Nr w. ZONDAG fï MAERT 1855. ZEVENDEN JAERGANG. Redevoering van M. den Baron Dellafaille. AELST, de* 26 Maert 1853. Den budget van openbare werken is eenen kanker voor Belgiën PATER LACORDAIRE EN mm PAPLIBERATERS. Dit blad verschvnl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den da erop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, bv trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveerdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CUIQÜE SUUM. verder gewagen van alle brochuren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De namen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeeren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene siukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aen^aet. DEN DENDERBODE De buytensporige verkwistingen en zoi'gloosheden zyn meest al de oorzaek dat er zoo veel huyshondens te niet gaen. Men ziet dagelyks luiyslioudens waer er, om zoo te zeggen, gedurig gestudeerd word om 't geld te verkwisten, waer er, ais er veel eykens zyn, veel dopkens gemaekt worden, waer geen geld helpt, waer men het in roeyën en wissen ziet vergaen. Die soort van huyshoudens doen zulks gewoonelyk op de kap van een ander, en, doen zy het met hunne eygene inkomsten, het duert niet lang of joos komt in de kas en het tafelken voor de deur. Sedert eenige jaren hebben wy in ons land het depar tement van openbare werken, 't geen aen een ander departement plagt gevoegd te zyn en nog het tiende deel niet kostte wat het nu kost, op zyn eygen zien ingerigt worden. Dit departement heeft dus ook zynen byzonderen budget gekregen, en dien budget is, sedert zyne inrigting, jaerlyks zoo vreeslyk gezwollen, dat men hemteregt mag aenzien als eenen verslindenden kanker die Belgiën onver- mydelyk naer de bankroet moet leyden, indien er niet tydelyk in voorzien word. 'T is tegen de ongelukkige verkwistingen van dit depar tement, verkwistingen die zoo veel zweet en kommer aen de arme schatpligtigen kosten, dat onzen eérzamen «senateur, M. den Baron Dellafaille, ineene der laetste zittingen van den senaet, moedig is te velde getrokken. M. Dellafaille wilt de buytensporige geldverspillingen van het bestuer in 't algemeen, met de groote scheer, be- snoeyënhy wilt de talryke misbruyken die 't land uytputten en in schulden dompelen, doen verdwynen. De grondige redevoering door den eervollen spreker uytgegalmd, doet klaerlyk zien dat men niet moet ver wonderd zyn dat de contributiën alle jaren vermeerderen, dat de klubsregering gedurig afpersingswetten heeft uytgezogtom, met derzelver opbrengst, den landopetenden pennelekkersstaf te betalenimmers die redevoering dewyst ten klaersten dat het zweet en bloed der Belgen grootendeels dient om sinecuren te betalen, om mmisters- vriendekens zich in de weelde te laten wentelen, en daerby om den bestuertak zoodanig te vermoeyelyken, dat men hem niet beter zou konnen verwarren indien men er expresselyk op studeerde. Wy willen onze landgenoten zelve over de waerheyd onzer gezegdens laten oordeelen met hun de redevoering van onzen agtbaren senateur onder d'oogen te leggen. Wy porren elkeen aen dit stuk wel te overwegen. Het departement van openbare werken heeft, volgens my, eene grondige hervorming noodig hel levert ons eenen al te talryken staf van rykbetaelde ambtenaers op, een geheel leger kommiesen en bedienden van alle slach, meestendeels zonder nut, een kruypeud, verward en kostelyk bestuer. Altyd verslonden in nieuwe werkingen, bekreunt het zich weynig met den geldelyken toestand des lands. De werken worden zonder gespaerzaemheyd uylgevoerd, de bestekken zyn byna altyd hlegt opgemaekt en alle oögenblikken moeten wy Invoegende kredieten stemmen die het cyffer der eerste bestekken ver overtreffen, zonder dal er oyt eenen maclregel van reglveerdige strengt cvd tegen dezen welken zulke akten van onvergeellyke ligtzinnigheyd zoo niet van trouwlooslieyd, daerstelt. Die misbruyken bestacn byzonderlyk in het bestuer der yzeren wegen 't is daerin voornamelyk dat er een overgroot getal be dienden is welk zou konnen verminderd worden't is daer dat de uytgaven tot onberenkenbare sommen klimmen. De vergelyking is dikwils gemaekt tussehen de besluerkoslen van onze yzeren wegen en tussehen die der byzondere nyverheyd en voorzeker is deze vergelyking geenzins van aerd om ons te vleyën. Mei een woord, het spyt my zulks te moeten zeggen, maer het ministerie van openbare werken verkwist het geld der contribua- belen. Dit ministerie schynt te zeggen Onze tack is, van geld te verkwisten deze der contribuabelen is van tc betalen. Men heeft, wel is