op het Stadhuys tc Brusselj veroordeelde den hüer Frère-Orban, in die woorden, de volkomene ondergeschikthéyd van de dor pen aen de sleden. Dit echter beleite niet dal wy hein eénigen tyd laler dien zelfden maetregel, minisler zynde, zagen bekrachtigen. Den heer Frère was destyds niet alleen van zyne gedachte; hy niet alleen brandmerkte zulke maetregelen met den naem van onregtveerdigzyne vrienden stemden met hem in, en onder deze zagen wy den heer Piercot, den legen woord igen minister van de binnenlandsche zaken. Wat in 1846 als eerie onreglveerdighcyd aenzien wierd, kan in 4855 niet jeregtneercigd worden» En hoe kunnen de logie-gazellen het kwalyk nemen dal wy die wet met dezelfde oogen aenzien als den heer Frère Orbau? Zy zullen toch, voorzeker, niet beweeren dat den oud-minister aen de papen verkocht is Te Lede cn te Wanzelc zal de nationale feest der meer- derjarigheyd van Z. K. H. den Hertog van 'Braband ook deftig gevierd worden. Het losbranden van T grof geschut, het triomph- geluy, Te Deum, volksspelen, verlichtingen eu vooral buylen- gewóone onderstandsgelden aen den armen uyt te deelen zullen de algemeene vreugden dier twee gemeentens uvlmaken. Uyt Pamel sehryft men aen den Dender-bode het volgende De geineehte Pamel (Draband) welke nooyt heeft ten agteren gebleven om onze onafhanglykheyd te vereeuwigen, zal ook het hare bydragen om de meCrderjarigheyd van Z. K. H den Erfprins lofweerdig te Vieren.Op 10 april zullen de gemeente-overheden den plegtigen Te Deum bywoonen. Namiddag zullen zyzich iu het gemeentehuys Vergaderen en nadien hare gewoonelyke roude verrigten. Eene uvtdeeling van 500 kilos vleesch en dobbel ralion brood zal er voor den armen plaels hebben. M. Van Eeckhoudl, geineenle-onderwyzer heeft besloten een banket by inschryving te openen. Uyt Moorreghera sehryft men ons het volgende De gemeente Mooreghem deelnemende in de algemeene vreugde die men ontmoet ter gelegendheyd van den 48" Verjaerdag van onzen zeer beminden Erfprins, zoo heeft den gemeenleraed, met eeuparige stemmen, besloten deze gelukkige omslandigheyd met alle mogelyke plegtigheyd te vieren. Alle de overheden zullen don Te Deufh bywoonen en den achtbaren heer Baron en Burge meester dezer gemeente zal op den dag der feest ten zynen koste eene buytengewoone brooddeeling laten doen aen de behoeftige der gemeente. Zulke akten kouneu allen lof ontberen, zy brengen hunuen eygen lof genoeg mede, maerzy dienen bekend gemaekl te wordeu opdat zy zouden navolgers vinden. Ter gelegenheyd van de meerderjarigheyd van Mgr. den hertog van Draband, zal het gilden van St. Sebastiaen, le Gee- raerdsbergen, zondag den 10 april eene luysterlyke schieting geven. De pryzen bestaen in tien fraeye horlogiën, gekend onder den naem van Taman. Alle de gaeyschieters met den handboogen zyn tot die schieting uylgenoodigd. Uyt Neyghem sehryft men ons van den 6 dezer Zaterdag nagl zyn dieven gebroken in de wooning van Egid. Yelsuypens, schepen der gemeente Neyghem, en hebben daer brood, palatten, eenige ilesschen bier en audere kleynigheden medegenomen. De dieven liadden aen vier andere huyzen gebre ken. Den zondag iiagt om 11 uren waren ze in mynen stal gebro ken en aen myne kiekens bezig; ik heb ze doen de vlugt nemen zonder iels mede te nemen. Er zyn weynige dagen of men hoort by ons van stelen. X. By koninglyk besluyt van den 5 april, is er eene kommissie by het ministerie van justicie ingesteld, belast met den toestand der bedelaers-gestiglen te onderzoeken, de beslaende wetgeving in over weging te nemen, en de