Hoe de geldkas der gemeentens uytgezogcn word. Sermoen van Paler Lacordaire. kragtdadig willenVraegt, en men zal u MOETEN geven wat gy vraegt, uwe vraeg is regtveerdig, uwe vraeg is grondwettig, gy hebt regt, en als gy regt hebt, moogt gy niet wyken ol'men zal u nadien besehimpen en tien dobbel pynigen Op dan, buytenkiezers, pelitionneert, petitionifeert overal, petitionneert zonder vrees, petitionneert met kragt en weerdigheyd, en gy zult dien verdervcndeu liberatersUaspël voor uwe stemmen zien smillcn gelyk den sneeuw voor de zon r- ïdi i - v_z-Sy.fr-. SPALKT G'HET ÜYT, UW MOND, 'T IS VOOR DE KAT OE HOND..... In 'eene der laetste zittingen der volkskamer heeft eene® gedeputeerden van Audemiei-de, den agtbaren heer Van der üonckt, met kragt en klem een njisbriiyk aeugeraml 't geen moet verdwynen en ophouden ol' al de gemeentens worden plat geruinéerd. De boerkens zullen wel te werken en te zweeten hebben, zy zullen wel te sparen en te zorgen liebben, zy zullen wel iioogc oktroibelaslingcn te betalen hebben, zy zullen wel eenige verbeteringen aen wegen te vragen hebben, als de gemeentekas daervoor eeneii mer- kelyken tvd zal gespaeld hebben, zal zich eensklaps eenen grypklouw vertoonen die geheel de gemeentekas, met eenen keer, meenemen zalEn van waer zal dien grypklouw komen Dien grypklouw komt uvt de bedelaershüyzen en hospitalen Inderdaed, als eenen bedelaer van daeg niet genoeg op zyne gemeente krygt, wat doet hy Hy pakt zich op, begint den landlooper te spelen en doet zich in een bedeluershuys opsluyten. Dien kerel veiblyft daer gedurende eenige maenden, en dan, als de gemeente er 't minst aen denkt, zend men liaer eenen brandbrief of gepeperde rekening waerbv het gemeentebestuer gepraemd word dikwils 200 a 300 franks aen het bedelaershuys te betalen voor onder houd van dezen of genen bedelaer die aldaer eenen zekeren tyd verbleven is, en voor welken er 1 fr. 30 cent. daegs gerekend word, niettegenstaende hy in zyne gemeente niet 40 cent. daegs kon leven, Maer is dit wel de wacrheyd zal men zeggen, en wy antwoorden met doorslaende be- wyzen. Luyslert, geëerde lezers De gemeente Elzeele heeft reeds 43 duyzcnd aen bede laershüyzen en hospitalen betaeld voor bedelaers en zieken die er opgesloten zyn geweest; daerby is die zelfde ge meente nog de verpletterende som van 40 duyzend franks verschuldigd, die zy, kragtens de slechte wet op de béde- lary, zal moeten betalen. Te Everbeeck is de gemeentekas zooneljes nytgekuyscht, dat er geenen scliyn van geld in Ie vinden is, én indien zy voor de bedelaers moet betalen, dan zal er eiken scliat- pligtigen voor geen 20 franks afkomen. Te S'. Autclinkx is eenen specialen kommissaris van het gouvernement toegekomen, om die kleyno en arme parochie te dringen tot onredelyke en onmogelyke betaling voor bedelaers en zieken. Wy zyn van gevoelen dat de regende en de inwooners van Sl Antelinckx niets te vreezen hebben, vermits dien kommissaris, met al zyne magt en gezag, het regt niet heeft die parochianen te 'belasten, al ware het maer met eenen enkelen centiem Immers wy houden staen, dat, als daeriu niet voorzien word, dan zyn en blyven eenige kwaedwillige of luye be delaers en toevallige zieken in staet gansche parochiën te ruineren. En waerby komt het dat men in de bedelaers hüyzen en hospitalen fr. 1-30 par dag en par hoofd durft vragen, terwyl de ouderlinggcstigten, de zothuyzen enz. onzer stad en andere sleden, slegts 