waer, gepoogd, spaerzaemheden te zoeken, en men heeft die economien in de vermindering van het leger willen vinden, zelfs met de veyligheyd van hel land in de waeg te stellen. Volgens my, is't daer niet, dal men gespaerzaemheyd moet zoeken; het is aen hel ministerie van openbare werken dal men spaerzaem heden moet vragen want, het is in het ministerie van openbare 1 werken dat de penningen der contribuabelen zoodanig verkwist en verspild worden, dat die verkwisting ons naer een bankroet zal leyden, indien er geene kragtdadige maetregelen genomen worden om in alles wat order te stellen. Sedert lang reeds, hebben de kamers zich met dezen ernsligen toestand bezig gehouden. Herhaelde mael zyn er talryke klagten van nvt de tribunen der beyde kamers gedaeld de rapporten der sekiién van de kamer en dezen van onze eygene commissien zyn met gegronde en strenge aenmerkingen vervuld. Maer, den budget eens gestemd, dan worden die rapporten in de kartons te beschim melen gelevd, en men bekreunt zich met de zelve niet meer. Het is waer dal den minister eene hervorming heelt willen in voegen brengenmaer, die hervorming heeft geenen uylslag opgeleverd, zy heeft eenige persoonen vcrplaetsl, en den stael van financiën is deu zeiven gebleven. De reden hiervan is zeer eenvoudig. Tot wie heeft den minister zich gewend? Tot de bureel en-. Dit is het herstel van een misbruyk vragen aen deze welke de oorzaek van het misbruyk zyn. In de volkskamer heeft men voorgesteld een parlementair onderzoek te doen hel spyt my groolelyks dal deu minister zich daer tegen verzet hebbe. Vooreerst de kamt, had zy 't onderzoek geopend, zou gebruyk gemaekt van een onbetwislbaer regt, en zy zou er een goed gebruyk van hebben gemaekt, vermits zy slegts zou onderzogt hebben wal er met het geld der schalpligtige gedaen word. Eene parlementaire commissie zou den minister kragtdadiglyk geholpen hebben om de nullelooze bureelery in te korten Den minister beeft zich belast van zelf eene onderzoekings commissie te benoemen ik prys hein over dit besluyt. Ik heb de overtuyging dat die commissie ernstig in zyn gedagt is, en al wat ik vraeg is dat zy ernstig in hare uylwerksels zy. Ik hoop dat den uylslag dier commissie de volgende zullen zyn Eene groote ver mindering van lasten en ccne aenzienlyke vermeerdering der ontvangsten van den yzeren iccg mill i p i lil Aen valschaerds, verleyders en gepatenteerde logenaers eenen regten kant vinden, is moeyelyker dan de zon met de tanden te pakken de loosheyd, de slogte trouw en de be- driegery staen, met al hare eerlooze trekken, op hunne voorhoofden gebrandmerkt, en schynen de samenleving gedurig toe te roepen wacht u van onze schichten, want zy zyn venijnigOndei'tusschen gaen die gasten altyd voort, zy liegen, zy bedriegen, zy lasteren, zy verlevden zoo veel zy maer konnen; worden zy somtyds in hunne schandige en heymelyke werkingen verhinderd, zy trekken een ander gezigt aen, zy worden dadelvk ntinnaers van waerheyd en regtveerdigheyd, voorstaenders van godsdienst, zeden en goede orde, verdedigers van alic deugdenHet kost hun niets op eenen zalvenden toon te spreken over Christus, over den Goddelykcn Zaligmaker, over de goddelyke lee ring, over 't Evangelie, over de troostelykhcyd van den godsdienst en meer andere sehoone zaken die zy enkelyk met den naem kennen. Worden zy voor goed ontmaskerd en zien zy dat het oninogelvk isi do vurige zweep der waerheyd tc ontgaen, dan vlugten zy al knerstanden in hunne spelonken of broeynesten van ondeugd en bedrog en zy zwygen voor ecnigen tyd Dit zullen wy al wederom ondervinden met het zooge zegde sermoen van Pater Lacordairc, waervan de liberaters- francmagons zoo veel gerucht en lawyt gemaekt hebben. Dit sermoen is eerst met geweld op den francmagons- leest gevrongen en met den hamer van het papliberalismns zoodanig overkloptdat het voor alle vormen valbaer was. Den hoogen raed der moortelgasten heeft er dan zyne goedkeuring aen gegeven met bevel van het in al de blubs- bladen af te kondigenMaer ziet, nauwelvks begint de schandige bedriegery haer uylwerkscl te doen, nauwelvks is er rondgestroevd dat het fransch gouvernement, woedend en ten hoogsten verbitterd, Pater Lacordaire heeft doen in den kerker werpen en vervolgens verbannen; nauwelyks is er uytgetrompet dat den aertsbissehop van Parys met nog andere bisschoppen, groot-vikarissen, ministers, senateurs enz. door het gewaend sermoen, ter neergeslagen, ten bloede gegeesseld en met een onuytwischbaer brandmerk op het voorhoofd gestempeld waren, of eene strael der waerheyd schiet op die verfueyelyke intrigue en het word lichtAl