noodige veranderingen voor te stellen. Zyn leden van deze kommisse benoemd: MM. d'Anethan, Forgeuren Zoude, senaleurs; Vilain Xllll, on der-voorzitter der kamer van de volksvertegenwoordigers; Ch. de Brouckere, Dedecker, Lelievre, Loos> Peers, Yisart de Bocarmé, leden van de kamer; H.Kervyn, gewezen afgeveerdigden; Visschers, raedsheer by den raed der inyuen; Dugniolle, besluerder van de eeredienslen en van de gestiglen van liefdadigheyd; Ducpetiaux, algemeenen opzigtcr van de gevangenissen en gestiglen van wel- dadigheyd. Den Monileur heeft de volgende benoemingen afgekondigd Zyn benoemd M. J. B. Bosch, greflier by het hof van appel te Gend, tol greflier by het hof van cassatie te Brussel, in Vervanging van wylen M. Adan. M. J. M. de Villegas, nu procureur des konings te Audenaerde, lot greflier hy het hof van appel leGend. Mv de la Buelle, subsliluet van den prokureur des konings te Brugge, tot prokureur des konings te Audenaerde. M. Tileca, subsliluet van den prokureur des konings te Dendcr- inonde, in de zelve hoedanigheyd te Brugge. M. L. Saulois, eersten kommies by het ministerie van justicie, tot subsliluet van den prokureur des konings te Dendermonde, iu vervanging van M. Tileca. Z. Hoogw. den bisschop van Gend zal eerstdaegs naer Uoo- men vertrekken, ten eynde de graven der 1111. Apostelen in de hoofdstad der christeue weield te bezoeken. Het schynt zich meer cn meer te bevestigen dat Z. H. den paus, in augusly aenslaende, eene reys naer Spaniën, naer Vrank ryk en Oostenryk zal ondernemen, en dal Belgiën hel geluk zal hebben van den II. Vader te zullen mogen ontvangen. Aen don Vaderlander meld men uyt Brugge hel volgende Op woensdag, don 15 dezer maend April, zal alhier te Brugge, in de kathedrale kerk, ocue nendoeiiclyke plegtigheyd plaels hebben. Dry dor deftigste en genchlsle geeslelyken van het bisdom van Brugge, gaen bunnen Jubilé van 50 jaren priester gew vd le zyn, vieren. Deze geeslelyken zyn Mgr. Corselis en M. Simoens, beyde vikarissen-generael van Mgr. Malou, en M. De Kcyzer, kanonik der hoofdkerk. Tor dezer gelegcnhevd heeft Z. Hoogw. Mgr. Malou, vele aen- zienelyke persoonaedjen en alle de dekens van zyn bisdom uyt- genoodigd om dit pleglig eu godsdienstig feest mol hunne legen- woord ighoyd le willen vereeren. In oenen brief nvt Leuven, word de dood van M. den sena- teur d'Udekem op de volgende wyze vorhaeld M. d'Udekem had maondag avond heel zyne familie bv zich vereenigd, op oenen groolen diner. Toon de tier daer was, dat men zoude aen tafel gaen, nam M. d'Udekem den sleutel van zynen wynkelder, om zekeren zoor ouden wyn le krygen, dien hy van zyne moeder nog had goërld, cn dien hy gewoon was zelf le halen. Toen hy roods oen kwaert uers weg was, en nog niet wederkwam, gingcu twee leden der familie hom opzoeken. Zy vonden hom in zynen kelder op den grond liggen, hy gaf geen toeken van leven meer. Hy was aen eene geraeklheyd bezweken. Men kondigt aen dat M. Verhaegcn, lid van de kamer der volksvertegenwoordigers zich als kandidaet voordraegl in de kiezingen die zullen te Brussel plaels hebben tot hel benoemen van eenen senaleur, in vervanging van M. d'Udekem overleden. Den prys der honden is le Brussel 20 a 25 ten 100 opgesla gen. Sedert dal men zoo veel steelt te Brussel, wilt elk liuysgezin eenen hond houden. Dezer dagen is te Brugge eenen winkelier in eene vlaeg van i koortsen, door zvne venster gesprongen en den arm gebroken hy is voorlgeloopen, en wilde zicli in het water werpen, wanneer men hem aengehouden en weder naer buys gebragt heeft. Een