34 a 60 cenlimen krygen Den hrusselscheu francmacon Thiefry zegt dat de hospitalen veel kostenJa maer, waerom bonwen zv pragtige paleyzen die nullioenen kosten is dit noodig voor arme menschen Waerom geven zy zulke raillerende sommen aen bediende, aen pennelekkers enz. Waerom kwellen zy de religieusen zoodanig dat deze op vele plaet- sen het niet koenen uythouden, niettegenstaende hare engelsche verduldigheyd Indien men tot de liefdadige godsdienstige corporation eenen oproep deed, met belofte van ze niet te kwellen, noch te verdrukken, noch te bele digen, deze zonden de zieken volgcern gratis oppassen, er zouden weynige of gecne onkosten van bedienden vallen.... Ten anderen, waerom moeten de hospitalen, die meest alle mnglig ryk zyn. jaerlyks zoo veel -en zoo groote aen- koopen doen gelyk te Audeoaerde, te Gcerardsbergen, te Brussel, te Gend enz.... Zyn zy niet eensdeels de schuld j dat er vele kleyne pagters doodarm worden door de pu blieke verpagtingen der goederen, welke verpaglingen verre boven den gemeenen prys gaen, en welken prys den armen dompelaer toch moet geven wilt hveeu stukje pala ter- of groenland voor zich zeiven en zyn huisgezin hebben? Vrugteloos zouden zy zeggen dat' de hospitalen maer voor de loealiteyt zyn, zy zouden moeyelvk bewyzen dat de Stigters ook hun goed voor de toevallende armé niet gege ven hebben; ten anderen, als de wet kan toeslaen dat j St. Jans hospitael te Brussel, eenen fond van 2 millioeilen vermoosclit om een paleys-hospitael te maken en 80,000 fr. voor het plan, zoo kan de wel ook toeslaen dat er eenen j wngolukkigen vremden Belg er een lellcorken patatten vind. De gemeente-besturen zyn ook geene armbesturen, en deze moeten er wel al door geniineerd worden. Wy herhalen liet dus nog eens, 't word hoog tvd dat er in dit schandig misbrnyk voorzien worde, maer 'daervoor moeten wy een ander ministerie hebben, een volksminis terie, 'I welk waerlyk en met de daed de herstelling wilt 1 van de honderdc grieven die 's volks bloed uytzuygen. Gy ziet wel, boerkens, dat gy voor het petitionnement niet moogt werkloos blyven, anders bekomt gy niets. DE LIEFDADÏGHEYD LOOPT GEVAER. Onzen evennaesten in zynen ligehanielyken en geestelyken nood bvstaen, is een schoon en edel werk het geen nooyt genoeg kan geprezen en aengemoedigd worden een werk dat by alle volkeren, die nog eenige gevoelens hebben, in eer en in achting is een werk waervoor er nooyt te veel, nooyt genoeg vryheyd kan gegeven worden eyndelyk een werk het welk nog meer aen God dan aen de menschen aengciiaeni is. Een zoo lolfelyk werk, den troost der arme en de glorie der ryken, word, sedert vyf jaren, van eenige menschen- liatcrs, van de fi ancmaeons, miskend en veracht, geketend en geboeyd, en, ware liet niogeiyk, zy zouden liet, tot onze schande en ons ongeluk, voor altyd nyt ons land bannen. Immers boe menige gillen voor den armen zyn er door ons gouvernement niet geweygerdHoeveel testamenten heelt bet niet gebroken Hoe voel duyzwtde franken van MM. Van Sasccglicm, Liitiwcrsenz. enz. zyn er niet verloren voor den armen? Hoe dikwils hebbende weldoeners der arme niet bedroefd eu gekwolieu geweest lloe veol nienschlievcndc herten hebben, hunne testamenten niet gescheurd omdat zy, met redeny vreesden dat hunnen laetsten en Ireyligen wil, na hunne dood, niet zoude geëer biedigd worden? Wie is de oorzaek dat onzen defligen seöateur, die overal en van iedereen gekend en