ZONDAG 5 APRIL 1885. ZEVENDEN JAERGANG. Nr 545. AELST, den 2 April 1853. s.i novH i »-JOKi:i>i9i:s i>f.9.b:isi:< <„>i c. KIESHERVORMING MF Konfralerseen oog iu 'Izevl! Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den dacrop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bcpaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 een li men den drukregel. De persooncn die voor een geheel jacr inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveerdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal UIQUE SUUM. verder gewagen van alle brochuren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.Denamen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeeren mede te deelen, zullen geheytn ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengacl. DEN DENDEHBODE Zyne Iloogweerdigheyd den Bisschop van Gend, aenge- spoord dooi' een voortrcfFelyk gevoel van vaderlandsliefde en heylige dankbaerheyd voor de hemelsche gunst waer- mede ons land begiftigd is, komt, ter gelegenheyd der meerderjaerwording van onzen welbeminden erfprins, .Mgr. den Hertog van Bruband, eene bisschoppelyke bulle uyt te veerdigen die, onder alle betrekken, hoogst merkweerdig is. Wy willen noch moeten ons in ydele loftuytingen over dit belangryk stuk nytlalen, het kenschetst zyn eygen zeiven zoo klaer, dat wy ons by deszelfs enkele afkondi ging mogen bepalen, doch er al de aendugt onzer landge noten moeten op inroepen. Leest dan, Belgen, herleest en overweegt dit stuk, het zal u troost en blydschap geven, het zal uwe hoop op de toekomst doen vestigen. Door de bcrmliertigheyd Gods en de genode van den H. Aposlo- lyken Stoel, Bisschop van Gend, lluys-Prelael van X. H. den Paus en Assistent by den pauslyken Troon, aen de Gceslelykheyd en andere Geloovigen van ons Bisdom, zaliglieyd en zegen in onzen Heer Jesus-Cbrislus. Zeer lieve Broeders, Glorie, zegen en dankzegging zy aen den Heer, die altyd voor ons den Vader der bermhertigheden is en den God van allen troost. Hy heeft de gebeden gehoord die gy gestort hebt, Z. L. B., en die gy nog dagelyks stort aen den voet zyner heylige autareu voor het welzyn van onze Prinsen en van den onverganglyken troon, waer toe zy door de hand van God geleyd is, heelt onze godvruchtige Koningin, eeuwig voorwerp van onze tranen en rouw- klagten, gewaekt over liaer koninglyk huysgezin. Hy is ons bewaerd gebleven dien welbeminden koning, wiens wysheyd Europa bewondert en die tweemael Bel- giën tegen regeringsloösheyd en ondergang behouden heeften in de schaduw van zynen troon zyn als jonge olyfboomen zyne edele kinderen opgewassen, wier uytmun- tende hoedanigheden dagelyks meer en meer de hoop des volks beantwoorden. Getrouw aen de dierbaerste wen- schen van eene stervende moeder en van hunnen door- luchtigen vader, hebben zy niet zoo zeer behertigd als die kennis van die goddelyke wet die de zielen heyligt en waervan den propheet zegt, dat den jongeling met liaer zyne wegen leert verbeteren en meer dan de gryzaerds verstandig word. Met de menschelyke wetenschappen, en voor die, hebben onze prinsen de wetenschap der Heyltgen geleerd die niet vergaet als alles vergaet, die den voorspoed versierd met goédaerdigheyd en gema- tigheyd, en den tegenspoed met standvastigheyd en sterkte. Alsmen hen ziet in 'tmidden hunner medeborgers, wie is niet. aengedaen door die edele gespraekzaemheyd en die volmaekte eenvoudigheyd, die zoo overeenstemmig is met onzen hmdaerd en die de goedlieyd zelve zoo veel aenzien byzet? Men gevoelt er de waerheyd van de spreuk des Wyzen gelyk den dauw de hitte matigt, is een vriendelyk woord meer dan een geschenk. Ja 1 onze gebeden zyn verhoord, Z. L. B. wy moeten vooral het heden bekennen, daer dc uer nadert op welke den weerdigen erfgenaem der kroon, Z. K. H. den Hertog van Braband, den ouderdom bereykt die door 's lands grondwet vastgesteld is voor de meerderjariglieyd des Konings. Die gelukkige gebeurtenis geeft aen de opvolging meer zekerheyd en meer bestendigheyd aen den troon zy is voor onze grondwet eene nieuwe waerborg. Moeten wy dan ons hert ten hemel verheffen en 't gebed van den propheet herhalen Deus judicium tuum'Regi da etjustitiam luam Filio regis. Geef aen den Koning, 6 Heer de gereg- tigheyd uwer oordeelen, en aen den Zoon des Konings het licht uwer regtveerdigheyd. 