BERIGT. ZEER SIERLYKE PRINT H. JOSEPH, PATROON VAN BELGIEN, TE KOOP. BERIGT. Superabondantcn Oproep. OPENBARE VEBROOPING Dus dal die famcusc vaert reeds veel meer. gekost heeft en schade heeft veroorzaekt als zy oyl voordeel zal doen. Ja, hel is onbetwistbaar dat die geldverslindende vaert volstrekt onnoodig was, indien men de beslaende afleydings beken en Leyarmen niet had lalen sloppen. Den Leyarux aen de Tolpoort, die zoo véél water verspeelde als de Ley zelve, is gestopt, by eene vraekroe- pende usurpatie. De Smoelsbeek, door deu Leyakker, ook regt- slreeks de Ley ontlastende, gelyk den arm aen de Tolpoort, is gestopt op de zelve wyze. De Neêrley is gestopt en afgemuerd. De steendam-brug-arcaden zyn gestopt. Den aenz.ienelyken(en historieken Beckeling-vloed is gestopt. Met ee», woo cd w^aren die ten onregt gestopte en geüsurpeerde watcrlossen open, zy zouden dry mael zoo veel water slikken als de Leybrug met alle hare belemmerende piloten en dwaersbalken thans alleen lael door- vloeyën, en de preuve daer van is, dat, als, die. watcrlossen bestondenwy hier nooyl buyleugewoone overstroomingen hadden en dat de woöüingen stonden op verscheyde partyën land die hedendags 2 a 5 mael 'sjaers onder, water kouten, en daer gevolgenllyk geen huvzen meer te zien zyn. Denk niet dat dit laulere en wal overdrevene critieken zyn, het gael nog verder in wanorden en moedwillige verzuymenis als hier yerhaeld word; eenen groolen landbouwer waegl het, in dezen oogenblik, regterlyk schadevergoeding te vragen, en't en zyn inaer de kosten, onaengenaemheden en langdurigheden Yan alle proces die alle de belanghebbende wederhouden van de zelve wegen in te slaen Men leest in den Vaderlander van den 15 In eenen byzonderen brief, uyt Parys ontvangen, leest men, onder andereu, het volgende. Eergisteren waren den keyzer en de keyzerin naer.hcl Bolo- nienbosch eene wandeling, in een rytuyg, gaen doen, en HH. MM. waren door weynige ruylers vergezeld, welken zich op tamelyk verren afstand hielden. In het bosch wierd het rytuyg door twee kwade kerels aengerand, en eenen vau hun loste eene pistool op den keyzer af. Den kogel is lusschen den keyzer en de keyzerin gevlogen, zonder een van beyden te treffen. cc De twee booswigten zyn dadelyk aengehouden, en in het Bolonienbosch onmiddelyk gefusilleerd. De persoonen die over 1852 nog aen den Dknder- «ode iets verschuldigd zynworden vrietulelyk verzogt zulks zonder uytstel te komen betalen. Men kan ook zeer gemakkelyk in al de postkantoor enby middel van een mandaet, ons alle betalingen doeji geworden MOOBD VAN DEN AEKTS-BISSCHOP VAN PARYS. In ons laelste nummer hebben wy, volgens de Gazelle des Tribunaux, eene gewiglige aenhouding gemeld, degene van eenen kerel aengeduyd als den dader der moord op den persoon van Mgr. Affre, aerlsbisschop van Parys gepleegd, gedurende den opstand van juny 4848. Zie hier nauwkeurige inlichtingen, welke door de Valric over deze zaek worden afgekondigd. Over eenige dagen ontving M. Dussart, policie-kommissaris in Sl-Antouius voorstad het bezoek van sieur Xeen aldaer gevestigden wynlapper. Dezen kwam klagen, dat andere persoonen heui doodverwden als den dader van de moord des aerlsbisschops, eu hem daervoor opentlyk uytscholden. Zelfs hadden zich samen- rottingen voor zyne deur gevormd en men schold hem voor moordenaer en brigand. M. Dussart, by hel eerste onderzoek na de juuy-gebeurlcnissen, had reeds eenige doffe geruchten verzameld die Xaenduvdden als hebbende dezen hcyligschenden manslag bedreven. Dezen inan, wiens overdreven denkwyze aen den kommissaris bekend was, was bovendien aengeduyd, als hebbende aen de zyde der oproerlingen gestreden. Maer in die oogenblikken van