bemind is voor zyne uytstekende liefdadighcvd, zyne groote gifte (van ten minsten 230,000 fr.) nog niet geschonken heeft aen de parochiën van Eieneen Leetiwergem Indien M. DTiai,e, welken met regt en reden, den vader der arme genoemd word, onder ons fraucinaeonsmiiiisterie kwam te sterven, zouden deze twee parochiën niet beroofd worden van zyn groot en kostelyk geslicht, het welk hy geschikt heeft voor school, werkhuys, klooster, hospitael en buys voor wees- kens en ouderlingen Maer wat geeft dit aen de francmncons en de menschen- haters I het is hun genoeg dat zy de brave Belgen koimen pluimen en kwellen, hunnen godsdienst beschimpen en hunne zeden bederven, de bedelaers in de gevangenissen steken en hier door de parochiën ruineren liet is hun genoeg dat zy Ininne aenhangers en bloedverwanten koimen ryk maken niet liet zweet en den arbeyd van borgers en landbouwersZal dit nog lang duren? Belgen gy kunt deze vraeg met neen beantwoorden en uwen neen verwezen- lvken met kragtdadig en eenstemmiglyk te werken om, door treflïTyke volksvertegenwoordigers betere wellen te verkrygen Eenige dagen geleden, maekten de liberalers-bladen veel gerucht van een sermoen dat den beroemden Doininieaiier- inonik, den eerw. Pater Lacordaire, in St. Uoehus-kerk, te Parys, zou uytgesproken hebben. In dit sermoen vindende klubsbladen regtstreeksche en schandvlekkende aenran- dingeu tegen den keyzer en tegen deszelfs gouvernement. Het Verbond van Aelst zegt dat dit sermoen alle vrybegds- minnende herten met vreugd en hoop vervuld heeft,'omdat den moedigen zendeling Gods tegen liet dwangbeheer waer- onder Vrankryk thans zugt, en dat zoo strydig is met de leering van den Zaligmaker, kragtdadig heeft geprotesteerd... Wy willen over het sermoen van den geleerden prediker geen oordeel vellen, omdat wy meer dan eene reden heb ben aen de egtlieyd van verscheidene zinsneden, door de liberators bladen aengeliaeld, te twyfelen, vermits wy die bladen alle dagen op heeler daed "van logentael, ve'rval- sching en laster tegen de geestelykhevd betrapen. Wy konnon egtor de schaemlclooze weerhiinery dier bladen niet ongemerkt laten voorbygaen zonder er een woord over te lossen. Over eenige weken somde het Verbond van Aelst, naer 't voorbeeld van een twintigtal andere klubshladjcs, de kloosters van Belgiën op; liet bladje omvrong zieli al het venyn en de gal nvt zynen boezem, om de kloosterlingen te vers i aden, te begekken en ze als opelers van't goed der armen aen de openbare veragling ten prooy te werpen. Heden is Pater Lacordaire, by 't Verbond eenen moedigen zendeling Gods, eenen doorluehtigen Dominikden eenen man zonder weerga. In liet zelfde N' van zondag, waerin 't Verbond den eerw. prediker tot aen den hemel verheft, staet er een artikel die met kragt en geweld voor de volstrekte afschei ding van kerk en staet schermt, en aen de priesters als eene gelieyligde en strenge pligt oplegt zich met geen lioegenaemd politiek Ie bemoeien, terwyl het bladje eenigé regels leeger gecne toejiiycliingen Ie slréeletul ofte vleiend vind om pater Lacordaire, over zyn politiek sermoen geluk ie wenschen Dit is lugiek Sedert vyf jaren heeft liet evhnhd niet opgehouden de priesters en religieusen af te schilderen als lichldoinpers, als agteruvtkruypers, die 't volk in d'onivetenheyd willen houden,die 't volk naer d'oudc slavcrny van ieenlieersrhap, van tienden en inkwisilie willen terug brengenlieden is Pater