kasjeloi, anders gezeyd. eenen potvisch, is aen de Boode Torrebrug, in de N< der-Schelde, Te Gend gevangen. Voor aleer dezen te vangen, beeft men hem met eenen kogel geschotenhy heeft eene lengte van vyf voeteu, en is twee voeten dik. Hy behoort tol de familie der walvissclien en der dolphynen. dezen zeldzamen viscli weegt 408 ponden, gendscli gewigt. Dynsdag is te Loven eenen pater jesuict, welken een ge deelte van den dag in den bichtstoel bad doorgebragt, eeni ge oogenblikken nadat by iu zyne wooning was teruggekeerd* dood gevallen. Hy was door ecue geraeklheyd getroffen. —De wel verevscht, dal den drager van een effekl zonder onkosten hetzelve ter betaling aenbiede op den vervaldag. Zulks is door de regtsgeleerde van de regtbank van koophan del en andere beslist en verder bekragtigd by een vonnis van bet hof van appel. Vele kooplieden zyn van gedacht, dat zy elïeklcn zonder onkos ten mogen in banden houden, en zc na den vervaldag aenbieden. Het is eene dwaling. Den drager van eencu wisselbrief zonder on kosten, die verwaerloosd beeft denzei ven op den vervaldag aen te bieden, verliest zyn regt jegens den trekker en de endosseurs ol rugteekenaers. Den 4 dezer, om elf uren en een kwaert des morgends, kwam de genaeinde Coleta Van Rumsl, ongebouwde dochter, oud 58 jaren, te Lokeren, omtrent den yzeren weg, en trok dezen, ter plaels Puttenen-wyk genaemd, over, en wierd door de loeo- moticve van een konvoy welk uyt Gend kwam, vastgegrepen by bare kleederen eu medcgesleurd, lot op verren afstand. De onge lukkige vrouw beeft de buyde beenen verbryzeld gehad, en is ter placts gedood. Te Belcele is eene diefte met braek en beklimming gepleegd. Ziet hier de byzonderheden welke wy diesaengaende hebben ont vangen. In den nacht van voorleden vrydag, zyn er dieven gebro ken in eenen stal, toebebooremle aen den landbouwer Antone Verdonckschot, en hebben een jong osken medegenomen, en liet in een naby gelegen boschken gedragen en liet aldaer geslagt. Het is op deze plaels dat de dieven den buyt verdeeld hebben. De pligtigen zyn onbekend. Sinis lang wist men dat er muntvcrvalsching op de stukken van 5 franks gebeurde, welker mclael men in de dikte uilhaell en vervolgens met lood opvult. Het zelfde word thans met de goudstukken gedaen. Die vervalschle s'ukken zyn enkel kennelyk aeu eeue vlek die aen den rand bestaet, ter plaels waer de opening gemaekl word 0111 de stukken uyt te halen, Tol hiertoe heeft de policie de muntvervalschers nog niet kunnen ontdekken. Men lelt iu Belgiën 4,527,875 kalbolyken, 7,568 protestanten cn anglikaueu en 1,556 israëlilen. De toegestane som voor den kalbolyken godsdienst in den budget gebragt beloopt maer lot 5,714,740 fr., dat komt op 85 c. per persoon, lerwyl de proles- tanlsehe ministers 57,900 fr., en de rabbis 9,500 fr, ontvangen, hetgeen eene somme uytmaekt van 7 fr. 86 c. per persoon voor de eersten en van 7 fr. 42 c. voor de tweede. Men leest in den Messager de Gand Sinds een igen tyd word in stad veel gesproken over agterhoudingen van brieven aen den post vertrouwd. Eenen achtbaren koopman van Bordeaux, den heer Cli. Pcrroud, zend ons de volgende nota in waerop wy de aendaeht inroepen van wieu liet behoort Op 15 maerl laetstleden, omtrent 4 of 5 uren namiddag, slak ik, in den post te Gend, om mel den treyn van 6 uren 50 minuten naer Vrankryk le verlrekken, eenen brief aen bel adres van den beer Ch. Pei rond, le Bordeaux. Dien brief vervatte 5,000 fr. aen weerden, le weten eenen wissel van 2,000 fr. van de weduwe Chauviu, le Parys (51 maerl); idem. van 