beroering was het den kommissaris onmogelyk, stellige getuvgenis te be komen, en de opzoekingen wierden gestaekl. M. Dussart, in hoop van nog eenige waerheydsvonk te kunnen doen ontspringen, gebaerde dus naer de klagl van Xte luys- tereu, en hy ontbood in zyn kabinet de persoonen die de beligtende proposten hadden gehouden, welke Xwilde doen ophouden. Die persoonen waren gemeene werklieden, en den wynlapper denkende dal hy beschermd w as, begon zeer luydele spreken en zich veronlweerdigd te toonen maer weldra veranderde hel looneel, •n X. allengs zyne stoutheyd verliezende, wierd bleek en bevende. IIu zyl gy het, die ons beschuldigt, riep heftig eenen dezer werklieden gv die ons drank betaeldc, om ons lot oproer te verleyden. Welnu, ja, ellendeling, gy zyt het, die den ongeluk- kigen aerlsbisschop vermoord hebt, toen hy als een vriend lot ons kwam gy zyt maer eenen geus, eenen schelm, eenen brigand; in degeheele voorstad is maer eenen kreet van veroloeking legen u! X. anlwoorde op dezen verbliksemden uylval niets; zyn aenzigl was lood bleek gew orden. Den kommissaris zich voorbehoudende, nieuwe inlichtingen te uemen, oordeelde het niet geradig de zaek voor het oogenblik verder te dryven maer hy deed X. door eenen agent volgen, en dezen bemerkte, dat den wynlapper die gene aensprak, die hem zoo verschrikkelyk kwamen te betiglen, en dat hy poogde hen te bedaren. Deu heer Dussart nam deze omstandigheden waer, om eon nieuw onderzoek te beginnen, en ziel hier wat hy vernam Eene bewoonster der voorstad, de vrouw Y. had na dejuny- gebeurteuissen aen verscheydene eerzame persoonen een luier geweten bezwarende geheym verleid. Zy verhaelde hun, dat op hel •ogenblik dat men vocht, den haer hekenden wynlapper X. bleek en onthutst was binnengekomen, roependea Verberg myik kom eenen slegten slag te slaen ik heb den aerlsbisschop van Parys gedood, cu wisten de opstandelingen dal ik het gedaen heb, zy zouden my door den kop schieten, n Later vertrekkende, deed X. aen de vrouw Y. zweren, dat zy zou zwygen. Deze eyschle denzell'den eed van degene aen welke zy dit grouwelyk geheym vertrouwde en zy hielden hunne belofte. Maer legen het eynde van december wierd vrouw Y. ziek, en naer het gasthuys van Sulpctrière gebragt. Deze ongelukkige bezweek daer eenigen tyd later; maer in haer uyterste openbierde zy voor verscheydene persoonen bet haer bezwarende geheym, en den kapellaen van het gasthuys aen haer doodbed gekomen zynde, •m haer te troosten, vernieuwde zy voor hem, met luydcr stemme hare openharing. Do openbaringen der stervende vrouw waren welhaest geen geheym meereen dringend gerucht liep door de voorstad en verwekte welhaest de vyandige bclooningeu over welke den WYutapper was komen klagen. Het onderzoek door den lieer Dussart vlytig voorlgezet, zamelde al deze beslauddcelen van beschuldiging in, en bovendien deed gel uy ge nissen op rvzen, waeruyt blykt dat X. aen het bloedig epruer van juny beeft deel genomen. Zelfs zyn verscheydene zeer lalryke fey ten ten zynen laste geopenhaerd. Aldus zou hy hel wezen, die hel afschöuwelyk gedagl zou hebben gehad, kogpls in vingerhoeden te gieten, in weerwil van de hem gedane aenmer- kiugen, nopens de gevaerlyke uytwerksels van deze soort van projeclilen, die over hel algemeen doodelyke wonden veroorzaken. Oin reden dezer fcyten heelt den policio-kommissaris X. gevangen ^enameu en aen de justieiu geleverd. Zie hier de namen der jurés van ons arrondissement die door hel lol zyn aengewezen om nylspraek te doen over de zaken die voor de tweede serie zullen opgeroepen worden MM. J. De Craeckcr, grondeygenaer, te Aelst. C. Lienard, bankier, te Aelst. A. Van W ambeke, advokael, te