. Ik viude dal het eene ouregiveecdighevd is een uylgang regl te doen betalen voor meststoffen die aen bezondere persoonen toebehooren. Dezen taxe is eene belasting, omdat hy geenc be looning van eenigen dienst is, en deze belasting is onreglveerdig om twee redenen Voor eerst omdat die belasting op de buyien- lieden doel wegen, onkosten die uylshiytelyk de steden aengaen. Ten tweeden,omdat mende landbouwers in eenen huytengewoonen toestand plaelsl, met hun te doen betalen voor eene grondstof, daer alle hoegenaemde grondstoffen^ van weikduuigen aerd zy zyn, vry van zulke belastingen zyn. De vremde landbouwers, de landbouwers die van Bclgiën niet zyn, mogen alle vette, alle niest, allen beer, in ons land komen balen, en zullen geenc regleti moeten betalen maer, de land bouwers van Belgiên, die iu eene' stad om beer komen, moeten aen de stad betalen Als men, over eenige jaren, een regt op den invoer van vremde granen w ilde stellen, riep men dal bet eene uythongeringswel was, en nu stelt men een regt op de meststoffen der stad en die noodig zyn om bet graen te doen groeven. Hel gouvernement besteed veel geld om plaesier aen de landbouwers uyt te deelen, omdat dit plaesier de landen vruchlbaer maekt, en bel gouvernement lael regten stellen op den lieer welken zoo noodzakelyk voor de landen is Men ontslaet de meststoffen van bareel-en sluysreglen, maer door de nieuwe belastingen op den beer verydelt men die gunst Men zegt, wel is waer, dal den landbouw geen belang in de zaek beeft; «maer, bel is aldus dal men bet volk bedriegt en dupe maekt. Doch de boeren zyn biervan geene du pen meer. Is den landbouw in de zaek niet geinterresseerd, als men de landbouwers 50 en 10 ten 1 GO op den beer doel betalen Om de belasting op den beer die door de regenlie van Gend is in voegen gebragl, te verregtveerdigeu, beeft men bet voorbeeld van Antwerpen ingeroepen. Nu, deze verreglveerdiging is van allen grond ontbloot. Te Antwerpen bad men direktelyk al den beer geconfiskeerd. Ken proces is bier uyt outslacu. en bel bol' van cassatie beeft de confiscatie veroordeeld. Dan beeft de regenlie eeneu anderen middel gevonden om den ondernemer te beguns tigen. De confiscatie is niet direkl meer, en beslaet nu indirect; ziet daer, al liet verschil. Maer, dit verschil beslaet maer iuxlen schyn te Antwerpen, en beslaet wezcnlvk te Gend. iNog een ander verschil De belasting op den beer te Antwer pen, is reeds zeer oud, en beslaet van over dry eeuwen. Te Gend is dil wat nieuws. Hel is bel jaer van gratie 1855, welk zulke fraeye dingen zien moestGeen wonder dat dezen maetregel dooi de hoeren vervloekt, en door de stedelingen beviglyk is beknib beld geweest. Onder geen betrek hoegenaemd kan dezen maetregel verregl- veerdigd worden, en dit stelsel kan dus niet in voegen blyven. Moest de kamer over dil vraegsluk stemmen, dan zouden er geen tien leden gevonden worden, welke voor deze belasting op den beer zouden stemmen. M. Coumans ik ben van bel'gedagt van M. De Naeyer over dit vraegsluk, en indien ik bier iu geene uvlim-yding trede, bel is omdat ik dit vraegsluk zoo properly k gelyk M. De Naeyer bet gedaen heeft, niet zou konnen behandelen. Doch, dil zal ik hier doen opmerken, dal, aengezien de sleden gocste krygen in deze vuyle en belachehke belasting, ik wel zou begeren te welen of den minister van bet inwendig nog dergelvkc magligiugen voor zulke belastingen zal verleenen. Het ware te wenscben dat M. den minister van liet inwendig voorlaen alle dergelyke Vlagen verwierpe. M. Pivrcol verklaart zich tegen den voorstel van M. De Naeyer niet te willen verzeilen, en zells helaenveerden van dien voorslel te verlangen. Den minister gceiT de ver/ekering van geene <ler- gelyke magligiugen te zullen meer verleenen, en de kwestie rypelyk ie zullen overwegen. De woordenwisseling word gesloten, en den voorstel van M. De Naever is aengenomen. Constitutie laet gy dit voorregt, die weldaed verlammen, verydelen of vernietigen, de grondwet zal niet anders meer zyn dan een door geraektheyd getroffen ligchaem of een kadaver. Gy weel alle dat de kieswet UI. de magt geeft uwe wetgevers te benoemen, en dat het geluk, den welstand, den voorspoed