'T is zy die den troon bevestigt, en die de toekomst van het Vaderland verzekert. Het Vaderland 1 hoe veel grootmoedige gevoelens optwaken op dien nacm hoe rampzalig is den' mensch, indien hy met een hert door lage driften verwelkt, niet dan met eene koele onverschilligheyd aen den grond denkt die zyne wieg gedragen heeft en de asch bedekt zyner vaderen Den Christenen is hertelyk zyn geboorte land aengekleefd al de liefde die hy zich zeiven, zyne bloedverwanten en vrienden toedraegt, vereenigt en versmilt zich inderdaed in de liefde des Vaderlands hy is dan her*yd, zoo als de heldhaftige Machabeën, en goed en bloed voor het zelve des noods ten besten te geven. Ook heeft hot godsdienstig Belgiën altyd onder zyne schitterendste eerteekenen de vurige Vaderlandsliefde zyner zonen gerekend en God zy dank die edelmoedige verkleefdheyd aen het heyl des Vaderlands is niet ver nietigd in 't hert der Belgen. Is er een ander bewys van noodig dan hunnen zoo ongedwongen als algemeenen geestdrift 0111 de gebeurtenis te vieren die wy aenkon- digen Er is in onze gewesten noch stad, nocli dorp, noch gehucht, die niet met blydschap den dag begroet der meerderjarigheyd van Z. iv. H., onzen erfprins, als eenen nieuwen onderpand van eene lollyke vryheyd, van orde, van vrede, van duerzaemheyd onzer instellingen. Indien wy niet leenemael deel kénnen nemen, in al de de feesten'die ter dezer gelegenheyd bereyd worden Z. L. B., wy vereenigen ons uyt gnuscher hert met de vreugd der bevolking wy nemen tcit vollen deel in hare gevoelens van gehechtheyd en dankbaerheyd voor ons koninglyk stamhuys en wy wenschen het te zien verryken met al den zegen des Hemels. God geve in 't bezonder dat den jongen Vorst, die 't voorwerp is dezer vreugdebetooningen, alle dagen nieuw licht en nieuwe deugden bekome 1 God geve dat men eensdags. hem zeggen mag 't gene Hiram schreef aen Salomon Om dat God zyn volk bemid heeft, heeft hy u tot zynen koning verkoren gelofd zy den God van Israël die hemel en aerde geschapen heelt, en aen David zoo wyzen, zoo bekwamen, zoo oordeelkundigen en voor- zigtigen zoon gegeven heeft. Wy verhopen dat de goddelyke Voorzienigheyd, die altyd zoo liefderyk is voor ons, hem nog lange jaren oenen getrouwen leydsman behouden zal in zynen vader en Koning, die heter dan eenigen meester hem zal de moeyelyke konst leéren van de volkeren te bestieren. Wy onderwyl, ueêrgeknield voor den autaer van den Genen door wien de koningen heerschen, zullen voor onzen doorluchtigen Koning en voor onzen jongen Prins, het gebed vernieuwen door welk de H. Kerk de hemelsche gunsten voor de vorsten afsmeektWeest hem, Heereen borstharnas tegen den vyand in den stryd en eenen helm in den tegenspoed; dat hy door uwe wysheyd gewapend in den voorspoed, altyd veylig schuyle onder den schild uwer bsscherming. Dat zyn volk hem altvd zyne trouw beware, dat de voor- naemsten des ryks eensgezind zyn, dat zy de liefde be minnen, en vyandig aen alle begeerlykheyd, spreken en te wérk gaen volgens de waerheyd en geregtighcyd. Dat zoo liet volk, den vorst toebetrouwd, met een hert en eene ziel, vermenigvuUiige, opdat het altyd zegeprale in den stryd, en zich verblyde in den vrede. Ten dien eynde bevelen wy als volgt Den Zondag, 10 april, zal na dc Hoogmis, den Te Deum gezongen worden tot dankzegging in de voornaemste kerk van iedere stad of gemeente van ons Bisdom. Dc burgerlyke en militaire overheden zullen er toe uytge- noodigd worden. En zal onzen tegenwoordigen Bevelbrief afgekondigd worden in het parochiael sermoen, den Zondag van Beloken Paschen. Gegeven te Gend, den lü Maert, feestdag van den H. Joseph, patroon van Belgiën, 1885. t Ludovicls-Josf.piius, Bisschop van Gend. Op bevel Zyner Doorluchtige Hoogweerdigheyd, F. Saudan, Kan.-Secret. --rir-c-cx; 1... ■- De franemayonslogiën zyn zoo. benauwd van de kiesher- vorming, zy vreezen zoodanig dat de buytenkiezers hun kiesregt met het zelfde gemak als dc kiezers der steden zullen konnen waernemen, en dat aldus veel, ja zeer veel intrigued, gewoldenaryën en bedrog zullen vervdeld wor den, de logiémannen, zeggen wy, dug)en die hervorming zoo zeer, dat zy er niet kannen van slapen, en gedurig alle slacli van knyperyön in 'I werk stellen om de talrvke peti tiën, die ten voordeele der hervorming mier de kamers komen, te verhinderen of te verydelen Wy hebben gezien welke onvermocvelyke poogingen door de logiën aengewend zyn om een tegcnpctitiuiinemeut te doen gaen, maer wy hebben ook gezien dat dit legen- petitiounemenl