Geeraerds- hergen. F. Uylleahove, landbouwer, te Denderhaulem. Oscar Spitaels, bankier, te Geeraerdsbergen. P. Van Cleemputle, rentier, te Geeraerdsbergen.A. Bouvaert, schepenen, te Dender windeke. E. Desmet, gemeente raedslid, te Aelst. L. Del- weerde, advokael, te Ninove. M. Mallhys, grondeygenaer, te Herzele.J. Govaert, communaal raedslid, te Aelst. C. De Uitte, schepenen, te Aelst. Th. Vandewoestyne. grondeygenaer, te Herzele. C. Sonek, borgeniGesier, te Denderleeuw. Tyd- en plaelsgebrek dwingt ons verscheydene artikels, politieke aenmerkingen, pillekens, snuyfkens etc. tol opvolgende nummers te verschuyven. Lytstel is geenen kwytschel. M. Vindevogel, eoadjulor te VVestreni, is onderpastor be noemd ie OoslwinkelM. Galens, onderpastor te Ooslwinkel, is onderpastor benoemd te Santbergen, in vervanging van M. Roosemont, onderpastor benoemd te Landeghem. M. De Dryver, onderpastor te Cruysbautem, is onderpastor benoemd te Temsche, in vervanging van M. Trubert wiens gezondheyd eenige rust vereyscbl. M. Schreveneel is onderpastor benoemd te Seever- ghem, in vervanging van M. Htibau, onderpastor benoemd te Aellre. M. Van" Achter, onderpastor te xYellre is onderpastor te Cruysbautem benoemd. Men herinnert zich ongetwyffeld nog deu droevigen voorval welken den 46 december laetsl, in de statie te Dendermoude, placts had, wanneer een konvoy gedeellelyk verbryzeld wierd, en vele kurassiers gekwetst en ernstiglyk gekneusd wierden. Twee conducteurs van een konvoy, MM. Eycliolt en Duwelz, wierden door de korreclionnele legtbank van benderinonde, tot veertien dagen gevang, eene boel van 50 fr. en de proceskosten verwezen. De veroordeelde hebben zich legeu dit vonnis in appel voorzien, en hel hof van appel te Gcnd, heelt gisteren in deze zaek uylspraek gedaen. Het vonnis der reglbank van Dendermoude is door het hof van appel van Gend bekragligd geweest. In den nagl van donderdag tol vrydag zyn dieven gekomen op de hoeve van eenen pagter te Ideghem. De dogter van den boer opgeslaen zyndc, bevond zich in tegen woord igheyd van twee kerels en van welke eenen met een pistool was gewapend. Zonder zich te laten bevreesd maken riep zy om hulp, overviel den pis- looldrager, èn: kneep hem zoo kraglig de keel toe, dal hy de pistool liet vallen, om zich te kunnen losworslelen en mei zyneu makker de vlugl te nemen. Des anderendags wierd de pistool erkend als aen twee broeders van Ideghem loebehoorende, die reeds met de juslicie hadden te doen gehad. In de maend december laetsllcden vond men in een buys der gemeente Liedekerke (Braband) een kind van twee jaren, van den getiaemden Parrewyek, deerlyk verbrand liggen. Des ander- daegs stierf liet ongelukkig schepsel in de grootste smerlen. Par rewyek wierd voor de korieklionnele reglbank van Brussel ver zonden, onder betigling van moord door onvoorzigtigheyd. De twee kleyne meysjes van den betiglen, ket eene 5, liet andere 5 jaren oud, zyn gehoord geweest, liet laelste zegde dat zynen vader, na bet vue'r aengestokeu te. hebben, zyn jougsle kind by bel hoofd en de beenen had genomen en het zoo boven de vlam men had gehouden, lot dal het schreeuwen van hel arm schepsel hem getioodzaekt had het buys te verlaten. Deze woorden maekten eenen diepen indruk op Parrewyek, want niel legenstaende zyne alloochening, zyn schreeuwen en zyne bedreygingen, bleef het nieysken in hare getuvgenis volherden. Deii prokureur des konings heen verklaerd dat de korreclion nele reglbank niet bevoegd is en gevraegd dat Parrewyek onder beschuldiging van kindermoord voor de assisen verzonden worde. Het schyiU inderdaed dat Parrewyek, die eenen boosaerdigen kerel is, eene verfoeyelyke misdaed beeft gepleegd. De reglbank zal niet eenige dagen