4,000 fr. van Daiitnas gebroeders te Parys (51 maerl); idem. van 500 francs van Bastin Aubry le Parys (51 maerP, alsmede een bankbiljet van 4,000 fr. der Bank van Yraukryk, succursale van Rvssel, N° 456, en een idem. van 500 fr. van de Bank van Vrankryk, Nr 244 (V. 29). Den 50 maerl, 's morgeus, was den brief nog op zyne beslem ming niet gekomen. Men spreekt van twee soorlgelykc feytcn, te weten op 28 february stak den heer G. Canfyn, dezer slad, in den post eenen brief, vervattende verscheydcne weerden, wacronder 6,000 fr. bons der schatkist. Dien brief is op zyne bestemming niet geko men. Den 8 rnaert stak den heer Pauwels Palaer, mekanicien, in denzelfden post, eenen brief met 450 franken in biljetten der Bank van Belgiën, ter bestemming van Doornyk. Ook dien brief is niet op zyne bestemming gekomen. Hel is te verhopen dal «le posl-adininistratie, begrypende hoe aen belangend het is voor liaer en voor den handel, den dader dezer kriiniuele dieften te ontdekken, gcene stappen zal sparen om het tol zyne acnliouding le brengen. Op 28 maerl laetsl kwam zekeren Eugene Gekiere le Rousse- laere, uyt eene herberg na tien uren des avonds om zich naer zyne woonsle le begeven, in het voorby trekken van de herberg, St-Eloy, wierd hy opgevolgd door vier aen hem onbekende manspersoonen de welke zonder een woord le spreken, hem zyn op hel lyl' geval len, en h**in zoodanig geslagen en gestampt hebben op In l hoofd en de horst dat hy ter aerde is blyven voordood liggen, gedurende meer dan eene halve uer. Tot zyn zeiven gekomen zynde was hy in slael niet van zyne oogen le openeu dusdanig was zyn aengezicht opgezwollen door de kwetsuren die er zich op bevonden en nu ligt hy nog le bed, onbekwaem zynde van werken ten gevolgen der mishandelingen ontvangen op de borst en beenen. De politie doet vele opzoekingen en zoo bel schynt is een dezer kwaeddoeners reeds aengehouden. Toen Gekiere in zyn bloed is blyven liggen, hebben de aenrauders hem al zyn geld die by in de zakken bad ontstolen. M. Ramneckers, den tc Korlryk welbeminden dislriklskomis- saris, beeft verlof gevraegd en bekomen om voor zes maenden, de badsteden te gaen bezoeken ter herstelling van zyne gezoudheyd. Goede reys! Een toeval, hetwelk de rampzaligste gevolgen heeft le'iad, is te Doornik gebeurd. Den knecht van eenen koelsv< rhuerdrr reed met eenen wagen met haverzakken door de slad, als in de Zwaen- straet eeue geweldige botsing van den wagen een der zakken af wierp; die den voerman op bet hoofd viel. Dezen zal vooraen op den wagen en wierd door den zak zoo ongelukkig afgeworpen, dat hy ouder een der wielen viel, hetwelk hem liet hoold verbryzclde. Hy laet eene weduwe en vele kinderen agter. Eene eenvoudige wedding heeft over eenige dagen tc Waere- gheni plaels gehad. Tusschen M.M. en twee andere persoonen; de j wedding bestond in het le voel gaen zonder lonpen in 45 minuten van de kerk van Waeregbem lot deze van Deerlyk; den af-» stand is van 7,500 meters.M.M., vergezeld door hunne getuygen te peerd, heeft hydcii logt in59 minuien afgelegd. De weddingwas voor 10 flacons champagne. Eenen zekeren M. Potter is uyt Auslraliiön te Londen aen- gekomen met een stuk massief goud, hei ivelk oen gew igt heeft van 45 ponden 6 oneen trooysch znyver goud, ter weerde van I 4 ponden sterlings per once, lly zal den goudklomp ecnigen tyd ter bezigliging stellen, alvoorens hem naer den smeltkroes te verwyzen.Zou dit geen pullje wezen Men leest iu' eene korrespondentie nyt Parys dat den heer Nothomb, belgischeti gezant in Pruyssen, groote