Lacor daire by 't 1 erbond eenen vriend van vrvheyd, eenen pre diker van verlichting en voortgang, eenen vyand van alle slavcrny gewordenWat is er nu waer Immers, liet Verbond heeft, sedert zyn bestacn, geene week laten voor bygaen zonder de priesters, religieusen en kalholyken af te schilderen als vryheydsliatrrs, als overhecrschers van 't volk, als vleiers van leenheeron, als vyanden van alle regtveerdigheydEu lieden heeft liet geene andere namen by te brengen dan namen van priesters en kalho lyken die zich alleen legen het gouvernement van L. Napoleon durven verzetten ïlet nladje geeft als \oorlieoldeii op eenen Lacordaire, eenen De Merode, eerie.i Mmitalemhert. en daerin heeft het groot gelyk, wy ook' kennen geene andere, ten zy hier of daer eenen ellendigon Jacobin eenen roofzngtigén Robespiernst die tegen L. Napoleon zyn, omdat liv aen den bloedhond Ledru-Ucllin bólst hééft gel-se! Vrankryk ten vuere en ten zweerde te stellen en zyn vaderland aen al de grouwelen van den burgeroorlog prooy te werpen 4\ y weten, konlrater, dat gy in Italiën den moordzugtigeii en vervloekelyken Mazzini, liever dan dén Paus, in llon- gariën den bedrieger en volksverleyder Kossuth, liever dan den keyzer van Oostenryk, in Pieinont den gewezen pries- tervreter Siceardi, liever dan wylen Karei Albert, zond aen 't hould zien, om door die monsters uive rampzalige neygingeu tegen godsdienst, priesters en zeden te zien uitwerken....... Wy weten dat, konde gy, met eenen blaes, al wat godsdienstig en zedelyk is vernietigen, gy seifens zond bereyd zyn uwe van verderf stikkende borst volle lucht te gevenMaer wy hopen en betrouwen dat den Albehoeder ons van zulke rampvogels zal bewaren ivy wenschen dat Hy aen Vrankryk liever twintig Napoleons zende dan eenen Nero, dan eenen Caligula, dan eenen CatilinaWat ons betreft, zonder al de akten van L. Napoleon goed tc keuren, en zelfs al er verscheydene teene- mael van af Ie ketpren, jonnen wv aen Vrankryk dat het nu eens diigtig gegeesseld worde"; Vrankryk heeft die geesseling door zyne godsverzakiug, door zype zcdeloos- lieyd, door zyne gpdsdienstverdrukking gezocht, gevonden en verdiend En dan om te sluyten, konfrater Verbond, wenschen wy ti ook wat meer verstand, wat meer oordeel, om u zoo dikwils en zoo dwaeslyk aen de galg niet te klappen, maer byzonderlyk wenschen wy u wat min versteendheid iu het kwaed en eenen goeden doctor om u van die kivaei te genezen. MINISTERIE VAN OPENBARE WERKEN. In de zitting van 13 dezer heeft onzen agtbaren senatcur, M. den baron Dellalaille eene gepeperde redevoering uyt gesproken tegen de verkwistingen en onverdraeglyke néis- brnyken die in liet departement van openbare werken gepleegd worden. In ons volgend Nr zullen wy dit belang- ryk stuk aen onze landgenoten niededeelen, zv zullen er in zien boe noodzakelyk het is dat er hervormingen, en groote hervormingen bewerkt worden, wilt men eene dreigende staetsbankroet vermyden. Wy hebben ten iiytersten ver genoegd geweest over de redevoering van M. Dellafaille, omdat wy alweer eens het klaerste bewys hebben dat wy aen de kiezers mannen van talent en vaderlandsliefde, opregte verdedigers der algemeene belangen van 't land hebben aenbevolen.... MM. De Naeyer, De Portemont, De Raddere, Ansinu, Eaignart, Matthieu, Jouret. De Secus, De Steenliault, Vermeire en Dedecker, hebben op het bureeel der kamer een amendement neder geleyd, by welke zy vragen dat er een krediet