uylspraek doen. Den 14, is de genaemde Renie Braem, dogter van Pieler, oud 45 jaren, beschuldigd van kindermoord, veroordeeld lot de straffe der dood, welke zal uylgovoerd worden op eene der open bare plaetsen van Brugge. Te Ryssel word veel gesproken van de verdwyning van eene jonge dogier, kweekelinge van de Muziekschool van Brussel. Met schynt, dal dit kind door zekeren slaepdrank bedwelmd, onder eenen valschen naem naer een gasthuys te Parys is gedra gen, maer bel zou overleden zyn, zunder zyn hewusizyu te hebben weder bekomen. Hel jong meysken zou hel slagtoffer zyn van eenen schandigen koop, en bare verdwyning bel gevolg van eenen afschouweiyken aenslag. Eenen dienstbode van den voerman Maesschalk, te Lokeren, den genaeuiden Francies Geirinckx, is te Loochrisly onder de wielen van zynen wagen gevallen en de armen verbryzeld. Toen men hem opnam, had hy opgehouden te leven. Men denkt dal Geirinckx in slael van dronkenschap was, en dal hel hieraen is, dat dit ongeluk moet worden toegeschreven. Zaterdag kwam weer de zaek van den Mrphislophélès en M. den graef de Mcrode voor de reglbank te Brussel. Daer deu drukker Dewallens sedert de uylspraek van het vonnis gestorven is, zoo heeft den opsteller M. Deschamps nu de veraulwoorde- lykh yd van alle de artikels op zich genomen. De regtbank heeft daeriii toegestemd, eu zal nu in eene volgende zitting uyl spraek doen. De regtbank van eersten aenleg, te Brussel, heeft uylspraek gedaen in de zaek van M. Henry Cabry, inspekteur-gcnerael van den yzeren weg, tegen M. Aerts, van Tongeren. De regtbank beeft tie aéntygingeii, beval in de brochuer. door M. Aerts uytgegeven, laster verklaerd, en M. Aerts veroordeeld tot 501-0 fr. schadeloos stelling en bel plaetsen van bet vonnis in tien dagbladeren teil keuze van M. Cabry. Den boekhandelaer M. Geivais, die de brochuer bad verkocht, is tol 2000 fr. schadeloosstelling veroordeeld. Uyt Korlryk meld men dal hel handgespin cenigzins begint uytbreyding te verwerven, en dat de spinsters nu van 50 tul 40 cenlimen daegs kunnen winden. Uyt Yper word eene grouwelyke moord gemeld. In den n?gt van den 9 tut den 40, is Tlieresia Louwn\ e, weduwe van Frans Casteleiu, oud 77 jaren, woonaglig te Passéhendaele, door hare cygene dogier. Barbara Tlieresia Casteleiu, vermoord. Zy heeft bare moeder mei een mes den hals afgesneden, tien slappen van hare wooning, u\ l welke de ongelukkige moeder gevlugl was, om de dood tc oiitgaïn. De schuldige, 20 jaer oud, is aengehouden en bekent het feyidoch volgons ingewonnen inlichtingen, gaf Bar bara Casteleiu sedert eenige dagen leekens van krankzinuigheyd. Het is te verhopen dal deze inlichtingen zich zullen bevestigen, on dal wy een verschrikkelyk ongeluk en geoiie grouwelyke misdaed zullen te betreuren I.ebben. Yrvdag, om zes uren 's avonds, is eenen sclirikkelyken brand te*Yperen lósgeborslen, in bel houlmagazyn en den werk winkel van den schrynwerker en timmerniau Van denBroele; alles is den roof der vlammen geworden. Elf aenpalende gebouwen en dit bewoond door den onder-Iuylenanl der gemlarmery, bv de kazcru gelegen, zyu min of meer beschadigd niets was legen brand verzekerd de schade word op 70 a 80,000 fr. gerekend. De ware oorzaek van den brand is onbekend, maer men denkt dat zy moet toegeschreven worden aen de onvoorzigheyd der werklieden. Te Weenen is generael Haynau overleden. T is denzelfden die het verleden jaer te Brussel openlyk beledigd wierd. De lydingen uyt Californiën zyn allerschrikkelykst. Door den aeiihoudenden regen kunnen de goudzoekers hunnen arbeyd niet voortzetten, liet land is overstroomd en de kolonisten moeien eeneu loeviugt nemen op de hoogten en op de bergen. Het vee is byna overal