eygendommen in Silcsicu beeft aengekogt. Eenen brief Uyt Berlyn wilt weten dat den beer Nothomb zoude voornemens wezen zyn diplomatisch ambt te verlaten en zicli definitievelyk in Pruyssen te vestigen. Ziehier eenige byzonderheden over eene schrikkelyke moord, welke over eenige dagen le Berlyn gepleegd wierd, welke men on der de dngleekening van den 25 meert uyt de boofstad van Pruys sen ontvangt Mi Sehulw, was eenen man van 70 jaren, bad eene groote zydefa- briek en was zeer ryk, hoewel by met eene uytnemende zuynig- heyd leefde. Zyn buys was in de Waelslraet, en ofschoon hel zes tien kamers bad, gebruykle by maer een enkel vertrek, namelyk zyne slaepkamer. Al de andere phelsen dienden tot bureel of magazyn. Hy bad maer eenen knecht in zynen dienst, en alle morgeuden was hy van 5 uren in zyn werkkabinet, waer hy den gansebeu dag doorbragt. Maendag laeisl, loeli den eersten klerk, M. Muller, om 7 uren als naer gewoonte in liet kabinet van M. Scliulz kwam, om over de zaken van den dag te spieken, was hy ganscli verwonderd, hem niet le zien. Hy ging naer de slaepkamer en klopte, maer niemand anlwoorde hy belde naer den kuecht, maer niemand kwam le voorschyn. Een akelig voorgevoel maekte zicli van M. Muller meester, hy herinnerde zicli dal er iu den ligstoel, dien in hel kabinet van M, Schulz stond, een zeer diep schoof was, en hy wist niet hoe hy in zyn gedacht kreeg dat school open te trekken. Hy trok uyt al zyne magt aen liet schoof en zoodra hy hel een weynig open gekre gen bad, zag hy den bebloeden arm van eenen mensch. Gansch verschrikt liep hv de andere klerken verwittigen en weldra haelde men den politiecommissaris. Hel was onmogelyk bel schoof geheel open te doeu men was verpligt hel meubel te breken. Het was liet lyk van M. Scliulz; liet hoofd gekloven en eene koorde was om den hals van den ongelukkigen grysaerd gebonden, Nevens hem lag eene byl. De verdenking viel natuerlyk op den knecht Frederik Holland. Alles wierd werkstellig gemaekl, om hem op te zoeken, als men Fredrik Holland door eenen polieagent en vier soldaten op de plaels der misdaed zag brengen, lly was te Spaudau aen de statie van den Hemburgschen yzeren weg aengehouden omdat by geeue papieren bail. Holland, iu de tegenwoordigheid van bet lyk gebragt, wierd met eenen uVlnemenden schrik bevangen. Hy bekende, dat hy in den nacht van zaterdag lot zondag tor by het bed van zynen mees ter gekomen was en gepoogd had hem by middel van eene koorde te verworgen maer daer by in zyne pooging niet lukte, maekte hy hem af by middel van eene byl. Vervolgens, zoo verklaerde hy, bad hv bet lyk iu bel schoof van den ligstoel gesleken en zicli beyverd om al de spooreu zyner misdaed le doen verdwynen. Eyn- deiyk bad hy zich meester gemaekl van eene somme van 520,000 fr. in bankbiljetten en andere papieren. Hy beeft ook gezegd dat by voornemens was naer Engelaed te trekken en daer voor Ameri ka le scheep te gaen. Men heeft le Palermo eenen soldaet gevonden, op de stract, die gepoignardeerd was. Aen den poinjard vond men een papier op welk geschreven stond Yrack van Mazzini. Hel is alsdan dat liet gerucht is verspreyd dal eene uytgespreyde zamenzwering was ontdekt. Den generael Filaugieri heeft onmiddelyk lalryke aen houdingen bevolen, eu vyf iiuiividus, by welken men wapens, eu andere bewyzen van medepligligheyd ontdekt bad, zyn gefu silleerd. Er is aenslouds eeue proklamalie afgekondigd, by welke men bekend maekte dat men strengelyk zou gehandeld hebben, met alwie zicli aen buytensporigbeden zou pliglig hebben gemaekl. Dc duytsclie, italiaensche en fransche gazetten spreken van eene lyding welke le Milanen diepen indruk heeft gemaekl. Men verzekert dal in eene beraedslaging aen welke alle de leden der keyzerlyke familie deel genomen hebben, le Weeuen is besloten !u Dal in Lombardiscli-Venetien, de burgerlyke magt de militaire magt zal vervangen. 