mislukt en de intrigue, tot schande der klubsparty, er van ontdekt is. Over cenige dagen heeft de francmagonsklick eene andere intrigue in 't werk gesteld. Zie hier hoe Voorziende dat de zaek der petitiën in de commissie der toekomende maend zou verhandeld worden, heeft dc klubs party al gedaen wat zy konde opdat geenen barer leden in de sectiën zou afwezig geweest zyn om de leden der petitie commissie te kiezen. Ofschoon verscheydene conservateurs aen de zitting dec sectiën ontbraken, nog hebben de con servateurs vier leden op zes in de commissie gekregen zoodanig dat de meerderheyd der commissie aen de wen schen der petitionnarissen voordeelig is, en dat men geen zins twytfeit of den eersten verslaggever der petitiën, M. Jaques, zal nogmaels herkozen worden om het verslag te doen. Maer indien men den Vaderlander mag gelooven, zou den voorstel, welken daeromtrent door de commissie zal gedaen worden, zicli bepalen by eene enkele verzending liaer den minister met verzoek van uytlegging En wat mag men van 's ministers antwoord verwagten M. H. DeBrouckere, met zynen diplomatieken flegme en met dien tact welken hy bezit, zal zeggen dat het vraegstuk van de hervorming der kieswet ernstig is, dut dit vraegstuk een ryp onderzoek vcreysclit, dat de tydsomstandigheden in welke wy verkeeren, ons tot groote omzigtigheyd ver- pligten, dat men de grootste zorg moet aenwenden om geene verdeeldheyd te doen ontstueu, dal de goede over eenkomst en de opregte verzoening meer dan oovt noodig zyn geworden, dat men zicli aen erge gevolgen zóu konnen blootstellen met spoedige maetrégelen van hervorming te nemen, en dat er geenen spoed vereyst word, aengezien de hervorming toch maer in juny 1884, wanneer de helft der kamer moet vernieuwd worden, zou konnen ten uytvoer gebragt worden. Den minister van buytenlandsche zaken zal er byvoegen, dat, voor wat hem aéngaet, hy met de grootste onpartydigheyd de zaek zal onderzoeken, en dat hy den uytslag van zyn onderzoek zal doen kennen; dat hy van nu af mag verklaren dat het ministerie aen zyne plig- ten niet zal te kort blyven, en dat het met moed en regt- zinnigheyd zich zal welen Ie verklaren, enz. enz. Wy denken niet dat de conservateurs zich met die prul len zullen laten paeyö», integendeel wy verhopen vastelyk dat zy hunne pligten stiptclyk zullen volbrengen en eys- schen dat de voornaemste schikking onzer grondwet eyn- delyk eene daedzakelyke waerheyd worde, die niet meer gedooge dat de kiesgeregtigden in bevoorregtte en verstoo- telingen verdeeld zyn, die niet meer gedooge dat het ge- lieyligde kiesregt siegts aen eene vaderlandshatende kliek diene 0111 hare belangen van partygeest, uytsluyting, volks- bederf en afpersing te bevoordeéligen. Wy hopen, zeggen wy, dat, als de conservateurs den francmaconstrek van 't ministerie zullen gewaer worden, zy dadelyk zullen ge- bruyk maken van I11111 initiatiefregt en zelve de hervor mingswet zullen voordragen. 'T is hier het geval dit regl te gebrtiyken of 't is er niet noodig. llet is gekeild dat de redens van uytstel siegts gesteund zyn op de vrees van aen de joden te mishagen, uyt vrees van de franciuaconsparty tegen 't kabinet te Verbitteren, want wy konnen niet denken dal de ministers francmayons zyn, om niet te willen dat de grondwet zoo wel ten voor deele der buytenkiezers als der stedelyke kiezers nageleefd wordeEn dan nog, al ware het aldus, het zou eene dubbele reden zyn voor de kamer van haer initiatiefregt te gebruyken en den voorstel te,doen zelfs tydens deze sessie. Indien de zaek moest verschoven wordenmen zou deze handelwvze moeten' aenzien als eene belediging tegen het petitieregt, als eene schandelyke miskenning der constitu- limirtehi regten van het tali vkste deel der natie. Het land zal dus met ons overeenstemmen dat, indien het gouverne ment. met eenen kalen uytvlugt voor den dag komt om het gehevligd petitieregt te verydelen. het de pligt en de strenge pligt is der bedaerdó party aen T ministerie' den nyper op den neus te zetten, met haer initiatiefregt te gebriivken.... Want, dat men er wel aen denke, de ge- lieyme taktiek der logiën is van in Belgiën liet regt van petitionnefeu te vernietigen, zy willen de Inyde klagten dei- natie tegen 't kwaed dat zy'aen 't land toebrengen, ver- smagten om aldus gemakkelyker haer werk van vernieling legen godsdienst, koningdom en vaderland voort te zetten.

De Denderbode | 1853 | | pagina 1