van geheel de natie afhangen van de goede of nuttige wetten die gemaekt worden. Gy weet dat de Constitutie wilt en uytdrukkelyk beveelt dat er regtveerdigheyd en billykheycl bestaen in de vertegen woordiging der natie dal is te zeggen, dat het een deel der bevolking niet meer vertegenwoordigers mag hebben dan het ander, opdat dit ecu deel, door zyne (alrvkere afgeveerdigde, liet ander deel niet zou konnen verdrukken of benadeeligen. Welnu, in 1847 is er door listen, geweld en bedrog, eene party aen 't roer geraekt welke de regtveerdigheyd en billykheyd die er van den eenen kant, nopens het getal kiezers, alstoen in de wet bestonden, komen vernietigen; maer de zelfde party had ter zeiver tyd zorg de onregt- veerdigheyd en onbillykheyd, die van den anderen kant, nopens de kiesplaets, in de wet bestonden, tc blyven behouden, omdat zy wist dat de groote steden daeruyt een onmetelyk voordeel konden trekken, omdat zy wist dat de groote steden de buytenbevolking daer door konden verdrukken en doen dansen gelyk zy schuyffelden Dit is klaerlyk gebleken uyt de afpersingswetten waervan wy in het. voorgaende artikel spreken. 'T is dit kwaed dat overal en byzonderlyk in de buyten- gemeenten gevoeld word, 'tis tegen die óngelykheyd dat er gepotitionneerd word, en 't is dit petitionnement 't welk de verslagenheyd en de ontroering in de francma- consparty geworpen heeft. Dit petitionnement gaet een eynde stellen aen de bedrieglyke listen, aen de gewelde- naryën, aen de volksverdrukking, aen de verkrenking der vryheyd van stemmen die wy hier, tot schande en ruine van Relgiën, door dc francmagonsparty, hebbrn zien plegenMaer de buytenkiezers moeten bet wel weten, hunne vyanden slapen niet, integendeel zy be wegen hel en aerde, zv werken, zy loopen, zy intrigueren, zy gebruyken alle geweld om iiet petitionnement der buytenkiezers te verydelen, om liet nu bestaende grond wet- en vryheydskrenkende kiesstelsel te blyven behou den, want, word de kieswet veranderd, de francmaeons zullen hunne prooy zien ontsnappen, hunne party zien verkwyiienen ze eyndelyk onder het gewigt barer seiiandelyke akten zien bezwyken Daerom, buytenkiezers, let er wel op, uwe behoudenis, hangt van UI. af, de vermindering der verpletterende lasten en contributiën, liet ophouden der noodlottige verdrukking waerortder gy gebukt gaet, moeten uyt de hervorming der kieswet voortvlocyën blyft gy onver schillig of onwerkzaem, gy zyt reddeloos verloren, gy zult, met handen en voeten gebonden, vallen in de klauwen eener vraekgierige bloedzuygerspaity, die u uwe orivcr- schilligheyd, door alle slack van kwellingen, zal doen nvt boeten WERKING DER FR AIV CM A£0 V S Belgen, de kieswet is den grondsteen van hel polilick bestaen 't geen het kongres van 1850 l'l. geschonken heeftde kieswet is den hoeksteen, is de ziel onzer De fratjemaconslogiën, verschrikt door de groote menigte petitiën die naer de kamer komen, 0111 de her vorming der kieswet te vragen, hebben zich meermaels vergaderd en besloten een tcgeiipetitionnenient in ie. rigten. Te Brussel pelitionneert men hy peloton als er eenige kiezers geteekend hebben, word die petitie met ti, 8 a 10 lnmdteekens naer de kamer gezonden, zoodanig dat. er ïTieer dan 50 zulke petitiën van Brussel ALLEEN zyn in de kamer gekomenDit is wederom eenen franemayonslist, een bedrog,- eene oogenverblinding, want aldus zouden erwel 2000 petitiën van Brussel alleen naer de kamer konnen gezonden wordenIu andere steden, gelyk te Luyk, te Bergen en in d'omliggende plactskeus waer de franemaeous nog meester zyn, word liet zelve gedaen de party der volksverdiukking wilt, door een getal nietige tegenpetitiën, tfc veelbeduydende petitiën der buytenkiezers ersmagten, zy wilt de kamer begoochelen en bedriegen, zy wilt den algemcenun alarm kreet des volks vardoovon, zy wilt hare beheeisehiiig blyven behouden, daerom spant zy alles in, wend zy alles aen om aen 't roer te blyven Buylenkiezeis, zult gy u daerdoor laten Verschrikken Neen, duyzendmael neen gy hebt geene reden, gy kont de wet geven, gy kont dit sctiandig jok afschudden en de ketens der slaverny verbryzelcn maer gy moet willen en

De Denderbode | 1853 | | pagina 1