2° Dat er aen alle de uytwykelingen van Lom bardyen vergiffenis zal verleend worden, op conditie dat zy in hun vaderland terug koeren. 5° dal den veldmaerschalk Badelski zal in retraite gesteld worden met den lylel van prins van den bloede. De Cambria deelt mede, dal zekeren Wardle binnen kort voor bel hof te Gloucester zal leregt slaen, wegens veel wy very. Sedert zyne arrestatie, beeft de justitie ontdekt, dal dezen persoon niet minder dan 6 vrouwen gehuwd beeft, die hy alle verliet, en nadat hv zich meester van haer vermogen had gemaekl. Deze vrouwen zullen als getuygen by liet proces veiscliyuen. De spaensche dagbladen vermelden nog voortdurend vcr- selieydene ongelukken, welke door den Imogen sneeuw bier te lande zyn veroorzaekt. Eenen herder naby Burgos zocht met zyne 56 koeyen eene schuyl plaels onder eene opene seliuer, zooals er op de vele eenzame velden in Spanje overal zyn opgerigl. Hy was daer reeds twee dagen opgesloten, gedurende welken tyd hel onop- houdelyk sneeuwde. Plotseling stort liet dak der schuer in, het welk dé zwaerte der sneeuw niet langer koude dragen, en begraeh den herder met al zyne koeyen. Dry pasiegos (bewooners uyt den omtrek van den Santander), wier beziglieyd bestond iu bel dryven van sluykliandel met Burgos, en die toldii eynde allyd goed gewa pend zyn, moeten, naer bet schynt, door eene gausche bende wol ven zyn aengevallcu; ten minste men beeft de wapenen en ver- schcurdekleederen verslrooyd in bet rond gevonden, alsmede afge- knaegdemensclieubeenderen, wnerbyjdry schedels, en negen doo- de wolven. Den sneeuw lag zoo boog, dal den post van Santander naer Burgos acht dagen heeft besteed, om de plaels van bestem ming le bereyken. Thans is dooiweder ingevallen. Eene dame die zoo bet schynt onder eenen valscficn naem op bel bal van bei wetgevend iigchaem te Parys, was binnen gedrongen, en er zich zeer zonderling gedroeg is aengehouden geworden. Ga Prisse geeft de volgende byzonderheden over die dame. Eene nog jonge, zeer schoonc vrouw, in 'l geen men de groote wereld noemt onder den naem van de baronnes X gekend, was op hel bal door eeue hoe.ge gcplaetste personnagic vergezeld geweest. Heeds had zy verscheydene quadrillen gedanst, toen men eensklaps onlwaeidc dal zy teekens van zinneloosheyd gaf. Zy wierd uyt de dansplaeis gelevd en aen de wacht toever trouwd. Pen polilie-kommissaris, vermoedens opgevat hebbende over de cclillieyd van den titel van baronnes dien deze vrouw droeg, wierden'er inliet lingeu aen de polilie-prefekluer gevruegd, en daer vond men dal niet alleen dezen titel niet den haren was, mits zy «le vrouw was van eenen hoefsmid uyt den omtrek van Parys, maer dal zy zelfs op eene weynige eerbare wyze haer bc- slaen vond. Deze zonderlinge baronnes is in slael van acnliou ding geplaétsl. Liverpool komt met eene zoo uytgeslrekle als kostbare con- eertzael verrykl le worden. Meer dan vyflien duyzend persoonen kouneu er óp hun gemak zitten. Zes groote bronzen deuren, elke van welke 460 j». sl. 10,000 fr.) heeft gekost, geven er toe gang toe. Hel is in deze coueeitzael dat het sloom-orgel gesteld word, hel welk alleen 75,060 franks moet kosten.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3