verdronken, en hel voedsel, veelal niets dan boouen, is daeren hoven zeer schaérsch. De mynwerkers komen naer de steden en dwalen, ontdaen van kleeding, door de straten. By vele is de vraeg sterven of bedelen BURGERL1 KEN-STAND. GEBOORTEN J *1annelyk- 13 Vrouwel. o) HOUWELYKEN. Jan Boinon, wedn. van M. Hingoir, schoenmaker, met Leocadie Sleenhaut, dienslmeyd. Marinus Heylenbosch, twyndersgast, met Maria Van Daelera, wed. van Constant De Coninek, huysiioudster. OVERLEDENEN. Calh. Brockpot, 45 m., Mylheek. Maria Nys, kantwerkster, 59 j., Burgt.4. B. Berreinan, i j., Langeridderstr.Petrus Van der Veken, zonder beroep, 66 j., Sluyerstr.Joanna Van Thienen, wed. van Jan Bruno en Jan De Coniuck, rentenierster, 95 j. Carolus De Boeck, 47 m., Zoutslraetp. Maria De Pauw, vrouw- van Ch. Van Lierde, particuliere, 55 j., Zonnestr. Andre De Bisschop, dienstbode, 64 j., Ponlslraetp.l'etrus De Clerk, man van M. \Yailly, muzikant, 66 j., Gendschestr.Amelia iMeulande, wed. van Jacobus Beginzonder beroep, 75 j., Zoutslr. Jacoba Ringoir, vrouw van Ch. Verhofstadt, kantwerkster, 57 j., Lange ridderstr. Joseph Eeniaus, 7 m Keyzcrlyke plaets,Jan Lem- mens, man van J. Holïmans, uaglooner, 28 j., Klapstr. ^cn vraegt voor de drukkory van den Denderbode lii&Ls' twee Knegten eenen LEERJONGEN die in den drukstiel wat gevoordeerd is, en eenen goeden LETTER ZETTER die tevens aen de pers kan werken. li;/ M. GOEMAERE, (Kieken-merkt), by M. DE WAGE- NEER (Kleyne Bolerstraet), boekdrukkers te Brussel, en by de voornuemsle print- en boekverkoopers van Belgiën. VOORSTELLENDE DEN (Op slael gesneden door M. Glazer, van Busseldorf'. In 4* op Chiueesch papier.) DRYS Voor de letter fr. (-25; na de letter 0-75. Als ook J. O. stervende aen het kruis (naer van Dyck), en C. de sleutels gevende aen den 11. Petrus (naer Rubens) Zelfde forinaeten zeilden prys. By het honderd (mits gereede betaling), 50 fr. iJf PIPT Ekaks VAN DE MAELE, by de Yerkens- jrjltlu 1merkt te Aelst, heeft d'heer de landbouwers te berigton dat hy voorzien is van Gruys en Kortmeel, aen eenen geringen prys, met 100 kilos vermindert den prys. 150 sclioone CANADA POTEN by d'heer Ueynttens, molenaer te Moorsel, gelmgte Waver. Op Dvnsdag 22 Meert 1833, om 2 uren nanoen, zal er aen het buys van Jonkheer tgn. Eefebvre, aen de Merkt te Aelst, door Deurwaerder BINGOIB, worden verkogt veel Bauwmaterialen, als schoone Eyke Balken, Deuren, Trap pen enz. De vaste toewyzing van het KASTEEL te Maria Auden- liove, met byhoorende Goederende, in 't geheele groot 114 hectaren 52 aren 05 centiaren, maer verhoogd tot 320,000 francs, zal plaets hebben by Superabondantcu Zitdag, op Dvnsdag 20 Maerte 1053, om 10 uren voormiddag, ter herberg de Koornbloem aen de Merkt te Nederbrakel. Men kan iuUisschen daer over bandelen met den Notaris HOMBAUT, te Nederbrakel, gelast met de verknoping, by wicn ook de plans eu titels van eygendom lelks inzage berusten. van eenen schoonen wrlgekalaulen Steenen- Koorn- Wind en Oliemolen, Hofstede en Batimenlen binnen Ressegem, in twee Zitdagen, v Oi' Instel Donderdag 24 en voor Verblyf Dnndeiuag 5i Maert 1853, telkens ten dry uren namiddag, ter herberg van Theopliilus Dankaert aen deu molen te Ressegem, zal den Notaris DE YUYST te Bors- beke openbaerlyk verkoopen. Lenen Sirenen welgekalanten Koorn- Wind- en Olie molen, met de draeyende en roerende werken, een ilnys en Grond, gestaen en gelegen binnen Ressegem aen de Molestraet groot circa 31 aren. In gebrnyk by den eygenaer sieur Petrus De Smet, om er van in gebrnyk te komen met bet tellen der kooppen ningen.. Voor nadere inlichtingen leervragen ter studio vau genoemden Notaris DL VUYST.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3