de schandelykheyd der eerlooze bedriegery word ontmaskerd en 't spel heeft seffens achtZie hier hoe dit bedrog ontdekt wierd Mr De Persigny, minister van den godsdienst in Vrankryk, den Observaleur Beige in handen nemende, en de aenrandingen le zende die gemeld blad beweert door pater Lacordaire legen bet gouvernement van Vrankryk in een sermoen tc zyn gedaen, heeft lol deti aertsbissehop van Parys eenen brief geschreven om te vragen wat by daer van moest gelooven. Ziet bier de antwoord van zvne hoogweerdigheyd Mynheer den minister, niet uwen brief van 12 maert heb ik de uyllrekkeu van deu Observaleur Beige, ontvangen, vervat tende de zoogezegde voorrede der redevoering welke pater Lacordaire in St. Rochus, in myn byzyn, ten voordeele de chrisle- lyke scholen heeft uitgesproken. Wy hebben, noch ik, noch myne groolvicarisscn, in die uyl lrekkeu, welke men zegt gestenographieerd te zyn, de redevoering erkend welke wy gehoord hebben. Gedurende eene ganschc tier dat de improvisatie van den vermaerilen predikheer duerde, heb ik, zoo als ik liet in mvneu vorigen brief zegde, slegts eenige ongeradige aenhalingen en eenige woorden opgemerkt welke pater Lacordaire eenvoudiglyk uylsprak, maer waervan ik wel zag dat den partygeest en de boosaerdighevn zouden kunnen mis bruyk maken om er zinspelingen in te vinden, welke, ik ben cr overluygd van, verre van de gedachten van den spreker waren. Er is zoo weynig noodig om schuldelooze woorden in scbimp- regeden Ie veranderen Dit is wal gebeurde met de redevoering van pater Lacordairc, door onnauwkeuriglyk volzinnen er uyt te trekken, bel zy er Invoegingen, bet zy woorden-veranderingen er aen toebrengende, zoo als wy het slelliglyk hebben herkend by de lezing der extracten welke gv my de eer aendeed my mede lo deelen. Ik heb bier niets anders by te voegen, mynheer den minister, ten zy dal ik nimmer gedoogen zal dal den chrisielyken stoel der waerheyd eene politieke sprcekbank worde en dat de vryheyd van liet heylig woord lol losbandigheyd overga. Dit is tnyne pligl. in geval van i:ood, zal ik die weten te volbrengen. k U. Ex., kan van mynen brief bet gebruyk maken dal haer zal geradig voorkomen.» Niet te vreden met het sermoen van Pater Lacordaire vervalscht, verminkt en verdraeyd te hebben, hadden onze zeepliberatcrs nog eenen dwazen en meer dan nytzinnigen brief gefabriekéeid, waerin verteld stond dat Pater Lacor dairc, door een drymael vurig herhaeld gebed, van God de gratie en de sterkte afgesmeekt had om dit gewaend sermoen te konnen en te durven prediken, en waerin hv zelf verhaalt Hoe hy van den preekstoel in de sacristy ko mende, door eenen poliliekommissaris seffens wierd aan gehouden, naer de gevangenis geleyd, en meer andere schandige leugensDoch die hateïyke schelmery kwam ook ter wete van den eerw. Pater Lacordaire zelf, welken niets hacstiger te doen had dan den volgenden brief te scliryven aen den eerw. pater Matthys, rector van bet kol- legie te Namen, brief dien wy uyt den Ami de l'Ordre van Namen letterlyk overnemen Flamigny, 15 maert 1855. Z. E. Pater, Ik bedank tt over de twee stuks die gv my toesluert. Den brief dien men zegt van my te zyn is een uylvindsel waer van er geen woord waerheyd is. Voor wat liet uyttreksel myner redevoering betreft, het is onnauwkeurig en zeer overdreven. Ik bezit de verkortschryving van myne redevoering, en zelfs in deu keus vau liet onderwerp, die zou konnen eene nlgeineciic beknibbeling van den tyd schy nen, geloof ik niet Imyten de evangelische gematige en weerdigc vryheyd geweest te zyn. «Hel godvernemeiil heeft zich bepaeld er met lof vim te spreken in den Monitcur; ik heb diesaengaende van geene hoegenaemde overlieyd een ander bewys van afkeuring ontvangen; ik heb in Sl. Rochus gesproken gelyk ik sinds 20jaör spreek, en daermede al. Indien men nuttig oordeelt mynen brief af te kondigen, ik verzet er nty niet legen, alhoewel ik eenen afkeer heb van geruch ten tc logenstraffen, die vallen door hunne eygene overdrevend- lieyd, en die eene gevoelige wezcnlykheyd vroeg of lactzal logen straffen. Gelief, enz. Fr.-1I.-D. Lacordaire. Om verder bet slegt uytwcrksel en de eerlooze leugen der belgisdie fraucmagonspers, in Vrankryk teenemael te vernietigen, heeft den beroemden Dontinikaen aen den SPECTATEUB DE DIJON den volgenden brief geschreven, waarop wy de aendagt onzer lezers inroepen Elavigny, 16 Maert 1855. Mr des Opsteller. Men heeft in Belgiën gedrukt en te Parys verspreyd een cxtrakl uyt de redevoering die ik den 10 February laetsl in Sl. Rochuskerk uylgesprokeu heb. Dit extralt, welk hel

De Denderbode | 1853 | | pagina 1