van tivee millioen.en gestemd worde, om werken van verbetering aen den Dender toe te brengen. Wat (lurikl u, Verbond, begint gy nog niet beschaemd Ie worden over de dry afkokelingen die in de kamer altyd stommen-ambucht speelden Kunfrater waerom antwoord gv niet aen de beschuldigingen van M. De Man Waerom houd gy zoo traeykens den bek inde pluyinen 'T is.niet van de traktementen der geestelyken dat er kwestie is, maer van de ontzettende opstrykingen van Bruneau, van de nalatigheyd zyner kompagnie in het uytvoeren barer aenge- gane besprekken. 'T is nu dat er kwestie is van te zeggen wie er trelfelyk, onafhanglyk en met kunde onze belangen verdedigt..Zeg eens, k'onfrater, ivat dunkt'u van onze mannen Hebben zy in deze dry maenden niet al meer gedaen dan de mve op o jaren"? Beantwoord die vragen eensMaer zwygen zal eene deugd zyn, zult gy met Paken Mzeggen, én gy zult geen ongolyk hebben Want uwe zaken staen toch zoo sober.... Souegeut, 15 Maerl 1853. Uei-derbodf., ik lees alle weken uw blad en zie dal er petitiën in de kamer van alle kanten van hel land toekomen om de kieswet te veranderen. Uit vind ik wel, dat zal eene goede zaek zyn, maer ik zoude ook nel willen dal men konde petitiën aen de kamer der representanten aenhiedeii om de weiten op het ondcrwys af Ie schaliën, omdat hel land daeivoor li a 7 mil.lioenen nutteloos besteed ik zou ook wenschen dal men zoude petitiën indienen om de yzere wegen die tot nu toe in d'handeit van 't gouvernement zyn en aen hel land rond de vyf niillioenen jaerlykseh kosten, aen particuliere zouden verkoeld worden. Maer iels dat my plaisier doet, eenige tcgenwoordigers beginnen te spreken van dé mililiewet te veranderen; de ministers willen dit niet, zv stellen deze zaek op eenen slechtere» voet om misschien te bekomen dat liet hekken aen den zelfden styl zou blyven hangen. Maer, lieven Dendcrbode, och dat gy daervoor eene petitie ivilde in gank stellen om die tegenwoordige mililiewet, af te schaffen, oei nooyt zouden wy li dankbaer genoeg koimen zyn. Gy hebt daer zoowel over geschreven over acht dagen. 'T is eefie wel die geheel den armen menscli in druk brengt. T'en is niet dat de ryke menschen daer ook zouden tegen zyn, mei die middels die gy gegeven hebt, zondag lest, zou geheel het land konlent zyn de'ryke en de arme. Wy betalen wy patent, er zyn er vele in 'l land die groote zyn zoo als adyokalen die geene betalen en ook zouden kunnen, jk geloof dat myn konfraters nog zouden w illen die patenten blyvau betalen konden wy onze kinderen, ons bloed, behouden Eenen Schoenmaker. Hen sehryfl uit Ucynze aen den Dender.bode Den venyiiigeu Hisseiger en naer hem de Dépendance, die zien zoo schacmteloos de Independence li I u leert, zeggen dat de Leve iiylgeloopen is en dat de meersrhen rund Deyn/.e onder water staen. Wel gy luflityleis van de redders der VlaemJereii, waerom zegt gy de meersehen alleen 7 Uit is oud-vityl; sedert de vaert- werketi, zy staeu winter en zomer onder water; durft of moogt gy dan niet zeggen dat deze inael landen, schuren stallen lunzen van een tol dry voel in 'l water staen, dank aen de afstom ping van de nieuwe vaeit die de andere iosbeken moest vervan gen of ter hulpe d enen, en wélke Iosbeken llians ook gestopl blyven, in weerwil van aile klaglen, en zonder dat de geruinccrdo landbouwers eenen centiem schadoverg' editig bekomen, zelf gei; tien afslag grondlasten

De Denderbode | 1853 | | pagina 2